Jaquote:Op zondag 8 maart 2009 17:37 schreef Guido81 het volgende:
Piet als ik een preferment maak van 350ml water, 150gr meel en de helft van de gist moet ik dan na drie dagen de andere helft van de gist erbij doen? (plus de resterende hoeveelheid meel en vulling)
Als je je deeg klaar hebt neem je een deel ervan en dat kan je dan over een aantal dagen weer aan het nieuwe deeg toevoegen. Dan heb je daar namelijk al je preferment aan (pre ferment, vooraf gegist) en hoef je het niet apart te maken.quote:En wat bedoel je precies met een deel in de koelkast bewaren? Moet je het bovenstaande proces niet elke keer herhalen?
Neuh, hoeft niet echt, wel in een plastic bakje bewaren.quote:Op zondag 8 maart 2009 21:23 schreef Guido81 het volgende:
Bij dat 100gram deeg wat je wilt bewaren voor een volgende brood hoef je geen extra water en gist toe te voegen?
3-5 dagen, zou het na 3 dagen gewoon invriezenquote:Hoe lang kan je dit maximaal bewaren?
Broodzout zegt me niets, en broodverbeteraar, tja, als je dat soort toevoeging wilt gebruiken waarom zou je dan zelf brood bakken? Ik wilde leren brood te bakken van meel, gist, water en zout.quote:Hoe sta je tegenover broodzout en broodverbeteraar (goed verkrijgbaar bij molens)?
Broodzout is jodium verrijkt zout. Omdat wij Nederlanders via ons normale dieet anders te weinig jodium binnen zouden krijgen, zijn bakkers verplicht dit zout te gebruiken. Als je alleen nog maar eigen gebakken brood eet is het wel een goed idee dit te gebruiken. Als je af en toe zelf bakt, zou ik gewoon zout nemen, ik denk dat de jodium de smaak wel iets beïnvloed.quote:Op zondag 8 maart 2009 21:40 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Neuh, hoeft niet echt, wel in een plastic bakje bewaren.
[..]
3-5 dagen, zou het na 3 dagen gewoon invriezen
[..]
Broodzout zegt me niets, en broodverbeteraar, tja, als je dat soort toevoeging wilt gebruiken waarom zou je dan zelf brood bakken? Ik wilde leren brood te bakken van meel, gist, water en zout.
bron: de broodovenquote:De lange biga: 100 % bloem, 45% water, 1-1,2% gist, De rijstijd is 8-14 uur, afhankelijk van de omgevingstemperatuur. Bij 6 C kan de fermentatie 18 uur duren.
Geen idee wat een planeetmenger is trouwens. Laatst misschien te weinig gist gebruikt, in elk geval rees het voor geen meter. Maar na drie dagen kwam er toch wat schot in de zaak (ik heb het na 1 dag wel koel gezet). Gebakken, prachtig brood geworden.quote:De Poolish
Deze methode bestaat uit twee stappen, stap 1 is het aanmaken van een slap deeg bestaande uit gist en gelijke delen bloem en water. Dit beslag maak je enkele uren voor het aanmaken van het uiteindelijke deeg.
Stap 2 is het aanmaken van het deeg.
Het doel van stap 1 is een snelle vermeerdering van gistcellen, dit leidt uiteindelijk tot een beter rijsvermogen van het uiteindelijke deeg.
Het gistpercentage is afhankelijk van het type bloem en de tijd tijd waarin je de poolish laat rijzen.
Dit zijn de aanbevolen percentages:
2.5% gist voor een 2 uur durende fermentatie op omgevingstemperatuur
1.5% gist voor 3 uur
0.5% gist voor 8 uur
0.1% gist voor 12-16 uur
De ingrediënten kort door elkaar mengen, evt met behulp van een planeetmenger.
Het volume van de poolish moet minstens verdubbelen, het oppervlak moet concaaf zijn (ingezakt). Een te lange fermentatie maakt de poolish te kleverig. De temperatuur van de poolish mag niet hoger worden dan 26 C.
In stap 2 wordt het resterende worden de resterende ingrediënten toegevoegd (bloem, water, zout), het zout toevoegen in stap 1 heeft een remmend effect op de gistwerking. Het deeg krijgt een rijstijd van een uur, wordt daarna verdeeld en opgemaakt, en na voldoende narijs afgebakken.
Poolish is ook een soort preferment.quote:Op maandag 9 maart 2009 20:21 schreef sigme het volgende:
Ik had eerst een zuurdesem gemaakt, daarmee brood gebakken en steeds een voorraad zuurdesem aangehouden, maar na verloop van tijd verloor het desem z'n zuurheid & kracht. Jammer, ik vond het brood wel erg lekker. Maar het dagelijks bijhouden van een zuurdesem kan ik voorlopig toch niet, dus ik ben van techniek veranderd.
Ik maak nu een 'biga', volgens dit recept:
[..]
bron: de broodoven
45% water lukt me trouwens niet, of ik ben niet sterk genoeg, of mijn volkorenmeel heeft iets meer water nodig. Ik doe een halve liter water op een kilo meel.
Met de biga maak ik een stevig volkorenbrood.
Daarnaast experimenteer ik voor witbrood met een poolish volgens dit recept (zelfde bron):
[..]
Geen idee wat een planeetmenger is trouwens. Laatst misschien te weinig gist gebruikt, in elk geval rees het voor geen meter. Maar na drie dagen kwam er toch wat schot in de zaak (ik heb het na 1 dag wel koel gezet). Gebakken, prachtig brood geworden.
Nu ik Piets opmerking over preferment lees ga ik dat ook maar eens proberen.
Ja, dudelijk, en die biga ook.quote:Op maandag 9 maart 2009 20:37 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Poolish is ook een soort preferment.
Dank voor de toelichting. Overigens heb ik onlangs aardperen/topinamboer in de tuin gezet, en ergens heb ik gelezen dat dat ook gebruikt werd als broodverbeteraar. Later, als ik aardperenoogst heb ga ik me daar nog eens nader in verdiepen.quote:en een planeet menger staat hier bv uitgelegd
http://www.receptentabel.nl/keukenkennis/keukengerei/?gereiID=113
Een Kitchenaid is bv een planeetmenger voor huishoudelijk gebruik
[ afbeelding ]
Het idee achter préfermenten of poolisch is dat je het gistingsproces lang laat duren, het brooddeeg heeft dan meer tijd om smaak te ontwikkelen. Je krijgt mooie zuurtjes en volle broodsmaak. Moderne gisten zijn gemaakt voor de bakker die snel zijn deeg klaar wil hebben om te bakken, lak aan hoe het smaakt. Geen mooie structuur, hup broodverbeteraar erbij, kleur? Huppa, wat gecarameliseerde mout erbij dan lijkt het nog gezonder zo bruin als dat is.
dat ben ik binnenkort inderdaad ook van planquote:Op maandag 9 maart 2009 20:44 schreef Pietverdriet het volgende:
Je kan trouwens gewoon gekookte aardappel door je brooddeeg mengen, eten ze in Duitsland wel, Kartoffelbrot, is eigenlijk nog lekker ook.
Je gebruikt toch wel onbehandelde sinaasappels?quote:Op dinsdag 10 maart 2009 19:42 schreef The_Hives het volgende:
[..]
dat ben ik binnenkort inderdaad ook van plan
Zou je me met onderstaande vragen kunnen helpen?
Vandaag 2 kleine broden gemaakt (helaas nog zonder preferment). Heb er voor het eerst geraspte schil van een sinaasappel doorheen gedaan. Het gaf een smakelijke toevoeging aan het brood.
Geen idee, probeer het eens, ik denk dat als je een zoet sinaasappelsap gebruikt het zelfs positief kan werken omdat de suiker voedsel is voor de gist.quote:Nou vroeg ik me alleen af of ik bijvoorbeeld ook sinaasappelsap kan gebruiken (alleen dus het beetje sap uit de geraspte sinaasappel mengen met het water) om het op smaak te brengen. De schil deed ik er bij de 2e keer kneden doorheen. Als je dus meteen bij het begin de sinaasappelsap toevoegt, kan dit dan een negatieve effect hebben (zoals zout) op de gisting/rijzen of is dit verder geen probleem?
Je zou het rijzen kunnen onderbreken/vertragen door het in de koelkast te zetten en het er donderdagavond uit te halenquote:Daarnaast nog een vraag (ja ik ben een noob) . Stel ik maak woensdagavond mijn deeg (ik wil dit woensdag doen want vrijdag moet ik op tijd weg en wil ik 's ochtends het brood bakken), kan ik dan meteen alle deeg maken zodat ik het vrijdagochtend alleen nog in de oven hoef te doen? Of raad je me dan toch aan om woensdag bijvoorbeeld 1/3 te doen en dan vrijdag de rest van het recept. (nadeel voor mij is dat ik dan ook weer een paar uur moet incalculeren voor het rijzen).
tweede keer kneden is er ook vooral om de belletjes klein en het brood egaal van structuur te maken.quote:En dan de laatste vraag: als ik woensdag alles maak, kneed ik het dan dezelfde avond nog voor de 2e keer om het vervolgens in de broodvorm te doen en daarin 1,5 dag te laten rijzen of kneed ik het dan vrijdagochtend voor de tweede keer? Ik neem aan dat het daarna na 1,5 dag rijzen bij 17 graden niet nog een keer een uur moet rijzen.
U bent welkomquote:
raad je echt aan een biologische onbehandelde sinaasappel te gebruikenquote:De sinaasappel had ik van te voren goed schoon geboend.
okay, probeer ook eens prefermenten, die geven ook frisse en subtiele zuurtjesquote:En waarom sinaasappelrasp? Gewoon om eens een variatie te proberen. Moet zeggen dat het goed bevallen is. Gaf een subtiele extra smaak aan het brood. In ieder geval zeker voor herhaling vatbaar. Denk zelfs dat als je sinaasappelsap ernaast zou gebruiken dat de smaak eventueel te sterk wordt, maar ga het in ieder geval een keer proberen
(zal dan wel bij een groter brood zijn)
ga ik zeker doenquote:Op dinsdag 10 maart 2009 20:24 schreef Pietverdriet het volgende:
okay, probeer ook eens prefermenten, die geven ook frisse en subtiele zuurtjes
Uiteraard versgeperstquote:Op dinsdag 10 maart 2009 20:43 schreef KrnKje het volgende:
Sinaasappelsap heb ik altijd in m'n zonnebloembrood zitten, is erg lekker. Wel dan versgeperst; het zuur-bittere pak-sap is niet lekker
Uuhm 120 ml sap en de rest water, zal dus ongeveer 1 op 2 zijn...quote:Op dinsdag 10 maart 2009 20:52 schreef The_Hives het volgende:
[..]
Uiteraard versgeperst. pak-sap drink ik sowieso niet. Wat voor verhouding gebruik jij dan tussen water en sinaasappelsap?
Wat ik een geschikt basisrecept vind is het volgende:quote:Op zaterdag 14 maart 2009 17:46 schreef BertusG het volgende:
Wat is een goed basis recept voor de beginner? Ik wil zoals piet voorschrijft beginnen bij de basis en 'echt' brood leren bakken. Natuurlijk zijn er genoeg recepten te vinden op internet, maar ik hoor het graag van jullie.
in de meeste gewone winkels is er niet zoveel keuze: wit/bruin/bruin met bv zonnebloempitten. Dus als je gewoon witbrood wilt maken moet je vader alleen het goede pak pakkenquote:Op zondag 15 maart 2009 00:39 schreef 2cv het volgende:
Dit topic heeft mij op een idee gebracht. Ik zit wegens gezondheidsellende thuis (in het Fok!Stok topic staat een mooie samenvatting hoe en wat) en ik verveel mij soms een beetje. Misschien is het leuk eens te proberen om eens een brood te bakken.
Echter, het meest ingewikkelde wat ik ooit in de keuken heb klaargemaakt is pannekoeken (pannekoekmeel, melk, eieren, zakje vanillesuiker en vulling). Ik hoef het niet echt te leren (dus geen zin in 10 broden die ik verpest waarna het 11e brood enigzins eetbaar is) dus een pakje broodmix (of hoe die zooi ook maar heet) is voor mij goed genoeg.
Welk merk raden jullie mij dan aan ? Dan kan ik m'n vader dat duidelijk maken en naar de winkel sturen. Persoonlijk houd ik het meest van witbrood zonder zaadjes, klontjes, ongemalen graankorrels of wat dan ook maar er doorheen maar wat krenten of rozijnen is geen punt (das zacht).
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |