Voorspel hier het weer van mei 2025 (gemeten in de Bilt)Naar aanleiding van een ooit populair topic in WKN (wat toen nog De Elementen (DE) genoemd werd) open ik dit topic. Hier voorspelden we elke week het weer voor zondag.
Het voorspellen van het weer is altijd een uitdagende taak geweest voor meteorologen. Hoewel er enorme vooruitgang is geboekt in de afgelopen decennia, blijft het voorspellen van het weer op lange termijn nog steeds een complexe opgave. In dit topic gaan we een poging wagen om het weer te voorspellen voor de komende maand.
Welk weer is normaal in mei?Op 24 mei 1922 werd de hoogste mei-temperatuur ooit in De Bilt genoteerd. Het kwik steeg naar 32,8 graden. Op diezelfde dag in 1922 werd ook de hoogste temperatuur van mei voor heel Nederland genoteerd. Het werd in Gemert en Sittard 35,6 graden. De meest vroege tropische dag in De Bilt was in 1976. Op 9 mei van dat jaar werd het 30,4 graden. Recente tropische dagen in mei vonden plaats in 2017 en 2018. In 2017 werd het op 27 mei 31,9 graden. In 2018 steeg het kwik op 29 mei naar 30,7 graden.
In 2018 steeg de temperatuur in De Bilt in mei op 21 dagen naar 20 graden of meer. Dat is een record! Op een recordaantal van dertien dagen steeg het kwik zelfs naar 25 graden of meer en op één dag werd het tropisch warm (30 graden of meer). In 1992 en 2000 steeg het kwik op twaalf dagen naar zomerse hoogte. Het jaar met de meeste tropische dagen in mei was 1922. Op liefst drie dagen werd het warmer dan 30 graden.
Van de 120 jaren sinds 1901 bleef de temperatuur in twee jaren de hele maand onder 20 graden. In zowel 1962 als 1984 werd geen enkele warme dag genoteerd. Het meest recente jaar met weinig warme dagen was in 2015. Op slechts twee dagen werd het 20 graden of meer, maar één daarvan was direct ook zomers. Op 11 mei 2015 werd het 25,6 graden.
224 uur zon en 56 millimeter neerslag
De zon schijnt gemiddeld over het land 224 uur. In de kustgebieden schijnt de zon meer dan in het binnenland. Den Helder noteert 246 uur en Vlissingen 233 uur. Landinwaarts schijnt de zon 208 uur in Maastricht en 217 uur in De Bilt. Wat neerslag betreft valt gemiddeld over het land 56 millimeter. Landinwaarts valt 60 millimeter en in het noordelijk kustgebied gemiddeld 47 millimeter.
bronHet is de bedoeling om het volgende te voorspellen:
quote:
1 De hoogste temperatuur (graden C):
2 De laagste temperatuur (graden C):
3 Hoeveelheid Neerslag (mm):
4 Zon (uren):
5 Gemiddelde Windsnelheid (m/s):
6 Aantal warme dagen: (dagen boven de 20 graden)
7 Aantal zomerse dagen: (dagen boven de 25 graden)
8 Aantal tropische dagen (dagen boven de 30 graden):
Iedereen kan meedoen, dus succes

De deadline om mee te doen is woensdag 30 april om 23.59

Aanpassen kan dus ook tot deze datum en tijdstip...
Eventuele fouten, verbeteringen etc kunnen hier gemeld worden

quote:
De enige officiële hittegolf in mei speelde zich 100 jaar geleden af
De enige officiële hittegolf die we in De Bilt ooit in mei hebben gehad, speelde zich precies 100 jaar geleden in 1922 af en duurde van 21 tot en met 25 mei, exact 5 dagen dus. Het was een hogedrukgebied boven Centraal-Europa dat toen de hitte bij ons bracht.
Op 21 mei werd het in De Bilt 27 graden, daarna volgen drie tropische dagen met temperaturen van 32,4 graden, gevolgd door 32,1 graden en 32,8 graden, de warmste dag uit de serie. De hittegolf werd compleet gemaakt met op 25 mei een maximum van 27,8 graden. In het zuidoosten en oosten duurde de hittegolf nog een dag langer en Gemert en Sittart scoorden op 24 mei de hoogste temperatuur van deze hitteperiode. Het werd er maar liefst 35,6 graden.
Lees hier verder