Fijn om te lezen dat er geen nadelen aanzitten. Het enige dat ik kan bedenken is dat je er geen hoge klimbonen in kwijt kan. Kan wel maar dan lijkt het me te hoog te worden.quote:Op donderdag 11 mei 2017 09:08 schreef Audreyoot het volgende:
[..]
SupergoedEcht zoveel makkelijker in onderhoud, en alles groeide super vorig jaar. Nu heb ik niet-vruchtdragende ingezet, de rest staat nog tot de 15e in de kas. Het enige waar ik rekening mee moest houden was iets vaker water geven op hete dagen omdat het water sneller wegloopt.
Vorig jaar:
Net geplant:
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
[..]
Zijn daar soorten in? Of gewoon verkrijgbaar bij de bouwmarkt?
Zo deed m'n opa het altijd. Die had weliswaar geen brocolli maar met bloemkool, spitskool, savooiekool en rode kool ging het goedquote:
Ik had borlotti en prunk bonen vorig jaar, daar waar die klimrekjes in de bak stonden. Ipv in de hoogte, leidde ik ze meer horizontaal. Je kan nog altijd besluiten om bonen buiten de bakken te kweken natuurlijkquote:Op donderdag 11 mei 2017 09:22 schreef Lucky_Strike het volgende:
[..]
Fijn om te lezen dat er geen nadelen aanzitten. Het enige dat ik kan bedenken is dat je er geen hoge klimbonen in kwijt kan. Kan wel maar dan lijkt het me te hoog te worden.
Spitskool heb ik er ook nog bij staan jaquote:Op donderdag 11 mei 2017 09:24 schreef derLudolf het volgende:
[..]
Zo deed m'n opa het altijd. Die had weliswaar geen brocolli maar met bloemkool, spitskool, savooiekool en rode kool ging het goed
Er blijft geen water op vlies staan. Geen idee of warmte eronder bleef hangen, maar m'n opa had altijd mooie lekkere kolen dus zou niet zoveel uitmakenquote:Op donderdag 11 mei 2017 09:27 schreef Audreyoot het volgende:
Spitskool heb ik er ook nog bij staan jaWas eerst aan het denken om er allemaal vergietjes over te zetten maar daar zullen ze wel snel uitgroeien
Het nadeel van vlies lijkt me alleen de warmte eronder en dat het volgens mij instort bij een stortbui. Maar gewoon eens proberen, kijken of het wat wordt dit jaar
Ik zal morgen nog eens een foto maken. Aantal bladeren zijn nu echt dor.quote:Op dinsdag 16 mei 2017 21:33 schreef zoem het volgende:
Toevallig heb ik datzelfde ras pasgeleden ook gekocht. Hier staat-ie op wat stootschade van het tuincentrum na er nog prima bij. Ik vind het eigenlijk wel meevallen met bruin blad? Frambozenbladeren kunnen sowieso een bruinige gloed hebben.
Zie hier een betere foto:quote:Op dinsdag 16 mei 2017 21:33 schreef zoem het volgende:
Toevallig heb ik datzelfde ras pasgeleden ook gekocht. Hier staat-ie op wat stootschade van het tuincentrum na er nog prima bij. Ik vind het eigenlijk wel meevallen met bruin blad? Frambozenbladeren kunnen sowieso een bruinige gloed hebben.
Dat noemen we eerder vergelen dan bruin worden en het lijkt op een of ander tekort te duiden. Misschien even googlen wat de behoeftes van deze plant zijn.quote:Op woensdag 17 mei 2017 06:45 schreef benkruk het volgende: [..]
Zie hier een betere foto:
[ afbeelding ]
In theorie heeft de plant alles wij hij nodig heeft.quote:Op woensdag 17 mei 2017 10:35 schreef Teslynd het volgende:
[..]
Dat noemen we eerder vergelen dan bruin worden en het lijkt op een of ander tekort te duiden. Misschien even googlen wat de behoeftes van deze plant zijn.
Kalk gestrooid toevallig? Framboos kan daar niet tegen.quote:Op woensdag 17 mei 2017 06:45 schreef benkruk het volgende:
[..]
Zie hier een betere foto:
[ afbeelding ]
Babyleaf, parijse worteltjes, dat soort groente gaat enorm irriteren omdat ze ook in praktischer formaat te krijg zijn.quote:Op vrijdag 19 mei 2017 00:08 schreef govie het volgende:
Bedankt voor al je tips.
Ik heb mijn oude tafelblad wat ik zelf had gemaakt kapot gezaagd voor die bakken. Dat hout had ik dus al behandeld een paar jaar geleden. De enige kosten die ik voor die bakken heb gemaakt zijn 30 euro aan kippengaas, worteldoek en nagels voor het bevestigen. Zo kan ik ze nog eens verzetten/verhuizen als ik dat wil, zonder zand of oogst te verliezen en water kan altijd weglopen dit in tegenstelling tot dichte bakken.
Ik heb tot nu toe allen nog slakken gezien met huisjes, die liggen nu in de groenbak en die wordt binnenkort geleegd. Ik check ook iedere dag tussen de sla want in de bloempotten zitten ze ook graag beschut onder blaadjes. Ik zal ze voortaan bij ons voor op het veldje gooien dat is een beter idee, dan ben ik er echt vanaf. Die sla moet inderdaad wat uitgedund worden (moest om de 3cm maar heb gewoon wat te lomp gestrooid, de eerste oogst haha). Ik was in het begin wat negatief over die babyleaf, maar voor kleine bakken is het wel een uitkomst qua oppervlakt-efficiency. Toch wel grappig spul denk ik en het ziet er wel leuk uit in een bakkie, voor een grote moestuin lijkt het me teveel gepriegel (maar die heb ik niet).
Aanvulling op 2:quote:Op zaterdag 1 april 2017 17:48 schreef govie het volgende:
[..]
Ik heb net een boekje uitgelezen: Meiden in de moestuin. Hierin stelt de auteur dat je eigenlijk 4 dingen in de gaten moet houden, zonder al te specifiek worden:
1. Sla eten uit je moestuin als je weet dat een kat erop heeft gepoept is gewoon niet leuk en lekker. Katten weghouden door doorntakken op je bed te leggen, niemand ook katten lopen niet graag op pikkers en zo wordt je moestuin niet de kattenbak van de buurt, want als er een komt....
2. Insectidezeep tegen de beestjes (biologische zeep is dat of je pakt een druppeltje dreft en mengt het aan met water);
3. Nemaslug (draadwormen) tegen de slakken, ook een biologische oplossing;
4. Je handen tegen rupsen en de betreffende planten controleren op eitjes (gewoon weghalen van b.v. de boerenkool)
Stond niet in het boek, maar tegen vogels gewoon ffkes een netje spannen he. Er is nog wel meer maar die tips waren vrij plantspecifiek. Ze hebben ook nog insectennetten met een maasmijdte van bijvoorbeeld 1.5 mm (hordeurgaas), die doen ze wel eens over de aardbeien volgens mij, maar dit werd ook niet genoemd in het boekie.
Dit is wel leuk om te proberen.quote:Op zondag 21 mei 2017 01:13 schreef xtwarrior het volgende:
[..]
Aanvulling op 2:
Een emmer (met deksel) van, pak 'em beet, 10-15 liter pakken. 6 uien en 6 bollen knoflook ieder met schil en al in vieren snijden en in de emmer gooien. Aanvullen met water. Weekje laten staan. Liefst in de zon.
Na een week het deksel open doen. Bij voorkeur dit laten doen door iemand aan wie je een hekel hebt. De inhoud gezeefd in een gifspuit doen. Eventueel met een theelepeltje groene zeep. Mag ook zonder.
En dan lekker riant spuiten op alles waar beestjes op zitten waar je een grafhekel aan hebt.
Rupsen? Check.
Slakken? Check.
Luis? Check. (Dop en gewone).
Met koken had ik wel minder resultaat. Nu was alles binnen een dag morsdood. Behalve de planten. Wel inclusief m'n sinussen.quote:Op zondag 21 mei 2017 09:23 schreef Vanyel het volgende:
Dat kan ook wat sneller door knoflook te koken. Google dan wel even de juiste verhouding, ik heb daarmee wel eens een halve plant kapotgespoten.
Mijn aardappels gaan ook heel goed, echt leuk.quote:Op zondag 21 mei 2017 21:55 schreef summer2bird het volgende:
Aardappelen gaan hard. Nu al 20 cm aan plant erboven. Vandaag extra aarde op gedaan voor wortelgroei.
Aardbeien hebben al heel veel bloemen, veel groeien al tot aardbei.
Geen vragen gewoon een update
Heb er geen ervaring mee maar het ziet er leuk uit. Misschien is het voor een beginner lastig om onkruid te kunnen onderscheiden van de zaaisels.quote:Op woensdag 24 mei 2017 17:59 schreef DKS het volgende:
http://www.mooiemoestuin.nl/polycultuur-oftewel-de-saladebak/
Iemand dit ooit geprobeerd? Ik heb zoveel AH moestuintjes en ik heb een verhoogde bak in de achtertuin.
normaal gekruikte ik deze voor kruiden, door mn persoonlijke omstandigheden heb ik er nog niks in gezaaid.
Maar dit lijkt me wel wat.
Compost is ook erg geliefd bij de akkerbouwers. Alleen de prijs is een drempel. 1 ton compost kost namelijk 8 euro hahaquote:Op vrijdag 26 mei 2017 01:38 schreef naamdrager het volgende:
Dit jaar ben ik op m'n balkon aan de slag gegaan met compost. Geen onduurzame potgrond meer, gewoon een flinke berg compost van gft-afval gehaalt bij een bedrijf in de buurt (mocht het zelfs gratis meenemen). Ik heb in al m'n potten en bakken de oude aarde verkruimeld, en +/- 1/4-1/3 deel compost bijgemengd. De resultaten overstijgen m'n verwachtingen! Zowel wat bloemen als kruiden betreft. Er zit duidelijk veel voeding in dat spul, want de planten groeien als kool. Geeft wel een fijn gevoel om zo veel plezier te hebben van afval.
Ziet er netjes uit man! Ik kan alleen zeggen wat ikzelf heb gedaan maar ik ben geen kenner en ook 1ste jaars. Bloemkool blijkt teringmoeilijk te zijn i.v.t. ander spul volgens de boeken die ik heb gelezen. Ik zou bloemkool dus niet als leidraad pakken en alles op een zo zonnig mogelijk plek zetten. Ik heb zelf getest met diverse stekkies en het beste resultaat was in de zon (liefst zelfs onder een doorschijnend dak, maar dat hoeft niet perse.quote:Op donderdag 25 mei 2017 07:23 schreef benkruk het volgende:
Ik ben een verrijdbare moestuinbak gemaakt van ca 50x180cm.
[ afbeelding ]
Er zit in: 1x bloemkool, 1x brocolli (beide al als grote zaailing), Wortel, Stokslaboon en wat kleine gemengde slasoorten.
Heb voor de zekerheid de Stokslaboon ook binnen in pot staan wil deze niet goed opkomen.
Iemand een tip qua positie van de bak. Tuin staat op het Zuid-Westen. Ik denk zelf de bak in de schaduw zover als mogelijk?
Het is een polycutuur, een gemengde moestuinbak. Gemengd moet écht gemengd zijn, niet alleen slasoorten. De monocultuur (dus maar één soort) werkt ziektes en plagen in de hand. De gemengde bak heeft planten die weerbaar zijn tegen zus en andere planten die weerbaar zijn tegen zo. Weerbaarheid betreft ook een ontmoedigingsbeleid met bepaalde stoffen, waarvan ongedierte op de loop gaat. Zo'n mengcultuur heet combinatieteelt en die planten helpen elkaar. Verschillende sites kunnen verschillende goed&fout-lijstjes hebben.quote:Op woensdag 24 mei 2017 17:59 schreef DKS het volgende:
http://www.mooiemoestuin.nl/polycultuur-oftewel-de-saladebak/
Iemand dit ooit geprobeerd? Ik heb zoveel AH moestuintjes en ik heb een verhoogde bak in de achtertuin. normaal gekruikte ik deze voor kruiden, door mn persoonlijke omstandigheden heb ik er nog niks in gezaaid. Maar dit lijkt me wel wat.
Ah thnx, ga er even wat meer over lezen.quote:Op zaterdag 27 mei 2017 02:36 schreef Teslynd het volgende:
[..]
Het is een polycutuur, een gemengde moestuinbak. Gemengd moet écht gemengd zijn, niet alleen slasoorten. De monocultuur (dus maar één soort) werkt ziektes en plagen in de hand. De gemengde bak heeft planten die weerbaar zijn tegen zus en andere planten die weerbaar zijn tegen zo. Weerbaarheid betreft ook een ontmoedigingsbeleid met bepaalde stoffen, waarvan ongedierte op de loop gaat. Zo'n mengcultuur heet combinatieteelt en die planten helpen elkaar. Verschillende sites kunnen verschillende goed&fout-lijstjes hebben.
Als je zoekt op "combinatieteelt sla", krijg je een indruk met welke planten sla goed samen kan gaan. Volgens tuinen.nl kan het overal bij, heeft geen slechte buren. Je zoekt dus naar de goede buren van sla en kijkt welke daarvan goed bij elkaar passen. Zelf nadenken over omvang, hoogte, neiging tot woekeren, etc. En daarvan doe je dus een mengsel in de bak. Ik heb in een grote pot veldsla en wat eikebladsla gedaan. De grote pot is klein genoeg om een monocultuur te rechtvaardigen. Veldsla en eikebladsla groeien op twee hoogtes. Zo kunnen er meer bij elkaar in de pot. De veldsla zal het eerst op zijn en dan gaat de eikebladsla nog rustig verder, evt. aangevuld met compost.
Ook zoeken op wisselteelt: welke soorten mogen niet 2x achter elkaar op hetzelfde bed staan. Die mag dus niet voor vervolgteelt gebruikt worden.
Sla staat niet graag in de volle zon. Ik zag een keer een foto van een schuin gelegd klimrook voor bonen en daaronder de kropsla.
Munt mag niet in de volle grond/bak wegens vreselijk woekeren. Dat moet dus apart in een pot met schotel. Wil ook niet zo in de volle zon.
Met zaaien wachten tot de grote hitte voorbij is.
Zoals je ziet, is Diana's bak veel te vol, maar door te oogsten wordt het vanzelf minder overbewoond. Als het genoeg oogstend uitgedund is om de overgebleven planten voldoende ruimte te geven, ga je wat selectiever oogsten. Niet de volledige plant, maar paar blaadjes van meerdere planten, zodat de planten zelf doorgroeien.
Met peterselie en bieslook voorzichtig zijn, dat zijn zeer slechte buren. Peterselie staat liever niet in de zon. De peterselie die ik binnen gezet heb, doet het beter dan de zieltogende buiten tussen buren die hem niet blieven.
Van een plant als dille kan er maar één in de bak.
De bloei proberen te stoppen / af te knippen. Wel eens gehoord dat wanneer hij eenmaal gebloeid heeft, de plant waarschijnlijk dood gaat.quote:Op maandag 29 mei 2017 09:30 schreef vivelafete het volgende:
Hey!
Vraagje:
Ik heb in mijn tuin een rabarberplant staan die voorgaande jaren heerlijke stengels afleverde. Ik oogste een aantal keer en stengel of 6 per keer.
Nu ben ik een tijd niet thuis geweest en is de rabarber gigantisch doorgeschoten.
Wat nu te doen?
Kan ik de "gewone" stengels nog gewoon oogsten en eten of is dit niet meer goed als de plant bloemen vormt? Kan ik de plant ook kortwieken zodat er weer verse stengels aangemaakt worden?
Ik ben benieuwd wat jullie zouden doen!
Voor het geval je nog geen ervaring hebt: er moeten tegelijkertijd mannelijke en vrouwelijke bloemen zijn. De vrouwelijke hebben stelen die eruit zien als een minicourgette. Als het mannetje klaar is met bloeien, dan bloem plukken en daarmee het vrouwtje bevruchten. Dus het stuifmeel van het mannetje over de stamper van het vrouwtje. Anders komt er wel iets wat je doet denken dat er nu een courgette is de maak is, maar helaas, het zet niet door en rot weg.quote:Op maandag 29 mei 2017 12:13 schreef govie het volgende:
Sla al meerdere malen geoogst nu. De peulen zie ik zitten, de basilicum & wortels is al 25 cm, mais en tomaat explosieve groei en heb bluumkes in de koesjetters! Moet nie gekker worden. Alleen jammer dat eerste bloemkoolplant lijkt aangevreten te zijn, ergens een slakje of vogels.
Thanks voor tips maar hoe weet ik wanneer het mannetje klaar is met bloeien? Ben ik dan al niet te laat?quote:Op maandag 29 mei 2017 16:47 schreef Teslynd het volgende:
De vrouwelijke hebben stelen die eruit zien als een minicourgette.
Klaar met bloeien? Ik pluk ze gewoon als ze open zijn, ze verwelken meestal al een paar uur laterquote:Op maandag 29 mei 2017 16:49 schreef govie het volgende:
[..]
Thanks voor tips maar hoe weet ik wanneer het mannetje klaar is met bloeien? Ben ik dan al niet te laat?
ik heb net gekeken maar ik heb 10 bloemen (zonder een mini courgette eronder) en nog 10 knoppen. Het is een hele gayparade, die gordonplant.quote:Op maandag 29 mei 2017 16:50 schreef DKS het volgende:
[..]
Klaar met bloeien? Ik pluk ze gewoon als ze open zijn, ze verwelken meestal al een paar uur later
Ik moest lachen.quote:Op maandag 29 mei 2017 16:54 schreef govie het volgende:
[..]
ik heb net gekeken maar ik heb 10 bloemen (zonder een mini courgette eronder) en nog 10 knoppen. Het is een hele gayparade, die gordonplant.
Hij bloeit 's morgens en 's middags begint hij te frommelen en sluit de bloem. Dus als je dan 's avonds thuis komt en er staan dames te wachten, dan kan je meteen aan de slag.quote:Op maandag 29 mei 2017 16:49 schreef govie het volgende:
[..]
Thanks voor tips maar hoe weet ik wanneer het mannetje klaar is met bloeien? Ben ik dan al niet te laat?
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |