Geweldig nieuws, en een ieder de ooit een endoscopie heeft gehad, zal dit toejuichen.quote:Chip inslikken moet endoscopie vervangen
Nederlandse onderzoekers zijn bezig een capsulevormige chip te ontwikkelen die patiënten kunnen slikken om hun darmen te laten onderzoeken. Door deze pil zouden patiënten geen invasieve endoscopie meer hoeven te ondergaan. Volgens Annelies Goris, programmamanager bij het Interuniversitair Micro-Electronica Centrum (IMEC), duurt het nog wel een paar jaar voordat het apparaat op de markt komt, maar zijn de resultaten nu al veelbelovend.
GISMO (Gastrointestinal Smart Module) is een eetbare capsule ter grootte van een Tic Tac. De capsule heeft sensoren aan de buitenkant zitten die de pH en redoxbalans elke 20 seconden meten. De resultaten worden naar een ontvanger gestuurd die de patiënt aan zijn riem draagt. Binnen een paar dagen reist de capsule door het menselijk verteringsstelsel en brengt zo de ontstekingswaarden van de spijsvertering in kaart.
De resultaten kunnen gebruikt worden voor voedingsonderzoek of om het effect van medicijnen te meten. Maar het meest innovatieve aan de GISMO is volgens Goris dat het mogelijk darmontstekingen en in een vroeg stadium al darmkanker kan traceren. In het lab is aangetoond dat verstoringen in de redoxbalans wijzen op een ontsteking of ziek weefsel, en met de GISMO wordt nu voor het eerst onderzocht of dit zieke weefsel ook in de darmen kan worden getraceerd.
Vervanging van endoscopie
De capsule kan een vervangend middel voor endoscopie worden, een onderzoek waarbij met een slang via de darm wordt gekeken naar onder andere de ontstekingswaarden. Goris meent dat de GISMO ook een aanvullend onderzoek op een endoscopie kan worden, doordat vóór een endoscopie eerst met een capsule wordt gekeken wat er in de darmen speelt. Alleen als het nog nodig is, wordt er dan een endoscopie uitgevoerd.
De sensor is bestendig tegen het zuur in de maag en darmen dat sterk genoeg is om metalen op te lossen. De sensor verlaat het lichaam uiteindelijk op de natuurlijke weg. Toekomstige gebruikers hoeven niet bang te zijn dat ze allerlei gevoelige data door de wc zullen spoelen, aldus Goris. De chip wordt namelijk direct uitgelezen door de ontvanger die de patiënt bij zich draagt, op de chip zelf staat dus geen privacygevoelige informatie.
IMEC maakt prototypes van de sensor maar zal volgens Goris niet de partij zijn die deze sensor naar de markt gaat brengen.
PillCam
De PillCam die twintig jaar geleden werd geïntroduceerd zorgde voor visueel inzicht in de spijsvertering. Een capsule die een camera bevat, wordt door patiënten ingeslikt en brengt zo het maagdarmkanaal in kaart. Volgens Medtronic, de eigenaar van deze technologie, is de PillCam inmiddels al door meer dan vier miljoen patiënten gebruikt. Maar veel signalen in de spijsvertering kunnen niet visueel worden waargenomen, zoals de zuurgraad of gassen die geproduceerd worden door microben. Met de GISMO kan dit wel worden waargenomen.
Het is veel handiger om rechtstreeks naar een 5G-mast te sturen.quote:Op zondag 7 juni 2026 19:12 schreef Mikeytt het volgende:
De resultaten worden naar een ontvanger gestuurd die de patiënt aan zijn riem draagt.
Ik heb er meer dan genoeg gehad de laatste 2 jaar. Zelfs die rommel die je vooraf moet drinken dat erger is dan het onderzoek zelf zou ik geen chip slikken, tenzij het Lays is en liefst naturel.quote:Op zondag 7 juni 2026 19:12 schreef Mikeytt het volgende:
https://www.bnr.nl/nieuws(...)endoscopie-vervangen
[..]
Geweldig nieuws, en een ieder de ooit een endoscopie heeft gehad, zal dit toejuichen.
Hoop dat dit wel gewoon toegankelijk wordt i.p.v. dat er weer woekerprijzen voor worden gevraagd.
Ik val gewoon in slaap en wordt wakker als het klaar is.quote:Op zondag 7 juni 2026 23:00 schreef Ole het volgende:
Chip poep je uit hoor!
Endo/ gastroscopie is echt wel kut! Ja liever een pilletje
Ik dacht ook dat een endoscopie via de uitgang ging en niet via de mond.quote:Op zondag 7 juni 2026 23:14 schreef GerryDV het volgende:
Leuke AI afbeelding erbij waar dat ding 8x zo groot is.
Dat is gastroscopiequote:Op maandag 8 juni 2026 06:35 schreef CherryLips het volgende:
[..]
Ik dacht ook dat een endoscopie via de uitgang ging en niet via de mond.
Herkenbaar, maar daar moet je juist blij mee zijn. Ze zijn er voor jouw veiligheid.quote:Op maandag 8 juni 2026 06:39 schreef Watmoetjenou het volgende:
Ik hen de cameraploegen aan alle kanten gehad
quote:Op maandag 8 juni 2026 06:39 schreef Watmoetjenou het volgende:
Ik hen de cameraploegen aan alle kanten gehad
Hopelijk vinden ze ook snel zoiets ter vervanging van de cystocopie die ik de komende jaren om de paar maanden moet ondergaan vanwege blaaskankerquote:Op zondag 7 juni 2026 19:22 schreef Watmoetjenou het volgende:
Ik heb endoscopie regelmatig onder propofol. Moet zeggen dat ik daar weinig last van heb gehad. Behalve dan je nuchter blijven van te voren.
Die drank zul je bedoelen. Niet af te krijgen die rommel. Dat is wat mij betreft het ergste. Dat onderzoek is wat mij beteft het probleem niet. Iets door je strot zoals een neus maag sonde of maag onderzoek zonder sedatie is een ander verhaal.quote:Op maandag 8 juni 2026 14:11 schreef Jaeger85 het volgende:
De clisma voor het onderzoek om je darmen schoon te krijgen is ellendiger dan de slang in je kont zelf, want daar werk je toch niets van. Neem aan dat dit met die chip nog nodig is.
Ik kreeg hem wel op, deed steeds shotje gore drank en direct erna een paar slokken bouillon. Gore drank had ik ook ijskoud, las online ergens dat dat hielp.quote:Op maandag 8 juni 2026 14:44 schreef Cherni het volgende:
[..]
Die drank zul je bedoelen. Niet af te krijgen die rommel. Dat is wat mij betreft het ergste. Dat onderzoek is wat mij beteft het probleem niet. Iets door je strot zoals een neus maag sonde of maag onderzoek zonder sedatie is een ander verhaal.
Klopt. Ik mengde het maar met meer water dan officieel mocht. Ik dacht als je het toch mag afwisselen met het drinken van water/bouillon komt die menging toch uiteindelijk in mijn maag.quote:Op maandag 8 juni 2026 14:50 schreef summer2bird het volgende:
[..]
Ik kreeg hem wel op, deed steeds shotje gore drank en direct erna een paar slokken bouillon. Gore drank had ik ook ijskoud, las online ergens dat dat hielp.
Het was zo ontzettend goor, lijkt me verschrikkelijk als je dat vaak moet doen.
Ik wisselde af met limonade of appelsap. Zolang het heldere drank was.quote:Op maandag 8 juni 2026 15:01 schreef Cherni het volgende:
[..]
Klopt. Ik mengde het maar met meer water dan officieel mocht. Ik dacht als je het toch mag afwisselen met het drinken van water/bouillon komt die menging toch uiteindelijk in mijn maag.
t
Maar het is ontzettend goor ja. Nu hoef ik dat niet meer omdat het nu via de tijdelijke stoma met een klisma word gedaan die ze via het stoma inbrengen.
Ik zou er botergeil van worden. Stijfje hoor als ik zoiets heb.quote:Op maandag 8 juni 2026 08:53 schreef TAmaru het volgende:
Ik zou wel liever hebben dat ik iets in mijn reet kreeg. Dat is toch altijd een van de voordeeltjes bij zo'n endoscopie.
Ligt eraan. Misschien wel nooit. Zolang je geen darmprobleem hebt of op oudere leeftijd waarbij je mee doet aan een bevolkingsonderzoek en geen bloed bij de ontlasting vinden is dat onderzoek niet nodig.quote:Op maandag 8 juni 2026 18:04 schreef Discombobulate het volgende:
Ik heb nog nooit een endoscopie gehad. Hoe vaak gebeurt zoiets?
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |