Toen de postbode en de tegelzetter, de bankwerker en de loodgieter nog PvdA stemden waren het noeste arbeiders, die zichzelf en hun kinderen konden verheffen door oa scholing. Dit was het hele idee achter de arbeidersbeweging. Maar de PvdA vervreemde zich van deze mensen. Die wende zich af van deze mensen en nu zijn het volgens deze Users domme tokkies die niets snappen, sowieso snap de kiezer niets en moet bevoormond worden en vooral niet naar de mening worden gevraagd in bv referenda.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:36 schreef Tocadisco het volgende:
[..]
Dat is ook weer zo'n een dingetje dat de laatste decennia, en de afgelopen jaren bijzonder hard, bij de meer kosmopolitische partijen erin is geslopen. Het idee dat politieke meningsverschillen niet veroorzaakt worden door verschillen in ideologie of doordat gevoerd beleid voor iedereen verschillende voor- en nadelen heeft maar eerder door het feit dat een groot deel van het land gewoon te dom is om te snappen wat goed voor hun is.
Dat is wel een belangrijk punt; invloed op beleid behelst een stuk meer dan publicitaire successen behalen en zetels scoren in de Tweede Kamer. De partijen van het centrum hebben de beheersing van het gehele proces een stuk beter in de vingers dan de one-issuepartijen op de flanken. De SP gaat het ook nog wel redelijk af, maar dat is dan ook geen one-issuepartij.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:44 schreef Ryon het volgende:
PvdD en de PVV zijn wellicht one-issue partijen, maar de werkelijke macht ligt nog steeds bij de brede volkspartijen. Als de PVV werkelijk iets in de melk te brokkelen wil krijgen zullen ze ook de stap naar een brede partij moeten kunnen zetten. Wat allerminst makkelijk is.
Ik zal het anders formuleren: partijen die de democratische rechtstaat afwijzen macht geven hoeft er niet toe te leiden dat ze meer als de andere partijen worden of steun verliezen. (Never change a winning team.) Als dat de motivatie is, dan lijkt dat niets dat laaghartig opportunisme. Terwijl er een goede kans bestaat dat de partij die zich uitspreekt tegen de rechtstaat de verworven verantwoordelijkheid gebruikt om de rechtstaat af te breken dan wel te ontmantelen.quote:
Iets wat je nu ook ziet gebeuren in Polen.quote:Op maandag 23 mei 2016 13:09 schreef Repelsteeltju het volgende:
[..]
Ik zal het anders formuleren: partijen die de democratische rechtstaat afwijzen macht geven hoeft er niet toe te leiden dat ze meer als de andere partijen worden of steun verliezen. (Never change a winning team.) Als dat de motivatie is, dan lijkt dat niets dat laaghartig opportunisme. Terwijl er een goede kans bestaat dat de partij die zich uitspreekt tegen de rechtstaat de verworven verantwoordelijkheid gebruikt om de rechtstaat af te breken dan wel te ontmantelen.
Dit.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:27 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Dit is een prachtig voorbeeld waarom bankwerkers en postbodes zich afwenden, de arrogantie en zelfingenomenheid van deze post is gigantisch
Een eleganter voorbeeld zou Rutte-Verhagen-Wilders zijn. Waar links buiten spel gezet werd ondanks dat er rechts geen meerderheid was (als je de niet stemmers niet meetelt.) Het punt is dat we nooit kunnen weten wat degenen die niet stemmen van de politiek willen en die mensen een wil toeschrijven is een sofisme.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:44 schreef Ryon het volgende:
[..]
Daarom heeft de VVD ook geen meerderheid behaald maar regeren ze nu met links erbijZo werkt onze democratie. Dat vinden ze bij de VVD niet leuk, maar doet wel recht aan de diversiteit die wij in Nederland kennen en alle verschillende meningen en belangen.
[..]
Mensen hoeven ook niet rationeel te zijn in hum stemgedrag, dat is hun democratisch recht. Maar als mensen niet rationeel stemmen is het verspilde moeite om die mensen wel met rationele argumenten te benaderen.
PvdD en de PVV zijn wellicht one-issue partijen, maar de werkelijke macht ligt nog steeds bij de brede volkspartijen. Als de PVV werkelijk iets in de melk te brokkelen wil krijgen zullen ze ook de stap naar een brede partij moeten kunnen zetten. Wat allerminst makkelijk is.
Rutte-I zou in eerste instantie een links kabinet worden (Paars plus) maar links kwam er onderling niet uit en de meerderheid van de kiezers had zich uiteindelijk uitgesproken voor een rechtse meerderheid.quote:Op maandag 23 mei 2016 13:37 schreef Repelsteeltju het volgende:
[..]
Een eleganter voorbeeld zou Rutte-Verhagen-Wilders zijn. Waar links buiten spel gezet werd ondanks dat er rechts geen meerderheid was (als je de niet stemmers niet meetelt.) Het punt is dat we nooit kunnen weten wat degenen die niet stemmen van de politiek willen en die mensen een wil toeschrijven is een sofisme.
De beroepen op emotie van de grote partijen hebben tot zo ver weinig succes gehad. Wat Europa betreft spelen de gevestigde partijen alleen in op angst zonder een de moeite te nemen een redelijk of rationeel argument op te zetten. Ten dele natuurlijk omdat de postbode en de fabrieksarbeider weinig te winnen hebben bij globalisatie en open grenzen. Waarschijnlijk beschouwen ze die stemmen bij voorbaat als verloren. Een cynische rekensom, maar je wint er verkiezingen mee. Probleem is alleen dat die ruimte benut wordt door even zo cynische populisten die de wereld beloven en bovenal een middelvinger opsteken naar de gevestigde orde.
Nou, ze behaalden de meerderheid van de zetels, maar hadden niet de meerderheid van de stemmen (49,5% als ik het goed heb).quote:Op maandag 23 mei 2016 13:47 schreef Ryon het volgende:
[..]
Rutte-I zou in eerste instantie een links kabinet worden (Paars plus) maar links kwam er onderling niet uit en de meerderheid van de kiezers had zich uiteindelijk uitgesproken voor een rechtse meerderheid.
Hoe onderscheiden populistische partijen zich van niet-populistische partijen? Weet je zeker dat je niet het onderscheid tussen gevestigde en nog niet gevestigde partijen bedoelt?quote:Op maandag 23 mei 2016 08:31 schreef Pietverdriet het volgende:
Zoals het er nu uitziet heeft Hofer, de rechts-populistische presidentskandidaat de helft van de stemmen in Oostenrijk
De vraag, die vooral de gevestigde politieke partijen zich moeten stellen is, waarom grijpt het populisme zo om zich heen. Van PVV tot SP, van de AFD tot Die linke, van Bermie tot Trump.
Overal in Europa maar ook daarbuiten zijn partijen die inspelen op de linkse en de rechtse onderbuik in opmars. De kiezer voelt zich klaarblijkelijk genaaid
De gevestigde partijen falen er in de kiezer het gevoel te geven dat zij capabel zijn problemen op te lossen. Dit is min of meer terecht, de Euro crisis, de vluchtelingen crisis en de omgang met Turkije, de pensioenproblematiek en nog veel meer ellende. Men komt niet met daadwerkelijke oplossingen maar het blijft pappen en nathouden, aanklooien, beet draaien en spindoctoren. Dit is voer voor populisten. Daarmee is niet gezegd dat deze de rijken moeten het betalen of minder minder minder roepende personen wel een oplossing hebben, maar het vertrouwen van de kiezer staat zeer onder druk.
Euh, nee, partijen als de libertarische partij en bv de bibeltreue christen, zijn bv niet populistisch, vertellen de massa niet wat ze willen horen.quote:Op maandag 23 mei 2016 16:53 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Hoe onderscheiden populistische partijen zich van niet-populistische partijen? Weet je zeker dat je niet het onderscheid tussen gevestigde en nog niet gevestigde partijen bedoelt?
Ik vroeg naar het onderscheid, niet naar een voorbeeld van niet-populistische splinterpartij.quote:Op maandag 23 mei 2016 17:13 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Euh, nee, partijen als de libertarische partij en bv de bibeltreue christen, zijn bv niet populistisch, vertellen de massa niet wat ze willen horen.
Een deel van hen stemt volgens mij vooral uit protest: ze stemmen tegen de gevestigde orde. De populistische partijen gaan het waarschijnlijk verneuken, als ze al in de regering komen, maar ze verwachten dat de gevestigde orde dat eveneens doet.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:28 schreef Gutmensch het volgende:
[..]
Dat probeer ik, maar je snapte mijn verborgen vraag kennelijk niet:
Hoe komt het dat populistische politici wel geloofd worden door "de kiezer" ook al kraaien ze de grootst mogelijke onzin uit?
Men lijkt het vertrouwen in de politiek kwijt te zijn.quote:Tevens is onderzocht of Nederlandse kiezers vinden dat ze door de politiek gehoord worden, ook wel het politiek cynisme genoemd. Van het electoraat vindt 61 procent dat kamerleden zich niet bekommeren om de mening van mensen zoals zijzelf, 52 procent is van mening dat politieke partijen alleen geïnteresseerd zijn in hun stem en niet in hun mening en 50 procent vindt dat mensen zoals zijzelf geen enkele invloed op de regeringspolitiek hebben. Vooral onder de achterban van de PVV en niet-stemmers is het politiek cynisme groot. Ten opzichte van de resultaten uit 2006 en 2010 is er wat betreft deze stellingen over het algemeen niet veel veranderd. Kiezers van bijna alle partijen zijn tussen 2006 en 2010 wel iets negatiever geworden over de invloed die ze uit kunnen oefenen op de regeringspolitiek. In 2006 vond 44 procent dat ze hier geen invloed op kunnen uitoefenen, in 2010 en 2012 is dit toegenomen tot 50 procent. Ook in 2006 en 2010 was het cynisme het grootste onder de stemmers op de PVV en de nietstemmers.
Wat?quote:Op maandag 23 mei 2016 13:37 schreef Repelsteeltju het volgende:
Wat Europa betreft spelen de gevestigde partijen alleen in op angst zonder een de moeite te nemen een redelijk of rationeel argument op te zetten.
Als Griekenland haar beleid niet door de EU laat sturen valt de unie uit elkaar! Als Schotland bij referendum stemt om Groot-Brittannië te verlaten sluiten de banken!! Als Groot-Brittannië de unie verlaat wordt de vraag: 'wie is John Galt?' heel relevant.quote:
Het is populisme om rechts weg te zetten als enkel populisten. de ware populisten zijn overigens de politici van de gevestigde orde.quote:Op maandag 23 mei 2016 08:31 schreef Pietverdriet het volgende:
Zoals het er nu uitziet heeft Hofer, de rechts-populistische presidentskandidaat de helft van de stemmen in Oostenrijk
De vraag, die vooral de gevestigde politieke partijen zich moeten stellen is, waarom grijpt het populisme zo om zich heen. Van PVV tot SP, van de AFD tot Die linke, van Bermie tot Trump.
Overal in Europa maar ook daarbuiten zijn partijen die inspelen op de linkse en de rechtse onderbuik in opmars. De kiezer voelt zich klaarblijkelijk genaaid
Nee dit is voer voor mensen die het beter kunnen. Logisch want de gevestigde partijen laten zien dat zij ongeschikt zijn voor de functie. Weg ermee dus!quote:De gevestigde partijen falen er in de kiezer het gevoel te geven dat zij capabel zijn problemen op te lossen. Dit is min of meer terecht, de Euro crisis, de vluchtelingen crisis en de omgang met Turkije, de pensioenproblematiek en nog veel meer ellende. Men komt niet met daadwerkelijke oplossingen maar het blijft pappen en nathouden, aanklooien, beet draaien en spindoctoren. Dit is voer voor populisten.
Staat niet onder druk hoor, het is gewoon afwezig.quote:Daarmee is niet gezegd dat deze de rijken moeten het betalen of minder minder minder roepende personen wel een oplossing hebben, maar het vertrouwen van de kiezer staat zeer onder druk.
Wat een waanideeën.quote:Op maandag 23 mei 2016 10:05 schreef gelly het volgende:
Populisten spelen in op primitieve emoties, de enige manier waarop de gevestigde politiek die stemmen kan terugwinnen is nu juist op een manier die hen verweten wordt: veel beloven, doen alsof er makkelijke oplossingen zijn voor complex problemen en suggereren dat je naar jan-met-de-pet luistert en niet tot de zogenaamde "elite" behoort.
Daarom hoef je ook geen moeite te doen dat deel van het electoraat terug te winnen. Dat komt vanzelf als het economisch beter gaat. Je kunt een bankwerker of postbode niet overtuigen met inhoudelijke argumenten.
En bijna alle partijen maken de mensen bang met overdreven angsten voor de PVV (of Trump). En gezien de mening van de massa, werkt die bangmakerij nog het beste van allemaal.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:25 schreef Pietverdriet het volgende:
Het gebruikmaken of willen gebruikmaken van angsten bij de kiezer is trouwens niet iets exclusiefs voor populistische partijen. Groen Links maakt mensen bang met overdreven angsten voor het milieu, D66 (en anderen) voor wat er allemaal zou gebeuren zonder de EU.
Wat een onzin.quote:Op maandag 23 mei 2016 12:29 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
De beste remedie tegen populisten is dan ook regeringsverantwoordelijkheid geven.
Maar zelf kan je er ook wat van. En dat doe je dan in 1 zin!quote:Op maandag 23 mei 2016 12:27 schreef Pietverdriet het volgende:
Dit is een prachtig voorbeeld waarom bankwerkers en postbodes zich afwenden, de arrogantie en zelfingenomenheid van deze post is gigantisch
Bij populisten zit er altijd een redelijk scherpe lijn tussen 'het volk'; de steunpilaren van het (toekomstig) regime, en "de rest" (van het volk).quote:Op dinsdag 24 mei 2016 01:58 schreef Braindead2000 het volgende:
Het populisme bestaat niet, of is iig zo breed dat je er geen zinnig woord over kan zeggen: Erdogan is een populist, Wilders is een populist, Obama is een populist, Hitler was een populist.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |