Ja daarom stop ik ook hier want het gaat werkelijk nergens over..quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:37 schreef Monolith het volgende:
[..]
Ik heb hem even gebeld, hij zei van niet.
Verder is dit nog steeds het centrale atheïsme topic, niet het doedelzak heeft zijn medicatie weer eens niet ingenomen topic.
Ach je zit er wel vaker naast met je geloof....quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:38 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Ik geloof geen moment dat je niet naar de hemel wilt gaan..
Fijn dat je het zelf inmiddels ook inziet.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:39 schreef Doedelzak77 het volgende:
[..]
Ja daarom stop ik ook hier want het gaat werkelijk nergens over..
Sam Harris, 1 van de '4 horsemen of the New Atheism', heeft daar een heel boek aan gewijd:quote:Op zaterdag 7 november 2015 15:43 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Zijn er volgens jou definities waarbij het wel te combineren is?
Je hint nu naar de bekende argumentatie voor God dat de wereld bestaat, iets niet uit niets kan ontstaan en dat daarom de aanwezigheid van de wereld betekent dat er een God is?quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:38 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Ik geloof geen moment dat je niet naar de hemel wilt gaan..
[..]
Dat jij bestaat is al bewijs genoeg. Kijk om je heen, allemaal bewijzen. Dat kan niet toeval zijn.
Het lijkt me eerlijk gezegd ook vreselijk.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:38 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Ik geloof geen moment dat je niet naar de hemel wilt gaan..
Ah, een fan van Romeinen 1:20. De beroemdste variant van het argumentum ad ignorantiam.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:38 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Dat jij bestaat is al bewijs genoeg. Kijk om je heen, allemaal bewijzen. Dat kan niet toeval zijn.
Je radicaliseert, en je bent zeer beïnvloedbaar voor complottheorieën.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:32 schreef Doedelzak77 het volgende:
[..]
De waarheid is echt ver te zoeken hier haha geloof je het niet stelletje wijsneuzen dat spul is zwaar schadelijk en dat komt omdat deze wereld satanisch is en de regering niet het beste met ons voorheeft en ons langzaam uitroeit door middel van chemtrails,gif in ons eten,vaccinaties en ga zo maar door....maar dat geloven jullie ook allemaal niet,want allemaal fabels...jullie oren en ogen zitten potdicht voor de waarheid en komt alleen maar onzin binnen blijkbaar en de rollen maar omdraaien de hele tijd,en maar denken dat ze de wijsheid in pacht hebben,lachwekkend gewoon eigenlijk
Er is niets wat ik een eeuwigheid zou willen doen. In de hemel ben je voor eeuwig. De eeuwigheid duurt oneindig lang. Als iets een oneindige tijd duurt, en het aantal dingen dat je kunt doen is niet oneindig, moet je ze allemaal oneindig uitvoeren. Dit is hele basale logica.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:38 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Ik geloof geen moment dat je niet naar de hemel wilt gaan..
Ik denk dat je nog steeds niet helemaal begrijpt dat de bijbel voor een atheïst precies hetzelfde is als Lord of the Rings, maar dan nog minder vermakelijk en realistisch.quote:Op zaterdag 7 november 2015 17:54 schreef Doedelzak77 het volgende:
[..]
Nee hoor jullie draaien alles om...jullie hebben geen excuus om niet te geloven en dat is ook wat de bijbel leert....
Haha, en nog een fan van Romeinen 1:20. Ongelofelijk hoeveel mensen vallen voor deze elementaire denkfout.quote:Op zaterdag 7 november 2015 17:54 schreef Doedelzak77 het volgende:
[..]
Nee hoor jullie draaien alles om...jullie hebben geen excuus om niet te geloven en dat is ook wat de bijbel leert....
Het lijkt me dus direct afgeleid uit de Bijbel, Romeinen 1:20:quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:11 schreef Tchock het volgende:
Ik snap überhaupt niet wat er bedoeld wordt met "een excuus om niet te geloven". Voor wie moet ik me excuseren dan? Alle goden waarvan ik het bestaan niet erken? Want dan ben ik wel even bezig.
Wat natuurlijk regelrechte quatsch is, maar omdat het in de Bijbel staat neemt men het serieus.quote:Want Zijn onzienlijke dingen worden, van de schepping der wereld aan, uit de schepselen verstaan en doorzien, beide Zijn eeuwige kracht en Goddelijkheid, opdat zij [de ongelovigen] niet te verontschuldigen zouden zijn.
Ja, daar verwijs ik naar en als je met iets kunt komen waar blijkt dat ik het mis heb, zal ik er nogmaals over nadenken.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:49 schreef Tchock het volgende:
[..]
Je hint nu naar de bekende argumentatie voor God dat de wereld bestaat, iets niet uit niets kan ontstaan en dat daarom de aanwezigheid van de wereld betekent dat er een God is?
Even checken. Daar wil ik wel op reageren namelijk, maar dan moet ik wel precies weten wat je bedoelt.
Neeee, dat lijkt jou nietquote:Op zaterdag 7 november 2015 18:49 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het lijkt me eerlijk gezegd ook vreselijk.
Fan van de Bijbel.quote:[..]
Ah, een fan van Romeinen 1:20. De beroemdste variant van het argumentum ad ignorantiam.
Dus bij gebrek aan een verklaring is jouw verklaring, waar geen enkel bewijs of argument voor bestaat, de juiste?quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:34 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Ja, daar verwijs ik naar en als je met iets kunt komen waar blijkt dat ik het mis heb, zal ik er nogmaals over nadenken.
Ik heb er heel veel over nagedacht. Je moet bedenken dat het leven dan niet is zoals nu, he? En tegen de tijd dat de aarde niet meer bewoonbaar is, is er vast en andere planeet waar we kunnen wonen. Maar eerlijk gezegd denk ik eerder dat het nooit zover gaat komen dat de aarde niet meer bewoonbaar is.quote:Op zaterdag 7 november 2015 18:55 schreef Tchock het volgende:
[..]
Er is niets wat ik een eeuwigheid zou willen doen. In de hemel ben je voor eeuwig. De eeuwigheid duurt oneindig lang. Als iets een oneindige tijd duurt, en het aantal dingen dat je kunt doen is niet oneindig, moet je ze allemaal oneindig uitvoeren. Dit is hele basale logica.
Weet je wel hoe lang oneindig is? Stel je een bal van metaal voor zo groot als de aarde. Elke tienduizend jaar landt er een vlieg op en vertrekt weer. Op microscopisch niveau blijven er elke keer een paar atomen aan de voetjes van de vlieg hangen.
Tegen de tijd dat de hele planeet geërodeerd is tot er niets van over is, ben je nog niet in de buurt van een eeuwigheid. Sterker nog, die tijd is net zo'n klein deel van een oneindige tijd als de tijd die het mij kostte deze zin te typen. Beide zijn namelijk een oneindig klein deel.
Lijkt het je oprecht leuk? Als je daar goed over nadenkt?
Nee, het is niet bij gebrek aan verklaring. Het is gevoel en zeker weten dat het zo is. Kan niet anders gevoel.quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:35 schreef Molurus het volgende:
[..]
Dus bij gebrek aan een verklaring is jouw verklaring, waar geen enkel bewijs of argument voor bestaat, de juiste?
Ik ookquote:
Boeddhisme gaat uit van meerdere levens en karma wat actie gevolg is. We hebben schaden aan onze zielen door karma. We moeten steeds nieuwe levens doorgaan tot we verlicht zijn. Therava geloofd dat je dan naar Nirvana gaat, Mahayana zegt nee we gaan pas als iedereen verlicht is.quote:Op zaterdag 7 november 2015 16:37 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Het is mogelijk om in goddeloze zielsverhuizing te geloven, ik meen dat Boeddhisme hiervan uitgaat.
Ik zelf overigens niet.
Ja had ik ook vroeger, gaat vanzelf wel over. Blijven studeren.quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:42 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Nee, het is niet bij gebrek aan verklaring. Het is gevoel en zeker weten dat het zo is. Kan niet anders gevoel.
Studeren?quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:58 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Ja had ik ook vroeger, gaat vanzelf wel over. Blijven studeren.
Ken mensen die zich onmisbaar hebben gemaakt bij een man alleenstaand met veel geld. Iedereen kan zien dat het om het geld ging etc.quote:Op zaterdag 7 november 2015 11:53 schreef Semisane het volgende:
[..]
Gevoel is dus het enige wat je hebt om te kunnen concluderen dat iemand van je houd? Dat lijkt me niet toch? Je observeert toch ook gedrag, gelaatsuitdrukkingen, je merkt dat je partner iets voor je over hebt dat hij/zij niet voor een ander over heeft etc? Je hebt toch ook gesprekken met je partner waar je het e.e.a. uit kan afleiden?
Het is waar dat sommige mensen voor de gek worden gehouden, maar in het gros van de gevallen zijn dit mensen die dan puur op " gevoel" af gaan en andere observaties met betrekking tot gedrag of dubieuze uitspraken negeren.
Dat is waarom je ook niet puur op gevoel af kan gaan, gevoel is onbetrouwbaar als je het niet in een context kan/wil plaatsen.
Ja. Van de wiki:quote:Op zaterdag 7 november 2015 15:43 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Zijn er volgens jou definities waarbij het wel te combineren is?
Zolang je bezig bent met je persoonlijke innerlijke ervaring, ben je spiritueel bezig. Ik denk dan bijvoorbeeld aan meditatie/mindfulness. Daar hoeft geen god of bovennatuurlijke kracht aan te pas te komen.quote:Spiritualiteit heeft in de breedste zin te maken met zaken die de geest (Latijn spiritus) betreffen. Het woord wordt op vele manieren gebruikt en kan te maken hebben met religie of bovennatuurlijke krachten, maar de nadruk ligt op de persoonlijke innerlijke ervaring.
Bedoel je daarmee hetzelfde als Hebreeën 11:1-40?quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:42 schreef Hexx. het volgende:
Nee, het is niet bij gebrek aan verklaring. Het is gevoel en zeker weten dat het zo is. Kan niet anders gevoel.
Hier staat toch letterlijk dat het een vorm van wishful thinking betreft?quote:Geloof is de verzekerde verwachting van dingen waarop wordt gehoopt, de duidelijke demonstratie van werkelijkheden die echter niet worden gezien.
Je kunt ook kiezen om eens eindelijk volwassen te worden in plaats van naar Pappie te rennen.quote:Op zaterdag 7 november 2015 20:12 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Ken mensen die zich onmisbaar hebben gemaakt bij een man alleenstaand met veel geld. Iedereen kan zien dat het om het geld ging etc.
Maar deze man was eenzaam etc. Vind je het gek als ik zeg dat voordat je kritisch gaat kijken je qua gevoel er niet perse warmpjes bij moet zitten. Maar dat als je je slecht voelt je vanzelf makkelijker dingen gaat geloven om het gevoel aan de betere hand te krijgen?
Iemand in de gevangenis kan beter naar God gaan en daar hoop vinden dan het atheïsme en kritisch denken. Want hij zal misschien inzien dat wat hij deed fout was, maar het atheïsme is gewoon ik geloof niet in God, God komt met ingebouwde steun als iemand dat wil.
Atheïsme komt met niets je kan er wat spiritualiteit insteken maar een hiernamaals word al lastig denk ik? Tenzij je het boeddhisme neemt. Maar ook in het boeddhisme zijn er scripturen waarin een grote schrijver of zo opeens naar de maan vliegt dus kun je dat wel geloven?
Het word dan erg lastig ik denk dat het het geloof is dat meer steun geeft. Nu zeg ik niet derhalve is geloof het beste. Maar zou wel willen stellen dat mensen in een crisis of die zich ongelukkig voelen vaak naar God grijpen en daar blijven hangen het voelde goed het bood steun, waarom weg gaan? Dat zou niet logisch zijn om je krukken weg te gooien als je zonder niet fijn loopt.
En ja hiermee zeg ik inderdaad mensen rennen naar God voor steun, dat gebeurt vrij veel.
In mijn ogen vereist 'atheisme' niets extra's. Het is het leven, de wereld, of onze realiteit, nemen voor wat het is. Gewoon dat wat is.quote:Op zaterdag 7 november 2015 20:12 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
Atheïsme komt met niets je kan er wat spiritualiteit insteken maar een hiernamaals word al lastig denk ik? Tenzij je het boeddhisme neemt. Maar ook in het boeddhisme zijn er scripturen waarin een grote schrijver of zo opeens naar de maan vliegt dus kun je dat wel geloven?
Het word dan erg lastig ik denk dat het het geloof is dat meer steun geeft. Nu zeg ik niet derhalve is geloof het beste. Maar zou wel willen stellen dat mensen in een crisis of die zich ongelukkig voelen vaak naar God grijpen en daar blijven hangen het voelde goed het bood steun, waarom weg gaan? Dat zou niet logisch zijn om je krukken weg te gooien als je zonder niet fijn loopt.
En ja hiermee zeg ik inderdaad mensen rennen naar God voor steun, dat gebeurt vrij veel.
Dit is een mening, geen waarheid.quote:Op zaterdag 7 november 2015 23:01 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Je kunt ook kiezen om eens eindelijk volwassen te worden in plaats van naar Pappie te rennen.
Dat klopt, maar in mijn ogen is het weer anders. En ik kan mij voorstellen dat mensen hier wel een verschil in kunnen ervaren net als eten de een vind spruitjes heerlijk de ander vies. Voor mij zou een leven zonder geloof nutteloos zijn, dan zeg ik niet dat jou leven nutteloos is omdat je niet geloofd in één of meerdere god(en).quote:Op zaterdag 7 november 2015 23:05 schreef Gray het volgende:
[..]
In mijn ogen vereist 'atheisme' niets extra's. Het is het leven, de wereld, of onze realiteit, nemen voor wat het is. Gewoon dat wat is.
Misschien is het vershcil tussen ons dat ik me goed kan voorstellen waarom een leven zonder geloof voor jou nutteloos is, en jij dat andersom niet kan? In dat geval zou geloof ook voor jou een overbodige keuze zijn.quote:Op zaterdag 7 november 2015 23:14 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
Dat klopt, maar in mijn ogen is het weer anders. En ik kan mij voorstellen dat mensen hier wel een verschil in kunnen ervaren net als eten de een vind spruitjes heerlijk de ander vies. Voor mij zou een leven zonder geloof nutteloos zijn, dan zeg ik niet dat jou leven nutteloos is omdat je niet geloofd in één of meerdere god(en).
Als jij daarmee uit de weg kan prima.
Ik wil je best zeggen wat mijn probleem is met het geloven in geen God, want ik heb zo 20 jaar geleefd.quote:Op zaterdag 7 november 2015 23:17 schreef Gray het volgende:
[..]
Misschien is het vershcil tussen ons dat ik me goed kan voorstellen waarom een leven zonder geloof voor jou nutteloos is, en jij dat andersom niet kan? In dat geval zou geloof ook voor jou een overbodige keuze zijn.
Dat maak jij ervan. Het zegt alleen dat je geloof niet kan bewijzen. Dat het is wat je denkt te weten dat is.quote:Op zaterdag 7 november 2015 21:24 schreef highender het volgende:
[..]
Bedoel je daarmee hetzelfde als Hebreeën 11:1-40?
[..]
Hier staat toch letterlijk dat het een vorm van wishful thinking betreft?
Je kan hier allemaal gelijk in hebben, hoewel ik het er niet mee eens ben, maar al deze genoemde redenen betekend gewoon weg nog niet dat er een kern van waarheid achter zit.quote:Op zaterdag 7 november 2015 20:12 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Ken mensen die zich onmisbaar hebben gemaakt bij een man alleenstaand met veel geld. Iedereen kan zien dat het om het geld ging etc.
Maar deze man was eenzaam etc. Vind je het gek als ik zeg dat voordat je kritisch gaat kijken je qua gevoel er niet perse warmpjes bij moet zitten. Maar dat als je je slecht voelt je vanzelf makkelijker dingen gaat geloven om het gevoel aan de betere hand te krijgen?
Iemand in de gevangenis kan beter naar God gaan en daar hoop vinden dan het atheïsme en kritisch denken. Want hij zal misschien inzien dat wat hij deed fout was, maar het atheïsme is gewoon ik geloof niet in God, God komt met ingebouwde steun als iemand dat wil.
Atheïsme komt met niets je kan er wat spiritualiteit insteken maar een hiernamaals word al lastig denk ik? Tenzij je het boeddhisme neemt. Maar ook in het boeddhisme zijn er scripturen waarin een grote schrijver of zo opeens naar de maan vliegt dus kun je dat wel geloven?
Het word dan erg lastig ik denk dat het het geloof is dat meer steun geeft. Nu zeg ik niet derhalve is geloof het beste. Maar zou wel willen stellen dat mensen in een crisis of die zich ongelukkig voelen vaak naar God grijpen en daar blijven hangen het voelde goed het bood steun, waarom weg gaan? Dat zou niet logisch zijn om je krukken weg te gooien als je zonder niet fijn loopt.
En ja hiermee zeg ik inderdaad mensen rennen naar God voor steun, dat gebeurt vrij veel.
Oh maar ik zeg niet dat het warheid is. Wat wel waarheid is, is dat atheïsme betekend geen geloof in God. Dus je moet je steun dan ook bij andere halen moet, of zoals stoïcijnen je zelf moet trainen.quote:Op zondag 8 november 2015 08:52 schreef Semisane het volgende:
[..]
Je kan hier allemaal gelijk in hebben, hoewel ik het er niet mee eens ben, maar al deze genoemde redenen betekend gewoon weg nog niet dat er een kern van waarheid achter zit.
Het is in mijn ogen prima als mensen spiritualiteit of steun halen uit één van de vele religieuze denominaties of één van de pakweg 4000 goden die de mens ooit heeft bedacht, maar ja dat zegt verder niks over die religieuze denominaties of goden.
Doe dit nou alsjeblieft niet. Het is een kulargument. Bewijzen dat iets niet bestaat is bovendien onmogelijk.quote:Op zondag 8 november 2015 10:00 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Kanttekening is wel dat het nooit bewezen is dat God niet bestaat
Het besef dat moraal niet extern wordt afgedwongen door een godheid maar een dynamische afspraak is tussen mensen geeft wel een extra uitdaging vind ik. Wat is menselijke moraal en wat culturele? Neem bijvoorbeeld besnijdenis, verbieden maar? Alleen voor volwassenen toelaten? Tatoeages, piercings?quote:Op zaterdag 7 november 2015 23:05 schreef Gray het volgende:
[..]
In mijn ogen vereist 'atheisme' niets extra's. Het is het leven, de wereld, of onze realiteit, nemen voor wat het is. Gewoon dat wat is.
Dus je weet het niet, je denkt alleen dat je het weet.quote:Op zondag 8 november 2015 08:41 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Dat maak jij ervan. Het zegt alleen dat je geloof niet kan bewijzen. Dat het is wat je denkt te weten dat is.
Je mag het een kut argument noemen, en ik geef toe de beste is het niet. Maar een wetenschapper zei dan ook het is erg lastig om te bewijzen dat iets niet bestaat.quote:Op zondag 8 november 2015 10:17 schreef Tchock het volgende:
[..]
Doe dit nou alsjeblieft niet. Het is een kulargument. Bewijzen dat iets niet bestaat is bovendien onmogelijk.
Besnijdenis moet absoluut verboden worden, behalve in de gevallem waar het een medische noodzaak heeft bij jongetjes. Bij 100% van de vrouwen en 90% van de mannen die nu besneden is is die noodzaak er helemaal niet.quote:Op zondag 8 november 2015 10:17 schreef de_tevreden_atheist het volgende:
[..]
Het besef dat moraal niet extern wordt afgedwongen door een godheid maar een dynamische afspraak is tussen mensen geeft wel een extra uitdaging vind ik. Wat is menselijke moraal en wat culturele? Neem bijvoorbeeld besnijdenis, verbieden maar? Alleen voor volwassenen toelaten? Tatoeages, piercings?
Maar dat laatste is dat een gevoelskwestie of pure zuivere waarheid?quote:Op zondag 8 november 2015 10:31 schreef Tchock het volgende:
[..]
Besnijdenis moet absoluut verboden worden, behalve in de gevallem waar het een medische noodzaak heeft bij jongetjes. Bij 100% van de vrouwen en 90% van de mannen die nu besneden is is die noodzaak er helemaal niet.
Ik denk eigenlijk niet dat er veel universele morele waarden bestaan. Als je over cultuur en tijd heen kijkt zijn 'we' het misschien alleen eens over een verbod op moord en diefstal. En zelfs dat vaak niet.
Het is onmogelijk te bewijzen dat iets niet bestaat. Het niet-bestaan van wat dan ook is nog nooit aangetoond. Daarom is het onzin te zeggen dat er nooit is bewezen dat God niet bestaat.quote:Op zondag 8 november 2015 10:31 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Je mag het een kut argument noemen, en ik geef toe de beste is het niet. Maar een wetenschapper zei dan ook het is erg lastig om te bewijzen dat iets niet bestaat.
Ik ga me niet achter dit argument verstoppen overigens, hier gaat het niet om wat ik wilde zeggen is dat waarheid erg lastig gaat worden om te vinden. Neem nu moraal, is moraal waarheid of een gevoel? Bijvoorbeeld als ik opsporing verzocht kjjk, heb ik trieste gevoelens en ben ik ook wel best teleurgesteld door wat mensen doen. Betekend het dan dat ik mag zeggen wat zij doen is slecht?
Nee, het is een gevoelskwestie, laten welnu hoe ga jij dit wetenschappelijk benaderen met zuivere reden?
En wetenschap kan vaststellen, okay als ik jou steek met een mes hier en daar, heb je pijn en bloed je dood. Nu als ik niet dood wil weet ik hierdoor okay, ik moet voorzichtig zijn met een mes. Echter de gene die iemand dood wil steken weet wat hij moet doen. Daarmee is nog niet aangetoond dat het verkeerd is.
Nu wil ik niet zeggen dat atheïsten niet moralistisch zijn, wat ik wil zeggen is dat we deze dingen vaker baseren op een gevoel wat we allen hebben. Kunnen we dat gevoel vertrouwen als wij gewoon sterren stof zijn? Kunnen we waarheid wel vormen, op dat gebied?
Er bestaat volgens mij niet zoiets als zuivere waarheid. Elke waarheid is subjectief.quote:Op zondag 8 november 2015 10:33 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Maar dat laatste is dat een gevoelskwestie of pure zuivere waarheid?
"Kan niet anders" gevoelens zijn zo ongeveer de meest onbetrouwbare soort gevoelens die er bestaan. Zeker als het ontbreekt aan andere indicatoren.quote:Op zaterdag 7 november 2015 19:42 schreef Hexx. het volgende:
[..]
Nee, het is niet bij gebrek aan verklaring. Het is gevoel en zeker weten dat het zo is. Kan niet anders gevoel.
Oh nee zeer zeker, maar dit is mijn hele punt. Als geloof gevoel is, is geloof dan niet hetzelfde zoals jij geloofd dat jouw moraal goed is? We kunnen niet bewijzen dat de moraal van cultuur z beter is dan cultuur x.quote:Op zondag 8 november 2015 10:38 schreef Tchock het volgende:
[..]
Het is onmogelijk te bewijzen dat iets niet bestaat. Het niet-bestaan van wat dan ook is nog nooit aangetoond. Daarom is het onzin te zeggen dat er nooit is bewezen dat God niet bestaat.
Moraal is een gevoel dat je aangeleerd is. Het is geen waarheid. Daarom verschillen mores ook gigantisch tussen culturen, helemaal als die niet uit dezelfde tijd komen. Je kunt niet zeggen dat een van de culturen het meer juist heeft dan de ander, objectief gezien.
De criminelen op opsporing verzocht weten heus wat de mores van onze maatschappij zijn en ze schenden ze voor eigen gewin. Uiteraard mag je dat slecht noemen.
Of jij je gevoel kunt vertrouwen moet je niet aan mij vragen. Hoe moet ik jou weten wat jij voor ethisch besef hebt? Ik wil je alleen op het hart drukken dat je echt geen God nodig hebt om moreel te leven.
Dus iemand zinloos dood stampen zou goed kunnen zijn, of heb ik je verkeerd begrepen?quote:Op zondag 8 november 2015 10:43 schreef Molurus het volgende:
[..]
"Kan niet anders" gevoelens zijn zo ongeveer de meest onbetrouwbare soort gevoelens die er bestaan. Zeker als het ontbreekt aan andere indicatoren.
Ik zeg juist helemaal niet dat we een voorgeprogrammeerde code hebben. Ik zeg juist dat moraal is aangeleerd. Dit punt, inclusief de Romeinse pedofielie, heb ik al eerder gemaakt trouwens.quote:Op zondag 8 november 2015 10:44 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Oh nee zeer zeker, maar dit is mijn hele punt. Als geloof gevoel is, is geloof dan niet hetzelfde zoals jij geloofd dat jouw moraal goed is? We kunnen niet bewijzen dat de moraal van cultuur z beter is dan cultuur x.
Hoe weten we dan wie de juiste moraal heeft? Er zijn zoveel culturen en stammen geweest allemaal met andere moralistische codes, sommigen deden aan slavernij etc door de historie heen zoveel verschillend moraal. Romeinen vonden pedofilie niet iets dat heel erg was meen ik maar kan het hier even mis hebben.
Welnu hoe weten we dat het fout is? Voor mijn gevoel is slavernij fout, maar waarheidsgetrouw kan ik dat niet bewijzen. En jij zegt dat we een soort moralistische code in ons hebben geprogrammeerd.
Ik heb in mij niet alleen dat maar ook een code in mij die zoekt naar religie en geloof.
Ik had het over situaties waarin het gaat over feitelijke claims waarbij het volledig ontbreekt aan informatie en men maar een verklaring uit de duim zuigt.quote:Op zondag 8 november 2015 10:46 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Dus iemand zinloos dood stampen zou goed kunnen zijn, of heb ik je verkeerd begrepen?
Dat moord soms goed kan zijn, de zelfmoord terorist met bomgordel prima eens.
Er is geen absolute goed! Waarom is dit zo moeilijk voor je? Mensen doodstampen is nu, in onze cultuur, zeer immoreel. Maar dat maakt het niet een soort eeuwig slecht iets. De Maya's zullen het zeer verwerpelijk vinden dat wij geen mensen offeren maar ook zij hebben geen gelijk omdat er geen gelijk is.quote:Op zondag 8 november 2015 10:46 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Dus iemand zinloos dood stampen zou goed kunnen zijn, of heb ik je verkeerd begrepen?
Dat moord soms goed kan zijn, de zelfmoord terorist met bomgordel prima eens.
'Bewijzen' is een beetje een onzinnige term in deze kwestie. Je kunt echter prima beargumenteren waarom bepaalde zaken juist cq wenselijk zouden zijn. Denk bijvoorbeeld aan de bio-ethiek met betrekking tot de medische wetenschap.quote:Op zondag 8 november 2015 10:44 schreef Sneeuw-Leeuw het volgende:
[..]
Oh nee zeer zeker, maar dit is mijn hele punt. Als geloof gevoel is, is geloof dan niet hetzelfde zoals jij geloofd dat jouw moraal goed is? We kunnen niet bewijzen dat de moraal van cultuur z beter is dan cultuur x.
Hoe weten we dan wie de juiste moraal heeft? Er zijn zoveel culturen en stammen geweest allemaal met andere moralistische codes, sommigen deden aan slavernij etc door de historie heen zoveel verschillend moraal. Romeinen vonden pedofilie niet iets dat heel erg was meen ik maar kan het hier even mis hebben.
Welnu hoe weten we dat het fout is? Voor mijn gevoel is slavernij fout, maar waarheidsgetrouw kan ik dat niet bewijzen. En jij zegt dat we een soort moralistische code in ons hebben geprogrammeerd.
Ik heb in mij niet alleen dat maar ook een code in mij die zoekt naar religie en geloof.
Aah sorry verkeerd gelezen.quote:Op zondag 8 november 2015 10:47 schreef Tchock het volgende:
[..]
Ik zeg juist helemaal niet dat we een voorgeprogrammeerde code hebben. Ik zeg juist dat moraal is aangeleerd. Dit punt, inclusief de Romeinse pedofielie, heb ik al eerder gemaakt trouwens.
Ik kan niet bewijzen dat mijn moraal juist is. Sterker nog, geen enkele moraal is 'juist'. Je kunt alleen in het licht van de ene, de andere bestuderen. En dat is zelden positief.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |