quote:
Op donderdag 2 juli 2009 21:19 schreef Ame_thyst het volgende:pompen?
Na zonder gekheid. Er worden in de grote riveren der wereld steeds vaker dammen gebouwd, bijvoorbeeld de Aswandam in de Nijl. Dat zal er ook wel iets mee te maken hebben.
Op verzoek zal ik het toelichten:
Het indammen van rivieren zoals de Nijl helpt nul komma nul tegen een oprukkende woestijn. Sterker nog het versterkt de groei van de woestijn en je ziet ook dat na de bouw van de dam het groene strook langs de Nijl steeds kleiner wordt.
De Dam is er om meer oogsten uit hetzelfde land te halen. Immers met irrigatie en water van de stuwmeer kan er het hele jaar door worden verbouwd. Tevens zorgt een stuwmeer voor een schone en duurzame electriciteit. Is het allemaal zonneschijn?
Nee dat is het niet. Voodat de Nijl werd ingedamd stroomde de Nijl elk jaar over. Daardoor is de Nijldelta ontstaan. Bij een overstroming werd ook sediment (gronddeeltjes die verderop de Nijl werd meegevoerd) in de Delta achtergelaten waardoor de Nijl Delta enorm vruchtbaar is geworden.
Het probleem nu is dat het sediment NIET meer in de delta terecht komt en achter de Dam blijft hangen. Dit heeft als direct gevolg gehad dat land rondom de Nasser meer vruchtbaar is geworden. Echter zo klein en op gebieden die zeer moeilijk bereikbaar zijn dat deze niet verbouwd kunnen worden. Dus voor de mens zijn deze gebieden onbruikbaar maar dieren zoals de Nijlkrokodil zijn er erg gelukkig mee.
Behalve dat het land achter de Dam geen sediment meer krijgt komt er nu water die sediment vrij zijn. Dit heeft direct als gevolg dat er nu enorme erosie optreedt. Vruchtbare delen rondom de oevers van de Nijl worden weggespoeld en niet langer meer aangespoeld. Dit heeft als gevolg dat de boeren nu het land kunstmatig moeten bemesten.
Een tweede probleem is ontstaan en is veel vervelender. Water bevat altijd wat zout. Het droge lucht gecombineerd met enorme hitte verdampt het water heel snel. Dit heeft als gevolg dat er een zoutlaag op het land achterblijft. Zout en planten gaan jammerlijk niet samen. Enige methode om van het zout af te komen is heel goed draineren maar water is niet in overvloed aanwezig. Wat nu gebeurd is dat de lokale boertjes de zoutlaag eraf scheppen (zo'n zoutlaag kan 5+cm zijn om een idee te geven). Er gaat op deze manier nog meer vruchtbaar grond verloren.
Afijn je ziet nu het gecombineerd effect van:
- erosie;
- zout afzetting;
- kunstmatig bemesten.
Die gecombineerd zorgen ervoor dat er steeds meer vruchtbaar land verloren gaat. Een stuwmeer zoals de Nasser meer is zeer zeker geen antwoord tegen de verwoestijning. Het zorgt er wel voor dat land die er is wat vaker beplant kan worden met het effect dat zout afzetting en kunstmatig bemesten alleen maar toeneemt.
Het groene deel rondom de Nijl zal nooit verdwijnen maar het zal kleiner worden. Het bouwen van een Dam is geen antwoord tegen de verwoestijning en heeft op termijn zelfs een meer schadelijk effect.
[ Bericht 0% gewijzigd door kdijkstra op 03-07-2009 09:18:22 ]