quote:
Dit is pas selectief quoten zeg, je trekt het totaal uit z'n verband
![]()
Maar ik ben de lulligste niet en wil zeker ook niet halsstarrig zijn dus laat me graag overtuigen door goede argumenten, en dit begint ergens op te lijken, maar ik zou ik niet zijn als ik er toch nog wat op aan te
merkenquoten heb
![]()
quote:
Risico’s van roken voor en tijdens de zwangerschap
Vrouwen die roken voor en tijdens de zwangerschap hebben een hogere kans op zwangerschapsproblemen dan vrouwen die niet roken. Deze vrouwen lopen meer risico op vroegtijdige geboorte dan vrouwen die niet roken. De kans is 46% als er tot 10 sigaretten per dag wordt gerookt en 61% als er dagelijks 10 tot 20 sigaretten wordt gerookt.
Vrouwen die tijdens de zwangerschap roken hebben meer kans (54% voor
matige rokers; 130% voor zware rokers) een kind te krijgen met een geboortegewicht minder dan 2.500 gram, waarbij het kind gemiddeld 200-250 gram minder weegt.
Baby’s geboren uit moeders die tijdens de zwangerschap roken, zijn kleiner dan verwacht voor de zwangerschapsduur.
Dit wist ik in grote lijnen, maar hoeft volgens mij op zich niet te betekenen dat dit in een later stadium tot complicaties hoeft te lijden.
en die percentages lopen volgens mij trouwens sterk uiteen onder invloed van andere variabele factoren, zoals de
algemene gezondheidstoestand.
Een vrouw van even in de twintig die in een goede gezondheid verkeert, voor de eerste maal zwanger is en tot de categorie lichte rooksters behoort heeft misschien 10 tot 20 procent meer kans op het krijgen van een baby met een te gering geboortegewicht.
quote:
Baby’s geboren uit moeders die roken tijdens de zwangerschap hebben een hogere kans om te overlijden rond de geboorte.
Vanaf hier begon jede tekst in bold te zetten, dat vind je zeker extra belangrijk, jammer dat juist hier dan geen percentages bijstaan dan, want ik heb het idee dat die percentages wel 'meevallen' en dat het in de overgrote deel het kind niet overlijdt, zelfs niet bij zware rooksters.
quote:
Baby’s geboren uit moeders die roken tijdens de zwangerschap hebben 2 keer zoveel kans om te overlijden door wiegendood.
Bij het Collaborative Perinatal Project in de Verenigde Staten, werd een rechtstreeks verband gevonden tussen wiegendood en het roken van aanstaande moeders, hoewel roken bij wiegendood niet de voornaamste factor lijkt te zijn.
Of de invloed van prenataal en/of postnataal roken belangrijker is valt niet te achterhalen, hoewel er thans wordt verondersteld dat dit slechts bijkomende factoren zijn bij het optreden van wiegendood.
quote:
Baby’s geboren uit moeders die roken tijdens de zwangerschap hebben een groter kans op een gespleten gehemelt, hazenlip of klompvoetje.
Onder de baby's van rokende moeders schijnt het aantal afwijkingen niet aanzienlijk groter te zijn dan onder die van niet-rooksters. Maar daarover zijn de deskundigen het niet eens.
Tot op heden hebben de medici zich bezorgder gemaakt over het gevaar voor een miskraam of achterblijvende groei dan over de kans op structurele defecten.
Maar de gezondheid van het kind op latere leeftijd wordt wellicht door roken tijdens de zwangerschap beïnvloed op manieren waarvan we momenteel nog maar een flauw vermoeden beginnen te krijgen.
quote:
Baby’s van rokende moeders hebben meer kans om een verminderde longfunctie en oorinfecties op te lopen. Ook heeft de baby meer kans op het krijgen van astma, bronchitis. Sigaretterook is de primaire oorzaak van respiratoire kinderziektes. Ook heeft de baby een groter risico op het krijgen van darmstoornissen.
Baby’s van rokende moeders hebben een groter risico op leerproblemen.
Dit gaat over rokende moeders, ik neem aan dat er bedoeld word dat deze moeders in het bijzijn van hun kinderen blijven doorroken, iets wat tanja niet zegt te doen (het kind aan rook willen blootstellen).
Van de rokende vrouwen die voor de 1e keer bij de verloskundige komt, rookt 54% nog steeds. In 1991 was dit nog 70%. Van de vrouwen die bij het eerste bezoek aan de verloskundige roken is 44% niet van plan om alsnog te stoppen. Van de vrouwen die al wel zijn gestopt, is 10% niet van plan om de gehele zwangerschap rookvrij te blijven.
En volgens mij gaat dat in het overgrote deel wel goed (op die minder levensbedreigende complicaties na dan).
Maar ondertussen ben ik beland in een discussie die ik helemaal niet wil.
Waarom ik hier het een en ander probeer te relativeren, is omdat ik het idee krijg dat sommige de indruk willen wekken dat Tanja niet van haar (ongeboren) kind zou houden en blijft doorroken omdat ze haar doelbewust schade wil toebrengen.
En die indruk heb ik totaal niet.