SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
[ Bericht 1% gewijzigd door editoor op 22-04-2013 23:41:08 ]
Dat wordt niet voor niets duurzame energie genoemd, met de nadruk op "duur". Hoeveel geld je er ook tegen aangooit, de komende 100 jaar zitten we gewoon nog vast aan kolen gas en kernenergie, zolang er geen goede alternatief gevonden wordt.quote:Op maandag 22 april 2013 22:01 schreef Schonedal het volgende:
We hebben al een hele mooie kernfusiereactor die nog gratis is ook -de zon- laten we daar maar eens wat meer gebruik van maken.
Het beheersbaar maken van kernfusieenergie zal op termijn toch nodig zijn voor de mensheid aangezien we niet eeuwig van de zon gebruik zullen kunnen maken. Verder is het maar de vraag of het zo efficiënt is om veel grondstoffen in te zetten om, vergeleken met een eigen kernfusieenergiebron, zonneenergie op te vangen. Kernfusie kan veel meer energie opleveren dan het afvangen van straling van de zon.quote:Op maandag 22 april 2013 22:01 schreef Schonedal het volgende:
We hebben al een hele mooie kernfusiereactor die nog gratis is ook -de zon- laten we daar maar eens wat meer gebruik van maken.
Maar goed, we weten dat het opwekken van kernfusieenergie mogelijk is, er zijn volgens mij geen theoretische belemmeringen meer op dat gebied. Het enige wat nog mist is de technische beheersbaarheid van het proces, maar dat kan snel veranderen als er meer financiële middelen voor beschikbaar komen en er meer druk achter het onderzoek gezet gaat worden. Het gedonder rond de locatie van ITER laat echt wel zien dat het niet nodig is om nog 100 jaar aan kolen, gas en kernsplitsingsenergie vast te zitten.quote:Op maandag 22 april 2013 23:23 schreef editoor het volgende:
Dat wordt niet voor niets duurzame energie genoemd, met de nadruk op "duur". Hoeveel geld je er ook tegen aangooit, de komende 100 jaar zitten we gewoon nog vast aan kolen gas en kernenergie, zolang er geen goede alternatief gevonden wordt.
Zonne energie werkt goed op kleine schaal. Als je het grootste gedeelte van energie uit zon wilt halen krijg je grote problemen.quote:Op dinsdag 23 april 2013 13:22 schreef tfors het volgende:
Het is verschrikkelijk moeilijk om het proces in gang te houden omdat de stof steeds andere vormen (ongelimiteerd?) vindt om zich buiten controle te stellen. Bron ben ik vergeten.
Zonneënergie is al zo goed als kosten-effectief tov kolen/olie/gas en wordt alleen nog maar goedkoper. Laten ze daar nu eens echt veel geld tegenaan gooien.
Dat dachten 'ze' in 1950 ook en elk jaar daarna bleef het: over 30 jaar...quote:Op dinsdag 23 april 2013 15:21 schreef jatochneetoch het volgende:
Denk dat over 30 jaar de eerste commerciële kernfusiecentrales wel draaien.
Er zijn ook reactiemethoden die onderzocht worden die geen gebruik maken van tritium en waarbij geen neutronen vrij komen.quote:Op woensdag 24 april 2013 16:12 schreef cynicus het volgende:
Maar voor het zover is moeten nog wat problemen opgelost worden, zoals het ontwikkelen van materialen die extreem hoge temperatuur en neutronenfluxen met een hoge energie weerstaan in een 24/7 omgeving.
Of hoe de tritium breeding factor positief te krijgen is: Tritium komt op aarde in de natuur niet voor en wordt tot nu toe in kleine hoeveelheden gemaakt tegen gigantisch hoge kosten in kerncentrales (CANDU vooral), dus elke fusiecentrale moet zijn eigen tritium breeden. Het zal al lastig genoeg zijn om de breeding factor positief te krijgen maar een lage breeding factor zorgt er ook nog eens voor dat het lang duurt voordat er weer genoeg tritium is om de volgende fusiereactor op te starten. Nu al hamsteren van tritium heeft geen zin want tritium heeft een halfwaardetijd van 7 jaar, in opslag verdwijnt het dus als sneeuw voor de zon. Ook dit zorgt ervoor dat de uitrol van fusiecentrales initieel langzaam zal verlopen.
Ja, waterstof ipv tritium gebruiken lost één probleem op maar introduceert tegelijkertijd een paar nieuwe. We hebben het dan ook niet meer over de ITER, DEMO en PROTO fusie reactoren:quote:Op woensdag 24 april 2013 18:00 schreef Kowloon het volgende:
[..]
Er zijn ook reactiemethoden die onderzocht worden die geen gebruik maken van tritium en waarbij geen neutronen vrij komen.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fusion_power#p-11B_fuel_cycle
Oftwel de tokamak vorm van de ITER-achtige reactoren moeten heel veel groter worden om dezelfde energieopbrengst te hebben en zijn daarbij veel destructiever voor het materiaal waarmee de torus is gebouwd. Oftwel 'unobtanium'2.quote:Under reasonable assumptions, side reactions will result in about 0.1% of the fusion power being carried by neutrons.[10] At 123 keV, the optimum temperature for this reaction is nearly ten times higher than that for the pure hydrogen reactions, the energy confinement must be 500 times better than that required for the D-T reaction, and the power density will be 2500 times lower than for D-T. Since the confinement properties of conventional approaches to fusion such as the tokamak and laser pellet fusion are marginal, most proposals for aneutronic fusion are based on radically different confinement concepts, such as the Polywell and the Dense Plasma Focus.
quote:Nederlandse doorbraak kernfusie
De onderzoeksgroep voor supergeleiding van de Universiteit Twente heeft een technologische doorbraak bereikt die cruciaal is voor het succes van kernfusiereactoren. De vinding betreft een ingenieus en robuust supergeleidend kabelsysteem in de fusiereactor.
De verbetering van deze supergeleiders maakt kernfusie-energie straks betrouwbaarder. De Twentse technologische oplossing is uniek in de wereld, zo maakte de universiteit zaterdag bekend. Het onderzoek is een project in het kader van het Green Energy Initiative van de Universiteit Twente.
'De wereldwijde ontwikkeling van kernfusiereactoren is in volle gang en krijgt door deze doorbraak een nieuwe impuls. Onze nieuwe kabels zijn al uitvoerig getest door twee instituten', zegt onderzoeker/projectleider Arend Nijhuis. China heeft interesse getoond om de technologie te gaan gebruiken bij de bouw van een zogeheten demo-reactor. Nijhuis verwacht dat het Twentse systeem een wereldwijde standaard zal worden.
Bij kernfusie smelten atoomkernen samen waarbij enorme hoeveelheden warmte vrijkomen. Daarmee is dan weer energie op te wekken. Kernfusie is een heel complex proces, benadrukt Nijhuis. Er zijn enorm sterke magneetvelden nodig om het extreem hete plasma (150 miljoen graden Celsius) waarin de kernfusie plaatsvindt, in toom te houden. Dit kan alleen met supergeleiders, maar slijtage en opwarming gaven een tijd lang problemen.
Extreme omstandigheden
'Het zoeken was daarom naar oplossingen om de extreme omstandigheden te kunnen weerstaan', aldus Nijhuis. Precies dat probleem is nu door de Twentse onderzoekers opgelost door een uitgekiende manier van vervlechten van de supergeleidende kabels. De mogelijkheden om het zogeheten plasma aan te sturen zijn nu significant toegenomen.
Meerdere landen doen al jaren onderzoek naar kernfusie. 's Werelds grootste kernfusiereactor ITER is in aanbouw in het Franse Cadarache en zal naar verwachting vanaf 2020 gaan draaien als samenwerkingsproject van de VS, EU, Rusland, India, Japan, Zuid-Korea en China. Een in 2006 opgerichte taskforce, waarvan de Twentse onderzoeksgroep deel uitmaakt, staat ITER met adviezen bij.
China en Zuid-Korea zijn nu bezig met de opvolger van ITER en halverwege deze eeuw zullen waarschijnlijk de eerste commerciële kernfusiereactoren draaien, verwacht Nijhuis. Het grote voordeel van kernfusie boven kernsplitsing is dat is het niet gevaarlijk is.
'Bij een ongeluk gebeurt er niks. Het kernfusieproces dooft hoogstens uit', schetst Nijhuis. 'Ook zijn er geen radioactieve reststoffen die je voor honderden jaren moet opbergen.' Het gaat om een schone, onuitputtelijke energiewinning die voor miljoenen jaren energie kan leveren.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |