abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_54464516
N.A.H. in het kort:
Niet aangeboren hersenletsel, ook wel verworven hersenletsel genoemd, houdt in dat de hersenaandoening na de geboorte is ontstaan en niets te maken heeft met de zwangerschap of bevalling. Daarom stelt het Landelijk Coordinatiepunt Niet-Aangeboren Hersenletsel als ‘veilige’ grens anderhalf jaar. Alles voor die leeftijdsgrens wordt aangezien als aangeboren hersenletsel. Dit betekent dat hersenletsel zich op iedere leeftijd kan manifesteren en meerdere oorzaken kan hebben. Door NAH ontstaat er een breuk in de ontwikkeling en/of levenslijn. Wanneer het kinderen/jongeren betreft zal de ontwikkeling anders gaan verlopen door het hersenletsel, bij volwassenen treedt het aspect van de verwerking van het niet meer kunnen naar voren. Door het hersenletsel ontstaan stoornissen waardoor onder andere vaardigheden kunnen verminderen.

Oorzaken

Zoals hierboven genoemd kan hersenletsel door meerdere oorzaken ontstaan. De hersenen zijn zo kwetsbaar, dat door oneindig veel oorzaken letsel veroorzaakt kan worden. Dit is de reden waarom hersenen goed ingepakt zijn in de schedel. De meest belangrijke oorzaken zal ik hieronder toelichten.

Er is een verdeling te maken tussen traumatisch en niet-traumatisch hersenletsel. Traumatisch hersenletsel houdt in dat het ontstaan is door ‘geweld’ van buiten af.

Niet traumatische hersenletsel betekent dat de oorzaak van binnenuit komt, door processen in het lichaam.

Traumatisch hersenletsel
Is in te delen in twee hoofdgebieden:

Letsel waarbij van buiten af een kracht op het hoofd wordt uitgeoefend, hierbij kan eventueel de schedel beschadigd zijn.
Letsel waarbij ‘uitwendige’ voorwerpen de hersenen binnendringen, hierbij is altijd schedelletsel.

Verschillende oorzaken van traumatisch hersenletsel door de kracht op het hoofd kunnen zijn;
Op het hoofd geslagen worden.
Aangereden worden.
Op de grond vallen.
Een voorwerp op het hoofd krijgen.

In de meeste gevallen ontstaat traumatisch hersenletsel doordat het hoofd plotseling afremt of versnelt.

Mogelijke oorzaken van letsel waarbij uitwendige voorwerpen de hersenen binnendringen;
Een botgedeelte dat de hersenen binnendringt als gevolg van een schedelbreuk.
Een voorwerp dat binnendringt in de hersenen. Denk aan; kogel, steekwapen, ijzeren voorwerp bij een ongeval.

In dergelijke gevallen is de oorzaak van het letsel niet de toename van de druk op de hersenen, maar het voorwerp dat direct de hersenen beschadigt.

Niet traumatisch hersenletsel.

Niet traumatisch hersenletsel kan vele oorzaken hebben.
Het kan onder andere veroorzaakt worden door zuurstofgebrek in de hersenen. (hypoxie ofwel anoxie genoemd). Door een hartstilstand, ademstilstand, bijna verdrinking, ophanging of rookvergiftiging kunnen de hersenen totaal afgesloten raken van zuurstof. Er treedt dan overal in de hersenen zuurstofgebrek op, waardoor ook in het hele hersengebied beschadigingen kunnen optreden.. Dit is echter niet het geval wanneer er sprake is van bloedafsluiting. Dan ontstaat er vaak letsel in dat gebied dat voorzien wordt van zuurstof door dat ene bloedvat.

Er kan ook sprake zijn van een aanlegstoornis in de bloedvatwand, een verzwakte vaatwand ten gevolge van veroudering of krachten in de hersenen door een ongeval. Deze drie oorzaken kunnen kleine of grote bloedingen tot gevolg hebben. Bloedingen kunnen zowel in de hersenen zelf ontstaan als tussen het schedeldak en het hersenvlies.

Een ander oorzaak kan een infectie zijn, veroorzaakt door verschillende virussen en bacterien. Vaak gaat er een bloedvergiftiging of een hersenvliesontsteking aan een hersenontsteking vooraf.

Wanneer er een tumor ontstaat in de hersenen, drukt deze het gezonde weefsel in elkaar. Doordat de hersenen plat gedrukt worden kunnen deze niet meer juist functioneren. De behandeling van een tumor (bestraling, chemotherapie of operatie)kan ook extra letsel veroorzaken.

Hersenletsel kan ook ontstaan door vergiftiging, denk aan rookvergiftiging, medicijnvergiftiging, vergiftiging door drugsgebruik of het (per ongeluk) slikken van giftige stoffen.

Een waterhoofd als oorzaak van hersenletsel, kan ontstaan zijn rond de geboorte maar ook op latere leeftijd kan het verschijnsel zich voor doen. Bij een waterhoofd neemt de druk in de hersenen toe ten gevolge van vochtophoping; dit kon tot beschadigingen leiden.

Overige oorzaken kunnen zijn: Alzheimer, Parkinson, MS en epilepsie. Deze ziektes staan in nauw contact met de hersenen.

Gevolgen:

Linkszijdig hersenletsel.

Aandoening van de aansturing van functies in het hele lichaam, met name in de rechterzijde.
Hemianopsie rechts: (gedeeltelijke) uitval van het rechter gezichtsveld.
Agnosieen: niet bewust zijn wat je waarneemt.
Afasieen: stoornissen in taalbegrip, taalgebruik of beide.
Apraxieen: moeite met logische verbanden.
Persevereren: niet kunnen stoppen met bapaald gedrag.
Langzaam voorzichtig gedrag.

Rechtszijdig hersenletsel.

Aandoening van aansturing van functies in het hele lichaam, met name de linkerzijde.
Hemianopsie links: (gedeeltelijke) uitval van de linker gezichtsvelden.
Slecht tot gebrekkig ziekte-inzicht.
Moiete met inschatten van sociale situaties.
Aprosodie of dysprosodie: geen of verminderde gevoeligheid voor bepaalde non-verbale aspecten van de communicatie.Hierdoor geeft men soms letterlijke betekenis aan figuurlijke taal en heeft men moeite met humor.
Moeite met to the point komen.
Stoornissen in de ruimtelijke waarneming.
Moeite met rekenen en getalbegrip.
Allerlei soorten van verwaarlozing van de linker lichaamshelft.
Apraxieen
Agnosieen
Stoornissen in taal-, denk- en geheugenprocessen.
Snel en impulsief gedrag.

Hersenstamletsel.

Bewustzijnstoornissen/coma.
Stoornissen in slaap- en waakritme.
Stoornissen in het alert zijn.
Dubbelzien.
Duizeligheid.
Moeite met eten, slikken en kauwen.

Frontaal letsel.
Geen belangstelling hebben voor de omgeving, egocentrisme.
Geen drijfveer hebben om in beweging te komen.
Apathie: iniatiefloosheid, emotionele vervlakking.
Overprikkeling: ontremd gedrag.
Decorumverlies
Slechte correctie van eigen gedrag.
Inflexibiliteit.
Afasie van Broca: motorische afasie-links
Aprosodie- rechts
Grote afleidbaarheid

Letsel aan de kleine hersenen

Coordinatiestoornissen
Moeite met evenwicht/balans.
Stoornissen in de oogmotoriek.


Ik werk met mensen die N.A.H. hebben en ik vroeg me af of er fokkers zijn die het hebben of mensen in hun omgeving hebben met N.A.H. Hoe ze hier mee omgaan en hoe ze het ervaren.

[ Bericht 41% gewijzigd door Mejoon op 09-11-2007 17:49:13 ]
pi_54464528
Nah, ik niet.
pi_54464903
Het trekt in ieder geval een grote wissel op de personen die gemoeid zijn met de verzorging van het subject met N.A.H..
pi_54465050
quote:
Op donderdag 8 november 2007 20:21 schreef Thomass het volgende:
Nah, ik niet.
Ik ook niet.
Om aan te geven hoe hoog Erdogan het moederschap acht, gaf hij een voorbeeld uit de praktijk. ''Ik kuste wel eens de voeten van mijn moeder omdat ze naar het paradijs roken. Zij wierp me dan een zedige blik toe en huilde soms.''
pi_54465058
Lijkt me erg moeilijk voor die persoon maar ook voor de directe omgeving. Wat voor psychische begeleiding krijgen deze mensen? Sowieso zullen ze in een acceptatie(verwerkings)proces zitten.
"Amo, ergo sum. I love, therefore I am"
"Niet de dingen zelf maken je ongelukkig, maar je denkbeelden erover"
  donderdag 8 november 2007 @ 20:44:11 #6
63594 Lienekien
Sunshower kisses...
pi_54465147
Ja, ik ken wel iemand. Die functioneert wel weer bijna op haar oude niveau. Zij heeft een tijd begeleiding gehad van een neuropsycholoog. Ze hoeft trouwens echt niet verzorgd te worden.

Iemand met NAH hoeft ook echt niet last te hebben van de hele waslijst die in de OP wordt genoemd.

Ik mis in het lijstje trouwens de hersenbloeding (herseninfarct wordt wel genoemd).
The love you take is equal to the love you make.
pi_54465152
ik wel, ik vergeet steeds meer heb ik het idee, zal wel door de alcohol komen, boeiend.
pi_54466057
quote:
Op donderdag 8 november 2007 20:40 schreef Emel het volgende:
Lijkt me erg moeilijk voor die persoon maar ook voor de directe omgeving. Wat voor psychische begeleiding krijgen deze mensen? Sowieso zullen ze in een acceptatie(verwerkings)proces zitten.
Ik werk in een activiteitencentrum. Er zijn mensen met NAH die hun oude vertrouwde leven weer op kunnen pakken maar de mensen die dat niet kunnen door wat dan ook komen bij ons na een revalidatieproces waar ze ook de nodige psychische begeleiding krijgen. Verder krijgen ze naar mijn idee weinig psychische begeleiding. Wel medicatie om stemmingen te onderdrukken (niet iedereen). Als ze bij ons komen gaan we op zoek naar de wensen en mogelijkheden om een goede daginvulling te geven. Dat kan op gebied van sport, computer, handvaardigheid, textiel, arbeidsmatige activiteiten en natuurbeleving. We hebben ook een afasiecentrum. Maar zoals je al zegt acceptatie is het meest moeilijke voor de deelnemers.
pi_54466188
quote:
Op donderdag 8 november 2007 21:21 schreef Mejoon het volgende:

[..]

Ik werk in een activiteitencentrum. Er zijn mensen met NAH die hun oude vertrouwde leven weer op kunnen pakken maar de mensen die dat niet kunnen door wat dan ook komen bij ons na een revalidatieproces waar ze ook de nodige psychische begeleiding krijgen. Verder krijgen ze naar mijn idee weinig psychische begeleiding. Wel medicatie om stemmingen te onderdrukken (niet iedereen). Als ze bij ons komen gaan we op zoek naar de wensen en mogelijkheden om een goede daginvulling te geven. Dat kan op gebied van sport, computer, handvaardigheid, textiel, arbeidsmatige activiteiten en natuurbeleving. We hebben ook een afasiecentrum. Maar zoals je al zegt acceptatie is het meest moeilijke voor de deelnemers.
Dat dacht ik al, dat de psychische begeleiding voor deze mensen vaak weinig is. In revalidatiecentra heb je wel psychologen werken. Mijn ervaring is, dat wij vaak clienten doorverwezen krijgen vanuit revalidatiecentra, omdat blijkbaar de begeleiding daar niet toereikend is.
"Amo, ergo sum. I love, therefore I am"
"Niet de dingen zelf maken je ongelukkig, maar je denkbeelden erover"
  donderdag 8 november 2007 @ 21:28:21 #10
61646 Copycat
I am a trigger hippie
pi_54466205
Mijn schoonzus heeft vorig jaar zomer een herseninfarct gehad. Ze heeft daardoor uitval aan haar linkerkant. Sinds een paar maanden heef ze haar rijbewijs terug, waardoor ze weer meer mobiel is. Ze is dan ook weer (deels therapeutisch) aan het werk. Niet in haar oude functie (ze was thuiszorger), maar wel binnen haar oude organisatie. Deze week is ze begonnen met een computercursus ze doet nu licht administratief/receptiewerk. En dat gaat goed .

Het 'grappige' is dat we, sinds haar beroerte, veel en veel beter met elkaar overweg kunnen. Mensen veranderen blijkbaar vaker na een beroerte, maar bij haar is dat enkel ten positieve. Ze is veel opener en 'echter' geworden, lijkt het. Daarvoor zagen we elkaar nauwelijks, nu een paar keer per week .
Curiosity cultured the cat
Hoge dames vangen veel wind
Whadda ya hear! Whadda ya say!
What is any ocean but a multitude of drops?
  donderdag 8 november 2007 @ 21:30:15 #11
4089 BE
Gewoon gelukkig!
pi_54466255
Mijn vader heeft 6 jaar geleden een herseninfarct gehad.
En hoewel bijna helemaal is hij toch net niet helemaal meer de oude.
Ten eerste lichamelijk, hij sleept nog altijd iets met zijn ene been, maar ook qua karakter zijn er toch wel veranderingen. Hij is iets egocentrischer, iets trager. Het zijn hele kleine dingen, maar toch wel genoeg om een wezenlijke verandering te zijn.

Hoe ga je daar mee om? Voor mij en mijn zus is dat wel te doen, maar voor mijn moeder is het wel eens lastig volgens mij. Hij is toch net niet helemaal meer die man waar ze ooit mee trouwde, en zo heel af en toe is er wel eens wrijving, mede door dat egocentrische. Ik kan me nl. wel goed voorstellen dat mijn moeder ook wel eens denkt 'het is wel goed met je, je kan ook rekening houden met anderen'.

En voor hemzelf... hij is nooit meer volledig aan het werk gegaan. Eerst halve dagen, maar sinds een paar maanden is het nog maar 1 dag in de week en zijn werkgever is druk doende om hem ook voor die laatste dag eruit te werken...
***
pi_54466467
quote:
Op donderdag 8 november 2007 21:27 schreef Emel het volgende:

[..]

Dat dacht ik al, dat de psychische begeleiding voor deze mensen vaak weinig is. In revalidatiecentra heb je wel psychologen werken. Mijn ervaring is, dat wij vaak clienten doorverwezen krijgen vanuit revalidatiecentra, omdat blijkbaar de begeleiding daar niet toereikend is.
Kunnen jullie dan wel passende begeleiding geven? Ik weet niet precies wat je doet en waar je werkt. Mensen zijn niet echt bekend met het begrip NAH is mijn ervaring.
pi_54466473
Ik heb een collega gehad die vrij jong een herseninfarct kreeg. Ze ging na een tijd weer werken maar je zag dat ze veel moeite had met plannen, organiseren en schriftelijk rapporteren. Ze kon het werk niet meer aan.
"Amo, ergo sum. I love, therefore I am"
"Niet de dingen zelf maken je ongelukkig, maar je denkbeelden erover"
pi_54466622
quote:
Op donderdag 8 november 2007 21:28 schreef Copycat het volgende:
Mijn schoonzus heeft vorig jaar zomer een herseninfarct gehad. Ze heeft daardoor uitval aan haar linkerkant. Sinds een paar maanden heef ze haar rijbewijs terug, waardoor ze weer meer mobiel is. Ze is dan ook weer (deels therapeutisch) aan het werk. Niet in haar oude functie (ze was thuiszorger), maar wel binnen haar oude organisatie. Deze week is ze begonnen met een computercursus ze doet nu licht administratief/receptiewerk. En dat gaat goed .

Het 'grappige' is dat we, sinds haar beroerte, veel en veel beter met elkaar overweg kunnen. Mensen veranderen blijkbaar vaker na een beroerte, maar bij haar is dat enkel ten positieve. Ze is veel opener en 'echter' geworden, lijkt het. Daarvoor zagen we elkaar nauwelijks, nu een paar keer per week .
Ja dat zie ik ook wel tijdens mijn werk. Mensen die meer hun gevoel kunnen tonen en meer gevoelsmatig handelen. En ook meer de familiewaarde zijn gaan in zien. En lijkt me heel fijn en goed voor haar dat ze werk is gaan oppakken en weer mobiel kan zijn.
pi_54466634
quote:
Op donderdag 8 november 2007 21:38 schreef Mejoon het volgende:

[..]

Kunnen jullie dan wel passende begeleiding geven? Ik weet niet precies wat je doet en waar je werkt. Mensen zijn niet echt bekend met het begrip NAH is mijn ervaring.
Ik werk in de GGZ, circuit Kinder- en Jeugdpsychiatrie. Wij krijgen weleens kinderen/jongeren vanuit revalidatiecentra bij ons aangemeld.
"Amo, ergo sum. I love, therefore I am"
"Niet de dingen zelf maken je ongelukkig, maar je denkbeelden erover"
pi_54466829
quote:
Op donderdag 8 november 2007 21:30 schreef Brighteyes het volgende:
Mijn vader heeft 6 jaar geleden een herseninfarct gehad.
En hoewel bijna helemaal is hij toch net niet helemaal meer de oude.
Ten eerste lichamelijk, hij sleept nog altijd iets met zijn ene been, maar ook qua karakter zijn er toch wel veranderingen. Hij is iets egocentrischer, iets trager. Het zijn hele kleine dingen, maar toch wel genoeg om een wezenlijke verandering te zijn.

Hoe ga je daar mee om? Voor mij en mijn zus is dat wel te doen, maar voor mijn moeder is het wel eens lastig volgens mij. Hij is toch net niet helemaal meer die man waar ze ooit mee trouwde, en zo heel af en toe is er wel eens wrijving, mede door dat egocentrische. Ik kan me nl. wel goed voorstellen dat mijn moeder ook wel eens denkt 'het is wel goed met je, je kan ook rekening houden met anderen'.

En voor hemzelf... hij is nooit meer volledig aan het werk gegaan. Eerst halve dagen, maar sinds een paar maanden is het nog maar 1 dag in de week en zijn werkgever is druk doende om hem ook voor die laatste dag eruit te werken...
Ja en als ze dag en nacht bij elkaar zijn zal dat het er ook niet makkelijker op maken lijkt mij. Vooral als hij straks die enige dag werk kwijt is.
Hebben jullie wel eens gedacht aan een dagactiviteitencentrum?
pi_54467372
Mij lijkt het erg verwarrend om iemand plots van karakter te zien veranderen.
Voorheen een vrolijke kerel, nu een gefrustreerde agressieve kerel

Waarbij ik de vraag stel: is die persoon nog steeds dezelfde? De geest is namelijk 'veranderd'...

Scary, dat wel.
  donderdag 8 november 2007 @ 23:08:36 #18
159879 Kaneel
dé smaakmaker
pi_54469258
Anders gaan we even de hele DSM-IV en allerhande al dan niet psychiatrische afwijkingen in verscheidene topics copy-pasten vanaf Wikipedia!
pi_54469831
quote:
Op donderdag 8 november 2007 23:08 schreef Kaneel het volgende:
Anders gaan we even de hele DSM-IV en allerhande al dan niet psychiatrische afwijkingen in verscheidene topics copy-pasten vanaf Wikipedia!
Heb het niet van wikipedia en NAH is zo breed dat ik naar een goede samenvatting zocht. Wat is het probleem?
  donderdag 8 november 2007 @ 23:36:15 #20
132428 Ingetje79
Panic Station!
pi_54470168
Schoonmoeder met hersenbloeding in 2001.
Rechtszijdige verlamming en afasie. Na maanden keihard revalideren en een super-wilskracht is ze lichamelijk gezien weer zo'n 80% van wat ze was/kon.
Gedrag is echter wel veranderd; egoistischer, achterdochtig en vooral in het begin voelde ze zich snel achter gesteld. Maar de laatste tijd hebben we het idee dat dat ook weer de goede kant op gaat.
Al zal ze wrs. nooit weer de oude worden. Maar goed, allang blij dat ze er nog is...was behoorlijk kritiek destijds.
I'm the patron saint of the denial.
With an angel face and a taste for suicidal.
  donderdag 8 november 2007 @ 23:37:34 #21
163382 Inekris
Keeper of The Kangal
pi_54470208
quote:
Op donderdag 8 november 2007 22:09 schreef katerwater het volgende:
Mij lijkt het erg verwarrend om iemand plots van karakter te zien veranderen.
Voorheen een vrolijke kerel, nu een gefrustreerde agressieve kerel

Waarbij ik de vraag stel: is die persoon nog steeds dezelfde? De geest is namelijk 'veranderd'...

Scary, dat wel.
En dat is een beetje de centrale vraag bij nogal wat neurologische en psychiatrische afwijkingen/ziektes. Om wie gaat het eigenlijk, in termen van identiteit.
Op donderdag 17 januari 2008 15:49 schreef Burdie het volgende: Je bent in elk geval niet zo'n ingelikt en opgeschoten pubertje die wel even de wijsneus uit gaat hangen
pi_54470566
quote:
Op donderdag 8 november 2007 23:37 schreef Inekris het volgende:

[..]

En dat is een beetje de centrale vraag bij nogal wat neurologische en psychiatrische afwijkingen/ziektes. Om wie gaat het eigenlijk, in termen van identiteit.
Ja en met deze doelgroep kom je heel erg die frustratie tegen omdat ze hun andere ik nog kennen. Ik ga met de mensen om zoals ik ze leer kennen maar in geval van de directe omgeving lijkt het mij heel moeilijk. Vandaar dit topic ook.
  donderdag 8 november 2007 @ 23:59:20 #23
132428 Ingetje79
Panic Station!
pi_54470861
Is ook moeilijk
Maar ik denk ook doordat je weet wat voor persoon het was en wat diegene heeft meegemaakt, dat dat ook wel weer makkelijker maakt om er mee om te gaan.

Lekker dubbel he?
I'm the patron saint of the denial.
With an angel face and a taste for suicidal.
  vrijdag 9 november 2007 @ 00:03:02 #24
132428 Ingetje79
Panic Station!
pi_54470969
Ik heb er nog ff over nagedacht

Je bent meer gemotiveerd om er goed mee om te gaan
I'm the patron saint of the denial.
With an angel face and a taste for suicidal.
pi_54471144
quote:
Op donderdag 8 november 2007 23:59 schreef Ingetje79 het volgende:
Is ook moeilijk
Maar ik denk ook doordat je weet wat voor persoon het was en wat diegene heeft meegemaakt, dat dat ook wel weer makkelijker maakt om er mee om te gaan.

Lekker dubbel he?
Tja kan me er ook wel goed iets bij voorstellen! Ik vind het erg knap hoor hoe families zo dicht bij elkaar blijven en hoe mensen met NAH zo keihard kunnen werken aan zichzelf!
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')