bronquote:Opinie - Elektronisch kinddossier
21 september 2007
Iedereen zegt dat het Elektronisch kinddossier (EKD) alleen maar medische informatie zal gaan bevatten. Justine Pardoen twijfelt daaraan, en voorspelt dat dit de toch al slechte relatie tussen ouders en jeugdzorg alleen nog maar slechter zal maken.
[..]
Echt alleen medische gegevens
Ik heb het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) maar eens gebeld. De woordvoerder verzekerde me dat het EKD echt alleen medische gegevens zou bevatten, niet anders dan wat het consultatiebureau nu ook al in de dossiers noteert.
quote:Op woensdag 26 november 2008 12:37 schreef Coelho het volgende:
Jammer dat dingen zo uit hun verband gerukt worden...
Er is gekozen voor een Elektronisch Dossier. Dit dossier wil men gestandaardiseerd hebben. In de breedst mogelijke zin van het woord staan er onderwerpen in genoemd die betrekking KUNNEN hebben op de gezondheid van een persoon. Deze categorieën zullen dus ook pas ingevuld gaan worden, als er enige relevantie is.
knip
Ik neem aan dat dit gaat betekenen dat er verschillen in toegangsniveau aangebracht gaan worden.
Dan is dit systeem nutteloos, een extra security risico en moet de overheid aangeklaagt worden voor kapitaalvernietiging.quote:Op woensdag 26 november 2008 13:51 schreef Monolith het volgende:
Overigens voor SpecialK nog even een stukje uit een column van een jaar geleden:
[..]
bron
Ja, evenals de zachtheid en de type kapsel van je schaamhaar etc...quote:Op woensdag 26 november 2008 13:49 schreef Profesor het volgende:
Wat als je als puber al je ballen scheert... (staat dat ook in dossier?)
Nogmaals, lekker populistisch geneuzel. Het betreft hier gewoon het bijhouden van de lichamelijke ontwikkeling van kinderen zoals dat nu ook gebeurd. De basisdataset bestaat uit een tabel van zo'n 35 pagina's waarin bijvoorbeeld ook staat hoeveel tijd een kind erover doet om van huis naar school te fietsen / lopen. Ik krijg ook meer het idee dat het een soort van ISO standaard is waar gepoogd wordt om alle mogelijk relevante factoren erin te krijgen, maar bij implementatie vaak maar een klein deel daadwerkelijk wordt ingevuld.quote:Op woensdag 26 november 2008 13:53 schreef merry77 het volgende:
Schaamhaarregisratie, wat een onzin.
Leer lezenquote:Op woensdag 26 november 2008 13:53 schreef merry77 het volgende:
Schaamhaarregisratie, wat een onzin.
[..]
Ik vind niet dat men je kan verplichten info te geven.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:13 schreef Jarno het volgende:
Het is natuurlijk wel lekker makkelijk om tegen mensen met kritiek te zeggen dat ze het 'gewoon niet snappen', maar wat nu als ik gewoon niet wíl dat er van mijn kind wordt bijgehouden hoeveel schaamhaar hij of zij heeft? Of hoelang hij of zij erover doet om naar huis te komen? Het is toch goddomme *mijn* medische info?
Dan geef je dat aan. Net als in de huidige patiëntendossiers, blijft de patiënt altijd de laatste die controle heeft over de inhoud. Als jij niet wilt dat er iets in het dossier staat dan wordt dat geschrapt. Dat is nu, en dat is straks ook.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:13 schreef Jarno het volgende:
Het is natuurlijk wel lekker makkelijk om tegen mensen met kritiek te zeggen dat ze het 'gewoon niet snappen', maar wat nu als ik gewoon niet wíl dat er van mijn kind wordt bijgehouden hoeveel schaamhaar hij of zij heeft? Of hoelang hij of zij erover doet om naar huis te komen? Het is toch goddomme *mijn* medische info?
Als je al geeneens je complete dossier te zien krijgt, hoe moet je dan weten wat erin staat? (Zie voorbeeld hierboven). Daarnaast kost het je ook nog eens onnoemelijk veel moeite je *eigen* dossier uberhaupt in te kunnen en mogen zien.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:15 schreef Swine het volgende:
[..]
Dan geef je dat aan. Net als in de huidige patiëntendossiers, blijft de patiënt altijd de laatste die controle heeft over de inhoud.
Hoezo denk je dat het zoveel moeite kost? Waar heb ik gemist dat je niet eens je eigen dossier te zien krijgt?quote:Op woensdag 26 november 2008 15:18 schreef Jarno het volgende:
[..]
Als je al geeneens je complete dossier te zien krijgt, hoe moet je dan weten wat erin staat? (Zie voorbeeld hierboven). Daarnaast kost het je ook nog eens onnoemelijk veel moeite je *eigen* dossier uberhaupt in te kunnen en mogen zien.
Ik ken nog wel een leuk verhaal over het lospeuteren van een observatiedossier van onze dochter op het KDV. Of het meekrijgen van je gegevens die zijn opgenomen tijdens een bevalling. Ik weet niet waar jij vandaan haalt dat elke medisch verslaglegger aan de poort breed lachend klaar staat met je dossier als je er maar om vraagt, maar erg realistisch is het iig niet.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:23 schreef Swine het volgende:
[..]
Hoezo denk je dat het zoveel moeite kost? Waar heb ik gemist dat je niet eens je eigen dossier te zien krijgt?
Dat is wel de dagelijkse praktijk helaas. Als ik me niet vergis zijn er zelfs rechtzaken over gevoerd omdat artsen vonden dat de patient hun notities niet in mocht zien vanwege auteursrechtquote:Op woensdag 26 november 2008 15:23 schreef Swine het volgende:
[..]
Hoezo denk je dat het zoveel moeite kost? Waar heb ik gemist dat je niet eens je eigen dossier te zien krijgt?
Het is ook niet dat er geen kritiek op het hele idee van een EKD, de inspraakmogelijkheden voor betreffend kind en / of ouders, etcetera valt te leveren. Integendeel, daar valt genoeg op aan te merken. Waar het hier om gaat is dat mensen beweren dat er geen medische gegevens in dat dossier zouden komen, dat dit specifieke gegeven eruit wordt gehaald alsof dat enorm vreemd zou zijn, wat het in het kader van de lichamelijke ontwikkeling van een kind niet is, enzovoort.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:13 schreef Jarno het volgende:
Het is natuurlijk wel lekker makkelijk om tegen mensen met kritiek te zeggen dat ze het 'gewoon niet snappen', maar wat nu als ik gewoon niet wíl dat er van mijn kind wordt bijgehouden hoeveel schaamhaar hij of zij heeft? Of hoelang hij of zij erover doet om naar huis te komen? Het is toch goddomme *mijn* medische info?
quote:Op woensdag 26 november 2008 15:25 schreef Jarno het volgende:
[..]
Ik ken nog wel een leuk verhaal over het lospeuteren van een observatiedossier van onze dochter op het KDV. Of het meekrijgen van je gegevens die zijn opgenomen tijdens een bevalling. Ik weet niet waar jij vandaan haalt dat elke medisch verslaglegger aan de poort breed lachend klaar staat met je dossier als je er maar om vraagt, maar erg realistisch is het iig niet.
Dat is een reden waarom we tegenwoordig geleerd krijgen geen subjectieve informatie op te schrijven in het dossier en ook geen dingen die als beledigend opgevat kunnen worden. Echte praktijk-voorbeelden ken ik niet.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:28 schreef Hephaistos. het volgende:
[..]
Dat is wel de dagelijkse praktijk helaas. Als ik me niet vergis zijn er zelfs rechtzaken over gevoerd omdat artsen vonden dat de patient hun notities niet in mocht zien vanwege auteursrecht
WTF. Zoveel mogelijkheden en informatie over schaamhaar maar suïcide doen ze af met een ja/nee? Heel logisch, ik vind de kleur van het schaamhaar ook altijd veel belangrijker dan wat iemand verder bezighoudt en of hij nog wel wil leven.quote:Op woensdag 26 november 2008 11:15 schreef Hephaistos. het volgende:
Ik zit nu even te lezen, en volgens mij werkt het als volgt: er is een Minimale Dataset, waarin gegevens als gezinssamenstelling, lengte, gewicht en rookgedrag worden vastgelegd. Daarnaast zijn er nog additionele gegevens die, wanneer dat toepasselijk is, kunnen worden toegevoegd aan een individueel dossier. Dat zijn dus geen zaken die voor ieder kind worden vastgelegd.
Wat opmerkelijke additionele gegevens:
Ontwikkeling genitalia
G1 Testis, scrotum en penis pueriel
G2 Vergroting scrotum en testis, scrotum rimpelig
G3 Langere penis, groei testis, uitzakken scrotum
G4 Verdere vergroting penis, glans, donkerder scrotum
G5 Volwassen ruim scrotum, penis tot bijna onderrand scrotum
Pubesbeharing Jongen
P1 Geen beharing
P2 Lichte, lange ongekrulde haren rond basis penis
P3 Donkere, gekrulde beharing rond basis penis
P4 Beharing volwassen, oppervlak beperkt
P5 Spreiding tot op dijen
P6 Opstijging tot mediaanlijn
Meisje
P1 Geen beharing
P2 Ongepigmenteerd haar langs labia
P3 Donkere, gekrulde beharing labia
P4 Type volwassen, oppervlak beperkt
P5 Spreiding in breedte en hoogte
P6 Verdere spreiding
Borstontwikkeling
M1 Alleen tepels vlak boven thorax
M2 Budding, knoopvormige verheffing areola, lichte
M3 welving omgeving
M4 Welving mamma, vergroting areola, eerste vrouwelijke vorm
M5 Toenemende vetafzetting, areola vormt verheffing boven mamma
M6 Volwassen, areola in niveau mamma
Barrières voor condoomgebruik
Ik het zelf niet wilde
De ander het niet wilde
Ik niet durfde te zeggen dat ik met condooms wilde vrijen
We teveel gedronken hadden
We er niet aan dachten
We elkaar vertrouwden
We geen condooms bij ons hadden
De pil of een ander voorbehoedsmiddel werd gebruikt
Vrijen met condooms zo onhandig of moeilijk is
Wij vaste verkering hadden
Vrijen met condoom niet zo lekker is
Anders, namelijk………….
Fruit stuks ½ portie per dag
1 portie per dag
1 ½ portie per dag
2 porties per dag
2 ½ porties per dag
3 of meer porties per dag
Frisdrank glazen 1 glas p.d.
2 glazen p.d.
3 glazen p.d.
Meer dan 3 glazen p.d.
Suïcidepoging
Ja
Nee
Thuis gelukkig
Nooit
Zelden (bijna nooit)
Zo nu en dan (soms)
Redelijk
Houden van ouders
Helemaal niet
Bijna niet
Gemiddeld
Nogal
Helemaal
Er staat wel boven: "Wat opmerkelijke additionele gegevens"quote:Op woensdag 26 november 2008 15:49 schreef MinderMutsig het volgende:
[..]
WTF. Zoveel mogelijkheden en informatie over schaamhaar maar suïcide doen ze af met een ja/nee? Heel logisch, ik vind de kleur van het schaamhaar ook altijd veel belangrijker dan wat iemand verder bezighoudt en of hij nog wel wil leven.
En die over thuis gelukkig zijn is natuurlijk helemaal bespottelijk. Kennelijk mag een puber niet gelukkig zijn want die optie kent het lijstje niet.
Zo te zien staat er ook nog 'suicidale gedachten' op een schaal van heel vaak tot nooit in de tabel.quote:Op woensdag 26 november 2008 15:49 schreef MinderMutsig het volgende:
[..]
WTF. Zoveel mogelijkheden en informatie over schaamhaar maar suïcide doen ze af met een ja/nee? Heel logisch, ik vind de kleur van het schaamhaar ook altijd veel belangrijker dan wat iemand verder bezighoudt en of hij nog wel wil leven.
En die over thuis gelukkig zijn is natuurlijk helemaal bespottelijk. Kennelijk mag een puber niet gelukkig zijn want die optie kent het lijstje niet.
quote:APK-kaart uitslag
quote:Op woensdag 26 november 2008 16:19 schreef TheSilverSpoon het volgende:
Dit lijken mij toch geen gegevens die puur en alleen voor een kind gebruikt gaan worden. Hier valt natuurlijk prachtige statistiek mee te bouwen (zie alleen al de vraag over condoomgebruik). Het zou me verbazen als dat niet stiekem een van de einddoelen is. Deze mate van standaardisering om een kinderdossier op te maken is nergens voor nodig. Als een dossier opgebouwd zou worden uit dezelfde elementen (onderwerpen), maar niet in standaardvorm, dan is het risico op het koppelen van dit soort gegevens al veel kleiner.
* TheSilverSpoon zet aluhoedje snel weer af.
Gelukkig keuren ze de auto van paps en mams ook nog even tussen de bedrijven door
[..]
Bronquote:Ik maak mij heel ernstig zorgen over het zorgvuldig en onpartijdig handelen van de opstellers van het dossier. Waarom? Onlangs liep ik aan tegen de wijze waarop er onpartijdig en zorgvuldig gehandeld wordt door de jeugdzorg.
Let wel, het ging hierbij niet om mijn eigen kinderen, maar om die van een vriendin, wier kinderen bij haar uit huis werden gehaald omdat haar kanker (ze wordt momenteel behandeld voor baarmoederhalskanker) volgens de Kinderbescherming en de Jeugdzorg zonder enige twijfel tot haar dood zou leiden en haar kinderen dus niet bij haar hoorden te wonen.
De redenering uit de vorige zin is geheel voor rekening van Jeugdzorg en Kinderbescherming, dat spreekt.
Prof. Schellens, haar behandelend oncoloog uit het Antonie van Leeuwenhoek ziekenhuis, verklaarde schriftelijk dat mijn vriendin helemaal niet binnen 6 maanden dood gaat (een termijn waar Jeugdzorg mee schermt), maar die verklaring werd als irrelevant door Jeugdzorg naast zich neer gelegd.
Alles concentreert zich nu op de bewijslast (aan haar kant) dat zij niet dood gaat. Maar hoe bewijs je zoiets?
Ikzelf mankeer bij mijn weten helemaal niets op dit moment. Maar ik ben 50, en vele vrouwen om mij heen van deze leeftijd blijken kanker te hebben. Dus wat kan zelfs ik garanderen over mijn levensverwachting? Of de dames van de Jeugdzorg zelf?
Dit was slechts een feitelijk voorbeeld voor mijn zorgen over het EKD.
Wat nu heel lastig is, en waarom ik mij over het EKD zo'n zorgen maak, is dat de mensen die het dossier gaan bijhouden, hoogstwaarschijnlijk niet de capaciteiten bezitten om een oordeel te kunnen vormen dat evenwichtig is. De kans dat zij van mening zullen zijn dat alleen zij een goed oordeel hebben, en dat zij het altijd beter weten, is heel erg groot.
Dat beter weten is op zich een bekend verschijnsel op het opleidingsniveau van de vermoedelijke EKD medewerkers: "Alles wat ik geleerd heb, is alles wat er te leren valt". Zaken die niet in dat kader passen, worden op voorhand als onjuist en irrelevant verworpen. Niet dat iedereen van hun opleidingsniveau zo is, maar het komt wel heel veel voor. Blijkbaar een manco van de opleidingen die niet leren dat wat je leert nog lang niet alles is wat er over een onderwerp te leren of te zeggen valt. Dus op zich niet volledig verwijtbaar aan de werknemers van het EKD, maar wel een probleem.
Deze EKD medewerkers gaan onpartijdig en zorgvuldig het dossier over mijn kind vormen en bijhouden? Dat lijkt me een onmogelijke opgave. Hebben zij wel geleerd om zo onpartijdig mogelijk gegevens te verzamelen? En wanneer dan? Hebben zij geleerd zich bewust te zijn van hun beperkingen die voortkomen uit het normen en waarden kader dat zij bij hun opvoeding van hun ouders en bij hun opleiding van hun docenten hebben meegekregen? Die beperkingen heeft ieder mens, maar daar moet je dan rekening mee houden als je een rapport schrijft. Dat is wat historici bijvoorbeeld leren op de universiteit. Een moeizame leerweg, maar een die wel moet, wil er van hun rapportages ook maar iets deugen.
Het moge duidelijk zijn dat ik geen vertrouwen heb in het bijhouden van een EKD door de overheid. Alles wat daar in staat, kan een eigen leven gaan leiden. Reden waarom mijn kinderen en ik niet als joods in het gemeente-dossier staan aangegeven. De geschiedenis van ons land doet begrijpen waarom dat is, neem ik aan.
Met vriendelijke groet,
Artemis Westenberg
Klopt, zodra een cliënt zijn dossier wil inzien krijgt iemand binnen de organisatie de opdracht het dossier *op te schonen*. Heel veel zaken (waaronder het contactjournaal) gaan er dan uit waardoor er van sommige dossiers maar de helft van z'n oorspronkelijke vorm overblijft.quote:Op woensdag 26 november 2008 13:50 schreef Netsplitter het volgende:
[..]
Idd.
Ik heb een vuistdik dossier liggen in een archief van jeugdzorg wat ik in heb mogen zien maar er ontbraken toch echt stukken die ik niet mocht zien.![]()
quote:Op woensdag 26 november 2008 14:01 schreef Monolith het volgende:
[..]
De basisdataset bestaat uit een tabel van zo'n 35 pagina's waarin bijvoorbeeld ook staat hoeveel tijd een kind erover doet om van huis naar school te fietsen / lopen. Ik krijg ook meer het idee dat het een soort van ISO standaard is waar gepoogd wordt om alle mogelijk relevante factoren erin te krijgen, maar bij implementatie vaak maar een klein deel daadwerkelijk wordt ingevuld.
Wel ja, ga dit topic maar weer vervuilen met onzin.quote:Op woensdag 26 november 2008 20:05 schreef Dichtpiet. het volgende:
Sint was woest en stampte door zijn paleis.
"Die André Rouvoet is dus niet goed wijs!"
Piet zuchtte. "Wat nu weer toch, Sinterklaas?"
"Piet, die minster is jaloers op je baas!
Normaal weet ik van iedere kind wel wat:
Michiel wil dit en Chantal wil dat.
In het Grote Boek wordt dit genoteerd,
maar nu zijn de rollen opeens gekeerd!
Die André is jaloers op mijn Grote Boek,
zit met zijn handen in menig jongensbroek,
en noteert zijn conclusies in zijn dossier."
Piet schudt zijn hoofde: "Jeminee!"
"Is het volwassen of heeft het een krul,
is het nog kaal of zit er pluis op de lul?"
roept de goedheiligman geirriteerd.
"In zulke dingen ben ik niet geinteresseerd!
Laten we zo doen: Jij bespiedt niet meer die kinderen
zo dat je mij niet in mijn werk kunt hinderen!"
Zoals ik het nu in de context zie gaat het gewoon over de hormoonhuishouding van een kind.quote:Op woensdag 26 november 2008 22:48 schreef Fockker het volgende:
En terecht valt de VVD daarover. Het is zelfs niet te geloven dat de meerderheid van de 2e kamer achter deze onzin staat! Ik heb getwijfelt. Maar nu niet meer. Rouvoet is gek!
Dat, plus databases zijn gevoelig voor hacken, kijk maar naar het buitenland waar ze dit soort onzin hebben ingevoerd. Liggen al je gegevens op straat en bij de verkeerde mensen, maar ja, jij vond de overheid te vertrouwen dus het maakt jou niet uit hequote:Op donderdag 27 november 2008 10:34 schreef Taurus het volgende:
Ja, want de overheid is kut en niet te vertrouwen
Doel je op dit specifieke detail dat de VVD aanhaalt? In dat geval lijkt het me volstrekt logisch dat Rouvoet zich daar niet mee bezig houdt.quote:Op donderdag 27 november 2008 10:49 schreef Nielsch het volgende:
Wat een kut antwoord ook weer van Minister Rouvoet. Hij kan toch op zijn minst uitleggen waarom die experts dan denken dat het relevant is.
De minister weet het zelf niet eens. Wat een stuk verdriet.
Er zijn kamervragen gesteld, dus die zullen heus wel gedetailleerd beantwoord worden. Lijkt me logisch dat Rouvoet niet per item de medische relevantie en gerelateerde aandoeningen kan opsommen.quote:Op donderdag 27 november 2008 10:49 schreef Nielsch het volgende:
Wat een kut antwoord ook weer van Minister Rouvoet. Hij kan toch op zijn minst uitleggen waarom die experts dan denken dat het relevant is.
De minister weet het zelf niet eens. Wat een stuk verdriet.
Kan dat? (Vast, anders zeg je het niet).quote:Op donderdag 27 november 2008 14:05 schreef HarryP het volgende:
Ik ben in ieder geval van plan om de EKD elke 2 jaar te laten vernietigen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |