Omdat er al het een en ander is veranderd, en dat degenen die zich (zogenaamd) onheus bejegend voelden toen alleen maar harder zijn gaan schreeuwen. Geef ze een vinger en ze nemen je hele arm, zo blijkt. En ze zullen doorgaan tot die herstelbetalingen zijn gedaan en Nederland niet verder uit te persen is.quote:Op vrijdag 2 december 2016 15:50 schreef Gregor1994 het volgende:
[..]
Maar op het moment dat een gedeelte zich wel onheus bejegend voelt, en je kan dat veranderen, dan waarom die verharding?
Klopt allemaal en het is ongetwijfeld nooit zijn bedoeling geweest dat het volk er mee aan de haal zou gaan zoals gebeurd is. Niemand hier heeft dat bij mijn weten beweerd.quote:Op vrijdag 2 december 2016 16:15 schreef Rakedje het volgende:
Wie was Jan Schenkman die volgens de anti zwarte piet lobby het Sinterklaas feest zijn huidige gezicht gaf? Was dit een racist? Wat was de [url=http://www.nutalgemeen.nl/lnk-historie]De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen waar hij prominent lid van was. Wat daaruit naar voren komt was een man die humanist was en die geloofde dat door opvoeding en scholing een betere samenleving zou ontstaan. Schenkman voerde in zijn boekje over Sinterklaas een moor op die de hulp is van Sinterklaas. Als we de prenten in dat boekje bekijken zien we bijvoorbeeld Sinterklaas op zijn paard op het dak vergezeld van deze moor die ook trots te paard zit. Wie was die moor en waar kwam hij vandaan. Schenkman was onderwijzer en dus bekend met kinderen en hun beleving, bekend met kinderliedjes, gedichten en verhalen. Veel mensen hebben wel eens gehoord van het kinderliedje moriaantje zo zwart als roet. Een lied wat nu (maar ook eerder) net als zwarte piet (ontstaan uit de moor van Schenkman) verbonden wordt met discriminatie en racisme. Deze verbinding is echter een leugen dat blijkt uit de oorspronkelijke tekst die in 1844 (voor Schenkman zijn boek over Sinterklaas schreef) uitgegeven werd:
Citaat:
Die Geschichte von den schwarzen Buben
De geschiedenis van de zwarte Jongens
Heinrich Hoffman 1844, (1809-1894)
Een moriaan, zoo zwart als roet,
Ging eenmaal wand'len zonder hoed;
De zon: die scheen hem op zijn bol:
Daarom nam hij een parasol.
Daar kwam ook Frits naar dezen kant:
En hield een vlagje in de hand;
Toen kwam de kleine Jan ter stee:
Die bracht een lekk're kraak'ling mee;
En eind'lijk kwam de kleine Klaas:
Dat was een regte hoepelbaas.
Het drietal jongens lachte luid
Het hoedenlooze moortje uit,
En spotte met zijn zwarte huid.
Daar kwam de groote Niklaas aan:
Die had een inktpot voor zich staan:
Zoo groot: ja grooter dan de maan.
Hij sprak: "komt kind'ren, hoort mij aan,
"En laat dien moor met vrede gaan!
"Het is zijn schuld toch waarlijk niet:
"Dat hij zoo zwart als steenkool ziet."
Maar kleine Frits en Jan en Klaas,
Die hoorden niet naar Nikolaas;
De jongens spotten lustig door
Met onzen armen zwarten moor.
Toen werd de groote Niklaas kwaad;
Gij kunt het zien op deze plaat;
Hij pakte fluks de jongens op.
En smeet ze toen. hals over kop,
In de inktpot neer, in 't zwarte sop
Eerst hoepel-Klaas, toen kraak'ling-Jan,
En eind'lijk ook de vlaggeman;
Die stelde vrees'lijk zich te weer :
En riep om hulp wel twintig keer.
Maar toch moest Frits, de schreeuwersbaas,
Ook in den pot van Nikolaas
Hier gaan ze, zwarter nog dan roet:
En dan het moortje zonder hoed
In 't zonlicht stapt de brave moor
De zwart-geverwde knapen voor.
't Was enkel door hun stout gespot:
Dat zij geraakten in den pot;
Dus: lieve Kind'ren! spot toch niet,
Als gij iets vreemds aan and'ren ziet!
Hier worden de groote Nikolaas en zijn moor opgevoerd als strijders tegen discriminatie en racisme. Voor straf worden spotters en haters van de anders gekleurde mens, zelf zwart gemaakt om zo zelf de spot te ondergaan die ze anderen aandoen. Dit is de Nikolaas en de moor waar Schenkman als kenner van kinderliedjes en -poëzie zijn boek over Sinterklaas liet handelen. We zien dus dat we aan het huidige beeld van Zwarte Piet als kinderheld een rol kunnen toevoegen en wel die van de hulp van Sinterklaas in hun gezamelijke strijd tegen discriminatie en racisme. Dit is goed nieuws voor zowel de pro's als contra's omdat hun verschillen hiermee wegvallen en we allemaal gezamelijk het Sinterklaas feest kunnen omarmen als een feest voor kinderen en volwassenen tegen discriminatie en racisme, een Sinterklaas en Zwarte Piet die tonen dat het niet de kleur is die er toe doet maar de intentie waarmee je je medemensen tegemoet treedt. Ga uit van het goede tot het slechte aangetoond is. Ga niet als eerste uit van het slechte want daarmee komen we nimmer tot elkaar.
Dan moet men beter les geven en uitleggen dat zwarte en anders gekleurde mensen ook volop handelden in zwarte slaven.quote:Op vrijdag 2 december 2016 16:04 schreef Gregor1994 het volgende:
[..]
In reactie op Montagui bedoelde ik te zeggen dat kinderen op jonge leeftijd al te maken krijgen, met name bij vakken zoals geschiedenis, dat er slavernij geheerst heeft onder donkere mensen door de blanke mens. Hierdoor kan er onbewust een beeld van minderwaardigheid optreden bij donkere kinderen (dit kan uiteraard bij vele bevolkingsgroepen ontstaan)
Dit onbewuste beeld kan dus losstaan van de opvoeding die zij krijgen door hun ouders tot in hun volwassenheid. Met andere woorden kan zo'n minderwaardigheidscomplex op veel meer manieren ontstaan dan enkel hetgeen wat je ontvangt in het ouderlijk huis. Ik moet erbij vermelden dat ikzelf wel merk dat donkere mensen 'meer' een gevoelige snaar hiervoor hebben.
That is all I wanted to say.
Dat vraag ik me dus af. Wat de oplage van dat boekje was, waar het werd verspreid en zo. Voor mij is dat in elk geval geen feit. Vooral niet omdat nog jaren nadien er boeken verschenen met heel andere Zwarte Pieten, wat aantoont dat de invloed van Schenkman niet zo heel erg groot geweest kan zijn.quote:Op vrijdag 2 december 2016 17:10 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Feit is dat die boekjes enorm populair zijn geworden onder het volk
Het is niet bepaald zo dat de docent dan jubelend over het witte ras voor de klas staat. Voor zover ik me kan herinneren zijn dat lessen die best diep ingaan op de materie, over hoe mensen met elkaar omgaan, toen en nu, en vooral met de boodschap dat het geschiedenis is en dat het tegenwoordig niet meer sjiek is om dit te doen.quote:Op vrijdag 2 december 2016 16:04 schreef Gregor1994 het volgende:
[..]
In reactie op Montagui bedoelde ik te zeggen dat kinderen op jonge leeftijd al te maken krijgen, met name bij vakken zoals geschiedenis, dat er slavernij geheerst heeft onder donkere mensen door de blanke mens. Hierdoor kan er onbewust een beeld van minderwaardigheid optreden bij donkere kinderen (dit kan uiteraard bij vele bevolkingsgroepen ontstaan)
Maar die herstelbetalingen lijken iets van 2003. Momenteel wordt er met geen woord gerept, maar jouw uitgangspunt is, mits er verandering komt, dan gaat het nog verder dan dat, dus dat daarna herstelbetalingen worden gevorderd. Overigens is het vorderen daarvan volstrekt kansloos, er is geen causaal verband tussen schade en daad.quote:Op vrijdag 2 december 2016 16:58 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Omdat er al het een en ander is veranderd, en dat degenen die zich (zogenaamd) onheus bejegend voelden toen alleen maar harder zijn gaan schreeuwen. Geef ze een vinger en ze nemen je hele arm, zo blijkt. En ze zullen doorgaan tot die herstelbetalingen zijn gedaan en Nederland niet verder uit te persen is.
Niet meegekregen dat de kleurenpieten, de stroopwafel- en kaaspieten en de roetveegpieten ook racistisch zijn volgens KOZP?
De oplage van de eerste druk doet er ook niet zo veel toe. Het was zo populair dat er herdruk na herdruk verscheen...quote:Op vrijdag 2 december 2016 17:27 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Dat vraag ik me dus af. Wat de oplage van dat boekje was, waar het werd verspreid en zo. Voor mij is dat in elk geval geen feit. Vooral niet omdat nog jaren nadien er boeken verschenen met heel andere Zwarte Pieten, wat aantoont dat de invloed van Schenkman niet zo heel erg groot geweest kan zijn.
Dat is mooi. Dan kunnen we dus ook afscheid nemen van het idee dat Zwarte Piet racisme is, het berust op een misverstand.quote:Op vrijdag 2 december 2016 17:10 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Klopt allemaal en het is ongetwijfeld nooit zijn bedoeling geweest dat het volk er mee aan de haal zou gaan zoals gebeurd is. Niemand hier heeft dat bij mijn weten beweerd.
Feit is dat die boekjes enorm populair zijn geworden onder het volk en dat er aan zijn 'knecht' (een neger) in de loop van de tijd steeds meer stereotypische kenmerken toegevoegd zijn o.i.v. allerlei culturele ontwikkelingen.
Een topic of wat terug.quote:Op vrijdag 2 december 2016 17:32 schreef Gregor1994 het volgende:
En nee, ik volg KOZP wel, maar waar heb je vandaan dat die pieten ook racistisch zijn? Bron?
Bedankt, ik denk dat ik begrijp wat je bedoelt en ik ben het met je eens in zoverre dat minderwaardigheid niet per se overgedragen hoeft te zijn vanuit de ouders. Wat ik wel uit ervaring weet is dat ouders hierin een grote rol kunnen spelen en dat dit volgens mij bij zowel blanke als niet blanke tegenstanders van Zwarte Piet een rol speelt. Hierbij is Zwarte Piet ook maar een (kleine) exponent waarop de anti gevoelens geprojecteerd worden. Zwarte Piet is veelal niet meer dan de spreekwoordelijke hond waarvoor wel makkelijk een stok gevonden kan worden waarmee men gaat slaan.quote:Op vrijdag 2 december 2016 16:04 schreef Gregor1994 het volgende:
[..]
In reactie op Montagui bedoelde ik te zeggen dat kinderen op jonge leeftijd al te maken krijgen, met name bij vakken zoals geschiedenis, dat er slavernij geheerst heeft onder donkere mensen door de blanke mens. Hierdoor kan er onbewust een beeld van minderwaardigheid optreden bij donkere kinderen (dit kan uiteraard bij vele bevolkingsgroepen ontstaan)
Dit onbewuste beeld kan dus losstaan van de opvoeding die zij krijgen door hun ouders tot in hun volwassenheid. Met andere woorden kan zo'n minderwaardigheidscomplex op veel meer manieren ontstaan dan enkel hetgeen wat je ontvangt in het ouderlijk huis. Ik moet erbij vermelden dat ikzelf wel merk dat donkere mensen 'meer' een gevoelige snaar hiervoor hebben.
That is all I wanted to say.
Zo simpel is het niet want het uiterlijk van ZP is veranderd in het evenbeeld van het stereotype van een neger en dat is een beeld dat niet langer geaccepteerd wordt in de Westerse wereld vanwege de racistische connotatie.quote:Op vrijdag 2 december 2016 17:51 schreef Rakedje het volgende:
[..]
Dat is mooi. Dan kunnen we dus ook afscheid nemen van het idee dat Zwarte Piet racisme is, het berust op een misverstand.
Nee maar Dombo is niet bedacht om mensen met flaporen te beschimpen, en als het dat wel was zouden we dat niet een centraal punt maken in een jaarlijkse viering.quote:Op vrijdag 2 december 2016 15:47 schreef BoneThugss het volgende:
[..]
Geniale Film.![]()
Wist je trouwens dat die klote Kuzu 9.000 euro per maand vangt, doet ie toch nog iets goed.
Maar dat is een beetje off-topic, Piet is hier gelukkig nog steeds zwart. In 95 procent van de gemeentes ook en kijk hoe lang de discussie al aanhoudt. Moet je je voorstellen, zwart kindje komt huilend thuis, ''mama, ik ben voor ZP uitgemaakt''. Blank kind met flaporen komt thuis, ''mama, ik ben uitgemaakt voor Dombo''.
Wat is het verschil, dat mogen die 'pro-Pieten' mij eens haarfijn uitleggen. We schaffen dan toch ook niet Dombo af vanwege zijn oren?
Kijk, zo komen we ergens.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:32 schreef speknek het volgende:
[..]
Nee maar Dombo is niet bedacht om mensen met flaporen te beschimpen, en als het dat wel was zouden we dat niet een centraal punt maken in een jaarlijkse viering.
Dat klopt niet.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:24 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Zo simpel is het niet want het uiterlijk van ZP is veranderd in het evenbeeld van het stereotype van een neger en dat is een beeld dat niet langer geaccepteerd wordt in de Westerse wereld vanwege de racistische connotatie.
Iets wat je in de ban doet vindt je weinig van terug idd. Het gaat dan ook niet om de moderne versie maar om die versie die geassocieerd wordt met racisme.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:50 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Dat klopt niet.
Ja, Zwarte Piet is door de eeuwen heen veranderd. Maar het stereotype van een neger is met de eeuwen óók meeveranderd. En nu probeer ik dus te googelen naar een modern stereotyp beeld van een neger, maar die zijn lastig te vinden, waardoor de vraag rijst of er nog wel een stereotyp beeld van een neger bestaat. Er zijn immers zoveel soorten negers? De meeste mensen kennen inmiddels ook zoveel negers, in het echt of van de media, dat het stereotype moeilijk te handhaven is.
Maar kijk gerust nog even in de OP met de afbeelding van een min of meer stereotype neger/Surinamer (Arie Bleekjes, ik meen uit Langetabbetje) en een Zwarte Piet (John Doorzon, Zulthoven).
Nee, hoor. Daar zitten een aantal onjuiste premissen in. Zwarte Piet wordt op velerlei manier uitgebeeld er is geen eenduidige vertolking. Evenbeeld van een stereotype neger is ook onzin en dit is ook al veelvoudig ontkracht in dit topic. Ten laatste; het overgrote merendeel van de niet Anglo-Amerikaanse bevolking van de westerse wereld heeft geen enkel probleem met mensen die zich verkleden waarbij een zwart geschminkt gezicht onderdeel van uitmaakt, er zijn namelijk overal (zelfs in Engeland en Amerika) tradities waarbij het zwartmaken van het gezicht een onderdeel is. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de documentaire daarover van Arnold Jan Scheer:quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:24 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Zo simpel is het niet want het uiterlijk van ZP is veranderd in het evenbeeld van het stereotype van een neger en dat is een beeld dat niet langer geaccepteerd wordt in de Westerse wereld vanwege de racistische connotatie.
Zwarte piet ook niet met zwarte mensen.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:32 schreef speknek het volgende:
[..]
Nee maar Dombo is niet bedacht om mensen met flaporen te beschimpen
Dat er allerlei zwart-schmink tradities zijn ontkent ook niemand en daar is ook niks mis mee. Er is alleen één zwart-schmink-traditie die niet langer geaccepteerd wordt en dat is die van het stereotype van een neger.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:58 schreef Rakedje het volgende:
[..]
Nee, hoor. Daar zitten een aantal onjuiste premissen in. Zwarte Piet wordt op velerlei manier uitgebeeld er is geen eenduidige vertolking. Evenbeeld van een stereotype neger is ook onzin en dit is ook al veelvoudig ontkracht in dit topic. Ten laatste; het overgrote merendeel van de niet Anglo-Amerikaanse bevolking van de westerse wereld heeft geen enkel probleem met mensen die zich verkleden waarbij een zwart geschminkt gezicht onderdeel van uitmaakt, er zijn namelijk overal (zelfs in Engeland en Amerika) tradities waarbij het zwartmaken van het gezicht een onderdeel is. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de documentaire daarover van Arnold Jan Scheer:
http://nieuws.nl/populair(...)e-piet-van-het-jaar/
Het moderne visage van zwarte Piet wel.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:58 schreef Fir3fly het volgende:
Zwarte piet ook niet met zwarte mensen.
De associatie met slavernij kan duiden op racisme en onderdanigheid van de zwarte mens. Dit is ingrijpender dan een fictief figuur zoals Dombo. Ik heb een lange neus, maar Pinnokio interesseert mij ook vrij weinig daarin. Een gekwetst gevoel van discriminatie ten gevolge van Zwarte Piet is dus groter.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:42 schreef Lunatiek het volgende:
[..]
Kijk, zo komen we ergens.
Zwarte Piet is niet bedacht om negers te beschimpen en als dat wel zo was zouden we dat niet een centraal punt maken in een jaarlijkse viering, want waarom zou je een neger, die je beschimpt, centraal punt in een jaarlijkse viering maken?
Ook niet. Juist niet.quote:Op vrijdag 2 december 2016 19:14 schreef speknek het volgende:
[..]
Het moderne visage van zwarte Piet wel.
quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:32 schreef speknek het volgende:
[..]
Nee maar Dombo is niet bedacht om mensen met flaporen te beschimpen, en als het dat wel was zouden we dat niet een centraal punt maken in een jaarlijkse viering.
Is ZP bedacht om mensen te beschimpen, dat is nieuw.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:32 schreef speknek het volgende:
[..]
Nee maar Dombo is niet bedacht om mensen met flaporen te beschimpen, en als het dat wel was zouden we dat niet een centraal punt maken in een jaarlijkse viering.
Onzin, er is niet 'een verhaal'. Er zijn te veel verhalen over en dat blackface is hier meerdere keren weerlegd, het is hier geen Amerika.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:50 schreef speknek het volgende:
Het uiterlijk van de moderne zwarte Piet is duidelijk gebaseerd op de minstrel shows, die weer bedacht zijn om negers te beschimpen.
Waarom gaat het daarom? Dat is Anno Kruik. Moet de hele VOC voorbijkomen? Op die manier kun je wel eeuwig blijven jammeren over een "kwetsend stereotype", want die geschiedenis gaat niet weg. Alleen ziet iedereen nu wel in dat zo'n stereotype niet meer kan en dat zie je dus ook niet meer.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:56 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Iets wat je in de ban doet vindt je weinig van terug idd. Het gaat dan ook niet om de moderne versie maar om die versie die geassocieerd wordt met racisme.
Deze bijv.:
[ afbeelding ]
Heel knap, aangezien de moderne Zwarte Piet al bestond voordat de minstrelshows ontstonden.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:50 schreef speknek het volgende:
Het uiterlijk van de moderne zwarte Piet is duidelijk gebaseerd op de minstrel shows, die weer bedacht zijn om negers te beschimpen.
Nee dat is hier helemaal niet weerlegd, niet dat ik weet iig. Onder invloed van de populaire minstrel shows heeft ZP daar ook trekken van meegekregen. Het is hier idd geen Amerika maar cultureel zijn we er altijd door beinvloed.quote:Op vrijdag 2 december 2016 19:31 schreef BoneThugss het volgende:
[..]
Onzin, er is niet 'een verhaal'. Er zijn te veel verhalen over en dat blackface is hier meerdere keren weerlegd, het is hier geen Amerika.
Het is hier al een paar keer weerlegd, en nee ik ga dat niet opzoeken. Ik vraag het dan maar aan jou, de rode lippen zijn weg, de roe en de zak zijn weg, de oorbellen zijn weg. Hij heeft alleen een zwarte kleur en een pofbroek. Wanneer heb jij voor het laatst een neger gezien met een pofbroek aan?quote:Op vrijdag 2 december 2016 19:37 schreef Kijkertje het volgende:
[..]
Nee dat is hier helemaal niet weerlegd, niet dat ik weet iig. Onder invloed van de populaire minstrel shows heeft ZP daar ook trekken van meegekregen. Het is hier idd geen Amerika maar cultureel zijn we er altijd door beinvloed.
Totale nonsens.quote:Op vrijdag 2 december 2016 18:50 schreef speknek het volgende:
Het uiterlijk van de moderne zwarte Piet is duidelijk gebaseerd op de minstrel shows, ...
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |