quote:
Tot nu toe kent het herfstweer twee gezichten. Waar we gisteren nog te maken hadden met een warmterecord, slaat het weer aan het einde van de week genadeloos om. 'Er is zelfs een kans op een zware herfststorm op maandag', aldus Michiel Severin van Weerplaza.
Op Twitter en diverse weerfora 'vliegen' de modelkaarten al in het rond, weet Weerplaza. Het Amerikaanse weermodel GFS berekent voor aanstaande maandag windkracht 10 tot 11, oftewel een zware tot zeer zware storm. 'Als die kaarten werkelijkheid worden, zit er een weeralarm in, zeer extreem weer dus'. Severin benadrukt wel dat de kans dat die berekening uitkomt zeer klein is.
Statistisch gezien is het dit seizoen wel weer tijd voor een zware tot zeer zware storm. Hij legt uit waarom: 'Sinds 1910, we praten dus over een periode van 103 jaar, komt een zware storm gemiddeld eens in de 2 jaar voor en een zeer zware storm eens in de 10 jaar. Sinds 2000 hebben we 6 keer windkracht 10 gehaald, waarvan 2 maal in 2000, 3 keer in 2002 en eenmaal in 2007. Geen enkele keer kregen we windkracht 11'.
Onzeker
'Maar je kunt niet alles ophangen aan de statistiek', gaat hij verder. 'Gemiddeld eens in de 2 jaar is niet hetzelfde als elke 2 jaar'. Daarnaast ontstaat windkracht 10 of 11 volgens Severin niet zomaar. 'Iets wat eens in de tien jaar voorkomt, is heel wat anders dan een regenbui. In de atmosfeer moet er van alles gebeuren om de wind tot deze kracht te laten toenemen. Heel veel factoren moeten exact samenvallen om de energie en juiste onstabiliteit te laten ontstaan voor het opwekken van zoveel kracht'.
Een ding is volgens Weerplaza wel zeker. Na het zeer warme herfstweer van dinsdag en de lange periode met zacht weer, komt er dit weekend een grote weersomslag. Vrijdag begint het te regenen en dat ronduit wisselvallige weer houdt zeker tot en met dinsdag aan. Daarbij gaat de wind toenemen en de temperatuur dalen. Zeer waarschijnlijk komt de temperatuur vanaf zondag tussen 10 en 15 graden te liggen. De wind neemt vanaf zaterdag geregeld toe naar 6 tot 7 Bft. Vooral maandag kan de wind extra sterk worden, maar hoe sterk is dus nog onzeker.
Never Stop Exploring!
Life begins at the end of your comfort zone!
Follow me on Twitter:
https://twitter.com/EdwinKr83 Instagram:
https://www.instagram.com/edwinkr83/