quote:Komt er noodweer, wat zijn de kansen?
Verschillende luchtsoorten raken de komende dagen behoorlijk met elkaar in de clinch bij Nederland en kunnen zowel vanavond, morgen als vrijdag tot explosieve situaties aanleiding geven. De vraag is daarbij waar de echte ontlading zich uiteindelijk zal gaan afspelen. Gebeurt dat -zoals wel vaker in dit soort situaties- net over de grens in Duitsland, of zijn we ook in Nederland de klos? De weermodellen zijn er nog niet uit. In dit verhaal bekijken we wat we kunnen verwachten de eerstkomende 3 etmalen.
Blikvanger op de weerkaarten is op dit moment een lagedrukgebied waarvan het centrum boven het zeegebied ten zuiden van de Britse eilanden ligt. De kern verplaatst zich heel langzaam oostwaarts en komt uiteindelijk boven het zuiden van Scandinavie terecht, waarschijnlijk pas op zaterdag. Aan de voorzijde van dit lagedrukgebied wordt met een zuidelijke stroming erg warme en tegelijkertijd ook opmerkelijk vochtige lucht, afkomstig uit het zuiden van Europa waar het al lange tijd zo warm is, naar het noorden getransporteerd. Die lucht heeft Nederland inmiddels bereikt en werd vanochtend door een zone met regen voorafgegaan.
Dergelijke taferelen zijn de komende dagen zeer wel mogelijk!
De koelere lucht, die aan de zuidzijde van het lagedrukgebied met een westelijke stroming opdringt, nadert Nederland heel langzaam, zowel aan de grond als in de hogere delen van de atmsofeer.
Het spoorboekje is nu dat die koelere lucht onze omgeving in de loop van vrijdag gaat veroveren en een aantal stevige buien gaat veroorzaken. Voordat het zover is, kunnen in de zeer warme en uitermate kleffe lucht waarin we ons tot die tijd bevinden, al zware regen- en onweersbuien tot ontwikkeling gaan komen. In het gehele proces zijn grofweg drie verschillende stadia te onderkennen.
De eerste van die drie fasen speelt zich al later vanmiddag, vanavond en een deel van de komende nacht af. Terwijl het vanochtend in Nederland nog regende, op de voorste begrenzing van de binnenstromende warme en vochtige lucht, kwamen in het sterk opgewarmde Frankrijk al de eerste regen- en onweersbuien tot ontwikkeling. Dit complex is intussen in de zuidwestelijke bovenstroming onderweg naar onze omgeving en trekt Nederland waarschijnlijk aan het einde van de middag en in het begin van de avond binnen. Helemaal duidelijk is het spoorboekje daarbij nog niet, maar het lijkt erop dat het zwaartepunt van die buien over de westelijke helft van het land naar het noordoosten zal trekken. Het zuidoosten komt er waarschijnlijk in eerste instantie nog goed van af. Later in de avond en in de nacht kan het ook daar onweren. Sommige van die buien kunnen al fors uitpakken en lokaal veel regen brengen.
Sterk opbollende onweerswolken zullen morgen en vrijdag op steeds meer plaatsen de kop opsteken.
De tweede fase is die van de dag van morgen. Heel Nederland bevindt zich dan in de vochtige en warme lucht. En om een indruk te geven hoe warm die lucht is: in het zuiden van Duitsland kunnen de temperaturen tot boven 35 graden oplopen. In Nederland komt het kwik in het oosten waarschijnlijk op meerdere plaatsen op 30 graden uit. Omdat de lucht erg vochtig is, voelt het daarbij nogal benauwd en drukkend aan. De situatie lijkt dan ook ideaal voor de vorming van regen- en onweersbuien, later in de middag en avond. En die kunnen, geholpen door de hoge temperaturen die worden verwacht, de grote hoeveelheden vocht die voorradig zijn en de voor buienvorming gunstige condities hoog in de atmosfeer (een straffe zuidwestelijke wind) regionaal fors uitpakken en heel veel regen brengen.
De neerslagberekening van het ECMWF zoals we deze afgelopen nacht zagen binnen lopen. De berekende regenhoeveelheden gelden voor vrijdag 02.00 tot zaterdag 02.00. Regensommen veelal tussen 10 en 15 millimeter.
Potentieel gevaarlijk wordt de situatie op vrijdag, als in de overgangszone tussen de koele en de vochtig benauwde lucht, die inmiddels boven Nederland ligt, mogelijk een klein lagedrukgebiedje ontstaat.
Omdat de computermodellen deze situatie tot op dit moment steeds op een andere manier behandelen, is de onzekerheid hierbij groot. Komt het 'laagje' er inderdaad, zoals de jongste run van het Europese ECMWF-model laat zien, dan ontstaan boven Oost-Nederland of boven het westen van Duitsland vrijdag zeer zware onweersbuien die enorm veel regen en wind kunnen brengen. Het Europese model berekent in een strook over Nederland hoeveelheden van meer dan honderd millimeter en een wind die tot stormkracht kan aantrekken!
De nieuwste neerslagberekening van het ECMWF. Deze laat het lagedrukgebied als het ware exploderen boven onze omgeving. De berekende regenhoeveelheden gelden voor vrijdag 02.00 tot zaterdag 02.00 uur. Regensommen lokaal oplopend tot 125 millimeter!
Nu is het wel van groot belang om die berekening niet al te letterlijk te nemen, want het kan heel goed zijn dat we er in een volgende uitdraai weer veel minder van terugvinden, zoals de afgelopen dagen al vaker is gebeurd.
Veel belangrijker is de signaalfunctie die ervan uitgaat. Als alles de komende dagen op een bepaalde manier met elkaar samenwerkt, dan ontstaat een zeer explosieve situatie die in Nederland of in het westen van Duitsland tot hevig noodweer kan leiden. En de specifieke details daarvan zullen pas op het laatste moment duidelijk worden. Het is daarom zaak om de weerberichten goed in de gaten te blijven houden.
De laatste stand van zaken kunt u altijd te weten komen via de Meteo Consult-weerlijn (0900-9725, 50 cent per minuut). Via de opties 1 en 2 worden de actuele ontwikkelingen op de korte en de wat langere termijn voortdurend in de gaten gehouden. Voor radarbeelden zijn Meteo24 en Weerbeeld goed hulpmiddelen. De sites www.weerbeeld.nl en www.meteo24.nl geven hierover informatie. Ook heeft Meteo Consult allerlei mobiele diensten beschikbaar. Meer informatie hierover treft u aan in de blauwe balk naast dit verhaal, onder het kopje producten.
Weer.nl
Bedankt, had deze radar nog niet eerder gezien.quote:Op woensdag 27 juli 2005 13:28 schreef aloa het volgende:
Deze radar is wel aardig. De beelden lopen een paar uur door.
Bij weer-online heb je die functie ook![]()
CAPE staat voor Convective Available Potentional Energy, en wordt gemeten in Joules per kilogram.quote:
Ontploffen natuurlijk, he he hequote:
quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:02 schreef Againzender het volgende:
Wie jarig is trakteert natuurlijk, er is nog een code over voor vandaag:
306870
Gefeliciteerd jonge, nog vele jaren gewenst!quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:02 schreef Againzender het volgende:
Wie jarig is trakteert natuurlijk
Jij hebt Campzone 2 niet meegemaakt zeker.quote:Op woensdag 27 juli 2005 13:57 schreef Party_P het volgende:
niet geweldig, ik zit op campzone, en dan is veel regen niet handig
Yep...quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:07 schreef Weerman het volgende:
Vanavond en morgen toch?mooi weer opkomst..
Van harte gefeliciteerd! [msnstyle] (K)(K)(K) [/msnstyle]quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:02 schreef Againzender het volgende:
Wie jarig is trakteert natuurlijk, er is nog een code over voor vandaag:
306870
quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:02 schreef indahnesia.com het volgende:
[..]
![]()
Hee, gefeli!
![]()
![]()
verkapte bedankt-voor-het-kadootje-post
quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:06 schreef KillerDream het volgende:
[..]
Gefeliciteerd jonge, nog vele jaren gewenst!![]()
quote:Op woensdag 27 juli 2005 14:06 schreef style het volgende:
Againzender: Van harte gefeliciteerd en bedankt voor de code!
Dank u, dank uquote:Op woensdag 27 juli 2005 14:08 schreef Marky-Boom het volgende:
[..]
Van harte gefeliciteerd! [msnstyle] (K)(K)(K) [/msnstyle]![]()
Zoals gewoonlijkquote:Op woensdag 27 juli 2005 15:12 schreef -Mk- het volgende:
Ik denk met name het zuiden / oosten cq. zuidoosten
Flevoland zou wel niet veel krijgen.quote:
Kust van Spanje?, het ligt bij noordwest Frankrijk en Belgie .quote:Op woensdag 27 juli 2005 15:43 schreef JoeKurr het volgende:
Vooralsnog blijft het onweer allemaal een beetje voor de kust van Spanje en Frankrijk hangen.
De wind wordt wel ZZW maar ik denk niet dat dat veel zal uithalen voor ons en noordelijkere gebieden. We zullen wel onweer krijgen maar het meest zware is toch voor het zuiden -/ oosten weggelegd.quote:Op woensdag 27 juli 2005 15:34 schreef i2Them2 het volgende:
[..]
Flevoland zou wel niet veel krijgen.
Hier is het nu bewolkt en zo'n 18*C, lekker benouwd en wordt cker nog erger. Nou maar hopen dat het de komende dagen feest wordt![]()
Neerslag is niet per definitie hetzelfde als onweer hequote:Op woensdag 27 juli 2005 15:48 schreef i2Them2 het volgende:
[..]
Kust van Spanje?, het ligt bij noordwest Frankrijk en Belgie .
[afbeelding]
Nee , maar meestal is er bij onweer wel neerslag. En het onweer waar jij op doelt, die voor de kust van spanje en frankrijk zou liggen, is nu opgeschoven richting het noorden (zie eerdere radarbeeld van mij). Je niet laten verwarren door oude "kruisjes", want waar jij het over had was vannachtquote:Op woensdag 27 juli 2005 16:04 schreef JoeKurr het volgende:
[..]
Neerslag is niet per definitie hetzelfde als onweer he
Kijk hier maar eens: www.wetterzentrale.de/pics/sfanim.gif
Komtumaarquote:Op woensdag 27 juli 2005 16:28 schreef i2Them2 het volgende:
regent al in limburg en er komt nog meer aan.
[afbeelding]
Dr is momenteel een beetje regen in Sittard, de lucht is grijs hier... Ik heb liever lekker zwarte lucht.quote:Op woensdag 27 juli 2005 16:28 schreef i2Them2 het volgende:
regent al in limburg en er komt nog meer aan.
[afbeelding]
Begint hier touwens ook weer eens te miezeren
Thnx, ben het helemaal vergeten.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:07 schreef Marky-Boom het volgende:
SpeedyGJ, aangezien jij altijd standaard de code bij je avatar hebt staan..gooi deze er dan maar bij:
306870
(met dank aan de jarige Againzender)
Misschien dat buitje ten ZZW van eindhoven?quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:23 schreef Againzender het volgende:volgens de bliksemdetectie onweer in de buurt van Eindhoven?
Je ziet op de radar het laatste half uur de echo's boven het zuiden opeens heel fel worden, dus dat zal het wel zijn.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:24 schreef Marky-Boom het volgende:
[..]
Misschien dat buitje ten ZZW van eindhoven?
Niets gemerkt hier hoor. 't is wel zo als ik naar buiten loop dat het lijkt alsof ik een badkamer binnenloop waar net gedoucht is. Zó fucking vochtig is het.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:23 schreef Againzender het volgende:volgens de bliksemdetectie onweer in de buurt van Eindhoven?
het zit ten oosten van Eindhoven, en trekt vrij snel, zit nu boven Noord Limburg zo te zien. Flinke echo!quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:31 schreef DemonRage het volgende:
[..]
Niets gemerkt hier hoor. 't is wel zo als ik naar buiten loop dat het lijkt alsof ik een badkamer binnenloop waar net gedoucht is. Zó fucking vochtig is het.
Bij jou wel!quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:36 schreef indahnesia.com het volgende:
in Eindhoven regent het met 26 graden en 68% vochtigheid, er is 1 rommel gehoord.
Denk dat er zich voorlopig nog wel wat ontwikkelt.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:34 schreef Againzender het volgende:
[..]
het zit ten oosten van Eindhoven, en trekt vrij snel, zit nu boven Noord Limburg zo te zien. Flinke echo!
Misschien hebben we geluk..omgeving rotterdam onstaan nu ook buien..quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:39 schreef i2Them2 het volgende:
Hier is 19*C en eigenlijk helemaal niet broeierig, maar misschien komt dat nog want de zon breekt voor het eerst vandaag door de wolken heen
Die bui zie ik hier vanuit me zolderraam.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:49 schreef Oom_Agent het volgende:
Er komt wel iets aardigs aan vanuit Noord Limburg......... lijkt wat meer noordwaarts te trekken dan de rest.
Ja, het begint inderdaad wat op tijd. Het zal waarchijnlijk zometeen wel gaan druppelen op Campzone (Walibi World, Biddinghuizen)quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:10 schreef Party_P het volgende:
Hmm toch eerder slecht weer dan ik had verwacht
ja idd, in zuidholland is het stuk inmiddels gegroeid naar een flinke bui, wat zeker deze kant op komt.quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:24 schreef Yezz het volgende:
[..]
Ja, het begint inderdaad wat op tijd. Het zal waarchijnlijk zometeen wel gaan druppelen op Campzone (Walibi World, Biddinghuizen)
Die buien in het westen groeien als kool. Hopelijk blijven ze zo, of hopelijk, worden ze nog sterker.quote:Op woensdag 27 juli 2005 17:45 schreef Marky-Boom het volgende:
[..]
Misschien hebben we geluk..omgeving rotterdam onstaan nu ook buien..
Volgens dat ding moet het hier gieten.. Pokke ding..quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:32 schreef i2Them2 het volgende:
[..]
Die buien in het westen groeien als kool. Hopelijk blijven ze zo, of hopelijk, worden ze nog sterker.![]()
http://www.wetteronline.de/radar/euroddlnwf.htm
Had ik niet gedacht vandaag.quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:43 schreef SpeedyGJ het volgende:
Rond tegelen is weer mogelijk een wallcloud gezien!
Dat is een soort uitzakking van een buienwolk die bijna tot aan het aardoppervlak reikt en soms zelfs raakt.quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:47 schreef Evil-Cherry het volgende:
Een wattus??
Het komt hier met BAKKEN uit de lucht in Amstelveen met zwaar onweer.quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:32 schreef i2Them2 het volgende:
[..]
Die buien in het westen groeien als kool. Hopelijk blijven ze zo, of hopelijk, worden ze nog sterker.![]()
http://www.wetteronline.de/radar/euroddlnwf.htm
aha, dat is het gerommel dat ik hier hoor dus!quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:51 schreef KonnieKipke het volgende:
[..]
Het komt hier met BAKKEN uit de lucht in Amstelveen met zwaar onweer.
??quote:Op woensdag 27 juli 2005 18:51 schreef Oom_Agent het volgende:
[..]
Dat is een soort uitzakking van een buienwolk die bijna tot aan het aardoppervlak reikt en soms zelfs raakt.
[afbeelding]
Geinig dingquote:Op woensdag 27 juli 2005 18:51 schreef Oom_Agent het volgende:
[..]
Dat is een soort uitzakking van een buienwolk die bijna tot aan het aardoppervlak reikt en soms zelfs raakt.
[afbeelding]
Komt er goed uit zakken daarquote:Op woensdag 27 juli 2005 19:04 schreef SpeedyGJ het volgende:
Voor de mensen die hebt hebben gemist:
[afbeelding]
[afbeelding]
[afbeelding]
[afbeelding]
[afbeelding]
[afbeelding]
[afbeelding]
Kan jij me dan het verschil uitleggen?quote:Op woensdag 27 juli 2005 19:06 schreef Evil-Cherry het volgende:
Dacht dat het een soort shelfcloud zou zijn, maar dat is het dus duidelijk niet.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |