Nee, het treft ook gebruikers die minder terugleveren dan ze afnemen.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 08:24 schreef 111210 het volgende:
Opzich is dit idee toch niet heel gek. Dit treft enkel de gebruikers die dus meer terug leveren dan dat ze verbruiken op jaarbasis.
Zo gaat dat verdienmodel er af. Voor de mensen die gewoon al hun stroom opmaken die de panelen opwekken is er niets aan de hand.
Snap ook nooit zo goed waarom mensen 30 panelen willen hebben. Met een stuk of 10/12 komende meeste huishoudens makkelijk uit
Daarnaast heb ik direct voldoende panelen laten leggen omdat er naast de huidige warmtepomp ook nog een EV komt. En dan komen die kWh's wel op.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 12:08 schreef Leandra het volgende:
[..]
Nee, het treft ook gebruikers die minder terugleveren dan ze afnemen.
Als je teruglevert betaal je.
En op een dag als eergisteren levert iedereen met zonnepanelen terug.
Een investering is rendabel als je de opstartkosten er binnen een bepaalde tijd uit hebt, en daarna voordeel behaald.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:05 schreef Klepper272 het volgende:
Dus we komen hier gezamenlijk tot de conclusie dat zonnepanelen in Nederland eigenlijk helemaal niet rendabel zijn zonder subsidie?
Ik heb niemand deze woorden hier zien gebruiken.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 09:20 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Dat vinden ze ook niet werkelijk. Dat is het verhaaltje waar ze het mee verkopen want dat verkoopt veel beter dan gewoon zeggen 'we willen extra geld harken'.
Dat je een zakkenvuller en een aso bent komt vooral uit de mond van diegenen die wel willen maar niet kunnen en nu hun onderbuikje laten spreken.
De accu's voor zonnepanelen zijn voor particulieren ook BTW-vrij, net als zonnepanelen zelf.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:32 schreef CoolGuy het volgende:
Ik zit nu wat serieuzer te kijken naar accu's, maar ik zie dus nu dat de prijzen ex btw worden vermeldt. De reden daarvoor, zo staat erbij, is omdat je die kunt terug vorderen. Dat is op zich natuurlijk wel leuk, maar...waarom kun je die terug vorderen?
Ik ben nog niet overtuigd van het nut van thuisaccu's met een flink overschot aan stroomproductie van je dak: in de zomer zit 'ie constant (praktisch) vol en in de winter is zo'n ding constant (praktisch) leeg.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:32 schreef CoolGuy het volgende:
Ik zit nu wat serieuzer te kijken naar accu's, maar ik zie dus nu dat de prijzen ex btw worden vermeldt. De reden daarvoor, zo staat erbij, is omdat je die kunt terug vorderen. Dat is op zich natuurlijk wel leuk, maar...waarom kun je die terug vorderen?
Maar, dat betekent dus dat de ex-btw prijs de daadwerkelijke prijs is voor mij als niet-bedrijf zijnde?quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:35 schreef Leandra het volgende:
[..]
De accu's voor zonnepanelen zijn voor particulieren ook BTW-vrij, net als zonnepanelen zelf.
Voor bedrijven niet, maar die kunnen de betaalde BTW idd aftrekken.
Je moet begrijpen dat de stroomprijs (afhankelijk van de kWh prijs) voor ongeveer 2/3e uit belastingen bestaat.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:05 schreef Klepper272 het volgende:
Dus we komen hier gezamenlijk tot de conclusie dat zonnepanelen in Nederland eigenlijk helemaal niet rendabel zijn zonder subsidie?
Zonnepanelen zijn ook zonder subsidie rendabel. Als iedere particulier in Nederland zijn huis vol heeft met zonnepanelen en in ieder geval een eerlijk deel terug betaald krijgt voor de stroom die hij levert is het voor iedereen rendabel te maken. Het probleem is dat zonne-energie gewoon op geen enkele manier efficient is. Je levert het meest terug wanneer je het niet nodig hebt en zonne-energie levert te weinig wanneer je het meest nodig hebt.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:05 schreef Klepper272 het volgende:
Dus we komen hier gezamenlijk tot de conclusie dat zonnepanelen in Nederland eigenlijk helemaal niet rendabel zijn zonder subsidie?
Nou, ik heb daar een keer mee gerekend, maanden geleden. Ik weet (want ik zie het gebeuren) dat ik ongeveer 8 maanden uit het jaar, met een 5 kWh accu het verbruik in de avond/nacht uren kan afdekken. Maar dan ga ik er vanuit dat ik niet in de avond de wasmachine aanzet, bv.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:36 schreef Isdatzo het volgende:
[..]
Ik ben nog niet overtuigd van het nut van thuisaccu's met een flink overschot aan stroomproductie van je dak: in de zomer zit 'ie constant (praktisch) vol en in de winter is zo'n ding constant (praktisch) leeg.
Naja, ik kan bijna de hele lente, en (na)zomer m'n EV er mee opladen en anders een thuisaccu van 20kWh vullen en daar 's avonds m'n huishouden op draaien en m'n EV opladen.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:42 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Zonnepanelen zijn ook zonder subsidie rendabel. Als iedere particulier in Nederland zijn huis vol heeft met zonnepanelen en in ieder geval een eerlijk deel terug betaald krijgt voor de stroom die hij levert is het voor iedereen rendabel te maken. Het probleem is dat zonne-energie gewoon op geen enkele manier efficient is. Je levert het meest terug wanneer je het niet nodig hebt en zonne-energie levert te weinig wanneer je het meest nodig hebt.
Dan hebben we daar de enorme zonneparken en alle bedrijven die, als ze het al niet verplicht waren, hun daken vol leggen met zonnepanelen. En voor die bedrijven geldt exact hetzelfde als de particulier. Zonne-energie is niet efficient en dus leveren ze in de zomer massaal terug aan het net.
De particulier is jarenlang door de overheid voorgelogen betreft de energietransitie. We moesten zoveel mogelijk panelen leggen en zsm van het gas af. Maar dat blijkt nu maar weer gewoon niet te kunnen.
Maar mij ontgaat even waarom de particulier daar nu voor zou moeten bloeden volgens de Vandebron?
Het ligt ook een beetje aan de definite van rendabel. Zonder terugleververgoeding en zonder salderen zou er niemand in Nederland zijn die heel zijn dak vol zou leggen met zonnepanelen. Dan zou je hoogstens het aantal zonnepanelen op je dak leggen voor hetgeen je maximaal tijdens de zonuren zou gebruiken.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:40 schreef TheFreshPrince het volgende:
De "opdracht" die voor ons ligt is dus om die "wiebelstroom" (zoals jij dat noemt) om te zetten in bruikbare, opgeslagen energie.
En dat is een positieve benadering die wel wat ambitie nodig heeft.
De negatieve benadering kan zijn "zonnepanelen zijn niet bruikbaar of rendabel" en als alle vormen van visie ontbreken dan kan dat een waarheid zijn.
Dat is waar.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:50 schreef Vliegbaard het volgende:
[..]
Het ligt ook een beetje aan de definite van rendabel. Zonder terugleververgoeding en zonder salderen zou er niemand in Nederland zijn die heel zijn dak vol zou leggen met zonnepanelen. Dan zou je hoogstens het aantal zonnepanelen op je dak leggen voor hetgeen je maximaal tijdens de zonuren zou gebruiken.
Accu's voor energieopslag zijn vrijwel zonder uitzondering van het LFP (LiFePO4) type en dus niet Li-Ion met kobalt.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:56 schreef exode het volgende:
No way dat in mijn huis een Lithium thuisbatterij komt. Ik mag hopen dat de ontwikkelingen nu snel gaan en de alternatieve thuisbatterijen betaalbaar worden.
Onze overbuurman heeft onder zijn garage een kelder laten graven speciaal voor thuisbatterijen. Misschien kan ik er 1 van hem huren
In Nederland? Ik lees alleen dat je onder voorwaarden onder het lage BTW tarief valtquote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:35 schreef Leandra het volgende:
[..]
De accu's voor zonnepanelen zijn voor particulieren ook BTW-vrij, net als zonnepanelen zelf.
Voor bedrijven niet, maar die kunnen de betaalde BTW idd aftrekken.
Laten we het neutraal proberen te benaderen.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:40 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Je moet begrijpen dat de stroomprijs (afhankelijk van de kWh prijs) voor ongeveer 2/3e uit belastingen bestaat.
En het grootste deel wat je saldeert zijn eigenlijk niet eens de kWh's maar de belastingen.
Dus de overheid loopt wel belastingen mis door zonnepanelen maar aan de andere kant neem je ze netto ook niet af. Het grote probleem zit natuurlijk tussen de vraag en aanbod van seizoenen.
Toch kan je met energieopslag de opbrengst van solar voldoende stabiel krijgen zodat je in de lente en zomer fabrieken kan laten draaien op de panelen en in de herfst en winter weer wat meer zal moeten terugvallen op wind, fossiel en wat er al niet meer in de mix zit.
Het grootste probleem is momenteel die energieopslag. En dat hoeft echt niet voor dagen, als je voor 12 uren kan opslaan (bufferen) dek je al gigantisch veel af en kan je piekcentrales uitschakelen waarmee je bergen CO2 bespaart (want piekcentrales draaien 24/7 op een iets lagere stand voor het geval dat ze nodig zijn).
De "opdracht" die voor ons ligt is dus om die "wiebelstroom" (zoals jij dat noemt) om te zetten in bruikbare, opgeslagen energie.
En dat is een positieve benadering die wel wat ambitie nodig heeft.
De negatieve benadering kan zijn "zonnepanelen zijn niet bruikbaar of rendabel" en als alle vormen van visie ontbreken dan kan dat een waarheid zijn.
Je kan "rendabel" op meerdere manieren interpreteren.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 15:02 schreef Klepper272 het volgende:
[..]
Laten we het neutraal proberen te benaderen.
Kort samengevat ga je nu dus zonnepanelen rendabel maken met een onrendabele opslag?
Wiebelstroom is imho een mooie omschrijving voor een niet stabiel leverende elektriciteitsopwekker.
Dit moet kern van hele discussie zijn denk ik. Het kan niet zo zijn dat je iets promoot om daarna van achteren genaaid te worden. Rechtlijnig duidelijk beleid graag.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 12:39 schreef trein2000 het volgende:
We moeten oppassen dat we geen totale vertrouwensbreuk krijgen in dit land. Eerst moet iedereen met stoom en kokend water aan de panelen en zodra dat gelukt is gaan we het verdienmodel ondergraven. Los van de inhoudelijke rechtvaardiging (niet-paneelbezitters profiteren natuurlijk ook van goedkope stroom door meer aanbieders) vind ik dat het grootste probleem.
Dat komt er dus uiteindelijk op neer dat ik moet blijven investeren om zonne-energie rendabel te maken.quote:Op woensdag 16 augustus 2023 14:56 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Dat is waar.
Maar als de stroom uit een kolencentrale iets waard is, is het uit mijn paneel ook iets waard.
Enige probleem is dat je wel overschotten hebt waar je niets mee kan.
Het feit dat er zo vaak negatieve stroomprijzen zijn dit jaar, betekent juist ook dat de missie om meer zonnestroom op te wekken geslaagd is. Dat kan je vieren of je kan er somber over zijn.
Die panelen blijven wel produceren, dus ga kijken hoe je wat met die stroom kan doen.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |