Nou ja, het was wat bot gezegd maar ik snap zijn punt wel. De wwik was niet zozeer een reguliere uitkering, maar meer een verkapte subsidie om de ontwikkeling van cultuur mogelijk te maken. Of je het nou wel of geen uitkering noemt, de hele sector is de afgelopen 15 jaar overdreven afhankelijk geweest van de collectieve goederen en het geharrewar over geld daarbinnen in. Zolang er budgetten beschikbaar bleef, was dat allemaal geen probleem.quote:Op zondag 6 mei 2012 09:59 schreef renzell het volgende:
[..]
Ik leef al 12 jaar van mijn kunstenaarsschap hoor. Heb nooit een uitkering ontvangen.Jarenlang voorstellingen gemaakt voor festivals als Oerol en de Parade. En daar ben ik nu klaar mee. Want: geen zin om met 100.000 anderen te moeten vechten om 40.000,- bij elkaar te schrapen voor een nieuwe voorstleling. Je vliegertje gaat dus niet helemaal op.
En... ik hoef geen beroemd filosoof te worden hoor, meneertje botte lul.Maar bedankt voor je nuttige bijdrage.
Niet al die studies zonder meer, alleen die studies die onder de categorie 'onderwijs' of 'gezondheidszorg' vallen bij het CROHO. Zie hier de mogelijkheid om dat te checken: https://apps.ib-groep.nl/MCROHO/pages/zoeken.jsfquote:Op zondag 6 mei 2012 10:24 schreef Ryon het volgende:
Studies binnen het onderwijs of binnen de zorg kosten geen instellingscollegegeld maar worden gewoon nog aangeboden tegen het wettelijk tarief.
Misschien heb ik er over heengelezen maar die is neem ik aan via zij-instroom behaald en niet via een bachelorgraad op het gebied van onderwijs? Volgens mij heb je dan nog steeds 'recht' op het volgen van een bachelor binnen het onderwijsgebied.quote:Op zondag 6 mei 2012 10:31 schreef Maraca het volgende:
Renzell heeft alleen al een graad binnen het onderwijs dus dan gaat die vlieger niet op.
Het criterium is of je al eerder een bachelor of master (of oudere opleiding zoals drs. en ir.) gehaald hebt. Je mag daar maximaal maar 1-tje van halen. Ik weet niet voldoende af van zij-instroom etc maar het lijkt me dat je dan uiteindelijk ook een diploma haalt....quote:Op zondag 6 mei 2012 10:38 schreef Ryon het volgende:
[..]
Misschien heb ik er over heengelezen maar die is neem ik aan via zij-instroom behaald en niet via een bachelorgraad op het gebied van onderwijs? Volgens mij heb je dan nog steeds 'recht' op het volgen van een bachelor binnen het onderwijsgebied.
Nee, ik heb een docentenopleiding theater gevolgd (en dus een eerstegraads lesbevoegdheid), maar me daarna voornamelijk toegespitst op het regisseren.quote:Op zondag 6 mei 2012 10:38 schreef Ryon het volgende:
[..]
Misschien heb ik er over heengelezen maar die is neem ik aan via zij-instroom behaald en niet via een bachelorgraad op het gebied van onderwijs? Volgens mij heb je dan nog steeds 'recht' op het volgen van een bachelor binnen het onderwijsgebied.
Natuurlijk blijft het altijd een mogelijkheid om - zoals ik eerder zei - een master te gaan volgen. Kwestie van schakeljaar doen - die bij sommige universiteiten nog onderdeel is van de master - als je niet direct kan instromen en daarna aan de slag gaan als masterstudent. Ben je binnen twee jaar ook omgeschoold en kan je weer aan de slag.
Idd.quote:Op zondag 6 mei 2012 10:58 schreef RobertoCarlos het volgende:
(Dit geldt trouwens 'slechts' voor diploma's die na 1991 zijn behaald maar daar zal in het geval van TS wel sprake van zijn.)
Dat had je dan maar eerder moeten bedenken.quote:Op zaterdag 5 mei 2012 21:46 schreef renzell het volgende:
Ha ha, alsof ik, met mijn beroep als freelance kunstenaar, 6 jaar lang (if not; more) meer dan 5000,- kan lenen bij een bank. Boehoe. No way!!! Einde verhaal dus.
Om vervolgen 40 jaar lang in een door de overheid gecreerd gebied te werken. Juist dit soort non-opleidingen kosten geld.quote:Op zaterdag 5 mei 2012 22:07 schreef Devel-ish het volgende:
[..]
Hm psychologiestudenten brengen misschien inderdaad juist geld in het laatje. Veel studenten, weinig college. Maar een talenstudent kost denk ik eerder geld. Ik heb een tijdje Japans gedaan. 10 uur college in de week, met 5 studenten. Wat ik er later aan heb? Verdomd weinig. Wat Nederland aan mij heeft met mijn Japans? Zo mogelijk nog minder. Ik weet zeker dat ik de overheid op deze manier meer gekost heb dan ik ooit op zal brengen.
Deze manquote:Op zondag 6 mei 2012 03:09 schreef Velly het volgende:
Heb zelf kunstacademie gedaan, vierde jaar masters in Engeland. Werk inmiddels 15 jaar als zzp`er in de reclame. Business is door de crisis niet geweldig maar dat komt wel weer goed. Nog nooit uitkering/subsidie gehad of gewild. Vrouw is psycholoog, ook zzp`er, doet nu GZ vervolgopleiding, kost 15.000 geheel uit eigen zak maar is noodzakelijk i.v.m. aangescherpte voorwaarden ziektekostenverzekeraars.
Aantal van onze vrienden en vriendinnen zitten in de kunstsector en van sommigen hoor ik dezelfde soort verhalen als dat van Renzell: geen werk, geen subsidie, geen geld voor vervolgopleiding.
Eerlijk gezegd wordt ik er een beetje strontziek van: eerst een 'opleiding' volgen (been there, done that...) en na 4 jaar denken dat je een godsgeschenk voor de mensheid bent, daarna een aantal jaren WWIK vangen (kan niet zeggen dat ik `t erg vind dat dat nu stopt), leuk gesubsidieerde dingetjes prutsen voor (semi)overheidsinstellingen, zo nu en dan een werkje verpatsen aan familie of kennisen.
Een of twee kinderen op de wereld zetten en daarna gaan lopen klagen dat het leven tegenvalt, zo zwaar is en je een onbegrepen kunstenaar bent.
Maar goed, dan is `t tijd voor een vervolgopleiding. Je zou denken 'door schade en schande wijs wordt het iets met toekomstperspectief'. Maar nee: creatief therapeut, aziatische geschiedenis, filosofie of in het geval van Renzell; wijsbegeerte....
En wat wil ze er mee worden: docent, journalist, schrijver, filosofisch adviseur. Of filosoof, natuurlijk bekend en beroemd!!
Doe GVD normaal, kijk eens in de spiegel en accepteer dat je geen beroemd kunstenaar bent. Een bekend filosoof zul je ook nooit gaan worden, daarvoor ontbreekt het je aan wilskracht, talent & doorzettingsvermogen. Daardoor ben je namelijk beland waar je nu bent.
Maakt allemaal geen ene zak uit want met jou zijn er nog 16+ miljoen nederlanders niet bekend.
Ga naar het CWI of een uitzendbureau of wat dan ook, doe wat marktonderzoek & een beroepskeuze test en ga wat nuttigs doen waarbij je je goed voelt, waar je wel geld mee verdient en waar je, wie weet, verder in kan groeien.
Nee met wijsbegeerte kom je vooruitquote:Op zondag 6 mei 2012 10:33 schreef RobertoCarlos het volgende:
En over dat kunst en cultuur verhaal: volgens mij zeurt TS helemaal niet en wil ze juist hard studeren om vooruit te komen.
Dat is niet correct! In verreweg de meeste Europese landen is het collegegeld lager dan in Nederland, zelfs als je enkel kijkt naar het standaard collegegeld.quote:Ik vind echt dat we niks te zeiken hebben hierover. Natuurlijk is het jammer, maar je hebt al een zo goed als gratis opleiding binnen en een tweede is alleen maar extra. We zijn een van de weinige westerse landen waar we niet 15.000 per jaar betalen voor iedere studie die we doen.
Dat je de kosten moet betalen tot daar aan toe in bepaalde gevallen maar toch zeker niet meer dan dat wat nu waarschijnlijk wel het geval is!quote:Je bent kunstenaar - betaald hobbyist. Je wil filosofie studeren. Prima. Maar ga niet verwachten dat de maatschappij volledig opdraait voor de kosten van beide studies - een maatschappij die niet bepaald staat te schreeuwen om afgestudeerden in deze richtingen.
Sorry dat ik het zeg, maar ik vind het egoďstisch als je dat wel verwacht.
Een universiteit zonder onderzoekskosten, noemt men dat niet "hogeschool"?quote:Op maandag 7 mei 2012 13:45 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Met die "zo goed als gratis" stelling heb ik moeite. Laat de universiteiten eerst maar eens een zeer gedetailleerde berekening overhandigen. Ik geloof direct dat er opleidingen zijn waarvoor de kosten (enkel de onderwijskosten, niet de onderzoekskosten enz.!) hoger zijn dan het collegegeld, totdat het tegendeel bewezen is ga ik ervan uit dat er ook opleidingen zijn waarvoor die lager zijn of ongeveer gelijk zijn. Denk aan de massale gammaopleidingen met weinig contacturen en een zeer groot aantal studenten.
sorry, maar je hebt al een opleiding waar je geen brood mee kan verdienen en jij wilt ook nog eens filosofie studeren??? ik ben maar blij dat ze dit niet betalen voor je, dit gaat nergens over! jij bent totaal niet realistisch...quote:Op zaterdag 5 mei 2012 22:42 schreef renzell het volgende:
[..]
Volgens mij voor filosofie niet hoor! 5300,-. Zoiets.
Er zijn heel wat meer verschillen.quote:Een universiteit zonder onderzoekskosten, noemt men dat niet "hogeschool"?
Dit is de essentie in deze draad. Helaas zien die egoďsten over het hoofd dat elke Euro die geďnvesteerd wordt in opleidingen en onderzoeken ruimschoots wordt terugverdiend. De mensen moeten dus niet zo zeiken over 1 of 2 procentpuntjes meer wat wij van het BNP besteden aan het onderwijs en het onderzoek. Het komt zeer goed terecht en we verdienen het weer terug.quote:en tweede, het compleet zelf moeten betalen van je (vervolg-)studie past wel in de me, myself and I-mentaliteit heden ten dage, maar ik zie nergens gedegen cijfers dat alfastudenten ook daadwerkelijk zo'n ¤ 9.000,- per jaar kosten.
Nee, vinden dat jij op kosten van de staat moet kunnen blijven studeren is egoďstisch. Ik ben ook van mening dat het geďnvesteerde geld wel weer terug verdient word, en daarom moet het mogelijk blijven om te blijven studeren.quote:Op maandag 7 mei 2012 13:41 schreef finsdefis het volgende:
Wat een zuurpruimen in dit topic
Natuurlijk, die studies hebben een lage baangarantie e.d. Maar er bestaat ten eerste een verschil tussen wetenschappelijk en beroepsonderwijs, jammer om te zien dat velen hier zo kortzichtig zijn ingesteld. Ten tweede, het compleet zelf moeten betalen van je (vervolg-)studie past wel in de me, myself and I-mentaliteit heden ten dage, maar ik zie nergens gedegen cijfers dat alfastudenten ook daadwerkelijk zo'n ¤ 9.000,- per jaar kosten. Ten derde is het tragisch om te zien dat alle paupers hier proberen een luie en onverantwoordelijke stropop van TS aan te vallen (wellicht om zichzelf beter te laten voelen) terwijl zij juist verantwoordelijkheid probeert te nemen en hier hulp voor vraagt. Kijk eerst ook maar eens in de spiegel voordat je klaagt hoeveel TS wel niet profiteert.
Verder sluit ik me wel aan: België is zeker aan te raden. Niveau is ook wat hoger dan hier op het gebied van wijsbegeerte, hoor ik van velen. De academische cultuur is er ook wat meer bewaard (in Leuven en Gent in ieder geval) en ik heb persoonlijk het idee dat de universiteit daar nog enig aanzien geniet, in tegenstelling tot hier, waar je bijna automatisch een profiteur en/of streber bent als je een academische opleiding volgt.
Je leert de klakkeloze aannames die mensen maken onderuit te schoppen. Helaas worden mensen boos als je ze wijst op hun eigen stommiteit dus verbannen ze de best opgeleide mensen, jawel, de filosofen, naar het rijk van armoede.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:19 schreef Yreal het volgende:
[..]
Nee, vinden dat jij op kosten van de staat moet kunnen blijven studeren is egoďstisch. Ik ben ook van mening dat het geďnvesteerde geld wel weer terug verdient word, en daarom moet het mogelijk blijven om te blijven studeren.
Maar met wijsbegeerte? Wat kan je daar uberhaupt mee? Wijsbegeerte is iets dat je voor jezelf doet, voor je eigen ontwikkeling.
Ja? En? Er zijn maar weinig mensen die zulke figuren kunnen waarderen. Bovendien is het geen vaardigheid die je in het bedrijfsleven oid kan toepassen.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:24 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Je leert de klakkeloze aannames die mensen maken onderuit te schoppen. Helaas worden mensen boos als je ze wijst op hun eigen stommiteit dus verbannen ze de best opgeleide mensen, jawel, de filosofen, naar het rijk van armoede.
Dat heeft niks met de studie te maken, maar met het feit dat mensen zeggen: ''Hurrrr, durrr, wat kun je met filosofie durrrr.''
Hoe doen ze dat in Zweden dan? Daar mag ieder EU-lid gewoon gratis studeren. En Nederland maar pretenderen dat het zo'n geweldig land is. Ja, voor de burgerlul ja.
Ik vind dat "op kosten van de staat" helemaal niet zo relevant, noch geloofwaardig. Dat is namelijk moeilijk te onderbouwen. Veel studenten leveren door hun opleiding meer op omdat ze meer belasting gaan betalen, anderen weer niet. Daar zijn weinig betrouwbare cijfers over te vinden en dit verandert continu. Ook is niet eens duidelijk dat alle studies "de staat" (cq. in beginsel de universiteit) wel zoveel kosten. Bovendien doen we wel meer op "kosten van de staat": de een profiteert meer van hypotheekrenteaftrek, de ander van een excessieve behoefte aan gezondheidszorg, en een stel anderen weer van een relatief betaalbaar onderwijssysteem.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:19 schreef Yreal het volgende:
[..]
Nee, vinden dat jij op kosten van de staat moet kunnen blijven studeren is egoďstisch. Ik ben ook van mening dat het geďnvesteerde geld wel weer terug verdient word, en daarom moet het mogelijk blijven om te blijven studeren.
Maar met wijsbegeerte? Wat kan je daar uberhaupt mee? Wijsbegeerte is iets dat je voor jezelf doet, voor je eigen ontwikkeling.
Dat is wel degelijk een vaardigheid die je in het bedrijfsleven toe kan passen. Een manager klaagt bijvoorbeeld dat de teksten van zijn ambtenaren te langdradig zijn. De filosoof doorziet dat de organisatiecultuur dat in de hand werkt, omdat je met langdradige teksten je politieke agenda kan verbergen en dat wordt beloond in de organisatie.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:28 schreef Yreal het volgende:
[..]
Ja? En? Er zijn maar weinig mensen die zulke figuren kunnen waarderen. Bovendien is het geen vaardigheid die je in het bedrijfsleven oid kan toepassen.
Kijk , als je het nou verenigd met de advocatuur ...![]()
En Zweden, moet je eens kijken hoeveel belasting door op bier zit
Dat heb ik wel geleerd bij mijn hbo bedrijfskunde. Bovendien heb ik daar geleerd wat je ermee moet doen.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:36 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Dat is wel degelijk een vaardigheid die je in het bedrijfsleven toe kan passen. Een manager klaagt bijvoorbeeld dat de teksten van zijn ambtenaren te langdradig zijn. De filosoof doorziet dat de organisatiecultuur dat in de hand werkt, omdat je met langdradige teksten je politieke agenda kan verbergen en dat wordt beloond in de organisatie.
Dat leer je niet te zien met een opleiding bedrijfskunde of werktuigbouwkunde, de zogenaamd nuttige studies.
Maar natuurlijk. Filosofie kan zich niet meten met dat niveau.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:37 schreef Yreal het volgende:
[..]
Dat heb ik wel geleerd bij mijn hbo bedrijfskunde. Bovendien heb ik daar geleerd wat je ermee moet doen.
Wat je nu als voorbeeld schets is zo ongeveer de basis van bedrijfskunde.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:50 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Maar natuurlijk. Filosofie kan zich niet meten met dat niveau.
Bergen met stoffige teksten lezen waarin de meest ingewikkelde ideeën op zo'n manier beschreven worden dat je iedere zin 3 keer moet lezen voor je begrijpt wat er staat, is toch een tree hoger in het kritisch denkvermogen dan een cursus Strategie voor dummies.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:57 schreef Yreal het volgende:
[..]
Wat je nu als voorbeeld schets is zo ongeveer de basis van bedrijfskunde.
Strategie voor dummies, alsjeblieft zegquote:Op maandag 7 mei 2012 20:02 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Bergen met stoffige teksten lezen waarin de meest ingewikkelde ideeën op zo'n manier beschreven worden dat je iedere zin 3 keer moet lezen voor je begrijpt wat er staat, is toch een tree hoger in het kritisch denkvermogen dan een cursus Strategie voor dummies.
Zoals al eerder gezegd: Als je daarvoor moet studeren zul je het nooit leren.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:24 schreef LavenderTown het volgende:
Je leert de klakkeloze aannames die mensen maken onderuit te schoppen.
Als je iedere zin 3 keer moet lezen om te begrijpen wat er staat is het óf slecht geschreven, óf je zult het nooit doorgronden.quote:Op maandag 7 mei 2012 20:02 schreef LavenderTown het volgende:
Bergen met stoffige teksten lezen waarin de meest ingewikkelde ideeën op zo'n manier beschreven worden dat je iedere zin 3 keer moet lezen voor je begrijpt wat er staat, is toch een tree hoger in het kritisch denkvermogen dan een cursus Strategie voor dummies.
Daar zou ik niet zeker van zijn. Door feedback te krijgen op je betogen leer je juist je eigen veronderstellingen te doorgronden. Ik heb ook niet beweerd dat lezen het doel is. Door te lezen verrijk je jezelf met verschillende manieren van denken. Kritisch denken is dan ook iets wat aangemoedigd moet worden door je omgeving.quote:Op maandag 7 mei 2012 20:11 schreef Kumerian het volgende:
[..]
Zoals al eerder gezegd: Als je daarvoor moet studeren zul je het nooit leren.
Filosoferen dat kun je van jezelf of je kunt het niet, dat kun je niet leren. Het verlaten van de gebaande paden en zelf door te redeneren op andere, wellicht betere, blikken op een stelling komen is niet iets wat uit boeken komt. Dat komt uit persoonlijkheid.
[..]
Als je iedere zin 3 keer moet lezen om te begrijpen wat er staat is het óf slecht geschreven, óf je zult het nooit doorgronden.
Filosofie gaat juist níet over het lezen van stoffige teksten. Het gaat om het zélf in staat zijn buiten de gebaande paden te denken. Als je alleen wijsbegeerte studeert om stoffige teksten te kunnen lezen, kun je beter een cursus bibliothecaris doen.
Dat is allemaal ook op rechten van toepassing, net als op bedrijfskunde. Sorryquote:Op maandag 7 mei 2012 20:20 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Daar zou ik niet zeker van zijn. Door feedback te krijgen op je betogen leer je juist je eigen veronderstellingen te doorgronden. Ik heb ook niet beweerd dat lezen het doel is. Door te lezen verrijk je jezelf met verschillende manieren van denken. Kritisch denken is dan ook iets wat aangemoedigd moet worden door je omgeving.
Dan blijft het alleen binnen het vakgebied. Filosofie is wetenschap van de wetenschapquote:Op maandag 7 mei 2012 20:40 schreef Yreal het volgende:
[..]
Dat is allemaal ook op rechten van toepassing, net als op bedrijfskunde. Sorry
Filosofie is geen wetenschap. Het is hoogstens het begin van de huidige wetenschappen, want toegegeven, de astronomie en biologie begon bij filosofen.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:13 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Dan blijft het alleen binnen het vakgebied. Filosofie is wetenschap van de wetenschap
Tja de maatschappij blijft niet opdraaien voor studies, en pretstudies waar je verder niets mee kan mogen gelijk op de schop.quote:Op zaterdag 5 mei 2012 21:49 schreef renzell het volgende:
[..]
Poeh. Wat ongelofelijk frustrerend zeg! En wat idioot, dit!!! Ik ben hier echt woedend over. Over dit klotesysteem, die het mij op dit moment gewoonweg vrijwel onmogelijk maakt een tweede studie te gaan doen.
True. Dat clubje van Dawkins, deGrasse en Krauss zeggen dat ook. Of stiekem heb je het ook van hun.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:10 schreef Warren het volgende:
Het probleem van filosofie is dat een begin is zonder einde. Mensen zijn al eeuwen aan het discussiëren of Descartes' idee over het onderscheid tussen lichaam en geest juist is. Dat doen zij, niet omdat het zo'n complex onoplosbaar wiskundig probleem is, maar omdat er simpel weg nooit een antwoord op komt. Filosofie is geen empirische wetenschap, je kan dan ook geen hypothesen falsificeren. Het is meer zo van.. "Plato vindt dit en dat", "Descartes vindt dit en dat...", tsja, en wat vind jij?
Filosofie is wel leuk, als minor of als bijvak, maar om eerlijk te zijn: als hoofdstudie kan je er niet zoveel mee, behalve filosofie vakken doceren op de universiteit.
nutteloos en oninteressant is het zeker niet, maar als enige studie is het geen slimme keus.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:17 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
True. Dat clubje van Dawkins, deGrasse en Krauss zeggen dat ook. Of stiekem heb je het ook van hun.
Aan de andere kant. Filosofie levert toch verrassende inzichten op waar mensen vervolgens niks mee doen. Neem bijvoorbeeld het Cyborg Manifest, waarin beargumenteerd wordt dat mensen al versmolten zijn met technologie. Je zou toch zeggen dat zulke inzichten ertoe moeten leiden dat mensen zich minder verzetten tegen technologische veranderingen. Dat vind ik toch jammer. Daarom is filosofie toch niet een nutteloze cirkel als je het mij vraagt.
Ik ben bekend met die auteurs, maar ik heb het niet van hun.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:17 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
True. Dat clubje van Dawkins, deGrasse en Krauss zeggen dat ook. Of stiekem heb je het ook van hun.
Ik heb ooit enkele filosofie vakken gevolgd aan de universiteit. Het zijn zeker nuttige vakken als aanvulling op een andere studie. Vakken als Logica zijn zeker nuttig (en lastig!). Ook Wetenschapsfilosofie vond ik heel interessant. Dat zijn hele nuttige vakken, omdat je daar anders leert nadenken over wat wetenschap nou eigenlijk is.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:17 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Aan de andere kant. Filosofie levert toch verrassende inzichten op waar mensen vervolgens niks mee doen. Neem bijvoorbeeld het Cyborg Manifest, waarin beargumenteerd wordt dat mensen al versmolten zijn met technologie. Je zou toch zeggen dat zulke inzichten ertoe moeten leiden dat mensen zich minder verzetten tegen technologische veranderingen. Dat vind ik toch jammer. Daarom is filosofie toch niet een nutteloze cirkel als je het mij vraagt.
Juist doordat we er zo over denken...quote:Op maandag 7 mei 2012 21:23 schreef Yreal het volgende:
[..]
nutteloos en oninteressant is het zeker niet, maar als enige studie is het geen slimme keus.
Maar voor een verpleegkundige wel. Al was het "maar" een mbo-4 zijinstromer. Daar kunnen we met zijn alle blij mee zijn.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:28 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Juist doordat we er zo over denken...
Wat is dan een betere keuze? De TS kan alleen nog maar een alpha- of een gammastudie volgen en daarmee komt ze sowieso al zonder specifieke vaardigheden op een verzadigde arbeidsmarkt. De wereld heeft geen behoefte aan nog een bedrijfskundige, econoom of psycholoog.
Volgens mij leer je bij filosofie dat er geen harde feiten zijn.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:25 schreef Warren het volgende:
[..]
Ik ben bekend met die auteurs, maar ik heb het niet van hun.
[..]
Ik heb ooit enkele filosofie vakken gevolgd aan de universiteit. Het zijn zeker nuttige vakken als aanvulling op een andere studie. Vakken als Logica zijn zeker nuttig (en lastig!). Ook Wetenschapsfilosofie vond ik heel interessant. Dat zijn hele nuttige vakken, omdat je daar anders leert nadenken over wat wetenschap nou eigenlijk is.
Waar ik een beetje bij afhaak zijn dingen als metafysica want toen ik Plato's dialogen over zijn argumenten over de ziel bestudeerde, had toch echt zoiets van, wel leuk en aardig, maar je kan in feite alles zeggen in die trant want je kan uiteindelijk niets toetsen aan enige vorm van realiteit. Het blijft allemaal speculeren. Je kan er over discussiëren en dat is wel leuk, maar ik wil zelf altijd met harde feiten en komen en dat krijg je daar niet.
True, maar ze is een kunstenaar. Zou ze daar wel gelukkig van worden? Misschien is het een idee om haar contacten te gebruiken voor een andere baan in de kunstsector, zoals communicatiemedewerker. Dan blijft ze dicht bij huis en kan ze in haar vrije tijd een doorstart maken in het regiseren met haar nieuw opgedane connecties.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:30 schreef Yreal het volgende:
[..]
Maar voor een verpleegkundige wel. Al was het "maar" een mbo-4 zijinstromer. Daar kunnen we met zijn alle blij mee zijn.
Dat lijkt mij al een veel beter plan. Misschien marketing, bedrijfskunde, commerciele economie, sbrm... om beter te leren ondernemen, te leren hoe je een eigen kunstzaak runt en je producten aan de man brengt.quote:Op maandag 7 mei 2012 21:35 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
True, maar ze is een kunstenaar. Zou ze daar wel gelukkig van worden? Misschien is het een idee om haar contacten te gebruiken voor een andere baan in de kunstsector, zoals communicatiemedewerker. Dan blijft ze dicht bij huis en kan ze in haar vrije tijd een doorstart maken in het regiseren met haar nieuw opgedane connecties.
Dus daarom ook maar instellingsgeld voor een opleiding informatica, scheikunde, farmacie, elektrotechniek, wiskunde, ...?quote:Maar met wijsbegeerte? Wat kan je daar uberhaupt mee? Wijsbegeerte is iets dat je voor jezelf doet, voor je eigen ontwikkeling.
In Duitsland betaal je ook 0 Euro collegegeld, in België 550-600 Euro. Ik vermoed dat je in Zwitserland (ETH) ook niet veel betaalt maar dat zou ik nog even moeten opzoeken.quote:Hoe doen ze dat in Zweden dan? Daar mag ieder EU-lid gewoon gratis studeren. En Nederland maar pretenderen dat het zo'n geweldig land is. Ja, voor de burgerlul ja.
Want daarmee kan je geen baan vinden? je leert geen nuttige vaardigheden? Geen kennis die gezocht wordt in het bedrijfsleven?quote:Op maandag 7 mei 2012 21:47 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Dus daarom ook maar instellingsgeld voor een opleiding informatica, scheikunde, farmacie, elektrotechniek, wiskunde, ...?
Allemaal opleidingen die voor de maatschappij zeer nuttig zijn.
Deze logica volg ik dan ook niet.
Wat zitten we toch op dezelfde lijn!quote:Pak het bij de wortel aan en verhoog het middelbare schoolniveau en moedig mensen aan een bewustere keuze te maken. Wat we nu doen is je reinste symptoombestrijding.
Eens wat betreft de prijzen van het onderwijs. Compleet belachelijk, vooral nu de kleinere universiteiten minder vragenquote:Op maandag 7 mei 2012 21:55 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Ik denk dat je mij verkeerd begreep. Ik begreep van jou dat jij het normaal vindt dat je voor een tweede opleiding zoveel moet betalen, allicht veel meer dan de kostprijs (aparte discussie!), omdat een deel van de tweede opleidingen financieel gezien weinig nuttig is.
Als je consequent bent dan discrimineer je op basis van de opleiding. Voor een nuttige opleiding betaal je niet het Instellingsgeld, voor een financieel weinig nuttige opleiding wel.
Los hiervan, de overheid zou de universiteiten moeten verplichten om openheid van zaken te geven en geen cent meer in rekening te brengen dan wat het onderwijs zelf kost op straffe van het volledig terugbetalen van het collegegeld (inclusief die 1700 Euro) aan alle gedupeerde studenten of iets dergelijks.
Gemakkelijk lullen, je moet het wel kunnen betalen makker.quote:Pré-crisis heb ik 20K per jaar opgehoest voor wat extra studieuurtjes elders.
Als je het niet waard vindt om ergens voor te betalen, wil je het niet graag genoeg.
Dat zijn maar twee van de vele zeer nuttige opleidingen. Nederland heeft bijv. net zo hard ingenieurs nodig (winst en innovatie).quote:Maar wat betreft discrimineren op basis van opleiding, dat wordt mijns inziens al gedaan. Er is een reden dat onderwijs en zorg zijn vrijgesteld van die ellende
laten we maar eens stoppen met het idee dat iedereen een diploma moet halenquote:Op maandag 7 mei 2012 22:01 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Dat zijn maar twee van de vele zeer nuttige opleidingen. Nederland heeft bijv. net zo hard ingenieurs nodig (winst en innovatie).
Ik zou overigens iets heel anders hebben gedaan met dat onderwijs: de opleiding gratis maken (ja, je leest het goed) en dan streng gaan selecteren. Maar ja, wat heeft het voor zin zolang scholen toestemming hebben om een tweedegraadsleraar voor een 6-VWO-klas te zetten?
Dat had achteraf gezien ook nooit gemogen. Liever lever ik mijn diploma in en begin ik opnieuw. Een universiteit zou gewoon keihard moeten selecteren en alleen het hoogste percentiel mogen toelaten. Maar daar hadden we een ander topic voor.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:03 schreef Yreal het volgende:
[..]
laten we maar eens stoppen met het idee dat iedereen een diploma moet halen
Puur op cijfers selecteren vind ik geen goed idee. Het is niet zo dat alleen mensen met een 9 of hoger gemiddeld op VWO iets toe te voegen hebben aan wetenschappelijk onderwijs. Ja, als je een 9 hebt ben je zeker slim, maar als je geen 9 hebt ben je zeker niet dom.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:13 schreef LavenderTown het volgende:
[..]
Een universiteit zou gewoon keihard moeten selecteren en alleen het hoogste percentiel mogen toelaten.
Daar heb ik al vaker voor gepleit. Echter is in bananenmonarchie Nederland dan het gevolg dat er financiële drempels worden opgeworpen zodat de kinderen Floris Jan een mooi diploma kan halen wat hem niet zou lukken als er inhoudelijke drempels zouden worden opgeworpen. Misschien doe ik nu iets teveel aan complotdenken (misschien ook niet) maar dat is in ieder geval wat er de laatste decennia is gebeurd. Jammer. Maak het VWO weer veel selectiever, verander het financieringsstelsel zodat het voor universiteiten niet uitmaakt of dat ze 50 of 200 studenten hebben en geef vervolgens universiteiten toestemming om met toelatingsexamens te selecteren. Op zich kan dat nu al (HAVO-scholen weigeren immers ook veel leerlingen ondanks dat een VMBO-TL-diploma toelating verleent) maar momenteel is de universiteit een dief van zijn eigen portemonnee als ze toekomstige studenten selecteert op niveau (m.u.v. de numeri fixi uiteraard).quote:toestemming hebben om een tweedegraadsleraar voor een 6-VWO-klas te zetten?
laten we maar eens stoppen met het idee dat iedereen een diploma moet halen
De hoogte van de cijfers zegt mij heel wat minder dan het gebrekkige niveau. Zessen op het VWO zijn immers ook meer waard dan achten en negens op het VMBO.quote:Laten we nou ook niet overdrijven. Het is niet zo dat alleen mensen met een 9 of hoger gemiddeld op VWO iets toe te voegen hebben aan wetenschappelijk onderwijs. Ja, als je een 9 hebt ben je zeker slim, maar als je geen 9 hebt ben je zeker niet dom.
Ik denk dat dat een belangrijke motivatie is, er is echter nog een andere motivatie: het is goedkoper en het kost minder arbeidsuren van de docenten.quote:Aan de andere kant, ik zie er wel wat in. De kwaliteit holt enorm achteruit. Volgens mij is het ook de reden waarom we zoveel multiplechoice tentamens hebben.
Ik weet dat ze in Maastricht alleen of zo goed als alleen meerkeuze-examens krijgen. Voor mij een reden om te vragen waar een arts heeft gestudeerd.quote:Te veel studenten en men heeft geen zin om het allemaal na te kijken. Tegenwoordig bestaat geneeskunde, maar ook andere studies, voornamelijk uit mc-tentamens.
Ik heb het niet alleen over cijfers. Sterker nog, juist niet. Dat vind ik een slechte indicator omdat er zo veel factoren zijn die je cijfers kunnen maken of breken. Nee, neem bijvoorbeeld een selectietoets als de GMAT. Een betoog schrijven om je redeneervermogen te testen, wiskundepuzzels om te kijken hoe snel je problemen op kunt lossen en een tekstbegriptoets. Dat is geen onaardige graadmeter voor intelligentie. Daar kun je wel voor oefenen, maar dat geeft alleen maar blijk van motivatie.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:19 schreef Warren het volgende:
[..]
Puur op cijfers selecteren vind ik geen goed idee. Het is niet zo dat alleen mensen met een 9 of hoger gemiddeld op VWO iets toe te voegen hebben aan wetenschappelijk onderwijs. Ja, als je een 9 hebt ben je zeker slim, maar als je geen 9 hebt ben je zeker niet dom.
Aan de andere kant, ik zie er wel wat in. De kwaliteit holt enorm achteruit. Volgens mij is het ook de reden waarom we zoveel multiplechoice tentamens hebben. Te veel studenten en men heeft geen zin om het allemaal na te kijken. Tegenwoordig bestaat geneeskunde, maar ook andere studies, voornamelijk uit mc-tentamens. Ik vraag me af hoe dat vroeger was.
Wat ik altijd leuk vindt, als je docenten hiermee confronteert, dan zeggen zij meestal: "Ja als wij 30 studenten hadden, dan gaven we wel open vragen tentamens, maar als we er 500 hebben dan niet nee. Dat is niet te doen." De grap is echter dat het nakijken van 30 open vragen tentamens meer tijd kost dan 500 multiplegok antwoordblaadjes in een computer dumpen. Dus ergens vind ik dat zij het zichzelf nu wel erg makkelijk maken.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:22 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Ik denk dat dat een belangrijke motivatie is, er is echter nog een andere motivatie: het is goedkoper en het kost minder arbeidsuren van de docenten.
Niet alleen in Maastricht, het is in het hele land zo. Nou beweer ik niet dat iemand die cum laude is afgestudeerd een slechte arts is, maar bij een 6-7 cijfergemiddelde heb ik meer twijfels. MC-tentamens toetsen immers niet in afdoende mate of je ook echt de stof snapt.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:22 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Ik weet dat ze in Maastricht alleen of zo goed als alleen meerkeuze-examens krijgen. Voor mij een reden om te vragen waar een arts heeft gestudeerd.
Ik ben een voorstander van een combinatie van dit en schoolvakken, maar dan datgeen wat nodig is en wat mij betreft eventueel ook meer dan wat voor het VWO is vereist.quote:Ik heb het niet alleen over cijfers. Sterker nog, juist niet. Dat vind ik een slechte indicator omdat er zo veel factoren zijn die je cijfers kunnen maken of breken. Nee, neem bijvoorbeeld een selectietoets als de GMAT. Een betoog schrijven om je redeneervermogen te testen, wiskundepuzzels om te kijken hoe snel je problemen op kunt lossen en een tekstbegriptoets. Dat is geen onaardige graadmeter voor intelligentie. Daar kun je wel voor oefenen, maar dat geeft alleen maar blijk van motivatie.
In andere landen slagen ze er ook in om open vragen te stellen, soms (in België vrij gebruikelijk, ook bij geneeskunde), overigens zelfs mondeling voor een paar honderd studenten. Het is natuurlijk maar een kwestie van hoeveel arbeidsuren je hiervoor wil opofferen en wie je wil laten nakijken (AIO'ers wel of niet?). Het hangt verder ook af van hoeveel vragen je wil stellen op een examen.quote:Wat ik altijd leuk vindt, als je docenten hiermee confronteert, dan zeggen zij meestal: "Ja als wij 30 studenten hadden, dan gaven we wel open vragen tentamens, maar als we er 500 hebben dan niet nee. Dat is niet te doen." De grap is echter dat het nakijken van 30 open vragen tentamens meer tijd kost dan 500 multiplegok antwoordblaadjes in een computer dumpen. Dus ergens vind ik dat zij het zichzelf nu wel erg makkelijk maken.
Daar schrik ik van (en zo snel schrik ik niet meerquote:Niet alleen in Maastricht, het is in het hele land zo. Nou beweer ik niet dat iemand die cum laude is afgestudeerd een slechte arts is, maar bij een 6-7 cijfergemiddelde heb ik meer twijfels. MC-tentamens toetsen immers niet in afdoende mate of je ook echt de stof snapt.
Goed idee, maar vwo-cijfers mogen gecorrigeerd worden. De druk is al hoog genoeg in de meest kwetsbare periode van je leven.quote:Op maandag 7 mei 2012 23:20 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Ik ben een voorstander van een combinatie van dit en schoolvakken, maar dan datgeen wat nodig is en wat mij betreft eventueel ook meer dan wat voor het VWO is vereist.
Het ene deel wijst uit wat je potentie is, het andere deel wijst uit wat je met die potentie hebt gepresteerd.
Het fijne van zo'n toelatingsexamen: je krijgt een 2de, een derde en als het moet ene vierde kans (wat zelden resultaat geeft voor zo iemand, blijkt in België bij het toelatingsexamen voor geneeskunde en tandheelkunde). De resultaten van het VWO zijn definitiefm je kan daar niets meer aan veranderen. Als iemand nog wat tekort komt en hij kan terwijl hij een jaar werkt of reist zich wat verder ontwikkelen dan is het mooi wanneer die persoon een jaar later alsnog kan beginnen met een goede opleiding en dan beter voorbereid.
[..]
In andere landen slagen ze er ook in om open vragen te stellen, soms (in België vrij gebruikelijk, ook bij geneeskunde), overigens zelfs mondeling voor een paar honderd studenten. Het is natuurlijk maar een kwestie van hoeveel arbeidsuren je hiervoor wil opofferen en wie je wil laten nakijken (AIO'ers wel of niet?). Het hangt verder ook af van hoeveel vragen je wil stellen op een examen.
Voor mijn opleiding krijgen wij alleen maar open examens (soms best stresserend, dat wel) maar bij de lessen merken wij evengoed dezelfde mentaliteit die Nederlandse universiteiten lijkt te typeren: voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Ik vind de groepen voor werkcolleges en practica zeker te groot. Een objectief criterium is hiervoor dat continue een docent uit 5 studenten moet kiezen naar wie hij toeloopt om te helpen.
Zou het grote probleem zijn dat het geld voor het onderwijs niet is geoormerkt? Het lijkt mij een uitstekende zaak als dat wel zou gebeuren: X Euro collegegeld plus Y euro van de overheid die volledig aan onderwijs besteed moet worden op straffe van een flinke boete.
Dan zouden die absurde hoge Instellingstarieven direct nog ongeloofwaardiger worden.
[..]
Daar schrik ik van (en zo snel schrik ik niet meer).
Met wijsbegeerte (in combinatie met de eerstegraads lesbevoegdheid die ik als theaterdocent heb) kan ik in eerste instantie natuurlijk docent worden op een middelbare school, hbo of universiteit. Er is steeds meer vraag naar filosofiedocenten. Het docentschap heb ik bovendien al 12 jaar in de vingers. Veel filosofen komen ook terecht in de journalistiek (een richting die mij erg aanspreekt) of worden schrijver (nog leuker!). Tijdens een master kun je je tegenwoordig toespitsen op filosofie van een bepaald wetenschapsgebied. Zo heb je bijvoorbeeld Philosophy of Science, Philosophy of Psychology en nog 4 of 5 richtingen. Tot slot worden wijsgeren steeds vaker ingezet binnen bedrijven en bij de overheid, bijvoorbeeld als trainer/coach. Daar sluit mijn (incidentele) werk als trainingsacteur/trainer binnen bedrijven naadloos op aan.quote:Op maandag 7 mei 2012 19:19 schreef Yreal het volgende:
[..]
Maar met wijsbegeerte? Wat kan je daar uberhaupt mee? Wijsbegeerte is iets dat je voor jezelf doet, voor je eigen ontwikkeling.
Geen VWO-cijfers! Onafhankelijk van het VWO, het CEVO enz. de relevante VWO-stof en meer en van een hoger niveau toetsen.quote:Goed idee, maar vwo-cijfers mogen gecorrigeerd worden. De druk is al hoog genoeg in de meest kwetsbare periode van je leven.
Graag! Wat verstaan we dan onder een hoog niveau? Ik weet nog wel dat ik de hele middag en avond bezig was met sommetjes oefenen voor mijn exacte vakken. Zelfs de proefwerken van biologie bestonden uit moeilijke inzichtsvragen, zoals het extrapoleren van kruisingen en het interpreteren van grafieken en tabellen. Scheikunde was gewoon wiskunde. Is dat niet wat we willen houden?quote:Op maandag 7 mei 2012 23:48 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Geen VWO-cijfers! Onafhankelijk van het VWO, het CEVO enz. de relevante VWO-stof en meer en van een hoger niveau toetsen.
Hoogstwaarschijnlijk wordt het Antwerpen! Ik heb contact gehad met de studieloopbaanbegeleider daar en heb er over een aantal weken een afspaak om alles door te nemen. Mijn HBO bachelor Education of Theatre zorgt er zelfs voor dat ik slechts 120 van de 180 studiepunten hoef te behalen voor mijn bachelor Wijsbegeerte. En ze zijn zeer flexibel met uren. Ik kan mijn schoolrooster aanpassen op mijn (nogal onregelmatige) werkrooster door bij sommige vakken aan te schuiven bij de voltijders en andere vakken in de avonduren te volgen met de andere deeltijdstudenten. En dat voor nog geen 600,- per jaar!quote:Op zondag 6 mei 2012 00:45 schreef RobertoCarlos het volgende:
Laat het iig nog ff weten wat je gaat doen!
Wat is er veranderd?quote:Sja, maar vriend en kindje hier in Rotterdam. Gaat 'm niet (meer) worden helaas.
Als je het topic even wat verder doorleest, zie je dat ik daar helemaal niet afwijzend reageer op Belgie hoor!quote:Op dinsdag 15 mei 2012 22:30 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Eerder reageerde jij nogal afwijzend op België.
[..]
Wat is er veranderd?
Leuk natuurlijk dat je naar Antwerpen gaat, maar is het als je met de Thalys gaat nog steeds goedkoper? ¤29 voor een enkele reis is aardig aan de prijs, zeker als je alleen naar Antwerpen moet om een paper ofzo in te leveren. Als ik jou was, zou ik even goed gaan rekenen, want zo kan Antwerpen misschien nog wel duurder uitvallen dan een Nederlandse universiteit!quote:Op dinsdag 15 mei 2012 22:53 schreef renzell het volgende:
[..]
Als je het topic even wat verder doorleest, zie je dat ik daar helemaal niet afwijzend reageer op Belgie hoor!Integendeel. Ik ben er juist heel positief over en geef aan de mogelijkheid te zullen onderzoeken. Die reactie die jij quote, gaf ik toen ik er nog geen idee van had dat Antwerpen een goede universiteit heeft en die zeer goed te bereizen is vanaf mijn woonplaats. Ik reageerde daar nog op de veronderstelling te moeten verhuizen. Wat dus niet hoeft (want met de Thalys is Antwerpen nog geen 3 kwartier reizen van Rotterdam)! Kortom; de perfecte oplossing.
quote:Op zondag 20 mei 2012 10:28 schreef Norah2012 het volgende:
Renzell heb je de voetnoten op de pagina over collegegeldtarieven wel gezien?
http://www.eur.nl/essc/in(...)instellingstarieven/
Voetnoot 1: "Bij de Faculteit Wijsbegeerte wordt voor de bachelor deeltijdopleidingen een verlaagd instellingstarief gehanteerd van ¤ 1.771"
Als ik het zo even snel bekijk (o.a. rekening houdend met belastingaftrek en reiskosten), denk ik dat je bij de Erasmus Universiteit beter af bent.
Goed beargumenteerd ookquote:
Sorry, ik moest even heel hard lachen omdat we er 8 pagina's later achter komen dat ze gewoon in Rotterdam kan gaan studeren.quote:
Dat zou dan wel briljant zijn jaquote:Op zondag 20 mei 2012 10:58 schreef Yreal het volgende:
[..]
Sorry, ik moest even heel hard lachen omdat we er 8 pagina's later achter komen dat ze gewoon in Rotterdam kan gaan studeren.
Wat gek dan dat in Rotterdam elk tentamen open vragen bevat.quote:Op maandag 7 mei 2012 22:34 schreef Warren het volgende:
[..]
Wat ik altijd leuk vindt, als je docenten hiermee confronteert, dan zeggen zij meestal: "Ja als wij 30 studenten hadden, dan gaven we wel open vragen tentamens, maar als we er 500 hebben dan niet nee. Dat is niet te doen." De grap is echter dat het nakijken van 30 open vragen tentamens meer tijd kost dan 500 multiplegok antwoordblaadjes in een computer dumpen. Dus ergens vind ik dat zij het zichzelf nu wel erg makkelijk maken.
[..]
Niet alleen in Maastricht, het is in het hele land zo. Nou beweer ik niet dat iemand die cum laude is afgestudeerd een slechte arts is, maar bij een 6-7 cijfergemiddelde heb ik meer twijfels. MC-tentamens toetsen immers niet in afdoende mate of je ook echt de stof snapt.
Op Nyenrode ookquote:Op zondag 20 mei 2012 11:17 schreef Physics het volgende:
[..]
Wat gek dan dat in Rotterdam elk tentamen open vragen bevat.
Dat is dus meer het probleem van de studenten. Een goede opleiding betaalt zichzelf echt terug. zie o.a. http://www.nobiles.nl/index.php?id=37&article=5629quote:Op zaterdag 5 mei 2012 22:01 schreef Ryon het volgende:
[..]
Euh er zijn maar weinig studenten die bereid zijn 9000 x 3 te lenen voor alleen het collegegeld.
Het is jammer dat de artsen in Nederland niet verplicht zijn om hun diploma's aan de muur te hangen. Ik zou wel weten waar op te selecteren.quote:Wat gek dan dat in Rotterdam elk tentamen open vragen bevat.
De Halbeheffing mag je helaas niet aftrekken van de inkomstenbelasting, dit bevestigt dat het om een boete gaat.quote:@ TS. Met de belastingaftrek kan je enigszins wat geld van de belasting terugkrijgen. Meestal is het ongeveer 1/3 van het bedrag geloof ik, maar dit ligt aan je inkomen.
1. Het hangt ervan af wat je studeertquote:Dat is dus meer het probleem van de studenten. Een goede opleiding betaalt zichzelf echt terug. zie o.a. http://www.nobiles.nl/index.php?id=37&article=5629
Met een WO opleiding is je startsalaris gemiddeld 2632. Na 5 jaar zal dit richting 3500 gaan. Dan kan je echt wel 27k terugbetalen verspreid over 15 jaar......
1. Eens. Maar een tweede studie die geen additioneel salaris oplevert moet je toch ook niet willen stimuleren?quote:Op zondag 20 mei 2012 16:06 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
1. Het hangt ervan af wat je studeert
2. Gemiddeldes geven een zeer sterk vertekend beeld, voor de modale student is die salarisstijging heel wat minder rooskleurig.
Een zekere investering verdien je wel terug ja, de vraag is tot welk bedrag. Bovendien toonde een OESO-onderzoek van een paar jaar geleden aan dat bijna nergens in de wereld een hogere opleiding financieel gezien zo weinig loont voor de burger als in Nederland, bijna nergens in de wereld heeft de overheid zoveel profijt wanneer de burger een hogere opleiding volgt. Ik vind het daarom schandalig wanneer die overheid de student ook nog eens een groter deel van zijn opleiding laat betalen, de overheid heeft veel meer profijt van die opleiding dan de student zelf.
TS krijgt te maken met het instellingscollegegeld en dat is wel aftrekbaar.quote:Op zondag 20 mei 2012 16:06 schreef Bram_van_Loon het volgende:
De Halbeheffing mag je helaas niet aftrekken van de inkomstenbelasting, dit bevestigt dat het om een boete gaat.
Omdat het andere voordelen oplevert voor zowel de burger als de maatschappij. Een van de grote fouten die we vandaag de dag veel maken is dat we alles in geld willen uitdrukken, veel waarde is niet in geld uit te drukken.quote:Maar een tweede studie die geen additioneel salaris oplevert moet je toch ook niet willen stimuleren?
Dat hij 35 is vind ik minder relevant aangezien we minstens t/m ons 67ste gaan moeten werken en allicht langer. Of dat het zinvol is om een opleiding filosofie dan nog te subsidiëren? Ik weet het niet, ik kan daar niet over oordelen, daarvoor heb ik veel te weinig informatie.quote:Maar (indien je < 35 bent) heb je ook nog de ideale risico vrije voorwaarden van de IB-groep in je voordeel. De keuze in dit topic (Theaterschool? --> Wijsbegeerte), TS > 35 jaar, tsjah dan vraag ik me ook af waarom de belastingbetaler dat soort stappen moet willen financieren.
Right, ik had even twee gevallen door elkaar gehaald.quote:TS krijgt te maken met het instellingscollegegeld en dat is wel aftrekbaar.
Nee, die had ik nog niet gezien.quote:Op zondag 20 mei 2012 10:28 schreef Norah2012 het volgende:
Renzell heb je de voetnoten op de pagina over collegegeldtarieven wel gezien?
http://www.eur.nl/essc/in(...)instellingstarieven/
Voetnoot 1: "Bij de Faculteit Wijsbegeerte wordt voor de bachelor deeltijdopleidingen een verlaagd instellingstarief gehanteerd van ¤ 1.771"
Als ik het zo even snel bekijk (o.a. rekening houdend met belastingaftrek en reiskosten), denk ik dat je bij de Erasmus Universiteit beter af bent.
Thanks! Ik zet mijn accountant erop.quote:Op zondag 20 mei 2012 12:26 schreef Cockwhale het volgende:
@ TS. Met de belastingaftrek kan je enigszins wat geld van de belasting terugkrijgen. Meestal is het ongeveer 1/3 van het bedrag geloof ik, maar dit ligt aan je inkomen.
Ik denk dat antwerpen flink duurder gaat uitvallen als je het in rotterdam voor het wettelijk tarief kan doenquote:Op maandag 21 mei 2012 22:12 schreef renzell het volgende:
[..]
Nee, die had ik nog niet gezien.Bedankt!
Ik ga de Erasmus Universiteit zeker opnieuw benaderen en zal alles doorrekenen (ook treinreizen en eventuele belastingaftrek). Inmiddels ben ik al vrij ver in mijn contacten met de Universiteit van Antwerpen en heb ik daar een heel goed gevoel over! De kosten zullen misschien niet van doorslaggevend belang zijn in deze kwestie, aangezien beide bedragen aanzienlijk lager uitkomen dan de ruim 5500,- waar het aanvankelijk om leek te gaan!
Dank Roberto! Wijze tips weer. Voor Antwerpen en/of Rotterdam.quote:Op woensdag 16 mei 2012 21:07 schreef RobertoCarlos het volgende:
Ik heb voor mijzelf (half serieus) wel eens zitten kijken of Antwerpen ooit eens mogelijk zou zijn. Naast het probleem van de kosten van het reizen, zit je ook nog vast aan de treinverbindingen die mooi moeten kloppen met collegeuren, zo is de Thalys wel goedkoop maar alleen op bepaalde tijden.
Ander probleem is dat je nog vanaf CS in Antwerpen naar de Uni toe moet, dit is ook nog een aardig ritje door de stad en moet je optellen bij de tijd die je al kwijt bent aan een bezoekje. Verder vraag ik me af men in Belgie wel zo flexibel is qua bezoek aan colleges. Wat ik iig van Belgie in het algemeen hoor is dat het systeem nogal schools is en dat zou kunnen betekenen dat je veel verplichte collegeuren hebt, waardoor je bijv. een reis van 2 a 3 uur moet maken voor 2 uurtjes colleges....
Dit is iig de moeite waard om uit te zoeken lijkt me.
Een ander iets wat denk ik ff goed uitgezocht moet worden is hoe het nou zit met die studiecontracten die je verplicht moet afsluiten. Er zijn meerdere vormen van en wat gebeurt er als je je afspraken uit het contract niet nakomt? Moet je dan van de uni?? Is het dus een soort van BSA?
Maar verder vind ik het![]()
als renzell dit zou doen en wil ik haar ontwikkelingen blijven volgen. Ik hoop echt dat ze het gaat doen, ondanks alle drempels die nu ff snel opgeworpen worden. Een centraal topic "Renzell: wijs in Antwerpen' lijkt me dan een goed plan
Dat zou kunnen ja. Maar dat hoeft niet perse van doorslaggevend belang te zijn. Het kan bijvoorbeeld dat het lesrooster van één van beide universiteiten beduidend beter aansluit op mijn werkrooster voor het komende seizoen. Dat zou dan alsnog doorslag kunnen geven. Op inhoudelijk gebied spreekt Antwerpen mij meer aan. En Antwerpen heeft nog meer voordelen. Er wordt daar namelijk in samenspraak met je studieloopbaanbegeleider een studieprogramma persoonlijk op maat gemaakt. Daarin tonen zij zich zeer flexibel. Ik kan vakken volgen in de avonden en wat mij niet in de avonduren lukt, mag ik met de voltijders meedoen. Ik weet niet of ze in Rotterdam ook zo flexibel zijn. Dat zal ik nu moeten uitzoeken.quote:Op maandag 21 mei 2012 22:13 schreef Yreal het volgende:
[..]
Ik denk dat antwerpen flink duurder gaat uitvallen als je het in rotterdam voor het wettelijk tarief kan doen
quote:Op zondag 20 mei 2012 16:44 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Dat hij ZIJ35 is vind ik minder relevant aangezien we minstens t/m ons 67ste gaan moeten werken en allicht langer. Of dat het zinvol is om een opleiding filosofie dan nog te subsidiëren? Ik weet het niet, ik kan daar niet over oordelen, daarvoor heb ik veel te weinig informatie.
Toch nog even als reactie op deze post (omdat je me zo ontzettend veel fijne tips gegeven hebtquote:Op woensdag 16 mei 2012 21:07 schreef RobertoCarlos het volgende:
Ik heb voor mijzelf (half serieus) wel eens zitten kijken of Antwerpen ooit eens mogelijk zou zijn. Naast het probleem van de kosten van het reizen, zit je ook nog vast aan de treinverbindingen die mooi moeten kloppen met collegeuren, zo is de Thalys wel goedkoop maar alleen op bepaalde tijden.
Ander probleem is dat je nog vanaf CS in Antwerpen naar de Uni toe moet, dit is ook nog een aardig ritje door de stad en moet je optellen bij de tijd die je al kwijt bent aan een bezoekje. Verder vraag ik me af men in Belgie wel zo flexibel is qua bezoek aan colleges. Wat ik iig van Belgie in het algemeen hoor is dat het systeem nogal schools is en dat zou kunnen betekenen dat je veel verplichte collegeuren hebt, waardoor je bijv. een reis van 2 a 3 uur moet maken voor 2 uurtjes colleges....
Dit is iig de moeite waard om uit te zoeken lijkt me.
Een ander iets wat denk ik ff goed uitgezocht moet worden is hoe het nou zit met die studiecontracten die je verplicht moet afsluiten. Er zijn meerdere vormen van en wat gebeurt er als je je afspraken uit het contract niet nakomt? Moet je dan van de uni?? Is het dus een soort van BSA?
Maar verder vind ik het![]()
als renzell dit zou doen en wil ik haar ontwikkelingen blijven volgen. Ik hoop echt dat ze het gaat doen, ondanks alle drempels die nu ff snel opgeworpen worden. Een centraal topic "Renzell: wijs in Antwerpen' lijkt me dan een goed plan
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |