CDS, met dank aan S_Equote:wo 10 feb 2010, 16:22
Griekenland belooft forse reductie tekort
PARIJS (AFN) - De Griekse regering zal alles in het werk stellen om het tekort op de overheidsbegroting dit jaar al terug te dringen tot 8,7 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Dat zei de Griekse premier George Papandreou woensdag na overleg met de Franse president Nicolas Sarkozy.
Het tekort van de Grieken bedraagt op dit moment ongeveer 13 procent van het bbp, de som van alle goederen en diensten die het in het land worden geproduceerd. De Griekse regering wil vergaande bezuinigingen doorvoeren om het gat op de begroting te dichten en heeft bijvoorbeeld aangekondigd dat ambtenaren, samen ongeveer een kwart van alle mensen die werk hebben in Griekenland, 5,5 procent minder gaan verdienen.
Die was ook aan het woord ja, was wel tegen de Zeuro. Begon natuurlijk over Europese eenheid en samenwerking.quote:Op woensdag 10 februari 2010 18:44 schreef sitting_elfling het volgende:
Las net op de nieuws feed van BB dat een griekse minister op de dutch televisie iets zei over dat 'morgen een kritische dag' gaat worden. Ze noemden de zender niet
Ben wel benieuwd naar morgen! Je voelt gewoon aan op het moment dat de shit echt daar is, Griekenland gewoon een bail out krijgt.
Ik krijg reclame van een afslankmiddel te zien, zal wel slaan op de Griekse staatsfinanciënquote:Op woensdag 10 februari 2010 18:49 schreef flyguy het volgende:
Google wordt wel heel erg bearish van het vorige topic. AdSense kwam met het volgende:
http://the-end.com/nederl(...)2p6J8CFUl_3godwXbtyg
gewoon wat meer naar kreta met vakantie gaan , zo met het idee van , ik kom jullie redden sukkelsquote:Op woensdag 10 februari 2010 19:04 schreef sitting_elfling het volgende:
Waarom is men eigenlijk zo bevreesd of Griekenland valt? De economie stelt niet veel voor, en de exposure van grote banken in de wereld in Griekenland is ook niet erg hoog. Of valt het eerder te zoeken achter het idee dat als Griekenland kan vallen .. ja ... dan misschien nog wel veel meer?
Bailout onder strenge voorwaarden misschien. De EU dwingt Griekenland nu wel om fors te bezuinigen over de hele linie.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:09 schreef SeLang het volgende:
Als Griekenland een bailout krijgt dan valt het incentive om te hervormen voor de andere probleemlanden gedeeltelijk ook weg.
zelf corrigerend mechanisme
Ik begrijp nog steeds niet waarom de euro stijgt bij het vooruitzicht van een bailout. Het zou precies andersom moeten zijn imo.
Ik denk dat dat nog steeds wordt gezien als een positief iets voor de landen die nu in de shit zwemmenquote:Op woensdag 10 februari 2010 19:11 schreef Zero2Nine het volgende:
[..]
Bailout onder strenge voorwaarden misschien. De EU dwingt Griekenland nu wel om fors te bezuinigen over de hele linie.
Griekenland krijgt een deflatie scenario opgedrongen, lijkt me niet goed voor het land en voor de EU.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:11 schreef Zero2Nine het volgende:
[..]
Bailout onder strenge voorwaarden misschien. De EU dwingt Griekenland nu wel om fors te bezuinigen over de hele linie.
...en met 59 met pensioen kunnen.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:22 schreef tjoptjop het volgende:
Duitsland meer belasting betalen zodat de Grieken de belasting niet hoeven te betalen
Ik heb anders begrepen dat franse banken een exposure van circa 60 miljard hebben. Dat is best aanzienlijk.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:04 schreef sitting_elfling het volgende:
Waarom is men eigenlijk zo bevreesd of Griekenland valt? De economie stelt niet veel voor, en de exposure van grote banken in de wereld in Griekenland is ook niet erg hoog. Of valt het eerder te zoeken achter het idee dat als Griekenland kan vallen .. ja ... dan misschien nog wel veel meer?
Zou echt te belachelijk zijn als de EU/Duitsland zal buigen voor zo'n irrelevant landje.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:23 schreef SeLang het volgende:
[..]
...en met 59 met pensioen kunnen.
Ja, daar gaat het hier gewoon over.
In Griekenland?quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:28 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ik heb anders begrepen dat franse banken een exposure van circa 60 miljard hebben. Dat is best aanzienlijk.
Wat denk je van gewoon geld verdienenquote:Op woensdag 10 februari 2010 20:58 schreef BraveDribbel het volgende:
In deel 1 werd gesuggereerd dat het speculeren tegen de euro en vooral de negatieve berichtgeving tegen de euro vooral vanuit de VS en UK kwam, wat ik ook niet wil ontkennen... Maar wat zou hier nou de motivatie van zijn? Is het gewoon om hun eigen begrotingstekort uit de wind te houden? of willen ze dat de euro deprecieert en zoja waarom? of zijn er nog andere mogelijkheden (vast wel !)
Ik denk dat het zo zit: men is niet bang voor de kosten van een Griekse default, maar voor een sneeuwbalreactie die ineens half Europa in de problemen brengt en de euro uiteen doet vallen. Door een bail-out wordt dat voorkomen. Dat kost ook geld, maar een europese wereldmunt is veel meer waard dan de som van 20 versnipperde muntjes.quote:Op woensdag 10 februari 2010 19:09 schreef SeLang het volgende:
Ik begrijp nog steeds niet waarom de euro stijgt bij het vooruitzicht van een bailout. Het zou precies andersom moeten zijn imo.
uiteenvallen gaat toch gebeuren, de hele EU zakt in een deflatiecyclusquote:Op woensdag 10 februari 2010 22:31 schreef dvr het volgende:
[..]
Ik denk dat het zo zit: men is niet bang voor de kosten van een Griekse default, maar voor een sneeuwbalreactie die ineens half Europa in de problemen brengt en de euro uiteen doet vallen. Door een bail-out wordt dat voorkomen. Dat kost ook geld, maar een europese wereldmunt is veel meer waard dan de som van 20 versnipperde muntjes.
Dat zou kunnen, maar in een natuurlijk verloop der dingen zou dat nog zeker een jaar of tien-twintig geduurd hebben (omdat dan pas de Europese overheden echt onacceptabele tekorten zouden opstapelen om de vergrijzing te betalen). Met die uit de VS overgewaaide crisis gaat alles ineens een stuk sneller, vooral als men nu ook nog eens de verkeerde cijfers gaat gebruiken om de EU-landen met de VS te vergelijken. Het is heel simpel: onze Europese overheden hebben stevige schulden, maar onze bedrijven en huishoudens bulken nog van het geld en we kunnen die schulden nog dragen. De VS zijn op alle niveau's failliet en hebben de productiecapaciteit niet meer om zich daar nog uit omhoog te werken tenzij de munt drastisch in waarde omlaag gaat. De val van de euro van de laatste weken is (was?) iirationeel.quote:Op woensdag 10 februari 2010 23:16 schreef Deprater het volgende:
uiteenvallen gaat toch gebeuren, de hele EU zakt in een deflatiecyclus
Gepensioneerden, vakbondsleden en ambtenaren... God hebbe genade...quote:Openbaar leven in Griekenland ligt een dag stil
AMSTERDAM - In Griekenland bleven woensdag veel scholen, rechtbanken en ministeries dicht als gevolg van een 24-uursstaking in de publieke sector. Ziekenhuizen werkten met een minimale bezetting, vlieg- en treinverkeer lagen zo goed als stil. De staking was de eerste grote actie in Griekenland tegen de maatregelen waarmee de regering de dramatische economische situatie probeert te redden.
Zonder die maatregelen – waaronder de bevriezing van salarissen, de verhoging van de pensioenleeftijd en hogere belastingen – dreigt voor Griekenland een bankroet. Daar hadden de stakers woensdag echter geen oren naar. ‘Het waren niet de werknemers die al het geld hebben verspild, het waren de hoge bazen’, zei Alexandros Potamitis, een 57-jarige gepensioneerde koopvaardijschipper. ‘Zij moeten het teruggeven.’
De meerderheid van de Grieken steunde de staking niet. Zij vinden dat de werknemers in de publieke sector, met hun lichte werklast en zeer begeerde baangarantie, geen recht van klagen hebben. Bovendien is 65 procent van de Grieken ervan doordrongen dat de economische maatregelen onvermijdelijk zijn, blijkt uit een peiling.
De demonstraties in Athene en Thessaloniki bleven dan ook relatief klein, met een opkomst van enkele duizenden vakbondsleden en gepensioneerden. Ook het aantal stakers – volgens de vakbonden 70 procent van het overheidspersoneel – was voor een staaklustig land als Griekenland niet bijzonder hoog.
‘In deze economische situatie moet iedereen iets opofferen’, zei Athina Igoumenidi (32). ‘Anders raken we niet uit de problemen.’ Zelf werkt Igoumenidi in de privésector, waar niet werd gestaakt. Haar moeder, lerares op de middelbare school, staakte evenmin. ‘Net als ruim de helft van haar collega’s. De school was woensdag gewoon open.’
Premier Papandreou zei woensdag niet te zullen buigen. De dag daarvoor eindigden de wekenlange boerenblokkades, zonder grote concessies van de regering aan de landbouwers. Maar het stakingsseizoen is nog niet voorbij. De vakbonden van publieke sector en privésector kondigden een gezamenlijke staking aan voor 24 februari.
inderdaad zegquote:Op woensdag 10 februari 2010 20:28 schreef Doler12 het volgende:
Die ambtenaren in GriekenlandNooit ontslagen worden en na 35 jaar werken met pensioen kunnen en dat moeten wij betalen
quote:Analyse Hans de Geus
Griekenland kost ons nu al 365 miljoen euro en dit is pas het begin....
De gevolgen van een mank verdrag van Maastricht (wel een monetaire, maar geen politieke unie), hebben we 18 jaar voor ons uit geschoven. Maar de rekening voor noordelijke landen is nu onderweg. Sterker, met enige fantasie heeft elke Nederlander de afgelopen dagen al 22 Euro gelapt voor de redding die eraan zit te komen.
Opluchting
Opluchting alom afgelopen dagen omtrent Griekenland: hulp is nabij, waarschijnlijk in de vorm van een garantiestelling door sterke landen. De rente-opslag die Griekse staatsleningen boven Duitsland doet, implodeerde met bijna een vol procent. Markten (Euro, aandelen) reageerden opgelucht.
Rekening
Helaas is er ook dit keer geen sprake van een free lunch. De daling van de renteopslag is weliswaar voor een groot deel te danken aan de Griekse lange rente, maar ook voor een deel aan de stijging van de rentes in Duitsland, en Nederland. Dat is logisch; garantiestelling is een eerste stap naar een vorm van fiscale eenheid. Dat betekent het dat het risisico van individuele landen meer gaan tenderen naar het gemiddelde van alle EMU landen. Voor de landen die voorheen als de sterkste golden in de unie - Duitsland, Nederland - betekent dat er alleen maar te verliezen valt.
Prijs nu
Zelfs als het niet om directe hulp gaat, maar om een garantiestelling, is dat het geval. Wouter Bos zal ongetwijfeld triomfantelijk roepen dat we, zonder een stuiver uit te geven, de EMU gered hebben; gratis solidariteit. Geloof het maar niet. De afgelopen dagen is de rente in Duitsland en Nederland voor lang staatspapier al met 10-15 basispunten opgelopen. Dat betekent dat wij nu over onze staatschuld jaarlijks minimaal 365 miljoen Euro rente betalen.
Prijs straks
Dat is pas het begin. Ook Spanje en Portugal staan er slecht voor, de economieen krimpen nog, de huizenprijzen dalen, de werkloosheid is enorm, en de concurrentiekracht zeer laag. De solidariteit van EMU landen zal nog danig op de proef worden gesteld. Zelf het ondenkbare komt in zicht: dat onze zorgvuldig opgebouwde pensioenreserves zuidwaarts gaan. In wat voor vorm, onder welk verdrag, dat is nog onduidelijk. Maar betalen gaan we.
Bron: RTL(Z)
Dat zou wat zijnquote:Britain may be forced to bail out Greece
Britain could be forced to help bail-out some of Europe’s crisis-hit economies with tens of billions of pounds, it is feared.
Gordon Brown is under mounting pressure from MPs on all sides to ensure that only eurozone countries contribute to a bail-out of Greece, whose economy is teetering on the brink of collapse.
The Prime Minister will this morning arrive in Brussels for a crucial European leaders’ summit amid fears that the UK could get dragged into a full European Union bail out plan.
Downing Street, however, insisted that the focus of responsibility should fall on the eurozone countries and, failing that, a G20 group of leading nations solution.
Last night European officials were involved in furious efforts to try and complete a ¤20 billion rescue package, designed to halt the looming crisis in Greece before it spreads to other countries. France and Germany were at the forefront of the eurozone negotiations.
However, Mr Brown - when challenged in the Commons over Britain’s position - was unable to rule out Britain's involvement in a a Greek rescue package.
The package would involve credit assurances being given to Greece to enable to start borrowing money again at affordable rates – something that has been impossible because of its credit rating.
But the issue of other countries needing urgent help, as well as Greece, is also pressing. The economies of both Spain and Portugal are in serious trouble and their deficits spiral.
It means a total rescue package for the so-called PIGS – Portugal, Ireland, Greece and Spain – could be as high as ¤60 billion.
Britain contributes 20 per cent of the EU budget and any EU-wide bail out of either Greece - or the other threatened economicies - could, as a result, fall heavily on British shoulders.
Any solution involving all 27 EU nations, which is a possibility under the EU’s treaty arrangements, is likely to be resisted by Mr Brown, Downing Street sources indicated.
Instead, Mr Brown yesterday pointed to new G20 commitments to the International Monetary Fund which will enable it to intervene. An intervention by the IMF would be considered almost a last-gasp solution as some senior Brussels officials fear it is an instrument of American foreign policy.
Instead an official remarked that the solution would be similar to what the IMF does, but from within the eurozone.
Mr Brown told MPs that a G20 emergency fund – which Britain has contributed to – could also be used to prop up Greece. There are fears that the Greek government, under pressure from unions, will not keep to the stringent austerity plan it has agreed.
Mr Brown told MPs: "Greece should stick by the commitments it has made to the European Union and to the world.
"At the G20 conference in London in April we put in place arrangements that could help countries if they were in difficulty. These arrangements are still in place and have been used by some countries.”
But he added: "It's up to the euro area to decide what they wish to do in relation to euro area countries but there is international support available if Greece wishes it."
Mr Brown who will spend all day in Brussels with EU leaders will hope that any deal does not include the full 27 members of the EU.
Douglas Carswell, a Conservative MP, urged Mr Brown to rule out any bail out for Greece in “any circumstances.”
He said: "Britain wisely stayed out of the euro. There is now a strong possibility that Greece will default on her debts, something that is not our immediate problem.”
Herman Van Rompuy, the EU’s President, has seized on the crisis to push for a quantum leap in the level of EU integration, using new powers in the Lisbon Treaty to create an "economic government" or EU fiscal authority.
Mr Brown also came under pressure from Labour MPs to use Britain’s position outside the Eurozone to ensure any rescue package hits British taxpayers.
Gisela Stuart, a former Labour Europe Minister, asked Mr Brown: "Could you confirm that any negotiations involving a bail-out for the Greek economy will be completely confined to eurozone countries and will have no impact on the UK?"
Mr Brown said support was available at an "international level" under the G20 agreement and added: “If the euro area wishes to move ahead with a proposal, that is for the euro area," he added.
http://www.telegraph.co.u(...)bail-out-Greece.html
Je kunt van G.Brown zeggen wat je wilt, altijd nog liever dan Cameronquote:Op donderdag 11 februari 2010 12:26 schreef SeLang het volgende:
En hoe gaat het met de Britse CDS?
[..]
Dat zou wat zijn
Ik kan niet wachten op de scenes in het Lagerhuis als de Britten moeten bijdragen aan een Griekse bailout
Edit: ik kan het niet nalaten om hem nog een keer te posten
Ik zou ook eerder op Brown stemmen (vanwege de non-dom taxquote:Op donderdag 11 februari 2010 12:35 schreef sitting_elfling het volgende:
Je kunt van G.Brown zeggen wat je wilt, altijd nog liever dan Cameron![]()
hehe net de bankencrisis. Als Griekenland Citi is....quote:Op donderdag 11 februari 2010 12:50 schreef sitting_elfling het volgende:
Ze praten nu al over de moral hazard van het akkoord van Griekenland. Als Griekenland wordt geholpen .. ja .. dan kan de echte shit later nog wel eens komen nu landen de teugels laten varen!
Kunnen we de boel niet gewoon opbreken en een Neuro en een Zeuro invoeren. Zijn we gelukkig van die bananenrepublieken in het zuiden af.quote:Op donderdag 11 februari 2010 13:07 schreef SeLang het volgende:
Moral hazard rulez!
Next:
- Portugal![]()
- Spanje![]()
![]()
- Italie![]()
![]()
![]()
Ik kan niet wachten op de Duitse en Nederlandse bondyields
Wel even de credits aan Bolkesteijn geven dan (de user).quote:Op donderdag 11 februari 2010 13:09 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Kunnen we de boel niet gewoon opbreken en een Neuro en een Zeuro invoeren. Zijn we gelukkig van die bananenrepublieken in het zuiden af.
Ik wil ook Moral hazard...quote:Op donderdag 11 februari 2010 13:07 schreef SeLang het volgende:
Moral hazard rulez!
Next:
- Portugal![]()
- Spanje![]()
![]()
- Italie![]()
![]()
![]()
Ik kan niet wachten op de Duitse en Nederlandse bondyields
Waarom? Het idee van een noord en zuid europese euro is niet nieuw hoor. Al voor de invoering hadden eurosceptici het er over juist door de risico's die we nu dus ondervinden.quote:Op donderdag 11 februari 2010 13:15 schreef Zero2Nine het volgende:
[..]
Wel even de credits aan Bolkesteijn geven dan (de user).
Bronquote:EU gewährt Griechenland zunächst keine Finanzhilfe
Die EU gewährt Griechenland zunächst nur politische Unterstützung, aber keine Finanzhilfe zur Überwindung seiner Finanzkrise. Athen habe nicht um finanzielle Unterstützung gebeten, erklärte EU-Ratspräsident Herman Van Rompuy am Donnerstag auf einem EU-Sondergipfel in Brüssel. Details wurden vorerst nicht bekannt.
Der griechische Ministerpräsident Georgios Papandreou habe zusätzliche Maßnahmen vorgestellt, um aus eigener Kraft den Staatsbankrott abzuwenden. Die EU-Kommission und die Europäische Zentralbank würden die Realisierung der Maßnahmen überwachen und wenn nötig weitere Schritte fordern. Die erste Überprüfung stehe im März an.
Im Fall eines drohenden Staatsbankrotts wollen die Europäer das Land aber unterstützen: „Griechenland wird nicht alleine gelassen“, sagte die Kanzlerin am Donnerstag vor dem EU-Sondergipfel in Brüssel. Zugleich erhöhte Merkel den Druck auf die Regierung in Athen, noch stärker zu sparen. „Es gibt Regeln, und diese Regeln müssen auch eingehalten werden“, sagte die Kanzlerin mit Blick auf den europäischen Stabilitätspakt, der ein Defizit von maximal drei Prozent des Bruttoinlandsproduktes erlaubt. Griechenland liegt mit derzeit 12,7 Prozent weit darüber.
EU-Ratspräsident Herman Van Rompuy kündigte an, in Kürze eine Erklärung über den Inhalt des Abkommens abzugeben (Mehr in Kürze auf FAZ.NET)
Dat zou echt verschrikkelijk zijn ja.quote:Op donderdag 11 februari 2010 13:43 schreef SeLang het volgende:
De pensioenleeftijd in NL kan best naar 70jr, anders moeten die arme Grieken tot na hun 59ste doorwerken!
hehehehehequote:Op donderdag 11 februari 2010 13:43 schreef SeLang het volgende:
De pensioenleeftijd in NL kan best naar 70jr, anders moeten die arme Grieken tot na hun 59ste doorwerken!
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Hopen op landen die omflikkeren zodat je je biertje weer met guldenmunten kunt kopen:quote:Op donderdag 11 februari 2010 16:45 schreef FP128 het volgende:
Ik hoop dat Griekenland het niet red en dat dan een domino effect intreedt waardoor
bepaalde grote(rijke) lande zich uit de ¤ terugtrekken als munteenheid. Gevolg?
De eigen munt = gulden! komt terug en al die boeven in de horeca e.d. die laten
dan zien hoe erg men heeft lopen stelen van ons de gewone burger met al die
verhoogde prijzen. Gevolg alles wordt weer als voor de ¤ en de prijzen worden
weer (noodgedwongen) normaal.
Lekker makkelijk als je je begroting niet op orde hebt.quote:Op donderdag 11 februari 2010 12:47 schreef sitting_elfling het volgende:
Akkoord over griekenland is bereikt!
komt toch geen donder van terechtquote:Op donderdag 11 februari 2010 16:50 schreef Arcee het volgende:
[..]
Lekker makkelijk als je je begroting niet op orde hebt.
Het is wel grappig te zien dat ze in het zuiden van Europa wel heel erg pro Europa zijn en de mond vol hebben over solidariteit. Tja, ik zou ook wel een stel melkkoeien in het noorden willen hebben zodat ik lekker met mijn 60ste kan gaan luieren, nadat ik mijn hele leven baan garantie heb gehadquote:Op donderdag 11 februari 2010 18:29 schreef Deprater het volgende:
[..]
komt toch geen donder van terecht
grieken zijn lui en corrupt
Hoe solidair is het je partners jarenlang herhaaldelijk te bedonderen met gemanipuleerde cijfers.quote:Op donderdag 11 februari 2010 19:13 schreef Boris_Karloff het volgende:
[..]
Het is wel grappig te zien dat ze in het zuiden van Europa wel heel erg pro Europa zijn en de mond vol hebben over solidariteit. Tja, ik zou ook wel een stel melkkoeien in het noorden willen hebben zodat ik lekker met mijn 60ste kan gaan luieren, nadat ik mijn hele leven baan garantie heb gehad
1000000 ambtenaren die nooit ontslagen kunnen worden, en bij elke nieuwe regering worden er nieuwen aangenomen terwijl de ouden aanblijven![]()
. Je moet er om lachen maar eigenlijk is het erg triest.
Daarom vindt ik het ook geweldig om het uit hun monden te horen. Het is heel makkelijk solidariteit te prediken als je aan de ontvangende kant zitquote:Op donderdag 11 februari 2010 19:39 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Hoe solidair is het je partners jarenlang herhaaldelijk te bedonderen met gemanipuleerde cijfers.
Niet dus!
Voor solidariteit is reciprociteit nodig en dat was er al van af het begin niet vanuit de grieken. Het is eerder parasitisme.
In de VS zijn ze er wel blij mee, terwijl niet eens bekend is HOE er geholpen gaat worden ...quote:NEW YORK, Feb 11 (Reuters) - Wall St rose on Thursday, sending major indexes up more than 1 percent, as an EU pledge to help debt-ridden Greece drew a sigh of relief from markets worried about a possible sovereign default
op zich simpel idee, maar de uitvoering lijkt me bij voorbaat totaal kansloos... een Euro1 en een Euro2... geeft aan dat er structureel iets helemaal mis is..quote:Op donderdag 11 februari 2010 23:14 schreef Bolkesteijn het volgende:
Er kwam mij vandaag een interessante verklaring en oplossing van de situatie ter ore van de econoom Alfred Kleinknecht (TU-Delft). Het schijnt (ik heb geen zin om het te controleren) zo te zijn dat Griekenland, Spanje, Portugal, en in de toekomst wordt verwacht ook Italië een negatief saldo op het handelsbalans hebben, binnen de EU importeren deze landen meer dan ze exporteren. Dat negatieve saldo moet gefinancierd worden door geld te lenen, zodat er grote tekorten bij zowel overheid als particulieren ontstaan.
Voorheen, toe men nog monetaire zelfstandigheid had, devalueerde men de munt gewoon zodat er weer wat balans terug kwam in de situatie doordat de schulden in reële termen afnamen. Een politiek beter te verdragen weg dan hogere belastingen. Echter, met de komst van de Euro is deze monetaire zelfstandigheid verdwenen, maar het negatieve saldo op de handelsbalans is gebleven. Dat zou een reden kunnen zijn voor de problemen zoals we die nu zien. Een oplossing daarvoor is vrij simpel volgens Kleinknecht, knip de Euro op in tweeën (Neuro en Zeuro, daar zijn ze weer) en zorg er voor dat de landen met een negatieve handelsbalans de Zeuro krijgen, en de landen met een positieve handelsbalans (Nederland en Duitsland bijvoorbeeld) de Neuro krijgen. De Zeuro landen houden dan de mogelijkheid zo af en toe een devaluatie door te voeren, zonder dat de Neuro landen daar onder leiden.
Dat had ik dus gezien bij een vandaag gister: Griekenland, of De Val van de Euro #2quote:Op donderdag 11 februari 2010 23:14 schreef Bolkesteijn het volgende:
Er kwam mij vandaag een interessante verklaring en oplossing van de situatie ter ore van de econoom Alfred Kleinknecht (TU-Delft). Het schijnt (ik heb geen zin om het te controleren) zo te zijn dat Griekenland, Spanje, Portugal, en in de toekomst wordt verwacht ook Italië een negatief saldo op het handelsbalans hebben, binnen de EU importeren deze landen meer dan ze exporteren. Dat negatieve saldo moet gefinancierd worden door geld te lenen, zodat er grote tekorten bij zowel overheid als particulieren ontstaan.
Voorheen, toe men nog monetaire zelfstandigheid had, devalueerde men de munt gewoon zodat er weer wat balans terug kwam in de situatie doordat de schulden in reële termen afnamen. Een politiek beter te verdragen weg dan hogere belastingen. Echter, met de komst van de Euro is deze monetaire zelfstandigheid verdwenen, maar het negatieve saldo op de handelsbalans is gebleven. Dat zou een reden kunnen zijn voor de problemen zoals we die nu zien. Een oplossing daarvoor is vrij simpel volgens Kleinknecht, knip de Euro op in tweeën (Neuro en Zeuro, daar zijn ze weer) en zorg er voor dat de landen met een negatieve handelsbalans de Zeuro krijgen, en de landen met een positieve handelsbalans (Nederland en Duitsland bijvoorbeeld) de Neuro krijgen. De Zeuro landen houden dan de mogelijkheid zo af en toe een devaluatie door te voeren, zonder dat de Neuro landen daar onder leiden.
Het is geen structurele oplossing. Als die landen ooit met de rest van Europa willen meekomen moeten ze gewoon liberaler worden en hun publieke sector verkleinen. Zo'n tovertrucje met hun munt leidt er alleen maar toe dat ze op een gegeven moment eventjes competitief worden, en dan meteen weer onderuitgaan zodra hun munt aantrekt. Als ze liever vasthouden aan hun middagtukjes en vroegpensioen kunnen ze voor een zwakkere munt kiezen, maar vroeg of laat pikt de jonge generatie het niet meer dat er geen werk en geen woonruimte voor ze is terwijl de oude generatie zwelgt in rijkdom, en dan zullen er heel wat drastischere hervormingen volgen dan waar ze nu nog mee kunnen wegkomen.quote:Op donderdag 11 februari 2010 23:14 schreef Bolkesteijn het volgende:
Er kwam mij vandaag een interessante verklaring en oplossing van de situatie ter ore van de econoom Alfred Kleinknecht (TU-Delft).
Ik heb dan een vraag: Hoe wordt zoiets normaal gesproken opgelost bij één munt? Hoe doen ze het bijvoorbeeld in de VS? Is daar de handelsbalans tussen de deelstaten wel precies in evenwicht?quote:Op donderdag 11 februari 2010 23:14 schreef Bolkesteijn het volgende:
Er kwam mij vandaag een interessante verklaring en oplossing van de situatie ter ore van de econoom Alfred Kleinknecht (TU-Delft). Het schijnt (ik heb geen zin om het te controleren) zo te zijn dat Griekenland, Spanje, Portugal, en in de toekomst wordt verwacht ook Italië een negatief saldo op het handelsbalans hebben, binnen de EU importeren deze landen meer dan ze exporteren. Dat negatieve saldo moet gefinancierd worden door geld te lenen, zodat er grote tekorten bij zowel overheid als particulieren ontstaan.
Voorheen, toe men nog monetaire zelfstandigheid had, devalueerde men de munt gewoon zodat er weer wat balans terug kwam in de situatie doordat de schulden in reële termen afnamen. Een politiek beter te verdragen weg dan hogere belastingen. Echter, met de komst van de Euro is deze monetaire zelfstandigheid verdwenen, maar het negatieve saldo op de handelsbalans is gebleven. Dat zou een reden kunnen zijn voor de problemen zoals we die nu zien. Een oplossing daarvoor is vrij simpel volgens Kleinknecht, knip de Euro op in tweeën (Neuro en Zeuro, daar zijn ze weer) en zorg er voor dat de landen met een negatieve handelsbalans de Zeuro krijgen, en de landen met een positieve handelsbalans (Nederland en Duitsland bijvoorbeeld) de Neuro krijgen. De Zeuro landen houden dan de mogelijkheid zo af en toe een devaluatie door te voeren, zonder dat de Neuro landen daar onder leiden.
Ik heb anders nog nix van een bailout gezien. Voorlopig moeten de grieken eerst zelf aantonen echt zelf de broekriem aan te halen.quote:Op vrijdag 12 februari 2010 00:06 schreef LXIV het volgende:
Ik vind het idioot dat Griekenland een bailout krijgt. Zo leren ze het nooit. Het kan niet de bedoeling zijn dat Balkanvolkeren dezelfde welvaart als wij kennen, met een arbeidsproductiviteit die vele malen lager is. Die mensen moeten gewoon in een stenen hutje op schapenkaas kauwen en verder niets.
De situatie is niet vergelijkbaar, er is in Europa bv. geen 'Europese belasting'. Belastinginkomsten zijn zuiver nationaal, terwijl je in de VS federal tax hebt.Dat maakt een groot verschil. Je zal niet zo snel een inwoner uit de staat New York horen klagen dat hij moet 'meebetalen' aan een bailout voor Californië, aangezien ze allemaal federale belasting hebben betaald, en die kan daarvoor gebruikt worden.quote:Op vrijdag 12 februari 2010 00:02 schreef Igen het volgende:
[..]
Ik heb dan een vraag: Hoe wordt zoiets normaal gesproken opgelost bij één munt? Hoe doen ze het bijvoorbeeld in de VS? Is daar de handelsbalans tussen de deelstaten wel precies in evenwicht?
Dan is het toch juist wel een structurele oplossing. De Neuro landen vormen desnoods met Duitsland een Groot Economisch Duitsch Rijk o.i.d. En de Zeuro landen frauderen lekker maar wat aan en zakken weer af naar een welvaartsniveau uit Olde Tijden, maar dat boeit dan niet meer voor de Neuro landen. Misschien trekken ze dan wel weer wat Neuro toeristen?quote:Op donderdag 11 februari 2010 23:56 schreef dvr het volgende:
[..]
Het is geen structurele oplossing. Als die landen ooit met de rest van Europa willen meekomen moeten ze gewoon liberaler worden en hun publieke sector verkleinen. Zo'n tovertrucje met hun munt leidt er alleen maar toe dat ze op een gegeven moment eventjes competitief worden, en dan meteen weer onderuitgaan zodra hun munt aantrekt. Als ze liever vasthouden aan hun middagtukjes en vroegpensioen kunnen ze voor een zwakkere munt kiezen, maar vroeg of laat pikt de jonge generatie het niet meer dat er geen werk en geen woonruimte voor ze is terwijl de oude generatie zwelgt in rijkdom, en dan zullen er heel wat drastischere hervormingen volgen dan waar ze nu nog mee kunnen wegkomen.
Dat gaat dus niet lukken, en worden de grieken toch geholpen door de EU, en de verdeling van de EU bijdrage zal aangepast wordenquote:Op vrijdag 12 februari 2010 00:12 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ik heb anders nog nix van een bailout gezien. Voorlopig moeten de grieken eerst zelf aantonen echt zelf de broekriem aan te halen.
O ja, dat is waar ook, bedankt voor de uitleg.quote:Op vrijdag 12 februari 2010 00:13 schreef Krantenman het volgende:
[..]
De situatie is niet vergelijkbaar, er is in Europa bv. geen 'Europese belasting'. Belastinginkomsten zijn zuiver nationaal, terwijl je in de VS federal tax hebt.Dat maakt een groot verschil. Je zal niet zo snel een inwoner uit de staat New York horen klagen dat hij moet 'meebetalen' aan een bailout voor Californië, aangezien ze allemaal federale belasting hebben betaald, en die kan daarvoor gebruikt worden.
Een voorbeeld waar het wel misloopt op dat vlak is België natuurlijk. Maar goed, dat zijn twee gemeenschappen. Niet vergelijkbaar met een Unie van 25 landen of zo (ik vergeet altijd weer hoeveel het er precies zijn.)
Zelfde met West- en Oost-Duitsland. En ironisch genoeg zijn het nu vooral weer die mensen uit West-Duitsland die bij het samenvoegen van naties (zij het in iets andere vorm) weer een andere natie ten nadele van hunzelf omhoog mogen trekken.quote:Op vrijdag 12 februari 2010 00:28 schreef Igen het volgende:
[..]
O ja, dat is waar ook, bedankt voor de uitleg.
België is inderdaad ook wel een mooi voorbeeld, met de Vlamingen die maar mopperen dat er veel te veel overheidsgeld naar Wallonië gaat zodat ze daar niet hoeven te hervormen.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |