http://www.nrc.nl/nieuws/(...)ers-4070369-a1519175quote:Rotterdams filantroop voor Syriërs
@NRC
Havenfamilie Van der Vorm kocht tweehonderd woningen voor Syrische gezinnen. Het doel: de statushouders zo snel mogelijk laten integreren in de Nederlandse samenleving.
‘Later word ik politieman, dat lijkt me wel wat”, lacht de dertienjarige Bisan, uit Syrië. Zijn zusje Salah van elf haalt verlegen haar schouders op. Ze weet het nog niet, eerst maar eens settelen in hun nieuwe huis in Nederland. Bisan en Salah zijn een jaar geleden met hun ouders gevlucht uit Damascus en wonen sinds mei dit jaar in een rustige woonwijk aan de rand van Rotterdam. Hun kleine, maar gezellige flatwoning met uitzicht over een groene binnenplaats is nu nog sober ingericht, zonder persoonlijke spullen. Maar daar komt langzaam verandering in. „Door de oorlog en de verwoesting hebben we niets uit ons huis in Damascus kunnen meenemen”, zegt moeder en verpleegster Montaha (36). „We moeten ons hele bestaan van de grond opnieuw opbouwen. We krijgen gelukkig veel hulp van Stichting Nieuw Thuis Rotterdam. Van post beantwoorden tot het uitzoeken van onze meubels. En sinds gisteren zijn we allemaal aan onze taalcursus begonnen. Mooi hè?”
Foto Rien Zilvold
Foto Rien Zilvold
De taalcursus Nederlands is een belangrijk onderdeel van het integratieprogramma van Stichting Nieuw Thuis Rotterdam, die er voor wil zorgen dat nieuwe Syrische statushouders zo snel mogelijk goed gaan meedraaien in de maatschappij. Taal en educatie staan bij alle projecten van de familie Van der Vorm hoog in het vaandel. De schatrijke Rotterdamse familie, onder meer grootaandeelhouder van investeringsmaatschappij HAL, heeft al eerder bewezen een warm hart te hebben voor de stad. Met de financiering van diverse maatschappelijke programma’s zet zij zich sinds 2011 met de filantropische stichting De Verre Bergen in voor een ‘sterker en beter’ Rotterdam. Maar in 2015 ging de havenfamilie een flinke stap verder. Door de toestroom van vluchtelingen en asielzoekers die dat jaar hun heil zochten op Nederlandse bodem, ontstond bij De Verre Bergen het idee om tweehonderd Syrische gezinnen met een verblijfsstatus die zijn toegewezen aan de gemeente Rotterdam te huisvesten, en deze gezinnen intensief te begeleiden bij hun integratie.
zelfredzaamheid zijn het streven, zodat statushouders minder vaak een beroep hoeven te doen op maatschappelijke middelen
De gemeente Rotterdam kreeg de opdracht dit jaar 1.751 statushouders te huisvesten. Zij worden normaal gesproken aan verschillende woningcorporaties toegewezen. Door overvolle azc’s en een tekort aan sociale huurwoningen, liep de gemeente echter al snel een flinke achterstand op. Ook van het streven de mensen snel te laten integreren, kwam hierdoor weinig terecht. Dat spoed geboden is, toont het rapport Geen tijd te verliezen van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Daaruit blijkt dat veel nieuwkomers nog altijd het inburgeringsexamen niet halen en langdurig werkloos blijven.
Door zelf woningen aan te kopen en zo het aanbod te vergroten springt de stichting van de familie Van der Vorm bij, waardoor de druk op beschikbare sociale huurwoningen binnen de gemeente Rotterdam afneemt. Maar huisvesten alleen is voor Stichting Nieuw Thuis Rotterdam niet genoeg. Ook vroegtijdig investeren in integratie en zelfredzaamheid zijn het streven, zodat statushouders minder vaak een beroep hoeven te doen op maatschappelijke middelen, zoals uitkeringen.
Alleen Syriërs
Inmiddels heeft SNTR de meeste van de beoogde tweehonderd woningen in haar bezit, verspreid over de stad, met uitzondering van wijken die onder de Rotterdamwet vallen. Deze wijken met inkomenseis zijn sociaal-economisch al te zwaar belast en worden voor de komst van nieuwe statushouders ontzien.
„We huisvesten nu uitsluitend mensen uit Syrië”, zegt Sayida Goedhoop, programmadirecteur van SNTR, „vooral omdat bij het begin van het project Syriërs de grootste groep vluchtelingen waren. Voor het integratietraject worden ook uitsluitend gezinnen gekozen, zodat de kinderen zo snel mogelijk in een stabiele situatie terechtkomen en zich op een normale manier kunnen ontwikkelen. Ook voor het bijbehorende taalprogramma is het makkelijker je op een groep te richten.”
Foto Rien Zilvold
Foto Rien Zilvold
De door SNTR aangekochte woningen hebben een aankoopprijs van rond een ton en stonden gemiddeld een halfjaar te koop. Hoewel leegstand niet bevorderlijk is voor de leefbaarheid van een wijk, was toch niet iedereen meteen enthousiast over het project. Buurtbewoners bleken bang voor geluidsoverlast, onaangepaste asielzoekers of vreesden voor een ‘doorgangshuis’: een woning vol alleenstaande mannen waarvan de samenstelling snel wisselt. Goedhoop: „Vooroordelen en angst voor het onbekende moet je serieus nemen. Via de Verenigingen van Eigenaren licht SNTR alle bewoners van een buurt waar een huis is aangekocht goed voor en benadrukt dat het om intensief begeleide gezinnen gaat. Dat neemt een groot deel van de angst weg. En als mensen elkaar eenmaal ontmoeten, bieden veel buurtbewoners hulp aan of vragen nieuwelingen op de koffie, is onze ervaring.”
SNTR maakt geen winst op de woningen. De huur die de Syrische gezinnen betalen is gebaseerd op het puntensysteem voor sociale huurwoningen en wordt door SNTR grotendeels voor de integratiebegeleiding gebruikt. De woningen gestoffeerd opgeleverd, zodat nieuwkomers de mogelijkheid krijgen hun eigen meubels te kopen. Dat betekent dat ze de weg moeten weten naar kringloop- en witgoedwinkels, een boedelbak moeten regelen, of de buren om hulp moeten vragen. Goedhoop: „Jezelf weten te redden in de Nederlandse maatschappij is voor ons erg belangrijk. De methodiek om dat te verwezenlijken hebben we gedeeltelijk overgenomen van Bureau Frontlijn, een gemeentelijke instantie die kwetsbare gezinnen begeleidt: wij doen dingen voor, vervolgens doen begeleiders en bewoners belangrijke taken samen. Daarna kan de nieuwkomer al snel zelfstandig aan de touwtjes trekken, met de begeleider aan de zijlijn.”
Studenten
Het team begeleiders van SNTR bestaat uit professionals uit de maatschappelijke sector, stagiairs en pas afgestudeerde studenten van verschillende maatschappelijke hbo-opleidingen. De studenten leveren goedkope basisbegeleiding en hebben de tijd om praktisch en intensief met de nieuwkomers om te gaan. „De studenten ondersteunen bijvoorbeeld bij het zoeken van een kinderdagverblijf of huisarts, of gaan mee naar het gemeenteloket. Ook is er hulp bij het verkennen van de wijk en kennismaking met de buren,” aldus Goedhoop.
Ook bij het vinden van werk of het zoeken naar een geschikte opleiding wordt geholpen. Daarnaast signaleren getrainde professionals eventuele trauma’s, gedrags- of gezondheidsproblemen, of depressies. De SNTR begeleidt deze gevallen niet zelf, maar verwijst ze door naar gespecialiseerde zorg. Daarbij spelen vier door de SNTR ingezette connectors – Syrische oudkomers die al langere tijd in Rotterdam wonen – in de beginfase een belangrijke rol. Zij fungeren voor de families als het eerste ‘vriendelijke gezicht’ in hun nieuwe thuis, leggen in de moedertaal de gang van zaken uit en signaleren eventuele problemen.
De Syrische Muzkin Youssef (39) is zo’n connector en woont nu negen jaar in Nederland. Vertalen is haar voornaamste taak. „Verder help ik met dagelijkse klusjes, en ben ik een luisterend oor. Je hoort soms verschrikkelijke verhalen over wat mensen hebben meegemaakt. Het is erg zwaar om vanaf niets een nieuw leven op te bouwen, in een vreemd land met een vreemde taal. Mensen zijn ongeduldig en krijgen stress omdat dit veel tijd vergt. Ik adviseer ze om Nederlands te leren en zo snel mogelijk een opleiding, stage of vrijwilligerswerk te gaan doen. Alles, behalve thuis zitten. Dan gaat het een stuk soepeler.”
De groep die de SNTR begeleidt bestaat uit hoogopgeleiden en laaggeletterden, met verschillende achtergronden. De deelnemers willen allemaal het liefst zo snel mogelijk Nederlands leren spreken, aldus SNTR. Een groot deel van hen leert Nederlands volgens de methode van het taleninstituut Regina Coeli, ofwel de ‘Nonnen van Vught’. Tegelijkertijd worden vrijwilligers ingezet als ‘taalmaatjes’ die met de gezinnen oefenen, helpen bij het huiswerk en gesprekken voeren in het Nederlands.
De stichting hoopt dat door haar intensieve aanpak het slagingspercentage voor het inburgeringsexamen toeneemt en de integratie versneld wordt. Goedhoop: „We denken dat onze kracht ligt in de kleinschaligheid, waardoor we statushouders intensief kunnen begeleiden, en in de verbinding die we zoeken met de buurt.”
Denk het toch niet, of ze dan fiscaal aftrek baar zouden zijn waag ik te betwijfelen, en dan zijn die mensen mogelijk niet inzetbaar in de haven toch.quote:Op zaterdag 3 september 2016 03:56 schreef Ingolstadt het volgende:
Die huizen komen in Syrië te staan hoop ik?
Aan de ene kant discriminatie willen bannen, en aan de andere kant gewoon promoten.quote:„We huisvesten nu uitsluitend mensen uit Syrië”, zegt Sayida Goede
Familie Van der Vorm:quote:Op zaterdag 3 september 2016 02:05 schreef Euribob het volgende:
[..]
http://www.nrc.nl/nieuws/(...)ers-4070369-a1519175
Benieuwd hoeveel beter deze gezinnen in de maatschappij gaan integreren ten opzichte van hun minder gelukkige lotgenoten.
Klagen zit in de volksaard.quote:Op zaterdag 3 september 2016 06:33 schreef Paper_Tiger het volgende:
Als de rijken hun geld houden is het niet goed. Geven ze het weg dan is het ook weer niet goed.
Wijze woorden.quote:Op zaterdag 3 september 2016 06:44 schreef Barrah het volgende:
Als meer mensen hierdoor een huis vinden en goed begeleid worden om te integreren is het een mooi initiatief.
Aan de mensen die hier lopen te zeuren: vergeet niet dat deze mensen al een status hebben, dus recht op een woning, en dat ze langer in een AZC laten verblijven de maatschappij ook geen goed zal doen. Een deel van de vluchtelingen is hoogopgeleid dus geef ze maar kansen om iets te betekenen in ons land. Goede begeleiding is wel cruciaal zo heeft het verleden bewezen.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Vulneratus nec Victus The Spirit Will Never Leave Us.
Nee die blijven voor altijd hier met uitkering en al.quote:Op zaterdag 3 september 2016 03:56 schreef Ingolstadt het volgende:
Die huizen komen in Syrië te staan hoop ik?
Doe eens normaal joh. TS zegt niet eens wat hij er zelf van vindt en zelfs al zou ie dat wel doen zijn al die jijbakken jn deze post nergens voor nodig.quote:Op zaterdag 3 september 2016 05:35 schreef Braindead2000 het volgende:
[..]
Familie Van der Vorm:
Vermogen 2013: 5100 miljoen
Woonachtig te Monaco
Herkomst vermogen: HAL
http://www.quotenet.nl/Miljonairs/Familie-Van-der-Vorm
Belasting-ontwijkende filantropen die zelf niet in Rotterdam wonen maar in Monaco en hun aanzien willen vergroten door nog meer analfabeet, middeleeuws, religieus volk in Rotterdam te dumpen terwijl mijn stad al zoveel heeft geleden door immigratie. Ik snap dat zo iemand in jouw wereld dan bovenaan de ladder van deugdelijkheid staat maar in mijn wereld ben je dan een asociaal. Als hij nou nog een moskeetje en islamitische school erbij doet ben je dan helemaal blij?
(Ik dacht al dat ik dit eerder gelezen had: NWS / Huizen voor honderd Syrische gezinnen in Rotterdam
Die mensen willen ook liever een baan.quote:Op zaterdag 3 september 2016 07:29 schreef HSG het volgende:
[..]
Nee die blijven voor altijd hier met uitkering en al.
Niet dat ze aantrekkelijk zijn voor werkgevers.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:13 schreef Piet_Piraat het volgende:
[..]
Die mensen willen ook liever een baan.
De slimme wel .quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:21 schreef HSG het volgende:
[..]
Niet dat ze aantrekkelijk zijn voor werkgevers.
Hangt er vanaf of ze de juiste ervaring, papieren, Nederlands kunnen, opleiding, soft- en hardskills en competenties hebben en de meeste hebben dat niet.quote:
Wie ben jij om te weten welke mensen vluchten en ja daar zit ook boel doorsnee bij waar er al overschot is.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:22 schreef HSG het volgende:
[..]
Hangt er vanaf of ze de juiste ervaring, papieren, Nederlands kunnen, opleiding, soft- en hardskills en competenties hebben en de meeste hebben dat niet.
Het is al aangetoond dat het zo is, ondanks het links gelul over hoogopgeleid.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:25 schreef Piet_Piraat het volgende:
[..]
Wie ben jij om te weten welke mensen vluchten en ja daar zit ook boel doorsnee bij waar er al overschot is.
De mensen met meeste geld vluchten het eerst wanneer er stront aan de knikker is, de rest volgt zonder te weten waar ze terecht komen.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:27 schreef HSG het volgende:
[..]
Het is al aangetoond dat het zo is, ondanks het links gelul over hoogopgeleid.
Het duimpje omhoog suggereert dat hij het toejuicht.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:10 schreef timmmmm het volgende:
[..]
Doe eens normaal joh. TS zegt niet eens wat hij er zelf van vindt en zelfs al zou ie dat wel doen zijn al die jijbakken jn deze post nergens voor nodig.
Doe niet zo aanvallend joh, we zijn hier voor de lol
Misschien eens eigen verantwoordelijkheid nemen voor je mislukkende leven in plaats van altijd maar te roepen dat het 'aan de buitenlandse mense ligt'. Deze kennen we nu wel.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:44 schreef Braindead2000 het volgende:
[..]
Het duimpje omhoog suggereert dat hij het toejuicht.
Het is al 30 jaar een frustratie. 30 jaar lang hoor ik "wir schaffen das" en 30 jaar lang is Rotterdam het afvoerputje waar een groot gedeelte uiteindelijk terechtkomt. Ook een groot gedeelte van wat vorig jaar is binnengekomen zal elkaar uiteindelijk weer opzoeken in steden en wijken met veel allochtonen omdat ze bij hun soortgenoten willen wonen en bij een moskee willen wonen terwijl er al zoveel problemen zijn. Is het ooit genoeg?
Jij hebt een zwaar leven, eerst waren er Ambonezen, toen Surinamers, daarna heleboel Antillianen allemaal uit koninkrijk.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:44 schreef Braindead2000 het volgende:
[..]
Het duimpje omhoog suggereert dat hij het toejuicht.
Het is al 30 jaar een frustratie. 30 jaar lang hoor ik "wir schaffen das" en 30 jaar lang is Rotterdam het afvoerputje waar een groot gedeelte uiteindelijk terechtkomt. Ook een groot gedeelte van wat vorig jaar is binnengekomen zal elkaar uiteindelijk weer opzoeken in steden en wijken met veel allochtonen omdat ze bij hun soortgenoten willen wonen en bij een moskee willen wonen terwijl er al zoveel problemen zijn. Is het ooit genoeg?
Jij denk dat een zakenfamilie zomaar geld weg gaat geven? Lekker naïef.quote:Op zaterdag 3 september 2016 06:33 schreef Paper_Tiger het volgende:
Als de rijken hun geld houden is het niet goed. Geven ze het weg dan is het ook weer niet goed.
En dan neem je wel je diploma mee maar niet je paspoort.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:37 schreef Piet_Piraat het volgende:
[..]
De mensen met meeste geld vluchten het eerst wanneer er stront aan de knikker is, de rest volgt zonder te weten waar ze terecht komen.
Het zou wel eens leuk zijn als je mensen Nederlands hoort praten in Rotterdam. Vloeiend Nederlands is teveel gevraagd, dat snap ik, Rotterdams helemaal, de helft is zijn stad inmiddels ontvlucht. Van de week zat ik in het centrum een patatje te eten op een bankje. 5 verschillende mensen kwamen een voor een naast me zitten, 4 zaten er Arabisch door hun telefoon te lullen en 1 Pools.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:47 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Misschien eens eigen verantwoordelijkheid nemen voor je mislukkende leven in plaats van altijd maar te roepen dat het 'aan de buitenlandse mense ligt'. Deze kennen we nu wel.
3x raden wie als eersten vluchten.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:06 schreef HSG het volgende:
[..]
En dan neem je wel je diploma mee maar niet je paspoort.
Die doen dat al. De boze blanke man werkt hard, betaald veel belasting, moet alles maar slikken maar ondertussen worden ze uitgemaakt voor racist, fascist, xenofoob, vuile blanke, slavenhandelaar ect. Ja sorry dat ik dan hard werk.quote:Op zaterdag 3 september 2016 08:47 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Misschien eens eigen verantwoordelijkheid nemen voor je mislukkende leven in plaats van altijd maar te roepen dat het 'aan de buitenlandse mense ligt'. Deze kennen we nu wel.
Dan doe je toch iets niet goed.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:09 schreef HSG het volgende:
[..]
Die doen dat al. De boze blanke man werkt hard, betaald veel belasting, moet alles maar slikken maar ondertussen worden ze uitgemaakt voor racist, fascist, xenofoob, vuile blanke, slavenhandelaar ect. Ja sorry dat ik dan hard werk.
Sorry hoor, maar als je daar je levensgeluk van af laat hangen heb je oprecht een zeer triest leven. Arme man.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:07 schreef Braindead2000 het volgende:
[..]
Het zou wel eens leuk zijn als je mensen Nederlands hoort praten in Rotterdam. Vloeiend Nederlands is teveel gevraagd, dat snap ik, Rotterdams helemaal, de helft is zijn stad inmiddels ontvlucht. Van de week zat ik in het centrum een patatje te eten op een bankje. 5 verschillende mensen kwamen een voor een naast me zitten, 4 zaten er Arabisch door hun telefoon te lullen en 1 Pools.
quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:09 schreef HSG het volgende:
[..]
Die doen dat al. De boze blanke man werkt hard, betaald veel belasting, moet alles maar slikken maar ondertussen worden ze uitgemaakt voor racist, fascist, xenofoob, vuile blanke, slavenhandelaar ect. Ja sorry dat ik dan hard werk.
Tijdens het eten van een patatje vijf mensen die een voor een naast je gingen zitten.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:07 schreef Braindead2000 het volgende:
[..]
Het zou wel eens leuk zijn als je mensen Nederlands hoort praten in Rotterdam. Vloeiend Nederlands is teveel gevraagd, dat snap ik, Rotterdams helemaal, de helft is zijn stad inmiddels ontvlucht. Van de week zat ik in het centrum een patatje te eten op een bankje. 5 verschillende mensen kwamen een voor een naast me zitten, 4 zaten er Arabisch door hun telefoon te lullen en 1 Pools.
Hm. Ik zal wel de verkeerde kleur blank hebben dan, want dat overkomt mij eigenlijk nooit.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:09 schreef HSG het volgende:
[..]
Die doen dat al. De boze blanke man werkt hard, betaald veel belasting, moet alles maar slikken maar ondertussen worden ze uitgemaakt voor racist, fascist, xenofoob, vuile blanke, slavenhandelaar ect.
Het wel wat uit in de praktijk waar je vandaan komt met welke naam helaas.quote:Op zaterdag 3 september 2016 09:19 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Hm. Ik zal wel de verkeerde kleur blank hebben dan, want dat overkomt mij eigenlijk nooit.
Wie zegt dat dit moslims zijn?quote:Op zaterdag 3 september 2016 02:41 schreef Achterhoker het volgende:
Want Rotterdam had nog niet genoeg moslims?
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |