Dat is erg generaliserend.quote:Op woensdag 6 juli 2016 19:35 schreef doge het volgende:
Hangt er vanaf of je wel of geen ambitie hebt
Kan inderdaad een erg lastige keuze zijn. De belangrijkste argumenten voor en tegen beide richtingen noem je zelf al.quote:Op woensdag 6 juli 2016 18:43 schreef tompie100 het volgende:
Beste mensen,
Ik zit met een behoorlijk dilemma waar ik zelf niet uit lijk te komen, maar waar ik op korte termijn wel een besluit over moet nemen:
Ben sinds een paar maanden begonnen met solliciteren na m'n WO-opleiding, en ben vooral aan het kijken naar traineeships. Dat resulteerde een paar weken geleden in een aanbod voor het Rijkstraineeship. Was ik in essentie best tevreden over, gezien de vrij strenge selectieprocedure en het aanzien dat dit (2-jarig) programma binnen de overheid heeft. Eigenlijk stond m'n besluit al vast, totdat ik onlangs ook werd uitgenodigd voor een laatste gesprek bij een commerciële organisatie(één van de big 4). Ook dit ging om een traineeship, wel eenjarig. Gisteren te horen gekregen dat ik van deze partij een aanbod heb gekregen.
Goed nieuws zou je denken, maar voor mij beginnen de 'problemen' hier een beetje: Ik moet nu een keuze maken. Commercieel of overheid, ik heb geen idee wat beter (/verstandiger/interessanter/strategisch) is. Beide werkomschrijvingen lijken interessant, beide bieden gelegenheid tot persoonlijke ontwikkeling en doorgroei. Heb voor mijzelf al talloze plus-min-lijstjes gemaakt, maar uiteindelijk wegen ze steeds tegen elkaar op. Het maatschappelijke debat vind ik leuk, maar ik vind het ook prettig om in een snelle c.q. dynamische omgeving te werken. Een commerciële omgeving motiveert mij waarschijnlijk meer, maar ik vind het wel belangrijk om een goede work-life balance te hebben. Ik heb met meerdere mensen in mijn omgeving gesproken, en krijg vaak te horen dat een switch achteraf van commercieel naar publiek makkelijker gemaakt is dan vice versa, maar ik weet niet of dat zo is.
Kortom: ik kom er niet uit. Is er iemand die mij hierin kan voorzien van advies? Misschien iemand die al iets verder gevorderd is in zijn/haar carrière, en misschien te maken heeft gehad met beide sectoren? Ik ben bewust dat deze afweging per persoon kan verschillen, maar ben gewoon benieuwd naar jullie ervaringen en ideeën..
Mijn dank is groot!
Voor zover ik weet wordt hier formeel niet op gestuurd.quote:Op donderdag 7 juli 2016 02:52 schreef TheLostArtofGivingaFuck het volgende:
Enkel mensen zonder zelfrespect kiezen voor de overheid.
Door het discriminatiebeleid zitten daar volstrekt incapabelen op diverse posities.
Heb je een kut , dan heb je een streepje voor ... ben je ook nog moslim , dan scoor je nog meer punten .. Zit je ook nog in een rolstoel ? Dan is het jackpot.
Het is wel handig om te vermelden wanneer en bij welke instantie je deze ervaring hebt opgedaan.quote:Op donderdag 7 juli 2016 02:52 schreef TheLostArtofGivingaFuck het volgende:
Enkel mensen zonder zelfrespect kiezen voor de overheid.
Dit is voor het eerst dat ik dit hoor. Grappig dat ze 'buiten de ministeries om' klagen. Wie klagen er dan volgens jou, en waarom?quote:Op zaterdag 9 juli 2016 14:53 schreef Ryon het volgende:
(C) Status en doorstroming. Het is een publiek geheim dat chef Rijkstrainee Stef Blok (minister van Rijksdienst) geen hoge pet op heeft van de kwaliteit van de trainees. Hij laat zich regelmatig negatief uit over de trainees en ook buiten de ministeries om wordt er veel geklaagd. Of dat terecht is weet ik niet, maar qua prestige komt het niet ten goede. Als je daarentegen EY of KPMG op je cv hebt staan kan je daarna doorstromen binnen elk ander bedrijf. Binnen het trainee dinges moet je na 2 jaar intern solliciteren op een vacature en die kan niet altijd interessant of lucratief zijn.
Dat je het voor het eerst hoort vind ik prima maar opmerkelijk. Maar het zou voor de TS nuttig zijn als je specificeert en onderbouwt wat er precies niet zou kloppenquote:Op zaterdag 9 juli 2016 21:09 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Dit is voor het eerst dat ik dit hoor. En ook jouw verhaal over Big4 klopt gewoon niet.
Ik heb bij een Big Four gezeten en vrij snel de overstap gemaakt naar overheid, maar dit verhaal raakt kant noch wal.
Sterker nog, ze zijn de traineeships verder aan het uitbouwen.
Lol, je zit nu de bewijslast om te draaien.quote:Op zaterdag 9 juli 2016 21:31 schreef Ryon het volgende:
[..]
Dat je het voor het eerst hoort vind ik prima maar opmerkelijk. Maar het zou voor de TS nuttig zijn als je specificeert en onderbouwt wat er precies niet zou kloppen![]()
Verder is het nadrukkelijk niet mijn doel om jouw beroep of keuze aan te vallen en als jij tevreden bent dan vind ik dat leuk om te horen. Voor de TS zou het wel helpen als je zou zeggen waarom jij tevreden bent, want het argument "ik vond EY niet leuk" is natuurlijk geen reden waarom iets anders wel leuk is
Verder weet je waarschijnlijk ook wel dat de uitbouwing die je noemt een hervorming is. Blok heeft het programma al een keer hervormd. Dat is goed, maar wel een bevestiging van wat ik stelde
Klopt wel redelijk. Overheid is voornamelijk erg interessant voor de minder ambitieuze mensen. Salaris voor lager opgeleid werk is vrij hoog, weinig uitbuiting, veel vakantiedagen, vaak 36-urige werkweek. Doorstroom is matig en de hoge functies zijn weer weinig topverdieners.quote:Op woensdag 6 juli 2016 20:00 schreef Hallmark het volgende:
[..]
Dat is erg generaliserend.
Ik heb bij semi-overheid gewerkt (wetenschappelijk instituut) en daar kon je echt wel je ambities kwijt. Prachtige projecten gedaan, die je in het bedrijfsleven amper zag.
Als ik jouw beschrijving zo lees, zou je kunnen stellen dat je juist hyper-ambitieus moet zijn om te kunnen slagen binnen de overheid?quote:Op zaterdag 9 juli 2016 22:37 schreef Adames het volgende:
[..]
Klopt wel redelijk. Overheid is voornamelijk erg interessant voor de minder ambitieuze mensen. Salaris voor lager opgeleid werk is vrij hoog, weinig uitbuiting, veel vakantiedagen, vaak 36-urige werkweek. Doorstroom is matig en de hoge functies zijn weer weinig topverdieners.
Semi-overheid lijkt wel anders te zijn, beetje wel de voordelen, niet de nadelen. Doorstroom en opleiding lijkt beter te gaan met de beperkte ervaring die ik daar in heb (lees vrienden die daar in zitten).
kansen (doorstroom) worden meer gegund aan de mensen die er langer zitten dan daadwerkelijk aan de mensen die goed presteren.quote:Op zaterdag 9 juli 2016 22:44 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Als ik jouw beschrijving zo lees, zou je kunnen stellen dat je juist hyper-ambitieus moet zijn om te kunnen slagen binnen de overheid?
De stap van overheid naar commercieel is veel gemakkelijker dan andersom omdat de overheid heel vaak ervaring binnen de overheid als glasharde eis stelt.quote:Op woensdag 6 juli 2016 19:12 schreef MoneyTalks het volgende:
Als je twijfelt kan je beter commercieel gaan. Krijg je gauw genoeg spijt van en dan werk je vervolgens over een paar jaar alsnog bij de overheid :p
Om mijzelf nogmaals te herhalen:quote:Op zaterdag 9 juli 2016 21:38 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Lol, je zit nu de bewijslast om te draaien.
Jij geeft aan dat je geen ervaring hebt bij de overheid.
Vervolgens beweer jij een aantal zaken over werken bij de overheid.
Ik heb er geen belang bij om "te zitten stoken" (jouw woordenquote:Verder is het nadrukkelijk niet mijn doel om jouw beroep of keuze aan te vallen en als jij tevreden bent dan vind ik dat leuk om te horen.
Dit is incorrect en heb ik ook nadrukkelijk niet aangegeven. Slordig.quote:Jij geeft aan dat je geen ervaring hebt bij de overheid.
Dit zou jij als trainee zelf moeten wetenquote:- hoe heeft Stef Blok aangegeven 'geen hoge pet' op te hebben over de kwaliteit van de trainees?
- waar heeft Stef Blok zich 'regelmatig' negatief uitgelaten over trainees?
Het meeste geklaag komt tegenwoordig uit Brussel. Zoals je ongetwijfeld weet kan je als trainee een half jaar in Brussel gedetacheerd worden. Je krijgt daar dan te maken met een aantal andere partijen die daar actief zijn o.a in het lobbycircuit. De kwaliteit van de instroom van de kantoren daar ligt erg hoog en dan steekt de Nederlandse inbreng vanuit het Rijk er vrij schril tegenaan.quote:- wie klagen er 'buiten de ministeries om' over trainees en waarom?
Of de factor "jonge omgeving" voor iemand positief is of niet vind ik niet interessant. Ik noem deze factor nadrukkelijk omdat dit voor heel veel starters wel van belang is en de overheid op dit punt "negatief" uitblinkt. Als jij het fijn vindt om in een oudere omgeving te werken dan is dat natuurlijk prima, maar veel starters vinden dat moeilijk. Dat kan jij onzin vinden maar ook voor TS kan dat bijvoorbeeld al anders liggen.quote:Andere punten waar je het over hebt zoals salaris en jonge omgeving zijn subjectief. Salaris heb je immers zelf in de hand, het staat je vrij te solliciteren op een hogere functie. Een jonge omgeving is niet per definitie positief, immers zal de interne competitiedruk hoger zijn en zijn je collega's minder ervaren dus zal je ook minder van je collega's kunnen leren. De werkdruk heb je zelf al aangegeven dat het afhankelijk is van de afdeling, en dat kan zowel positief als negatief ervaren worden.
Dat is een open deur en dus precies de reden waarom TS dit topic opentquote:Het belangrijkste is dat je kiest voor een carrière die bij je past. Snelle jongens passen minder goed bij de overheid, terwijl maatschappelijk betrokken mensen daar juist wel wat beter tot hun recht zullen komen. Eenieder zijn ding. Feit blijft dat je prima carrière kunt maken binnen de overheid, en dit heb je zelf in de hand.
Big 4 is niet prestigieus.quote:Op woensdag 6 juli 2016 19:06 schreef Scuidward het volgende:
Dat traineeship is best prestigieus, maar dat zijn de BIG4 natuurlijk ook. Ik zou dan voor 2 jaar zekerheid kiezen.
Hier geloof ik niks van.quote:Op zondag 10 juli 2016 18:11 schreef TwinkleStar001 het volgende:
- Commercieel is ook vaak bureaucratisch alleen benoemt men het niet zo / is het minder officieel
Wat betreft zo´n traineeship hangt het er ook wel een beetje vanaf wat je er zelf van maakt is mijn ervaring. Ik ken ex-trainees die na hun traineeship werk doen van hetzelfde niveau als hun bijbaan tijdens de studie en ik ken een ex-trainee die direct na zn traineeship leidinggevende is met flinke verantwoordelijkheden. Van prestige kan je niet leven, van een leuke baan nadat je jezelf bewezen hebt wel. Daarnaast heb je aan de rijksoverheid natuurlijk een heel goede werkgever en, als je wil, een carriere voor het leven.quote:Op zaterdag 9 juli 2016 14:53 schreef Ryon het volgende:
Ik heb met dezelfde keuze gezeten en er ook voor gekozen om niet bij de overheid aan de slag te gaan, Voor mij was dat extra lastig omdat mijn studieachtergrond voor 80% op de overheid gericht is en ministeries op dit moment nog steeds belangrijke klanten zijn. Vanzelfsprekender zou zijn geweest om wel voor een ambtelijke carrière kiezen. Ik ken ook heel erg veel rijkstrainees die ook heel tevreden zijn met hun keuze. Dat was ook voor mij een reden om er wel voor te solliciteren plus op nog een paar andere ambtelijke starterfuncties.
Wat voor mij uiteindelijk bepalend was:
(A) ik heb gesproken met rijkstrainees uit eerdere lichtingen en naar hun ervaringen gevraagd en gekeken in hoeverre ik er door geïnspireerd werd / ik mijzelf herken. Dit kan ik hoe dan ook aanraden!
(B) ik heb een paar weken meegelopen op een ministerie en daar een trauma aan over gehouden. Hoewel deze ervaring niet helemaal representatief was heb ik wel een realistische inkijk gekregen in de ambtelijke cultuur. Het was ook het ministerie waar ik in aanmerking voor kwam.
Veel van mijn vrienden / kennissen (zeker degene met een achtergrond in de accountancy) zitten of zaten voor dezelfde keuze. Praktisch iedereen kiest op dit moment voor een commerciële carrière. Voor mijn kennissen spelen ook de volgende overwegingen mee. Voor mij iets minder, maar ik herken ze wel en ik denk dat het noemen wel de moeite waard is:
(A) salaris. Rijkstrainee (zowel de reguliere als de financiele) betaalt 2400 met een doorstroom naar 3000. Bij een commercieel kantoor start je vaak al op de 3000 met doorstroom naar 4000 a 5000 in een paar jaar. Voor de mensen die denken dat dit te hoog is:: mensen die in aanmerking komen voor het trainee zitten in het hogere segment van de starterfuncties, waardoor je veelal ook in aanmerking komt voor "betere" commerciële functies.
(B) jonge omgeving. De gemiddelde leeftijd binnen de overheid is momenteel 52 jaar. Op de afdelingen waar je ingezet wordt als trainee ben je praktisch altijd de jongste. De instroom van jongeren is bij de Rijksoverheid momenteel ook praktisch nul. Alleen stagiaires, trainees (ook niet veel) en wat technici. Bij een corporate begin je vaak met een lichting van leeftijdsgenoten en is je directe leidinggevende maar een generatie ouder.
(C) Status en doorstroming. Het is een publiek geheim dat chef Rijkstrainee Stef Blok (minister van Rijksdienst) geen hoge pet op heeft van de kwaliteit van de trainees. Hij laat zich regelmatig negatief uit over de trainees en ook buiten de ministeries om wordt er veel geklaagd. Of dat terecht is weet ik niet, maar qua prestige komt het niet ten goede. Als je daarentegen EY of KPMG op je cv hebt staan kan je daarna doorstromen binnen elk ander bedrijf. Binnen het trainee dinges moet je na 2 jaar intern solliciteren op een vacature en die kan niet altijd interessant of lucratief zijn.
(D) beoordeling, werkdruk en coaching. De werkdruk van een Rijkstrainee is relatief laag (afhankelijk van de afdeling), de begeleiding vaak minimaal en de beoordeling is ingewikkeld. Onvoldoendes worden niet gegeven (kost teveel geld) en als trainee heb je veel ruimte om te blijven dobberen. Bij een corporate traject lig je bij disfunctioneren er bij wijze van spreken al na 3 maanden uit. De werkdruk ligt hoger maar daarmee ook de ontwikkelmogelijkheden.
Tot slot kent de overheid steeds meer een grote voorkeur voor mensen met jarenlange werkervaring, een phd en/of een corporate achtergrond. Dus niet meer voor mensen die vanaf hun 22ste bij het rijk werken! De tijd dat je op je 28ste DG kon worden is wel voorbij. De hotemetoten worden tegenwoordig geselecteerd uit de top van de consultancy bedrijven, advocatuur of financiële dienstverleners.
Dit. Tis ook maar hoe je het bekijkt. Bij de overheid heb je standaard een 36-uurs contract, en overwerken is niet nodig. Zou je dat doorvertalen naar een 40-uurs contract zoals in het bedrijfsleven de norm is, dan zou je het salaris van de ambtenaar moeten verhogen met 11,1% om de salarissen te kunnen vergelijken. En in de praktijk misschien wel met meer dan 20% omdat (afhankelijk van het niveau van de functie) in het bedrijfsleven verwacht wordt dat je méér dan 40 uur per week werkt. Al met al heb je dus een betere work-life balance, tegen een passend salaris bij de overheid.quote:Op maandag 11 juli 2016 11:23 schreef Ahmad1nejad het volgende:
[..]
Wat betreft zo´n traineeship hangt het er ook wel een beetje vanaf wat je er zelf van maakt is mijn ervaring. Ik ken ex-trainees die na hun traineeship werk doen van hetzelfde niveau als hun bijbaan tijdens de studie en ik ken een ex-trainee die direct na zn traineeship leidinggevende is met flinke verantwoordelijkheden. Van prestige kan je niet leven, van een leuke baan nadat je jezelf bewezen hebt wel. Daarnaast heb je aan de rijksoverheid natuurlijk een heel goede werkgever en, als je wil, een carriere voor het leven.
Verder heb je denk ik gelijk dat je niet voor het rijkstraineeship wil kiezen als je flink geld wil verdienen. Commercieel zal altijd beter verdienen (al zijn de salarissen binnen de overheid soms verrassend hoog). Daar staat vaak ook wel weer een andere werkdruk tegenover.
Bureaucratisch/niet buraucratisch heeft volgens mij meer met de grootte van het bedrijf te maken. Genoeg grote commerciele bedrijven waar je voor iedere scheet die je wilt laten toestemming moet vragen bij een afdeling/persoon boven je.quote:
Hoe kom je er bij dat overwerken niet nodig is? Toen ik bij de overheid zat werkte ik regelmatig over. Ongecompenseerd.quote:Op dinsdag 12 juli 2016 12:53 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Dit. Tis ook maar hoe je het bekijkt. Bij de overheid heb je standaard een 36-uurs contract, en overwerken is niet nodig. Zou je dat doorvertalen naar een 40-uurs contract zoals in het bedrijfsleven de norm is, dan zou je het salaris van de ambtenaar moeten verhogen met 11,1% om de salarissen te kunnen vergelijken. En in de praktijk misschien wel met meer dan 20% omdat (afhankelijk van het niveau van de functie) in het bedrijfsleven verwacht wordt dat je méér dan 40 uur per week werkt. Al met al heb je dus een betere work-life balance, tegen een passend salaris bij de overheid.
Ryon generaliseerd heel erg. Hij realiseert zich bijvoorbeeld niet dat minder dan de helft van de trainees een Rijkstrainee is. Meer dan de helft is een specialistisch trainee. Bijvoorbeeld Financial Trainee, Audit Trainee, Rijkswaterstaat Trainee, Tax Talent Trainee, Wetgevingsjurist Trainee, Rijks ICT Trainee, BoFEB, Diplomatenklasje. Specialistisch trainees zullen sneller doorgroeien, immers zijn die specialistisch traineeships niet voor niets in het leven geroepen (arbeidskrapte).
Dit dus! Je kiest niet alleen een baan en een logo, maar ook een leidinggevende.quote:Op maandag 7 november 2016 08:57 schreef Harmankardon het volgende:
Bijna iedereen zit hier zijn eigen situatie aangevuld met een beetje anekdotisch bewijs te veralgemeniseren.
Mijn advies is om te kijken wie je directe leidinggevende wordt bij beide organisaties, in het begin van je carriere is dat van groot belang. Als er geen klik is bij de ene maar wel bij de andere dan zou mijn keus gemaakt zijn. Heb je bij beide een klik dan zou ik toch voor de big4 gaan alleen al omdat je daar wrs je postdoctorale studie kunt starten.
Want carrière maken binnen de overheid kan niet?quote:Op dinsdag 8 november 2016 14:37 schreef Craptacular het volgende:
Wil je wegrotten tot je pensioen -> Overheid.
Heb je ambitie en wil je carriere maken -> Bedrijfsleven.
"carriere" wel.quote:Op zondag 13 november 2016 17:20 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Want carrière maken binnen de overheid kan niet?
Ik zie anders genoeg mensen vanuit het bedrijfsleven (met name Big Four, grote corporates en consultancy) als zij-instromers binnenkomen binnen het Rijk, die hebben ook geen ambitie meer? Of zien ze dat er simpelweg meer uitdaging is binnen de publieke zaak?quote:Op zondag 13 november 2016 17:31 schreef Craptacular het volgende:
[..]
"carriere" wel.
Je werkt wat vaker met Henk en Ingrid die zijn doorgegroeid vanuit de postkamer.Het niveau is allemaal wat lager dan in het bedrijfsleven.
Dat kan goed. Je ziet dat mensen niet tientallen jaren bij de big four blijven. Ze "gebruiken" de ervaring om erna het wat rustiger aan te kunnen doen bij een werkgever. Hetzij bedrijfsleven of overheid.quote:Op zondag 13 november 2016 17:36 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Ik zie anders genoeg mensen vanuit het bedrijfsleven (met name Big Four, grote corporates en consultancy) als zij-instromers binnenkomen binnen het Rijk, die hebben ook geen ambitie meer? Of zien ze dat er simpelweg meer uitdaging is binnen de publieke zaak?
Ambitie is volgens jou dus vooral iets voor de eerste 10 jaar van je werkzame leven?quote:Op zondag 13 november 2016 17:49 schreef Craptacular het volgende:
[..]
Dat kan goed. Je ziet dat mensen niet tientallen jaren bij de big four blijven. Ze "gebruiken" de ervaring om erna het wat rustiger aan te kunnen doen bij een werkgever. Hetzij bedrijfsleven of overheid.
Een paar jaar big four ervaring op je cv doet goede dingen voor je salaris als je switched.
De meeste mensen komen er dan achter dat je leven wegwerken nutteloos is. Omdat bijvoorbeeld hun ouders overlijden etcquote:Op zondag 13 november 2016 17:55 schreef MoneyTalks het volgende:
[..]
Ambitie is volgens jou dus vooral iets voor de eerste 10 jaar van je werkzame leven?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |