Enge ontwikkeling. Men wordt steeds strenger in het geloof volgens mij. In Rotterdam ook steeds vaker van die religekkies voor elke ingang van elke gebouw lijkt het...quote:Deel protestanten vaker negatief over homoseksualiteit en echtscheiding
Een deel van de protestantse christenen in Nederland staat vaker afwijzend tegenover onder meer homoseksualiteit en echtscheidingen. Dat komt naar voren uit het onderzoek God in Nederland van religiewetenschappers van de Vrije Universiteit Amsterdam en de Radboud Universiteit Nijmegen.
Opvattingen over onderwerpen als abortus en euthanasie blijven onder deze groep protestanten vrijwel gelijk, terwijl rooms-katholieken en mensen die niet kerkelijk zijn hier positiever over denken dan voorheen.
Het representatieve onderzoek wordt sinds de jaren 60 ongeveer iedere tien jaar gepubliceerd. Respondenten vulden de laatste vragenlijst in 2024 in. Die cijfers worden vergeleken met de resultaten uit eerdere versies van het onderzoek, dat zich richt op het christelijke geloof.
Vooral de grafieken over de acceptatie van homoseksualiteit en echtscheiding zijn dus opvallend; hier zijn bij protestantse christenen de scherpst dalende lijnen te zien. Het gaat dan voornamelijk om protestanten in kleinere orthodoxe kerken.
'Houvast en perspectief'
Fred van Lieburg is een van de hoogleraren religiewetenschap die het onderzoek uitvoerden. Hij vindt het moeilijk om te zeggen waar de veranderde standpunten van een deel van de protestants Nederland vandaan komen. "Wij vermoeden dat meer behoudende gen Z'ers zich aanmelden bij protestantse kerken." Gen Z is de naam voor de generatie die geboren is tussen 1997 en 2012.
Doordat deze conservatieve gen Z'ers mogelijk een groter wordend deel van het protestants christendom uitmaken, veranderen de gemiddelde opvattingen ook, is het vermoeden. Volgens Van Lieburg is het niet gek dat deze jonge christenen behoudender zijn. "Die generatie heeft tijdens de coronatijd veel begrenzingen gekend en voor lastige keuzes gestaan. Er gebeurt ook nu nog veel in de wereld. Dat zou een reden kunnen zijn dat ze naar meer houvast en perspectief zoeken."
Dat vinden de jongeren volgens de wetenschappers dus wellicht in de kerk. "Ze zoeken naar verbondenheid en een plek waar rechtvaardigheid en deugd ertoe doen."
Marcel Lubbers is maatschappijwetenschapper aan de Universiteit Utrecht. Hij ziet in het onderzoek voorzichtige aanwijzingen dat jongeren conservatiever worden bij thema's als bijvoorbeeld seksualiteit en transgenderisme. "Dat laatste werd vroeger nog niet gemeten, dus we weten niet zeker of jongeren hierin veranderd zijn." Maar, zegt hij verder: "Uit het Nationaal Kiezers Onderzoek blijkt wel dat jongeren tussen 2021 en 2023 wat conservatiever werden op onderwerpen als transgenderisme en adoptie door homoparen."
Lubbers mogelijke verklaring: "Als mensen het idee hebben dat ze zich sterk moeten aanpassen, of iets moeten opgeven, en als er dan ook nog onzekerheid ervaren wordt, dan grijpen ze vaak terug op een afgebakende interpretatie van wie ze zijn, tot welke groep ze behoren en wat de leefregels bij die groep zijn."
'Ontzag voor God'
In Harderwijk en omgeving ziet de christelijke jongerenorganisatie Youth United de interesse van conservatieve jongeren in het geloof groeien. Lennart van der Vegt is de oprichter van de organisatie. "Ik doe dit werk al meer dan 25 jaar, maar de laatste jaren is ons werk enorm gegroeid."
Vier jaar geleden begeleidde de organisatie nog zo'n 50 mensen, nu zijn het er meer dan 500. "We zien dat veel meer jongeren op zoek zijn naar zingeving." Van der Vegt schat dat zo'n 40 procent van de jongeren bij Youth United afkomstig is uit een protestantse kerk.
Tijdens de activiteiten die hij organiseert leren jongeren verschillende kanten van het christelijke geloof kennen. "We behandelen bijvoorbeeld thema's als ontzag voor God, maar ook 'heiligheid'. Daaronder verstaan we onder andere eerlijkheid en trouw in een relatie, en niet met jan en alleman het bed in duiken."
Seksualiteit komt dus ook aan bod tijdens het programma. "Dat past binnen het huwelijk. Wij willen ons houden aan hoe de Bijbel dat huwelijk voorschrijft. Maar we vragen ook dat jongeren breken met bepaalde oude gewoonten, zoals het kijken van pornografie."
De organisatie doopt ook jongeren. "Dan vinden we het wel belangrijk dat je je oude leven begraaft en dit nieuwe leven aangaat."
Ja, dit dus.quote:Op zondag 13 april 2025 14:29 schreef Hexagon het volgende:
Volgens mij loopt het totaal aantal gelovigen al heel lang af. Maar worden de overblijvers radicaler.
Ik denk dat de kleinschaligere opzet van de protestantse kerk ook bijdraagt aan dat ze hun mensen beter vast weten te houden.
Ja maar de islam is vredelievend en tolerant tegen alles en iedereen!quote:Op zondag 13 april 2025 15:17 schreef SilverMane het volgende:
Natuurlijk zijn het weer de d66 kneuzen die butthurt zijn. Maar als het de islam betreft staan ze vooraan te schuimen tegen alle aantijgingen.
Beelden en schilderijen zul je in een moskee niet aantreffen want dat is in de islam ook verboden. In plaats daarvan doen ze wel aan kalligrafie, en zul je in een moskee bijvoorbeeld wel teksten uit de Koran in mooi versierde letters aan kunnen treffen.quote:Op zondag 13 april 2025 14:27 schreef Harvest89 het volgende:
Protestantisme is het grootste kutgeloof dat er bestaat.
Katholieken zijn vaak nog een beetje gemoedelijk en hebben soms mooie beelden en schilderijen in de kerk. Ook in een moskee zie je kleurrijke versieringen.
Maar protestanten verbieden alles wat leuk is.
... maar ik houd mijn hart vast...quote:Op zondag 13 april 2025 16:08 schreef Toine51 het volgende:
Religies....
Tis niks, was niks en wordt niks...
Zo te zien bij jij er in ieder geval heel blij mee.quote:Op zondag 13 april 2025 15:17 schreef SilverMane het volgende:
Natuurlijk zijn het weer de d66 kneuzen die butthurt zijn. Maar als het de islam betreft staan ze vooraan te schuimen tegen alle aantijgingen.
Betreffende het eerste deel. Kan best, boeit me niet.quote:Op zondag 13 april 2025 16:11 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
Beelden en schilderijen zul je in een moskee niet aantreffen want dat is in de islam ook verboden. In plaats daarvan doen ze wel aan kalligrafie, en zul je in een moskee bijvoorbeeld wel teksten uit de Koran in mooi versierde letters aan kunnen treffen.
Protestantisme is eigenlijk geen stroming binnen het christendom, maar eerder een verzamelnaam voor allerlei stromingen die onderling ook weer van elkaar verschillen. Het zijn daarbij vooral de gereformeerden die alles verbieden wat leuk is. Lutheranen, doopsgezinden, remonstranten, zijn over het algemeen veel vrijzinniger.
Nou, vertel me dan maar eens hoe het wel is.quote:Op zondag 13 april 2025 16:20 schreef Bargehassus het volgende:
Betreffende het tweede deel: Je heb geen idee waar je het over hebt.
Als je zo flauw gaat doen dan missen er wel meer..quote:Op zondag 13 april 2025 16:26 schreef mackinac het volgende:
Er ontbreekt nog een religie in die 2 grafieken.
We leggen de lat hoog zo te zien.quote:Op zondag 13 april 2025 16:31 schreef ToT het volgende:
En ja, "negatief zijn over" boeit geen fucking hond.
Zolang homo's maar niet geblinddoekt en vastgebonden met het hoofd naar beneden van de hoogste toren geflikkerd worden en dat soort dingen.
Eerst even iets helder hebben: Wie of wat versta jij onder "de gereformeerden"?quote:Op zondag 13 april 2025 16:22 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
Nou, vertel me dan maar eens hoe het wel is.
Daarom richten programma's hiervoor zich ook niet op een enkele doelgroep.quote:Op zondag 13 april 2025 16:32 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
Opvallend is ook dat de onkerkelijken op beide onderwerpen geen 10 scoren. Er zijn dus duidelijk ook onkerkelijken die homosexualiteit en echtscheiding afwijzen.
Het verschil zit hem in de relatie tot Christus. Dat de relatie tot Christus altijd alleen vanuit de individu is. En dat er alleen via het geloof in Christus er verlossing is. Dus niet via een priester, of Paus, profeet etc.quote:Op zondag 13 april 2025 16:22 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
Nou, vertel me dan maar eens hoe het wel is.
Nee hoor, er is nooit een 100% positief beeld van een groep, stroming of persoon.quote:Op zondag 13 april 2025 16:32 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
Opvallend is ook dat de onkerkelijken op beide onderwerpen geen 10 scoren. Er zijn dus duidelijk ook onkerkelijken die homosexualiteit en echtscheiding afwijzen.
de islam, jodendom, hindoeïsme, boedhisme en alle andere religies buitenom het christendom bij mekaar maken in Nederland zo'n 10% van de bevolking op. Is het dan vreemd om je in 1 van deze onderzoeken te focussen op de veruit grootste religie in het land?quote:Op zondag 13 april 2025 16:00 schreef HowardRoark het volgende:
Hmm.
Een onderzoek genaamd 'God in Nederland' met als doelstelling om het religieuze landschap in kaar te brengen. Opmerkelijk dat men zich dan alleen maar richt op het Christendom.
In principe alle kerkgenootschappen die zich gereformeerd (of hervormd, maar dat betekent in principe hetzelfde) noemen.quote:Op zondag 13 april 2025 16:33 schreef Bargehassus het volgende:
Eerst even iets helder hebben: Wie of wat versta jij onder "de gereformeerden"?
Wel mee eens, maar christenen zijn (in ieder geval vandaag de dag) VEEL en VEEL toleranter tegenover deze dingen dan met name moslims.quote:Op zondag 13 april 2025 16:41 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
de islam, jodendom, hindoeïsme, boedhisme en alle andere religies buitenom het christendom bij mekaar maken in Nederland zo'n 10% van de bevolking op. Is het dan vreemd om je in 1 van deze onderzoeken te focussen op de veruit grootste religie in het land?
Mijn vriendin is protestants en die vindt het helemaal prima als iemand homo is.quote:Op zondag 13 april 2025 16:52 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
"Protestants" is toch nog best ruim? Dat zijn bekrompen zwartekousenlui, maar bijvoorbeeld ook de bezoekers van de vrij moderne kerk hier om de hoek, en daarvan kan ik me niet voorstellen dat die een grote homohaat koesteren.
Hééééééél opmerkelijk. Je wilt als onderzoeker natuurlijk zo breed mogelijk onderzoeken zodat je resultaten zo significant mogelijk zijnquote:Op zondag 13 april 2025 16:00 schreef HowardRoark het volgende:
Hmm.
Een onderzoek genaamd 'God in Nederland' met als doelstelling om het religieuze landschap in kaar te brengen. Opmerkelijk dat men zich dan alleen maar richt op het Christendom.
Mwuah, heb je daar een recent onderzoek voor?quote:Op zondag 13 april 2025 16:51 schreef ToT het volgende:
[..]
Wel mee eens, maar christenen zijn (in ieder geval vandaag de dag) VEEL en VEEL toleranter tegenover deze dingen dan met name moslims.
En hoe zit het met geweld tegen homo's?quote:Op zondag 13 april 2025 16:54 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Mwuah, heb je daar een recent onderzoek voor?
In 2014 was 53% van de moslims tegen het homohuwelijk, tegenover 58 procent van de protestanten.
Nee. In de kerk waar mijn vrouw en ik actief b.v. zijn speelt dit niet of nauwelijks, en zeker niet onder de jongere kerkbezoekers.quote:Op zondag 13 april 2025 16:52 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
"Protestants" is toch nog best ruim? Dat zijn bekrompen zwartekousenlui, maar bijvoorbeeld ook de bezoekers van de vrij moderne kerk hier om de hoek, en daarvan kan ik me niet voorstellen dat die een grote homohaat koesteren.
Kom er op terug , eerst ff F1 kijken.quote:Op zondag 13 april 2025 16:48 schreef Kip_Frites_Appelmoes het volgende:
[..]
In principe alle kerkgenootschappen die zich gereformeerd (of hervormd, maar dat betekent in principe hetzelfde) noemen.
Nogmaals, heb je daar een onderzoek van of is dit puur een onderbuikgevoel?quote:Op zondag 13 april 2025 16:56 schreef ToT het volgende:
[..]
En hoe zit het met geweld tegen homo's?
Homo's in Amsterdam; moeten die oppassen voor protestanten of voor moslims?
En moslims?quote:Op zondag 13 april 2025 14:08 schreef Mikeytt het volgende:
https://nos.nl/artikel/25(...)eit-en-echtscheiding
[..]
Enge ontwikkeling. Men wordt steeds strenger in het geloof volgens mij. In Rotterdam ook steeds vaker van die religekkies voor elke ingang van elke gebouw lijkt het...
Zorgwekkend en gaat alleen maar erger worden met het huidige beleid.
Geen idee. Daar gaat dit onderzoek niet over.quote:
Ja, nee, helemaal gelijk, en dit is ook totaal niet generaliserend of zo.quote:Op zondag 13 april 2025 14:27 schreef Harvest89 het volgende:
Protestantisme is het grootste kutgeloof dat er bestaat.
Katholieken zijn vaak nog een beetje gemoedelijk en hebben soms mooie beelden en schilderijen in de kerk. Ook in een moskee zie je kleurrijke versieringen.
Maar protestanten verbieden alles wat leuk is.
Anekdotisch bewijs van vrienden in die community, interviews die online te vinden zijn en sowieso is de houding van moslims in eigen land ook erg duidelijk. Verder heb ik ook genoeg contact met (ook zeer moderne) moslims gehad en allemaal verachten ze homo's.quote:Op zondag 13 april 2025 16:59 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Nogmaals, heb je daar een onderzoek van of is dit puur een onderbuikgevoel?
Ik ben zelf het vaakst door witte (jonge) mannen geïntimideerd op straat, en de groep moslims onder deze bevolkingsgroep is relatief klein.
Onder Nederlandse scholieren is Islam inmiddels de grootste religie met 15%. De kans aannemelijk dat dit bij toekomstige generaties nog (veel) hoger zal liggen. Daarom is het inderdaad logisch om die mee te nemen in zo'n onderzoek.quote:Op zondag 13 april 2025 16:41 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
de islam, jodendom, hindoeïsme, boedhisme en alle andere religies buitenom het christendom bij mekaar maken in Nederland zo'n 10% van de bevolking op. Is het dan vreemd om je in 1 van deze onderzoeken te focussen op de veruit grootste religie in het land?
Dat is niet waar. In dat onderzoek toen bleek dat een paar procent protestanten meer problemen met homoseksualiteit hadden dan moslims, maar veel meer moslims dan protestanten hadden een probleem met het homohuwelijk.quote:Op zondag 13 april 2025 16:54 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Mwuah, heb je daar een recent onderzoek voor?
In 2014 waren 53% van de moslims tegen het homohuwelijk, tegenover 58 procent van de protestanten.
En zie ook:quote:De meerderheid van de moslims en strenggelovige protestanten in Nederland is tegen homoseksualiteit. Het percentage moslims ligt daarbij iets lager dan het aantal orthodox-protestanten: 53 om 58 procent. Dat blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP).
Van het homohuwelijk zijn juist meer orthodox-protestanten voorstander ten opzichte van moslims. Een kwart van de moslims heeft geen probleem met het homohuwelijk. Bij orthodox-protestanten is dat 44 procent.
Bron
Kans is juist veel kleiner aangezien er steeds minder mensen religieus zijn gedurende generaties. Zelfs onder de islam seculeren ze langzaam door de generaties heen.quote:Op zondag 13 april 2025 17:17 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Onder Nederlandse scholieren is Islam inmiddels de grootste religie met 15%. De kans aannemelijk dat dit bij toekomstige generaties nog (veel) hoger zal liggen. Daarom is het inderdaad logisch om die mee te nemen in zo'n onderzoek.
[..]
Dat is niet waar. In dat onderzoek toen bleek dat een paar procent protestanten meer problemen met homoseksualiteit hadden dan moslims, maar veel meer moslims dan protestanten hadden een probleem met het homohuwelijk.
[..]
En zie ook:
[ afbeelding ]
Bron
In het mannen gedeelte doen ze altijd hun best om alles zo mooi mogelijk te maken, ja.quote:Op zondag 13 april 2025 14:27 schreef Harvest89 het volgende:
Ook in een moskee zie je kleurrijke versieringen.
Er zijn nou eenmaal 3 significante religieuze stromingen in Nederland, waarbij nummertje 3 ook nog eens het snelste groeit en waarbij diens opvattingen over homo's en huwelijk ook vaak in het nieuws zijn. Als je als objectieve religiewetenschapper serieus genomen wil worden lijkt het mij een goed idee om die dan ook in je onderzoekje mee te nemen.quote:Op zondag 13 april 2025 16:27 schreef Whiskers2009 het volgende:
[..]
Als je zo flauw gaat doen dan missen er wel meer..
Nee is een onderzoeksgroep die dat al tientallen jaren doet. Lees het artikel eens.quote:Op zondag 13 april 2025 17:36 schreef RamboDirk het volgende:
NOS redactie denkt laten we eens een basisschool onderzoekje doen over een marginaal geloof zodat het niet alleen over de islam gaat. Doorzichtig weer.
Bovendien als men dat wél doet, dan krijg je allerlei bizarre kanttekeningen zoals:quote:Op zondag 13 april 2025 17:36 schreef RamboDirk het volgende:
NOS redactie denkt laten we eens een basisschool onderzoekje doen over een marginaal geloof zodat het niet alleen over de islam gaat. Doorzichtig weer.
quote:De gemiddelde Arabische moslim is duidelijk negatiever over homoseksualiteit dan over homoseksuele mensen. ‘Het is een vrij veelvoorkomende religieuze interpretatie om homoseksualiteit te zien als een zonde, maar dat betekent natuurlijk niet dat je homoseksuele mensen niet tolereert in je omgeving’, licht socioloog Saskia Glas toe.
Bron
Het is een onderzoek naar de kerkelijke ontwikkelingen dat al vele, vele jaren wordt gedaan waarin o.a. wordt samengewerkt met omroepen met christelijke achtergrond zoals de KRO-NCRV. Het doel is helemaal niet om alle religieuze ontwikkelingen in beeld te brengen. Deze TS deelt natuurlijk enkel weer de spraakmakende conclusies om reacties uit te lokken maar er staat wel meer in dan dat. Bijv dat Gen-Z in tegenstelling tot de generaties ervoor weer meer interesse heeft in de kerk etcquote:Op zondag 13 april 2025 17:27 schreef mackinac het volgende:
[..]
Er zijn nou eenmaal 3 significante religieuze stromingen in Nederland, waarbij nummertje 3 ook nog eens het snelste groeit en waarbij diens opvattingen over homo's en huwelijk ook vaak in het nieuws zijn. Als je als objectieve religiewetenschapper serieus genomen wil worden lijkt het mij een goed idee om die dan ook in je onderzoekje mee te nemen.
Ja precies, alles zolang het maar niet over de islam gaat.quote:Op zondag 13 april 2025 17:39 schreef Hexagon het volgende:
[..]
Nee is een onderzoeksgroep die dat al tientallen jaren doet. Lees het artikel eens.
In de leefwereld van die mensen kan het niet dat de islam nu eenmaal een bron van dood en verderf is.quote:Op zondag 13 april 2025 17:44 schreef HowardRoark het volgende:
[..]
Bovendien als men dat wél doet, dan krijg je allerlei bizarre kanttekeningen zoals:
[..]
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |