Bronquote:Sombere start: meerderheid verwacht geen verbetering met nieuw kabinet
Slechts één op de vijf Nederlanders verwacht dat het met het nieuwe kabinet beter zal gaan in Nederland, blijkt uit onderzoek onder het RTL Nieuwspanel. Velen hebben de verwachting dat de armoede zal toenemen en de beschikbaarheid van de zorg zal verslechteren onder het kabinet-Jetten.
Vandaag zijn de nieuwe ministers en staatssecretarissen beëdigd op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Nu kan het nieuwe minderheidskabinet, bestaande uit D66, VVD en CDA, echt aan de slag. Het staat voor grote uitdagingen, maar vertrouwen dat het die tot een goed einde weet te brengen, is er allerminst.
Oppositie én VVD'ers sceptisch
Eén op de drie Nederlanders heeft wél vertrouwen in het nieuwe kabinet. "Alles beter dan het kabinet-Schoof", geeft een D66-kiezer als reden. Toch was het vertrouwen bij aanvang het kabinet-Schoof hoger (37 procent) dan nu in het kabinet-Jetten.
Zoals bij eerdere kabinetten hebben kiezers van oppositiepartijen minder vertrouwen in het kabinet dan coalitiekiezers. Met name op de rechterflank, bijvoorbeeld onder PVV'ers, BBB'ers en FvD'ers, heerst wantrouwen. Zij vinden het een 'bij elkaar geraapt zooitje', 'kiezersbedrog' of 'te links'. Ook zetten velen vraagtekens bij de werking van een minderheidskabinet.
Dat laatste gevoel leeft ook sterk onder VVD'ers, die opvallend kritisch zijn over het nieuwe kabinet. Naast dat 53 procent er in het algemeen weinig tot geen vertrouwen in heeft, hebben VVD'ers er ook veel minder vaak dan kiezers van coalitiegenoten D66 en CDA vertrouwen in dat het kabinet voor doorbraken kan zorgen op belangrijke thema's, snel kan handelen bij crises en stabiel zal zijn.
"Natuurlijk speelt dat minderheidskabinet een grote rol bij het gebrek aan vertrouwen, maar er is méér" zegt Gijs Rademaker, opiniepeiler van RTL Nieuws. "Boven alles hangt de vraag: wat wordt nou de politieke kleur van dit kabinet? Bij het kabinet-Schoof was meteen al duidelijk dat het (zeer) rechts beleid ging uitvoeren, maar bij Jetten ligt dat anders. Kiezersgroepen vallen nu terug op hun eigen frames: VVD-kiezers zijn bang voor 'te linkse' maatregelen, maar kiezers van CDA, D66 en GL-PvdA-vrezen juist dominantie van de VVD."
Een vraag die rijst bij de start van een nieuw kabinet is of het de volle termijn wél gaat afmaken. Sinds de Tweede Wereldoorlog is dat maar 6 van de 31 kabinetten 'gelukt'. Maar 16 procent heeft de verwachting dat het kabinet-Jetten aan dit rijtje toegevoegd mag worden. Tegelijkertijd verwacht 78 procent dat het de volle termijn niet zal afmaken. Ook onder kiezers van de coalitie – met de VVD voorop – verwacht een meerderheid dat het eerder voorbij zal zijn.
"De armen armer, de rijken rijker"
Naast de vraag hoe lang het kabinet zal blijven zitten, is het de vraag wat het zal oplossen. En ook daarover heerst – op zijn zachtst gezegd – scepsis. Vooral wat armoede en zorg betreft maken Nederlanders zich zorgen: maar een paar procent verwacht dat het nieuwe kabinet deze zaken zal verbeteren, terwijl twee derde verwacht dat ze zullen verslechteren. "De armen worden armer en de rijken rijker", geeft een respondent aan. Ook verwachten maar weinigen dat dit kabinet het woningtekort en de problemen op het stroomnet zal oplossen.
Alles bij elkaar verwacht één op de vijf mensen dat het met dit nieuwe kabinet beter zal worden in Nederland. Een veel grotere groep (66 procent) heeft deze verwachting niet en vreest de 'afbraak van Nederland'. En daarmee zijn mensen pessimistischer dan bij het vorige kabinet, toen 40 procent dat was.
Ministersploeg: onbekend en onbemind
Het is aan nieuwbakken minister-president Rob Jetten en zijn ministersploeg om dit pessimisme tegen te gaan. Vooralsnog is het vertrouwen in hem en zijn ploeg verdeeld: 41 procent heeft er vertrouwen in dat het kabinet uit goede ministers en staatssecretarissen bestaat, terwijl 49 procent dat betwijfelt.
Ook Jetten zelf kan rekenen op het vertrouwen van de helft van de bevolking. Nederlanders vinden hem aardig en sympathiek overkomen en daarnaast oog hij deskundig en intelligent. Maar hij wordt minder vaak gezien als een sterke leider. Zo vinden sommigen hem niet 'charismatisch' en heeft hij zich 'laten inpakken door de VVD'.
Van de overige ministers valt het op dat degene met ministerservaring vaker op meer vertrouwen kunnen rekenen. Zo is er het meeste vertrouwen in minister van Financiën Eelco Heinen (VVD), gevolgd door Vincent Karremans (VVD) van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Tegelijkertijd zijn er veel ministers die (nog) onbekend zijn bij het brede publiek.
Is geen Turkse hoor!quote:Op maandag 23 februari 2026 17:11 schreef Captain_Ghost het volgende:
Het kabinet lijkt door Jetten geleid, in werkelijkheid is gewoon verklapt VVD-kabinet met Rutte light onder leiding van Turkse Dilan.
Turks-Koerdischquote:
En toch is links niet blijquote:Op maandag 23 februari 2026 17:11 schreef Captain_Ghost het volgende:
Het kabinet lijkt door Jetten geleid, in werkelijkheid is gewoon verklapt VVD-kabinet met Rutte light onder leiding van Turkse Dilan.
Ik moet nog maar zien of ze de vier jaar gaan halen hoor.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:14 schreef Straatcommando. het volgende:
Tot nu toe heb ik eigenlijk alleenaar dingen gehoord en gelezen die me absoluut niet aanstaan, maar vier jaar is lang..
Wat boeit dat nou. Al is ze paars.quote:
Nee dit kabinet gaat de rit niet uitzitten.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:21 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
Ik moet nog maar zien of ze de vier jaar gaan halen hoor.
Maar nee, ik zie dit kabinet ook niets oplossen. Een lastenverzwarinkje hier, een beetje verder afbreken van zekerheden daar. Er gaan geen grote stappen gezet worden.
Doe niet zo opgefokt man - stel je voor dat je eens aangeeft dat ze buitenlande roots heeft. Poeh he, erg he!quote:Op maandag 23 februari 2026 17:24 schreef Regilio_ het volgende:
[..]
Wat boeit dat nou. Al is ze paars.
Ze heeft effectief veel voor het grote geld eruit gesleept en is daar maar wat blij mee (alsof dat een prestatie is in deze samenstelling vd coalitie maar dat terzijde).
Het begin is al niet best - ik geef Jetten en co driekwart jaarquote:Op maandag 23 februari 2026 17:25 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Nee dit kabinet gaat de rit niet uitzitten.
Ik zie ze meer slopen en afbreken dan daadwerkelijk iets oplossen.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:21 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
Ik moet nog maar zien of ze de vier jaar gaan halen hoor.
Maar nee, ik zie dit kabinet ook niets oplossen. Een lastenverzwarinkje hier, een beetje verder afbreken van zekerheden daar. Er gaan geen grote stappen gezet worden.
Hoop het van harte. Maar goed aan de andere kant, wéér verkiezingen gaat niks oplossen.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:25 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Nee dit kabinet gaat de rit niet uitzitten.
Ja helemaal niet erg wat mij betreft.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:31 schreef matspontius het volgende:
[..]
Doe niet zo opgefokt man - stel je voor dat je eens aangeeft dat ze buitenlande roots heeft. Poeh he, erg he!
De VVD en spijkers met koppen slaan?quote:Op maandag 23 februari 2026 17:57 schreef SebbeSwensje het volgende:
Echt heel verwonderlijk met de VVD in het kabinet. Die hebben nu juist laten zien spijkers met koppen te slaan!
We zijn gewoon weer een beetje te negatief met zijn allen.
Jetten is gewoon de figurehead. Simpelweg PR omdat ie gay is. Het beleid is gewoon Rutte VI.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:11 schreef Captain_Ghost het volgende:
Het kabinet lijkt door Jetten geleid, in werkelijkheid is gewoon verklapt VVD-kabinet met Rutte light onder leiding van Turkse Dilan.
Nou .. zelfs Rutte was niet van plan om de WW, WGA, AOW, WMO, loondoorbetaling bij ziekte én de gehandicaptenzorg flink te korten. En ik las in het akkoord ook al iets over het minderen van de huurbescherming.quote:Op maandag 23 februari 2026 18:08 schreef Discombobulate het volgende:
[..]
Jetten is gewoon de figurehead. Simpelweg PR omdat ie gay is. Het beleid is gewoon Rutte VI.
Dan had ik maar andere beslissingen moeten nemen en moeten laten zien dat het niet langer pik.quote:Op maandag 23 februari 2026 18:04 schreef Cupfighter het volgende:
[..]
De VVD en spijkers met koppen slaan?
Vooruitschuiven van problemen en grote bedrijven pijpen meer doen ze niet
D66 de partij voor ongeschooldenquote:"Alles beter dan het kabinet-Schoof", geeft een D66-kiezer als reden
Ah weer zo'n dombo die denkt dat kernenergie via de gasleiding je huis binnen komt.quote:Op maandag 23 februari 2026 18:02 schreef inslagenreuring het volgende:
Ook Jetten zelf kan rekenen op het vertrouwen van de helft van de bevolking. Nederlanders vinden hem aardig en sympathiek overkomen en daarnaast oog hij deskundig en intelligent
Bekijk deze YouTube-video
Bekijk deze YouTube-video
Zeer deskundig en intelligent.quote:Op maandag 23 februari 2026 18:27 schreef Hexagon het volgende:
[..]
Ah weer zo'n dombo die denkt dat kernenergie via de gasleiding je huis binnen komt.
Als ik een doktorjas aan trek, oog ik ook slim en deskundig. Lol wat een logicaquote:Op maandag 23 februari 2026 18:02 schreef inslagenreuring het volgende:
Ook Jetten zelf kan rekenen op het vertrouwen van de helft van de bevolking. Nederlanders vinden hem aardig en sympathiek overkomen en daarnaast oog hij deskundig en intelligent
Bekijk deze YouTube-video
Bekijk deze YouTube-video
De grote vraag.quote:Op maandag 23 februari 2026 18:25 schreef Lospedrosa het volgende:
Waarom stemmen dan ook zoveel idioten op Jetten ?
"Wokelinks" stemt niet op d66quote:Op maandag 23 februari 2026 22:33 schreef Red_85 het volgende:
[..]
De grote vraag.
Wokeslinks dacht veilig te zijn. Denk ik.
Het eigen risico wordt verhoogd van ¤ 385 naar meer dan ¤ 500. Bovendien wordt via de inkomstenbelasting een 'vrijheidsbijdrage' ingevoerd (eufemisme), bedoeld om extra defensie-uitgaven te financieren. Een flinke aanslag op de koopkracht van Jan Modaal en lagere strata.quote:Op maandag 23 februari 2026 19:03 schreef RamboDirk het volgende:
Hopelijk maken ze veel van hun prachtige plannen waar en halen ze de vier jaar. Dit is echt een kabinet dat staat voor de Nederlandse burger en de normale man.
Juffrouw Jetten I
AOW naar 71
WW naar 1 jaar
Arbeidsongeschiktheid afstraffen
Vermogensbelasting voor de verstandige loonslaaf skyhigh
Pensioenpot naar Brussel
Meer migranten
Meer EU
Woningen splitsen
Meer multiculti per m2
Meer wegkijken
Minder Nederland
Minder Jij
Aan de slag!
Er zijn een hoop die van gl-pvda afgestapt om naar d66 te gaan zag ik ergens in zo'n vergelijking. Kunnen het ook prima met elkaar vinden in Amsterdam, al is dat een ander verhaal.quote:Op maandag 23 februari 2026 22:43 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
"Wokelinks" stemt niet op d66
Da's heel wat anders dan wokelinksquote:Op maandag 23 februari 2026 22:53 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Er zijn een hoop die van gl-pvda afgestapt om naar d66 te gaan zag ik ergens in zo'n vergelijking. Kunnen het ook prima met elkaar vinden in Amsterdam, al is dat een ander verhaal.
Het wordt inderdaad pappen en nathouden. Dit zijn roerige instabiele tijden. Je kunt je afvragen of een minderheidskabinet daar bij past.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:25 schreef Black_Baron het volgende:
Als je geen meerderheid hebt, heb je in wezen ook geen mandaat van de kiezer.
Ik verwacht dus geen stevig doordacht beleid. Hooguit politiek opportunisme. Soms iets over links voor elkaar krijgen, soms iets over rechts. Maar weinig samenhangende wat ons land echt met een toekomstvisie verder gaat brengen.
Daar heb je een sterke leider voor nodig. Maar hey, die creëert een roerige tijd als het goed is wel.quote:Op dinsdag 24 februari 2026 10:06 schreef Dutchguy het volgende:
[..]
Het wordt inderdaad pappen en nathouden. Dit zijn roerige instabiele tijden. Je kunt je afvragen of een minderheidskabinet daar bij past.
Dat lijkt me dan wel weer een uitstekende zaak, beter dan zo ver mogelijk omlaag waarbij je uiteindelijk toch gewoon veel meer premie gaat betalen.quote:Op maandag 23 februari 2026 22:45 schreef Peppert het volgende:
[..]
Het eigen risico wordt verhoogd van ¤ 385 naar meer dan ¤ 500.
Dat merken we met Trump nu ook wel.. ook nog drie jaar mee te gaan..quote:Op maandag 23 februari 2026 17:14 schreef Straatcommando. het volgende:
Tot nu toe heb ik eigenlijk alleenaar dingen gehoord en gelezen die me absoluut niet aanstaan, maar vier jaar is lang..
Dat klopt en Rutte heeft er een enorme puinhoop achtergelatenquote:Op dinsdag 24 februari 2026 10:32 schreef deedeetee het volgende:
Na t lezen van dit topic :
Kortom we zitten verdomd diep in de shit met dit kabinet.
Ik weet niet hoe je daarbij komt. Het is zeer D66.quote:Op maandag 23 februari 2026 17:11 schreef Captain_Ghost het volgende:
Het kabinet lijkt door Jetten geleid, in werkelijkheid is gewoon verklapt VVD-kabinet met Rutte light onder leiding van Turkse Dilan.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |