quote:
Op vrijdag 8 juni 2007 06:52 schreef XcUZ_Me het volgende:[..]
Ik weet het niet precies, de diagnose is nooit officieel in een ziekenhuis gesteld, maar mijn fysiotherapeute heeft een aantal testjes gedaan waaruit wel vrij zeker bleek dat ik dat heb. Ik dacht dat zij het ook over het klassieke type had. In ieder geval ben ik redelijk opvouwbaar
![]()
en heb ik een héle slechte huid. Nouja, slechte wondgenezing (elk wondje --> littekentje) en heel snel blauwe plekken. 1 + 1 was dus al snel EDS.
Wat betreft die oefeningen, ik moet er alles aan doen dmv krachttraining om dat bindweefsel en de spieren in een zo'n "optimaal" mogelijke conditie als mogelijk te brengen. Ik kwam bij de fysio met schouderklachten. Elke keer na een wandeling of slenteren in de stad zat ik compleet op slot met heel veel pijn. Ze heeft me toen helemaal losgemaakt en gekraakt enzo en het leek even goed te gaan. Alleen bleken m'n spieren en bindweefsel zodanig slap te zijn, dat ik eigenlijk in feite m'n eigen skelet niet kon tillen. Dus wat deden die spieren als noodgreep; helemaal verkrampen om toch de boel maar vast te houden. Gevolg: anderhalve week als een oud vrouwtje met gebogen rug en stijve nek rondgelopen
![]()
. Nu heb ik een trainingsschema waarmee ik in ieder geval m'n rug en buikspieren moet gaan versterken.
Hoe ben jij erachter gekomen dan?
![]()
Ik ga hier maar even verder, anders wordt het zoveel tekst in dat eerstekwaal topic
![]()
.
Wat je zo vertelt klinkt inderdaad als EDS klassieke type (maar ik gelukkig geen arts). Heb je vroeger, als kind, geen last gehad met die slechte wondgenezing en overvloed aan blauwe plekken? En zijn er geen familieleden die hetzelfde hebben of waarvan je, de kennis hebbend dat jij ermee bent gezegend, kan vermoeden dat ze ook EDS hebben?
Major criteria van klassiek/hypermobiel EDS:
quote:
Klassieke type:
Overrekbare huid
Brede dunne littekens
hypermobiele gewrichten
Hypermobiliteitstype:
overrekbare en/of zachte, fluweelachtige huid
gegeneraliseerde hypermobiliteit
(bron: Ehlers-Danlos syndroom Een multidisciplinaire benadering, uitgeverij Boom, 2005.)
Let bij fysiotherapie heel goed op wat je doet, zeker met 'krachttraining'. Overbelasting kan bijzonder slecht uitpakken voor je lichaam, ook op de lange termijn. Je wilt in feite spieren trainen en gewrichtsbanden ontzien, conditie opbouwen zonder zware belasting. Mijn spieren trekken trouwens samen bij het lezen dat je 'gekraakt' en 'losgemaakt' bent. Weer ben ik blij dat ik geen arts ben maar ik adviseer je wel een afspraak te maken met een revalidatiearts die bekend is met EDS.
Misschien heb je hier iets aan:
artikel over fysio & EDS (
pdf-versie).
Sowieso een goede, de site van de patientenvereniging:
ehlers-danlos.nl (Nouja, goed.. wel veel info).
Bij mij is al in mijn jeugd zeer duidelijk naar voren gekomen dat er iets mis is met mijn huid (veel en vaak grote wonden, slechte genezing, littekens). Daarnaast is mijn vader bekend met het Klassieke type. De rekensom is vrij eenvoudig.
Voorts ben ik in 2005 voor het eerst echt iets gaan doen met die informatie, eind 2006 een traject in gegaan om het klinisch te laten vaststellen. Ik ben wel nog steeds bezig daarmee, omdat ik er 'niet aan toe kom' de twee vervolgafspraken te maken (oogarts en cardioloog). 2006 en 2007 staan zover wat mij betreft in het teken van de acceptatie/rouw/etc. Want hoewel al duidelijk was dat ik EDS heb, is het pas de laatste jaren bij mij ook echt doorgedrongen, kreeg ik de last die jij ook beschrijft. Na een rondje slenteren met een groep mensen van in de 60 ben ik (danwel zijn wij
![]()
) waarschijnlijk even vermoeid als diegenen met heftige artrose. Dat is verschrikkelijk op het moment dat je niet weet wat je hebt (of je niet realiseert dat je het hebt). De pijnklachten, hoewel natuurlijk chronisch, zijn wel minder geworden sinds de acceptatie. Herkennen doet wonderen.
Tot zover even.
12. Hoe vaak ben je bang dat je leven zonder internet vervelend, leeg en onplezierig zal zijn?