Dit ging niet over het hele land, maar over bijvoorbeeld en week niet kunnen douchen in de straat.quote:Op donderdag 4 maart 2021 16:38 schreef qajariaq het volgende:
[..]
Ik kan me zo geen gevallen voor de geest halen dat infrastructuur in korte tijd voor een ander doel gebruikt ging worden. Behalve dan dat stadsgas naar aardgas.
Alle andere introducties of wijzigingen konden veel geleidelijker gedaan worden. Meestal is er een overgangsperiode waarbij beide systemen gelijktijdig draaien zoals de omnummering van telefoonnummers (operatie Decibel) of de introductie van de Euro.
Een buitenlands voorbeeld van wel in één dag is Zweden die van links rijden naar rechts rijden ging.
Kom maar op met NL voorbeelden waarbij ala minuut grootschalig van het ene naar het andere systeem moest worden aangepast.
Dat is niet grootschalig. Een straat is het wel te verzinnen maar een provincie of zelfs een stad lukt dat niet. Je hebt niet zoveel douchecabines op voorraad en je kan ze zeker niet kwijt in een stad.quote:Op donderdag 4 maart 2021 16:39 schreef raptorix het volgende:
[..]
Dit ging niet over het hele land, maar over bijvoorbeeld en week niet kunnen douchen in de straat.
Even brainstormen. Over een paar jaar hebben we heel veel baterijen die voor de auto niet zo goed meer zijn maar het prima kunnen volhouden voor thuisgebruik. Dan hoeft je het ondergrondse netwerk aanzienlijk minder te belasten omdat de pieken in zowel vraag als aanbod grotendeels in huis worden opgevangen. Om woonhuizen op 10kV aan te sluiten via een trafo lijkt mij ook niet de oplossing, bovendien moet je dan waarschijnlijk ook al die draden opnieuw in de grond stoppen.quote:Op donderdag 4 maart 2021 14:49 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Het maken is het probleem niet, maar het onder de grond krijgen, het aansluiten en het prijskaartje... De koperprijzen zijn al jaren stijgende wat alleen maar toe zal nemen naarmate meer landen op hetzelfde idee komen om de economie volledig elektrisch te draaien.
Al sinds de jaren '90, toen we de overstap maakten van 220 naar 230 volt houd ik me bezig met zaken als de opkomst van grillige stroomopwekkers als zonnepanelen en windmolens. Dit geeft uitdagingen in netbelasting en -balans. Ik voorzag toen al dat de huidige relatief lage spanning van 230/400 volt niet toereikend gaat zijn, tenzij je de grond vol met koper stouwt. Als we 30 jaar geleden waren begonnen met het opnieuw ontwerpen van ons elektriciteitsnet dan hadden we nu minder problemen. Als je dit probleem 30 jaar geleden aan de politiek had voorgelegd dan zou je weggezet worden als doemdenker. En vandaag de dag is dat niet veel anders. Bureaucraten verdienen het om tegen de lamp te lopen, maar helaas gaat dat ten koste van de burger.
De omschakeling van 127 naar 220 volt:quote:Op donderdag 4 maart 2021 16:38 schreef qajariaq het volgende:
Ik kan me zo geen gevallen voor de geest halen dat infrastructuur in korte tijd voor een ander doel gebruikt ging worden. Behalve dan dat stadsgas naar aardgas.
Als ik wikipedia mag geloven kon dat ook gefaseerd per huis worden ingevoerd.quote:Op donderdag 4 maart 2021 18:27 schreef ACT-F het volgende:
[..]
De omschakeling van 127 naar 220 volt:
https://beeldbank.regiona(...)AB115843A/showbrowse
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lichtnetquote:In wijken waar 127/220 V werd geleverd, kon iedereen op verzoek 220 V krijgen door aansluiting tussen de fasen.
Het gebruik van oude Li-ion autoaccu's is al vaker geopperd, maar niet onomstreden vanwege de veiligheid omdat zo'n accu aardig wat te verduren heeft gehad door trillingen. Het brandgevaar bij dergelijke tweedehands Li-ion accu's is groter dan bij exemplaren die nooit in een voertuig hebben gezeten.quote:Op donderdag 4 maart 2021 17:01 schreef qajariaq het volgende:
[..]
Even brainstormen. Over een paar jaar hebben we heel veel baterijen die voor de auto niet zo goed meer zijn maar het prima kunnen volhouden voor thuisgebruik. Dan hoeft je het ondergrondse netwerk aanzienlijk minder te belasten omdat de pieken in zowel vraag als aanbod grotendeels in huis worden opgevangen. Om woonhuizen op 10kV aan te sluiten via een trafo lijkt mij ook niet de oplossing, bovendien moet je dan waarschijnlijk ook al die draden opnieuw in de grond stoppen.
In NL zijn elektrakabels van aluminium, ten minste de hoog- en middenspanningskabels onder de grond.quote:Op donderdag 4 maart 2021 14:49 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Het maken is het probleem niet, maar het onder de grond krijgen, het aansluiten en het prijskaartje... De koperprijzen zijn al jaren stijgende wat alleen maar toe zal nemen naarmate meer landen op hetzelfde idee komen om de economie volledig elektrisch te draaien.
Al sinds de jaren '90, toen we de overstap maakten van 220 naar 230 volt houd ik me bezig met zaken als de opkomst van grillige stroomopwekkers als zonnepanelen en windmolens. Dit geeft uitdagingen in netbelasting en -balans. Ik voorzag toen al dat de huidige relatief lage spanning van 230/400 volt niet toereikend gaat zijn, tenzij je de grond vol met koper stouwt. Als we 30 jaar geleden waren begonnen met het opnieuw ontwerpen van ons elektriciteitsnet dan hadden we nu minder problemen. Als je dit probleem 30 jaar geleden aan de politiek had voorgelegd dan zou je weggezet worden als doemdenker. En vandaag de dag is dat niet veel anders. Bureaucraten verdienen het om tegen de lamp te lopen, maar helaas gaat dat ten koste van de burger.
Ook hier geldt weer: technisch ja, maar de vraag is weer wie het gaat betalen, wil men dit wel en is men er wel op voorbereid, want ook in de grondwerken zijn er niet genoeg mensen te vinden voor de huidige werkvoorraad, kan je nagaan als dit er nog bij komt.quote:Op donderdag 4 maart 2021 14:35 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Met de huidige capaciteit.
Alles is op te schalen natuurlijk.
Aluminium is inderdaad de tweede keuze na koper en vooral geschikt voor hogere spanningen omdat de leidingverliezen kleiner zijn door de hoge spanning. Kabelproductie kun je daarom beter uitbesteden naar landen waar van nature bauxiet aanwezig is. In Nederland is bovendien een personeelstekort.quote:Op donderdag 4 maart 2021 19:57 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
In NL zijn elektrakabels van aluminium, ten minste de hoog- en middenspanningskabels onder de grond.
De kabelfabrikanten zitten al jaren helemaal tot de nok toe gevuld met opdrachten. Er is al schaarste voor hoogspanningskabels en investeringen worden hierdoor al uitgesteld.
Ik zie niet voor mij hoe er ruimte kan ontstaan in deze markt behalve door peperdure nieuwe fabrieken te bouwen, wat nooit en te nimmer nog gaat gebeuren in europa.
Ik heb nog een convector die minimaal 60c nodig heeft om een onprettige koudeval te voorkomen. Maar als ik die vervang, dan kan het. Mijn ouderlijk huis uit 1989 had vloerverwarming, het was er altijd heerlijk warm in de winter, die vloer zal nooit warmer dan 35-40c zijn geweest. Volgens mij is 35% van de woningen van na 1985 en met kleine aanpassingen geschikt te maken.quote:Op donderdag 4 maart 2021 13:04 schreef Leandra het volgende:
[..]
Je kunt het testen als je een CV hebt die ook op lage temperatuur kan stoken.
Probeer het eens een jaartje uit door je CV-ketel in te stellen op max 45-55 graden voor verwarming.
Als je op die manier je huis comfortabel warm kunt krijgen cq houden dan kun je waarschijnlijk wel een warmtepomp gebruiken.
Accu’s zullen niet zo snel geschikt zijn om energie voor meerdere maanden te bufferen. Denk eerder om zonne-energie overdag te laden voor gebruik ‘s avonds of om windenergie te sparen voor een paar windstille dagen. Ik vraag mij dus af of we in 2050 alle energie 365 dagen per jaar groen kunnen produceren, zonder gas of kernenergie. Zeker in een donkere koud winter.quote:Geen idee, ik word dat jaar 84 en heb de hypotheek dan net afgelost (mezelf kennende dmv extra aflossingen al eerder, maar als ik dat niet doe ben ik er in 2050 van af).
Ik verwacht dat er dan meer opslagmogelijkheden voor zonne-energie zijn, ook voor particulieren, en dat mensen die geen of onvoldoende zonnepanelen hebben dan bijvoorbeeld ook stroom uit een locale opslag kunnen krijgen.
Maar het kunnen opslaan van energie zal essentieel worden denk ik, icm zonnevelden en hopelijk zo min mogelijk windmolens.
Overigens snap ik de weerstand tegen zonnevelden niet zo; ik kwam er de afgelopen weken een paar tegen langs de snelweg en ik moest in eerste instantie even kijken of het geen water was, maar als boer Piet het weiland vol legt en er een houtwal omheen maakt dan ziet niemand het meer.
Dat niet. Ik verwacht dat accu's in de nabije toekomst vooral de energiemix stabiel kunnen krijgen door binnen fracties van seconden te kunnen leveren als het nodig is en opslaan als er overschot is.quote:Op donderdag 4 maart 2021 20:53 schreef Fer het volgende:
[..]
Ik heb nog een convector die minimaal 60c nodig heeft om een onprettige koudeval te voorkomen. Maar als ik die vervang, dan kan het. Mijn ouderlijk huis uit 1989 had vloerverwarming, het was er altijd heerlijk warm in de winter, die vloer zal nooit warmer dan 35-40c zijn geweest. Volgens mij is 35% van de woningen van na 1985 en met kleine aanpassingen geschikt te maken.
[..]
Accu’s zullen niet zo snel geschikt zijn om energie voor meerdere maanden te bufferen. Denk eerder om zonne-energie overdag te laden voor gebruik ‘s avonds of om windenergie te sparen voor een paar windstille dagen. Ik vraag mij dus af of we in 2050 alle energie 365 dagen per jaar groen kunnen produceren, zonder gas of kernenergie. Zeker in een donkere koud winter.
Kernenergie is weer heel erg stabiel. Dat heeft exact hetzelfde nadeel als grillig. Je kunt het slecht regelen, bijregelen duurt dagen. Daarnaast is de bouw van een centrale zo duur dat je die uitsluitend vol gas wil laten draaien. Volkomen ongeschikt dus als backup voor andere energie vormen.quote:Op donderdag 4 maart 2021 21:11 schreef Lospedrosa het volgende:
Een goede basis aan kern aangevuld met 40% zon en wind is de enige manier voor NL om in 2050 flink co2 te raken.
VVD is hier dan ook na doorrekening van overtuigd.
Ja dat was zo. Maar de techniek staat niet stil.quote:Op donderdag 4 maart 2021 21:52 schreef qajariaq het volgende:
[..]
Kernenergie is weer heel erg stabiel. Dat heeft exact hetzelfde nadeel als grillig. Je kunt het slecht regelen, bijregelen duurt dagen. Daarnaast is de bouw van een centrale zo duur dat je die uitsluitend vol gas wil laten draaien. Volkomen ongeschikt dus als backup voor andere energie vormen.
Je zal eerder iets met waterkracht of andere op zwaartekracht gebaseerde oplossingen moeten verzinnen. Of opslag in waterstof maar dat is tot nog toe nog niet erg economisch om te zetten.
Dat ENCO rapport werd vrij snel na publicatie afgefikt.quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:01 schreef Lospedrosa het volgende:
Kern net zo duur of goedkoper dan zon/wind:
https://www.rijksoverheid(...)ptie-voor-energiemix
quote:Onafhankelijk onderzoek pro-kernenergie blijkt van oud-directeur Borssele
Een van de auteurs van het rapport van adviesbureau Enco, dat onlangs kernenergie aanprees als goedkoper dan wind- of zonnestroom, is een voormalig directeur van de kerncentrale Borssele.
Het Enco-rapport dat op 23 september werd gepubliceerd door het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat bevatte geen enkele naam van een auteur. Alleen de naam van het Oostenrijkse consultancy-bureau Enco stond erop. Pas bij navraag bij Enco meldde zich Bojan Tomic, die schrijft 'een van de auteurs' te zijn die het rapport 'afwerkte'. Ook Tomic bleek nauw betrokken bij de kerncentrale van Borssele. Hij is al zeker twaalf jaar lid van de 'Commissie Benchmarking', een commissie die elke vijf jaar onderzoekt of Borssele nog wel tot de veiligste kerncentrales ter wereld behoort.
Kerncentrales zijn kapitaal intensief, welk rente percentage is mee gerekend?quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:17 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Dat ENCO rapport werd vrij snel na publicatie afgefikt.
Ten eerste rekent het met de koste van oude windparken van 10 jaar terug, terwijl momenteel al voor 5,5 cent per kWh wordt aanbesteed en houdt het ook geen rekening met de daling van die prijzen tegen de tijd dat zo'n centrale gebouwd is.
Verder vallen alle kerncentrales zo'n 35 tot 50% duurder uit, is de praktijkervaring (nog los van de bouwtijd die ook altijd langer is dan gepland).
En....
[..]
Eens het gaat om een degelijke betrouwbare oplossing voor de toekomst. Eigenlijk doen kosten er niet eens toe.quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:26 schreef ludovico het volgende:
[..]
Kerncentrales zijn kapitaal intensief, welk rente percentage is mee gerekend?
Windenergie heeft voorrang op stroomnet, dat is een marktmanipulatie, hoeveel kost dat? Het stroomnet dat wordt aangesloten diep op zee wordt ook betaalt door de gebruikers van elektriciteit en wordt niet in de kosten betrokken van windenergie producenten. Wat kost dat?
Dit is een politiek spel wat gespeeld wordt.. Ik geloof niet in een objectief kosten verhaal. Afgezien van dat... Als we de portemonnee zo hard trekken ommdat het allemaal CO2 arm moet zijn. Dan helpt kernenergie ook.
Op zich wel.quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:29 schreef Lospedrosa het volgende:
[..]
Eens het gaat om een degelijke betrouwbare oplossing voor de toekomst. Eigenlijk doen kosten er niet eens toe.
Daarom moet je ook gewoon de conclusie trekken dat GroenLinks bijv een hypocriete partij is,danwel irrationeel.quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:31 schreef Lospedrosa het volgende:
Als de wereld echt binnen 100 jaar naar de knoppen zou gaan dan zou je zelfs als overheid gewoon koste wat kost die zooi moeten neerplempen natuurlijk.
Als er genoeg CO2 belasting komt op jouw stroom danwel het opslaan van windenergie duurder is dan 5cent extra, neem jij maar al te graag kernenergie stroom af.quote:Op donderdag 4 maart 2021 23:31 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Op zich wel.
Ik ga geen stroom afnemen die 5 cent per kWh duurder is. Gelukkig zit ik bij GreenChoice, die kopen geen atoomstroom in.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |