abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  donderdag 31 juli 2025 @ 10:36:30 #1
75043 Hexagon
Vreemd Fenomeen
pi_218376883
quote:
https://nos.nl/artikel/2577041
Boerenfamilies bouwen samen een waterstoffabriek in de Achterhoek
Deel dit artikel
Zes boerengezinnen in Netterden gaan samen met een brandstofleverancier een waterstoffabriek bouwen. Het is de bedoeling dat de fabriek bij het dorp in de Achterhoek vanaf 2027 zo'n 500.000 kilo groene waterstof per jaar gaat produceren.

Dat is genoeg om 85 bussen zo'n 75.000 kilometer per jaar te laten rijden. De fabriek kost 16 miljoen euro, waarvan het Rijk 10 miljoen betaalt, meldt Omroep Gelderland.

Voor de boerenfamilies is de fabriek een logisch vervolg op het windmolenpark en het zonnepark dat ze al met dezelfde brandstofleverancier hebben gebouwd, ook in Netterden, pal op de grens met Duitsland.

Aan de voet van een van de windmolens komt nu een grote installatie die de windenergie omzet in waterstof. "Ook ons windmolenpark is een bedrijf en je moet blijven innoveren", zegt melkveehouder Frank Simmes namens de zes families.

Tegen netcongestie
Een belangrijk doel van de fabriek is het tegengaan van netcongestie. Het stroomnet is op veel plekken vol. Nieuwe windmolens of zonneparken worden vaak niet of met grote vertraging aangesloten.

Simmes: "Soms wekken we meer stroom op dan het net aankan. Met waterstof kun je die energie opslaan, alsof het een grote batterij is."

De boeren hopen met de fabriek ook de impasse te doorbeken die er nu is rond waterstof. Want ook al wordt waterstof gezien als de schoonste brandstof van de toekomst, het is nog vrijwel nergens te koop. In het nabijgelegen Doetinchem bijvoorbeeld zijn er op dit moment slechts zo'n dertig voertuigen die regelmatig waterstof tanken.

"Het is een kip-ei-verhaal", stelt Simmes. "Mensen die op waterstof willen gaan rijden, zien nog geen waterstof. En mensen die waterstof willen gaan maken, zien nog geen auto's."

Mobiele toepassingen
De waterstof die in Netterden geproduceerd gaat worden, is vooral bestemd voor mobiele toepassingen. "Zo leveren we nu bijvoorbeeld aan bedrijven die emissievrije werkzaamheden moeten uitvoeren, denk aan grote bedrijven zoals Tennet en de Gasunie", zegt Jan-Pieter de Wilde van brandstofleverancier Kuster Energy.

"Die bedrijven voeren hun werkzaamheden vaak uit met elektrische machines, zoals shoveltjes en kraantjes. Die gaan niet oneindig lang mee en moeten geladen worden", aldus De Wilde. Op dat moment komt waterstof in beeld. Je kunt laden met accu's, maar het is ook mogelijk om aggregaten op waterstof laten draaien. "Wij denken dat daar een oplossing in zit."

Energieboer
Het is niet gevaarlijk, zegt Simmes, want alles staat in de open lucht. "Waterstof wordt pas gevaarlijk als het in een afgesloten ruimte zit", legt hij uit. De dichtstbijzijnde woning, van één van de boerengezinnen achter het initiatief, staat op ongeveer 900 meter.

Simmes heeft het er druk mee en twee neven zijn inmiddels bezig om zijn boerenbedrijf over te nemen, maar hij blijft betrokken, zegt hij. "Ik ben nog steeds boer, maar ik ben iets meer energieboer geworden."

Interessante ontwikkeling.
pi_218377012
Prima. Koop boeren uit, laat ze dit soort dingen doen want er zit best veel innovatiekracht. Iedereen blij.
  donderdag 31 juli 2025 @ 12:08:31 #3
505678 MisterFox
declare(strict_types=1);
pi_218377646
Zal de Shell blij mee zijn! :')
MNy paws caiuse aaS ;lotr of typo'zx 🦊
pi_218377693
quote:
Het is niet gevaarlijk, zegt Simmes, want alles staat in de open lucht.
Ik hoop het voor ze.

I'm gonna eat your brains and gain your knowledge.
pi_218377860
Hup sluiten die boel. Anders kunnen de rijke industrieën en oliebedrijven niks meer verdienen.
Yo tengo, tú tienes, Él/Ella tiene
  donderdag 31 juli 2025 @ 12:46:47 #6
65846 Bocaj
47th President.
pi_218377897
quote:
14s.gif Op donderdag 31 juli 2025 12:08 schreef MisterFox het volgende:
Zal de Shell blij mee zijn! :')
Eigenlijk zouden ZIJ dat moeten doen!
Ze zullen wel geen geld hebben. :')
pi_218377954
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 12:46 schreef Bocaj het volgende:

[..]
Eigenlijk zouden ZIJ dat moeten doen!
Ze zullen wel geen geld hebben. :')
You didn't say the magic word "subsidie".
Als waterstof echt een economisch verhaal zou zijn, dan had de Shell het allang opgepakt.
Alles om waterstof is problematisch:
- vloeibaar maken kan slechts onder 4 K
- Speciale leidingen zijn nodig voor vervoer
- Opslag is gevaarlijk, want hoog explosief (moet ook nog onder hoge druk)
- Bij het opwekken en gebruik gaat veel energie verloren (warmte)
- etc
Exaudi orationem meam
Requiem aeternam dona eis, Domine.
Et lux perpetua luceat eis.
  donderdag 31 juli 2025 @ 13:17:48 #8
36431 bleiblei
Toogmakker:copyright:
pi_218378112
Tja, ff dik 60% subsidie pakken op zo een project. Dan durf ik ook wel risico te pakken.

@Oud_student, als je het met rest energie doet is verlies aan energie natuurlijk een non-issue. Qua gevaar... tja, eens. Aan de andere kant, we hebben thuis op 1.2km een waterstof"fabriek" staan en ongeveer 600m een waterstoftankstation. Geen idee hoever dat ploft. Maar hopelijk staat ons huis er dan nog :') .
  donderdag 31 juli 2025 @ 13:20:53 #9
505678 MisterFox
declare(strict_types=1);
pi_218378140
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 12:46 schreef Bocaj het volgende:

[..]
Eigenlijk zouden ZIJ dat moeten doen!
Ze zullen wel geen geld hebben. :')
Zou me niks verbazen dat ze nu bedreigd gaan worden. Is jaren geleden ook gebeurd met iemand die er achter was gekomen hoe je met veel minder brandstof veel meer kunt rijden.
MNy paws caiuse aaS ;lotr of typo'zx 🦊
  donderdag 31 juli 2025 @ 13:48:46 #10
65846 Bocaj
47th President.
pi_218378388
Je hebt ook waterstof tabletten...
  donderdag 31 juli 2025 @ 13:56:47 #11
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_218378453
Technisch is veel mogelijk heel veel. Dit betekent niet dat dat rendabel of efficiënt zal zijn.
Maar hup, soepsiedie soepsidie
  donderdag 31 juli 2025 @ 13:59:26 #12
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_218378480
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 13:48 schreef Bocaj het volgende:
Je hebt ook waterstof tabletten...
Is dat wat homeopathisch?
pi_218378576
Ik deed dat vroeger thuis ook. Gewoon, voor de lol. En het knalde lekker.
  donderdag 31 juli 2025 @ 14:20:54 #14
479315 SuperNeger
De gezelligste neger van FOK!
pi_218378589
Iedereen die ooit een alternatief van brandstof probeerde te ontwikkelen is onder mysterieuze omstandigheden kort erna overleden.

Ik zeg het alleen maar.
Intel Pentium 4 2.4GHz HT (Northwood, 130nm, 512KB L2, 800MHz FSB)
Intel Extreme Graphics 2 (64MB allocated)
1GB DDR 400MHz CL2 or 3
Maxtor DiamondMax Plus 10 160GB IDE
pi_218378602
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 13:17 schreef bleiblei het volgende:
Tja, ff dik 60% subsidie pakken op zo een project. Dan durf ik ook wel risico te pakken.

@:oud_student, als je het met rest energie doet is verlies aan energie natuurlijk een non-issue. Qua gevaar... tja, eens. Aan de andere kant, we hebben thuis op 1.2km een waterstof"fabriek" staan en ongeveer 600m een waterstoftankstation. Geen idee hoever dat ploft. Maar hopelijk staat ons huis er dan nog :') .
Een tank vol waterstof zegt geen boem. Als je er een gat in prikt en hem leeg laat lopen zegt hij wel boem. En dan kun je er ondertussen fijn een enorme steekvlam van maken. Het nadeel is wel, dat het vuur waarschijnlijk pas uit gaat als alles in de as ligt.

Verder is zo'n fabriek natuurlijk niet erg rendabel als hij alleen in de zomer een paar uur per dag werkt.
pi_218378609
Heel leuk, maar ik denk alsnog dat ze er niets mee bereiken en weer terug bij af zijn als iemand het overgekocht heeft mits het rendabel is.
A Robin Redbreast in a Cage Puts all Heaven in a Rage.
pi_218378637
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 14:20 schreef SuperNeger het volgende:
Iedereen die ooit een alternatief van brandstof probeerde te ontwikkelen is onder mysterieuze omstandigheden kort erna overleden.

Ik zeg het alleen maar.
Er zijn mensen die een verbrandingsmotor op water laten draaien. Ok, nadat ze dat met elektriciteit ontleed hebben, maar toch. Er zijn zelfs bedrijven die auto's verkopen die op waterstof rijden. Of, eentje toch.

Er zijn zelfs mensen die een auto hebben die op elektriciteit werkt! :o

Dat zijn dan heel veel mysterieuze sterfgevallen!
pi_218378649
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 14:23 schreef Discombobulate het volgende:
Heel leuk, maar ik denk alsnog dat ze er niets mee bereiken en weer terug bij af zijn als iemand het overgekocht heeft mits het rendabel is.
Het klinkt groen! ^O^
  donderdag 31 juli 2025 @ 14:38:57 #19
65846 Bocaj
47th President.
pi_218378763
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 13:59 schreef Jan_Onderwater het volgende:

[..]
Is dat wat homeopathisch?
quote:
Het verschil tussen waterstof en moleculair waterstof zit in de vorm waarin het element voorkomt.

Waterstof (H) is het lichtste en meest voorkomende element in het heelal, maar als enkelvoudig atoom (H₁) is het extreem reactief en komt het in deze vorm vrijwel nooit van nature voor.

Moleculaire waterstof (H₂) bestaat daarentegen uit twee waterstofatomen die een stabiele binding vormen. Dit is precies de vorm waarin u het aantreft in waterstofwater of waterstoftabletten.

H₂ is een kleurloos, geurloos gas dat in water kan worden opgelost zonder de smaak of consistentie te veranderen. Hoewel waterstof als element in veel chemische verbindingen voorkomt (bijvoorbeeld in water als H₂O), kan het alleen als moleculaire waterstof (H₂) als antioxidant werken en mogelijk oxidatieve schade in je lichaam verminderen.
  donderdag 31 juli 2025 @ 14:46:48 #20
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_218378853
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 14:38 schreef Bocaj het volgende:

[..]
[..]

Onzin met een verlengsnoer tabletten verkocht als voedingssuplement.
pi_218378896
Die boerenfamilies bouwen niets maar pakken 10 miljoen aan subsidie
Op dinsdag 23 april 2024 10:41 schreef Solotovski het volgende:
Jij bent het zonnetje!!!
pi_218379123
Op waterstof rijden wordt hem gewoon niet. Men kan beter op stroom rijden, die infrastructuur is er al meer en dat vermijdt het energieverlies bij het omzetten (en is dus geodkoper).

Verder wel een prima project, waterstof kan heel nuttig zijn voor andere doeleinden zoals industriële processen.

Gebruik het lekker daarvoor, levert meer winst op voor zowel deze onderneming als het klimaat.
  donderdag 31 juli 2025 @ 15:28:47 #23
505678 MisterFox
declare(strict_types=1);
pi_218379212
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 15:13 schreef tizitl2 het volgende:
Op waterstof rijden wordt hem gewoon niet. Men kan beter op stroom rijden, die infrastructuur is er al meer en dat vermijdt het energieverlies bij het omzetten (en is dus geodkoper).

Verder wel een prima project, waterstof kan heel nuttig zijn voor andere doeleinden zoals industriële processen.

Gebruik het lekker daarvoor, levert meer winst op voor zowel deze onderneming als het klimaat.
Waterstof kan over het huidige gasnetwerk heen
MNy paws caiuse aaS ;lotr of typo'zx 🦊
pi_218379272
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 15:28 schreef MisterFox het volgende:

[..]
Waterstof kan over het huidige gasnetwerk heen
Als je van hele grote explosies houd, ja.
pi_218380267
quote:
0s.gif Op donderdag 31 juli 2025 15:36 schreef SymbolicFrank het volgende:

[..]
Als je van hele grote explosies houd, ja.
Zelfde probleem met gas
Als dat lekt zeg het ook boem.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')