bronquote:Met lippenstift stemmen mag, met een blauwe pen niet
Statenlid Wim Cool van de D66-fractie in Noord-Holland was gisteren de schlemiel van de Eerste Kamerverkiezingen. In het stemhokje kon hij het rode potlood niet vinden - dat lag achter een richeltje - en pakte hij een blauwe pen uit zijn zak. Daarmee kleurde hij het hokje van zijn keuze in. Een blunder die tot woedende reacties binnen zijn eigen partij leidde, het kostte de partij immers een zetel. Maar een hokje blauw kleuren, dat mag al sinds 1922 niet volgens de Kieswet.
Melle Bakker, secretaris-directeur van de Kiesraad, legde het uit in het Radio1-journaal. 'De Kieswet is duidelijk: er moet met de kleur rood worden gestemd. Er zijn in het verleden in het parlement en voor de rechter wel debatten en zaken over gevoerd, maar die hebben niet tot andere inzichten geleid. Rood is rood.'
Bakker voegde eraan toe dat wanneer Cool met lippenstift had gestemd, er dus geen enkel probleem was geweest. 'Als het maar rood is.'
Protest
Fractievoorzitter in de Eerste Kamer van D66 Roger van Boxtel was zo boos dat hij gisteren zei protest te willen aantekenen. Bakker geeft hem weinig kans. 'Ik weet het zeker, de wet is heel duidelijk. Ik denk dat er weinig aan te doen is.'
Tot en met 1918 werd er in Nederland met een gewoon zwart potlood gestemd. Maar toen de stembiljetten langer werden omdat steeds meer kandidaten gingen meedoen bij de verkiezingen, werd het lastiger om de zwarte potloodpuntjes te onderscheiden. In 1922 werd bij wet besloten tot de kleur rood. Die wet geldt, ondanks de opkomst en voorlopige ondergang van stemcomputers, nog steeds.
Wim Cool, jurist uit het Noord-Hollandse Hauwert, had het moeten weten.
Samenvatting; een d66 statenlid, nog wel een jurist, heeft een stemformulier ingevuld met een blauwe balpen in plaats van het rode potlood. Wat een mongoolquote:D66 gaat protesteren tegen ongeldige stem
D66-lijsttrekker Roger van Boxtel gaat waarschijnlijk bezwaar aantekenen tegen het ongeldig verklaren van een stem op zijn partij in de provincie Noord-Holland. Een Statenlid van die provincie had per abuis met een blauwe pen gestemd in plaats van met het verplichte rode potlood.
Volgens Van Boxtel is het 'te bizar voor woorden' dat hij een senaatszetel mist door de kleur van een potlood. Hij gaat bellen met de Kiesraad om protest aan te tekenen.
Roger van Boxtel: 'We hadden eigenlijk 6 volle zetels. Dit is afschuwelijk. Echt een enorme tegenvaller. Ik had me er enorm op verheugd om met zessen in fractie te komen. Zo wil je niet starten. Goed, het is een menselijke fout. Maar toch vind ik het belachelijk dat een stem door het gebruik van een verkeerd kleurtje dan niet meer telt. Vandaag is voor ons daardoor donkerrood.'
Dat dus. Massaal problemen bij de laatste verkiezingen, maar bij iemand die eigenlijk niet kan frauderen doen we moeilijk over een wet die bestaat omdat het biljet anders moeilijk te lezen is.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 12:57 schreef Hans_van_Baalen het volgende:
Matig van die kerel natuurlijk, maar dit is echt wel weer Nederland op z'n smalst.
Inmiddels? Alsof er 50 jaar geleden wel een uitzondering zou zijn gemaakt?quote:Op dinsdag 24 mei 2011 12:54 schreef Tocadisco het volgende:
Niemand hier verbaast zich er ook over dat we inmiddels zo'n mierenneukers zijn geworden dat we stemmen ongeldig verklaren als er niet het juiste schrijfgerei is gebruikt
Omdat ie een verkeerd pennetje heeft gebruikt heeft ie niks in de politiek te zoeken?quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:01 schreef Leandra het volgende:
[..]
Inmiddels? Alsof er 50 jaar geleden wel een uitzondering zou zijn gemaakt?
Zo'n fout is te dom voor woorden, en iemand die zo'n fout maakt heeft niets in de politiek te zoeken.
Omdat hij dient te weten dat het met een rood potlood moet.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:05 schreef Thomas B. het volgende:
[..]
Omdat ie een verkeerd pennetje heeft gebruikt heeft ie niks in de politiek te zoeken?
Ja, want die stemmen zelf voor de eerste kamer hè...quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:07 schreef kingmob het volgende:
Dit krijg je natuurlijk wel met al die bejaarden in de 1e kamer
Ja maar kom op.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:08 schreef Leandra het volgende:
[..]
Omdat hij dient te weten dat het met een rood potlood moet.
OSF?quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:12 schreef Nielsch het volgende:
Deze man heeft natuurlijk een ontzettende blunder begaan en dat is heel erg stom, aan de andere kant is het ook een debiele wet.
Weet iemand naar wie de zetel nu is gegaan trouwens?
Dat is al heel lang zo hoor. En geldt ook gewoon bij 2de Kamerverkiezingen en alle andere verkiezingen.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 12:54 schreef Tocadisco het volgende:
Niemand hier verbaast zich er ook over dat we inmiddels zo'n mierenneukers zijn geworden dat we stemmen ongeldig verklaren als er niet het juiste schrijfgerei is gebruikt
SP meen ik.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:12 schreef Nielsch het volgende:
Deze man heeft natuurlijk een ontzettende blunder begaan en dat is heel erg stom, aan de andere kant is het ook een debiele wet.
Weet iemand naar wie de zetel nu is gegaan trouwens?
Dat staat niet in de wet, maar in het Kiesbesluit, waarin de Kieswet praktisch uitgewerkt wordt.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:05 schreef Weltschmerz het volgende:
Slecht verhaal van Van Boxtel.
Ik neem ook aan dat de wet voorschrijft dat het stembureau in een rood potlood voorziet. Ik heb gisteren beelden gezien van de inrichting van het stemhok, en je kunt je afvragen of ze wel aan die verplichting hebben voldaan.
edit: Ik zie nu dat dat bewuste artikel niet geldt voor de Eerste-Kamerverkiezingen, daarvoor zijn blijkbaar geen eisen vwb het stemhokje.quote:Artikel J 5
1.Het stemhokje bestaat uit een achterwand en twee zijwanden die elk ten minste een meter breed en twee meter hoog zijn. Wordt het stemhokje met de achterzijde tegen een ondoorzichtig deel van een wand van het stemlokaal geplaatst, dan kan de achterwand vervallen.
2.In elk stemhokje bevindt zich een lessenaar met rood schrijfmateriaal.
Ik denk dat iemand zijn plaats in de politiek verdient of niet op basis van zijn meritis. Niet of ie een klein, triest regeltje uit de kieswet kent.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:08 schreef Leandra het volgende:
[..]
Omdat hij dient te weten dat het met een rood potlood moet.
SPquote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:12 schreef Nielsch het volgende:
Deze man heeft natuurlijk een ontzettende blunder begaan en dat is heel erg stom, aan de andere kant is het ook een debiele wet.
Weet iemand naar wie de zetel nu is gegaan trouwens?
Dat is wel een heel stom argument. Alsof elke jurist elk wetboek uit zijn hoofd kent. Bram Moszkowicz heeft bijvoorbeeld zelf toegegeven dat hij niets weet van het belastingrecht.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:05 schreef Ermanon het volgende:
Dan ben je jurist, en heb je dat stukje wet gemist![]()
Elke Nederlander word geacht de wet te kennen.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:15 schreef Nielsch het volgende:
[..]
Dat is wel een heel stom argument. Alsof elke jurist elk wetboek uit zijn hoofd kent. Bram Moszkowicz heeft bijvoorbeeld zelf toegegeven dat hij niets weet van het belastingrecht.
Dat klopt, maar het is onzin om te stellen dat deze man dit had moeten weten omdat hij jurist is. Hij had het moeten weten omdat hij ermee te maken kreeg als politicus.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:15 schreef raptorix het volgende:
[..]
Elke Nederlander word geacht de wet te kennen.
Nee, ik vind dit echt zo'n verschrikkelijk domme fout, dat mag je niet overkomen als volksvertegenwoordiger.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:09 schreef Jarno het volgende:
[..]
Ja maar kom op.. Tuurlijk moet dat en tuurlijk moet zo'n ervaren jurist beter weten... maar om te stellen dat -ie niets in de politiek heeft te zoeken? Dat zwart/wit denken is het wel he in 2011?
Ik weet niet wat dommer is; de actie van die man of jouw beredenering.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:17 schreef Leandra het volgende:
[..]
Nee, ik vind dit echt zo'n verschrikkelijk domme fout, dat mag je niet overkomen als volksvertegenwoordiger.
En het is vooral spijtig dat het een D66 statenlid is dat deze fout gemaakt heeft, want als het een PVV'er was geweest dan had ik het hilarisch gevonden.
En er net zo hard in gezien dat de persoon ongeschikt is.
Dit is iets wat je weet, en als je het potlood niet ziet liggen dan ga je een nieuw potlood vragen.
Maar goed, de verkiezingen zullen nu wel duurder worden omdat ze straks een potlood bij het stembiljet gaan leveren...
Dat iets al heel lang zo is, wil nog niet zeggen dat het ook logisch of rationeel is.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:13 schreef Tja..1986 het volgende:
[..]
Dat is al heel lang zo hoor. En geldt ook gewoon bij 2de Kamerverkiezingen en alle andere verkiezingen.
Het is wel erg dom. Jammer dat die gast zelf niet zn zetel kwijtraakt erdoor, maar iemand anders.
Hoe er gestemd wordt is vastgelegd, en dat een leek daar een fout mee maakt is nog te begrijpen, hoewel de stem dan ook ongeldig is, maar deze man is geen leek, hij is statenlid, politiek is dus zijn bijbaantje, hij moet dus beter weten.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:18 schreef Nielsch het volgende:
[..]
Ik weet niet wat dommer is; de actie van die man of jouw beredenering.
Lol, zal dat even een mooie smeerboel geven .. en zie dan maar uit te vinden welk hoekje het eerst rood gekleurd was .. maar volgens Bakker mag dat dus ik zeg DOEN!quote:Bakker voegde eraan toe dat wanneer Cool met lippenstift had gestemd, er dus geen enkel probleem was geweest. 'Als het maar rood is.'
Deze man had gewoon met zijn zakmes een snee moeten maken in zijn vinger om vervolgens met een drubbel bloed te stemmen.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:25 schreef moussie het volgende:
[..]
Lol, zal dat even een mooie smeerboel geven .. en zie dan maar uit te vinden welk hoekje het eerst rood gekleurd was .. maar volgens Bakker mag dat dus ik zeg DOEN!
Er zal vast nog wel ergens een algemene bepaling zijn waar uit voortvloeit dat als er met rood potlood gestemd moet worden, er in een rood potlood voorzien wordt.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:14 schreef freako het volgende:
[..]
Dat staat niet in de wet, maar in het Kiesbesluit, waarin de Kieswet praktisch uitgewerkt wordt.
Dat is de Kieswet. Om misbruik te voorkomen is het hele stemproces echt tot in het kleinste detail in de wet geregeld. Is juist een goeie zaak.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:23 schreef Nielsch het volgende:
[..]
Dat iets al heel lang zo is, wil nog niet zeggen dat het ook logisch of rationeel is.
Maar heeft hij ook gezegd dat hij zich er ook absoluut niet in zou verdiepen als hij daarmee in aanraking zou komen?quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:15 schreef Nielsch het volgende:
[..]
Dat is wel een heel stom argument. Alsof elke jurist elk wetboek uit zijn hoofd kent. Bram Moszkowicz heeft bijvoorbeeld zelf toegegeven dat hij niets weet van het belastingrecht.
Ja, en wat dan nog? Dit forum is toch bedoeld om te praten over de actualiteiten? En dit is redelijk actueel.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 12:41 schreef Lord_Vetinari het volgende:
[Centraal] 23 mei, verkiezingen Eerste Kamer #3
Dat is slechts een ongeschreven regel, hé? Niet toepassen ervan levert hooguit een fluitconcert op.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:47 schreef Thomas B. het volgende:
Iemand op de radio zegt net: bij voetbal, als er iemand geblesseerd is, schopt het andere team de bal buiten en krijgt die later weer terug. Zou de SP niet gewoon die zetel terug moeten geven?
Het was pas echt een faal geweest als die zetel naar de coalitiepartijen of naar de PVV was gegaan. Maar in dit geval was de schade nog relatief beperkt.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:48 schreef Scorpie het volgende:
"Deze faalactie werd u aangeboden door D66, de partij die als het erop aankomt het altijd verprutst."
In dat geval mag er best ingetogen gejuichd worden. Of niet ingetogen, mag ook.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:49 schreef Leandra het volgende:
Als die blessure het gevolg is van een Schwalbe niet.
Ook dat kan niet, de Kieswet voorziet daarin. De zetel blijft leeg als de SP 'm weigert.quote:Op dinsdag 24 mei 2011 13:47 schreef Thomas B. het volgende:
Iemand op de radio zegt net: bij voetbal, als er iemand geblesseerd is, schopt het andere team de bal buiten en krijgt die later weer terug. Zou de SP niet gewoon die zetel terug moeten geven?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |