SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Het niet-rolbevestigende Sinterklaasfeest bij de familie Doorzon (door Gerrit de Jager in diverse delen van de stripserie aangekaart)
INFORMATIE OVER DE ACHTERGRONDEN VAN ZWARTE PIET EN DE DISCUSSIE:
• Volgens de Anti-Pieters is Zwarte Piet een racistisch stereotype dat herinnert aan de tijd van de slavernij. Een gevisualiseerd bewijs dat Zwarte Piet een slaaf moet voorstellen is dit:
Ter ondersteuning wordt kunsthistoricus Elmer Kolfin aangehaald die in dit artikel zelf aangeeft geen onderzoek gedaan te hebben naar de figuur Zwarte Piet zelf maar wel naar de slavernij.
http://www.volkskrant.nl/(...)t af van kindslaven'
• Het Sint en Pietengilde heeft een historisch verantwoorde pagina over Zwarte Piet.
• Zwarte piet-lobby draait uiteindelijk om geld:
De geest komt uit de fles: de zwarte piet-discussie is slechts een opmaat voor forse schadevergoedingen die gebaseerd zijn op het Nederlandse slavernijverleden.quote:• Documentaire 'Wild Geraas':quote:
De documentaire van Arnold Jan Scheer (over de WARE oorsprong van Sinterklaas en Zwarte Piet) is namelijk eindelijk af en is online te bestellen of te bekijken via Vimeo. Het lijkt erop dat Scheer geen televisiemaatschappij heeft kunnen vinden die de documentaire zou willen uitzenden maar het is in ieder geval een begin.
http://www.wildgeraasdefilm.nl/
https://vimeo.com/ondemand/wildgeraas/188727445
http://www.arnoldjanscheer.nl/
Diverse video's en afbeeldingen in de spoiler:SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.quote:Wie is Zwarte Piet? Hij weet het zelf waarschijnlijk ook niet!
Dat betogen de historici Jop Euwijk en Frank Rensen in hun nieuwe boek 'De identiteitscrisis van Zwarte Piet'. in het boek gaan de twee op zoek naar de historische, culturele en sociale achtergrond van Zwarte Piet. En dat valt nog niet mee...
Hier zie je één van de eerste afbeeldingen van de zwarte knecht van Sinterklaas, afkomstig uit een boekje van Jan Schenkman (1850). Wat opvalt, is dat Zwarte Piet hier nog niet de kenmerkende page-kleding draagt. Dat kwam pas later.quote:Een mysterieuze oorsprong
Want wie is Zwarte Piet nu precies? De oorsprong van de bekende figuur is enigszins in nevelen gehuld. Wat we wél weten, is dat Zwarte Piet een stuk jonger is dan Sinterklaas zelf. De Goedheiligman gaat eeuwenlang in zijn eentje op pad. Pas in de negentiende eeuw krijgt hij in een boekje geschreven door de Nederlandse onderwijzer Jan Schenkman een knecht met een donkere huidkleur. En die knecht komt een beetje uit de lucht vallen.
Sommigen denken dat hij geïnspireerd is op de tot slaaf gemaakten waarmee zeventiende en achttiende eeuwse rijken zich graag lieten afbeelden. In dat scenario zou Sinterklaas een zwart knechtje hebben gekregen om statiger over te komen.
Weer andere historici denken dat Zwarte Piet geïnspireerd is op de donkere mannen die in grote steden werkten (en waarvan twijfelachtig is of ze echt tot slaaf gemaakten waren). Terwijl anderen vermoeden dat Zwarte Piet eigenlijk een Moor is. "Maar voor veel mensen was de naam 'Moor' ook weer synoniem voor 'zwarte Afrikaan'," aldus Jop Euwijk. "Dat maakt het dus nog ingewikkelder. De kennis over wie de Moren waren, en wie er allemaal Moren werden genoemd is ook niet ingeburgerd in Nederland." Kortom: niemand weet eigenlijk door wie Schenkman zich liet inspireren toen hij het knechtje van de Sint introduceerde.Niet meer aanwezig in dit forum.
Ja, of zoiets:quote:Op zondag 14 oktober 2018 09:54 schreef Kassamiep het volgende:
[..]
Alvast wat inspiratie:
[ afbeelding ]
Iedereen blij. Het is geen neger, het is duidelijk een vogel voor de Odinisten, kinderen kunnen er gewoon snoep van krijgen en ik gok zomaar dat NVU en aanverwanten er wellicht zelfs al een bijpassend pakje voor hebben hangen.
Wat willen jullie zeggen? Als je voor ZP bent, ben je fascist en een pestvogel?quote:Op zondag 14 oktober 2018 09:58 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ja, of zoiets:
[ afbeelding ]
Lost ook gelijk het herkenbaarheidsprobleem op.
We proberen ook maar hardop mee te denken over een vormgeving die minder controversieel is.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:05 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Wat willen jullie zeggen? Als je voor ZP bent, ben je fascist en een pestvogel?
Wat zijn jullie toch een stel lage klootzakken.
Fuck you. Lekker zo blijven opstellen met je leugens en frames in de discussie en dan gaat het vast goedkomen..
Triggered.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:05 schreef Red_85 het volgende:
Wat willen jullie zeggen? Als je voor ZP bent, ben je fascist en een pestvogel?
Wat zijn jullie toch een stel lage klootzakken.
Fuck you. Lekker zo blijven opstellen met je leugens en frames in de discussie en dan gaat het vast goedkomen..
Naast erg modern en van deze tijd, wel wat minimalistisch en misschien niet echt leuk voor de kleintjes.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:08 schreef Molurus het volgende:
[..]
We proberen ook maar hardop mee te denken over een vormgeving die minder controversieel is.
Persoonlijk vond ik het beste voorstel nog een beeld dat echt tientallen topicdelen geleden voorbij kwam:
[ afbeelding ]
En dan de sint in een soortgelijk kostuum, maar dan in wit. Neutraal, niet controversieel, en je kunt er elk sprookje dat je maar wilt bij verzinnen.
Maar we houden ook van jou hoor.
Niet zo heel gek dacht ik.quote:
Of het leuk is voor de kleintjes hangt ook voor een belangrijk deel af van wat voor karakter je de personages geeft en het verhaal dat je erbij bedenkt.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:12 schreef Montagui het volgende:
[..]
Naast erg modern en van deze tijd, wel wat minimalistisch en misschien niet echt leuk voor de kleintjes.
Nee, ik zei "als je wil stellen dat zwarte piet een raaf van Odin of de dood symboliseert kan je wellicht ipv een negerkarikatuur beter een vogelkostuum promoten".quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:05 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Wat willen jullie zeggen? Als je voor ZP bent, ben je fascist en een pestvogel?
Ik denk niet dat het met minimale aanpassingen mogelijk is om het beeld dat het een neger voorstelt te bestrijden. Kortom: met gouden ringen en rode lippen weghalen los je dit probleem nooit op.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:17 schreef Mexicanobakker het volgende:
Maar een massale verandering lijkt me niet wenselijk - je wil met minimale aanpassingen het doel bereiken, wat in jullie ogen is dat het geen smakeloze karikatuur is.
Het sinterklaas feest is eeuwenlang probleemloos zonder Piet gevierd. Het overleeft het wel.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:17 schreef Mexicanobakker het volgende:
Maar een massale verandering lijkt me niet wenselijk - je wil met minimale aanpassingen het doel bereiken, wat in jullie ogen is dat het geen smakeloze karikatuur is.
Als de herkenbaarheid weg is verpest je daarmee het feest, en daar verzetten mensen zich juist tegen.
Dat scheelt dan ook weer want ZP is geen negerkarikatuur.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:19 schreef Kassamiep het volgende:
[..]
Nee, ik zei "als je wil stellen dat zwarte piet een raaf van Odin of de dood symboliseert kan je wellicht ipv een negerkarikatuur beter een vogelkostuum promoten".
Dat ik vervolgens heel flauw Dolfje nam om ook de NVU te plezieren was wel een beetje flauw.
Ik ben volwassen en ik word serieus bang van zulke pakken. Ik heb laatst iemand zo gezien en het is echt eng, je ziet geeneens ogen of zoquote:Op zondag 14 oktober 2018 10:08 schreef Molurus het volgende:
[..]
We proberen ook maar hardop mee te denken over een vormgeving die minder controversieel is.
Persoonlijk vond ik het beste voorstel nog een beeld dat echt tientallen topicdelen geleden voorbij kwam:
[ afbeelding ]
En dan de sint in een soortgelijk kostuum, maar dan in wit. Neutraal, niet controversieel, en je kunt er elk sprookje dat je maar wilt bij verzinnen.
Maar we houden ook van jou hoor.
Lijkt mij ook maar niets voor een kinderfeestje.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:23 schreef Moneyfornothing1 het volgende:
[..]
Ik ben volwassen en ik word serieus bang van zulke pakken. Ik heb laatst iemand zo gezien en het is echt eng, je ziet geeneens ogen of zo
Ik zou er toch voor willen pleiten om niet die hele groep op 1 grote hoop te gooien en te doen alsof ze allemaal dezelfde mening hebben als de meest extreme elementen daarin.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:28 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Sowieso gaan de tegenstanders zo ver, dat ze een wit en zwart pak nog steeds in verband brengen met de slavernij.
Is dit niet deels een kwestie van wennen aan dit uiterlijk? Veel mensen zijn bang voor honden, maar als je maar vaak genoeg honden voor je neus hebt zijn ook die enorme tanden niet zo eng als ze wellicht lijken.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:23 schreef Moneyfornothing1 het volgende:
[..]
Ik ben volwassen en ik word serieus bang van zulke pakken. Ik heb laatst iemand zo gezien en het is echt eng, je ziet geeneens ogen of zo
Minimale aanpassingen zijn er al geweest en waren onvoldoende.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:17 schreef Mexicanobakker het volgende:
Maar een massale verandering lijkt me niet wenselijk - je wil met minimale aanpassingen het doel bereiken, wat in jullie ogen is dat het geen smakeloze karikatuur is.
Als de herkenbaarheid weg is verpest je daarmee het feest, en daar verzetten mensen zich juist tegen.
Dat is ook de bedoeling van een Zwarte Piet. En mensen zijn dol op griezelen, Halloween is qua populariteit Sinterklaas allang voorbij gestreefd als het om verkleedpartijen gaat.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:23 schreef Moneyfornothing1 het volgende:
[..]
Ik ben volwassen en ik word serieus bang van zulke pakken. Ik heb laatst iemand zo gezien en het is echt eng, je ziet geeneens ogen of zo
Kijk, bijval.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:40 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Dat is ook de bedoeling van een Zwarte Piet. En mensen zijn dol op griezelen, Halloween is qua populariteit Sinterklaas allang voorbij gestreefd als het om verkleedpartijen gaat.
Maar goed, blanke mensen verbieden zich zwart te schminken kan natuurlijk ook niet.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:19 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ik denk niet dat het met minimale aanpassingen mogelijk is om het beeld dat het een neger voorstelt te bestrijden. Kortom: met gouden ringen en rode lippen weghalen los je dit probleem nooit op.
Zover ik weet pleit niemand hier daadwerkelijk voor een verbod op wat dan ook.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:44 schreef Montagui het volgende:
[..]
Maar goed, blanke mensen verbieden zich zwart te schminken kan natuurlijk ook niet.
Goed, de basis is dus geen probleem. Nu hoe we hem verder aankleden.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:45 schreef Molurus het volgende:
[..]
Zover ik weet pleit niemand hier daadwerkelijk voor een verbod op wat dan ook.
Er is natuurlijk moreel gezien wel meer op de wereld dan wat wettelijk mag en wat wettelijk niet mag. Ik denk dat het idee dat dit zou gaan over wettelijke bepalingen de discussie alleen maar vertroebelt.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:50 schreef Montagui het volgende:
[..]
Goed, de basis is dus geen probleem. Nu hoe we hem verder aankleden.
Wat dit gevoelig maakt is het idee van een gezamelijke culturele identiteit. Wat je voorstelt is om het gezamelijke karakter daarvan overboord te gooien. Zie je daarin nu echt de oplossing?quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:57 schreef ems. het volgende:
De beste oplossing blijft natuurlijk nog steeds dat iedereen zelf beslist hoe hun pieten eruit zien.
Je bent wel erg trots op je eigen idee, hè?quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:56 schreef Molurus het volgende:
[..]
Er is natuurlijk moreel gezien wel meer op de wereld dan wat wettelijk mag en wat wettelijk niet mag. Ik denk dat het idee dat dit zou gaan over wettelijke bepalingen de discussie alleen maar vertroebelt.
Verder denk ik nog steeds dat mijn voorstel in post #4 prima werkbaar is. Het is nog geen complete invulling, er zal vanalles bij bedacht moeten worden. Wat voor personages zijn dit? Wat is hun achtergrond? Wat is hun verhaal?
Maar zoals vaker gezegd: er ligt hier een kans om tezamen een nieuwe traditie te maken, onze creativiteit daarin te gieten, en een nieuwe gezamelijke culturele identiteit te creeren. Lijkt mij alleen maar mooi.
Strikt genomen was ik niet degene die met dit voorstel kwam. Dat was tientallen topicdelen geleden iemand anders (waarvan ik de naam kwijt ben), dus die eer komt mij strikt genomen niet toe.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:02 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Je bent wel erg trots op je eigen idee, hè?
Het probleem? Overal ter wereld zijn mensen die tradities vieren en mensen die dezelfde tradities niet vieren.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:05 schreef Molurus het volgende:
[..]
Strikt genomen was ik niet degene die met dit voorstel kwam. Dat was tientallen topicdelen iemand anders (waarvan ik de naam kwijt ben), dus die eer komt mij strikt genomen niet toe.
Laat niet weg dat ik het een prima idee vind ja. Een idee dat ook daadwerkelijk kans maakt de controverse op te lossen. Veel ideeen in dat genre heb ik nog niet gehoord in deze reeks, en al zeker niet vanuit het pro-piet kamp. Het pro-piet kamp gaat een beetje heen en weer tussen het probleem niet willen aanpakken en het probleem regelrecht ontkennen.
Exact wat ik zei dus.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:10 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Het probleem? Overal ter wereld zijn mensen die tradities vieren en mensen die dezelfde tradities niet vieren.
Geen enkele traditie is universeel.
Als de klagers nu eens stoppen met demonstreren en anderen beschuldigen van racisme. Is er niet aan de hand.
Ik ben niet begonnen. Het zijn de anti-Pieters die niet open staan voor compromissen. Ook bij een roetpiet gaat het demonstreren gewoon door.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:11 schreef Molurus het volgende:
[..]
Exact wat ik zei dus.
"Het pro-piet kamp gaat een beetje heen en weer tussen het probleem niet willen aanpakken en het probleem regelrecht ontkennen."
Als het aan jou ligt gaan we nog 20 jaar eindeloos door met deze discussie.
Hardop gelachen.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:21 schreef luxerobots het volgende:
Is er trouwens iemand hier, behalve Molorus, die dit leuk vindt als Sint en Piet?
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Gezamelijk werken aan een oplossing is niet:quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:15 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Ik ben niet begonnen. Het zijn de anti-Pieters die niet open staan voor compromissen. Ook bij een roetpiet gaat het demonstreren gewoon door.
Dit slaat weer nergens op en toont aan hoe kennistekort tot drogredenen leidt.quote:Nu moet ik zeggen dat als de mensen die hier stellen dat Schenkman zijn inspiratie uit de raven van Odin gehaald heeft (ondanks het feit dat daar geen enkel bewijs voor lijkt te zijn) gelijk zouden hebben de oplossing vrij eenvoudig is - maak er Sint en zijn raven van. Een vogelpakje maakt prima onherkenbaar, is cool en dankzij Ravelijn en Game of Thrones zijn zwarte vogels toch populair.
Voor Piet wel. Voor Sint niet, die hoort oud te zijn, wat mij betreft maak je hem een spook met een laken over zijn hoofd.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:21 schreef luxerobots het volgende:
Is er trouwens iemand hier, behalve Molorus, die dit leuk vindt als Sint en Piet?
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Waarom wil je een ander verhaal? Het zijn de hulpjes van de Sint die cadeautjes komen brengen. Er hoeft aan die basis niks versleuteld te worden omdat in de canon alleen de kleur zwart vastligt (en daarom kun je die niet veranderen). Er zijn geen liedjes over kroeshaar of pofbroeken voor zover ik weet.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:56 schreef Molurus het volgende:
[..]
Er is natuurlijk moreel gezien wel meer op de wereld dan wat wettelijk mag en wat wettelijk niet mag. Ik denk dat het idee dat dit zou gaan over wettelijke bepalingen de discussie alleen maar vertroebelt.
Verder denk ik nog steeds dat mijn voorstel in post #4 prima werkbaar is. Het is nog geen complete invulling, er zal vanalles bij bedacht moeten worden. Wat voor personages zijn dit? Wat is hun achtergrond? Wat is hun verhaal?
Maar zoals vaker gezegd: er ligt hier een kans om tezamen een nieuwe traditie te maken, onze creativiteit daarin te gieten, en een nieuwe gezamelijke culturele identiteit te creeren. Lijkt mij alleen maar mooi.
Betrek mij niet in je kansloze verhaal en schrijf m'n naam goed.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:25 schreef Molurus het volgende:
[..]
Gezamelijk werken aan een oplossing is niet:
"ik heb gelijk, jij hebt ongelijk.. jij bent het probleem, en de oplossing is dat je het maar met mij eens moet zijn."
Gezamelijk werken aan een oplossing is in onderling overleg nadenken over een vorm waar beide partijen zich in kunnen vinden. Op dit punt zie ik maar weinig initiatieven. (Van beide kanten trouwens.)
BoneThuggs hierboven lijkt me een schoolvoorbeeld. Lekker lachen, 0 inzet om tot een oplossing te komen. Ja, dan kunnen we inderdaad eindeloos blijven bekvechten.
Dat sowieso. Dit voorstel kwam voor de nationale intocht, ik dacht zelfs voor de introductie van stroopwafelpiet en kaaspiet.quote:Op zondag 14 oktober 2018 10:57 schreef ems. het volgende:
De beste oplossing blijft natuurlijk nog steeds dat iedereen zelf beslist hoe hun pieten eruit zien.
En de grap is, mocht dit ingevoerd worden (wat niet gaat gebeuren want vrijwel niemand vindt het leuk).quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:29 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Voor Piet wel. Voor Sint niet, die hoort oud te zijn, wat mij betreft maak je hem een spook met een laken over zijn hoofd.
Het voordeel van dat pak is dat Piet er goed in kan bewegen.
Als we zouden gaan met de uiterlijke aanpassing zoals voorgesteld in post #4 dan vraag ik me hardop af of het verhaal zoals dat nu bestaat daar nog wel logisch bij aansluit. Denk jij van wel?quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:34 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Waarom wil je een ander verhaal? Het zijn de hulpjes van de Sint die cadeautjes komen brengen. Er hoeft aan die basis niks versleuteld te worden omdat in de canon alleen de kleur zwart vastligt (en daarom kun je die niet veranderen). Er zijn geen liedjes over kroeshaar of pofbroeken voor zover ik weet.
Maar dan moeten de anti-Pieten niet alsnog opduiken als ze ergens een figuurtje zien dat ze niet bevalt.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:35 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Dat sowieso. Dit voorstel kwam voor de nationale intocht, ik dacht zelfs voor de introductie van stroopwafelpiet en kaaspiet.
Mijn excuses voor het verkeerd spellen van je naam, BoneThugss.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:34 schreef BoneThugss het volgende:
[..]
Betrek mij niet in je kansloze verhaal en schrijf m'n naam goed.
Zwarte Piet is geen gezamenlijke culturele identiteit. Nooit geweest ook. Dat is juist het probleem: iedereen heeft zijn eigen Sinterklaastraditie waarbij je nooit tot een oplossing kunt komen die voor iedereen geldt.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
Wat dit gevoelig maakt is het idee van een gezamelijke culturele identiteit. Wat je voorstelt is om het gezamelijke karakter daarvan overboord te gooien. Zie je daarin nu echt de oplossing?
Het lijkt mij dat dat alleen verder polariseert.
Hoe kun je mijn naam vergeten?quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:05 schreef Molurus het volgende:
[..]
Strikt genomen was ik niet degene die met dit voorstel kwam. Dat was tientallen topicdelen geleden iemand anders (waarvan ik de naam kwijt ben), dus die eer komt mij strikt genomen niet toe.
Dat was jij?quote:
Niemand zit te wachten op een gezamenlijke nieuwe traditie. Ga dan Sint Pannenkoek vieren als je dat wilt.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:38 schreef Molurus het volgende:
[..]
Als we zouden gaan met de uiterlijke aanpassing zoals voorgesteld in post #4 dan vraag ik me hardop af of het verhaal zoals dat nu bestaat daar nog wel logisch bij aansluit. Denk jij van wel?
Sowieso zie ik niet waarom verandering op voorhand verkeerd zou zijn. Sterker nog: het gevoel dat dit een gezamelijk idee is, een gezamelijke nieuwe traditie, zou alleen maar versterkt worden door een nieuwe narrative, denk ik.
Dat zullen ze blijven doen. Die Afryie heeft zich al een keer laten ontvallen dat het idee dat de Sint een witte werknemer in dienst heeft al duidelijk blijk geeft van onderdrukking en slavernij.quote:Op zondag 14 oktober 2018 11:39 schreef luxerobots het volgende:
[..]
Maar dan moeten de anti-Pieten niet alsnog opduiken als ze ergens een figuurtje zien dat ze niet bevalt.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |