abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_221962272
quote:
Een melding van huiselijk geweld of kindermishandeling belandt vaak op een grote stapel. Al jaren duurt het te lang voordat er actie wordt ondernomen. Kritiek van buitenaf was er al, maar nu trekt Veilig Thuis zelf aan de bel.

Het komt doordat het aantal adviezen en meldingen maar blijft stijgen, de situaties complexer worden en er overal in de zorg tekorten zijn. Per jaar worden tienduizenden situaties waarin mensen mogelijk worden mishandeld, te laat opgepakt. De enige oplossing is volgens de organisatie dat er meer geld komt vanuit de overheid.

Veilig Thuis is de poortwachter bij het aanpakken van huiselijk geweld en kindermishandeling. Het meldpunt geeft advies en doet onderzoek naar meldingen. Vooral dat onderzoek kost veel tijd, omdat daarvoor mensen moeten worden gesproken of informatie moet worden opgevraagd bij huisarts of school.

Meer en meer meldingen
Jaar na jaar groeit het aantal meldingen. Veilig Thuis is daar blij mee, omdat er meer aandacht is voor signalen van mogelijke mishandeling. Tegelijkertijd worden het er te veel om ze allemaal op te pakken.
Vorig jaar ging het om 136.000 meldingen. Bij ruim 90.000 van die meldingen was de organisatie nog niet bij het gezin betrokken, bij de andere was dat wel het geval.
Normaal wordt de wachtlijst in de zomer iets kleiner, dat is nu niet gebeurd. We komen er niet doorheen, het gaat zo niet meer.

Ida Ouweneel, bestuur Landelijk Netwerk Veilig Thuis
Een melding moet binnen vijf dagen worden opgepakt, staat in de wet. Dat gebeurt vaak niet. In de afgelopen jaren is ongeveer de helft van de meldingen later opgepakt. Mensen moeten nu gemiddeld zo'n twee maanden wachten. In sommige gevallen gaat het om langer dan een half jaar.

"En het vooruitzicht voor dit jaar geeft geen hoop", zegt Ida Ouweneel van het bestuur van het Landelijk Netwerk Veilig Thuis. "Normaal wordt de wachtlijst in de zomer iets kleiner, dat is nu niet gebeurd. In het najaar komen er meestal alleen maar meer meldingen. We komen er niet doorheen, het gaat zo niet meer."
"Wel screenen we alle meldingen die bij ons binnenkomen", vervolgt Ouweneel. "Als er acuut onveiligheid is, dan geldt er geen wachtlijst en pakken we de melding gelijk op."

Mishandeling in Stadskanaal
De inspectie trekt al jaren aan de bel over de wachttijden. Ook advocaten waarschuwden toen bekend werd dat in Stadskanaal een 6-jarig meisje ernstig was mishandeld. Ondanks meldingen bij Veilig Thuis, kon de mishandeling doorgaan.

"Op dit moment kunnen we niet garanderen dat we alle signalen van onveiligheid tijdig kunnen oppakken", zegt Ouweneel. "Dat baart ons grote zorgen."
Colinda Guiljam, medewerker bij Veilig Thuis in Zeeland, ziet ook dat de stapel met meldingen toeneemt. "Iedere dag als ik de computer opstart, zie ik het aantal meldingen groter worden. Begin dit jaar ging het om ruim 30 meldingen op de wachtlijst in Zeeland, nu om bijna 400 meldingen."

Vastgelopen jeugdzorg
"Een voorbeeld van zo'n situatie op de wachtlijst is iemand die bij de buren een hoop geschreeuw en gegil van een kind hoort", legt Guiljam uit. "Er is een vermoeden van kindermishandeling, maar meer weet je op dat moment niet. Door de grote toename van andere crisissituaties duurt het langer dan je wil om duidelijkheid te krijgen over de situatie van zo'n kind."

Niet alleen het aantal meldingen stijgt, ook het soort situaties verandert, ziet Guiljam. "Als huiselijk geweld of kindermishandeling niet meer vroegtijdig wordt opgespoord, wordt zo'n situatie moeilijker."
Niet alleen bij Veilig Thuis loopt het vast. In de jeugdzorg zijn overal tekorten en wachtlijsten. Kinderen en jongeren die in een kwetsbare situatie zitten, krijgen niet op tijd de hulp die nodig is. Dat zorgt dan weer voor meer meldingen bij Veilig Thuis.
"We zijn meldingen aan het rondpompen", zegt Ouweneel. "De wachtlijst bij ons is een gevolg van het vastlopen van de jeugdzorg. Er moet een omslag komen, waarbij hulp veel sneller wordt ingeschakeld."

Omslag in gang gezet
Vijf jaar geleden is er zo'n plan gekomen, vanuit de sector, het Rijk en gemeenten. Het is gericht op meer samenwerking en moet een antwoord geven op de vele verschillende jeugdzorgorganisaties.
"We zijn bezig met die omslag, maar er is nu helemaal geen geld voor vrijgemaakt", aldus Ouweneel. "We hebben dat echt nodig om te investeren. Daarbij hebben we geld nodig om op korte termijn extra mensen aan te nemen. Er is 70 miljoen euro voor de komende jaren nodig vanuit het kabinet."

Minister Sterk zegt in een reactie dat het belangrijk is om in kaart te brengen waar de knelpunten bij Veilig Thuis vandaan komen. Ze gaat binnenkort in gesprek met wethouders, de Vereniging Nederlandse Gemeenten en Veilig Thuis om te kijken wat er nodig is. Of er ook echt extra geld komt, zegt ze niet.
Morgen en overmorgen is er in de Tweede Kamer een debat over de zorgbegroting, waar Veilig Thuis onder valt.

Bron: https://nos.nl/artikel/26(...)t-werk-niet-meer-aan
Ernstig dat zaken als Veilig Thuis / jeugdzorg het werk niet meer aan kunnen.
Juist hier zou, bij de voordeur of in acute nood, nooit lang gewacht moeten hoeven worden op de juiste hulp.
pi_221962297
Meer en meer staat op het randje van omkiepen hier in Nederland.

Niks lijkt meer goed te gaan.
De oude oude layout was veel beter!!
vosss is de naam, met dubbel s welteverstaan.
pi_221962355
Je kunt ook eerst je eigen productiviteit eens doorlichten voordat je direct om meer geld begint te roepen.
pi_221962361
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 08:56 schreef Charles33 het volgende:
Je kunt ook eerst je eigen productiviteit eens doorlichten voordat je direct om meer geld begint te roepen.
Oh fijn er is een eenvoudige oplossing
pi_221962373
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 08:57 schreef smizy het volgende:

[..]
Oh fijn er is een eenvoudige oplossing
Dit soort instanties zijn vooral vergaderclubjes. Met 11 man vergaderen over 1 kind en dan zijn er 2 aan tafel die het kind ook daadwerkelijk kunnen aanwijzen op de klassenfoto.
  dinsdag 13 oktober 2026 @ 09:00:43 #6
182233 thedeedster
IWAB: Ik Weet Alles Beter...
pi_221962380
Allemaal diep triest.

Maar ik zie het toch als een symptoom van die pappen en nathouden mentaliteit in dit land.
Als mijn post niet duidelijk is, moet je misschien even je sarcasmeradar aanzetten.
  dinsdag 13 oktober 2026 @ 09:33:02 #7
512422 Koekoekmakto
mighty, mighty warrior
pi_221962511
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 09:00 schreef Charles33 het volgende:

[..]
Dit soort instanties zijn vooral vergaderclubjes. Met 11 man vergaderen over 1 kind en dan zijn er 2 aan tafel die het kind ook daadwerkelijk kunnen aanwijzen op de klassenfoto.
Is wel zo. Veilig thuis heeft ook amper mandaat. Het is vooral een 'doorschuiver' naar de politie en de jeugdzorg. Problemen oplossen kunnen ze niet, mensen uit een gevaarlijke situatie halen is de max (en dat doen ze ook zelden). Praatfabrieken der onmacht.

Er zijn te weinig plekken voor de veilige opvang van kinderen en volwassenen en te weinig detentieplekken voor de meppers.
"Doe maar gek, want er zijn al genoeg gewone mensen" - Ted Langenbach
pi_221963452
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 08:56 schreef Charles33 het volgende:
Je kunt ook eerst je eigen productiviteit eens doorlichten voordat je direct om meer geld begint te roepen.
In Japan is geld nog menskracht/mankracht beschikbaar, beter bestuderen we Japan, hoe zij daarvoor oplossingen vinden. Nergens word men ouder, dus menskracht en geld zijn blijkbaar niet echt bepalend.

[ Bericht 0% gewijzigd door Digi2 op 13-10-2026 11:15:27 ]
Geld maakt meer kapot dan je lief is.
Het zijn sterke ruggen die vrijheid en weelde kunnen dragen
Wees nutteloos, want zodra je nuttig bent wordt je gebruikt
pi_221963475
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 11:10 schreef Digi2 het volgende:

[..]
In Japan is geld nog menskracht beschikbaar, beter bestuderen we Japan, hoe zij daarvoor oplossingen vinden. Nergens word men ouder, dus menskracht en geld zijn blijkbaar niet echt bepalend.
Mankracht.
'Correct me if i'm wrong, for I'll be quite thankful for the lesson learned.' - Author unknown, 1987
  dinsdag 13 oktober 2026 @ 12:54:33 #10
287741 matspontius
Same old shit, different day
pi_221963936
Gaat er in dit land uberhaupt nog wel iets goed? GGZ, ouderenzorg, gehandicaptenzorg, gezondheidszorg, migratie/asielopvang, etc. Kinderen worden hiervan zwaar de dupe - chapeau Nederland ^O^

Een ontwikkeld land - dat ga je je tot sterk afvragen bij dit soort berichten
"Hoka Hey!"
  dinsdag 13 oktober 2026 @ 13:04:37 #11
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_221963978
Dit is natuurlijk de schuld van het feminisme. Al die arme kerels moeten dit wel doen omdat ze op Twitter zo irritant zijn.
pi_221964009
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 13:04 schreef Hexagon het volgende:
Dit is natuurlijk de schuld van het feminisme. Al die arme kerels moeten dit wel doen omdat ze op Twitter zo irritant zijn.
Deze werkt niet meer zo goed sinds Clancy.
  dinsdag 13 oktober 2026 @ 13:18:04 #13
335133 MichaelScott
fulltime CEO//parttime fluffer
pi_221964035
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 13:12 schreef DrRobotnik het volgende:

[..]
Deze werkt niet meer zo goed sinds Clancy.
Clancy knoopte haar kinderen gewoon gelijk op met een fitness-elastiek dus die komen ook niet op de wachtlijst.
Op zaterdag 8 februari 2014 23:39 schreef Slaapscheet het volgende:
Oke, MichaelScott, je bent geweldig. :D
pi_221965511
quote:
0s.gif Op dinsdag 13 oktober 2026 12:54 schreef matspontius het volgende:
Gaat er in dit land uberhaupt nog wel iets goed? GGZ, ouderenzorg, gehandicaptenzorg, gezondheidszorg, migratie/asielopvang, etc. Kinderen worden hiervan zwaar de dupe - chapeau Nederland ^O^

Een ontwikkeld land - dat ga je je tot sterk afvragen bij dit soort berichten
Neuh, dit is gewoon standaard. Dit is eigenlijk het enige dat je moet weten:

quote:
De enige oplossing is volgens de organisatie dat er meer geld komt vanuit de overheid.

[...]

Morgen en overmorgen is er in de Tweede Kamer een debat over de zorgbegroting, waar Veilig Thuis onder valt.
Feiten doen er niet toe, ophef maken in de media is de beste manier voor dit soort organisaties om geld te krijgen. Dat is het enige waar de politiek op reageert.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')