De vermiste vlucht van Air Algérie is gecrasht in het centrum van Mali. Dat zegt een VN-bron in het Malische Timboektoe. Daarmee worden eerdere, onbevestigde, berichten tegengesproken dat het zou gecrasht zijn in de buurt van Niamey, hoofdstad van Niger.
- Pilotenvakbond Sepla: "Zeskoppige bemanning is Spaans"
- Franse staatssecretaris voor Transport: "Waarschijnlijk veel Fransen aan boord"
- Algerijns dagblad: "80 Fransen aan boord"
Het vliegtuig is neergekomen tussen Gao en Tassalit, aldus brigadegeneraal Koko Essien, bevelhebber van de VN-missie in Timboektoe, aan het Duitse persagentschap dpa.
Aan boord van het verdwenen vliegtuig van Air Algérie waren waarschijnlijk veel Fransen. Dat zei de Franse staatssecretaris voor Transport, Frédéric Cuvillier. Volgens de passagierslijst zouden er zo'n 50 Fransen op de vlucht zitten, dat meldt een vertegenwoordiger van Air Algérie.
Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft al een noodnummer opgericht, te bereiken op +33 1 43 17 56 46.
Geen bevestiging
De bron benadrukte dat de VN-missie momenteel nog niet beschikt over de vluchtcoördinaten of over de positie van het toestel op het moment van zijn verdwijning. Het is dan ook nog niet helemaal zeker dat het vliegtuig wel in Mali crashte.
"De luchtvaartnavigatiediensten hebben 50 minuten na het opstijgen het contact verloren met een vliegtuig van Air Algérie dat de verbinding Ouagadougou - Algiers verzorgde", zo citeert het persbureau APS uit de mededeling van het bedrijf. De vlucht werd door Air Algérie uitgevoerd met een McDonnell Douglas MD-83 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Swiftair.
Op het moment dat vlucht AH5017 van de radar verdween, om 3.55 uur Belgische tijd, had het vliegtuig zich boven het grondgebied van Mali moeten bevinden. Maar een officiële bevestiging daarover is er niet. Het toestel had al om 7.10 uur moeten landen, meer is niet op zijn bestemming aangekomen.
Koerswijziging
Het vliegtuig was niet ver van de Algerijnse grens toen de bemanning werd gevraagd om een omweg te maken. Dat gebeurde wegens slecht zicht en het risico op een botsing met een ander vliegtuig op dezelfde route. Het contact werd verbroken na de koerswijziging.
"Risicovolle route"
In het noorden van Mali wordt sinds vorig jaar gevochten met moslimextremisten. Maar een hooggeplaatste Franse ambtenaar zei dat het onwaarschijnlijk is dat de strijders in Mali wapens in handen hebben om een vliegtuig neer te schieten. De kortste vluchtroute wordt door de VS als een "risicovolle" bestempeld. Dat blijkt uit de grafiek van de Wall Street Journal.
Volgens een mededeling op de website van Swiftair bevinden zich 110 passagiers aan en zes bemanningsleden (twee piloten en vier crewmembers) boord van het toestel. "Er waren waarschijnlijk Fransen aan boord", zegt de Franse minister van Transport Frederic Cuvillier. Volgens de Spaanse pilotenvakbond Sepla zijn de zes bemanningsleden wel afkomstig uit Spanje. Het toestel werd door Air Algérie gecharterd van het Spaanse Swiftair.
Slechte zichtbaarheid
"Niet ver van de grens met Algerije heeft de bemanning van het toestel van Air Algérie de vraag gekregen om door de slechte zichtbaarheid een omweg te maken", zegt een medewerker van Air Algérie die anoniem wenst te blijven. "Die vraag is er gekomen door de slechte zichtbaarheid en om te vermijden dat het tot een botsing zou komen met een ander vliegtuig, op de lijn Algiers-Bamako."
Hallo