abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  Moderator woensdag 29 juli 2026 @ 17:12:56 #26
500105 crew  vul_maar_in
Doe je toch wel...
pi_221459360
quote:
0s.gif Op woensdag 29 juli 2026 17:12 schreef Peppert het volgende:

[..]
Ik heb geen idee. Mijn onderbuikgevoel zegt dat het een mythe is.
Hoorde het op NPO1...Vond het zelf ook wat too much maar ja. Ze hebben daar ook mobiele executiebusjes.
- vmi voor intimi -
pi_221477196
SPOILER
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
quote:
Voormalig voorzitter van China State Grid, Xin Baoan, wordt onderzocht, aldus de anticorruptiewaakhond.
July 31, 202611:47 PM

Xin Baoan, de voormalige voorzitter van de State Grid Corporation of China, wordt onderzocht wegens vermoedelijke ernstige schendingen van discipline en wetgeving, zo meldde de Chinese anticorruptiewaakhond vrijdag.
https://www.reuters.com/w(...)ti-graft-2026-07-31/

[ Bericht 2% gewijzigd door Peppert op 01-08-2026 02:18:17 ]
pi_221508932
Het corrupte circus gaat gewoon door. Hij heeft zich klaarblijkelijk 'vrijwillig' gemeld omdat het hem te heet onder de voeten werd en komt er vanaf met tien jaar celstraf.
SPOILER
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Suspended_death_sentence

quote:
China veroordeelt gepensioneerde toezichthouder op defensietechnologie tot 10 jaar gevangenisstraf wegens corruptiezaak van 6,3 miljoen Amerikaanse dollar
Published: 9:48pm, 5 Aug 2026



Zhang Jianhua maakte zowel tijdens als na zijn ambtstermijn misbruik van zijn invloed om derden te helpen bij het verkrijgen van goedkeuringen en investeringen. Een voormalige hoge Chinese defensiefunctionaris is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens het aannemen van meer dan 43 miljoen yuan (ongeveer 6,3 miljoen Amerikaanse dollar) aan steekpenningen. Daarmee zet China zijn omvangrijke anti-corruptiecampagne binnen de militaire sector voort.

Zhang Jianhua, voormalig plaatsvervangend hoofd van de Chinese Staatsadministratie voor Wetenschap, Technologie en Industrie ten behoeve van de Nationale Defensie, werd woensdag veroordeeld, meldde het staatsnieuwsagentschap Xinhua.

Volgens de rechtbank maakte Zhang tussen 2008 en vorig jaar misbruik van zijn verschillende leidinggevende functies binnen de organisatie om derden te helpen bij het verkrijgen van goedkeuringen en investeringen. In ruil daarvoor nam hij meer dan 43,38 miljoen yuan aan contanten en kostbaarheden aan.

Zhang bekleedde onder meer de functies van hoofd van de afdeling Financiën en Audit, hoofdingenieur en plaatsvervangend directeur van de defensieadministratie. Ook na zijn pensionering in 2021 bleef hij zijn invloed aanwenden om anderen te helpen onrechtmatige voordelen te behalen bij bedrijfsactiviteiten en het verkrijgen van projectcontracten. Daarmee verdiende hij volgens de staatsmedia nog eens 11,7 miljoen yuan aan illegale inkomsten.

De rechtbank oordeelde dat Zhang zich schuldig had gemaakt aan zowel het rechtstreeks aannemen van steekpenningen als het aannemen van steekpenningen door misbruik van zijn invloed. Beide feiten betroffen volgens de rechters "bijzonder grote bedragen". Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank rekening met het feit dat Zhang zich vrijwillig had gemeld en de feiten had bekend, waardoor hij strafvermindering kreeg.

Naast de gevangenisstraf van tien jaar kreeg Zhang een boete van 3,8 miljoen yuan opgelegd. De illegaal verkregen opbrengsten zijn in beslag genomen en overgedragen aan de staatskas. De uitspraak volgt ruim een jaar nadat Zhang onderwerp werd van een corruptieonderzoek. In mei vorig jaar maakte de Centrale Commissie voor Discipline Inspectie (CCDI), China's hoogste anti-corruptiewaakhond, bekend dat Zhang werd onderzocht wegens "ernstige schendingen van de discipline en de wet" – de gebruikelijke Chinese omschrijving voor corruptie. Daarbij werd vermeld dat hij zichzelf vrijwillig bij de autoriteiten had gemeld.

Zhang, geboren in 1961 in Yixing in de provincie Jiangsu, studeerde af aan de Universiteit voor Luchtvaartkunde van Zhengzhou in de provincie Henan en bracht zijn volledige loopbaan door in de defensie-industrie. In 1990 trad hij in dienst bij wat tegenwoordig de China North Industries Group Corporation (Norinco) is, een staatsbedrijf in de defensiesector dat verantwoordelijk is voor het onderzoek, de ontwikkeling en de productie van militair materieel, zoals tanks, pantservoertuigen, artilleriesystemen en raketten. In 1998 maakte hij de overstap naar de Staatsadministratie voor Wetenschap, Technologie en Industrie ten behoeve van de Nationale Defensie, de overheidsinstantie die toezicht houdt op de defensie-industrie en verantwoordelijk is voor onderzoek en productie op gebieden als nucleaire technologie, ruimtevaart, luchtvaart en scheepsbouw.

De inmiddels 65-jarige Zhang klom op via een reeks belangrijke functies. Tussen 2005 en 2009 was hij directeur van het centrum voor de beoordeling van militaire en civiele projecten, waar hij verantwoordelijk was voor de evaluatie van defensieprojecten en het verbinden van wetenschappelijk onderzoek met de productie.

In 2013 werd hij benoemd tot plaatsvervangend directeur van de administratie. In 2018 kreeg hij daarnaast de functie van plaatsvervangend directeur van de Chinese Autoriteit voor Atoomenergie. In oktober 2021 trad Zhang terug uit beide functies. Zijn laatste functie was die van plaatsvervangend directeur van het Wetenschaps- en Technologiecomité voor de Defensie-industrie, een denktank die is verbonden aan de defensieadministratie. Zhang verscheen voor het laatst in het openbaar op 7 mei vorig jaar, toen hij een toespraak hield tijdens een wedstrijd voor de overdracht van militaire technologie naar civiele toepassingen.

De anti-corruptiecampagne binnen de Chinese defensie industrie is de afgelopen jaren aanzienlijk geïntensiveerd. Bestuurders van vrijwel alle grote staatsbedrijven in de defensiesector zijn inmiddels onderwerp geworden van corruptieonderzoeken.

Ook Zhangs voormalige leidinggevenden zijn uit hun functies ontheven. In december 2024 werd Zhang Kejian, directeur van de Staatsadministratie voor Wetenschap, Technologie en Industrie ten behoeve van de Nationale Defensie, uit zijn functie gezet. Tegelijkertijd verloor hij ook zijn leidinggevende posities bij de Chinese Nationale Ruimtevaartadministratie en de Chinese Autoriteit voor Atoomenergie.

In mei van dit jaar werden twee voormalige Chinese ministers van Defensie, Wei Fenghe en Li Shangfu, veroordeeld tot een voorwaardelijke doodstraf nadat zij schuldig waren bevonden aan corruptie. Dat zijn de zwaarste straffen die aan hoge militaire functionarissen zijn opgelegd sinds president Xi Jinping in 2012 zijn grootschalige anti-corruptiecampagne begon.
https://www.scmp.com/news(...)tory&pgtype=homepage

[ Bericht 1% gewijzigd door Peppert op 05-08-2026 22:16:12 ]
pi_221522890
quote:
Commentaar: vermeende afpersing door een rechtbankfunctionaris roept vragen op over verantwoordingsplicht
Published: Aug. 7, 2026 2:35 p.m. GMT+8

Guo Hongbo

De fundamentele verwachting van een rechtssysteem is dat het de wet handhaaft. Toch heeft een recent schandaal rond een lokale rechtbankfunctionaris in de provincie Hebei pijnlijk blootgelegd dat een beklemmende straffeloosheid nog altijd delen van het Chinese juridische apparaat teistert.

Guo Hongbo, directeur van het bureau voor tenuitvoerlegging van de Congtai District Court in Handan, heeft publieke verontwaardiging gewekt nadat een vrouwelijke procespartij zijn ernstige misdragingen aan het licht bracht. Volgens de vrouw belde Guo haar laat op de avond onder het voorwendsel dat hij haar zaak wilde coördineren. Hij vroeg expliciet om smeergeld en stelde voor dat zij “wat geld zou geven”, waarna hij haar seksueel begon lastig te vallen. Hij merkte op dat zij er aantrekkelijk uitzag en beweerde dat rechtbankpresident Feng Zhiyong “je leuk vindt”. Vervolgens bood hij aan als koppelaar op te treden als zij “de kans zou grijpen”. Feng heeft deze beweringen inmiddels publiekelijk ontkend.

Op 4 augustus maakte de rechtbank van Handan bekend dat een voorlopig onderzoek de authenticiteit van de geluidsopname van het telefoongesprek had bevestigd. Guo is geschorst. Hoewel die schorsing welkom is, zou het een misvatting zijn om dit uitsluitend te beschouwen als het morele falen van één functionaris. Daarmee wordt de diepere institutionele verrotting buiten beschouwing gelaten. Dat een directeur van een gerechtelijk tenuitvoerleggingsbureau zich ontpopt tot afperser en seksuele intimidator vertoont eerder het gedrag van een georganiseerde misdaadorganisatie dan van een publieke functionaris. Deze zaak legt drie diepgaande ontsporingen in het lokale juridische en bureaucratische systeem bloot.

De eerste ontsporing is de enorme ellende die gepaard gaat met het verkrijgen van recht waarop men legitiem aanspraak maakt. Het onderliggende geschil over de tenuitvoerlegging, dat betrekking heeft op gelden voor een bouwproject, sleept zich al meer dan tien jaar voort. De rechtbank deed in 2018 en 2019 uitspraken, maar de uitvoering daarvan werd vervolgens onverklaarbaar jarenlang uitgesteld. De vrouwelijke procespartij onthulde dat zij in juni 2025 gedurende drie dagen onrechtmatig werd vastgehouden door meerdere medewerkers van de rechtbank. Zij beweerde dat meer dan een dozijn mannelijke medewerkers haar gewelddadig hadden aangevallen en haar in het openbaar haar kleren hadden uitgetrokken, met als doel haar opzettelijk te vernederen. Als het juridische proces naar behoren had gefunctioneerd, zou zij nooit aan Guo’s misbruik zijn blootgesteld. Hier betekende vertraagde gerechtigheid niet alleen dat gerechtigheid werd ontzegd; het werd een toegangspoort tot lichamelijk en psychologisch misbruik.

De tweede ontsporing ligt in de verdraaide interne logica van lokale bureaucraten. Waarom durven functionarissen als Guo zo schaamteloos steekpenningen te eisen? Een verborgen bureaucratische mentaliteit biedt het antwoord. Wanneer een zaak jarenlang blijft liggen, wordt de uiteindelijke uitvoering van de wet niet langer gezien als een fundamentele plicht, maar als een persoonlijke gunst. Functionarissen overtuigen zichzelf ervan dat zij, omdat zij de procespartij uiteindelijk “helpen” — vooral wanneer het om aanzienlijke bedragen gaat — recht hebben op een deel van de opbrengst. Publieke macht wordt volledig tot handelswaar gemaakt. Het fundamentele beginsel dat gezag ten dienste van de bevolking moet worden uitgeoefend, ontbreekt volledig. In plaats daarvan wordt macht een instrument voor transacties en afpersing.

De derde en meest verontrustende ontsporing is de verbijsterende arrogantie die voortkomt uit ongecontroleerd gezag. Zelfs nadat de vrouw de afpersing en intimidatie via verschillende kanalen had gemeld — waaronder de lokale disciplinaire commissie en Feng zelf, die de klachten naar verluidt negeerde — bleef Guo uitdagend optreden. Toen journalisten hem enkele dagen voor zijn schorsing met de beschuldigingen confronteerden, deed hij ze af als “een complot om mij erin te luizen”. Het feit dat een publieke functionaris zonder zichtbare angst voor onthulling tegen de media kan liegen, getuigt van een angstaanjagend vertrouwen in zijn eigen straffeloosheid.

Dit schandaal is meer dan een lokaal falen van de rechtspraak; het is een zware klap voor het regionale ondernemingsklimaat. De combinatie van ongecontroleerde macht en gendergerelateerde kwaadaardigheid berokkent procespartijen dubbele schade. Iedere ondernemer die deze beproeving ziet, zou instinctief een rechtsgebied mijden waar fundamentele rechten zo schaamteloos worden geschonden.

Naarmate het onderzoek zich verdiept, staat de rechtbank van Handan voor een zware opgave om de enorme schade aan het publieke vertrouwen te herstellen. Het publiek heeft er recht op te weten welke exacte rol de Congtai District Court in deze affaire heeft gespeeld. Was Feng slechts een gemakkelijk inzetbaar schild waarachter een ontspoorde ondergeschikte zich verschool, of is er sprake van een diepere, systemische medeplichtigheid? Niemand die onschuldig is, mag valselijk worden beschuldigd, maar niemand die schuldig is, mag worden ontzien.

Uiteindelijk onderstreept deze zaak de dringende noodzaak van krachtige institutionele waarborgen om machtsmisbruik te beteugelen. De vitaliteit van een systeem wordt afgemeten aan zijn vermogen om de willekeur van individuen binnen dat systeem aan banden te leggen.
Guo was geen willekeurige rechtbankmedewerker: hij was hoofd van de afdeling die rechterlijke uitspraken daadwerkelijk ten uitvoer legt in het district Congtai in de stad Handan. Pas nadat de zaak online was geëxplodeerd op het Chinese internet, kwam zijn werkgever met maatregelen (schorsing). Dat zegt op zichzelf al genoeg. Wat een corrupte teringzooi. Misselijkmakende arrogante brutale figuur. Het is vooralsnog een lokale aangelegenheid en heeft niet geleid tot zichtbare inmenging van provinciale of centrale autoriteiten.

https://www.caixinglobal.(...)xg=web&Sfrom=twitter



[ Bericht 0% gewijzigd door Peppert op 08-08-2026 00:41:25 ]
pi_221574289
quote:
Published: Aug. 13, 2026 5:28 p.m. GMT+8

Zhang Hangyu, een expert op het gebied van internetfinanciering bij Industrial and Commercial Bank of China Ltd. (ICBC), is door de autoriteiten meegenomen. Daarmee is opnieuw een veteraan van de afdeling Personal Banking van de staatsbank uit het openbare zicht verdwenen.

De afgelopen dagen bleven herhaalde telefoontjes van Caixin naar Zhangs mobiele telefoon onbeantwoord. Ook heeft hij vóór publicatie niet gereageerd op verzoeken om commentaar. Zhangs verdwijning onderstreept de aanhoudende onrust binnen de activiteiten op het gebied van personal banking van de staatsbank. De zaak volgt op een reeks corruptiezaken waarbij zijn voormalige leidinggevende en collega’s betrokken waren. De 49-jarige werkte ruim twintig jaar bij de afdeling Personal Banking van ICBC.

Bronnen die bekend zijn met de zaak vertelden Caixin dat hij ongeveer in de eerste helft van vorig jaar werd overgeplaatst naar een niet-leidinggevende functie binnen de afdeling internetfinanciering. Waarschijnlijk gebeurde dit vanwege de corruptiezaak rond zijn voormalige baas, Li Weiping.

Li werd eind 2023 veroordeeld tot meer dan tien jaar gevangenisstraf wegens het aannemen van omvangrijke steekpenningen in ruil voor het verlenen van toegang tot de distributiekanalen van bankproducten. Na zijn val werden verschillende voormalige ondergeschikten onderzocht, onder wie de voormalige plaatsvervangend hoofd van de ICBC-vestiging in Beijing, Ying Weiyun, en voormalig bestuurder Tao Zhongwei.
https://www.caixinglobal.(...)ssing-102473814.html
pi_221574360
quote:
Voormalige hoogste anticorruptiefunctionaris van de stad Nanjing krijgt voor corruptie een voorwaardelijke doodstraf
Published: Aug. 13, 2026 12:10 p.m. GMT+8



Een voormalige topfunctionaris van de anticorruptie-instantie in de Oost-Chinese stad Nanjing heeft een voorwaardelijke doodstraf gekregen nadat hij schuldig was bevonden aan een reeks misdrijven, waaronder het aannemen van steekpenningen, verduistering en handel met voorkennis.

Een rechtbank in de provincie Hubei legde de straf dinsdag op nadat was vastgesteld dat Long Xiang gedurende een periode van 16 jaar meer dan 261 miljoen yuan (38,7 miljoen dollar) aan steekpenningen had aangenomen.

De veroordeling van Long onderstreept de aanhoudende omvang van corruptie in de hogere regionen van het Chinese politieke systeem. Volgens gegevens van Caixin hebben Chinese rechtbanken sinds november 2012 120 hooggeplaatste functionarissen veroordeeld die rechtstreeks onder het centrale leiderschap vielen en van wie publiekelijk is vastgesteld dat zij voor meer dan 100 miljoen yuan aan steekpenningen hebben aangenomen.

Long, 63, was tot voor kort partijsecretaris en directeur van het Permanent Comité van het Volkscongres van de stad Nanjing. Hij kreeg de doodstraf met een uitstel van twee jaar — een straf die doorgaans wordt omgezet in levenslange gevangenisstraf. Daarnaast werd hij voor het leven zijn politieke rechten ontnomen en werd al zijn persoonlijk vermogen in beslag genomen.

Volgens de rechtbank gebruikte Long van januari 2009 tot maart 2025 zijn leidinggevende functies — waaronder die van hoofd en plaatsvervangend hoofd van de anticorruptie-instantie van Nanjing — om anderen te helpen bij onder meer het verkrijgen van contracten en het ontvangen van betalingen voor projecten.

Toen Long van 2009 tot 2016 leidinggevende functies bekleedde binnen de anticorruptie-instantie van de stad, overtrad hij de wet op administratief toezicht. Hij misbruikte zijn macht om bepaalde personen tegen onderzoeken te beschermen, wat volgens de rechtbank aanzienlijke verliezen voor de staat veroorzaakte. Daarnaast spande hij zich tussen 2014 en 2016 samen met anderen om 12 miljoen yuan aan overheidsgeld van de economische en technologische ontwikkelingszone van Nanjing te verduisteren. Zijn veroordeling wegens handel met voorkennis heeft betrekking op de periode van eind 2017 tot begin 2018. In die periode verkreeg hij illegaal niet-openbare informatie en gebruikte hij deze informatie om voor meer dan 10 miljoen yuan in aandelen te handelen.

De beschuldigingen van machtsmisbruik tegen Long hebben betrekking op dezelfde periode waarin Yang Youlin, voormalig uitvoerend plaatsvervangend directeur van het bestuurscomité van de economische zone, aan toezicht wist te ontsnappen. Rond 2009 werd Yang herhaaldelijk beschuldigd en publiekelijk aan de kaak gesteld wegens het verduisteren van staatsbezittingen. Ondanks een vroeg onderzoek dat door provinciale en gemeentelijke autoriteiten was ingesteld, werd Yang niet gestraft. Hij bleef promoties krijgen en ging in 2023 met pensioen.

Op 6 juli van dit jaar veroordeelde een rechtbank in de provincie Jiangsu Yang tot de doodstraf wegens het aannemen van meer dan 2,2 miljard yuan aan steekpenningen gedurende drie decennia. Tijdens zijn loopbaan betaalde Yang meer dan 25 miljoen yuan aan steekpenningen aan andere overheidsfunctionarissen in ruil voor hun hulp.

Ondanks de ernst van Longs misdrijven besloot de rechtbank tot strafvermindering omdat hij schuld bekende, informatie verstrekte over steekpenningen en verduistering die voor de onderzoekers nog onbekend was, en berouw toonde. Tijdens zijn proces op 10 april bekende hij schuld.

Long, geboren in juni 1963, bracht meer dan twintig jaar door in de politieke hiërarchie van Nanjing. In 2010 trad hij toe tot de stadsleiding als hoofd van de anticorruptie-instantie. In april 2025 werd officieel een onderzoek naar hem ingesteld. Long is de 32e centraal aangestuurde functionaris die in 2026 is veroordeeld. Ook twee voormalige ministers van Defensie, Wei Fenghe en Li Shangfu, kregen eerder dit jaar de doodstraf met twee jaar uitstel.
https://www.caixinglobal.(...)arket-102474336.html

Voorwaardelijke doodstraf: als hij zich gedurende twee jaar goed gedraagt in de gevangenis, wordt de straf omgezet in een levenslange gevangenisstraf. Tja, ook Xi kan niet elke lokale overheid, elk staatsbedrijf en alle andere overheidsinstanties volledig in de hand houden. Daarvoor is het systeem simpelweg te omvangrijk. Een Chinese gezegde luidt: 'de hemel is hoog en de keizer is ver weg.' Met andere woorden hoe verder je van het centrale gezag verwijderd bent, hoe meer ruimte lokale machthebbers hebben om hun eigen gang te gaan.
SPOILER
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Death_sentence_with_reprieve

[ Bericht 2% gewijzigd door Peppert op 22-08-2026 03:43:59 ]
pi_221612254
SPOILER
Om spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
quote:
Oprichter Chinese vastgoedreus Evergrande krijgt levenslang vanwege fraude
20 aug 2026 om 07:35



Een Chinese rechtbank heeft de oprichter van het omgevallen vastgoedbedrijf China Evergrande Group een levenslange celstraf opgelegd. Ook moeten al zijn persoonlijke bezittingen in beslag worden genomen. De man bekende eerder schuldig te zijn aan fraude en omkoping. Oprichter Hui Ka Yan gaf in april dit jaar toe dat hij zich schuldig had gemaakt aan meerdere overtredingen. Het ging onder meer om fraude bij het ophalen van geld bij investeerders, het verduisteren van gelden en illegaal gebruik van publiek geld. In totaal werd hij aangeklaagd voor acht feiten.

Hui zou onder meer de inkomsten van zijn bedrijf flink hebben opgeblazen in 2019 en 2020. Volgens de Chinese toezichthouder voor financiële markten spoorde hij zijn personeel aan om te frauderen met de inkomsten. De rechter heeft naast de celstraf aan Hui een boete opgelegd aan Evergrande. Het bedrijf moet 1,31 miljard dollar betalen en een dochteronderneming heeft een boete van 1,04 miljard dollar gekregen. Daarnaast zijn vijf andere hooggeplaatste werknemers veroordeeld tot gevangenisstraffen tussen de zes en achttien jaar.

Hui was ooit de rijkste man van Azië. Evergrande was het grootste Chinese vastgoedbedrijf, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard dollar. Maar het concern had ernstige schulden die opliepen tot 300 miljard dollar. In 2021 kon Evergrande het grootste deel daarvan niet meer aflossen. Dat moment, waarop het bedrijf instortte, wordt vaak gezien als het begin van de vastgoedcrisis in China.

Vanwege de snel oplopende schulden in de vastgoedsector scherpte de Chinese overheid in 2021 de regelgeving voor de branche aan. Sindsdien is het faillissement van meerdere Chinese ontwikkelaars aangevraagd. Ook wordt er veel minder gebouwd.
https://www.nu.nl/economi(...)-vanwege-fraude.html

quote:
Evergrande was jarenlang de grootste projectontwikkelaar van China, maar veel van de projecten werden gefinancierd door schulden. In 2020 publiceerde de Chinese overheid de 'drie rode lijnen'. Dat zijn maatregelen voor de vastgoedsector die de financiering moeilijker maakten. Het werd lastiger voor vastgoedpartijen om lange- en kortetermijnschulden af te lossen.

Daardoor raakte Evergrande als een van de eerste en grootste projectontwikkelaars in de problemen. In 2021 barstte de bubbel, waardoor het vastgoedimperium failliet ging. Evergrande had toen een schuld van meer dan 300 miljard dollar.

Schuiven met geld
'De nieuwe maatregelen waren zeker niet de enige reden dat Evergrande omviel', zegt Teeuwe Mevissen, China-econoom van de Rabobank. 'De Chinese vastgoedreus had heel veel schulden. Ook werden aanbetalingen van particulieren voor vastgoedprojecten niet altijd gebruikt voor het project waarvoor zij betaalden, maar juist voor nieuwe projecten. Er werd geschoven met geld.'

Daardoor belandde China in een vastgoedcrisis. Veel grote vastgoedbedrijven in het land vielen de jaren daarna om. 'Vandaag de dag is het land daar nog steeds niet bovenop gekomen', stelt Mevissen. 'Vanaf augustus 2021 zien we tot op heden bijna iedere maand de vastgoedprijzen verder zakken. Dat gaat over nieuwe én bestaande woningen. Ook afgelopen juli daalden de prijzen nog steeds verder.'

Einde niet in zicht
Voor veel inwoners van China had het knappen van de vastgoedzeepbel serieuze gevolgen. Chinezen gebruikten vastgoed als een soort pensioenbelegging. Door alle problemen in de sector verloren veel mensen daarom hun geld. Het sentiment bevindt zich volgens Mevissen nog steeds op een historisch laag niveau. Dat uit zich volgens de China-econoom ook weer in dalende detailhandelsverkopen. 'Het is niet alleen de Chinese consument die hier last van heeft. Ook lokale overheden missen inkomsten, omdat zij geen grond meer verkopen aan lokale vastgoedondernemers.'

Bij iedere crisis is er ook een uitweg. Maar die is volgens Mevissen nog ver weg. 'Je kunt naar verschillende mogelijkheden kijken om de crisis tegen te gaan. Denk aan het verlagen van de rente of subsidies verstrekken voor verduurzaming van woningen. Daardoor worden de woningen wat meer waard.' Er is vandaag de dag nog altijd een overschot aan woningen in China, naar schatting tussen de 65 en 90 miljoen woningen.

Levenslang
Hui was de oprichter van Evergrande. Hij was verantwoordelijk voor de opkomst van de vastgoedreus en was in 2017 zelfs de rijkste man van China. Maar stond de oprichter wel aan het roer van de teloorgang van Evergrande? Hui heeft volgens de rechter jarenlang financiële overzichten vervalst en schulden verborgen.

In april bekende Hui zelf al schuldig te zijn aan het verduisteren van activa en omkoping.
https://www.bnr.nl/nieuws(...)n-evergrande-debacle

quote:
Hui Ka Yan, oprichter van de Chinese vastgoedreus Evergrande, krijgt levenslang

Hij was ooit de rijkste man van Azië, met een geschat vermogen van bijna 40 miljard euro en luxueuze appartementen in Hongkong en de dure Londense wijk Knightsbridge. Maar Hui Ka Yan (67) kan er niet meer van genieten: de oprichter van de gevallen vastgoedgigant Evergrande moet van de rechtbank in Shenzhen levenslang achter de tralies. Zijn persoonlijke bezittingen zijn in beslag genomen.

Hui bekende in april dat hij zich als topman van Evergrande schuldig had gemaakt aan verschillende vormen van financiële fraude en omkoping. Zijn bedrijf stortte zich aan het begin van deze eeuw op de oververhitte huizenmarkt. Veel Chinezen investeerden in woningen, en lokale overheden verdienden veel geld door de verkoop van bouwgrond.

Evergrande profiteerde daarvan door een agressieve groeistrategie: het bedrijf verkocht honderdduizenden huizen die het nog niet had gebouwd. De opbrengsten daarvan stak het niet in de realisering van de vastgoedprojecten, maar in de aankoop van nieuwe bouwgrond. Door die strategie, wel vergeleken met een piramidespel, liep de schuldenlast van het bedrijf hoog op.

Het kaartenhuis stortte in toen de Chinese leider Xi Jinping zei dat huizen bedoeld zijn ,,om in te wonen, niet om mee te speculeren". In 2020 voerde de overheid nieuwe financiële regels in voor vastgoedbedrijven, onder meer over de omvang van hun schulden en hun eigen vermogen. De regels brachten Evergrande in grote problemen: het had omgerekend zo'n 250 miljard euro aan schulden opgebouwd en kon niet meer aan zijn verplichtingen voldoen.

Miljoenen Chinezen werden daarvan het slachtoffer. Evergrande heeft jaren later nog altijd miljoenen verkochte woningen niet opgeleverd, die door de vastgoedcrisis bovendien minder waard zijn dan de verkoopprijs. Evergrande had zo'n 1.300 projecten in 280 Chinese steden. Verschillende keren kwam het tot zeldzame openlijke protesten van gedupeerden bij overheidsinstellingen en kantoren van Evergrande. Ook andere grote vastgoedbedrijven, zoals Country Garden, kwamen in de problemen. De Chinese economie kampt nog altijd met de gevolgen van de vastgoedcrisis.

Gemengde gevoelens
Hui, die lid was van de Chinese Communistische Partij en daarin was opgeklommen tot belangrijke posities, werd in 2023 opgepakt. Hij had eerder al een boete gekregen omdat hij de omzet van Evergrande bewust zou hebben overdreven. Hui was niet de enige die in de zaak terechtstond. Volgens Chinese staatsmedia kregen 56 andere verdachten gevangenisstraffen van tussen 22 maanden en achttien jaar.

Op Chinese sociale media is de straf van Hui met gemengde gevoelens ontvangen. ,,Zijn gevangenschap beschermt hem. Als hij vrijkomt, loopt zijn leven gevaar", citeert persbureau Reuters een chatgroep van gedupeerde huiseigenaren. ,,Waar is ons geld?" Vorig jaar verdween het bedrijf van de Hongkongse beurs, waar het aandeel nog maar 0,16 Hongkongse dollar waard was -99,5 procent minder dan op het hoogtepunt in 2017.
https://www.nrc.nl/nieuws(...)-levenslang-a4934836

[ Bericht 4% gewijzigd door Peppert op 20-08-2026 23:21:21 ]
  donderdag 20 augustus 2026 @ 11:27:03 #33
44346 junkiesietze
Trotse Scooter-rijder.
pi_221612438
hier in nederland zou je een taakstraf krijgen
Ik boek je met mijn neon je weet.
en ik heb ook een auto.
pi_221612497
quote:
14s.gif Op maandag 6 juli 2026 15:19 schreef rival het volgende:
Daar leert ie wel van.
Hij zal het nooit meer doen, heus! :Y
pi_221612508
In ieder geval goed bezig; mensen bedonderen is diep in hun cultuur geworteld daar. Nu heeft dat dus toch wel consequenties! ^O^
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')