Ik schrijf ook nergens op dat dé wetenschap geloof is. Ik schrijf wel op dat ook binnen de verschillende wetenschappelijke theorieën bepaalde aannames zijn gestaafd op blind geloof.quote:Op vrijdag 2 december 2016 13:52 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Maar in tegenstelling tot wat je steeds wil beweren staaft dit hele verhaal totaal niet dat wetenschap een geloof is. Evolutie is een bewezen theorie, dat we nog meer van die theorie te weten komen, beter weten te onderbouwen, beter snappen hoe het precies werkt, weerlegt dat niet, maakt het niet dat het maar een geloof is.
Je kunt fase-overgangen ook vanuit een informatiekundig oogpunt beschrijven, net zoals b.v. maatschappelijke segregatie, de ontwikkeling van financiële markten of, zoals Verlinde laatst beweerde, zwaartekracht. Informatie staat niet gelijk aan intelligentie, of jij moet er (weer) je eigen definities op nahouden, natuurlijk.quote:Op zaterdag 3 december 2016 09:44 schreef Elzies het volgende:
Verder zie ik in aanpassingen toch een vorm van kennisoverdracht, informatie ofwel intelligentie (wel binnen een ruimere context bezien) Niet van een onafhankelijke bron maar vanuit het bio-systeem zelf. (wij zelfbewuste en denkende mensen zijn daar het levende bewijs van) Dat is een stap die niet iedereen durft te maken en net als bij een natuurlijke samenloop van omstandigheden (wat evenwel ruim geïnterpreteerd kan worden) niet onomstotelijk kan worden aangetoond.
Ik ben niet op de hoogte van ook maar een enkele wetenschappelijke theorie die gebaseerd is op blind geloof.quote:Op zaterdag 3 december 2016 09:44 schreef Elzies het volgende:
Ik schrijf ook nergens op dat dé wetenschap geloof is. Ik schrijf wel op dat ook binnen de verschillende wetenschappelijke theorieën bepaalde aannames zijn gestaafd op blind geloof.
Snaartheorie misschien?quote:Op zaterdag 3 december 2016 11:59 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Ik ben niet op de hoogte van ook maar een enkele wetenschappelijke theorie die gebaseerd is op blind geloof.
Dat is slechts een hypothese.quote:
Het blijft een lastig woordquote:
Snaartheorie is een constructie waarbij je de belangrijkste principes van de laatste 100 jaar natuurkunde combineert. Dat lijkt me volstrekt wetenschappelijk.quote:
Maar van kwantumveldentheorie kunnen we wel kleinere praktische (in vergelijking tot het totale systeem) experimenten opzetten. Bij snaartheorie hebben we daar nog geen idee van voor zover ik weet.quote:Op zaterdag 3 december 2016 12:25 schreef Haushofer het volgende:
Snaartheorie is een constructie waarbij je de belangrijkste principes van de laatste 100 jaar natuurkunde combineert. Dat lijkt me volstrekt wetenschappelijk.
Daarbij zou ik snaartheorie een paradigma willen noemen, in het verlengde van de kwantumveldentheorie. Net zomin als dat je kwantumveldentheorie niet kunt falsificeren maar het standaardmodel wel, kun je snaartheorie ook niet falsificeren, maar specifieke modellen hierin wel.
Zou je aan mij, als leek, kunnen uitleggen wat er nou precies met dat informatiekundig oogpunt wordt bedoeld?quote:Op zaterdag 3 december 2016 11:04 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Je kunt fase-overgangen ook vanuit een informatiekundig oogpunt beschrijven, net zoals b.v. maatschappelijke segregatie, de ontwikkeling van financiële markten of, zoals Verlinde laatst beweerde, zwaartekracht. Informatie staat niet gelijk aan intelligentie, of jij moet er (weer) je eigen definities op nahouden, natuurlijk.
Waarom zou je dan zo'n stap überhaupt willen maken? Dat heeft weinig te maken met "durven".
Het komt er in het kort op neer dat "informatie" de fundamentele grootheid lijkt te zijn om allerlei verschillende processen te beschrijven, in plaats van b.v. massa, energie of andere zaken. Zo kun je b.v. een fase-overgang beschrijven door vergelijkingen en principes op te schrijven voor je informatie (in dit geval: entropie). Hetzelfde geldt voor biologische evolutie en een hele rits andere zaken. Een aardig boek hierover is Vedrals "Decoding Reality",quote:Op zaterdag 3 december 2016 16:18 schreef GrumpyFish het volgende:
[..]
Zou je aan mij, als leek, kunnen uitleggen wat er nou precies met dat informatiekundig oogpunt wordt bedoeld?
Ik snap het nog steeds nietquote:Op zondag 4 december 2016 12:06 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Het komt er in het kort op neer dat "informatie" de fundamentele grootheid lijkt te zijn om allerlei verschillende processen te beschrijven, in plaats van b.v. massa, energie of andere zaken. Zo kun je b.v. een fase-overgang beschrijven door vergelijkingen en principes op te schrijven voor je informatie (in dit geval: entropie). Hetzelfde geldt voor biologische evolutie en een hele rits andere zaken. Een aardig boek hierover is Vedrals "Decoding Reality",
https://en.wikipedia.org/wiki/Decoding_Reality
Het blijft jammer dat men selectief leest, want ik heb meerdere malen het voorbeeld van donkere materie genoemd. Een concept wat nu ter discussie staat met de nieuwe theorie van een Nederlandse onderzoeker, maar feitelijk als concept geaccepteerd is binnen de kringen van de meeste kosmologen.quote:Op zaterdag 3 december 2016 11:59 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Ik ben niet op de hoogte van ook maar een enkele wetenschappelijke theorie die gebaseerd is op blind geloof.
Je probeert iets te interpreteren wat je hoort of leest, maar je slaat de plank mis. Donkere materie benoemen als een theorie gebaseerd op blind geloof komt totaal niet in de buurt van de status van donkere materie in de wetenschap.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:18 schreef Elzies het volgende:
Het blijft jammer dat men selectief leest, want ik heb meerdere malen het voorbeeld van donkere materie genoemd. Een concept wat nu ter discussie staat met de nieuwe theorie van een Nederlandse onderzoeker, maar feitelijk als concept geaccepteerd is binnen kosmologische onderzoekers.
We hebben dan ook alleen theorie die zwaartekracht beschrijft, niet eentje die het verklaart.quote:Zwaartekracht is ook zo'n leuke. Net als bij bewustzijn kunnen we hiervan slechts de gevolgtrekkingen ervaren maar hebben we geen flauw idee wat zwaartekracht nu precies is.
Het blijft jammer dat jij zo slecht leest. Er werd gezegd:quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:18 schreef Elzies het volgende:
[..]
Het blijft jammer dat men selectief leest, want ik heb meerdere malen het voorbeeld van donkere materie genoemd. Een concept wat nu ter discussie staat met de nieuwe theorie van een Nederlandse onderzoeker, maar feitelijk als concept geaccepteerd is binnen de kringen van de meeste kosmologen.
Bij gebrek aan dan. We hebben tot nu toe nog geen grammetje donkere materie gevonden. We weten dat onze huidige zwaartekrachtmodellen geen verklaring geeft voor het bijeen houden van de haast oneindig aantallen sterrenstelsels en clusters van sterrenstelsels. Ook nog eens in een universum die versneld uitdijt.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:35 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Je probeert iets te interpreteren wat je hoort of leest, maar je slaat de plank mis. Donkere materie benoemen als een theorie gebaseerd op blind geloof komt totaal niet in de buurt van de status van donkere materie in de wetenschap.
[..]
We hebben dan ook alleen theorie die zwaartekracht beschrijft, niet eentje die het verklaart.
Maar blind geloof en theorie, daar heeft het niets mee te maken.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:46 schreef Elzies het volgende:
Bij gebrek aan dan. We hebben tot nu toe nog geen grammetje donkere materie gevonden. We weten dat onze huidige zwaartekrachtmodellen geen verklaring geeft voor het bijeen houden van de haast oneindig aantallen sterrenstelsels en clusters van sterrenstelsels. Ook nog eens in een universum die versneld uitdijt.
Zwaartekracht kun je inderdaad in hetzelfde onverklaarbare rijtje als bewustzijn plaatsen. We kunnen het beschrijven, ervaren en diens gevolgtrekkingen observeren, maar niet verklaren.
Jij doet nu een aanname over zwaartekracht die ik niet herken in de wetenschap.quote:Toch spreken we over een geünificeerde theorie van alles terwijl we weten dat zwaartekracht er niet in thuis hoort. Waarom? Omdat men gelooft dat er uiteindelijk toch een manier wordt gevonden om zwaartekracht erin te kunnen plaatsen? Lijkt mij een typisch gevalletje van blind geloof bij gebrek aan.
Die mening deel ik niet. Ook theorieën zijn onderworpen aan geloofsstructuren. Dat betekent overigens niet dat ik opschrijf dat theorieën volledig zijn gebaseerd op blind geloof. Iedere theorie begint met een idee waar men wel of niet in gelooft. Stapsgewijs ga je zo'n theorie uitbouwen en versterken. Maar het gros van theorieën zijn helemaal niet af. Pas vorig jaar werd de zwaartekrachtgolftheorie van Einstein bewezen. Twee zwarte gaten die een rimpeling veroorzaakte in het weefsel van ruimtetijd en dat werd gedetecteerd. Daarvoor was de theorie gebaseerd op het geloof hierin.quote:Op dinsdag 6 december 2016 10:54 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Maar blind geloof en theorie, daar heeft het niets mee te maken.
[..]
Jij doet nu een aanname over zwaartekracht die ik niet herken in de wetenschap.
Je haalt hypothese en theorie door elkaar.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:01 schreef Elzies het volgende:
[..]
Die mening deel ik niet. Ook theorieën zijn onderworpen aan geloofsstructuren. Dat betekent overigens niet dat ik opschrijf dat theorieën volledig zijn gebaseerd op blind geloof. Iedere theorie begint met een idee waar men wel of niet in gelooft. Stapsgewijs ga je zo'n theorie uitbouwen en versterken. Maar het gros van theorieën zijn helemaal niet af. Pas vorig jaar werd de zwaartekrachtgolftheorie van Einstein bewezen. Twee zwarte gaten die een rimpeling veroorzaakte in het weefsel van ruimtetijd en dat werd gedetecteerd. Daarvoor was de theorie gebaseerd op het geloof hierin.
Zwaartekracht past niet binnen de geünificeerde theorie van alles die elektromagnetisme, de zwakke en sterke kernkracht met elkaar verbind tot een allesomvattende theorie.
Leg uit.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:02 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Je haalt hypothese en theorie door elkaar.
Een hypothese kan prima op blind geloof zijn gebaseerd. Er zijn in dit topic al verschillende filmpjes en uitleg gepost over het verschil tussen een hypothese en een theorie. En ze komen allebei voor in de wetenschap. Veel van je betoog is prima toepasbaar op hypotheses, maar gelden niet voor wetenschappelijke theorieën.quote:
quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:20 schreef Elzies het volgende:
[..]
We spreken toch echt over de geünificeerde theorie van alles. Niet over een hypothese. Mede door de link tussen elektriciteit en magnetisme, elektromagnetisme. Dat is een theoretische waarheid. Maar de link met zwaartekracht is nog niet gevonden.
Daarom geloof ik niet in een directe scheidslijn tussen hypothese en theorie. Zeker wanneer een theorie nog onvoldoende is uitgediept.
Men is op zoek naar een geünificeerde theorie van alles, hij is er niet.quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:20 schreef Elzies het volgende:
We spreken toch echt over de geünificeerde theorie van alles. Niet over een hypothese.
Dit is dus een hele rare stellingname. Die definities zijn er gewoon, dat heeft niets met geloven te maken. Dat een definitie niet altijd in zijn zuiverste vorm gebruikt wordt doet daar niets aan af. Als je met elkaar wil communiceren is het wel zo makkelijk om dezelfde taal te spreken.quote:Bovendien geloof ik niet in een directe scheidslijn tussen hypothese en theorie. Zeker wanneer een theorie nog onvoldoende is uitgediept.
Toch vreemd? Het is er niet maar we noemen het toch een theorie. Puur op basis van een gedeeltelijk bewezen stelling genaamd elektromagnetisme. Dan zou driekwart van die theorie toch gewoon een hypothese moeten zijn?quote:Op dinsdag 6 december 2016 11:24 schreef truthortruth het volgende:
[..]
Men is op zoek naar een geünificeerde theorie van alles, hij is er niet.
[..]
Dit is dus een hele rare stellingname. Die definities zijn er gewoon, dat heeft niets met geloven te maken. Dat een definitie niet altijd in zijn zuiverste vorm gebruikt wordt doet daar niets aan af. Als je met elkaar wil communiceren is het wel zo makkelijk om dezelfde taal te spreken.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |