Dankquote:
Ook de moraliteit waar het christendom op doelt is subjectief.quote:Imo is er beiden, maar er is een onderscheid.
Moraliteit zoals wij als mens er naar kijken, is louter subjectief afhankelijk aan welke kant je staat.
Objectieve moraliteit, is van andere orde en gaat ook over iets anders, en dat is waar het Christendom imo op doelt.
Dit zijn 2 heel verschillende zaken.
Nee, dat denk ik niet, dat is objectief.quote:Op zondag 5 oktober 2025 15:33 schreef SpecialK het volgende:
Ook de moraliteit waar het christendom op doelt is subjectief.
mja als het een andere betekenis aanduid dan is het misschien offtopic. ookal is het hetzelfde woord.quote:Op zondag 5 oktober 2025 17:42 schreef Mijk het volgende:
[..]
Nee, dat denk ik niet, dat is objectief.
Hier kan ik een verhaal over afsteken, ik had hier eerder ook veel moeite mee om te begrijpen, maar heb met behoorlijk wat mensen gesproken waardoor ik nu een beter beeld daarvan heb wat daar bedoeld wordt, en dat staat totaal buiten "moraliteit" zoals wat wij mensen goed of fout vinden.
Dan denk ik je idee beter te begrijpen en bedoel je dus met objectieve moraal dat indien dit bestaat moet er een norm of gebruik te benoemen zijn die voor alle mensen geldt ongeacht komaf en cultuur. Dan wordt dit bij mensen inderdaad een complex verhaal maar toch denk ik dat ook wij een objectieve moraal bezitten. Waarom ook wij? Omdat dit onder dieren ook wordt waargenomen maar daarmee komen we op een ander vlak wat sommigen dan weer instinct zullen noemen, dat zou kunnen maar dan kunnen we objectieve moraal ook omschrijven als instinctieve altruïstische moraal.quote:Op maandag 6 oktober 2025 01:03 schreef SpecialK het volgende:
Dit topic gaat wat mij betreft over moraliteit in de zin van regels en hoe mensen het toepassen op zichzelf en de samenleving.
Zelfs als we accepteren dat het leven een 'geschenk' is, is het de vraag of dit onmiddellijk ons mensen verplicht dat geschenk op een specifieke manier te behandelen (bijv. niet-gewelddadig). Een geschenk kan ook worden weggegooid of misbruikt zonder dat dit logisch gezien in strijd is met het feit dat het een geschenk was.quote:Op maandag 6 oktober 2025 12:18 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Objectieve moraliteit bestaat vanwege het objectieve feit dat we allemaal naakt worden geboren en zelf niets hebben bijgedragen aan onze geboorte. Dat maakt dat het leven een geschenk is en daarom het leven als geschenk dienen te behandelen. Dat neemt het recht weg om het leven geweld aan te doen. Daaruit vloeit het principe van gelijkheid van alle mensen voort: gelijke waarde, gelijke plichten, gelijke rechten, gelijke behandeling. 'Heb je naasten lief als jezelf'. 'Hoe je wilt dat anderen je behandelen, behandel zelf ook anderen'.
Maar aangezien mensen van nature de neiging hebben om tegen deze principes in te gaan, en tegelijkertijd gevoelens van schaamte en schuld ervaren die als de dood van je identiteit voelen, zijn mensen genoodzaakt zichzelf een verhaal te vertellen over waarom ze niet zo slecht zijn als ze eigenlijk zijn. En dat leidt tot het soort stemmetjes en identiteitsnarratieven die je beschrijft. Maar dat wil niet zeggen dat er geen daadwerkelijke standaard bestaat die simpelweg voortvloeit uit het bestaan zelf. Objectieve moraliteit is in dat opzicht slechts een manier om te articuleren hoe mensen zich van nature met elkaar verhouden, vanuit de manier waarop het leven gestructureerd is. Zodra je die natuurlijke orde niet respecteert, ben je immoreel bezig.
Zeer interessant topic. Dank.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
ik ben benieuwd wat jullie hier van vinden.
Op dinsdag 7 oktober 2025 06:26 schreef Geldprintkabouter het volgende:Het leidt tot gelijke waarde en plichten omdat niemand ongelijke waarden of plichten kan claimen op basis van het feit dat we allemaal gelijk geboren zijn. Daarom zouden ongelijke waarde en plichten gerechtvaardigd moeten worden, terwijl de gelijke waarde en plichten een gegeven zijn die voortvloeien uit de natuurlijke orde.quote:Waarom leidt het feit dat we een "onverdiend geschenk hebben ontvangen" tot gelijke waarde en plichten? Twee mensen kunnen even onverdiende geschenken ontvangen (hun leven) maar dat zegt op zichzelf niets over hoe zij zich vervolgens tot elkaar moeten verhouden in termen van gelijke plichten of rechten. Ze hebben beiden immers niet om hun leven gevraagd, ze zijn "door natuurlijke omstandigheden" op aarde gezet. Het principe van gelijkheid is een sterke morele claim en ik vind dat die een verdere rechtvaardiging nodig heeft dan alleen het feit van de onverdiende geboorte.
Ik noem de gevoelens van schaamte en schuld niet als bewijs voor een objectieve moraliteit, maar om te verklaren waarom mensen narratieven verzinnen om zichzelf te excuseren van het feit dat ze zich niet aan moraliteit houden. Daarom zijn narratieven geen bewijs dat er geen objectieve moraliteit is, zoals OP lijkt te claimen, en de narratieven zelf zijn niet de standaard voor moraliteit.quote:Je stelt dat mensen van nature tegen de principes van gelijkheid in gaan en dan schuld en schaamte ervaren. Je komt dan tot de conclusie dat dit "de standaard van objectieve moraliteit" bewijst omdat deze gevoelens "de dood van je identiteit" zijn. Dit is een sterke psychologische claim maar het is geen sluitend logisch bewijs voor objectieve moraliteit. Schaamte en schuld bewijzen alleen dat mensen zich sociale of morele normen eigen hebben gemaakt. Deze normen kunnen nog steeds subjectief, cultureel bepaald of evolutionair nuttig zijn in plaats van objectief en universeel. Jouw argument verwisselt de ervaring van moraliteit met de objectieve waarheid ervan.
Feitelijk komt het hier neer op wat je zegt:
1. Wat goed is, is dat wat 'natuurlijk' is.
2. Wat we als 'natuurlijk' beschouwen, is dat wat goed is.
Ik identificeer dus een cirkelredenering.
De rest kan je wel gewoon beantwoorden neem ik aan?quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:23 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Ik lees niet meer verder want dit is niet waar.
[ afbeelding ]
Je mag het eventueel opnieuw proberen als je nog een leuke discussie wil.
Echt? Het kwam echt heel erg ChatGPT-achtig over.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:23 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Ik lees niet meer verder want dit is niet waar.
[ afbeelding ]
Je mag het eventueel opnieuw proberen als je nog een leuke discussie wil.
quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:18 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Het leidt tot gelijke waarde en plichten omdat niemand ongelijke waarden of plichten kan claimen op basis van het feit dat we allemaal gelijk geboren zijn. Daarom zouden ongelijke waarde en plichten gerechtvaardigd moeten worden, terwijl de gelijke waarde en plichten een gegeven zijn die voortvloeien uit de natuurlijke orde.
>>> Je legt niet duidelijk uit waarom dat zo is. Ik vind bijvoorbeeld niet dat we allemaal gelijk geboren zijn. De één is bijvoorbeeld slimmer, de ander ondernemender, weer een ander luier, nog weer een ander parasitair. Iedereen heeft recht op een beloning die past bij zijn aard. Iedereen gelijk belonen, is onrechtvaardig. Onnatuurlijk zelfs.
Ik noem de gevoelens van schaamte en schuld niet als bewijs voor een objectieve moraliteit, maar om te verklaren waarom mensen narratieven verzinnen om zichzelf te excuseren van het feit dat ze zich niet aan moraliteit houden. Daarom zijn narratieven geen bewijs dat er geen objectieve moraliteit is, zoals OP lijkt te claimen, en de narratieven zelf zijn niet de standaard voor moraliteit.
>>> Ok. Objectieve moraliteit blijft een lastig te definiëren concept.
Moraliteit kan sociaal en cultureel zijn, maar zelfs kleine kinderen begrijpen het eerlijkheidsprincipe. Dus er lijkt wel degelijk een basis te zijn die ingebakken zit in elk mensen.
>>> Eens. Die ingebakkenheid is zoals ik in post #10 schreef een diepgeworteld moreel instinct die evolutionair in een tijdsbestek van miljoenen jaren is ontwikkeld.
Donequote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:29 schreef Netsplitter het volgende:
[..]
De rest kan je wel gewoon beantwoorden neem ik aan?
ChatGPT en veel andere LLM-chatbots zijn "zakelijk en rationeel" van toon. Ik heb een 40-jarige ervaring in het bedrijfsleven achter de rug. Ik schrijf als een chatbot kennelijk.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:32 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Echt? Het kwam echt heel erg ChatGPT-achtig over.
Naja, je hebt in het verleden ook veel ChatGPT gebruikt, dus zo gek is mijn vermoeden nou ook weer niet.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:55 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
ChatGPT en veel andere LLM-chatbots zijn "zakelijk en rationeel" van toon. Ik heb een 40-jarige ervaring in het bedrijfsleven achter de rug. Ik schrijf als een chatbot kennelijk.
Gelijk in waarde. Niemand draagt iets bij aan hoe hij zelf geboren wordt. Er is dus geen meriet in je geboorte. Dat maakt iedereen gelijk in waarde.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 12:47 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Het leidt tot gelijke waarde en plichten omdat niemand ongelijke waarden of plichten kan claimen op basis van het feit dat we allemaal gelijk geboren zijn. Daarom zouden ongelijke waarde en plichten gerechtvaardigd moeten worden, terwijl de gelijke waarde en plichten een gegeven zijn die voortvloeien uit de natuurlijke orde.
>>> Je legt niet duidelijk uit waarom dat zo is. Ik vind bijvoorbeeld niet dat we allemaal gelijk geboren zijn. De één is bijvoorbeeld slimmer, de ander ondernemender, weer een ander luier, nog weer een ander parasitair. Iedereen heeft recht op een beloning die past bij zijn aard. Iedereen gelijk belonen, is onrechtvaardig. Onnatuurlijk zelfs.
Tenzij er een hogere autoriteit is.quote:Ik noem de gevoelens van schaamte en schuld niet als bewijs voor een objectieve moraliteit, maar om te verklaren waarom mensen narratieven verzinnen om zichzelf te excuseren van het feit dat ze zich niet aan moraliteit houden. Daarom zijn narratieven geen bewijs dat er geen objectieve moraliteit is, zoals OP lijkt te claimen, en de narratieven zelf zijn niet de standaard voor moraliteit.
>>> Ok. Objectieve moraliteit blijft een lastig te definiëren concept.
Ik geloof niet in evolutie, maar wel in het feit dat iedereen nog een echo van de objectieve moraliteit in zich heeft. Die uit zich in het geweten, en in het gelijkheidsprincipe dat zelfs kleinde kinderen begrijpen.quote:Moraliteit kan sociaal en cultureel zijn, maar zelfs kleine kinderen begrijpen het eerlijkheidsprincipe. Dus er lijkt wel degelijk een basis te zijn die ingebakken zit in elk mensen.
>>> Eens. Die ingebakkenheid is zoals ik in post #10 schreef een diepgeworteld moreel instinct die evolutionair in een tijdsbestek van miljoenen jaren is ontwikkeld.
Verdorie Ali, wil jij nu beweren dat jij en anderen dat nooit hebben gedaan? Kom op zeg. Ik ben hier ruim een jaar op fok aanwezig (incl. mijn vorige persona Bassie maar die is door de kabouters ontvoerd en moet nu voor de puntmutsen de hele dag geld drukken) en heb toevallig sinds ongeveer een jaar spelenderwijs net als honderden miljoenen mensen en honderdduizenden bedrijven in de wereld geleerd ermee om te gaan. Jij stelt het gebruik van ChatGPT moreel gelijk als diefstal, ofwel "eens een dief, altijd een dief." Jij lijkt wel God die 2 beren op mij afstuurt.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 15:26 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Naja, je hebt in het verleden ook veel ChatGPT gebruikt, dus zo gek is mijn vermoeden nou ook weer niet.
Nee, ik gebruik geen ChatGPT voor dit forum. Wel voor andere dingen. Mij maakt het niet uit, anders zou ik niet reageren, maar het is wel leuker om met originele gedachten te discussiëren. Anders kan ik mijn eigen reacties ook wel in ChatGPT plakken.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 15:46 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Verdorie Ali, wil jij nu beweren dat jij en anderen dat nooit hebben gedaan? Kom op zeg. Ik ben hier ruim een jaar op fok aanwezig (incl. mijn vorige persona Bassie maar die is door de kabouters ontvoerd en moet nu voor de puntmutsen de hele dag geld drukken) en heb toevallig sinds ongeveer een jaar spelenderwijs net als honderden miljoenen mensen en honderdduizenden bedrijven in de wereld geleerd ermee om te gaan. Jij stelt het gebruik van ChatGPT moreel gelijk als diefstal, ofwel "eens een dief, altijd een dief." Jij lijkt wel God die 2 beren op mij afstuurt.
Mee eens.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 15:49 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nee, ik gebruik geen ChatGPT voor dit forum. Wel voor andere dingen. Mij maakt het niet uit, anders zou ik niet reageren, maar het is wel leuker om met originele gedachten te discussiëren. Anders kan ik mijn eigen reacties ook wel in ChatGPT plakken.
Ik snap je punt maar je focust meer op empathie voor het individu ten koste van het algemeen belang. Het lost in ieder geval niks tot weinig op bij een rechtvaardige verdeling van middelen. Wat is trouwens bij jou de rol van de rede? Zelfs bij een emotioneel, ethisch standpunt is er ruimte voor rationele afweging, het wegen van waarden en het kritisch bevragen van de eigen gevoelens om te voorkomen dat emoties verworden tot impulsieve en totaal willekeurige oordelen.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 18:46 schreef Cockwhale het volgende:
Moraliteit heeft in ieder geval niets te maken met statistieken.
Maar goed Ali, laten we deze discussie maar beëindigen. Onze perspectieven zijn onverenigbaar. We kruisen de degens wel weer in een ander topic.quote:Op dinsdag 7 oktober 2025 15:28 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Gelijk in waarde. Niemand draagt iets bij aan hoe hij zelf geboren wordt. Er is dus geen meriet in je geboorte. Dat maakt iedereen gelijk in waarde.
>>> Oneens. Je wordt geboren als individu met eigenschappen en kenmerken die door jouw ouders worden geschonken en die verschillend zijn van andere individuen. Gelijkheid is een menselijk construct, het is geen natuurlijk verschijnsel.
[..]
Tenzij er een hogere autoriteit is.
>>> Dat is niet aan te tonen of te weerleggen dus niet relevant voor deze discussie.
Als je het leven als geschenk beschouwt, kun je ook uitgaan van een geschenkgever. Dat is dan degene die de standaard bepaalt.
>>> Het leven is geen geschenk, het leven is gewoon .... het leven. Het is onderdeel van de natuurlijke orde dat jij en ik bestaan: eerst "waren" wij er oneindig lang niet, plotseling waren wij er wel voor een heel korte tijd en straks zijn wij er weer oneindig lang niet meer.
[..]
Ik geloof niet in evolutie, maar wel in het feit dat iedereen nog een echo van de objectieve moraliteit in zich heeft. Die uit zich in het geweten, en in het gelijkheidsprincipe dat zelfs kleinde kinderen begrijpen.
>>> Evolutie is geen geloofskwestie of een geloofsbelijdenis, het is een trofee van de wetenschap. Alleen wetenschap is in staat (maar niet altijd) zin en onzin van elkaar te scheiden.
Op het moment dat gevoelens en empathie geen rol meer spelen (wat bijna onmogelijk is), dan heeft nog weinig met moraliteit te maken. 5 mensen dood bij links versus 10 mensen door bij rechts is een vraag voor mensen van: bij 10 is het 10x pijn, bij 5 is het 5x pijn. Verander de 5 in kinderen en de 10 in ouderen, en die 5 staat gelijk aan een honderdvoud aan "pijn". Uiteindelijk zijn de aantallen niet van belang. Wel de gehele context van omstandigheden, waarbij het oordeel daarover vooral sociaal/cultureel en misschien deels biologisch geboren is.quote:Op woensdag 8 oktober 2025 05:44 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Ik snap je punt maar je focust meer op empathie voor het individu ten koste van het algemeen belang. Het lost in ieder geval niks tot weinig op bij een rechtvaardige verdeling van middelen. Wat is trouwens bij jou de rol van de rede? Zelfs bij een emotioneel, ethisch standpunt is er ruimte voor rationele afweging, het wegen van waarden en het kritisch bevragen van de eigen gevoelens om te voorkomen dat emoties verworden tot impulsieve en totaal willekeurige oordelen.
Hier kom je uit bij de aangeboren universele basisemoties die in alle min of meer intelligente sociale levensvormen/samenleving van toepassing zijn om samen te kunnen overleven. Om tot moraal begrip te komen kom je eerst aan bij een van die universele responsprikkels. Verrassing, verdriet, vreugde, angst, woede, nijd of walging/afkeer.quote:
Prima, dank voor de uitwisseling.quote:Op woensdag 8 oktober 2025 06:12 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Maar goed Ali, laten we deze discussie maar beëindigen. Onze perspectieven zijn onverenigbaar. We kruisen de degens wel weer in een ander topic.
Aan jou het laatste woord hier.
Ja, dat is goed. Slechte gewoonte van mij.quote:Op woensdag 8 oktober 2025 12:22 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Prima, dank voor de uitwisseling.
Zou je in het vervolg [ quote ] en [ /quote ] willen gebruiken rondom de stukjes die je citeert (zonder de spaties)? Dat reageert wat makkelijker.
Ik zeg niet dat empathie geen rol speelt maar wat als rede helemaal geen rol speelt? Wat voor beslissingen worden dan gemaakt? Ik vermoed spontane (dus ondoordachte op de gevolgen) en willekeurige (dus vermoedelijk onrechtvaardige) beslissingen. Hebben we dan een betere wereld?quote:Op woensdag 8 oktober 2025 07:43 schreef Cockwhale het volgende:
[..]
Op het moment dat gevoelens en empathie geen rol meer spelen (wat bijna onmogelijk is), dan heeft nog weinig met moraliteit te maken. 5 mensen dood bij links versus 10 mensen door bij rechts is een vraag voor mensen van: bij 10 is het 10x pijn, bij 5 is het 5x pijn. Verander de 5 in kinderen en de 10 in ouderen, en die 5 staat gelijk aan een honderdvoud aan "pijn". Uiteindelijk zijn de aantallen niet van belang. Wel de gehele context van omstandigheden, waarbij het oordeel daarover vooral sociaal/cultureel en misschien deels biologisch geboren is.
Beslissingen worden gemaakt vanuit emoties en gevoelens. Noem eens een keuze gebaseerd puur op ratio? "Emotioneel" betekent niet ondoordacht of spontaan. Het kan behoorlijk weloverwogen zijn, omdat alle keuzes een emotionele lading hebben, die in soort en sterkte verschilt.quote:Op woensdag 8 oktober 2025 15:41 schreef Geldprintkabouter het volgende:
[..]
Ik zeg niet dat empathie geen rol speelt maar wat als rede helemaal geen rol speelt? Wat voor beslissingen worden dan gemaakt? Ik vermoed spontane (dus ondoordachte op de gevolgen) en willekeurige (dus vermoedelijk onrechtvaardige) beslissingen. Hebben we dan een betere wereld?
Een weloverwogen keuze erkent de emotionele lading maar laat zich er niet blind door leiden. Jij stelt dat een keuze weloverwogen is omdat alle keuzes een emotionele lading hebben die in soort en sterkte verschilt. Ik zeg dat de emotionele lading inderdaad keuzes mogelijk en betekenisvol maakt. Weloverwogenheid ontstaat pas wanneer men deze lading herkent, interpreteert en beoordeelt met behulp van de rede. De rede is onmisbaar bij elke weloverwogen keuze; emoties alleen is niet genoeg.quote:Op woensdag 8 oktober 2025 17:37 schreef Cockwhale het volgende:
Het kan behoorlijk weloverwogen zijn, omdat alle keuzes een emotionele lading hebben, die in soort en sterkte verschilt.
Eens, maar de andere kant op is ook niet de way to go.quote:Op donderdag 9 oktober 2025 05:32 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Dus, alleen varen op emoties leidt tot arbitraire en betwistbare keuzes. Stop een dosis rede in je beslissing en de kans dat je dan een 'goede' beslissing neemt, wordt groter. De moraliteit van die beslissing wordt in ieder geval groter.
Definitie is één kwestie, het benadrukken van het verschil tussen moraliteit en ethiek is een andere. Deze laatste termen worden namelijk vaak door elkaar gebruikt. "Je mag niet stelen", is een morele norm. Ethiek is het systematisch nadenken en kritisch bezinnen op de moraal. Een ethicus stelt de vraag: waarom mag je niet stelen? En wat maakt iets goed of kwaad?quote:Op vrijdag 10 oktober 2025 22:45 schreef Oud_student het volgende:
Moraliteit, is dat de kennis van goed en kwaad?
Ik mis hier een goede definitie.moraliteit
Immoreel gedrag kan betekenen dat;
1. de persoon ernstig gestoord is en niet beseft (of kan beseffen) dat hij tegen bepaalde regels zondigd.
2. de persoon weet dat hij de (zijn/haar) regels breekt, maar doet het toch (verslaving. winstbejag etc)
3. de persoon staat boven begrippen als goed en kwaad (de Ubermensch)
Interessante vraag inderdaad.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
Het grootste vraagstuk komt daarin steeds terug: is er een objectieve morele code of is moraliteit een cultureel maatschappelijk iets?
Je brengt deze twee nu als een tegenstelling, maar ze sluiten elkaar niet uit. Het zou net zo goed kunnen dat onze hersenen ons duwen in de richting van iets dat waar en correct is.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
Op intuitief vlak voelt het alsof moraliteit objectief te ontdekken zou moeten zijn maar het zou kunnen dat onze hersenen ons hierin duwen richting die conclusie.
Ook hier is weer een soort tweedeling aan de hand, die een tegenstelling lijkt te suggereren. Wat handig is, en wat iemand acceptabel vindt. Maar waarom zouden die twee dan niet samen kunnen vallen in een individu? Je zou zelfs kunnen stellen, een moreel volwassen individu is iemand waarin deze twee dingen met elkaar samenvallen, en dat de rest simpelweg niet goed weet waarover hij spreekt.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
Wat vooral aan de hand lijkt te zijn is dat een individu gewoon zijn/haar meningen over hoe dingen zouden moeten lopen en hoe anderen zich zouden moeten gedragen erg belangrijk vind (goed evolutionair te verklaren). Zo belangrijk dat de discussie over wat nou handigere regels zijn of niet op de 2e plek komt achter "maar ik vind xyz onacceptabel". Het gevoel van onrecht lijkt een harde emotie te zijn die de voorgrond pakt.
Ik mis hier het verschil tussen wat een individu persoonlijk vindt, subjectief dus, en wat sociaal gezien verstandig is voor hem om te doen, d.w.z. wat goed is voor zijn reputatie en dergelijke. Daar zit een wereld van verschil tussen, maar je lijkt ze nu samen op een hoop te gooien omdat ze beide “niet objectief” zouden zijn. Maar het tweede is wel degelijk een stukje objectiever dan het eerste, als is het maar een beetje, het wordt immers gedeeld door een groep mensen.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
Ondanks alle pogingen van mensen zoals Kant om een logisch framework op te bouwen voor moraliteit is mijn vermoeden dus dat moraliteit stiekem te reduceren is tot het volgende:
- Wat een individu denkt te kunnen "verkopen" aan zijn vrienden, familie, de overheid.
Inherent subjectief dus. En eigenlijk een vorm van reputatiebeheer.
Ook hier lijkt je voorbij te gaan aan de mogelijkheid dat het individu een individuele wil zou kunnen hebben, en is het alsof je zijn gevoelens reduceert tot datgene wat hem door de maatschappij is aangepraat. Is een mens dan niet meer dan dat? Zijn sommigen dan niet in staat om hun eigen mening te vormen?quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
Er is dus niet een objectief stemmetje in je hoofd die jou vertelt dat waar je mee bezig bent eigenlijk fout is. Of eigenlijk. Dat stemmetje is hooguit iets uit het verleden van mensen die jou hebben opgevoed om deze actie niet uit te voeren. Zonder die historie is dat stemmetje er niet en telt alleen de huidige groepsmening.
Het is inderdaad zo dat of een daad wordt afgekeurd afhankelijk is van de context waarin die plaatsvindt. Toch lijkt dat jouw vraag niet te beantwoorden. Immers, indien er een objectieve maatstaf zou zijn, dat maakt het verder ook niet zoveel uit “wat de groep vindt”. Indien zoiets er niet is, dan is de mening van de groep juist het enige dat telt. Beide zijn uitgangspunten die aan het voorbeeld vooraf gaan en kunnen daar niet uit worden afgeleid.quote:Op zondag 5 oktober 2025 11:56 schreef SpecialK het volgende:
In die zin is immoreel gedrag dus eigenlijk een signaal dat iemand of stuk is (zoals de psychopaat) of dat iemand omringt wordt door de "verkeerde" mensen. Verkeerde mensen vanuit het perspectief van de samenleving. Mensen met een andere morele code. En dat lijkt ook de tweedeling te zijn die je ziet bij criminaliteit die niet gelinkt is aan noodzaak zoals wanneer iemand een brood steelt om te overleven.
En zelfs de steler van het brood lijkt binnen de definitie van moraliteit te kloppen. Dat is immers een actie die iemand denkt te kunnen verkopen aan de mensen om zich heen.
quote:Op donderdag 30 oktober 2025 10:43 schreef Amerauder het volgende:
Indien er een objectieve morele code zou zijn, dan zouden we daar enkel subjectief bij kunnen. Wat dat betreft is het om het even voor onze gewaarwording ervan: ofwel het is puur subjectief, ofwel onze kennis ervan is puur subjectief – het onderscheid is dus in zekere zin te verwaarlozen.
Toch is er meer aan de hand, want het is niet alsof ieder individu evenveel zeggingskracht heeft in moreel opzicht. Sommigen zijn moreel gezien verder ontwikkeld dan anderen. Superieur, als je wilt. Wie dat dan precies zijn, dat is een subjectief oordeel, maar in ieder geval kunnen we zeggen dat sommigen meer recht van spreken hebben dan anderen.
Een ander in moreel opzicht aan het woord laten, dat wil zeggen, zijn subjectieve oordeel laten meewegen in het gesprek, impliceert een vorm van respect. Het is een privilege dat je toekent. Het is geen doen om dit willekeurige mensen toe te staan, laat staan aan iedereen.
Het is om die reden dat wetenschappers onder elkaar, filosofen onder elkaar, vrienden en familieleden onder elkaar, de morele code als subjectief opvatten. Dat wil zeggen dat ze respect hebben voor elkanders mening, en omwille van dat respect niet hun eigen code (of ervaring van die code) aan de ander opleggen. Het is een beleefdheid.
Het is om diezelfde reden dat dit in het publieke leven niet mogelijk is. Politiek gesproken, religieus gesproken, legaal gesproken, kun je niet anders dan doen alsof de morele code zoals jij die ervaart objectief geldig en bindend is. Dat is waar de notie van een objectieve moraal vandaan komt. Het werkt simpelweg niet om te zeggen; jij moet zus en zo doen, want dat is mijn subjectieve mening. Je moet doen alsof er meer aan de hand is, en juist door die noodzaak is dat er ook. Door deze noodzaak wordt de objectieve morele code als het ware in het leven geroepen, als een soort god die enkel en alleen bestaan kan doordat mensen erin geloven, als een valuta die zoveel waard is als het vertrouwen dat mensen eraan geven.
Dank. Laten we het niveau omhoog tillen! (Tegen beter weten in.)quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 03:29 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Heerlijke post, ben ik niet gewend hier.
Daarom is het denk ik van groot belang om het verschil tussen moreel en legaal scherp te houden. Veel te makkelijk stappen mensen in de valkuil om te denken dat omdat wat ze doen legaal is, dat het daarom ook moreel is. Maar dat is natuurlijk een totaal ander domein, je kunt legaal zijn zonder moreel te zijn en vice versa.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 03:29 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Betekent dit dat onze wetgeving die (vaak) probeert morele waarden te vertalen in bindende regels, een (hoofdzakelijk) subjectieve aangelegenheid is? Dat zou best eens zorgwekkend kunnen zijn. Welke mate van subjectiviteit is dan aanvaardbaar?
Vreemd is het niet, maar het is wel taboe. Begrijpelijk, want het druist in tegen de waarde van gelijkheid, die met name in Nederland veel aanzien geniet. De gedachte leeft dat dit ons voor dictatuur en machtsmisbruik kan behoeden.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 03:29 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Dit mag van mij ook toepasbaar zijn op het algemeen kiesrecht: de één is nu eenmaal meer geschikt om een stem uit te brengen op een persoon die het landsbestuur wil gaan vertegenwoordigen (ons collectief belang) dan de ander. Zo vreemd is deze gedachte niet want peuters en kleuters worden immers ook niet beschouwd als handelingsbekwaam om te stemmen.
[...]
Het dilemma is dat niet iedereen geschikt is om zijn stem uit te brengen.
Dat hangt er vanaf met welke voorgaande situatie je het vergelijkt. Als je kijkt in Nederland sinds de jaren ’50 dan zou je kunnen zeggen dat het in eerste instantie tot een beetje meer tolerantie en redelijkheid heeft geleid, maar inmiddels is doorgeslagen tot iets veel minder wenselijks. Chaos zou ik het niet noemen, eerder een soort apathie en inderdaad, moreel relativisme.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 03:29 schreef Geldprintkabouter het volgende:
Ik heb de volgende vragen. Wat gebeurt er als mensen niet langer geloven in een objectieve moraal? Leidt dat tot moreel relativisme en chaos of juist tot meer tolerantie en redelijkheid?
Klopt, we zijn inderdaad altijd moreel verantwoordelijk om die te herzien, en dat gebeurt dan ook. Tegelijkertijd moet je daar voorzichtig mee zijn, want als mensen het gevoel krijgen dat de morele orde iets wispelturig is en iets dat zomaar te pas en te onpas gewijzigd kan worden, dat verliest het aan gewicht, en nemen mensen het niet meer serieus. En dat is ook de situatie waarin we nu zitten.quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 03:29 schreef Geldprintkabouter het volgende:
En als we weten dat objectieve moraal (slechts) een menselijke constructie is, zijn we dan niet des te verantwoordelijker om haar kritisch te herzien? Is het moreel eerlijk om anderen te verplichten tot regels waarvan we zelf weten dat hun “objectiviteit” slechts een nuttige fantasie is? Is morele eerlijkheid, namelijk de erkenning van subjectiviteit, zelf niet ook een morele waarde?
Maar als wetten (vaak) proberen morele waarden te vertalen, waar ligt dan de grens in de praktijk? Is er een moment waarop een wet door zijn grote morele verwerpelijkheid automatisch zijn legitimiteit verliest zelfs als deze formeel correct is aangenomen? Als het doel is om wetten voor "zoveel mogelijk mensen aanvaardbaar te maken", erkent men dan niet impliciet een morele plicht van de wetgever om niet te streven naar wat men "mee denkt te kunnen komen" (de grens van aanvaardbaarheid) maar naar de hoogste ethische standaard?quote:Op vrijdag 31 oktober 2025 13:24 schreef Amerauder het volgende:
Daarom is het denk ik van groot belang om het verschil tussen moreel en legaal scherp te houden. Veel te makkelijk stappen mensen in de valkuil om te denken dat omdat wat ze doen legaal is, dat het daarom ook moreel is. Maar dat is natuurlijk een totaal ander domein, je kunt legaal zijn zonder moreel te zijn en vice versa.
Vanaf de andere kant is het de kunst van het wetgeven om de wetten voor zoveel mogelijk mensen aanvaardbaar te maken. Daarbij hou je altijd iets over waarbij je een keuze moet maken in het voordeel van de een, ten koste van de ander. Dan heb je inderdaad een subjectief element te pakken.
Tot welke mate deze vorm van “oneerlijkheid” als je het zo kunt noemen aanvaardbaar is dat wordt bepaald door een soort van evenwicht tussen waar de wetgever mee weg denkt te kunnen komen en wat degenen onder hem daarvan vinden. Gezag is altijd afhankelijk van degenen die zich onderwerpen aan dat gezag, en zij zijn dus altijd, meer nog dan de wetgever zelf, collectief verantwoordelijk voor wat ze aanvaardbaar vinden en wat niet.
Daarom luidt het bekende gezegde dan ook: Elk volk krijgt de leiders die het verdient.
Je voert de opkomst van Wilders op als een gevolg van het loslaten van de objectieve moraal maar is het niet eerder een reactie daarop? Veel kiezers die op dergelijke partijen stemmen, doen dat juist vanuit het gevoel dat de bestaande (linkse/liberale) politieke elite een moreel relativisme hanteert en zij zoeken juist een terugkeer naar een (andere) objectieve moraal die vaak is gebaseerd op nationale identiteit en traditionele waarden.quote:Dat hangt er vanaf met welke voorgaande situatie je het vergelijkt. Als je kijkt in Nederland sinds de jaren ’50 dan zou je kunnen zeggen dat het in eerste instantie tot een beetje meer tolerantie en redelijkheid heeft geleid, maar inmiddels is doorgeslagen tot iets veel minder wenselijks. Chaos zou ik het niet noemen, eerder een soort apathie en inderdaad, moreel relativisme.
Je zou het succes van Wilders kunnen opvoeren als een indicatie van de negatieve gevolgen van het laten varen van de objectieve moraal. Het probleem daarmee is dat veel politici uit andere hoeken niet veel beter zijn. Dat waarvan Wilders zo’n duidelijke indicatie van is, is eigenlijk veel breder om zich heen aan het slaan.
Als we de schijn van objectiviteit moeten ophouden, wie krijgt dan het gezag om deze "nuttige fantasie" te beheren en te bewaken? En hoe voorkomen we dat deze bewaarders van de moraal hun unieke inzicht in de subjectiviteit ervan misbruiken voor persoonlijk of politiek gewin? Plato heeft hier ook eens een woordje aan gewijd maar zijn oplossing lijkt niet geschikt te zijn voor 21e eeuwse omstandigheden.quote:Klopt, we zijn inderdaad altijd moreel verantwoordelijk om die te herzien, en dat gebeurt dan ook. Tegelijkertijd moet je daar voorzichtig mee zijn, want als mensen het gevoel krijgen dat de morele orde iets wispelturig is en iets dat zomaar te pas en te onpas gewijzigd kan worden, dat verliest het aan gewicht, en nemen mensen het niet meer serieus. En dat is ook de situatie waarin we nu zitten.
Wat de eerlijkheid betreft, je zou zelfs kunnen zeggen dat de morele eerlijkheid heeft geleid tot deze situatie. Men heeft het “gij zult niet liegen” zover doorgetrokken dat ook deze uitspraak zelf geen kracht meer had, waardoor de eerlijkheid op korte termijn (“dat je niet mag liegen” is ook maar een mening) tot meer oneerlijkheid op lange termijn heeft geleid (iedereen liegt, dus waarom zou ik daar niet aan meedoen?).
Ik denk dus dat je in een discussie prima kunt vinden dat er geen objectieve moraal van kracht is, maar dat je tegelijkertijd ontzettend moet oppassen om zoiets de algemeenheid te laten betreden, dat “de gemiddelde persoon” dat komt te geloven, want dan kom je uit op alle problemen die wij daar nu van ondervinden: een complete erosie van de kracht van niet alleen moraliteit maar bovendien ook waarheid. Nihilisme.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |