Niet mijn OPquote:Scholieren kijken steeds negatiever naar homo's, bleek uit onderzoek. "Het wordt me door de strot gedrukt", zeggen leerlingen over voorlichting over de lhbtqia+-gemeenschap. Toch is uitleg noodzakelijk, juist van heteroseksuele mensen, vertellen leraren aan NU.nl.
"Meneer, ik ken helemaal niemand die gay is", zegt een leerling tegen Daan Krahmer. Hij geeft geschiedenis en maatschappijleer op een school in Eindhoven. "Hoezo? Je kent mij toch?" Even is het stil. "Maar u lijkt helemaal niet op Gordon."
Het is slechts een voorbeeld van een onwetende leerling. Maar volgens het onderzoek is de blik richting homo's veel negatiever. Het aandeel jongens dat positief staat tegenover homoseksualiteit daalde in vier jaar tijd van 40,3 naar 22,3 procent. Ook meisjes zijn steeds negatiever.
"Lettersoep, genderindoctrinatie en genderterreur" zijn termen die Krahmer "regelmatig" hoort. Het zijn termen die gebruikt worden om aan te geven dat gender- en seksuele diversiteit zouden worden 'opgelegd' aan hetero mensen. Het zijn woorden die kinderen die met hun eigen seksualiteit worstelen bijblijven, denkt Krahmer.
Dat die termen kwalijk zijn, staat buiten kijf. Maar het is veel napraten, denkt Maxe de Rijk. Zij is leerkracht in het speciaal onderwijs en was eerder docent maatschappijleer op het vmbo. "Leerlingen zien online content van influencers en politici die negatieve opmerkingen maken. Die praten ze na."
Online openlijk kritiek uiten
Dat ziet ook Thijs Smeenk, die namens COC Nederland tot de zomer voorlichting over de lhbtqia+-gemeenschap gaf op middelbare scholen. Het maakt lesgeven de afgelopen jaren moeilijker, zegt hij.
Hoe praktischer het schoolniveau, hoe negatiever de reacties waren. Ook waren jongeren met een migratieachtergrond minder vaak positief over homoseksualiteit dan jongeren met alleen een Nederlandse afkomst. Smeenk ziet dat terug in zijn lessen. "Er is meer agressie en weerstand."
Sociale media en de manosfeer spelen een rol in het antihomosentiment onder leerlingen. Smeenk en Krahmer zien de online omgeving als een plek waar kinderen en jongeren openlijk kritiek kunnen uiten op de queergemeenschap. "Vroeger deden ze dat stiekem", stelt Smeenk. "Nu lijkt er een podium te zijn waarop je gewoon kan zeggen dat je 'ertegen' bent."
De scholieren die Smeenk ziet, zeggen dat informatie- en acceptatie rond lhbtqia+-mensen "door de strot wordt geduwd". De Rijk denkt ook dat die opmerking wordt nagepraat van bepaalde politici als ze met leerlingen praat over waarom er bijvoorbeeld pride is. Toch zien sommigen regenboogvlaggen, de stijgende populariteit van pride en berichten in de media alsof lhbtqia+-informatie hen wordt opgelegd.
Dat hoort de gemeenschap vaker sinds de zichtbaarheid van deze mensen is gegroeid, ziet ook COC Nederland. "Er wordt je natuurlijk niets door de strot geduwd", zegt een woordvoerder van de belangenorganisatie. "Het gaat over jezelf zijn en veiligheid voor iedereen."
Scholen moeten meer beleid voeren
En dus "blijft uitleg nodig". Smeenk vertelt tijdens zijn voorlichtingen dat hij zelf op mannen valt. Leerlingen luisteren dan altijd geïnteresseerd. Maar de ervaring van Krahmer, die bi+ is, is anders. Zo kreeg hij opmerkingen als 'heb je aids?' en werd hij door collega's van sociale media verwijderd. Als hij opmerkingen krijgt, probeert hij koel te blijven en de angel eruit te halen. "Maar ik voel me er ook ongemakkelijk bij."
Volgens de docenten zijn er meer rolmodellen en figuren nodig die opstaan tegen dit soort geluiden. "Juist op scholen, waar kinderen vaak ontdekken dat ze op mannen of vrouwen vallen", zegt Krahmer. Hij vertelt over een leerling die thuis niet durft te vertellen dat hij op mannen valt. "Dan schopt mijn vader me het huis uit", citeert hij.
Scholen zouden volgens hem expliciet lhbtqia+-beleid moeten hebben. Daarbij zouden docenten les moeten krijgen over hoe zij moeten omgaan met verschillende meningen over de lhbtqia+-gemeenschap. COC Nederland is het daarmee eens, maar benadrukt dat scholen blijvend geïnteresseerd zijn in Paarse Vrijdag. Dat is een dag in het jaar waarop gevierd wordt dat iedereen zichzelf mag zijn, ongeacht geaardheid of genderidentiteit.
"De pakketten zijn in no time op", zegt de woordvoerder. Hij stelt dat positievere verhalen nodig zijn, ook om lhbtqia+-mensen te beschermen tegen de heftige cijfers. Volgens hem vragen scholen dit jaar wel vaker advies over hoe zij moeten omgaan met de verschillende meningen over de queergemeenschap.
Uitspreken van groot belang
Dat uitspreken is belangrijk op verschillende manieren. Kinderen en jongeren halen hun ideeën vaak van sociale media en zien daar ook onjuiste informatie. Voorbeeld is een vlog die rondgaat waarin homoseksualiteit als "besmettelijk" wordt bestempeld. Daarom is het goed als influencers - en vooral heteroseksuele influencers - zich uitspreken, zegt Smeenk.
Dat deed influencer Défano Holwijn in een vlog waarin hij onder meer uitlegt waarom er geen heterovlag bestaat. Ook plaatste BNNVARA een bericht waarin BN'ers zich uitspreken als bondgenoten voor lhbtqia+-mensen. "Uitspreken is zo belangrijk. Juist als heteroseksuele mensen dat doen, wordt de norm gezet", zegt de woordvoerder van COC Nederland.
Toch zijn goede voorbeelden overal te vinden. Als De Rijk leerlingen negatieve opmerkingen hoort maken over queers, gaat ze altijd het gesprek aan. "Als ze beseffen dat ze iemand kunnen kwetsen, draaien leerlingen eigenlijk altijd bij." Ook vertelt De Rijk aan haar leerlingen dat ze met een vrouw is getrouwd. "Je weet nooit voor wie je een voorbeeld bent in de klas."
Dat jouw strot niet de maatstaaf der dingen is? Dat er uitingen zijn buiten je comfortzone?quote:
Hilarische take aangezien de meeste blauwharigen juist de grootste huilers zijn en voor het minste geringste hun polsen beginnen te snijden. Over “wen er maar aan” gesproken.quote:Op zondag 27 september 2026 09:05 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Dat jouw strot niet de maatstaaf der dingen is? Dat er uitingen zijn buiten je comfortzone?
Zoals het gebruiken van "verkeerde" pronouns?quote:Op zondag 27 september 2026 09:05 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Dat jouw strot niet de maatstaaf der dingen is? Dat er uitingen zijn buiten je comfortzone?
Heb je niet lekker geslapen? Er zijn heel veel uitingen buiten mijn comfortzone, maar ik kan er voor kiezen om daarmee geconfronteerd te worden of niet. En dat kan niet wanneer je op school is en "les" moet volgen.quote:Op zondag 27 september 2026 09:05 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Dat jouw strot niet de maatstaaf der dingen is? Dat er uitingen zijn buiten je comfortzone?
Overdreven reactie. 0% inhoud, 100% hysteria.quote:Op zondag 27 september 2026 09:08 schreef William_Papadin het volgende:
[..]
Hilarische take aangezien de meeste blauwharigen juist de grootste huilers zijn en voor het minste geringste hun polsen beginnen te snijden. Over “wen er maar aan” gesproken.
Een vreselijk groot maatschappelijk probleem.quote:Op zondag 27 september 2026 09:13 schreef Richestorags het volgende:
[..]
Zoals het gebruiken van "verkeerde" pronouns?
Oftewel, je hebt geen weerwoord, voelde je blijkbaar wel aangesproken en dus maar een ad hominem...quote:
Ik heb prima geslapen. Accepteren dat er soms geen keuze is mbt het curriculum lijkt mij volwassen. Buiten sgool zoek je het maar uit.quote:Op zondag 27 september 2026 09:14 schreef pmponer het volgende:
[..]
Heb je niet lekker geslapen? Er zijn heel veel uitingen buiten mijn comfortzone, maar ik kan er voor kiezen om daarmee geconfronteerd te worden of niet. En dat kan niet wanneer je op school is en "les" moet volgen.
Volwassen inderdaad, daarom is dit niet nodig op bijvoorbeeld een basisschoolquote:Op zondag 27 september 2026 09:19 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Ik heb prima geslapen. Accepteren dat er soms geen keuze is mbt het curriculum lijkt mij volwassen. Buiten sgool zoek je het maar uit.
Blijkbaar wel, want kinderen blijken door hun opvoeding homofoob te zijn.quote:Op zondag 27 september 2026 09:21 schreef pmponer het volgende:
[..]
Volwassen inderdaad, daarom is dit niet nodig op bijvoorbeeld een basisschool
Volwassen in de zin van realistisch. Ook op de basisschool moet je gedegen informeren (uiteraard passend bij de leefwereld). Beetje naïef om te te denken dat kinderen tot 12 jaar geen desinformatie bij elkaar kunnen scharrelen en met elkaar kunnen delen. Dit moet je in de opvoeding adresseren.quote:Op zondag 27 september 2026 09:21 schreef pmponer het volgende:
[..]
Volwassen inderdaad, daarom is dit niet nodig op bijvoorbeeld een basisschool
Opvoeding, prima voor de thuissituatie.quote:Op zondag 27 september 2026 09:28 schreef Koekoekmakto het volgende:
[..]
Dit moet je in de opvoeding adresseren.
Ik heb nog nooit een homofoob kind gezien. En k vind dat je die informatie als tiener wel zelf kan zoekenquote:Op zondag 27 september 2026 09:27 schreef Wantie het volgende:
[..]
Blijkbaar wel, want kinderen blijken door hun opvoeding homofoob te zijn.
Nee, ook in het onderwijs. Thuissituaties verschillen namelijk veel en onderwijzers zijn gemiddeld beter opgeleid dan ouders. Daarnaast is de school een extensie van de maatschappij en brengen kinderen verschillende informatie over deze onderwerpen ook mee naar school.quote:Op zondag 27 september 2026 09:29 schreef pmponer het volgende:
[..]
Opvoeding, prima voor de thuissituatie.
Er wordt nochtans veel gescholden met 'homo' en zelfstandig informatie opzoeken geeft de kans of des- en misinformatie. Een goede kwaliteit van informatie is belangrijk.quote:Op zondag 27 september 2026 09:31 schreef pmponer het volgende:
[..]
Ik heb nog nooit een homofoob kind gezien. En ik vind dat je die informatie als tiener wel zelf kan zoeken
Bijna 80% van de kinderen blijkt homofoob te zijn.quote:Op zondag 27 september 2026 09:31 schreef pmponer het volgende:
[..]
Ik heb nog nooit een homofoob kind gezien. En k vind dat je die informatie als tiener wel zelf kan zoeken
Neuh, de regenboogbrigade vindt dat je op de basisschool al gedrild moet worden dat je kontje tweerichtingsverkeer is.quote:Op zondag 27 september 2026 09:29 schreef pmponer het volgende:
[..]
Opvoeding, prima voor de thuissituatie.
Itt de fascisten op rechts die elke niet-heteroseksueel willen executeren. Wanneer was jouw laatste 'schop een homo in elkaar'-vriendenuitje ToT?quote:Op zondag 27 september 2026 09:45 schreef ToT het volgende:
[..]
Neuh, de regenboogbrigade vindt dat je op de basisschool al gedrild moet worden dat je kontje tweerichtingsverkeer is.
Hoe harder die neusringen dingen gaan eisen, hoe harder de weerstand gewoon is. En dat is waar dit hele topic om draait, en dan nog zit men hier tandenknarsend te roeptoeteren dat kindjes gehersenspoeld moeten worden.
Leven en laten leven is tegenwoordig niet meer genoeg.
Dat niet alleen, maar ze trekken die weerstand gelijk met 'homofobie' of zelfs haat. Alsof de enige twee opties zijn dat je jezelf volledig overgeeft aan alle onzinnige eisen of dat je zo'n engnek bent die is gevallen voor de Andrew Tate onzin.quote:Op zondag 27 september 2026 09:45 schreef ToT het volgende:
[..]
Neuh, de regenboogbrigade vindt dat je op de basisschool al gedrild moet worden dat je kontje tweerichtingsverkeer is.
Hoe harder die neusringen dingen gaan eisen, hoe harder de weerstand gewoon is. En dat is waar dit hele topic om draait, en dan nog zit men hier tandenknarsend te roeptoeteren dat kindjes gehersenspoeld moeten worden.
Leven en laten leven is tegenwoordig niet meer genoeg.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |