Seedorf en RTL spelen het moderne interview-speldoor Henri van der Steen
Woensdag 8 november 2006 - Wie wordt gevraagd om op de radio zijn mening over dit of dat te geven, al gaat het maar over een itempje van vier minuten, krijgt doorgaans een fiks ’voorgesprek’ met een eindredacteur men wil er in Hilversum namelijk wel zeker van zijn dat binnen de beschikbare tijd de gewenste one-liners worden gedebiteerd. Bij de televisie is de ’organisatie’ nog strenger.
Wie dacht dat Clarence Seedorf vorige week na een telefoontje plots ja zei op het verzoek om eens aan te schuiven bij Voetbal Insite, heeft het mis. Vermoedelijk zijn er weken - misschien maandenlange - onderhandelingen gevoerd. Het is niet eens uitgesloten dat de Seedorf-clan zelf op het idee is gekomen bij Voetbal Insite een charme-offensief te beginnen, met als doel een rentree te forceren in het Nederlands elftal.
Hoe dan ook moeten er uitvoerige afspraken zijn gemaakt vooraf. Het televisieprogramma had er natuurlijk baat bij wanneer Seedorf in eigen persoon aan tafel zou verschijnen, Seedorf had er baat bij zijn imago op te poetsen, om Van Basten (nog) minder gelegenheid te geven de speler vanwege zijn persoonlijkheid nog langer uit te sluiten van Oranje. Je zag het aan de filmpjes die anchor woman Barbara Barend op Milanello had gemaakt allemaal poeslieve statements van Milanezen die waarlijk niet begrijpen waarom Clarence is bedankt door Oranje.
Daar kwam maandagavond de uitzending zelf bij. Seedorf wist natuurlijk dat de analytici Johan Derksen en Willem van Hanegem ervoor zouden pleiten dat hij een nieuwe kans verdient, waarbij Derksen dan natuurlijk wel wat mocht sputteren over het vaak arrogante of anderszins ergerlijke gedrag van de voetballer in het verleden. Het hoorde allemaal bij het spel.
Voetbalinterviews zijn immers steeds vaker een spel, gespeeld volgens de voor bijna alle insiders begrijpelijke regel dat beide partijen enig nut moeten hebben bij het gesprek. De lijntjes bepalen wie tegenover wie zit.
De Volkskrant was afgelopen zondag in Madrid voor een verslag van Real Madrid-Celta de Vigo. Het verslag was opvallend positief voor Ruud van Nistelrooij, die nochtans op de bank begon, bij 1-1 inviel en even later als verliezer van het veld stapte. Misschien was de verslaggever van De Volkskrant een tikje beïnvloed hij had de volgende dag een zeldzaam kostbare afspraak voor een interview met de ster.
De lijntjes tussen RTL7 en Seedorf waren eergisteravond een vol uur zichtbaar, ook dat er vooraf het nodige contact was geweest. Barend, die hele delen van het gesprek verprutste met stomme vragen en andere interventies, liet zich kennen door ineens te vragen of Seedorf van plan was nog eens contact te zoeken met Van Basten. Rare vraag. Welke speler belt zélf de bondscoach? Barend vroeg het nog eens. ’Ga je hem nog een keer bellen?’ Seedorf zei: ’Ik heb al eens gebeld.’ Baf! In de voorgesprekken was Barend dus iets te weten gekomen, was het iets van belang?
Maar ineens vroeg Barend niks meer, terwijl er nu toch alle aanleiding was door te vragen. Maar nee, kennelijk was afgesproken niet door te vragen. Bovendien zou dat afleiden van het doel van het interview: Clarence diende gerehabiliteerd. Dat lukte: Derksen meende dat we getuige waren van ’een totaal andere Clarence’ en op het einde van de avond bleek 79 procent van de kijkers van mening dat Seedorf een nieuwe kans verdient in Oranje.
Dat betekent dat 21 procent het blijvend gehad heeft met Seedorf in Oranje. Vermoedelijk hoort ook Van Basten bij die 21 procent. Dat is helemaal niet vreemd. Verder kunnen we gerust vaststellen, dat het eigenlijk best een leuke gozer is, die Clarence.
Ik noem een Tony van Heemschut,een Loeki Knol,een Brammetje Biesterveld en natuurlijk een Japie Stobbe !