- De naam van de regeringspartij kun je mijns inziens het beste afkorten als 'AKP'. (Dus niet 'AKD', het Engelse equivalent is 'JDP'.) De partijnamen anders in het Nederlands vermelden?quote:
Ik heb helaas geen idee. Zo te zien niet. Ook even snel gegoogled, maar niet echt iets kunnen vinden.quote:Op zondag 22 februari 2015 22:45 schreef Hexagon het volgende:
Apart van die lege zetels. In Turkije bestaan geen tussentijdse verkiezingen voor opengevallen zetels?
Wat betreft die 2/3 (367) meerderheid...quote:
HDP is niet alleen Koerden, veel niet-Koerden stemde ook op hem.quote:Op maandag 23 februari 2015 00:24 schreef zarGon het volgende:
Wat betreft de presidentsverkiezingen in augustus 2014: dat was een primeur in Turkije. Voor het eerst kon het volk direct de president kiezen.
[ afbeelding ]
Er waren drie opties:
- Erdoğan, van de regeringspartij
- İhsanoğlu, naar voren geschoven door de oppositie (CHP en MHP)
- Demirtaş, HDP (Koerden)
Erdoğan: 51,79%
İhsanoğlu: 38,44%
Demirtaş: 9,76%
Dit was eigenlijk een belangrijk moment, en dan niet alleen omdat de president werd gekozen. Het was ook een populariteitsmeting voor Erdoğan en zijn partij. De oppositiepartijen werkten samen, maar konden niet tegenhouden dat Erdoğan met een meerderheid gekozen werd. Maar goed, de race was al gewonnnen door Erdoğan voordat het überhaupt begonnen was, aangezien de oppositie iemand had gekozen waar heel Turkije nooit wat van had gehoord. Kansloze missie dus.
Deze presidentsverkiezingen zijn de recenste verkiezingen, dus ook recenter dan de lokale verkiezingen (augustus 2014 vs. maart 2014).
Ik neem aan dat 2002 de uitschieter was omdat de derde partij de kiesdrempel niet haalde, maar ik zie zo één twee drie (in de uitleg van het systeem) niet hoe die krimp in zetelaantallen verklaard kan worden.quote:Op maandag 23 februari 2015 00:39 schreef zarGon het volgende:
[..]
Ik heb helaas geen idee. Zo te zien niet. Ook even snel gegoogled, maar niet echt iets kunnen vinden.
[..]
Wat betreft die 2/3 (367) meerderheid...
Bij de eerste algemene verkiezingen waar AKP aan meedeed (2002), won de AKP 363 zetels. Sindsdien is het zetelaantal gedaald, maar percentueel hebben ze telkens meer stemmen weten te krijgen.
2002: 363 zetels - 34,28% (31.528.783 geldige stemmen / opkomst: 79,14%)
2007: 341 zetels - 46,66% (35.049.691 geldige stemmen / opkomst: 84,25%)
2011: 327 zetels - 49,83% (42.941.763 geldige stemmen / opkomst: 83,16%)
In 2002 haalden slechts 2 partijen de kiesdrempel, de derde partij haalde het met 9,54% net niet...
Dat klopt.quote:Op maandag 23 februari 2015 02:03 schreef Euribob het volgende:
[..]
Ik neem aan dat 2002 de uitschieter was omdat de derde partij de kiesdrempel niet haalde,
In de fipo zie je een kaart met het aantal haalbare zetels per gebied. Ik gok dat er sprake was van meer stemmen voor AKP zonder de meerderheid te behalen, waardoor AKP dus de zetels niet heeft kunnen binnenhalen.quote:maar ik zie zo één twee drie (in de uitleg van het systeem) niet hoe die krimp in zetelaantallen verklaard kan worden.
Jij enig idee?
Van wat ik op het Turkse nieuws heb gezien streeft de AKP naar 60%. Dat zullen ze niet halen, ik ben benieuwd of ze de huigie percentage en zetenaantal kunnen vasthouden.quote:Op maandag 23 februari 2015 12:12 schreef Kaas- het volgende:
Recente poll (8 februari):
AKP 47,6%
CHP 24,8%
MHP 14,3%
HDP 8,0%
Overig 5,3%
Zal ook wel een bepaalde hiërarchie in zijn, denk je niet?quote:Op maandag 23 februari 2015 12:28 schreef Kaas- het volgende:
Je zou maar een fractie van >300 man/vrouw hebben overigens, lekker overzichtelijk wel,
Ben je toevallig zelf iemand die stemmen mag bij deze verkiezingen en zo ja, wat gaat het worden?quote:Op maandag 23 februari 2015 12:27 schreef zarGon het volgende:
[..]
Van wat ik op het Turkse nieuws heb gezien streeft de AKP naar 60%. Dat zullen ze niet halen, ik ben benieuwd of ze de huigie percentage en zetenaantal kunnen vasthouden.
Wat eigenlijk zo deerniswekkend aan de getallen hierboven is het percentage dat de grootste oppositiepartijen CHP en MHP scoren... De oppositie is en blijft zwak en lijkt dat nog steeds niet door te hebben: er vindt geen enkele verandering plaats binnen de partijen, ze gaan gewoon door op de oude voet. Na alles wat er in Turkije is gebeurd, lukt het ze gewoon niet om de macht van AKP af te breken.
Ik ben eigenlijk vooral benieuwd naar de winst die de CHP en MHP zullen halen. Winst ja, dat moet haast wel na al die ingrepen van Erdoğan. Of zullen de mensen eieren voor hun geld blijven kiezen, omdat ze vermoeden dat de CHP en MHP minder voor elkaar zullen krijgen dan de AKP (vooral op economisch vlak)?
Ouder dan 18 en in het bezit van een Turks paspoort, ik kan dus inderdaad stemmen.quote:Op maandag 23 februari 2015 12:29 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Ben je toevallig zelf iemand die stemmen mag bij deze verkiezingen en zo ja, wat gaat het worden?
De zetels worden op het niveau van de districten verdeeld. Op landelijk niveau wordt alleen gekeken voor de kiesdrempel, er zijn geen compensatiezetels, wat je in andere landen nog wel eens ziet.quote:Op maandag 23 februari 2015 02:30 schreef zarGon het volgende:
[..]
Dat klopt.
[..]
In de fipo zie je een kaart met het aantal haalbare zetels per gebied. Ik gok dat er sprake was van meer stemmen voor AKP zonder de meerderheid te behalen, waardoor AKP dus de zetels niet heeft kunnen binnenhalen.
Weinig? Zeg maar gewoon niks!. Jij bent de eerste die er mee komt.quote:Op zondag 22 februari 2015 21:35 schreef Hexagon het volgende:
Helaas is er nog weinig Nederlandstalige info te vinden over deze verkiezingen.
quote:Op zondag 22 februari 2015 22:38 schreef zarGon het volgende:
Er zijn 550 zetels in het parlement. De drie grootste partijen zijn AKP (regeringspartij) en CHP en MHP (oppositiepartijen).
- Geel: AKP
- Turquoise: MHP
- Rood: CHP
- Groen: BDP
- Grijs: Onafhankelijken
(BDP en Onafhankelijken zijn praktisch hetzelfde.)
Nu heb ik nooit de Turkse verkiezingen gevolgd (ach voor alles een eerste keerquote:
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |