--------------quote:Discussie barst los over toekomst beeld JP Coen in Hoorn: ’held’ of ’massamoordenaar’
Het idee van GroenLinks in Hoorn om de discussie te heropenen over het standbeeld van VOC-gouverneur Jan Pieterszoon Coen op de Roode Steen, naar aanleiding van de wereldwijde acties tegen standbeelden van omstreden historische figuren, heeft in de stad al een stortvloed aan reacties opgeleverd. Die variëren grof gezegd van ’Blijf af van onze held en laat het beeld staan!’ tot ’Coen was een massamoordenaar en dat beeld moet per direct weg!’
De oogst van een rondje langs verschillende Facebookpagina’s levert een bonte verzameling van meningen op.
Marjolijn Stam-Nierop vindt dat het hier gaat om ’geschiedenis die bij Hoorn hoort, of iedereen het nou leuk vindt of niet. De geschiedenis kun je niet ongedaan maken door weghalen van standbeelden of veranderen van straatnamen’.
Edith van Walsum vindt ook dat we van het verleden, van de geschiedenis kunnen leren. ’Overal is onrecht in vele vormen. Laten wij het anders doen, beter. Zonder al die haat. Ook van kunst blijf je af. Anders moet je over de hele wereld vele kunstwerken in gruzelementen slaan’.
Lucienne Naber vindt daarentegen dat de geschiedenis met de goede en slechte kanten ook doorgegeven kan worden via educatie en andere middelen. ’Daarom vind ik dat dit heerschap en zijn bedenkelijke geschiedenis in het museum thuishoort en niet meer anno 2020 op het plein’.
Toelichting
Renata Gravendijk is tegen het verwijderen. ’Hij hoort nu eenmaal tot onze geschiedenis. Als man en als beeld. Op de sokkel is er nu toelichting geplaatst en dat is wat mij betreft voldoende. Het beeld verwijderen, daarmee verwijder je niet de geschiedenis maar verhul je die. Dit beeld vertelt nu het juiste verhaal.’
Marc van Dijk reageerde namens de DRP (De Realistische Partij), die met een zetel in de gemeenteraad zit: ’DRP zal ervoor strijden dat J.P. Coen, een van de prachtigste Rijksmonumenten binnen de Hoornse gemeentegrens, blijft staan waar het staat!’
Hij vindt dat GroenLinks buitenlandse problematiek naar Nederland wil ’importeren’, die hier ’in een heel ander perspectief dient te worden geplaatst’. Een poll die hij maakte op het Hoorns/Westfries discussieplatform op Facebook trok een overweldigende meerderheid voor ’Het moet blijven zoals het nu is’.
Rellen
Ook anderen betreuren dat GroenLinks de ’eeuwige discussie’ over Coen juist nu oprakelt. Benno Ellerbroek is bang voor de gevolgen. ’Waarom dit doen, in tijden waar demonstraties in rellen kunnen eindigen zo je stadje in het nieuws zetten, terwijl je een aantal jaren terug akkoord ging met de geplaatste tekst op de sokkel?’.
Robert Vinkenborg, voorman van gemeenteraadsfractie HOP, vindt dat het beeld van Coen moet blijven. Hij haalt oud-burgemeester Pierre Janssens aan, die in 2013 in het NHD liet optekenen dat het handelen van Coen moet worden gezien in het licht van begin zeventiende eeuw.
Het stichten van een handelsrijk, zoals Coen namens de VOC moest doen in de Oost, kost altijd bloed en tranen, schreef Janssens. ’De Nederlandse staat heeft met piraterij en pure machtspolitiek zijn positie lang moeten veiligstellen. Als je wil voorkomen dat iemand denkt dat dat sprookjes waren, moet je vooral het standbeeld van Coen op zijn centrale plaats laten staan’.
Vinkenborg vindt dat Coen ook veel vertelt over de negentiende eeuw, ’toen we kennelijk behoefte hadden aan dit soort helden en het beeld werd geplaatst’. Hij voorziet, als het beeld weggaat, een discussie over de monumenten van de West-Indische Compagnie in Hoorn: ’Dat waren de slavendrijvers. En daar ben ik niet trots op. Maar juist aan de hand van die monumenten kunnen we de geschiedenis vertellen’.
Glazen sokkel
Matthijs Wolff maakte in 2011 samen met Cees Franke een plan voor een glazen ’hufterproof’ constructie rond het monument. Die glazen sokkel zou in vier talen (waaronder Indonesisch) moeten worden voorzien van de beknopte geschiedenis en de evolutie van meningen hierover.
’JP Coen was geen held. JP Coen heeft voor Hoorn wel voor veel rijkdom gezorgd. Dat op zich is geen reden om iemand te vereren. Maar weet je, er is in Hoorn ook helemaal niemand meer die JP Coen eert of vereert. Het standbeeld is een cultuurhistorisch ding, dat een verhaal bij zich draagt dat verteld moet worden. Dat doe je het beste als-ie erbij is.’
Destijds ging de glazen sokkel niet door, omdat de gemeenteraad koos voor een bordje met tekst en een verwijzing via een QR-code naar een site met informatie over Coen. Wolff vindt het tijd om het plan voor de glasconstructie nogmaals serieus te bekijken. ’Kijk met een transparante blik vanuit het heden naar het verleden. Zodat we leren, in plaats van te polariseren en te pakken wat ons goeddunkt’.
Waar Cees Franke inmiddels vindt dat ’een controversiële figuur als Coen niet op ons mooiste plein in Hoorn thuishoort’, stelt Wolff dat ’het duidelijkste monument, dat de hele geschiedenis aan een ieder kan vertellen, juist niet naar een achteraf plekje moet worden verbannen’.
Foute gast
’JP weg ermee’, schrijft José Verdonk. ’Het is een eerbetoon aan een hele foute gast. Hoeft niet meer, hij heeft zijn tijd gehad. Zet het in de tuin van het museum, met een goede uitleg erbij. Ja, we danken de welvaart van Hoorn en omstreken eraan, maar dat doet niets af aan het feit dat het geen held was, maar een massamoordenaar’.
Peter de Greeuw Sr. vindt dat er iets moet gebeuren. ’Het is en blijft een moeilijk onderwerp. Hoe de uitslag ook zal zijn, er zijn altijd mensen die zich gekrenkt zullen voelen. (...) Dat de huidige weelde voor een deel te danken is aan mensen, pioniers, zoals JP Coen en Michiel de Ruyter, is niet te ontkennen. Maar om daar nu een standbeeld voor intact te houden? Als echt veel mensen daar moeite mee hebben, is het niet meer dan democratisch dat dit beeld verdwijnt. Persoonlijk ben ik niet tegen het handhaven van het beeld maar dan óf met uitgebreide, kritische, informatie over zijn goede en slechte daden óf een plek in, bijvoorbeeld, de museumtuin.’
Naomie Mamadeus vindt standbeelden geen objectieve manier om historie over te brengen, omdat die gemaakt zijn ter verering en dat bij Coen niet op zijn plaats is. ’JP staat symbool voor een bloederig slavenverleden en is daarmee een herinnering aan een vreselijke tijd’.
https://www.noordhollands(...)d-of-massamoordenaar
een eerbetoon aan criminelen kan ook niet meer in deze tijd, dus geheel terecht....quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:42 schreef Red_85 het volgende:
[..]
--------------
De beeldenstorm in Nederland gaat ook beginnen.......
quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:37 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Neuh. Kan nog steeds in boeken lezen wat Coen heeft gedaan.
Nog wel...quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:37 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
nee, want deze persoon blijft bestaan in de geschiedenisboeken en als je er informatie over wilt dan kan je dit gewoon vrij vinden.
Yup, en daarna zijn de mensen aan de beurt, en dan is de cirkel weer rond.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:44 schreef Montagui het volgende:
[..]
[..]
Nog wel...
Na de 'beeldenstorm' de 'boekverbranding'?
waarom aan boekverbranding doen als het de waarheid is wat erin staat?quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:44 schreef Montagui het volgende:
[..]
[..]
Nog wel...
Na de 'beeldenstorm' de 'boekverbranding'?
Ook in die tijd was massamoord niet goed. Ik zei het al eerder, het is goed om de dingen in hun tijd te zien, maar de tijd maakt niet alle dingen goed. Of de makers ervan wisten van die massamoord weet ik niet. Als ze het wel wisten is dat niet goed.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:33 schreef MadJackthePirate het volgende: [..] Men heeft toen een standbeeld gemaakt omdat het wel goed was in die tijd. Dat is een belangrijke historische duiding van die tijd. Een plakaat met uitleg over de historie en eventuele controverse lijkt me evident, maar het afbreken riekt naar het willen verbeteren van de historie van een land, wat natuurlijk niet kan.
verplaatsen of vernietigen is voor mij hetzelfde, zolang de nieuwe locatie maar een plek is waar je bewust heen moet gaan om het beeld te zien.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:46 schreef MadJackthePirate het volgende:
Overigens, om in te gaan op de laatste reactie van het vorige deel, lees ik nergens iets concreets over verplaatsen en tentoonstellen. Echter wordt wel het vergelijk gemaakt met de vernielingen in andere landen.
Met verplaatsten en tentoonstellen zou ik het nog steeds oneens zijn, maar ik zou er wel mee kunnen leven. Liever zou ik ze op hun oorspronkelijke plaats zien, omdat het iets zegt over de plaats en de figuur zelf, maar ik kan me voorstellen dat het bij sommige locaties wellicht beter in het museum past.
Dat is discutabel. Je hebt tijden in de wereld gehad dat slavernij geaccepteerd was (lange tijd zelfs). En ook moorden waren niet altijd zo controversieel als nu.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:50 schreef Oceanier het volgende:
[..]
Ook in die tijd was massamoord niet goed. Ik zei het al eerder, het is goed om de dingen in hun tijd te zien, maar de tijd maakt niet alle dingen goed. Of de makers ervan wisten van die massamoord weet ik niet. Als ze het wel wisten is dat niet goed.
burgers vermoorden was zelfs lange tijd een onderdeel van oorlogen of veroveringen, net zoals het rechtmatig was om je vlag te plaatsen in een land wat je net hebt ontdekt en het dan jouw land te noemen, waarbij iedere bewoner moest doen wat jij wou.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:53 schreef MadJackthePirate het volgende:
[..]
Dat is discutabel. Je hebt tijden in de wereld gehad dat slavernij geaccepteerd was (lange tijd zelfs). En ook moorden waren niet altijd zo controversieel als nu.
als die voorzien zijn van een bord dan mag het toch?quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:54 schreef Evertjan het volgende:
Er staan toch ook nergens in Duitsland beelden van Adolf Hitler staan?
Voor mij is vernietigen wel echt een enorm slechte stap in de lijn met boekverbrandingen. Historische objecten vernietigen in de waan van de dag heeft nog nooit goed uitgepakt. Ik zeg niet dat het goed is wat die persoon ooit heeft gedaan, maar eens vernietigt zal dat bepaalde object ook nooit meer terug kunnen komen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:51 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
verplaatsen of vernietigen is voor mij hetzelfde, zolang de nieuwe locatie maar een plek is waar je bewust heen moet gaan om het beeld te zien.
De originele locatie zegt inderdaad iets over de figuur zelf, echter de tijden veranderen, locaties veranderen en inzichten veranderen, en het beeld blijft het beeld zonder veranderingen. Dat past niet bij elkaar.
Wat doet een eerbetoon aan alle geloven dan in deze tijd? Daar uit is een hoop gemoord...quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:44 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
een eerbetoon aan criminelen kan ook niet meer in deze tijd, dus geheel terecht....
https://sargasso.nl/berlijn-overweegt-standbeeld-hitler/quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:55 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
als die voorzien zijn van een bord dan mag het toch?dan is het onderdeel van de geschiedenis
in het protestantisme worden moordenaars ook niet vereerd.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:55 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Wat doet een eerbetoon aan alle geloven dan in deze tijd? Daar uit is een hoop gemoord...
Nee volgens kenners en historici was de massamoord van Coen ook in die tijd verkeerd. Dat bedoelde ik dus met het is goed om de dingen in hun tijd te zien, maar de tijd maakt niet alle dingen goed.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:53 schreef MadJackthePirate het volgende:
[..]
Dat is discutabel. Je hebt tijden in de wereld gehad dat slavernij geaccepteerd was (lange tijd zelfs). En ook moorden waren niet altijd zo controversieel als nu.
En?quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:54 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
burgers vermoorden was zelfs lange tijd een onderdeel van oorlogen of veroveringen, net zoals het rechtmatig was om je vlag te plaatsen in een land wat je net hebt ontdekt en het dan jouw land te noemen, waarbij iedere bewoner moest doen wat jij wou.
Hitler is dan wel zo controversieel dat het eigenlijk niet mogelijk is, maar in essentie ben ik het daar wel mee eens (zolang het niet bij overheidsgebouwen e.d. is).quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:55 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
als die voorzien zijn van een bord dan mag het toch?dan is het onderdeel van de geschiedenis.
Dan moet er wel bij staan dat het een eerbetoon discutabel is.
Ik praat helemaal niks goed of slecht. Dat maak jij er van dat ik dat doe.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:56 schreef Oceanier het volgende:
[..]
Als het een feit is dat die duizenden vrouwen en kinderen geen schuld hebben aan de massamoord van Coen, en jij die mogelijkheid toch openlaat, dan ben je die massamoord aan het goed praten. Er valt niks in het midden te laten. Het is een feit, Coen is schuldig aan een massamoord waaraan duizenden vrouwen en kinderen geen schuld aan hebben. Dat begrijp je toch wel?
verering van een crimineel, ook hitler, is in deze tijd echt fout. Gelukkig vindt de meerderheid dit ook, want anders zou iemand nog een standbeeld voor volkert vd G maken.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:59 schreef MadJackthePirate het volgende:
[..]
Hitler is dan wel zo controversieel dat het eigenlijk niet mogelijk is, maar in essentie ben ik het daar wel mee eens (zolang het niet bij overheidsgebouwen e.d. is).
Helemaal als het een uniek beeld is, dan is het onderdeel van de historie van die plaats. Zelfde met de standbeelden van Lenin en Stalin. Ik ben van mening dat je een bevolking veel beter kan onderwijzen en laten leren van de geschiedenis door de confrontatie hiermee dan door het angstvallig weg te stoppen.
Mensen in Hamburg zullen anders over Winston hebben gedacht tijdens de oorlog in 1943quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:58 schreef Red_85 het volgende:
[..]
En?
Het vermoorden van Duitsers in de eerste wereldoorlog werd ook als overwinning gezien.
100 jaar later zien we de WO1 als de meest zinloze oorlog die er ooit is geweest waarvan de oorzaken nog steeds niet helemaal duidelijk zijn.
Tijden veranderen. Zelfs Winston Churchill wordt gezien als racist door blm, terwijl dat juist een groot overwinnaar was op 'the other guy'.
Ff normaal doen met zn allen.
quote:In 1943 besloot Churchill Hamburg te laten bombarderen met brandbommen, waarbij ten minste 48.000 burgers om het leven kwamen.
in die tijd waren er nog geen foto's of andere opname mogelijkheden. Met een standbeeld werden de daden voor eeuwig vastgelegd.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:00 schreef Iblardi het volgende:
Wat waren eigenlijk de overwegingen die er destijds toe geleid hebben dat dat monument voor Coen werd opgericht? Is er iemand hier die dat weet? Dat die massamoord had plaatsgevonden was ook in 1893 bekend, en dat zijn opdrachtgevers er eigenlijk niet bijster veel waardering voor hadden ook. Maar kennelijk vond men dat de man daarnaast ook positieve kwaliteiten had die het toekennen van een standbeeld rechtvaardigden.
Ook dat nog.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:02 schreef Evertjan het volgende:
[..]
Mensen in Hamburg zullen anders over Winston hebben gedacht tijdens de oorlog in 1943
[..]
* Chauvinisme van Hoornse notabelenquote:Op donderdag 11 juni 2020 18:00 schreef Iblardi het volgende:
Wat waren eigenlijk de overwegingen die er destijds toe geleid hebben dat dat monument voor Coen werd opgericht? Is er iemand hier die dat weet? Dat die massamoord had plaatsgevonden was ook in 1893 bekend, en dat zijn opdrachtgevers er eigenlijk niet bijster veel waardering voor hadden ook. Maar kennelijk vond men dat de man daarnaast ook positieve kwaliteiten had die het toekennen van een standbeeld rechtvaardigden.
https://www.historischnie(...)jan-pieterszoon-coenquote:Een groot man, een hoog karakter, een Nederlandschen held – feestredenaar Herman Schaepman kwam in 1893 bij de onthulling van het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen superlatieven tekort. `Hulde aan zijn onbaatzuchtigheid, zijn zelfverloochening, zijn zelfopoffering. Hulde aan zijn voortvarendheid, zijn volharding, zijn heldenmoed. Hulde aan zijn waakzame voorzichtigheid, zijn vér ziend beleid, zijn vorstelijke wijsheid.’ En zo ging de katholieke politicus voort, terwijl het doek over het beeld nat werd van de regen
Maar Volkert werd meteen al veroordeelt voor zijn daden in eigen land. Dat is dus geen juiste vergelijking.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:01 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
verering van een crimineel, ook hitler, is in deze tijd echt fout. Gelukkig vindt de meerderheid dit ook, want anders zou iemand nog een standbeeld voor volkert vd G maken.
Maar in Frankrijk staan er dan wel weer volop beelden van Napoleon, en das gewoon van hetzelfde laken een pak. Zelfde megalomane volksmenner, alleen uit een eerdere periode.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:54 schreef Evertjan het volgende:
Er staan toch ook nergens in Duitsland beelden van Adolf Hitler staan?
Met het afnemen van de gelijkvormigheid binnen de samenleving wordt ook het beeld van "the other guy" minder eenduidig. Voor immigranten die afstammen van de inheemse bevolking van de voormalige koloniën kunnen dat dus ook de traditionele helden uit het Britse moederland zijn.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:58 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Tijden veranderen. Zelfs Winston Churchill wordt gezien als racist door blm, terwijl dat juist een groot overwinnaar was op 'the other guy'.
Belachelijk! Nu is de hele geschiedenis van Hitler en alles wat hij heeft gedaan helemaal uitgewist! Niemand weet meer wie die man was en wat er onder zijn bewind is gebeurd. En dat terwijl hij toch wel een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Duitsland.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:54 schreef Evertjan het volgende:
Er staan toch ook nergens in Duitsland beelden van Adolf Hitler staan?
en dat is nu dus aan de orde.... zelf op het plakaat wat erbij staat is vermeld dat het standbeeld een verering is.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:04 schreef MadJackthePirate het volgende:
Maar goed, ik zie een standbeeld dan ook niet als 'eeuwige verering', maar een verering in een bepaalde tijd. Deze zou je inderdaad weg kunnen halen als de opinie hierover draait, maar m.i. is de gemiddelde mens verstandig genoeg om dit in te zien.
JP Coen werd door het dagelijkse bestuur van de VOC ook op het matje geroepen en berispt. Dat beeld in Hoorn is van 250 jaar later.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:04 schreef MadJackthePirate het volgende:
[..]
Maar Volkert werd meteen al veroordeelt voor zijn daden in eigen land. Dat is dus geen juiste vergelijking.
Maar goed, ik zie een standbeeld dan ook niet als 'eeuwige verering', maar een verering in een bepaalde tijd. Deze zou je inderdaad weg kunnen halen als de opinie hierover draait, maar m.i. is de gemiddelde mens verstandig genoeg om dit in te zien.
dan kan je je afvragen of de opdrachtgever van het beeld wel op de hoogte was van de criminele activiteiten van hem.... maar goed, daar kom je denk ik nooit achter.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:06 schreef Nielsch het volgende:
[..]
JP Coen werd door het dagelijkse bestuur van de VOC ook op het matje geroepen en berispt. Dat beeld in Hoorn is van 250 jaar later.
Overigens is dit wel een beetje flauw, aangezien Hitler zo'n beetje de meest controversiële figuur ter wereld is. Het is een beetje alsof iemand een bepaalde verkeersovertreding verdedigt en dat de ander dan vraagt of hij dronken spookrijden wil legaliseren.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:04 schreef Nielsch het volgende:
[..]
Belachelijk! Nu is de hele geschiedenis van Hitler en alles wat hij heeft gedaan helemaal uitgewist! Niemand weet meer wie die man was en wat er onder zijn bewind is gebeurd. En dat terwijl hij toch wel een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Duitsland.
Informatie blokkeren is nogal een hopeloze missie in het digitale tijdperk.quote:Op donderdag 11 juni 2020 17:44 schreef Montagui het volgende:
[..]
[..]
Nog wel...
Na de 'beeldenstorm' de 'boekverbranding'?
Ik ben bekend met de daden van JP Coen, maar niet met het beeld. Als dit daadwerkelijk 250 jaar later is geplaatst is het inderdaad niet zo belangrijk in historisch oogpunt. Zet dan maar in een plaatselijk museum zou ik zeggen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:06 schreef Nielsch het volgende:
[..]
JP Coen werd door het dagelijkse bestuur van de VOC ook op het matje geroepen en berispt. Dat beeld in Hoorn is van 250 jaar later.
Joh die roofmoorden van JP Coen waren toen al 270 jaar bekend. Maar men wilde het zien als Nederland vooruit helpen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:08 schreef sjorsie1982 het volgende:
[..]
dan kan je je afvragen of de opdrachtgever van het beeld wel op de hoogte was van de criminele activiteiten van hem.... maar goed, daar kom je denk ik nooit achter.
Maar het klopt wel. Zonder een standbeeld verdwijnt geschiedenis niet. Overigens werd ook Mandela erbij betrokken. Vind ik ook geen vergelijking met Coenquote:Op donderdag 11 juni 2020 18:09 schreef MadJackthePirate het volgende:
[..]
Overigens is dit wel een beetje flauw, aangezien Hitler zo'n beetje de meest controversiële figuur ter wereld is. Het is een beetje alsof iemand een bepaalde verkeersovertreding verdedigt en dat de ander dan vraagt of hij dronken spookrijden wil legaliseren.
En dan moeten de beelden van Mandela in Den Haag en Che Guevara in Utrecht ook wegquote:Op donderdag 11 juni 2020 18:04 schreef Hathor het volgende:
[..]
Maar in Frankrijk staan er dan wel weer volop beelden van Napoleon, en das gewoon van hetzelfde laken een pak. Zelfde megalomane volksmenner, alleen uit een eerdere periode.
Jawel je laat het in het midden, je laat de optie open dat alle eilandbewoners zelf schuld hadden aan hun afslachting. Terwijl het een feit en allang bekend is dat dat niet het geval is. Dan klopt het toch wanneer ik zeg dat jij een verkeerde daad omslachtig probeert goed te praten.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:01 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Ik praat helemaal niks goed of slecht. Dat maak jij er van dat ik dat doe.
Vanwege je persoonlijke mening dat het beeld weg moet en ik het daar niet mee eens ben.
Thats it. Gewoon een persoonlijke mening van jou. Niet meer niet minder.
Er was natuurlijk ook een zekere trots om het feit dat het kleine Nederland in de onderlinge concurrentie met andere Europese landen toch in een bepaald opzicht als "groot" kon meetellen dankzij zijn overzeese bezittingen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:12 schreef Bluesdude het volgende:
[..]
Joh die roofmoorden van JP Coen waren toen al 270 jaar bekend. Maar men wilde het zien als Nederland vooruit helpen.
Interessant is de vraag in welke mate deze oogkleppen voortkomen uit racisme, dan wel die rechtvaardigen
Ik ook niet, ik steun Umkwante We Sizwe nog steeds, daar verandert het lidmaaschap van Mandela niets aan.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:15 schreef Oceanier het volgende:
[..]
Maar het klopt wel. Zonder een standbeeld verdwijnt geschiedenis niet. Overigens werd ook Mandela erbij betrokken. Vind ik ook geen vergelijking met Coen
Net als duiven, lantaarns en straatartiesten, uiteraard.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:18 schreef Buitendam het volgende:
Standbeelden horen in het museum, niet op pleinen.
quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:25 schreef Iblardi het volgende:
[..]
Net als duiven, lantaarns en straatartiesten, uiteraard.
Dat was sarcasme. Standbeelden worden natuurlijk vanouds opgericht als monumenten in de publieke ruimte, niet om een museum te vullen.quote:
De intentie om die dingen te plaatsen wil niet zeggen dat je er nu niet voor kunt kiezen om het ergens anders neer te zetten waar het, naar mijn mening, veel beter tot zijn recht komt. Ik heb helemaal geen moeite met een standbeeld van Coen, Mao, Stalin, Napoleon etc. maar dan wel als educatiemateriaal in musea en niet pontificaal op pleinen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:27 schreef Iblardi het volgende:
[..]
Dat was sarcasme. Standbeelden worden natuurlijk vanouds opgericht als monumenten in de publieke ruimte, niet om een museum te vullen.
Godwin.quote:Op donderdag 11 juni 2020 18:58 schreef Oceanier het volgende:
[..]
Nee helemaal niet. Ik vind het alleen raar wat jij zegt. Dat is net zoiets als veronderstellen dat het de joden die in de gaskamers zijn overleden misschien wel hun eigen schuld was. Want je weet het niet dus laat je het in het midden. Zo’n uitspraak slaat überhaupt eigenlijk helemaal nergens op.
Maar misschien heb je je versproken dat kan ook, en ben je niet iemand die zo 1,2,3 een verkeerde uitspraak durft toe te geven.
twitter:angeldrink87 twitterde op donderdag 11-06-2020 om 19:19:43Volgende keer in #ditisM: Het standbeeld van Manneken Pis moet ook om. Want een piemel is zooo niet gender-neutraal. https://t.co/0zAHRz4t8I reageer retweet
Drogredenen.quote:Op donderdag 11 juni 2020 19:48 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Godwin.
Die periode deed er toch niet toe in deze discussie?
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |