quote:
Er staat een heel stuk in de VK hierover.
quote:
Overname van Nederlandse Tonny Media door Podimo laat abonneehonger van Deense podcastreus zien
Het Deense podcastconglomeraat Podimo neemt Tonny Media over, het podcastbedrijf van Volkskrant-columnist Sander Schimmelpenninck en zanger Jaap Reesema. De gratis podcasts van Tonny Media zullen door de overname niet achter een betaalmuur verdwijnen, zeggen de bedrijven.
Thom Canters en Dana Holscher 23 augustus 2024, 17:16
Tonny Media staat bekend om de vele podcasts van bekende Nederlanders die het bedrijf uitgeeft. Naast de Zelfspodcast van Schimmelpenninck en Reesema zelf, produceert Tonny Media ook andere populaire zogeheten chatcasts, zoals die van influencers Monica Geuze en Kaj Gorgels (Geuze en Gorgels) en Aaf Brandt Corstius en Lies Visschedijk (Aaf en Lies lossen het wel weer op). Met een bereik van zo’n 6,5 miljoen luisteraars per maand is Tonny Media volgens zakenblad Quote goed voor 40 procent van de Nederlandse markt.
Dat is precies de reden dat Tonny Media aantrekkelijk is voor Podimo, zegt podcastmaker Hidde Bruinsma, die aan de NHL Stenden Hogeschool de minor ‘the business of podcasting’ doceert. ‘Podimo wil hét bedrijf zijn waar mensen zich abonneren om podcasts te beluisteren’, zegt hij. ‘Er is simpelweg een enorme vraag naar het soort podcast waar Tonny Media zo goed in is. Deze overname is een perfect voorbeeld van hoe spelers als Podimo blijven zoeken naar manieren om de consument aan zich te binden.’
Over de auteurs
Thom Canters en Dana Holscher zijn nieuwsverslaggevers van de Volkskrant.
De overname van Tonny Media volgt op die van Dag en Nacht, het podcastbedrijf van twee oud-journalisten van weekblad Vrij Nederland dat in maart 2022 al werd ingelijfd door Podimo. Destijds ging het om de grootste investering van het Deense bedrijf op de buitenlandse markt. Hoeveel er met de huidige deal gemoeid is, is niet bekendgemaakt.
Betaalmuur
Volgens Florentine Vos, die de Nederlandse tak van Podimo leidt, heeft het Deense bedrijf veel geleerd van de overname van Dag en Nacht. ‘We hebben gezien dat het hybride businessmodel het beste werkt. Voor sommige podcastformats en -makers is een abonnementsvorm beter, andere zijn geschikter voor de advertentiemarkt.’ Volgens Vos hoeven vaste Tonny-luisteraars dus niet bang te zijn dat de podcasts die nu gratis te beluisteren zijn achter een betaalmuur verdwijnen.
Vos zegt de merkwaarde van Tonny Media te willen behouden. ‘Ze doen dingen die wij niet doen, en zijn daar heel goed in.’ Zo waagde Tonny Media zich afgelopen oktober aan de productie van televisieprogramma Sander versus de socials, dat werd uitgezonden bij de NPO. Ook de populaire podcast van Monica Geuze en Kaj Gorgels kreeg vorige zomer een visuele spin-off op Videoland. Vos: ‘Voor ons is die uitbreiding naar videoformats heel interessant, dus dat blijven we zeker doen.’
Bij de lancering van de Nederlandse tak, twee jaar geleden, zei Podimo-oprichter Morten Strunge tegen NRC te mikken op twee miljoen Nederlandse abonnees. Vandaag stelt hij dat aantal in het Financieele Dagblad bij naar één miljoen. Valt die Nederlandse markt dan toch tegen? Vos, lachend: ‘Morten vind het leuk om dat soort getallen te noemen. Ons uiteindelijke doel ligt natuurlijk nog veel hoger.’ Hoeveel Nederlandse abonnees Podimo op dit moment telt, wil het bedrijf niet prijsgeven.
Of de ambitie van miljoenen Nederlandse abonnees ook haalbaar is, betwijfelt Michael Petit, marketingmanager bij onderzoeksbureau Markteffect. ‘We zien dat het aantal podcastluisteraars de afgelopen jaren na een flinke groei nu stabiel blijft’, zegt hij. ‘Bovendien is het aanbod in Nederland zo groot, dat je als bedrijf wel een heel exclusief aanbod moet hebben om het aantrekkelijk te maken om een abonnement af te sluiten.’
Intensievere samenwerking
Het in 2020 opgerichte Tonny Media en Podimo werkten al twee jaar samen. Enkele van de meest beluisterde podcasts van Tonny Media, zoals de Zelfspodcast, waren voor abonnees al exclusief te beluisteren bij Podimo.
‘Die samenwerking is goed bevallen’, zegt Schimmelpenninck. ‘Dus na een aantal jaar komt dan de logische vraag: moeten we niet nog intensiever gaan samenwerken?’ Hoewel er volgens hem niet veel zal veranderen, biedt de overname volgens hem kansen om het huidige aanbod te verbreden.
Meer geld, meer mogelijkheden om te investeren in betere én nieuwe producties, beaamt ook Bruinsma. Volgens hem is de overname nog om een andere reden interessant voor Tonny Media. ‘Tonny Media drijft vooralsnog voornamelijk op advertentiegelden’, zegt hij. ‘Podimo is juist bezig om steeds meer abonnees aan zich te binden. De advertentiemarkt is onderhevig aan de economische conjunctuur, waar inkomsten via abonnees mogelijk een stabielere inkomstenbron betekenen.’ Afgelopen maart verhoogde Podimo de abonnementsgelden met 40 procent, van 4,99 euro naar 6,99 euro.
Nu Tonny Media ook in handen valt van Podimo, lijken de Denen wel een heel gezichtsbepalende rol te gaan spelen in het Nederlandse podcastlandschap. Dreigt daarmee ook het gevaar van eenheidsworst?
‘Consolidatie behoort tot de wetten van de markt, kijk maar naar de kranten, waar twee spelers het landschap domineren’, zegt Schimmelpenninck. ‘Maar in tegenstelling tot de kranten, zijn de opstartkosten voor een podcast nagenoeg nihil.’ Zorgen over een monopolie maakt hij zich dan ook niet: ‘Als jij morgen een podcast wil beginnen, houdt niemand je tegen.’