Als ik geen enkel perspectief zou hebben op een fatsoenlijk bestaan dan zou ik in zo'n bende gaan zitten. Beter dan gewoonweg doodgaan van de honger. Dat doen de straatkinderen in Brazilie ook.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 11:17 schreef HenriOsewoudt het volgende:
[..]
Dit rijtje is volledig foutief en alleen maar gebaseerd op je eigen vooroordelen.
[..]
Ongefundeerde angsthazerij. Hoeveel mensen ken jij die een guerilla-achtige roofbende zouden oprichten?
Waarom gaan die kinderen dood van de honger? Er is toch een grote overheid?quote:Op dinsdag 19 juni 2007 11:31 schreef Hexagon het volgende:
Als ik geen enkel perspectief zou hebben op een fatsoenlijk bestaan dan zou ik in zo'n bende gaan zitten. Beter dan gewoonweg doodgaan van de honger. Dat doen de straatkinderen in Brazilie ook.
Ik zie simpelweg niet in waarom een monopolistische overheid, die geen enkele prikkel kent tot efficiënt en klantgericht werken, een beter tegenwicht zou bieden tegen guerilla bendes dan private partijen die een dergelijke prikkel wél hebben.quote:En jij bent nu niet degene die een fundering heeft over waarom het angsthazerij zou zijn.
Open je ogen en zie dat juist ons huidige systeem leidt tot een dergelijke dictatuur. Mensen die toegang hebben tot de macht beschermen hun eigen baantjes en markten met geweld. Mensen die niet de middelen hebben zich dergelijke toegang te verschaffen krijgen een grijpstuiver toegeworpen om zich rustig te houden en worden een leven lang staatsafhankelijk gemaakt.quote:In mijn ogen leidt een livertarische samenleving tot een dictatuur van mensen die door middelen meer invloed en macht hebben dan anderen.
Wederom ongefundeerde angsthazerij.quote:En je concurrentieverhaal zal in een dergelijk geval ook ene ordinaire maffia-achtige machtsstrijd worden met alle gevolgen van dien.
Een reden temeer dus niemand de absolute macht te verlenen. Het is namelijk, zoals je zelf al aangeeft, een illusie om te denken dat die niet misbruikt zal worden.quote:Want macht is nou eenmaal iets waar niet iedereen in het algemeen belang mee omgaat.
Brazilie heeft geen overheid die veel aandacht besteed aan die kinderen. In die zin is dat dele van die samenleving libertarisch. Dat geld eigenlijk voor heel veel ontwikkelingslanden zonder sociaal stelsel.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 11:43 schreef HenriOsewoudt het volgende:
[..]
Waarom gaan die kinderen dood van de honger? Er is toch een grote overheid?
[..]
Ik zie simpelweg niet in waarom een monopolistische overheid, die geen enkele prikkel kent tot efficiënt en klantgericht werken, een beter tegenwicht zou bieden tegen guerilla bendes dan private partijen die een dergelijke prikkel wél hebben.
[..]
Open je ogen en zie dat juist ons huidige systeem leidt tot een dergelijke dictatuur. Mensen die toegang hebben tot de macht beschermen hun eigen baantjes en markten met geweld. Mensen die niet de middelen hebben zich dergelijke toegang te verschaffen krijgen een grijpstuiver toegeworpen om zich rustig te houden en worden een leven lang staatsafhankelijk gemaakt.
[..]
Wederom ongefundeerde angsthazerij.
[..]
Een reden temeer dus niemand de absolute macht te verlenen. Het is namelijk, zoals je zelf al aangeeft, een illusie om te denken dat die niet misbruikt zal worden.
Dat is allemaal de schuld van de overheid. Sowieso kan het helemaal geen land zijn, want dat gaat in tegen de libertarische 'principes'quote:Op dinsdag 19 juni 2007 12:01 schreef Zyggie het volgende:
Hoe vangt het systeem überhaupt recessies, hyperinflatie, banenverplaatsing, en ander leuks van het kapitalisme op? Fijn land.
Aha, de overheid van Brazilië is dus nog veel te klein.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 11:57 schreef Hexagon het volgende:
Brazilie heeft geen overheid die veel aandacht besteed aan die kinderen. In die zin is dat dele van die samenleving libertarisch. Dat geld eigenlijk voor heel veel ontwikkelingslanden zonder sociaal stelsel.
Hoe gaan ze dat doen? Waar gaan ze dat van betalen? In tegenstelling tot in de huidige situatie kun je namelijk niemand meer dwingen de helft van zijn inkomen af te staan. Geld verdien je dus alleen door goede, goedkope produkten en diensten op een klantvriendelijke manier aan de man te brengen. Met het frustreren van de markt heb je alleen jezelf.quote:Verder praat je recht wat krom is. Omdat er in onze samenleving machtsmisbruik is vind je maar dat we naar een systeem moeten waar dat nog meer de vrije loop heeft dan nu. Immers kunnen de mensen in een libertarische samenleving van alles doen om hun machtspositie te behouden. Dus kunnen ze ook de markt frustreren en buitenstaanders machteloos te laten. Je libertarische samenleving is geen verbetering dus enkel een verslechtering.
Je stemt op 150 meneertjes en vrouwtjes die dagelijks in de Kamer de laatste hypes bespreken en er schande van roepen. Over het miljoen ambtenaren dat de dienst werkelijk uitmaakt heb je geen énkele zeggenschap.quote:Nu is het mogelijk om machtsmisbruikers via democratische weg te laten ophoepelen. Want een partij die macht misbruikt daar stem je toch niet op?
Dan heb je het nog niet helemaal begrepen. Libertariërs zijn tegen een systeem waarbij de meerderheid bepaalt wat de minderheid moet doen. Een libertarische partij is dus een contradictio in terminus.quote:Dus ipv hier te mekkeren kun je ook je eigen libertarische partij oprichten en daarmee Nederland overtuigen van je gelijk. Dan haal je echt wel een absolute meerderheid in de staten generaal en kun je ongestoord je libertarisch Nederland maken.
Recessies en hyperinflatie zijn te allen tijde het gevolg van verkeerd overheidsbeleid. Met banenverplaatsing is helemaal niets mis.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 12:01 schreef Zyggie het volgende:
Hoe vangt het systeem überhaupt recessies, hyperinflatie, banenverplaatsing, en ander leuks van het kapitalisme op? Fijn land.
Imo welquote:Op dinsdag 19 juni 2007 12:06 schreef HenriOsewoudt het volgende:
[quote]
Aha, de overheid van Brazilië is dus nog veel te klein.
Kijk eens naar de maffiaquote:Hoe gaan ze dat doen? Waar gaan ze dat van betalen? In tegenstelling tot in de huidige situatie kun je namelijk niemand meer dwingen de helft van zijn inkomen af te staan. Geld verdien je dus alleen door goede, goedkope produkten en diensten op een klantvriendelijke manier aan de man te brengen. Met het frustreren van de markt heb je alleen jezelf.
Dan stem je toch op iemand die het niet bij praten houdt? Als daar behoefte aan is zal die er wel komen. En als die er niet is > eigen partij oprichtenquote:Je stemt op 150 meneertjes en vrouwtjes die dagelijks in de Kamer de laatste hypes bespreken en er schande van roepen. Over het miljoen ambtenaren dat de dienst werkelijk uitmaakt heb je geen énkele zeggenschap.
En hoe denk je dan je ideaal te verwezelijken. Een coup met geweld? Of gaan zitten wachten tot het vanzelf wel komt. Dus verwacht je dat anderen het voor je opknappen?quote:Dan heb je het nog niet helemaal begrepen. Libertariërs zijn tegen een systeem waarbij de meerderheid bepaalt wat de minderheid moet doen. Een libertarische partij is dus een contradictio in terminus.
quote:Op dinsdag 19 juni 2007 12:07 schreef HenriOsewoudt het volgende:
[..]
Recessies en hyperinflatie zijn te allen tijde het gevolg van verkeerd overheidsbeleid.
Dan zul je toch eerst aan kapitaal moeten komen.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 12:14 schreef Hexagon het volgende:
Dat kan met betalen van kapitaal dat in bezit is (een middel) en dat door middel van je macht in stand te houden en te laten groeien.
Dat doe je vooral door een beter en/of goedkoper produkt te leveren.quote:Je kan concurrenten het leven zuur maken.
Dat levert je niet bepaald een goede naam op.quote:Je kunt andere bedrijven tegen je concurrenten opzetten.
Veel minder makkelijk dan je publieke rechters en politie om kunt kopen. Die hoeven namelijk geen verantwoording aan hun klanten af te leggen.quote:Je kunt private rechters en private politie omkopen.
Dat kan nu ook.quote:Je kunt afpersen.
Je kunt ook je werknemers goed behandelen en naar prestatie belonen. Wat denk je zelf dat je op de lange termijn meer oplevert?quote:Je kunt ook je werknemers uitknijpen door (dat deden ze in de 19e eeuw succesvol. Genoeg manieren te bedenken om je machtspositie te behouden.
Nogmaals: libertariërs vinden het immoreel om aanspraak te maken op iemands bezittingen door het halen van een meerderheid. We willen van de democratie áf, niet er zelf aan deelnemen waardoor we ieder recht van spreken verliezen.quote:Dan stem je toch op iemand die het niet bij praten houdt? Als daar behoefte aan is zal die er wel komen. En als die er niet is > eigen partij oprichten
Door bewustwording. Door er onvermoeibaar op te blijven hameren dat belasting diefstal is en initiatie van dwang, geweld of fraude altijd immoreel, óók als het door een (al dan niet democratische) overheid gebeurt. Het feit dat jij en anderen er zoveel tijd insteken om mijn vermeende onzin te weerleggen geeft me al het gevoel op de goede weg te zijn. Blijkbaar kriebelt het ook jouw fantasie maar verzetten je ingesleten denkpatronen zich nog teveel om het al als serieus alternatief te beschouwen. Maar wie weet, one of these days...quote:En hoe denk je dan je ideaal te verwezelijken. Een coup met geweld? Of gaan zitten wachten tot het vanzelf wel komt. Dus verwacht je dat anderen het voor je opknappen?
Dat is er. Het kapitaal zijn de middelen. En er zijn altijd mensne die deze n bezit hebben gekregen al dan niet door legale ondernemingen. Maar het is de vraag wat deze bezitters met hun kapilaat zullen doen in een Libertarische samenleving.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 14:16 schreef HenriOsewoudt het volgende:
Dan zul je toch eerst aan kapitaal moeten komen.
Of gewoon door ervoor te zorgen dat je concurrent geen kans krijgt zn product te maken en te verkopen. Door mensen weg te kopen, afspraken te maken met distributeurs om anderen uit te sluiten, lastercampagnes te starten etc. Of gewoon door middel van sabotage, intimidatie en corruptie. Genoeg middelen om iedere mogelijke concurrentie met een spreekwoordelijke grasmaaier weg te werken.quote:Dat doe je vooral door een beter en/of goedkoper produkt te leveren.
De Camorra heeft ook geen beste naam. Toch doen ze het niet slecht.quote:Dat levert je niet bepaald een goede naam op.
Als je m gewoon meer geld biedt dan zn klant? Of je m gewoon chanteert?quote:Veel minder makkelijk dan je publieke rechters en politie om kunt kopen. Die hoeven namelijk geen verantwoording aan hun klanten af te leggen.
succes met hameren jongenquote:
Door bewustwording. Door er onvermoeibaar op te blijven hameren dat belasting diefstal is en initiatie van dwang, geweld of fraude altijd immoreel, óók als het door een (al dan niet democratische) overheid gebeurt. Het feit dat jij en anderen er zoveel tijd insteken om mijn vermeende onzin te weerleggen geeft me al het gevoel op de goede weg te zijn. Blijkbaar kriebelt het ook jouw fantasie maar verzetten je ingesleten denkpatronen zich nog teveel om het al als serieus alternatief te beschouwen. Maar wie weet, one of these days...
Jij weet het antwoord toch al? Duistere kwade en gemene dingen, dat lijkt me duidelijk.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 14:52 schreef Hexagon het volgende:
Dat is er. Het kapitaal zijn de middelen. En er zijn altijd mensne die deze n bezit hebben gekregen al dan niet door legale ondernemingen. Maar het is de vraag wat deze bezitters met hun kapilaat zullen doen in een Libertarische samenleving.
Verder alles goed? Wat een droevig mensbeeld heb jij. Dat het echter overheden zijn die dergelijke zaken pas echt op grote schaal kunnen en zullen uitvoeren lijkt je echter geheel te ontgaan.quote:Of gewoon door ervoor te zorgen dat je concurrent geen kans krijgt zn product te maken en te verkopen. Door mensen weg te kopen, afspraken te maken met distributeurs om anderen uit te sluiten, lastercampagnes te starten etc. Of gewoon door middel van sabotage, intimidatie en corruptie. Genoeg middelen om iedere mogelijke concurrentie met een spreekwoordelijke grasmaaier weg te werken.
Dankzij de mogelijkheid die jij ze biedt om op een gemakkelijke manier macht te kunnen kopen.quote:De Camorra heeft ook geen beste naam. Toch doen ze het niet slecht.
Dan zal hij niet veel klanten overhouden als dat bekend wordt.quote:Als je m gewoon meer geld biedt dan zn klant?
Dan zul je eerst iets moeten hebben om hem mee te chanteren.quote:Of je m gewoon chanteert?
Iedere rare bocht waarin je je wringt om overheden maar goed te blijven praten beschouw ik als een verdere stap op de goede weg. Eens zullen ook jou de schellen van de ogen vallen.quote:succes met hameren jongen![]()
Wat jij wilt kerelquote:Op dinsdag 19 juni 2007 15:01 schreef HenriOsewoudt het volgende:
Iedere rare bocht waarin je je wringt om overheden maar goed te blijven praten beschouw ik als een verdere stap op de goede weg. Eens zullen ook jou de schellen van de ogen vallen.
Altijd meteen de tegenaanval openen ipv met een beargumentering van jouw standpunt te komen. Zwaktebod. Jij stelt kritiek op de vrije markt p[er definitie gelijk aan een pleidooi van regulering van de markt door de overheid. Als dit niet zo is, ben ik benieuwd hoe je het wél ziet.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 11:14 schreef HenriOsewoudt het volgende:
De vrije markt behoeft geen geloof; het is een, al vele vele malen misplaatst gebleken, geloof om te denken dat regulering van een markt tot wenselijke resultaten leidt.
HIER (http://forum.fok.nl/topic/888328/1/400#40106423) beweer je anders gewoon dat je economie hebt gestudeerd. Was dat alleen om je argumenten bij te zetten en mij te imponeren, of lieg je nu? Welke van de twee is het?quote:Ten eerste heb ik nooit economie gestudeerd. Ten tweede is het libertarisme niet gebaseerd op neoclassicistisch utopia-denken maar heeft het stevige wortels in de klassiek liberale economie van de Oostenrijkse school.
Je vergeet opnieuw het coordinatieprobleem tussen alle instellingen die het zorgstelsel en het onderwijs in een maatschappij vormen. Los dat maar eens effectief op met alleen de markt. De verdeelde markt voor de DVD-opvolger (HD-DVD en bluray) is een goedvoorbeeld van het falen van de coordinatie als je het aan de markt overlaat.quote:Dat is er ook niet. En zelfs als het er zou zijn dan nog vallen gezondheidszorg, onderwijs, vervoer en woningen niet onder de definitie van publieke goederen. Het zijn bij uitstek individuele maatprodukten die alleen maar te lijden hebben onder een collectieve aanpak. Van wegen en dijken kan ik me nog voorstellen dat je ze als uitzonderlijk en publiek opvat, maar ook dat is een misvatting.
Mooi. Dan zijn we het daar over eens.quote:Dat verschil zie ik heel helder. Met de eerste is niks mis, met de tweede alles.
Ik ontken wel de vorm waarin jij het stelt. Verbetering van ons lot kent een hoop verschillende tijdshorizons. De grote verschillen tussen individuen in het vermogen om de verre tijdshorizons te zien, veroorzaakt compleet verschillende gedragspatronen. Mensen zijn allen behoefte-bevredigaars, niet allen lotsverbeteraars ( ja dat is een verschil).quote:Ieder mens handelt, de een wat slimmer dan de ander maar uiteindelijk streven we verbetering van ons lot na en handelen we daarnaar, of denken dat te doen. Dat ontkennen zou absurd zijn.
Oh sorry ik had je even moeten inleiden: dat zijn de aannames waarop de economische vrije markt theorie gebaseerd is (Adam Smith's invisible hand enzo). De stelling dat de overheid in alle gevallen slechter presteert dan de vrije markt kan makkelijk weerlegd worden. Heb genoeg wetenschappelijke publicaties gelezen die van die stelling niets overeind houden.quote:Dat heb ik ook nog nooit ergens beweerd en het ontgaat me werkelijk volledig wat het uberhaupt met de discussie te maken heeft. Een overheid heeft in deze situatie nog nooit ook maar een greintje verbetering kunnen brengen en zal dat ook nooit doen. Integendeel, als er iéts de informatie en prijsmechanismen in een markt vertroebelt dan is het wel overheidsingrijpen.
Waarom? Ik zeg geen GROTE overheid, maar wel een vorm van overheid.quote:Die is al vaker langsgekomen. Beweren dat een voetbalclub of een kerk alleen kan bestaan bij de gratie van een grote overheid is werkelijk te zot voor woorden.
Als het libertarisch systeem voor een complete maatschappij aantoonbaar beter zou werken dan was er op democratische wijze echt al wel beslist dat het beter zou werken zonder overheid. Of worden mensen opeens compleet anders zodra ze deel uitmaken van de overheid, en geven ze dan niet meer om 'de verbetering van ons lot', zoals je zelf zo mooi aangaf? En onderdrukken daarom alle overheden wereldwijd deze vorm van maatschappij inrichting???quote:Aan het feit dat werkelijk iedere vierkante centimeter grond op deze planeet al geclaimd is door een overheid en het met harde hand wordt tegengehouden dat mensen een vrijstaat uitroepen.
Het was een reactie op "De vrije markt is god en HenriO is zijn profeet". Dat noem je wel een stevig argument?quote:Op dinsdag 19 juni 2007 17:49 schreef Malebolgia het volgende:
Altijd meteen de tegenaanval openen ipv met een beargumentering van jouw standpunt te komen. Zwaktebod.
Ik zou niet weten hoe ik het anders uit zou moeten leggen. Beweer je nu wel kritiek te hebben op de vrije markt maar deze niet te willen reguleren? Dan verschillen we weinig van standpunt.quote:Jij stelt kritiek op de vrije markt p[er definitie gelijk aan een pleidooi van regulering van de markt door de overheid. Als dit niet zo is, ben ik benieuwd hoe je het wél ziet.
Ik stel daar dat ik gestudeerd heb en tijdens mijn studie veel economie-vakken heb gehad. Daar is geen woord aan gelogen.quote:HIER (http://forum.fok.nl/topic/888328/1/400#40106423) beweer je anders gewoon dat je economie hebt gestudeerd. Was dat alleen om je argumenten bij te zetten en mij te imponeren, of lieg je nu? Welke van de twee is het?
Onjuist, neoclassicistische economie probeert haar theorieën veel meer in wiskundige formules te vatten.quote:Vertel mij eens de belangrijkste verschillen tussen klassieke liberale economie en neoclassicistische economie; deze zijn namelijk hetzelfde.
Los het maar eens effectief op met centrale planning, dat is godsonmogelijk. Zorg is bij uitstek een individueel maatprodukt. Proberen om alle zorg toch als collectief 'publiek' goed aan te bieden is een garantie op slechte kwaliteit, hoge prijzen en wachtlijsten, wachtlijsten, wachtlijsten.quote:Je vergeet opnieuw het coordinatieprobleem tussen alle instellingen die het zorgstelsel en het onderwijs in een maatschappij vormen. Los dat maar eens effectief op met alleen de markt.
Ik zie werkelijk niet in wat daar 'faalt'. Stel je hier nu werkelijk dat je de geluid- en beelddragersmarkt wilt laten monopoliseren door de overheid???? Dan werkten we nu nog met bandrecorders. Maar als ik er over nadenk: ik heb eigenlijk liever dat de overheid de dvd-markt monopoliseert dan de gezondheidszorg. Drie maanden wachten om vervolgens een verouderde bandrecorder geleverd te krijgen zonder stekker, dat overleef ik wel. Maar drie maanden wachten op een levensreddende operatie zou me de kop kunnen kosten.quote:De markt verdeelde markt voor de DVD-opvolgers HD-DVD en bluray is een goedvoorbeeld van het falen van de coordinatie als je het aan de markt overlaat.
En weer zie ik niet in hoe een democratische overheid, die per definitie niet verder kijkt dan de volgende verkiezingen, hierin ook maar enige verbetering zou kunnen brengen.quote:Ik ontken wel de vorm waarin jij het stelt. Verbetering van ons lot kent een hoop verschillende tijdshorizons. De grote verschillen tussen individuen in het vermogen om de verre tijdshorizons te zien, veroorzaakt compleet verschillende gedragspatronen. Mensen behoefte-bevredigaars, niet per sé lotsverbeteraars ( ja dat is een verschil).
Die zie ik dan graag tegemoet. Overigens is het niet zo verwonderlijk dat een overheid die haar burgers afperst met het geroofde geld zo af en toe 'ns iets leuks of zelfs nuttigs bouwt. Over het geheel genomen zal zij echter altijd een verarming opleveren aangezien zij voor haar zegenrijke werk mensen (in dit land al bijna een miljoen) aan het arbeidsproces onttrekt en die uit de opbrengst dik betaalt.quote:Oh sorry ik had je even moeten inleiden: dat zijn de aannames waarop de economische vrije markt theorie gebaseerd is (Adam Smith's invisible hand enzo). De stelling dat de overheid in alle gevallen slechter presteert dan de vrije markt kan makkelijk weerlegd worden. Heb genoeg wetenschappelijke publicaties gelezen die van die stelling niets overeind houden.
Iedere overheid heeft de neiging ongeremd uit te dijen. Hoe wil jij een KLEINE overheid bewerkstelligen?quote:Waarom? Ik zeg geen GROTE overheid, maar wel een vorm van overheid.
Ik heb gezegd dat ieder mens streeft naar verbetering van zijn eigen lot, niet noodzakelijkerwijs naar verbetering van dat van anderen. Door mensen de absolute macht te verlenen geef je ze daarmee een vrijbrief in handen om dat op immorele wijze te doen. Te veronderstellen dat degenen waar jij toevallig op stemt daar wél goed mee om zal gaan is kinderlijk naief. Macht corrumpeert, absolute macht corrumpeert absoluut.quote:Als het libertarisch systeem voor een complete maatschappij aantoonbaar beter zou werken dan was er op democratische wijze echt al wel beslist dat het beter zou werken zonder overheid. Of worden mensen opeens compleet anders zodra ze deel uitmaken van de overheid, en geven ze dan niet meer om 'de verbetering van ons lot', zoals je zelf zo mooi aangaf? En onderdrukken daarom alle overheden wereldwijd deze vorm van maatschappij inrichting???
Een rationele verklaring voor het bestaan van een overheid is iets anders dan het recht om te bestaan van diezelfde overheid. Hoe mooi zo'n 'rationele verklaring' ook mag klinken, een overheid kan er niet haar bestaansrecht aan ontlenen.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 15:04 schreef Zyggie het volgende:
Waar overheden wel een goede rationele verklaring hebben voor hun bestaan, op verschillende wijzes beschreven door de groten in de geschiedenis;
Wie reikte aan Enron het monopolie om stroom te leveren uit? Wie verbood stroommaatschappijen hun prijs te verhogen en dwong ze zo hun netwerk te verwaarlozen? Enron is een fraai staaltje corporatisme, mogelijk gemaakt door een grote en machtige overheid. Met marktwerking heeft dat allemaal niets te maken.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 18:07 schreef Malebolgia het volgende:
Nu ik even in onze vorige discussie over vrije markten heb zitten bladeren kwam ik de volgende link tegen:
http://www.mises.org/freemarket_detail.asp?control=347
Die voerde jij destijds aan als bewijs voor het falen van overheidsingrijpen.
Helaas was dit een behoorlijke vergissing. De werkelijke oorzaak voor de California Energy Meltdown was de markt zelf. Het bewijs hiervoor is de documentaire 'Enron The Smartes Guys In The Room'.
Wat gebeurd er namelijk als een goed schaarser wordt? Het wordt duurder. Wie profiteert daar van? Degene die de stroom levert. Enron als massive marktleider had een monopolie positie. Die hadden ze zelf opgebouwd door gebruik te maken van de mogelijkheden die de markt hen bood. Enron energie-handelaren hebben gezorgd dat energie-centrales werden platgelegd om zo de prijs voor stroom op te drijven en hun eigen winsten te vergroten. Zo, stomme overheid, echt wel hun schuld!!
Ik zou niet durven. Maar je hebt wel door dat je het nu weer doet??quote:Op dinsdag 19 juni 2007 18:09 schreef HenriOsewoudt het volgende:
Het was een reactie op "De vrije markt is god en HenriO is zijn profeet". Dat noem je wel een stevig argument?
ik heb in sommige gevallen zeker kritiek op de vrije markt, en vind dus dat de overheid in sommige gevallen zou moeten ingrijpen. Marktregulatie is één instrument, maar de slechtste. Publieke goederen leveren is een ander, veel beter.quote:Ik zou niet weten hoe ik het anders uit zou moeten leggen. Beweer je nu wel kritiek te hebben op de vrije markt maar deze niet te willen reguleren? Dan verschillen we weinig van standpunt.
Kom op zeg. Je probeert je er nu tussenuit te wringen:quote:Ik stel daar dat ik gestudeerd heb en tijdens mijn studie veel economie-vakken heb gehad. Daar is geen woord aan gelogen.
quote:Op zondag 23 juli 2006 16:31 schreef Malebolgia het volgende:
Misschien moet je ook eens economie gaan studeren.
quote:Op zondag 23 juli 2006 16:38 schreef HenriOsewoudt het volgende:
Dat heb ik inderdaad gedaan, weliswaar niet afgemaakt maar toch.
In dit opzicht heb je inderdaad gelijk. Alleen de economische stroming waar de Oostenrijkse School op is gebaseerd afdoen als utopie klinkt mij wel vreemd in de oren.quote:Onjuist, neoclassicistische economie probeert haar theorieën veel meer in wiskundige formules te vatten.
Verward niet de termen 'coordinatie' en 'planning' met elkaar. Zonder systeem van coordinatie moet iedereen alles voor zich gaan betalen, wat in de zorg onbetaalbaar is ("opereren aan kanker / nieuwe heup? Tsja kost je 10~50 duizend. Oh heb je niet? pech voor je, want anderen gaan dat nu echt niet meer betalen hoor. Want coordinatie dmv verzekeringsstelsels hebben we niet meer"). Ander probleem is: hoe stem je verschillende onderwijs niveau's af, en zorg je dat diploma's overal erkend worden? Coordinatie vereist; marktwerking resulteert in eilandjes.quote:Los het maar eens effectief op met centrale planning, dat is godsonmogelijk. Zorg is bij uitstek een individueel maatprodukt. Proberen om alle zorg toch als collectief 'publiek' goed aan te bieden is een garantie op slechte kwaliteit, hoge prijzen en wachtlijsten, wachtlijsten, wachtlijsten.
Ja goed gelezen! ik stel dat overheden op wereldwijde schaal op basis van industrieel advies zou moeten bepalen welke technische standaarden worden gebruikt. De productie en afzet wordt natuurlijk compleet aan de markt overgelaten.quote:Ik zie werkelijk niet in wat daar 'faalt'. Stel je hier nu werkelijk dat je de geluid- en beelddragersmarkt wilt laten monopoliseren door de overheid????
Oh maar dát zeg ik ook hier weer niet. Wat ik duidelijk wil maken is dat de grondbeginselen van het libertarisme mbt het menselijk gedrag te generaliserend zijn. Diezelfde fout maakte economische theoriën vroeger ook, en dat heeft helaas nog steeds impact.quote:En weer zie ik niet in hoe een democratische overheid, die per definitie niet verder kijkt dan de volgende verkiezingen, hierin ook maar enige verbetering zou kunnen brengen.
helaas, heb geen tijd om die artikelen voor je op te zoeken. De overheid die mensen aan het arbeidsproces ontrekt? Doel je nu op misbruik van sociale voorzieningen zoals uitkeringen? Daar is de uitvoering debet aan, niet het principe van sociale voorzieningen an sich.quote:Die zie ik dan graag tegemoet. Overigens is het niet zo verwonderlijk dat een overheid die haar burgers afperst met het geroofde geld zo af en toe 'ns iets leuks of zelfs nuttigs bouwt. Over het geheel genomen zal zij echter altijd een verarming opleveren aangezien zij voor haar zegenrijke werk mensen (in dit land al bijna een miljoen) aan het arbeidsproces onttrekt en die uit de opbrengst dik betaalt.
Ik dacht dat jij zo goed thuis was in de Oostenrijkse School. Die pleiten voor niets anders (http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_School)quote:Iedere overheid heeft de neiging ongeremd uit te dijen. Hoe wil jij een KLEINE overheid bewerkstelligen?
quote:Because many of the policy recommendations of Austrian theorists call for small government, strict protection of private property, and support for individualism in general, they are often cited by conservatives, laissez-faire liberal, libertarian, and Objectivist groups for support, although Austrian School economists, like Ludwig von Mises, insist that praxeology must be value-free. They do not answer the question "should this policy be implemented?", but rather "if this policy is implemented, will it have the effects you intend?".
De invloed van macht op het menselijk handelen is universeel, systeem onafhankelijk. Macht komt ook voor in de economie en in bedrijven (en op managers kunt je niet eens stemmen zonder geld), en een overschot ervan leidt ook vaak tot onwenselijke uitkomsten.quote:Ik heb gezegd dat ieder mens streeft naar verbetering van zijn eigen lot, niet noodzakelijkerwijs naar verbetering van dat van anderen. Door mensen de absolute macht te verlenen geef je ze daarmee een vrijbrief in handen om dat op immorele wijze te doen. Te veronderstellen dat degenen waar jij toevallig op stemt daar wél goed mee om zal gaan is kinderlijk naief. Macht corrumpeert, absolute macht corrumpeert absoluut.
Net als jij.quote:Op dinsdag 19 juni 2007 18:52 schreef Malebolgia het volgende:
Ik zou niet durven. Maar je hebt wel door dat je het nu weer doet??
Je vindt de gezondheidszorg, onderwijs, openbaar vervoer, woningenmarkt allemaal prima geregeld? Couldn't be better?quote:ik heb in sommige gevallen zeker kritiek op de vrije markt, en vind dus dat de overheid in sommige gevallen zou moeten ingrijpen. Marktregulatie is één instrument, maar de slechtste. Publieke goederen leveren is een ander, veel beter.
Wel 'ns van verzekeringen gehoord? En dat is nog afgezien van het feit dat de gezondheidszorg een stuk goedkoper zou zijn als ze niet van boven tot onder werd gereguleerd door de overheid.quote:Verward niet de termen 'coordinatie' en 'planning' met elkaar. Zonder systeem van coordinatie moet iedereen alles voor zich gaan betalen, wat in de zorg onbetaalbaar is ("opereren aan kanker / nieuwe heup? Tsja kost je 10~50 duizend. Oh heb je niet? pech voor je, want anderen gaan dat nu echt niet meer betalen hoor.
Mijn Microsoft Certified Systems Engineer diploma wordt overal ter wereld erkend. Het is een gotspe om te stellen dat je voor coördinatie een overheid nodig zou hebben. Het tegendeel is waar, een vrije markt kan dat altijd veel beter omdat zij er belang bij heeft de zaken goed te regelen. In het ziekenhuis waar ik voor werk kan men niet overweg met patiëntgegevens van het ziekenhuis aan de andere kant van de stad. Ander formaat, andere codering enz. Vergelijk dat 'ns met de coördinatie van bijvoorbeeld banken waarbij ik mijn bankpas in Nieuw-Zeeland in de muur kan steken en binnen drie tellen flappen tap.quote:Want coordinatie dmv verzekeringsstelsels hebben we niet meer"). Ander probleem is: hoe stem je verschillende onderwijs niveau's af, en zorg je dat diploma's overal erkend worden? Coordinatie vereist; marktwerking resulteert in eilandjes.
Je creëert weer een prachtkans voor bedrijven om zich via lobby's, smeergeld en corruptie een monopolie op een bepaalde standaard uitgereikt te laten krijgen. Zie je dat nou echt zelf niet?quote:Ja goed gelezen! ik stel dat overheden op wereldwijde schaal op basis van industrieel advies zou moeten bepalen welke technische standaarden worden gebruikt. De productie en afzet wordt natuurlijk compleet aan de markt overgelaten.
Ach, wat jammer nou, drukdrukdruk. Vind je het goed dat ik tot die tijd nog even mijn eigen mening overeind hou?quote:helaas, heb geen tijd om die artikelen voor je op te zoeken.
Nee, ik doel op het feit dat iedere regel die je verzint, ieder monopolie op publieke goederen dat je afdwingt gecontroleerd moet worden en dat de mensen die je daarvoor inzet geen productieve arbeid meer kunnen verrichten maar betaald moeten worden uit de roofbuit.quote:De overheid die mensen aan het arbeidsproces ontrekt? Doel je nu op misbruik van sociale voorzieningen zoals uitkeringen? Daar is de uitvoering debet aan, niet het principe van sociale voorzieningen an sich.
Ik zou vandaag nog tekenen voor een kleine overheid. Mijn vraag was hoe je hem denkt te bewerkstelligen en hoe je wil voorkomen dat hij uiteindelijk toch weer uitdijt.quote:Ik dacht dat jij zo goed thuis was in de Oostenrijkse School. Die pleiten voor niets anders (http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_School)
Alle reden dus macht niet af te staan maar die te laten verdienen door goede, goedkope en klantgerichte produkten te laten leveren. Op die manier kun je er bij onwenselijke uitkomsten ook weer heel snel vanaf door naar de concurrent te stappen.quote:De invloed van macht op het menselijk handelen is universeel, systeem onafhankelijk. Macht komt ook voor in de economie en in bedrijven (en op managers kunt je niet eens stemmen zonder geld), en een overschot ervan leidt ook vaak tot onwenselijke uitkomsten.
In de energiesector is er op het netwerk na alle ruimte voor private partijen. Dat lijkt je keer op keer geheel "toevallig" te vergeten.quote:Op maandag 18 juni 2007 23:21 schreef HenriOsewoudt het volgende:
De telecommunicatie is dan ook de enige sector in je rijtje die daadwerkelijk geprivatiseerd is. De rest is dat niet, integendeel.
Waardoor er maar concurrentie is op 1/3 van de prijs, want de overheid bepaalt en belast stevig...quote:Op dinsdag 19 juni 2007 20:37 schreef du_ke het volgende:
In de energiesector is er op het netwerk na alle ruimte voor private partijen. Dat lijkt je keer op keer geheel "toevallig" te vergeten.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |