bronquote:Als het aan het kabinet ligt, krijgen verhuurders toch weer mogelijkheden om hogere huren te vragen. Minister Keijzer van Volkshuisvesting wil op die manier voorkomen dat nog meer particuliere verhuurders hun woningen van de hand doen, omdat ze het niet meer rendabel vinden.
Het door het vorige kabinet ingevoerde puntensysteem voor de middenhuur, op basis waarvan de hoogte van de huur bepaald wordt, krijgt een aanpassing. Zo gaat de WOZ-waarde van een woning zwaarder meetellen en mogen voor kleine monumenten hogere huurprijzen worden gevraagd.
Ook komen er meer tijdelijke huurcontracten voor studenten, zodat verhuurders eerder de huur kunnen verhogen. "Met deze maatregelen wil ik middenhuur aantrekkelijker maken voor verhuurders, zodat ze hun woningen niet verkopen", zegt Keijzer. De versoepelingen moeten op 1 januari volgend jaar in gaan.
30.000 woningen verkocht
Sinds vorig jaar de Wet betaalbare huur inging en er een verbod kwam op tijdelijke huurcontracten, zijn er meer dan 30.000 huurwoningen verkocht, blijkt uit cijfers van het Kadaster. Er kwamen ook wel weer woningen bij, maar netto is het aanbod in de particuliere markt afgenomen met 413 woningen, schrijft de minister aan de Tweede Kamer.
Daarmee neemt de druk op de woningmarkt steeds verder toe, terwijl het kabinet het juist eenvoudiger wil maken om een huis te vinden.
Vooral in de steden is volgens haar het probleem groot. Omdat de WOZ-waarde van huizen daar over het algemeen hoger is, gaat die zwaarder meetellen in het puntensysteem. Dat kan per woning zo'n honderd euro per maand meer huur opleveren.
"Daarmee sluit de huur beter aan bij de waarde van het pand", zegt de BBB-bewindsvrouw. De nieuwe huurprijs gaat pas in bij nieuwe huurcontracten.
Geen aftrek meer bij ontbreken balkon
Als een woning geen balkon of tuin heeft, betekent dat tot nu toe minpunten en dus een lagere huur. Maar die aftrek verdwijnt in de plannen van Keijzer. In steden is het vaak niet mogelijk om een tuin of balkon te realiseren, is haar redenering. Daardoor zijn verhuurders in steden te veel in het nadeel.
De versoepeling van de regels betekent aan de ene kant meer winst voor particuliere verhuurders, en aan de andere kant dus hogere lasten voor huurders. De Woonbond, die de belangen van huurders behartigt, vindt dat Keijzer haar doel lijkt te willen behalen "over de ruggen van huurders".
"Als het doel is om het verhuren van woningen aantrekkelijker te maken, dan moet de minister iets doen aan de belasting die verhuurders aan haar moeten afdragen. Dit is veel effectiever en gaat niet ten koste van de woonlasten van huurders", zegt een woordvoerder van de Woonbond.
Verhuurders: liever lagere belasting
Die belastingen zijn ook veel verhuurders een grotere doorn in het oog dan de huurbeperkingen. Voor komend jaar ligt er zelfs nog een belastingverhoging in box 3 in het verschiet voor hen. Zij betalen liever minder belasting dan dat ze de huren verhogen.
Verhuurdersorganisatie Vastgoed Belang waardeert de inspanningen van minister Keijzer, "maar de maatregelen zijn onvoldoende". "Het blijft ons verbazen dat er zo weinig politieke wil is om de wooncrisis echt aan te pakken. Als de overheid wil dat er voldoende betaalbare huurwoningen blijven, dan moet de belastingdruk echt omlaag. Dit helpt verhuurders én huurders".
Keijzer erkent dat de hoge belastingen ook een grote rol spelen bij de overwegingen van verhuurders om hun panden 'uit te ponden' en te stoppen met verhuren. Maar de discussie over een nieuwe invulling van box 3 is nog niet afgerond in het kabinet en de coalitie. "Dit kan ik wel snel doen. Concrete maatregelen om verlichting te geven."
De minister moet voor haar plannen wel nog een meerderheid krijgen. De Tweede Kamer stemde vorig jaar nog met een grote meerderheid voor de plannen om de huren juist binnen de perken te houden.
Ja die arme verhuurders in de grote steden konden maar 1100¤ voor een bezemkast vragen omdat het geen balkon of tuin had.quote:ls een woning geen balkon of tuin heeft, betekent dat tot nu toe minpunten en dus een lagere huur. Maar die aftrek verdwijnt in de plannen van Keijzer. In steden is het vaak niet mogelijk om een tuin of balkon te realiseren, is haar redenering. Daardoor zijn verhuurders in steden te veel in het nadeel.
Dit is een slagaderlijke bloeding willen stelpen met een pleister. Naast dat het verschillen zwalkend beleid is.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:35 schreef Elan het volgende:
Begrijp het wel. Bezit van huurwoningen is veel minder aantrekkelijk geworden en die worden dus die worden dus massaal verkocht.
Grijp je niet in dan zal die trend doorzetten en het huuraanbod nog veel verder stagneren. Maar het blijft verplaatsen van het daadwerkelijke probleem, namelijk enorme tekorten in betaalbaar aanbod.
Dat was toch juist het idee? Die pandjesbazen aanpakken?quote:Op donderdag 10 april 2025 17:35 schreef Elan het volgende:
Begrijp het wel. Bezit van huurwoningen is veel minder aantrekkelijk geworden en die worden dus die worden dus massaal verkocht.
Grijp je niet in dan zal die trend doorzetten en het huuraanbod nog veel verder stagneren. Maar het blijft verplaatsen van het daadwerkelijke probleem, namelijk enorme tekorten in betaalbaar aanbod.
Eens hoor dit gaat niets oplossen. Er zou in feite miljarden moeten gaan naar sociale huur bouwen maar dat geld is er niet. Er is simpelweg geen oplossing.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:37 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Dit is een slagaderlijke bloeding willen stelpen met een pleister. Naast dat het verschillen zwalkend beleid is.
Ja maar nu hebben ze iedereen gepakt dus ook mensen die maar 1 woning verhuren als bijv. aanvulling op pensioen.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:38 schreef Filosoofert het volgende:
[..]
Dat was toch juist het idee? Die pandjesbazen aanpakken?
Het zorgde vooral voor een grote terugloop in het aanbod van particuliere huur, wat iedereen ook wel zag aankomen. Ondertussen was dat aantal verkochte huurwoningen op de koopmarkt een druppel op een gloeiende plaat, waardoor het daar nauwelijks tot waarneembaar gedaalde prijzen leidde. Maar ja, Hugo hè. Die wilde kosten wat kost doorzetten.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:38 schreef Filosoofert het volgende:
[..]
Dat was toch juist het idee? Die pandjesbazen aanpakken?
Als je miljarden gaat steken in woningbouw, wat een erg goed idee is, dan moet je zo ongeveer alles bouwen, behalve sociale huur. Daar is namelijk meer dan genoeg van, alleen zit het vol met mensen die er niet in thuishoren.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:40 schreef Elan het volgende:
[..]
Eens hoor dit gaat niets oplossen. Er zou in feite miljarden moeten gaan naar sociale huur bouwen maar dat geld is er niet. Er is simpelweg geen oplossing.
Hier op inhakend, de prijzen van veel sociale huurwoningen zijn sinds dit jaar ook flink gestegen, oa vanwege de de gestegen huurtoeslag..quote:Op donderdag 10 april 2025 17:43 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Als je miljarden gaat steken in woningbouw, wat een erg goed idee is, dan moet je zo ongeveer alles bouwen, behalve sociale huur. Daar is namelijk meer dan genoeg van, alleen zit het vol met mensen die er niet in thuishoren.
Uiteindelijk drijven huurtoeslag en HRA vooral de prijzen op. We suggereren dat dat bedrag ten goede komt van iemand die ergens woont, maar dat is natuurlijk niet waar. Allebei zo snel mogelijk afschaffen.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:44 schreef Straatcommando. het volgende:
[..]
Inhakend hierop, de prijzen van veel sociale huurwoningen zijn sinds dit jaar ook flink gestegen, oa vanwege de de gestegen huurtoeslag..
Waarbij je een groep hebt die wel recht heeft op een sociale huurwoning, maar niet op huurtoeslag.quote:Op donderdag 10 april 2025 17:45 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Uiteindelijk drijven huurtoeslag en HRA vooral de prijzen op. We suggereren dat dat bedrag ten goede komt van iemand die ergens woont, maar dat is natuurlijk niet waar. Allebei zo snel mogelijk afschaffen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |