quote:Geen beweging tussen studenten en Zijlstra
Uitgegeven: 2 februari 2011 15:15
Laatst gewijzigd: 2 februari 2011 18:01
DEN HAAG - Staatssecretaris Halbe Zijlstra (Onderwijs) en vertegenwoordigers van studenten in het hoger onderwijs zijn in een direct gesprek geen stap dichter tot elkaar gekomen.
De plannen rondom langstudeerders blijven een groot struikelblok, bleek wederom tijdens het periodieke overleg woensdag.
Zijlstra wil dat studenten die om wat voor reden dan ook meer dan een jaar studievertraging oplopen, 3000 euro extra collegegeld betalen. Die regeling moet komend collegejaar al ingaan en gaat ook gelden voor studenten die nu al vertraging hebben opgelopen.
De studenten zijn er fel op tegen omdat er volgens hen tal van goede redenen zijn waarom een student langer over zijn studie doet, zoals bijvoorbeeld ziekte, bestuursfuncties of een stage in het buitenland.
Maatschappij
''Het is niet de taak van de maatschappij om de studie te financieren van een student die besluit meer dan een jaar iets anders te gaan doen'', zei Zijlstra.
De Raad van State boog zich over het wetsvoorstel en had sterke bedenkingen bij de langstudeerregeling voor studenten, maar ontraadde het niet. Zijlstra diende dinsdag zijn wetsvoorstel in bij de Tweede Kamer.
''Het lijkt wel of hij doofstom is voor onze argumenten'', zegt Sander Breur, voorzitter van de studentenvakbond LSVb. ''Tijdens het spel veranderen de spelregels. Het is een onredelijk wetsvoorstel.''
Investering
Zijlstra snapt het standpunt van de studenten. ''Natuurlijk doet bezuinigen pijn. Maar er wordt wel eens vergeten dat het ook een investeringsmaatregel voor het hoger onderwijs betreft. We hebben momenteel niet de luxe om zes jaar te wachten.''
Het voorstel wordt op een later tijdstip besproken door de Tweede Kamer en gaat vervolgens naar de Eerste Kamer. ''Ik vertrouw erop dat de Eerste Kamer dit tegen gaat houden'', aldus Guy Hendricks, voorzitter van het ISO (Interstedelijk Studenten Overleg).
''Wij doen alles wat in onze macht ligt om dit tegen te houden.''
Protest
Op 21 januari trokken duizenden studenten en hoogleraren naar het Malieveld in Den Haag om te protesteren tegen de bezuiniging van 370 miljoen euro in het hoger onderwijs. Zijlstra sprak daar ook nog tegen een boeroepende menigte.
''Ik wil nogmaals mijn complimenten geven aan de organisatie daar.'' Dat de staatssecretaris iets in zijn gezicht gegooid kreeg, deed hij af met een grapje. ''Die persoon kon wel goed mikken.''
Ze moeten nog steeds een "boete" betalen hoor, die wordt alleen evenredig verdeeld over alle instellingen. De huidige regeling is juist erger: als er minder langstudeerders komen straks, wordt er meer gekort op de instellingen om toch het beoogde bezuinigingsbedrag te halen.quote:Op donderdag 3 februari 2011 08:18 schreef mymoodfentje het volgende:
wel grappig dat ineens de onderwijsinstellingen niet meer de 3000¤ hoeven te betalen, waarom zij wel en wij studenten niet ?
faaloverheid
Laat het waar zijn.quote:Er is een reële kans dat de maatregel die staatssecretaris Halbe Zijlstra van Onderwijs wil invoeren met betrekking tot het beboeten van langstudeerders, het niet gaat halen als deze bij de rechter wordt getoetst. Zijlstra wil de langstudeerders per jaar 3000 euro extra laten betalen. Een arrest van de Hoge Raad uit 1989 gooit echter, in ieder geval voor huidige studenten, mogelijk roet in het eten.
Dat stelt de Leidse staatsrechtgeleerde Wim Voermans. "'De wet voorziet niet in een overgangsrecht voor mensen die al zijn begonnen aan hun studie en hier ineens mee worden geconfronteerd. Door die omissie zal de rechter de wet straks waarschijnlijk kunnen toetsen aan het rechtszekerheidsbeginsel en onverbindend verklaren.", zegt hij tegenover de Volkskrant.
Voermans zegt dat het wel echt een juridisch achterdeurtje is. "Eind jaren tachtig werd Deetmans Harmonisatiewet ook getoetst op het overgangsrecht. Uiteindelijk hield die stand omdat de Hoge Raad oordeelde dat parlementaire wetten niet aan de grondwet kunnen worden getoetst. Dat geldt hier niet. Het overgangsrecht ontbreekt en wordt dus ook niet parlementair besproken."
Zijlstra wil het voorstel al in september invoeren. Hij hoopt hiermee ongeveer 370 miljoen euro te kunnen bezuinigen. Ook de Raad van State is echter niet enthousiast. De Raad vindt dat de wet een onduidelijke doelstelling heeft en vraagt zich af wat de staatssecretaris nu echt wil: het aantal langstudeerders verlagen of gewoon simpelweg bezuinigen?
quote:Half jaar extra uitloop voor bepaalde masters
Studenten die een master volgen die anderhalf jaar duurt (90 studiepunten), hebben geluk. Zij mogen volgens het wetsvoorstel van staatssecretaris Zijlstra straks anderhalf jaar langer over hun studie doen. Pas daarna betalen ze drieduizend euro boete.
In het wetsvoorstel over de langstudeerboete staat: Voor de berekening van de studielast wordt het aantal studiepunten van de opleiding, bedoeld in het eerste lid, onderdelen a en b, naar boven afgerond tot 240, 180 of 120 studiepunten.
De meeste masteropleidingen in het hoger onderwijs duren één jaar, technische en onderzoeksmasters beslaan twee jaren. Medische masters duren zelfs drie jaar. Maar een aantal masters, zoals de eerstegraads lerarenopleidingen (hbo en wo) en duale masters als journalistiek, dramaturgie of cultureel erfgoed kennen een duur van anderhalf jaar.
De staatssecretaris rekent in zijn wetsvoorstel met hele jaren. De masters van anderhalf jaar worden bij het bepalen van de langstudeerboete daarom als tweejarige opleiding gezien. Deze studenten gaan dus pas een boete betalen als ze na drie jaar nog niet zijn afgestudeerd. [HOP]
Ik wil een anderhalf jaar durende gaan doenquote:Op vrijdag 4 februari 2011 14:54 schreef GlowMouse het volgende:
Anderhalf jaar uitloop voor studenten met een anderhalfjarige studie, één jaar uitloop voor studenten met een tweejarige studie.
Van Zijlstra is het iig duidelijk dat lang studeren niet altijd iets oplevertquote:Op vrijdag 4 februari 2011 14:54 schreef GlowMouse het volgende:
Anderhalf jaar uitloop voor studenten met een anderhalfjarige studie, één jaar uitloop voor studenten met een tweejarige studie.
quote:Op vrijdag 4 februari 2011 14:54 schreef GlowMouse het volgende:
Anderhalf jaar uitloop voor studenten met een anderhalfjarige studie, één jaar uitloop voor studenten met een tweejarige studie.
Ik sta nergens meer van te kijkenquote:Op vrijdag 4 februari 2011 15:26 schreef Schuifpui het volgende:
[..]
![]()
Er wordt weer lekker nagedacht zeg. Sowieso snap ik niet dat ze het in jaren doen. Als je zo'n fucked up stelsel wil invoeren, doe het dan in ieder geval eerlijk. Iedereen 50% uitloop of 2 keer zolang bijvoorbeeld. Ik vond het al belachelijk dat een jarige masters twee keer zo lang er over mogen doen, terwijl ik met m'n tweejarige master maar een jaar mag uitlopen.
Ik denk dat ik met een jaar lang vakken, drie maanden stage (wat sowieso standaard een half jaar of meer wordt) en 10 - 11 maanden afstuderen (ja onze opleiding heeft geen vakanties als je het nominaal wil doen) heel wat meer kans heb op uitloop dan alleen een jaar afstuderen.
quote:Op vrijdag 4 februari 2011 13:54 schreef Renesite het volgende:
http://www.uk.rug.nl/dezeweek.php?webnieuws_id=1296814091
[..]
Dit gaat over langstudeerders. Mensen die een tweede studie doen vallen niet onder deze regeling maar onder een regeling die vorig jaar al is ingevoerd.quote:Op vrijdag 4 februari 2011 20:24 schreef Sport_Life het volgende:
Ik ben toch wel benieuwd hoe ze dit voor deeltijders op willen gaan lossen. In mijn klas van 30 is er slechts 1 die hiervoor geen andere opleiding heeft gevolgd, de rest allemaal wel (HBO/WO). Kunnen ze straks net zogoed die hele deeltijd opleidingen opheffen, geen kip die daar nog max. 12k extra voor kan/gaat betalen.
Alleen kunnen langstudeerders weinig naast hun studie werken omdat ze snel af moeten studeren, ze moeten het extra collegegeld betalen en hey, ze krijgen ook geen stufi meer. Er blijft dus nauwelijks geld over om op kamers te kunnen wonen.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 01:54 schreef Friek_ het volgende:
Wat trouwens ook een behoorlijk ernstig (maar tot op heden onderbelicht) deel is van deze regeling is het verliezen van een OV-Studentenkaart als langstudeerder. Dat betekent als dit wetsvoorstel aangenomen wordt, er plots tig studenten op zoek zullen moeten gaan naar een kamer in de stad van hun instelling. In sommige steden is nu al een woningnood, maar deze zal zometeen nog tig keer verergerd worden.
Weer zoiets bizars inderdaad.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 02:15 schreef cikolata het volgende:
[..]
Alleen kunnen langstudeerders weinig naast hun studie werken omdat ze snel af moeten studeren, ze moeten het extra collegegeld betalen en hey, ze krijgen ook geen stufi meer. Er blijft dus nauwelijks geld over om op kamers te kunnen wonen.
Aan de andere kant als je thuis blijft wonen en veel moet reizen hou je weer minder tijd en geld over om te studeren en werken...
Langstudeerders kunnen straks dus eigenlijk geen kant op, het wordt alleen maar moeilijker om de studie snel af te maken en zo is de vicieuze cirkel rond![]()
Bron (p. 21)quote:Het wetsvoorstel kent geen overgangsrecht. Dat betekent dat ook studenten die in het
studiejaar 20102011 een opleiding volgen, geconfronteerd kunnen worden met het
verhoogde collegegeld als zij in september 2011 hun opleiding willen vervolgen. Hoewel de
hoogte van het collegegeld de afgelopen decennia regelmatig naar boven is bijgesteld,
hebben studenten de onderhavige maatregel niet kunnen voorzien op het moment dat zij
aan hun opleiding begonnen. De regering heeft dat aspect zwaar laten meewegen bij de
keuze voor het tijdstip van inwerkingtreding. Toch heeft de regering de inwerkingtreding van
deze maatregel niet willen uitstellen. Zij heeft daarbij het volgende in aanmerking genomen:
1. het is van groot belang voor ons land dat de financiële doelstellingen met betrekking
tot het hoger onderwijs zoals verwoord in het regeerakkoord worden gehaald.
Zonder ombuigingen zijn investeringen in het hoger onderwijs niet mogelijk. Het is
dus van groot belang, dat er geen tijd verloren gaat;
2. de regeling is redelijk en proportioneel; de regeling laat het beginsel dat een
bachelor en een masteropleiding tegen wettelijk collegegeld mogen worden
afgerond onverlet; er zijn maatregelen getroffen voor bepaalde situaties van
overmacht (onder meer functiebeperkingen); instellingen kunnen bovendien gebruik
maken van de voorzieningen van het profileringsfonds;
3. er zal voor tijdige voorlichting worden gezorgd, zodat iedere student weet wat hem
of haar staat te wachten;
4. studenten zullen ook het verhoogde collegegeld tegen gunstige voorwaarden kunnen
lenen via de regeling van het collegegeldkrediet.
Precies. Die slappe excuses ook:quote:Op zaterdag 5 februari 2011 02:56 schreef Friek_ het volgende:
In het wetsvoorstel wordt trouwens het idee dat de spelregels tijdens de wedstrijd gewijzigd worden als volgt gerechtvaardigd:
[..]
Bron (p. 21)
Kortom: ga maar lekker bijlenen, want wij zijn heel redelijk.Achterlijk, meer woorden heb ik er niet voor.
Daar hebben de huidige langstudeerders wat aan. "Oh trouwens, je moet vanaf volgend jaar 3000 euro extra gaan betalen. Succes!"quote:3. er zal voor tijdige voorlichting worden gezorgd, zodat iedere student weet wat hem
of haar staat te wachten
Jeuj een groep jonge mensen die in de schulden komt te zitten, dat zal ze leren.quote:4. studenten zullen ook het verhoogde collegegeld tegen gunstige voorwaarden kunnen
lenen via de regeling van het collegegeldkrediet.
ja die tijdelijke voorlichting.. wanneer gaat dat gebeuren dan? Het is februari , wanneer komt die wet er officieel door? Hoe veel tijd gaat daar nog overheen? Gaan ze het nog wel redden voor september vraag ik me af? *wishfull thinking*quote:Op zaterdag 5 februari 2011 02:56 schreef Friek_ het volgende:
In het wetsvoorstel wordt trouwens het idee dat de spelregels tijdens de wedstrijd gewijzigd worden als volgt gerechtvaardigd:
[..]
Bron (p. 21)
Kortom: ga maar lekker bijlenen, want wij zijn heel redelijk.Achterlijk, meer woorden heb ik er niet voor.
Die voorlichting werd ook verklaard in de toelichitng op de kritiek van de RvS: het plan is al lange tijd bekend, dus de student weet er al heel lang van en kan zich dus tijdig voorbereide.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 04:51 schreef anti-fok het volgende:
[..]
ja die tijdelijke voorlichting.. wanneer gaat dat gebeuren dan? Het is februari , wanneer komt die wet er officieel door? Hoe veel tijd gaat daar nog overheen? Gaan ze het nog wel redden voor september vraag ik me af? *wishfull thinking*
Ze vergeten echter dat er ook langstudeerders zijn die niet meer kunnen bijlenen. 3000,- is niet iets wat je zomaar even bijeen schraapt.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 02:56 schreef Friek_ het volgende:
In het wetsvoorstel wordt trouwens het idee dat de spelregels tijdens de wedstrijd gewijzigd worden als volgt gerechtvaardigd:
[..]
Bron (p. 21)
Kortom: ga maar lekker bijlenen, want wij zijn heel redelijk.Achterlijk, meer woorden heb ik er niet voor.
Je kunt niet kiezen, afhankelijk van je situatie geldt verplicht de ene of de andere.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 10:06 schreef Deliah het volgende:
Maar als ik het goed heb gelezen geldt deze maatregel alleen voor personen die geen instellingscollegegeld betalen.
Ik betwijfel eerlijk gezegd dat dit waar is, want hierdoor zouden ze heel veel boetes mislopen. Dan kan toch iedereen die te lang doorstudeert overgaan op instellingscollegegeld.
Vziw wordt de lening ook voor jaar 5/6/7 kwijtgescholden als je binnen 10 jaar je diploma haalt.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 09:35 schreef von_Preussen het volgende:
Maar waarom verliezen langstudeerders nu hun OV? Dat ding is na 4 jaar toch ook een lening die je moet terugbetalen, of zie ik dat verkeerd?
Zover weet ik dat ook, jaquote:Op zaterdag 5 februari 2011 13:08 schreef GlowMouse het volgende:
[..]
Je kunt niet kiezen, afhankelijk van je situatie geldt verplicht de ene of de andere.
[..]
Vziw wordt de lening ook voor jaar 5/6/7 kwijtgescholden als je binnen 10 jaar je diploma haalt.
Wanneer mag je niet meer lenen bij DUO/IBG whatever? Ik heb nu 2 jaar uni en begin volgend jaar met een nieuwe opleiding (op voorwaarde dat de huidige regeling niet NOG nadeliger wordt).quote:Op zaterdag 5 februari 2011 10:48 schreef Ewelina het volgende:
[..]
Ze vergeten echter dat er ook langstudeerders zijn die niet meer kunnen bijlenen. 3000,- is niet iets wat je zomaar even bijeen schraapt.
Je kunt nog 3 jaar na afloop van je prestatiebeurs lenen. Daarna niet meer.quote:Op zaterdag 5 februari 2011 19:09 schreef Ace-of-Spades het volgende:
[..]
Wanneer mag je niet meer lenen bij DUO/IBG whatever? Ik heb nu 2 jaar uni en begin volgend jaar met een nieuwe opleiding (op voorwaarde dat de huidige regeling niet NOG nadeliger wordt).
http://www.raadvanstate.n(...)t/?advicepub_id=9535quote:De Raad van State heeft felle kritiek op het plan van het kabinet om studenten én onderwijsinstellingen te beboeten voor lang studeren. De Raad gelooft niet dat studenten door zo’n boete sneller gaan studeren. Een wel heel inhoudelijk advies, dat nauwelijks gaat over de technische, juridische kwaliteit van de wet, maar vooral over het onderwijsbeleid van het kabinet. (03-02-2011)
Om maar te zwijgen over de JSFquote:Op maandag 7 februari 2011 04:24 schreef truepositive het volgende:
Maar ondertussen gaat er minimaal 500 miljoen naar een nieuwe afghanistan missie.. Waar het vorige kabinet om gevallen was
Weet je, dat vind ik nog niet eens zo erg, een goed vliegtuig vormt een echte aanvulling / invulling op defensiegebied.quote:
Nee, heel simpel, haal "waste" uit het systeem, zoals het bedrijfsleven al tientallen jaren geleden heeft uitgevonden.quote:Op maandag 7 februari 2011 16:50 schreef finsdefis het volgende:
En dat is exact wat er nog belachelijker is aan de halbeheffing. In plaats van simpelweg de studiefinanciering inkorten of iets anders simpels wordt er nu weer een hele nieuwe bureaucratische laag gecreëerd die boetes moet gaan innen en bijhouden. Daarnaast ook een hoop mensen die zich met uitzonderingsgevallen bezig moeten houden, zal wel weer de nodige denktanks en commissies opleveren. Als je toch al toegeeft dat je wil bezuinigen, doe het dan tenminste efficiënt
Loopt niet heelmaal synchroon hoor. Je krijgt 3 jaar stufi en na minimaal 4 jaar ga je pas boetes betalen. Vooral op het gebied van masters niet, daar krijg je toch al geen stufi meer voor.quote:Op maandag 7 februari 2011 17:00 schreef GlowMouse het volgende:
De regeling kent juist bijna geen uitzonderingen, en uitzonderingen die er zijn worden aan uitzonderingen voor de studiefinanciering gekoppeld.
Heb je het wetsvoorstel gelezen?quote:Op maandag 7 februari 2011 17:04 schreef finsdefis het volgende:
[..]
Loopt niet heelmaal synchroon hoor. Je krijgt 3 jaar stufi en na minimaal 4 jaar ga je pas boetes betalen. Vooral op het gebied van masters niet, daar krijg je toch al geen stufi meer voor.
quote:Indien een student op grond van artikel 5.6, tiende lid, van de Wet studiefinanciering
2000 een jaar verlenging van de duur van de prestatiebeurs wordt verleend, wordt eenmalig
het aantal studiejaren, bedoeld in het eerste lid, voor een opleiding als bedoeld in de
onderdelen a, b, of c van dat lid vermeerderd met een jaar.
Dat stuk niet nee, maar dan blijft de differentiatie op masterniveau relevant.quote:Op maandag 7 februari 2011 17:06 schreef GlowMouse het volgende:
[..]
Heb je het wetsvoorstel gelezen?
[..]
dát vind ik dan wel weer echtquote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:39 schreef von_Preussen het volgende:
Heb je even een linkje?
Maar ik neem aan dat je het bericht bedoelt dat HBO met P niet meer automatisch naar de uni kunnen.
WTFquote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:37 schreef eriksd het volgende:
Ik lees dat hij nu ook HBO'ers dezelfde titel wil geven. Ja, echt belonen van excellerende studenten dit. Domste voorstel wat ik tot nu toe uit de politiek vernomen heb, en nog wel van een VVD'er ook.
Wat bedoel je nu precies, dezelfde titel als wat geven?quote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:37 schreef eriksd het volgende:
Ik lees dat hij nu ook HBO'ers dezelfde titel wil geven. Ja, echt belonen van excellerende studenten dit. Domste voorstel wat ik tot nu toe uit de politiek vernomen heb, en nog wel van een VVD'er ook.
Het verschil in titulatuur tussen hogescholen en universiteiten verdwijnt, zodat hbo-studenten in het buitenland beter op hun waarde worden geschat, aldus Zijlstra. Bij de keuze hoeveel geld een onderwijsinstelling krijgt, gaat kwaliteit voortaan een belangrijke rol spelen.quote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:40 schreef von_Preussen het volgende:
[..]
Wat bedoel je nu precies, dezelfde titel als wat geven?
same here. Dit is niet de VVD waar ik op gestemd heb in ieder gevalquote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:41 schreef eriksd het volgende:
Mooi hé, dit voorstel. Iedereen hier weet dat ik een vrij trouwe VVD aanhanger ben en meestal wel bereid ben even rationeel te kijken naar iets, in het kader van bezuinigingen. Maar dit heeft dus echt geen enkel doel.
Dank je, dat wist ik nog niet.quote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:41 schreef eriksd het volgende:
[..]
Het verschil in titulatuur tussen hogescholen en universiteiten verdwijnt, zodat hbo-studenten in het buitenland beter op hun waarde worden geschat, aldus Zijlstra. Bij de keuze hoeveel geld een onderwijsinstelling krijgt, gaat kwaliteit voortaan een belangrijke rol spelen.
Ik dacht trouwens dat studenten juist niet meer naar het buitenland zouden moeten gaan omdat het studievertraging zou opleveren, met het risico dat men een boete moet betalen?quote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:43 schreef eriksd het volgende:
Die redenatie ook echt; meer kans in het buitenland. Laat een HBO instelling zich dan maar meteen universiteit noemen, ben je ook af van dit gezeik toch
Dat doen ze ook. De Haagse hogeschool, hier in Delft, heeft vlaggen hangen met The Hague University bijvoorbeeld. In het buitenland is er veelal ook niet zoiets als HBO.quote:Op dinsdag 8 februari 2011 09:43 schreef eriksd het volgende:
Die redenatie ook echt; meer kans in het buitenland. Laat een HBO instelling zich dan maar meteen universiteit noemen, ben je ook af van dit gezeik toch
Zo werkt het echter in Nederland niet hè, we moeten wel de schone schijn ophouden om het zicht de rotte inhoud erachter te verdoezelen.quote:Op dinsdag 8 februari 2011 10:22 schreef motorbloempje het volgende:
In 't buitenland is er wel de onderscheiding tussen University en University of Applied Science (HBO) natuurlijk, dat zouden ze dan moeten gebruiken...
quote:Universiteiten mogen strenger selecteren
DEN HAAG - Universiteiten en hogescholen mogen voortaan strenger selecteren. Zo zijn studenten met een hbo-propedeuse straks niet meer automatisch welkom op een universiteit. Hogescholen mogen mbo'ers gaan weigeren.
Dat heeft staatssecretaris Halbe Zijlstra (Onderwijs) dinsdag geschreven (pdf) in en reactie op adviezen van de commissie Veerman.
Als voorwaarde stelt de staatssecretaris wel dat studenten met de juiste vooropleiding altijd ergens kunnen doorstromen.
Zijlstra wil dat studenten meer te kiezen hebben. Voor mbo'ers die zich verder willen ontwikkelen komen er binnen het hbo meer tweejarige opleidingen, de zogeheten Associate degrees. Om het hbo voor vwo'ers aantrekkelijker te maken, komen er meer programma's voor 'excellente studenten'.
Het verschil in titulatuur tussen hogescholen en universiteiten verdwijnt, zodat hbo-studenten in het buitenland beter op hun waarde worden geschat, aldus Zijlstra. Bij de keuze hoeveel geld een onderwijsinstelling krijgt, gaat kwaliteit voortaan een belangrijke rol spelen.
Begrijp ik dan goed dat de titel "Master of Science" zowel uitgedeeld kan worden na het voltooien van een Master Applied Physics aan de TU Delft, als na het voltooien van een HBO-master Psychologie aan INHolland?quote:Titulatuur: wettelijk onderscheid hbo-wo opheffen
Dit kabinet kiest de lijn van de commissie-Veerman als het gaat om de titulatuur: De overheid moet zo snel mogelijk een punt zetten achter dit dossier [waaraan] in Nederland te zwaar [...] wordt getild. Het huidige wettelijk onderscheid in titulatuur tussen hbo en wo vervalt. Alleen de bachelor- en mastergraden worden nog wettelijk vastgelegd en beschermd. Hbo-afgestudeerden kunnen daarmee dezelfde titel krijgen als woafgestudeerden. De toevoeging bij de graad moet wel passen bij het type opleiding waar het om gaat. De door de instelling gekozen toevoeging en het diplomasupplement geven nader inzicht in inhoud en aard van de opleiding. In de Strategische Agenda voor Hoger Onderwijs, Onderzoek en Wetenschap werk ik nader uit hoe het beste bevorderd kan worden dat instellingen inderdaad voor een bij de opleiding passende titulatuur kiezen. Studenten moeten een reële kans hebben op doorstroom naar vervolgonderwijs in het buitenland en op uitstroom naar de internationale arbeidsmarkt. Een voor het buitenland transparante titulatuur helpt daarbij. Ook voor de instroom van talentvolle buitenlandse studenten is dit overigens belangrijk. Een transparante titulatuur maakt het Nederlandse hbo voor deze groep aantrekkelijker.
Met het vervallen van het onderscheid in titulatuur wordt de duiding van de instelling relevanter. Dat betekent dat hogescholen zich alle universities of applied sciences moeten noemen, en dus niet enkel university.
Wat grappig, ik lees hier het volgende uit:quote:Het verschil in titulatuur tussen hogescholen en universiteiten verdwijnt, zodat hbo-studenten in het buitenland beter op hun waarde worden geschat, aldus Zijlstra.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |