FOK!forum / Filosofie & Levensbeschouwing / Memento mori
CharlesKinbotewoensdag 13 april 2022 @ 02:20
Tegen de tijd dat je deze zin afgelezen hebt, ben je een stukje dichter bij het einde van je leven gekomen. Sterker nog, iedere handeling die je verricht, iedere stap die je zet, zal je onvermijdelijk dichter bij het einde van je bestaan hier op aarde brengen. Het is niet iets waar je graag over nadenkt, maar het is een gegeven: alle wegen leiden naar Rome, waarbij Rome dan je grafkist of je urn betekent. Denk aan een van de bekendste syllogismes in de filosofie:

Alle mensen sterven.
Socrates is een mens.
Dus Socrates is sterfelijk.

Het is heel gemakkelijk en verleidelijk om je dood af te doen als een 'feit', zoals je in het syllogisme kunt zien. "Alle mensen zijn sterfelijk, tsja, niet te lang over nadenken! Over op de orde van de dag". Heidegger heeft eens geschreven over deze manier van kijken naar de dood, de manier waarop 'men' over de dood praat met anderen; het wordt gezien als iets dat 'nou eenmaal zo is'. "Iedereen gaat dood" wordt geïnterpreteerd als "niemand gaat dood". Onder het modernisme lijkt dat des te meer het geval; steeds meer mensen lijken in een permanente adolescentie vast te zitten, waarin consumeren en discussies winnen over politieke onbenulligheden belangrijker lijken. Er is geen tijd meer over om te sterven.

Een van de vele tragedies van het moderne leven is hoe veel mensen zich pas lijken te beseffen hoeveel iemand voor hen betekent op het moment dat ze gestorven zijn. In de weken na een begrafenis worden ze overspoeld door een liefde die zo diep gaat dat ze zich afvroegen waarom ze die niet eerder zo hebben gevoeld, toen diegene nog in leven was. Het heeft haast iets psychedelisch, hoe diep we iemand kunnen missen. Rouw is, als de andere zijde van de munt 'liefde', een van de ervaringen die doordringt tot in de kern van wat we zijn; sterfelijke wezens, menselijk, al te menselijk. "De levenden zijn een soort van de doden; een zeldzame soort", schreef Nietzsche ooit.

Er zijn natuurlijk veel manieren om hiermee om te gaan. Je kunt er in zwelgen, zoals Sartre heeft gedaan. "Iedereen wordt geboren zonder reden, overleeft uit zwakte, en sterft per toeval". Je kunt geloven in een hiernamaals; tegenwoordig zijn de meeste mensen het erover eens dat dit leven alles is wat er is, dus dat is minder populair; wekt vaak zelfs hoongelach op. Of je kunt het ontkennen en wegstoppen, en een gigantische klap krijgen op het moment dat je ongeneeslijk ziek wordt. Dan begint de paniek en het malen, de spijt, de "wat als"... En het besef dat je je leven misschien wel verknald hebt aan onbenulligheden.

Ben je hier depressief van geworden? Heel goed! Dat betekent dat je nog nooit echt fatsoenlijk de tijd hebt genomen om te bezinnen op wat jouw dood betekent. Het is niet zomaar een feit, het is een concrete gebeurtenis die onvermijdelijk in je toekomst ligt. De meeste mensen laten het pas veel te laat tot zich doordringen, en glijden schreeuwend en krijsend de afgrond in. Dat je doodgaat, is niet te voorkomen. Wat je wel kunt doen, is een bepaalde rust en acceptatie cultiveren door je eigen sterfelijkheid van tijd tot tijd te laten doordringen. Dat kan er ook voor zorgen dat je beter gaat inzien wat echt belangrijk is, wie echt belangrijk is. En om met goed nieuws af te sluiten: de gemiddelde FOK!ker is ergens rond de 20/30 jaar oud, dus waarschijnlijk heb je nog een aantal jaar voor de boeg.

Memento mori, gedenk te (moeten) sterven

BONUS!
Mooie monoloog van Roger Scruton over sterfelijkheid en de menselijke ervaring van tijd, duurt ongeveer tien minuten.
Het_Bokjewoensdag 13 april 2022 @ 09:26
TL:DR Tijd doden op Fok! is easy!
Libertarischwoensdag 13 april 2022 @ 11:50
Iedere hartklopping en iedere ademhaling herinnerd ons aan onze sterfelijkheid en kwetsbaarheid. Of voel maar eens aan je halsslagader. Stel jezelf jezelf eens als lijk voor en in je kist.

Het lichaam sterft, de persoonlijkheid gaat door.
Amerauderwoensdag 13 april 2022 @ 15:48
Mooi!

Wederom een belangrijk onderwerp dat je aansnijdt. De dood is iets waar mensen niet graag bij stil staan. Zodanig, dat het weigeren van het onder ogen zien van de eigen vergankelijkheid aan de basis staat van waarheidsvinding.

Niet alleen wordt een groot scala aan verwarringen en veel geestelijk lijden linea recta door dit weigeren veroorzaakt, maar zelfs een groot deel van de meest fundamentele culturele aangelegenheden – veel van wat ons ten diepste drijft en mens maakt.

Een groot deel van wat wij cultuur noemen is van alle dingen het meest nog een gereedschap dat de mens hanteert om het weigeren van het accepteren van de eigen onvermijdelijke ondergang mogelijk te maken. Veel van wat de mens doet, en veel van wat hij nalaat, doet hij enkel en laat hij enkel na om deze grote weigering te faciliteren.

Wat is ‘ik ga naar de hemel’ meer nog dan een manier om de dood te ontkennen?

Wat is ‘ik weet het zeker’ meer nog dan een manier om de grootste zekerheid te bagatelliseren?

Want vergankelijkheid is de grootste zekerheid. Het is het meest zekere van alles. Vandaar dat men zo hard tracht om van allerlei onzin zeker te zijn! Om maar van deze meest werkelijke zekerheid weg te kunnen blijven kijken.

En, tenslotte, wat te denken van de vandaag de dag veel gehoorde roep om duurzaamheid? Een nobel streven! Maar meer nog dan dat. Want wat is deze hedendaagse obsessie meer nog dan een verwerping van het tijdelijke? Is het niet boven alles de angst voor de dood die hier doet spreken?
Libertarischvrijdag 15 april 2022 @ 10:51
In dit leven heb je de doodstraf, je zit op death row. De executie is zeker, de tijd en de manier zijn onzeker. Er zijn veel verschillende manieren om met deze situatie om te gaan. Maar in feite ben jij en iedereen om je heen de doodstraf aan het uitzitten (ja, zitten in ons geval haha).

Sommigen willen geëxecuteerd worden, anderen ontkennen hun executie. De meesten stellen hun executie zo lang mogelijk uit. Anderen hopen op een volgend leven zonder executies etc.

[ Bericht 0% gewijzigd door Libertarisch op 15-04-2022 17:19:03 ]
Haushoferzaterdag 16 april 2022 @ 20:57
quote:
0s.gif Op woensdag 13 april 2022 11:50 schreef Libertarisch het volgende:
Iedere hartklopping en iedere ademhaling herinnerd ons aan onze sterfelijkheid en kwetsbaarheid. Of voel maar eens aan je halsslagader. Stel jezelf jezelf eens als lijk voor en in je kist.

Het lichaam sterft, de persoonlijkheid gaat door.
Spellingsregels omtrent stram+t ook.
Libertarischzaterdag 16 april 2022 @ 21:15
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2022 20:57 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Spellingsregels omtrent stram+t ook.
Nee joh, ik doe niet mee met de illusie. ;)
hoatzindinsdag 19 april 2022 @ 09:16
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2022 20:57 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Spellingsregels omtrent stram+t ook.
je bedoelt stam? >:)
Tyr80dinsdag 19 april 2022 @ 09:38
Wees blij met iedere dag die je hebt, die je naasten hebben. Neem steeds afscheid van je naasten alsof je ze morgen of een volgende keer niet meer zult zien. Wees blij met iedere keer dat ze er nog blijken te zijn. Zo blijf je bewust van de eindigheid van het leven en haal je er de maximale vreugde uit.
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 11:34
Het is wel minder, als één van de vleesrobots uit is gegaan dat ze dan voor altijd verdwenen zijn. Waarmee elk verlies dus een tragedie van ongekende proporties is.
Haushoferdinsdag 19 april 2022 @ 13:03
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 09:16 schreef hoatzin het volgende:

[..]
je bedoelt stam? >:)
Nee, stram. Dat is nieuwe spelling.
Haushoferdinsdag 19 april 2022 @ 13:15
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 11:34 schreef Libertarisch het volgende:
Het is wel minder, als één van de vleesrobots uit is gegaan dat ze dan voor altijd verdwenen zijn. Waarmee elk verlies dus een tragedie van ongekende proporties is.
Dat kenmerkt in mijn ogen jouw hele manier van denken: "Het zou oh zo tragisch zijn als er buiten het lichaam geen bewustzijn zou zijn, dus het moet er wel zijn".
Lord_Vetinaridinsdag 19 april 2022 @ 13:25
„Do you not know that a man is not dead while his name is still spoken?“ — Terry Pratchett, book Going Postal

Source: https://quotepark.com/quo(...)ot-dead-while-his-n/
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 13:27
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:03 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Nee, stram. Dat is nieuwe spelling.
Dat is geen nieuwe spelling, dat is een ander woord.

quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:15 schreef Haushofer het volgende:

[..]
Dat kenmerkt in mijn ogen jouw hele manier van denken: "Het zou oh zo tragisch zijn als er buiten het lichaam geen bewustzijn zou zijn, dus het moet er wel zijn".
Het einde van het bewustzijn zou het einde van het bestaan betekenen, het einde van alles. De kleurtjes van de regenboog en rozengeur, liefde en schoonheid zouden allemaal verdwenen zijn. Dat is toch het laatste dat je wil?

[ Bericht 23% gewijzigd door Libertarisch op 19-04-2022 14:28:08 ]
Lord_Vetinaridinsdag 19 april 2022 @ 14:25
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:27 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Dat is geen nieuwe spelling, dat is een ander woord.
Het is zelfs een ander soort woord. ‘Stam’ is een zelfstandig naamwoord, ‘stram’ een bijvoegelijk naamwoord of een bijvoegelijke bepaling.
Amerauderdinsdag 19 april 2022 @ 15:24
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:15 schreef Haushofer het volgende:

Dat kenmerkt in mijn ogen jouw hele manier van denken: "Het zou oh zo tragisch zijn als er buiten het lichaam geen bewustzijn zou zijn, dus het moet er wel zijn".

Een goed punt. Maar vergis je niet; niet alleen religieuze opvattingen worden in dit soort wensdenken geboren, maar de menselijke perceptie als zodanig. Geen gedachte is er volledig vrij van.

Waarom gelooft men dat de dokter geneest? Dat de rechter recht spreekt? Dat de politicus misschien dit keer eens niet zou liegen?

Altijd in de eerste plaats, omdat het aangenaam is om te geloven, omdat men wil dat het zo is. Altijd pas in de tweede plaats om eventuele bijkomstige redenen.
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 16:16
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 15:24 schreef Amerauder het volgende:

[..]
Een goed punt. Maar vergis je niet; niet alleen religieuze opvattingen worden in dit soort wensdenken geboren, maar de menselijke perceptie als zodanig. Geen gedachte is er volledig vrij van.

Als je niet wenst dat er leven na de dood is dan ben je tegen het leven. En dat is onwenselijk.
CharlesKinbotedinsdag 19 april 2022 @ 16:24
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:16 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Als je niet wenst dat er leven na de dood is dan ben je tegen het leven. En dat is onwenselijk.
Als je wenst dat er eeuwig leven is na de dood dan ben je tegen het leven. Leven is, uiteindelijk, doodgaan, principieel. Het is een wezenlijke beperking en hetgeen ons tot mens maakt. Zonder de dood is het leven zinloos; sterker nog, in talig opzicht zijn de begrippen zelfs van elkaar afhankelijk. Je kunt helemaal niet praten over "het leven" zonder dat de schaduw van de dood, onuitgesproken, onder je woorden ligt; en dat moet je ook helemaal niet willen, in mijn ogen.

[ Bericht 9% gewijzigd door CharlesKinbote op 19-04-2022 16:33:55 ]
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 16:37
quote:
1s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:24 schreef CharlesKinbote het volgende:

[..]
Als je wenst dat er eeuwig leven is na de dood dan ben je tegen het leven. Leven is, uiteindelijk, doodgaan, principieel. Het is een wezenlijke beperking en hetgeen ons tot mens maakt. Zonder de dood is het leven zinloos; sterker nog, in talig opzicht zijn de begrippen zelfs van elkaar afhankelijk. Je kunt helemaal niet praten over "het leven" zonder dat de schaduw van de dood, onuitgesproken, onder je woorden ligt; en dat moet je ook helemaal niet willen, in mijn ogen.
Het hoeft geen eeuwig leven te zijn, het kan ook reincarnatie zijn. Zoals ik eerder heb betoogt betekent het einde van het bewustzijn het einde van alles. Dat wil je boven alles vermijden. Zoals we weten uit religieuze tradities spreekt men over hoop. Men hoopt, men bidt, men brengt offers. Men mediteert en men doet rituelen. Alles om een goed voortbestaan na de dood te verzekeren. Dat doet men om een reden, omdat het einde van alles een nachtmerrie is.

Het is niet anders dan bizar dat men over wensdenken spreekt alsof het normaal is. Monsterlijkheid is niet normaal.
CharlesKinbotedinsdag 19 april 2022 @ 16:48
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:37 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Het hoeft geen eeuwig leven te zijn, het kan ook reincarnatie zijn. Zoals ik eerder heb betoogt betekent het einde van het bewustzijn het einde van alles. Dat wil je boven alles vermijden. Zoals we weten uit religieuze tradities spreekt men over hoop. Men hoopt, men bidt, men brengt offers. Men mediteert en men doet rituelen. Alles om een goed voortbestaan na de dood te verzekeren. Dat doet men om een reden, omdat het einde van alles een nachtmerrie is.

Het is niet anders dan bizar dat men over wensdenken spreekt alsof het normaal is. Monsterlijkheid is niet normaal.
Het einde van alles is geen nachtmerrie, het einde van alles is niks. Er is niks na de dood; je verliest niks, maar je wint ook niks. Het begrip "na de dood" is al problematisch; alsof ik zou kunnen verwijzen naar wat over die "muur" ligt. Die muur is geen muur maar de horizon van het leven.

Dat mensen bang zijn voor de dood snap ik, dat dat met een gegronde reden is zie ik toch wat anders.
Het is juist deze kinderlijke houding ten opzichte van een wezenlijk deel van het leven die mensen onbewust aanzet tot allerlei waanzin en schijn"zekerheden", zoals Amerauder al eerder beschreef. Een voor de hand liggend voorbeeld is natuurlijk de hysterie rondom corona, of om een persoonlijker voorbeeld te geven, de onmogelijkheid om een lekker vettig zuivelproduct te vinden in de supermarkt zonder "light" en "extra healthy" en "minder zout" erop. Gezondheid heeft in mijn ogen niks te maken met in blinde paniek, kostte wat kost, je leven willen verlengen of weg blijven kijken van je eigen vergankelijkheid. Waarom? Er is niks monsterlijks aan de dood; het ontkennen van de dood kan echter makkelijk uitmonden in kwaadaardigheid.
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 16:54
quote:
1s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:48 schreef CharlesKinbote het volgende:

[..]
Het einde van alles is geen nachtmerrie, het einde van alles is niks. Er is niks na de dood; je verliest niks, maar je wint ook niks. Het begrip "na de dood" is al problematisch; alsof ik zou kunnen verwijzen naar wat over die "muur" ligt. Die muur is geen muur maar de horizon van het leven.

Er is wel wat na de dood, namelijk eindeloze reincarnatie. Verder is die doodsangst niet rationaliseerbaar, het enige wat wel duidelijk is is dat mensen doodsbang zijn voor de dood (of eigenlijk, het einde van alles dus).
CharlesKinbotedinsdag 19 april 2022 @ 17:13
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:54 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Er is wel wat na de dood, namelijk eindeloze reincarnatie. Verder is die doodsangst niet rationaliseerbaar, het enige wat wel duidelijk is is dat mensen doodsbang zijn voor de dood (of eigenlijk, het einde van alles dus).
Ieder zijn ding :P Ik moet er niet aan denken om eeuwig herboren te worden, dat is voor mij een nachtmerrie. _O- "Eeuwigheid" is een verzonnen begrip uit de wiskunde, ik heb het zelf nog nooit aangetroffen tijdens het wandelen of iets dergelijks. Maar zolang je mij niet dwingt om te stoppen met roken en alleen maar light-producten te eten vind ik het best :+
Amerauderdinsdag 19 april 2022 @ 17:30
De dood is niet per se het einde. Je leeft voort in je kinderen, in wat je achterlaat en teweeg hebt gebracht, in de indrukken die je op anderen hebt gemaakt.

Het lijkt misschien wat weinig, en mensen verlangen misschien naar meer, maar dat lijkt me mogelijk een vergissing. Het is heel wat, en we hebben het er maar mee te doen.

Soms denk ik ook dat we het concept van hemel en hel zo op kunnen vatten, of op zijn minst een dergelijk element bevat: als de indruk die we bij anderen achterlaten na onze dood.

Denkt men positief aan je terug, bijvoorbeeld omdat je dapper in de strijd bent omgekomen, dan ben je in de hemel. Denkt men negatief aan je terug, bijvoorbeeld omdat je zelfmoord hebt gepleegd, dan ben je in de hel.

Op reïncarnatie kun je dit ook toepassen. Je bent in de gedachten van hen die je achterlaat dan niet in de hemel, maar gereïncarneerd in een hoge kaste. In plaats van in de hel ben je dan teruggekeerd als regenworm.
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 17:34
quote:
1s.gif Op dinsdag 19 april 2022 17:13 schreef CharlesKinbote het volgende:

[..]
Ieder zijn ding :P Ik moet er niet aan denken om eeuwig herboren te worden, dat is voor mij een nachtmerrie. _O-
Het is dan ook geen wensdenken, maar simpelweg de realiteit. Gelukkig krijg jij nog vaak genoeg de kans om een gezonde en sterke vent te worden O+

quote:
1s.gif Op dinsdag 19 april 2022 17:13 schreef CharlesKinbote het volgende:

"Eeuwigheid" is een verzonnen begrip uit de wiskunde, ik heb het zelf nog nooit aangetroffen tijdens het wandelen of iets dergelijks. Maar zolang je mij niet dwingt om te stoppen met roken en alleen maar light-producten te eten vind ik het best :+
Eeuwigheid is ook niet verzonnen maar is een feit waarvan alleen de sterkste geestelijken het bestaan afweten. Dit ervaren ligt nog niet binnen jouw mogelijkheden, maar ook dat komt nog wel :)
CharlesKinbotedinsdag 19 april 2022 @ 20:10
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 17:34 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Het is dan ook geen wensdenken, maar simpelweg de realiteit. Gelukkig krijg jij nog vaak genoeg de kans om een gezonde en sterke vent te worden O+
[..]
Eeuwigheid is ook niet verzonnen maar is een feit waarvan alleen de sterkste geestelijken het bestaan afweten. Dit ervaren ligt nog niet binnen jouw mogelijkheden, maar ook dat komt nog wel :)
quote:
1s.gif Op vrijdag 15 april 2022 10:51 schreef Libertarisch het volgende:
In dit leven heb je de doodstraf, je zit op death row. De executie is zeker, de tijd en de manier zijn onzeker. Er zijn veel verschillende manieren om met deze situatie om te gaan. Maar in feite ben jij en iedereen om je heen de doodstraf aan het uitzitten (ja, zitten in ons geval haha).

Sommigen willen geëxecuteerd worden, anderen ontkennen hun executie. De meesten stellen hun executie zo lang mogelijk uit. Anderen hopen op een volgend leven zonder executies etc.
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 20:50
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 20:10 schreef CharlesKinbote het volgende:

[..]
[..]

De executie is zeker, daar bedoel ik mee dat het zeker is dat je lichaam tot stof zal vergaan. Ik heb eerder gezegd dat de persoonlijkheid door gaat. Wij zijn meer dan ons lichaam, dat wat niet lichamelijk is gaat dus verder.
Tyr80dinsdag 19 april 2022 @ 20:59
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 17:34 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Het is dan ook geen wensdenken, maar simpelweg de realiteit. Gelukkig krijg jij nog vaak genoeg de kans om een gezonde en sterke vent te worden O+
[..]
Eeuwigheid is ook niet verzonnen maar is een feit waarvan alleen de sterkste geestelijken het bestaan afweten. Dit ervaren ligt nog niet binnen jouw mogelijkheden, maar ook dat komt nog wel :)
:r :r :r
Libertarischdinsdag 19 april 2022 @ 21:08
quote:
1s.gif Op dinsdag 19 april 2022 20:59 schreef Tyr80 het volgende:

[..]
:r :r :r
Dat is mijn reactie op het monster dat atheïsme heet.
Haushoferwoensdag 20 april 2022 @ 07:58
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:27 schreef Libertarisch het volgende:
Het einde van het bewustzijn zou het einde van het bestaan betekenen, het einde van alles.
Dat weet je helemaal niet. Jij speelt semantische spelletjes door qualia en onze subjectieve ervaring van de werkelijkheid als "alles" te bestempelen. Voor zover we weten heeft de natuur helemaal geen waarnemer nodig.
Haushoferwoensdag 20 april 2022 @ 07:59
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 21:08 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Dat is mijn reactie op het monster dat atheïsme heet.
Precies mijn punt. Jij reageert vanuit emoties. Daarom zijn je argumenten ook zo zwak.
-Sigaartjewoensdag 20 april 2022 @ 16:57
Na de godsaanschouwing onderwerpen twee engelen de ziel aan het zogenaamde ‘kleine verhoor’. Hierin wordt de ziel ondervraagd over het ware geloof: er wordt gevraagd wie God is, wie de profeet is, welke religie men aanhangt en wat de gebedsrichting is. “Als de ziel fout antwoordt, moet ze in het graf blijven. ‘Graf’ verwijst hier niet naar de materiële begraafplaats, maar naar een tussenfase tussen dood en wederopstanding waar de ziel reeds de hitte van het hellevuur kan voelen. Als ze de juiste antwoorden geeft, krijgt de ziel een verzekerde plaats in afwachting van de wederopstanding.

:W
Libertarischwoensdag 20 april 2022 @ 19:30
De ziel kan ook leren boven alle soorten pijn en leed uit te stijgen. Deze staat noemen we wel verlichting.
CharlesKinbotewoensdag 20 april 2022 @ 19:40
quote:
0s.gif Op woensdag 20 april 2022 19:30 schreef Libertarisch het volgende:
De ziel kan ook leren boven alle soorten pijn en leed uit te stijgen. Deze staat noemen we wel verlichting.
Jij hebt genoeg licht in je om je fantasieën op de hele wereld te projecteren ja, zoveel was duidelijk _O-

Kinderen hebben ook moeite met slapen zonder nachtlampje. Een gezond mens snapt denk ik wel dat het licht ooit uit moet gaan.
Akkerdjiezondag 1 mei 2022 @ 16:16
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 16:16 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Als je niet wenst dat er leven na de dood is dan ben je tegen het leven. En dat is onwenselijk.
Het enige wat ik wens is dat jij in mindere mate een drogredenmachine bent. Maar dat is wensdenken vrees ik.
-Sigaartjezondag 1 mei 2022 @ 16:19
Wanneer ik sterf, ga ik terug naar mijn eigen groep en bereid ik het volgend leven weer voor.
Libertarischzondag 1 mei 2022 @ 23:16
quote:
0s.gif Op zondag 1 mei 2022 16:16 schreef Akkerdjie het volgende:

[..]
Het enige wat ik wens is dat jij in mindere mate een drogredenmachine bent. Maar dat is wensdenken vrees ik.
Haha, je maakt mijn dag weer goed. Lolbroek :D
-Sigaartjezondag 1 mei 2022 @ 23:18
quote:
9s.gif Op woensdag 20 april 2022 19:40 schreef CharlesKinbote het volgende:

[..]
Jij hebt genoeg licht in je om je fantasieën op de hele wereld te projecteren ja, zoveel was duidelijk _O-

Kinderen hebben ook moeite met slapen zonder nachtlampje. Een gezond mens snapt denk ik wel dat het licht ooit uit moet gaan.
Ik vind een nachtlampje ook wel prettig in de slaapkamer. Zo'n ronde in het stopcontact. Gaat decennialang mee. Het is nogal donker in deze contreien.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 10:09
quote:
0s.gif Op dinsdag 19 april 2022 13:27 schreef Libertarisch het volgende:
Het einde van het bewustzijn zou het einde van het bestaan betekenen, het einde van alles. De kleurtjes van de regenboog en rozengeur, liefde en schoonheid zouden allemaal verdwenen zijn. Dat is toch het laatste dat je wil?
Nee ik wil ook niet dat mijn geliefden sterven maar toch gebeurt het.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 10:20
Je eigen dood maak je niet mee, dat overkomt anderen.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 10:37
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 10:20 schreef hoatzin het volgende:
Je eigen dood maak je niet mee, dat overkomt anderen.
Wil je daarmee zeggen dat het niet uitmaakt of je wel of niet bestaat?
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 10:39
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 10:37 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Wil je daarmee zeggen dat het niet uitmaakt of je wel of niet bestaat?
Nee dat is wel een heel zotte conclusie.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 10:52
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 10:39 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Nee dat is wel een heel zotte conclusie.
Nou ik heb wel vaker excuses gehoord zoals: "ik ben niet bang voor de dood, ik ben bang voor het sterven" of "als ik er ben is de dood er niet, als de dood er is ben ik er niet"

Verdedigingsmechanismen om door God heen te kunnen komen maar die niet werken.
Een gezond mens wil namelijk boven alles bestaan :D Daar horen de zieke atheïsten dus niet bij.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 11:02
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 10:52 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Nou ik heb wel vaker excuses gehoord zoals: "ik ben niet bang voor de dood, ik ben bang voor het sterven" of "als ik er ben is de dood er niet, als de dood er is ben ik er niet"

Verdedigingsmechanismen om door God heen te kunnen komen maar die niet werken.
Een gezond mens wil namelijk boven alles bestaan :D Daar horen de zieke atheïsten dus niet bij.
Ik zeg alleen dat je je eigen dood niet "meemaakt". Dat gebazel van jou slaat echt nergens op.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 11:10
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:02 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Ik zeg alleen dat je je eigen dood niet "meemaakt". Dat gebazel van jou slaat echt nergens op.
Jij bazelt over dingen waar je geen zak van afweet. Er zijn genoeg mensen die hun klinische dood bewust meemaken bijvoorbeeld.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 11:25
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:10 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Jij bazelt over dingen waar je geen zak van afweet. Er zijn genoeg mensen die hun klinische dood bewust meemaken bijvoorbeeld.
Mensen zeggen zoveel. En heel veel mensen geloven van ales.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 11:32
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:25 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Mensen zeggen zoveel. En heel veel mensen geloven van ales.
Je hebt een brein, je gebruikt je brein maar je bent geen brein. Dit betekent dat leven na de dood goed mogelijk is.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 11:40
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:32 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Je hebt een brein, je gebruikt je brein maar je bent geen brein. Dit betekent dat leven na de dood goed mogelijk is.
Tuurlijk gaat leven door. Maar niet jouw leven.. Dat begint ergens, en ergens stopt het gewoon. Compleet met brein, ziel, geest, herinneringen en noem maar op. Moeilijk te verkroppen wellicht maar gewoon realiteit die we onder ogen moeten (mogen) zien.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 11:46
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:40 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Tuurlijk gaat leven door. Maar niet jouw leven.. Dat begint ergens, en ergens stopt het gewoon. Compleet met brein, ziel, geest, herinneringen en noem maar op. Moeilijk te verkroppen wellicht maar gewoon realiteit die we onder ogen moeten (mogen) zien.
Jouw verhaal gaat alleen op als de ziel een puur lichamelijk fenomeen is. De ziel bestaat buiten het lichaam. De sterkste mannen (zoals Wim Hof, Mike Tyson, David Goggins, Osho) weten dat ze meer zijn dan hun lichaam.

Het deprimerende gebazel van sommige zwakkelingen hoef je niet aan te nemen als absolute waarheid.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 12:11
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 11:46 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Jouw verhaal gaat alleen op als de ziel een puur lichamelijk fenomeen is. De ziel bestaat buiten het lichaam. De sterkste mannen (zoals Wim Hof, Mike Tyson, David Goggins, Osho) weten dat ze meer zijn dan hun lichaam.


Daar zijn verschillende proefjes mee gedaan die allemaal mislukten. De ziel bestaat niet buiten het lichaam.
quote:
Het deprimerende gebazel van sommige zwakkelingen hoef je niet aan te nemen als absolute waarheid.
Deprimerend? Nou dan vinden we er wat op waardoor het minder deprimerend is. (God, hemel, reïncarnatie, bestemming, alles komt goed, etc etc)

Mike Tyson sterk? Hij heeft spieren maar verder is het een emotioneel wrak.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 12:20
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 12:11 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Daar zijn verschillende proefjes mee gedaan die allemaal mislukten. De ziel bestaat niet buiten het lichaam.
Dat is een leugen.

Verder is spiritualiteit geen "free lunch". Christenen hebben de hel, hindoes hebben karma en eindeloze reïncarnatie. Met leven komt lijden, bewusteloosheid is genade.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 12:57
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 12:20 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Dat is een leugen.
proof it
quote:
Verder is spiritualiteit geen "free lunch". Christenen hebben de hel, hindoes hebben karma en eindeloze reïncarnatie. Met leven komt lijden, bewusteloosheid is genade.
en een paardenbloem is liefde.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 13:59
Het idee dat wij niets meer zijn dan breinen (wat betekent dat de dood het einde is) komt vooral voort uit zwakte. Als jij alleen maar op de bank hoeft te zitten en chips zit te eten van je uitkering, en je bent constant afgeleid en in gedachten verzonken, dan ga je die ziel niet vinden.
De oermens wist van de ziel omdat ze in het wild moesten overleven. Dan vind je die ziel.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 15:15
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 13:59 schreef Libertarisch het volgende:
Het idee dat wij niets meer zijn dan breinen (wat betekent dat de dood het einde is) komt vooral voort uit zwakte. Als jij alleen maar op de bank hoeft te zitten en chips zit te eten van je uitkering, en je bent constant afgeleid en in gedachten verzonken, dan ga je die ziel niet vinden.
De oermens wist van de ziel omdat ze in het wild moesten overleven. Dan vind je die ziel.
De oermens dacht dat de aarde plat was. En dat goden over deze wereld regeerden. Bijgeloof en achterdocht.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 16:02
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 15:15 schreef hoatzin het volgende:

[..]
De oermens dacht dat de aarde plat was. En dat goden over deze wereld regeerden. Bijgeloof en achterdocht.
Qua wetenschappelijke kennis liepen ze ver op ons achter, maar als individuen waren ze zwaar superieur aan ons. Dus als het om de kracht van de geest gaat kun je beter bij hen wezen.
hoatzinwoensdag 4 mei 2022 @ 16:05
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 16:02 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Qua wetenschappelijke kennis liepen ze ver op ons achter, maar als individuen waren ze zwaar superieur aan ons. Dus als het om de kracht van de geest gaat kun je beter bij hen wezen.
Jij was er als oermens al bij uiteraard. :P _O-
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 16:28
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 16:05 schreef hoatzin het volgende:

[..]
Jij was er als oermens al bij uiteraard. :P _O-
De gemiddelde persoon van nu kan nauwelijks voor mens doorgaan :)
Cockwhalewoensdag 4 mei 2022 @ 17:09
quote:
0s.gif Op woensdag 13 april 2022 02:20 schreef CharlesKinbote het volgende:
Tegen de tijd dat je deze zin afgelezen hebt, ben je een stukje dichter bij het einde van je leven gekomen. Sterker nog, iedere handeling die je verricht, iedere stap die je zet, zal je onvermijdelijk dichter bij het einde van je bestaan hier op aarde brengen. Het is niet iets waar je graag over nadenkt, maar het is een gegeven: alle wegen leiden naar Rome, waarbij Rome dan je grafkist of je urn betekent. Denk aan een van de bekendste syllogismes in de filosofie:

Alle mensen sterven.
Socrates is een mens.
Dus Socrates is sterfelijk.

Het is heel gemakkelijk en verleidelijk om je dood af te doen als een 'feit', zoals je in het syllogisme kunt zien. "Alle mensen zijn sterfelijk, tsja, niet te lang over nadenken! Over op de orde van de dag". Heidegger heeft eens geschreven over deze manier van kijken naar de dood, de manier waarop 'men' over de dood praat met anderen; het wordt gezien als iets dat 'nou eenmaal zo is'. "Iedereen gaat dood" wordt geïnterpreteerd als "niemand gaat dood". Onder het modernisme lijkt dat des te meer het geval; steeds meer mensen lijken in een permanente adolescentie vast te zitten, waarin consumeren en discussies winnen over politieke onbenulligheden belangrijker lijken. Er is geen tijd meer over om te sterven.

Een van de vele tragedies van het moderne leven is hoe veel mensen zich pas lijken te beseffen hoeveel iemand voor hen betekent op het moment dat ze gestorven zijn. In de weken na een begrafenis worden ze overspoeld door een liefde die zo diep gaat dat ze zich afvroegen waarom ze die niet eerder zo hebben gevoeld, toen diegene nog in leven was. Het heeft haast iets psychedelisch, hoe diep we iemand kunnen missen. Rouw is, als de andere zijde van de munt 'liefde', een van de ervaringen die doordringt tot in de kern van wat we zijn; sterfelijke wezens, menselijk, al te menselijk. "De levenden zijn een soort van de doden; een zeldzame soort", schreef Nietzsche ooit.

Er zijn natuurlijk veel manieren om hiermee om te gaan. Je kunt er in zwelgen, zoals Sartre heeft gedaan. "Iedereen wordt geboren zonder reden, overleeft uit zwakte, en sterft per toeval". Je kunt geloven in een hiernamaals; tegenwoordig zijn de meeste mensen het erover eens dat dit leven alles is wat er is, dus dat is minder populair; wekt vaak zelfs hoongelach op. Of je kunt het ontkennen en wegstoppen, en een gigantische klap krijgen op het moment dat je ongeneeslijk ziek wordt. Dan begint de paniek en het malen, de spijt, de "wat als"... En het besef dat je je leven misschien wel verknald hebt aan onbenulligheden.

Ben je hier depressief van geworden? Heel goed! Dat betekent dat je nog nooit echt fatsoenlijk de tijd hebt genomen om te bezinnen op wat jouw dood betekent. Het is niet zomaar een feit, het is een concrete gebeurtenis die onvermijdelijk in je toekomst ligt. De meeste mensen laten het pas veel te laat tot zich doordringen, en glijden schreeuwend en krijsend de afgrond in. Dat je doodgaat, is niet te voorkomen. Wat je wel kunt doen, is een bepaalde rust en acceptatie cultiveren door je eigen sterfelijkheid van tijd tot tijd te laten doordringen. Dat kan er ook voor zorgen dat je beter gaat inzien wat echt belangrijk is, wie echt belangrijk is. En om met goed nieuws af te sluiten: de gemiddelde FOK!ker is ergens rond de 20/30 jaar oud, dus waarschijnlijk heb je nog een aantal jaar voor de boeg.

Memento mori, gedenk te (moeten) sterven

BONUS!
Mooie monoloog van Roger Scruton over sterfelijkheid en de menselijke ervaring van tijd, duurt ongeveer tien minuten.
Op zich ben ik het eens met je relaas, de dood zou niet weggestopt moeten worden en wellicht zouden we betere mensen worden wanneer we dat zouden doen. Desondanks schuilt in dat soort denken ook het gevaar van een soort "functionalisme" bij gebrek aan een betere term. Alles moet er uitgehaald worden, elk moment van je leven moet betekenisvol of functioneel zijn, want je had immers ook je geliefden kunnen overwelmen met knuffels en liefde op het moment dat je nogmaals loos een potje Call of Duty aan het spelen was. Het neigt naar een levensstijl waarbij een soort 'fear of missing out' (echter niet alleen gericht op jezelf) de hoofdrol gaat spelen in je leven. Ik denk dat voor veel mensen dit zich zal omzetten in een prestatiedrang die een hoop stress met zich mee zal brengen.

Mijn tweede punt, puur gericht op het mogelijke gevolg wat jij beschrijft; waarom zoveel moeite steken in het laten weten dat je van iemand houdt? Ik begrijp dat er inderdaad mensen zijn die dit veel te weinig doen, dus ik ben hier zelf niet een heel toepasselijk referentiekader wellicht, maar alles wat TE is, gaat vervelen, irriteren of overwelmen. Kortom veel mensen zitten hier niet op te wachten. Wat ideaal lijkt in ons hoofd, is niet een waarheid in onze dagelijkse realiteit.

En waarom zou je ook... als het leven volledig eindigt met een zekere zinloosheid, dan maakt het eigenlijk ook niets uit wat je wel of niet gedaan hebt. Is er wel een vorm van "after life", dan heb je nog alle "tijd" om bij elkaar te zijn.

Mij persoonlijk heeft het perspectief 'het maakt niets uit' mij bevrijd van de angst voor de dood. Het loslaten van dingen moeten. Ik leef vooral zoals ik ben "van nature", in zoverre dat mogelijk is. Dat geeft mij de mogelijkheid om liefde te schenken aan de mensen en dingen waar ik van hou en het biedt mij de ruimte om mij zonder schuldgevoel of druk doelloos te vermaken of achteruit gezakt te luieren.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 17:46
Lekker uitgezakt luieren denkend dat het allemaal niets uitmaakt is misschien prettig. De waarheid kan echter heel anders zijn (alles wat je doet maakt uit).
Cockwhalewoensdag 4 mei 2022 @ 20:19
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 17:46 schreef Libertarisch het volgende:
Lekker uitgezakt luieren denkend dat het allemaal niets uitmaakt is misschien prettig. De waarheid kan echter heel anders zijn (alles wat je doet maakt uit).
Waarom dwing je anderen jouw waarheid op? Ik geloof niet in de troep die je spuit, noch weinig anderen hier die dat doen. Wat is het nut? Of probeer je jezelf te overtuigen? Het komt erg onzeker over namelijk.
Libertarischwoensdag 4 mei 2022 @ 21:55
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 20:19 schreef Cockwhale het volgende:

[..]
Waarom dwing je anderen jouw waarheid op? Ik geloof niet in de troep die je spuit, noch weinig anderen hier die dat doen. Wat is het nut? Of probeer je jezelf te overtuigen? Het komt erg onzeker over namelijk.
Van mij mag je doen wat je wilt. Ik vertel alleen wat ik geloof.
Cockwhaledonderdag 5 mei 2022 @ 00:15
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 21:55 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Van mij mag je doen wat je wilt. Ik vertel alleen wat ik geloof.
Oh, dit is hoe jij dingen vertelt.. :')

Je bent erger dan een Jehova, man.
laforestmaandag 9 mei 2022 @ 15:54
Goed geschreven, mee eens. Ik denk dat ik door mijn studie regelmatig over het onderwerp heb nagedacht en van tijd tot tijd doe. Echter, de andere kant zijn mensen die constant met de dood bezig zijn en daardoor niet echt nu leven. Denk aan zwaargelovigen, bijvoorbeeld.

Er is een gouden ratio voor dit, denk ik. In ieder geval zijn de extreme posities niet constructief.
Libertarischmaandag 9 mei 2022 @ 16:19
Als mediterende hindoe of boeddhist ben je juist niet met de dood bezig. Het doel is juist om je geest zonder gedachtes te hebben. Geen zorgen over de toekomst dus.
laforestdinsdag 10 mei 2022 @ 07:54
quote:
0s.gif Op maandag 9 mei 2022 16:19 schreef Libertarisch het volgende:
Als mediterende hindoe of boeddhist ben je juist niet met de dood bezig. Het doel is juist om je geest zonder gedachtes te hebben. Geen zorgen over de toekomst dus.
Ja, duh! Die geloven in reïncarnatie. :P
hoatzindinsdag 10 mei 2022 @ 10:02
quote:
0s.gif Op woensdag 4 mei 2022 21:55 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Van mij mag je doen wat je wilt. Ik vertel alleen wat ik geloof.
ben jij creationist?
Libertarischdinsdag 10 mei 2022 @ 10:13
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 07:54 schreef laforest het volgende:

[..]
Ja, duh! Die geloven in reïncarnatie. :P
Het is geen geloof maar een serieuze theorie van de werkelijkheid. Wij zijn gewend om op deze manier over geloof te denken: je moet in de juiste God geloven want anders ga je verloren. Dit is gebaseerd op de autoriteit van de Bijbel en de Kerk.

Oosterse religie baseerd zich op de spirituele kant van de natuurlijke wereld. Neem de Geest als fundament van de werkelijkheid en je hebt hindoeïsme.
Libertarischdinsdag 10 mei 2022 @ 10:15
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 10:02 schreef hoatzin het volgende:

[..]
ben jij creationist?
De levende natuur ontwikkeld zich op basis van bewuste en intelligente evolutie. God zit in elk atoom en stuurt de evolutie.
laforestdinsdag 10 mei 2022 @ 17:34
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 10:15 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
De levende natuur ontwikkeld zich op basis van bewuste en intelligente evolutie. God zit in elk atoom en stuurt de evolutie.
Je schrijft het alsof dat een voldongen feit is.
-Sigaartjedinsdag 10 mei 2022 @ 17:40
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 10:13 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Het is geen geloof maar een serieuze theorie van de werkelijkheid. Wij zijn gewend om op deze manier over geloof te denken: je moet in de juiste God geloven want anders ga je verloren. Dit is gebaseerd op de autoriteit van de Bijbel en de Kerk.

Oosterse religie baseerd zich op de spirituele kant van de natuurlijke wereld. Neem de Geest als fundament van de werkelijkheid en je hebt hindoeïsme.
Dat is goed te zien daar in India. Zelden zo'n klerezooi gezien met mannen die zich vergrijpen aan jonge vrouwen. Wat een fundament zeg!

En er zijn veel meer denkwijzen dan het Hindoeïsme met de geest als fundament.
Libertarischdinsdag 10 mei 2022 @ 17:42
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 17:34 schreef laforest het volgende:

[..]
Je schrijft het alsof dat een voldongen feit is.
Dat God erachter zit is niet te bewijzen. Wat wel een feit is is dat evolutie een bewust proces is. Het subjectieve element is cruciaal en dat wordt niet meegenomen in de wetenschappelijke kijk.
-Sigaartjedinsdag 10 mei 2022 @ 17:46
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 17:42 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Dat God erachter zit is niet te bewijzen. Wat wel een feit is is dat evolutie een bewust proces is. Het subjectieve element is cruciaal en dat wordt niet meegenomen in de wetenschappelijke kijk.
De wetenschappelijke kijk is daar niet voor bedoeld. Wetenschap concentreert zich op waarnemingen en probeert die te verklaren met wetten die gebaseerd zijn op metingen. Dat is de leest van de schoenmaker.
laforestdinsdag 10 mei 2022 @ 17:47
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 mei 2022 17:42 schreef Libertarisch het volgende:

[..]
Dat God erachter zit is niet te bewijzen. Wat wel een feit is is dat evolutie een bewust proces is. Het subjectieve element is cruciaal en dat wordt niet meegenomen in de wetenschappelijke kijk.
Jij schrijft zonder enige plausibele bewijs dat God de evolutie stuurt alsof dit gewoon zo is. :{