Wat kunnen we doen aan deze zakkenvullerij? Ik heb wel een aantal ideetjes. Want het kan toch niet zo zijn dat we arme mensen laten creperen en naar de voedselbank laten gaan terwijl de rijken ervan profiteren.quote:Nu de jaarcijfers van grote voedingsconcerns bekend zijn, blijkt dat ze niet hebben geleden onder de stijgende prijzen van levensmiddelen. Hun winsten zijn zelfs gestegen, en daarmee lijken hun aandeelhouders de winnaars te zijn van de inflatie. Zij kregen de afgelopen jaren grote winstuitkeringen in de vorm van dividend.
Uit de jaarcijfers van afgelopen week blijkt dat voedingsbedrijven opnieuw miljardenwinsten hebben gedraaid. Ahold Delhaize kwam uit op 2,5 miljard euro, Heineken maakte 2,7 miljard euro winst, Unilever 8,3 miljard euro en Amerikaans levensmiddelenproducent Procter & Gamble zo'n 12,8 miljard euro. De jaarcijfers van Nestlé moeten nog komen.
Winststijgingen kunnen ook komen door factoren die niets met de prijzen van levensmiddelen te maken hebben, zoals de gestegen waarde van de dollar (aldus Ahold Delhaize) of de verkoop van bedrijfsonderdelen (zoals bij Unilever).
Toch lijken de stijgende prijzen van het afgelopen jaar voornamelijk voor rekening van de consument te zijn gekomen. Hoe zit dat?
"Wat ik interessant vind", zegt Sustainable Finance Lab-directeur Rens van Tilburg, "is dat periodes van inflatie door bedrijven gebruikt worden om prijzen extra te verhogen, omdat er voor consumenten veel onduidelijk is en het niet opvalt."
Van Tilburg wijst erop dat een bedrijf als Shell vaste productiekosten heeft, terwijl de olieprijs op de wereldmarkt wordt bepaald. "Maar dat een bedrijf als Unilever dit doet vind ik verbazingwekkend. Ze pakken een te klein deel van de pijn."
De Unilever-topman vindt van niet, hij zei eerder dat het bedrijf slechts 75 procent van de hogere kosten doorberekent. Ahold Delhaize wijst erop dat zijn winstmarges wereldwijd met 0,1 procent gedaald zijn, en in Europa nog sterker.
Van Tilburg maakt zich er zorgen over dat grote bedrijven hogere winsten maken, terwijl dat het koste gaat van de consument. "Ahold zegt dat de klant op één staat, maar dat zie je niet in de cijfers. De aandeelhouders staan op één. Dat is een kwalijke zaak, want er is niet een maatschappelijke reden waarom ze dat moeten doen."
In Nederland was volgens Van Tilburg het Rijnlandse kapitalistische model lang de norm. Daarbij wordt gestreefd naar evenwicht tussen de belangen van aandeelhouders, werknemers, consumenten en maatschappij.
Maar sinds de jaren '90 ziet Van Tilburg bij grote Nederlandse bedrijven een verschuiving naar het Angelsaksische model, waar de markt de prioriteiten bepaalt. En die ligt volgens de directeur al snel bij geld verdienen.
"Deze multinationals hadden bijvoorbeeld kunnen kiezen om de prijsverhogingen te beknotten of de lonen van hun werknemers te verhogen, maar ze kiezen eerst voor zichzelf met topbeloningen, en daarna voor hun aandeelhouders."
Om de waarde voor de maatschappij weer tot de belangrijkste pijler te maken, moeten volgens Van Tilburg de regels worden verscherpt. "Het is door een groep juristen eerder geprobeerd dit explicieter in de wet te krijgen, maar dat is niet gelukt."
Volgens Joost Schmets van de Vereniging van Effectenbezitters is het niet per se zo dat aandeelhouders verwachten dat de dividenduitkeringen verhoogd worden. "Als bedrijf straal je er wel vertrouwen mee uit: het gaat goed hier, we hebben investeringen niet meer nodig en geven geld terug."
Aandeelhouders zijn er volgens Schmets overigens ook niet bij gebaat als bijvoorbeeld de consument te hoge prijzen betaalt, "Want dan gaan ze naar de concurrent en dat is uiteindelijk ook niet goed voor de aandeelhouder."
ook aan de lange termijn."
De bedrijven verhogen niet alleen het dividend, maar kopen ook eigen aandelen in. Ook dat komt direct ten goede aan de aandeelhouders, omdat de waarde over minder aandelen verdeeld wordt.
Zo koopt Ahold Delhaize dit jaar voor 1 miljard euro eigen aandelen in. Unilever kondigde in 2022 aan voor 3 miljard euro aandelen in te kopen.
Dat lijkt me irrelevant, ik heb een dagboektopic waar je hierover kan klagen. Laten we het on topic houden a.u.b.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:35 schreef Raw85 het volgende:
Zakkenvullers de maat nemen als bewuste wanbetaler is ietwat hypocriet lijkt me
14 miljard extra bestedingsruimte vind je weinig, maar als er een maatregel om de armen te ondersteunen zou worden ingevoerd van 2 miljard euro zou je daar ook tegen zijnquote:Op woensdag 15 februari 2023 22:40 schreef Confetti het volgende:
Populistisch gelul. De grote winsten zijn vrijwel altijd behaald in vele landen. Leuk dat Shell 40 miljard winst draait. Moeten we dan de winst van Shell Italië in Nederland belasten? Wat zou Italie dan gaan doen?
De grootste besparing is efficienter werken en innovatie. Heffen van meer belasting op een handvol makkelijke, high-profile slachtoffers is kansloos.
Even ter info nog : Groenlinks wilt de winst-en vermogensbelasting meedogenloos verhogen met maar liefst 14 miljard euro per jaar.
De Staatsbegroting per jaar? 350 miljard euro
Laat me niet lachen. Zelfs bij de meest extreme plannen hebben we dan 4% meer te besteden. Poeh poeh.
Dat gaat gelijk al naar de asielbeleid.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:50 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
14 miljard extra bestedingsruimte vind je weinig, maar als er een maatregel om de armen te ondersteunen zou worden ingevoerd van 2 miljard euro zou je daar ook tegen zijn
Dit topic gaat over de hoge voedselkosten terwijl het grootkapitaal almaar meer geld verdient, niet over het asielbeleid.quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:04 schreef suijkerbuijk het volgende:
[..]
Dat gaat gelijk al naar de asielbeleid.
Gaat niks terug stromen naar de burger toe.
Het is wachten op een moderne Robin hood
Ik heb het over jouw reactiequote:Op woensdag 15 februari 2023 23:07 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
Dit topic gaat over de hoge voedselkosten terwijl het grootkapitaal almaar meer geld verdient, niet over het asielbeleid.
Het is niet niks maar het is niet genoeg om die honderd dingen te doen die populisten claimen. Lachwekkend zelfs dat mensen erin trappen. Uitkeringen moeten ermee omhoog, minimumloon, toeslagen, zorgverzekering omlaag, huizen bouwen, meer geld naar de zorg.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:50 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
14 miljard extra bestedingsruimte vind je weinig, maar als er een maatregel om de armen te ondersteunen zou worden ingevoerd van 2 miljard euro zou je daar ook tegen zijn
Als je het artikel had gelezen, had je gezien dat die winst niet naar een vakkenvuller avn 15 bij de AH gaat, maar naar grootaandeelhouders.quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:07 schreef cosmosis het volgende:
Haten op supermarktenn. Accepteer nu maar dat elk bedrijf maximale winst wil. Als je bij de AH werkt ben je blij met die extra winstuitkering en ga je zeker niet ergens anders werken vanwege schaamte door de graaijerij van je werkgever. Zo werkt de wereld helaas. Breng je stem uit op de overheid, dont judge de bedrijven gevormd door de maatschappij...
Je kan ook andere maatregelen bedenken om de staatskas te spekken die niet ten koste van jan modaal en arme mensen gaan.quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:10 schreef Confetti het volgende:
[..]
Het is niet niks maar het is niet genoeg om die honderd dingen te doen die populisten claimen. Lachwekkend zelfs dat mensen erin trappen. Uitkeringen moeten ermee omhoog, minimumloon, toeslagen, zorgverzekering omlaag, huizen bouwen, meer geld naar de zorg.
Het is volstrekt absurd als je het op een bierviltje narekent.
Wat opgelegd dient te worden door de overheid, geen gezond bedrijf zal dit uit liefdadigheid doen, denk maar eens na wanneer jij zo'n bedrijf zou runnen.quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:12 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
Je kan ook andere maatregelen bedenken om de staatskas te spekken die niet ten koste van jan modaal en arme mensen gaan.
Maximumprijzen voor basale voedingsmiddelen is een goede eerste stap.
Dat is inderdaad precies wat ik voorstel: een lijst van basale voedingsmiddelen die supermarkten verplicht moeten aanbieden tegen een maximumprijs.quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:14 schreef cosmosis het volgende:
eerste stap.
Wat opgelegd dient te worden door de overheid, geen gezond bedrijf zal dit uit liefdadigheid doen, denk maar eens na wanneer jij zo'n bedrijf zou runnen.
Een terugkeer naar het Rijnlandmodel zou beter zijn. Dat kan gedaan worden door de navelstreng tussen aandeelhouder en management door te knippen. Nu is waarde creëren voor de aandeelhouders de belangrijkste drijfveer voor de bedrijfsleiding vanwege de manier waarop zij beloond worden, en dan krijg je perverse prikkels om dit soort acties uit te halen.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:32 schreef sirdanilot het volgende:
Wat kunnen we doen aan deze zakkenvullerij? Ik heb wel een aantal ideetjes. Want het kan toch niet zo zijn dat we arme mensen laten creperen en naar de voedselbank laten gaan terwijl de rijken ervan profiteren.
- Maximumprijzen voor bepaalde basislevensmiddelen. Denk aan melk, eieren, basale types brood (bruin, wit, volkoren), groenten en fruit, basale soorten vlees (kipfilet, half om half gehakt, karbonades, braadworsten), aardappelen, meel, suiker, olie etc. Als dat betekent dat er met verlies moet worden verkocht hebben de bedrijven lekker pech gehad
- Regels omtrent maximale beloningen voor aandeelhouders en de bedrijfstop
Is het communisme misschien wat voor je ? Prijsplafond voor alles wat los en vast zit?quote:Op woensdag 15 februari 2023 23:15 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
Dat is inderdaad precies wat ik voorstel: een lijst van basale voedingsmiddelen die supermarkten verplicht moeten aanbieden tegen een maximumprijs.
Hogere prijs dan de maximumprijs aanbieden betekent een boete. Een basisproduct helemaal niet meer aanbieden betekent een boete.
Meer dan de helft van de wereld is lactose intolerant? Kun je dat ook ergens mee onderbouwen misschien? Trouwens nooit echt begrepen waarom dat dan maar een reden moet zijn om geen zuivelproducten te consumeren. Dan laat je maar wat meer scheten dan normaal...so what? Scheten zijn vermakelijk, kijk hier maar eens naar https://fb.watch/iJ8IZnUJso/quote:Op donderdag 16 februari 2023 00:09 schreef LinkseHippie het volgende:
Wat is er essentieel aan melk? Meer dan de helft van de wereldbevolking is sowieso lactose-intolerant. Verder kun je ook prima in leven blijven zonder braadworsten en karbonades. Wel met je eens wat betreft groente en fruit.
Wat is er essentieel aan groente en fruit? Je kan ook prima in leven blijven met alleen vlees.quote:Op donderdag 16 februari 2023 00:09 schreef LinkseHippie het volgende:
Wat is er essentieel aan melk? Meer dan de helft van de wereldbevolking is sowieso lactose-intolerant. Verder kun je ook prima in leven blijven zonder braadworsten en karbonades. Wel met je eens wat betreft groente en fruit.
Daar is het niet veel goedkoper.quote:Op donderdag 16 februari 2023 00:55 schreef ACT-F het volgende:
Je hoeft niet naar de supermarkt. Jij bepaalt of een supermarkt winst maakt of niet....
https://findfarm.nl/
Maar wel beter. Melk van de melktapquote:Op donderdag 16 februari 2023 01:00 schreef sirdanilot het volgende:
[..]
Daar is het niet veel goedkoper.
Erg leuk maar dit mag in CUL hoeft niet hier.quote:Op donderdag 16 februari 2023 01:02 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Maar wel beter. Melk van de melktap![]()
Maar in een separaat topic wel aangeven dat men vindt dat men meer moet verdienen omdat je zulk goed werk doetquote:Op donderdag 16 februari 2023 00:22 schreef Sodemieters het volgende:
Gaat dit weer zo'n zelfde topic worden als laatst over Unilever? Waarin mensen dan verontwaardigd gaan doen omdat een commercieel bedrijf winst maakt?
Om te beginnen de handel in aandelen verbieden. En aandeelhouders geen zeggenschap geven over een bedrijf.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:32 schreef sirdanilot het volgende:
https://nos.nl/artikel/24(...)eelhouder-profiteert
Wat kunnen we doen aan deze zakkenvullerij?
Handel in aandelen verbieden gaat nogal ver he meneer Marxquote:Op donderdag 16 februari 2023 10:12 schreef Captain_Jack_Sparrow het volgende:
[..]
Om te beginnen de handel in aandelen verbieden. En aandeelhouders geen zeggenschap geven over een bedrijf.
Want?quote:Op donderdag 16 februari 2023 11:16 schreef sirdanilot het volgende:
Handel in aandelen verbieden gaat nogal ver he meneer Marx
Ik jat zelf niet want ik ben niet als Tokkie opgevoed maar ik veroordeel mensen die af en toe wat jatten uit de supermarkt ook zeker niet.quote:Op donderdag 16 februari 2023 06:57 schreef NaarMensje het volgende:
Daarom denk ik dat ze die sixpack Grand Prestige en een bakje of 2 zalmforeleitjes elke week ook wel kunnen missen.
Ja eigenlijk heb je ook gelijk het probleem is het kapitalisme zelf.quote:Op donderdag 16 februari 2023 11:17 schreef Captain_Jack_Sparrow het volgende:
[..]
Want?
Elke economische depressie die wij hebben gekend, werd veroorzaakt door de handel in aandelen.
True. Misschien wel nooit.quote:Op donderdag 16 februari 2023 11:18 schreef sirdanilot het volgende:
Ja eigenlijk heb je ook gelijk het probleem is het kapitalisme zelf.
Maar daar komen we niet zomaar vanaf
https://waojournal.biomed(...)al.biomedcentral.comquote:Op donderdag 16 februari 2023 00:23 schreef Hathor het volgende:
[..]
Meer dan de helft van de wereld is lactose intolerant? Kun je dat ook ergens mee onderbouwen misschien?
quote:Lactose intolerance (LI) is a common gastrointestinal condition which is due to the inability to digest and absorb dietary lactose. Lactose requires hydrolysis by the enzyme lactase into D-glucose and D-galactose before it
can be absorbed. About 70% of the world’s population suffer from LI due to a genetically programmed gradual
decline in lactase expression after weaning, so-called lactase non-persistence
70 procent van de wereld heeft dus inferieure genen.quote:Op donderdag 16 februari 2023 22:37 schreef LinkseHippie het volgende:
[..]
https://waojournal.biomed(...)al.biomedcentral.com
[..]
Of moet wel eens een scheet laten na een glas melk of een broodje kaas, lekker belangrijk.quote:Op donderdag 16 februari 2023 22:40 schreef GezondRechts het volgende:
[..]
70 procent van de wereld heeft dus inferieure genen.
Is gewoon normale Hollandse Pot.quote:
Het percentage lactoseintolerantie verschilt nogal per regio. In Nederland is dat percentage zeer laag, want de oude Germanen hadden weinig anders te vreten dan vlees en melkproducten dus als je lactoseintolerant was ging je dood vandaar dat etnische Nederlanders meestal geen lactoseintolerantie hebben.quote:Op donderdag 16 februari 2023 23:34 schreef Hathor het volgende:
[..]
Of moet wel eens een scheet laten na een glas melk of een broodje kaas, lekker belangrijk.
3 maanden niet bij supermarkten kopen is voldoende.quote:Op woensdag 15 februari 2023 22:32 schreef sirdanilot het volgende:
https://nos.nl/artikel/24(...)eelhouder-profiteert
[..]
Wat kunnen we doen aan deze zakkenvullerij? Ik heb wel een aantal ideetjes. Want het kan toch niet zo zijn dat we arme mensen laten creperen en naar de voedselbank laten gaan terwijl de rijken ervan profiteren.
- Maximumprijzen voor bepaalde basislevensmiddelen. Denk aan melk, eieren, basale types brood (bruin, wit, volkoren), groenten en fruit, basale soorten vlees (kipfilet, half om half gehakt, karbonades, braadworsten), aardappelen, meel, suiker, olie etc. Als dat betekent dat er met verlies moet worden verkocht hebben de bedrijven lekker pech gehad
- Regels omtrent maximale beloningen voor aandeelhouders en de bedrijfstop
Als je denkt dat het elders goedkoper is heb je het goed misquote:Op vrijdag 17 februari 2023 00:15 schreef Dubbelzuurrr het volgende:
[..]
3 maanden niet bij supermarkten kopen is voldoende.
Hoe zie je dat dan exact voor je? Het uitgeven van aandelen zorgt ervoor dat bedrijven kapitaal kunnen ophalen om te investeren en daardoor te kunnen groeien. Wat dus ook weer banen creëert en waardoor er goederen kunnen worden geproduceerd waar behoefte aan is. Zeker voor 'startups' is dat een middel om een bedrijf van de grond te krijgen. Als je dat 'verbiedt', hoe moeten die bedrijven dan van de grond komen? Als een jonge startende ondernemer een veelbelovend product ontwikkelt, maar zelf niet kapitaalkrachtig genoeg is om uit te breiden (hij heeft simpelweg geen miljoenen op de bank staan), dan is het jammer maar helaas?quote:Op donderdag 16 februari 2023 10:12 schreef Captain_Jack_Sparrow het volgende:
[..]
Om te beginnen de handel in aandelen verbieden. En aandeelhouders geen zeggenschap geven over een bedrijf.
Hoe zie je dat laatste exact? Dat een bedrijf als AH die kaarten uitgeeft aan zijn klanten?quote:Op vrijdag 17 februari 2023 01:37 schreef ChildoftheStars het volgende:
Ik vind inderdaad dat basisproducten wel een prijsgrens zouden mogen hebben. Groentes en fruit van eigen bodem, peulvruchten, aardappelen en zuivel. Alles erbuiten is in mijn ogen luxe.
Of zoals je bij de AH een bonuskaart hebt waarmee je scant, een dergelijke kaart voor de minima. De boodschappen doen, de prijs voor een minimnakaarthouder wordt berekenend (dus korting op een afgesproken basis) en verrekend
Nee, ik weet hoe het in andere gemeentes werkt: Hier kun je een stadjerspas aanvragen. Een soort kaart voor minima waarmee je gratis of voor heel veel korting dingen kunt doen. Van hulp met klussen, tot naar de bibliotheek voor vijf euro per jaar. Maar ook leuke dingen. Die kaart is er enkel voor de minima, als daaraan nou die korting zouden binden, maar met een strenger boodschappenpasje via de gemeente aangevraagd (foto erop. sleekproefgewijs identificeren. Boetes en / of afnemen bij fraude...quote:Op vrijdag 17 februari 2023 01:43 schreef Repentless het volgende:
[..]
Hoe zie je dat laatste exact? Dat een bedrijf als AH die kaarten uitgeeft aan zijn klanten?
Tja, iets als een bibliotheek wordt al bekostigd vanuit publieke middelen. In die zin is het dus de overheid die een korting geeft aan de minima op een eigen faciliteit.quote:Op vrijdag 17 februari 2023 01:49 schreef ChildoftheStars het volgende:
[..]
Nee, ik weet hoe het in andere gemeentes werkt: Hier kun je een stadjerspas aanvragen. Een soort kaart voor minima waarmee je gratis of voor heel veel korting dingen kunt doen. Van hulp met klussen, tot naar de bibliotheek voor vijf euro per jaar. Maar ook leuke dingen. Die kaart is er enkel voor de minima, als daaraan nou die korting zouden binden, maar met een strenger boodschappenpasje via de gemeente aangevraagd (foto erop. sleekproefgewijs identificeren. Boetes en / of afnemen bij fraude...
maar ja... ik ben vast te idealistisch
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |