Nee natuurlijk niet. Die deal sluiten in februari was 100% de betere optie geweest.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:20 schreef Toby56 het volgende:
Ik vind het allang prima dat de rust terugkeert.
(Maar veel hangt nog af van Israël.)
Zo'n deal had beter in februari 2026 gesloten kunnen worden. Volgens de immer betrouwbare Amerikaanse onderhandelaars was een overeenkomst toen dichtbij.
Zou die overeenkomst de VS ook 300 miljard hebben gekost?
(Plus alle schade en mensenlevens?)
Ik schaak niet meer tegen Iraniërsquote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:18 schreef butz0rs het volgende:
300 miljard naar Iran en tientallen miljarden schade aan kapotte radarinstallaties en vliegtuigen. 5-D schaken
Het waren dan ook retorische vragen.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:25 schreef vosss het volgende:
[..]
Nee natuurlijk niet. Die deal sluiten in februari was 100% de betere optie geweest.
Als dit klopt, is het een klinkklare overwinning voor Iran. Die 300 miljard dollar lijkt veel, maar valt in het niet bij het opheffen van alle sancties. Daarin ligt de grootste winst, de echte overwinning voor Iran, omdat dat op de lange termijn veel grotere economische en politieke voordelen oplevert. Het geeft Iran weer volledige toegang tot internationale handel en financiële markten.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 20:38 schreef Momo het volgende:
[ x ]
300 miljard wat Iran zei klopt dus gewoon
Fart of the dealquote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:24 schreef Geschiedkundige het volgende:
[..]
Wel benieuwd hoe ze dit gaan verkopen als 'winst'.
Als het überhaupt allemaal doorgaat. Morgen krijgt Donald weer een brainfart en eist hij de olievelden van Iran op ofzo
Dus Iran krijgt 300 miljard én krijgt toegang tot de open financiële markten?quote:Op dinsdag 16 juni 2026 20:38 schreef Momo het volgende:
[ x ]
300 miljard wat Iran zei klopt dus gewoon
300 miljard aan Islamofascisten gevenquote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:18 schreef butz0rs het volgende:
300 miljard naar Iran en tientallen miljarden schade aan kapotte radarinstallaties en vliegtuigen. 5-D schaken
Soquote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:06 schreef Frikandelbroodje het volgende:
[..]
300 miljard aan Islamofascisten geven
Omdat het electoraat ook zo dom is.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:32 schreef Jahr00n het volgende:
Hoe kan iemand zo dom president worden van zo’n land.
Wat zijn private investments aan Iran. Private bedrijven die vastgoed en infrastructuur kopen in Iran?quote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:10 schreef Isdatzo het volgende:
Haha kijk al die ziedende libs dan schuimbekkend huilen om de geniale deal van Trump! TDS is real!
[ x ]
quote:. Voor zover nu bekend, is dit géén hulppakket waarbij de Amerikaanse overheid Iran simpelweg 300 miljard dollar overmaakt. Dat misverstand zie je veel terugkomen.
Wat Reuters beschrijft, is een soort “Reconstruction and Development Fund”: een investeringsvehikel dat pas actief wordt als er een definitieve overeenkomst komt tussen de VS en Iran. Meer dan de helft van de 300 miljard zou volgens bronnen al zijn toegezegd door private partijen uit de Golfregio, Azië, Zuid-Amerika en Afrika.
Wat houdt de deal zelf in?
De contouren lijken ongeveer dit te zijn:
* Iran stemt in met beperkingen op het nucleaire programma en internationale controles;
* Iran stopt met verstoringen rond de Straat van Hormuz;
* De VS versoepelt geleidelijk sancties;
* Iran kan weer olie exporteren;
* Er komt een economische stimulans in de vorm van dit investeringsfonds;
* Er volgt een onderhandelingsperiode van ongeveer 60 dagen om tot een definitief akkoord te komen.
Hoe werkt die private funding dan?
Je moet het meer zien als wat er gebeurde in Oost-Europa na de val van het IJzeren Gordijn.
Dus niet:
“Iran krijgt 300 miljard op de bankrekening.”
Maar eerder:
“Bedrijven krijgen de mogelijkheid om in Iran te investeren als de politieke risico’s afnemen.”
Denk aan:
* olie- en gasvelden ontwikkelen;
* havens uitbreiden;
* spoorlijnen aanleggen;
* fabrieken bouwen;
* elektriciteitsnetten moderniseren;
* logistieke centra openen;
* telecom en digitale infrastructuur.
Reuters noemt specifiek energie, logistiek, transport en industrie als sectoren waarin investeringen worden verwacht.
Waarom zouden bedrijven dat willen?
Iran heeft ongeveer 90 miljoen inwoners, veel grondstoffen en een relatief goed opgeleide bevolking.
Het grote probleem was altijd:
* Amerikaanse sancties;
* risico op oorlog;
* onzekerheid over eigendomsrechten;
* angst dat sancties later weer terugkomen.
Als die obstakels verdwijnen, kan Iran ineens een enorme groeimarkt worden.
Vergelijk het met bedrijven die in de jaren ’90 massaal investeerden in Polen, Tsjechië of Vietnam.
Maar wie loopt dan het risico?
De bedrijven zelf.
Bijvoorbeeld:
* een Saoedisch fonds investeert in een Iraanse haven;
* een Indiaas bedrijf bouwt spoorinfrastructuur;
* een Amerikaans energiebedrijf ontwikkelt een gasveld;
* banken verstrekken projectfinanciering.
Gaat het mis en komen er opnieuw sancties of oorlog, dan kunnen die investeringen grotendeels verdampen.
Daarom is het waarschijnlijk dat er gewerkt wordt met:
* internationale garanties;
* gefaseerde investeringen;
* escrow-constructies;
* multilaterale ontwikkelingsbanken.
De precieze vormgeving is nog niet bekend. Reuters meldt expliciet dat de details over het beheer van het fonds nog moeten worden uitgewerkt.
Waarom juist private investeringen?
Politiek gezien is dat veel makkelijker te verkopen.
Voor Trump en de VS is het verschil enorm:
“Amerikaanse belastingbetalers geven Iran 300 miljard”
versus
“Private bedrijven investeren vrijwillig als Iran zich aan de afspraken houdt.”
Het tweede is voor veel Republikeinen een stuk acceptabeler.
Dus samengevat
* Iran krijgt waarschijnlijk niet rechtstreeks 300 miljard dollar cadeau.
* Het gaat om een investeringsfonds dat alleen actief wordt bij een definitief akkoord.
* Bedrijven en investeerders steken geld in winstgevende projecten in Iran.
* Iran krijgt economische groei en toegang tot kapitaal.
* Investeerders hopen op rendement.
* Het hele systeem valt of staat met het vertrouwen dat Iran zich daadwerkelijk aan de afspraken houdt.
De grote vraag is nu of dit ook echt wordt uitgevoerd. In theorie klinkt het als een soort “Marshallplan-light voor Iran”, maar in de praktijk zijn sancties, geopolitiek en wantrouwen vaak de factoren die zulke plannen laten stranden.
Het is nog grappiger. Iran steunde tijdens de gijzelaarscrisis van 1981 de Republikeinen in de (correcte) verwachting dat dat tot betere voorwaarden zou leiden. Vervolgens, 45 jaar later: uitgerekend diezelfde partij geeft Iran nu een veel betere deal dan de Democraten ooit hebben gedaanquote:Op dinsdag 16 juni 2026 22:05 schreef Toby56 het volgende:
[..]
Newsflash: ze krijgen 300 miljard dollar van de Grote Duivel.
Blijkbaar gegarandeerd door de Grote Leider die in zijn campagnes van 2015 en 2019 de Democraten ervan beschuldigde dat ze een deal met Iran wilden sluiten voor 150 miljard dollar.
“If Biden ever gets in, they’d give them $150 billion. The dumbest deal I’ve ever seen.”
Donald Trump tijdens een rally in Yuma, Arizona, augustus 2020.
En we hebben het hier niet over België of de plaatselijke kleuterschool.
Niet bepaald.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:15 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Wat klopt hier niet aan. Er is toch een onvoorwaardelijke overgave?
Dat is fijn. Marshall-hulp voor Iran.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:18 schreef Lospedrosa het volgende:
Sorry voor de AI maar zo zit die private funding in Iran in:
[..]
Ben benieuwd hoe de magawebcare dit goed gaat pratenquote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:34 schreef over_hedge het volgende:
Toch wel benieuwd. Meerde hier vinden dat als je negatief bent over de Vs en Israel dat je eigenlijk het iraanse regime steunt. Wat is 300 miljard dollar geven dan?Lijkt me ook een aardige steun.
En ja ze geven het niet zelf. Maar eindstand blijft dat het iraanse regime betaald krijgt
quote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:15 schreef BEFEM het volgende:
[..]
Wat klopt hier niet aan. Er is toch een onvoorwaardelijke overgave?
Dit willen de deugbuikjes natuurlijk niet weten.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 23:18 schreef Lospedrosa het volgende:
Sorry voor de AI maar zo zit die private funding in Iran in:
[..]
Ja hehe lieve schat, ik snap ook wel dat het regime in Teheran kut is. Maar hier komt dan een newsflash voor jou: Ook kloteregimes hebben een overlevingsinstinct, de leiders daar willen eerst en vooral niet ergens aan galg of verstopt in een oude rioolbuis eindigen. En helaas hebben de VS en Rusland de afgelopen jaren vrij duidelijk gemaakt dat de ENIGE manier om dat te garanderen is als je een of andere nucleaire afschrikking hebt.quote:Op dinsdag 16 juni 2026 21:53 schreef UitStraling het volgende:
[..]
De Sjiieten oreren al jaren over de totale vernietiging van de Kleine Duivel en de Grote Duivel.
NEWSFLASH, WE HEBBEN HET HIER NIET OVER BELGIË OF DE PLAATSELIJKE KLEUTERSCHOOL.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |