http://www.nu.nl/buitenla(...)afhankelijkheid.htmlquote:BARCELONA - Catalonië dreigt zich af te scheiden van Spanje als het niet meer rechten krijgt.
De Catalaanse economie draait stroef en de regionale regering wil zelf belastingen kunnen innen en uitgeven.
''Als er geen akkoord komt, weten jullie dat de weg van Catalonië naar de vrijheid openligt'', zei de Catalaanse premier Artur Mas dinsdag.
In de hoofdstad Barcelona kwamen dinsdag tienduizenden Catalanen bijeen om te demonstreren voor onafhankelijkheid. Het motto van het protest was 'Catalonië, een nieuwe staat in Europa'.
Catalonië is de rijkste regio van Spanje. De economie is groter dan die van Portugal. Catalonië draagt veel af aan de centrale regering in Madrid, maar veel inwoners vinden dat de regio daar te weinig voor terugkrijgt. Volgens peilingen is iets meer dan de helft van de Catalanen voor onafhankelijkheid.
En ook een voetbalteam, met Johan Cruijff als coachquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:25 schreef Individual het volgende:
Ze hebben al een nationaal korfbalteam dus ik zeg: doen!
Mooie Europese gedachte ook.
Een Catalaan zal nooit een Spanjaard worden. Uit verhalen die je kan opmaken van mensen die er geweest zijn en de regio kennen, blijkt dat er bij veel Catalanen een diepgewortelde haat voor Madrid te bestaat. Vandaar ook de grote jaarlijkse anti-Spanje protesten.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:31 schreef De_Guidance het volgende:
Wat fijn, die solidariteit, meteen afhaken als het moeilijk wordt.
Catalonië heeft niets met de EU te makenquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:19 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
http://www.nu.nl/buitenla(...)afhankelijkheid.html
Verbaasd me eerlijk gezegd dat ze het nog zo lang volhouden.
Ik zat daar een keer met iemand met een ober te praten. We spraken bij elkaar 6 woorden Spaans. Hij vroeg of we uit Madrid kwamen, want we spraken beter Spaans Castiliaans dan hij.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:36 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Een Catalaan zal nooit een Spanjaard worden. Uit verhalen die je kan opmaken van mensen die er geweest zijn en de regio kennen, blijkt dat er bij veel Catalanen een diepgewortelde haat voor Madrid te bestaat. Vandaar ook de grote jaarlijkse anti-Spanje protesten.
Ligt Catalonië niet in de EU?quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:39 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
Catalonië heeft niets met de EU te maken
Maar wel meejuichen als ze het EK winnen, beetje hypocriet.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:36 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Een Catalaan zal nooit een Spanjaard worden. Uit verhalen die je kan opmaken van mensen die er geweest zijn en de regio kennen, blijkt dat er bij veel Catalanen een diepgewortelde haat voor Madrid te bestaat. Vandaar ook de grote jaarlijkse anti-Spanje protesten.
Omdat meer dan de helft (75% ongeveer) van dat winnende elftal een Catalaan isquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:40 schreef De_Guidance het volgende:
[..]
Maar wel meejuichen als ze het EK winnen, beetje hypocriet.
Lost wel gelijk een groot probleem op, Spanje is dan geen oppermacht meer in het voetbal. Kan een ander land ook eens een EK of WK winnen.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:40 schreef De_Guidance het volgende:
[..]
Maar wel meejuichen als ze het EK winnen, beetje hypocriet.
Cataloniëquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:42 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Lost wel gelijk een groot probleem op, Spanje is dan geen oppermacht meer in het voetbal. Kan een ander land ook eens een EK of WK winnen.
Valenciaans lijkt toch veel op het Catalaans of is daar een dialect van?quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:46 schreef Strani het volgende:
Valencia heeft eenzelfde geschiedenis als Catalonië. Sterker nog, Valencia is ook daadwerkelijk een eigen staat geweest in het verleden. Valencia heeft ook een eigen taal en eigen identiteit.
En tóch wil men hier niet onafhankelijk worden en voelt men zich over het algemeen gewoon Spaans. Waarom doen de Catalanen zo veel moeilijker? En waarom willen veel Catalanen Valencia meetrekken in die zogenaamde onafhankelijkheid terwijl Valencia het niet eens wil?
Valencia hoort toch bij Catalonië historisch gezien?quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:46 schreef Strani het volgende:
Valencia heeft eenzelfde geschiedenis als Catalonië. Sterker nog, Valencia is ook daadwerkelijk een eigen staat geweest in het verleden. Valencia heeft ook een eigen taal en eigen identiteit.
En tóch wil men hier niet onafhankelijk worden en voelt men zich over het algemeen gewoon Spaans. Waarom doen de Catalanen zo veel moeilijker? En waarom willen veel Catalanen Valencia meetrekken in die zogenaamde onafhankelijkheid terwijl Valencia het niet eens wil?
Ze lijken alletwee heel sterk op elkaar ja, maar zijn wel apart erkende talen.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:49 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Valenciaans lijkt toch veel op het Catalaans of is daar een dialect van?
quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:49 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Valenciaans lijkt toch veel op het Catalaans of is daar een dialect van?
De Basken vast wel ja, maar de Galiciers? Ik denk het eigenlijk niet, die hebben het al zwaar genoeg, onafhankelijkheid is dan volgens mij geen goede oplossing. Maar wie ben ikquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:40 schreef Vaatwastablet het volgende:
Maarja, dan willen de Galliciërs dat ook en de Basken al helemaal.
Bij de Spanjaarden/Catalanen die ik ken viel dat reuze mee. Champignons League en de eigen competitie zijn veel belangrijker.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:40 schreef De_Guidance het volgende:
[..]
Maar wel meejuichen als ze het EK winnen, beetje hypocriet.
Denk inderdaad dat Madrid La Coruña niet zal missen, maar La Coruña Madrid welquote:Op dinsdag 11 september 2012 19:53 schreef flipsen het volgende:
[..]
De Basken vast wel ja, maar de Galiciers? Ik denk het eigenlijk niet, die hebben het al zwaar genoeg, onafhankelijkheid is dan volgens mij geen goede oplossing. Maar wie ben ik
Voor zover ik weet heeft Valencia nog nooit deel uitgemaakt van Catalunya.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:51 schreef Vaatwastablet het volgende:
[..]
Valencia hoort toch bij Catalonië historisch gezien?
Vertrouw me nou maar, ik woon in Valencia en het overgrote deel van de bevolking walgt van het Catalaanse nationalisme en voelt zich volledig Spaans.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:53 schreef UpsideDown het volgende:
De identiteit van Valencia ligt veel dichter bij Catalonië dan bij Spanje. Als ze onafhankelijk worden zouden ze beter met met Catalonië mee kunnen gaan lijkt mij.
Klopt, maar cultureel gezien is Valencia veel meer verbonden met Catalunya. Het is omdat vroeger Castilia (Castilië, de vroegere bakermat van het hedendaagse Spanje) Valencia eerder had veroverd dan Catalunya. En onder de tijd van dictator Franco werd het Castilliaans ook erg gepusht door middel van het verbieden van Catalaans, Valenciaans, Baskisch etc.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:56 schreef Strani het volgende:
[..]
Vertrouw me nou maar, ik woon in Valencia en het overgrote deel van de bevolking walgt van het Catalaanse nationalisme en voelt zich volledig Spaans.
Behalve de taal hebben de Valencianen veel meer gemeen met bijvoorbeeld Madrid dan met Barcelona.
Inderdaad, die regio heeft geen cent te makken, en heeft inderdaad steun van Madrid nodig, maar wel dit roepen. malloten zijn het.quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:34 schreef Strani het volgende:
Catalonië kan zoveel willen. Beter kappen ze eens met dat gezeur en doen ze gewoon gezellig mee met de rest van Spanje.
Vorige week wilden ze nog noodhulp van Madrid en nu dit weer?
Hoe weet je zo precies dat Catalonië geen cent te makken heeft? Juist door Madrid gaat het bij hun ook slecht.quote:Op dinsdag 11 september 2012 20:15 schreef Hathor het volgende:
[..]
Inderdaad, die regio heeft geen cent te makken, en heeft inderdaad steun van Madrid nodig, maar wel dit roepen. malloten zijn het.
Doordat er gisteravond nog een docu over op tv was, ze moeten bij Madrid aankloppen voor financiele steun, maar wensen verder geen politieke inmenging. Ook ligt verder vrijwel de hele catalaanse economie op zijn gat, er word domweg geen omzet meer gemaakt.quote:Op dinsdag 11 september 2012 20:19 schreef Vaatwastablet het volgende:
[..]
Hoe weet je zo precies dat Catalonië geen cent te makken heeft? Juist door Madrid gaat het bij hun ook slecht.
Volgens mij is Catalonië juist de motor van de Spaanse economie maar goed...quote:Op dinsdag 11 september 2012 20:15 schreef Hathor het volgende:
[..]
Inderdaad, die regio heeft geen cent te makken, en heeft inderdaad steun van Madrid nodig, maar wel dit roepen. malloten zijn het.
Was de motor, met de nadruk op was.quote:Op dinsdag 11 september 2012 20:21 schreef UpsideDown het volgende:
[..]
Volgens mij is Catalonië juist de motor van de Spaanse economie maar goed...
Hoe is Valencia cultureel dan precies verbonden met Catalunya dan met Spanje? Alleen de taal, verder eigenlijk niets.quote:Op dinsdag 11 september 2012 20:01 schreef Vaatwastablet het volgende:
[..]
Klopt, maar cultureel gezien is Valencia veel meer verbonden met Catalunya. Het is omdat vroeger Castilia (Castilië, de vroegere bakermat van het hedendaagse Spanje) Valencia eerder had veroverd dan Catalunya. En onder de tijd van dictator Franco werd het Castilliaans ook erg gepusht door middel van het verbieden van Catalaans, Valenciaans, Baskisch etc.
quote:BARCELONA - Catalonië dreigt zich af te scheiden van Spanje als het niet meer rechten krijgt.
Architectuurquote:Op dinsdag 11 september 2012 20:27 schreef Strani het volgende:
[..]
Hoe is Valencia cultureel dan precies verbonden met Catalunya dan met Spanje? Alleen de taal, verder eigenlijk niets.
Valencia leed onder Franco inderdaad onder dezelfde onderdrukking maar hier kruipt men zo'n 37 jaar na dato niet meer telkens in de slachtofferrol, wat de Catalanen wel doen.
Woon zelf in Friesland en vind je verhaal daarom wel herkenbaar. Ik heb bijna dagelijks woordewisselingen over het taalgebruik wat een enkele keer zelfs uitmond in slaande de ruzie's op straat.quote:Op dinsdag 11 september 2012 22:00 schreef Oliviertje1994 het volgende:
Ik woon op Mallorca, het grootste eiland van de Balearen, en aangezien hier ook Catalaans (of Balear, zoals ze het hier graag noemen) wordt gesproken, is er hier ook al jaren een drang om onafhankelijk te worden. Ik heb hier op de middelbare school gezeten en je merkte heel erg de haat voor alles wat met Spanje te maken heeft; taal, cultuur, etc.
Ik woon hier nu dus een paar jaar en wat opvalt is dat onder de jongeren veelal Spaans wordt gesproken en dat het Catalaans als een puur academische taal wordt gezien die eigenlijk niet met z'n tijd meegaat.
En vooral afgelopen jaar met de nationale politiek nu hier is de hele anti-Spanje beweging flink geradicaliseerd. Docenten drukken openlijk hun politieke overtuigingen uit tegenover de studenten en haten flink op het Spaans en op de politiek.
Mijn afstudeerklas bestond voor 75% uit buitenlanders en Spanjaarden die van het vasteland kwamen, en aangezien die bijna allemaal geen moeite hadden met Spaans maar wel met Catalaans (Spaans en Catalaans verschillen best veel van elkaar en Catalaans is een stuk moeilijker!) heb ik gevraagd of ik mijn speech tijdens de ''ceremonia de graduación'' in het Spaans mocht doen voor onze ouders. De rest van de ceremonie mocht natuurlijk in het Catalaans blijven, maar we wilden graag dat onze bijdrage te verstaan zou zijn voor al onze ouders, want alle ouders konden Spaans, maar maar een heel klein percentage verstond Catalaans. Dat is me toch een heisa geworden. Ik ben persoonlijk op het matje geroepen door de directeur dat ik maar een tweederangs buitelander was die zijn ''land'' en zijn cultuur aan het bevuilen was en dat ik niets liever wilde dan de hele Mallorquinse cultuur uit de weg te ruimen. Hij heeft zo'n 10 minuten lang tegen me staan schreeuwen in zijn kantoor en daarna heeft hij meteen een lerarenvergadering bij elkaar geroepen en heeft hij gedreigd af te treden als directeur als ik die speech in het Spaans ging doen (dit is geen grap, een aantal docenten heeft het me zelf verteld). Daarna werd ik ook meteen genegeerd door een aantal docenten die voor die dag m'n ''beste vrienden'' waren. De helft van m'n docenten en de directeur (die mijn wiskunde docent was) hebben me daarna nooit meer een blik waardig gekeurd, ookal ben ik de student die met het beste cijfer is afgestudeerd in de geschiedenis van de school.
O, en voor de duidelijkheid, ik ben vloeiend in Spaans én Catalaans, dus daar ligt het niet aan. Ik heb uiteindelijk besloten om helemaal geen speech te houden want het was het niet waard.
Je hebt hier ook Moorse architectuur..maar om nou samen met Andalusië onafhankelijk te worden is ook weer zoiets.quote:Op dinsdag 11 september 2012 22:13 schreef Vaatwastablet het volgende:
[..]
Architectuur
Trouwens, die post van Oliviertje1994 deed mij aan dit denken..:
Marokko en Spanje hebben niet zo veel meer met elkaar te maken vergeleken met Catalunya en Valencia: ze delen dezelfde economische crisis en waarschijnlijk een failliet van Spanje.quote:Op dinsdag 11 september 2012 22:16 schreef Strani het volgende:
[..]
Je hebt hier ook Moorse architectuur..maar om nou samen met Andalusië onafhankelijk te worden is ook weer zoiets.
Op dezelfde manier als Moldavisch en Roemeens twee verschillende talen zijn zeker?quote:Op dinsdag 11 september 2012 19:52 schreef Strani het volgende:
[..]
Ze lijken alletwee heel sterk op elkaar ja, maar zijn wel apart erkende talen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |