Wat denken jullie? Hebben we maar één incident nodig en dan breekt de Europese Lente uit?quote:"In mei breekt hier de revolutie uit".
Herinnert u zich de Arabische Lente? Een volksopstand tegen regeringen van het Midden-Oosten en Noord-Afrika die in 2010 begon en werd veroorzaakt door werkloosheid, oneerlijke machtsverdeling en een bevolkingsexplosie? Welnu, gelijksoortige ingrediënten vormen ook een serieus geweldsprobleem binnen de Europese Unie anno 2016. Ik voorspel daarom voor mei van dit jaar het begin van een Europese Lente. Een succesvolle revolutie voldoet aan vijf factoren.
1. Een hechte club neemt de leiding
De eerste factor is een centrale commandostructuur, een hechte club die de leiding neemt. Nationalistische partijen over heel Europa, van het Franse Front National en Geert Wilders’ PVV tot Hongaarse en Poolse partijen met daarnaast tal van buitenparlementaire extreemrechtse groepen, werpen zich op als hoeders van de westerse waarden. Zij kunnen, onder andere door sociale media als Twitter en Facebook, sturing geven aan de onvrede die leeft onder de ruim 500 miljoen EU-burgers. Velen staan huiverig tegenover de komst van de door de Europese Commissie afgelopen najaar voorspelde drie miljoen asielzoekers tot eind 2016 en de demografische gevolgen, namelijk oprukkende islamisering en daarmee gepaard gaand herlevend conservatisme. Steeds openlijker storen Europeanen zich aan het lastigvallen door allochtonen van vrouwen, zoals tijdens de nieuwjaarsnacht in de Duitse stad Keulen, het beledigen en bedreigen van homo’s of andersgelovigen als christenen en joden, en moeten leven met angst voor een gecoördineerde terreuraanslag als op 13 november in Parijs met 130 doden.
2. Economische onvrede
Ook economische onvrede vormt een belangrijke drijfveer voor een opstand. De jeugdwerkloosheid bedraagt in EU-landen als Griekenland en Spanje bijna 50 procent. Laaggeschoolden voelen de concurrentie op de arbeidsmarkt door migranten. Wie in aanmerking wil komen voor sociale huisvestiging ziet zijn kansen voorlopig verkeken. Werkloosheidsuitkeringen en pensioenen staan door Europese regelgeving onder druk terwijl de kosten voor de asielopvang schrikbarend groeien. In Nederland verdubbelt sinds 2013 nagenoeg ieder jaar het aantal asielaanvragen, in 2015 tot zo’n 60.000 personen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het merendeel van de Somaliërs (68,9%) en Syriërs (62,2%) afhankelijk van een uitkering.
3. Gebrek aan leiderschap
De derde factor is een wijdverspreid gevoel van onzekerheid door gebrek aan daadkrachtig politiek bestuur. Vicevoorzitter van de Europese Unie Frans Timmermans waarschuwde afgelopen november in Amsterdam zelfs voor het voortbestaan van de 28 landen tellende Europese Unie als de vluchtelingencrisis en eurocrisis elkaar in een „perfecte storm”, versterken, zo groot is de twijfel bij de EU-top over de uitvoerbaarheid van het eigen beleid.
EU-maatregelen voor het aanpakken van het kernprobleem, de asielstroom, blijken een wassen neus. Het Europees Agentschap voor het beheer van de buitengrenzen, Frontex, heeft de laatste jaren geen enkele boot met opvarenden teruggestuurd naar Turkije of Libië, ook al is het vertrekpunt veilig. De zogenaamde grensbewakers maken het migranten juist makkelijker, door hulp bij registratie.
Ieder conflict begint met een incident. Onderschat de massaliteit van een mogelijke strijd niet
4. Een incident
Ieder conflict begint met een incident. Bij de Arabische lente was dat de zelfmoord door verbranding van de Tunesische marktkoopman Mohammed Bouazizi op 17 december 2010. De latente onvrede over corrupt bestuur en miskenning sloeg vervolgens als een steekvlam over naar zo’n tien andere landen in Noord-Afrika en het Midden-Oosten.
5. Gunstige weersomstandigheden
De Europese geschiedenis leert dat opstanden vooral beginnen wanneer de weersomstandigheden dat toelaten. Zelf schat ik mei 2016. Bovendien stijgt in het voorjaar de stroom migranten vanuit Turkije en Noord-Afrika opnieuw tot grote hoogte, de wind gaat liggen en het zeewater warmt op, wat een succesvolle boottocht verzekert. Reken tegen die tijd op ruim tienduizend personen per dag, tegen ongeveer vierduizend nu, die in Griekenland en Italië aan land komen. Die zullen ergens heen moeten. Uit angst voor een stuwmeer aan migranten controleert Zweden en Denemarken de grenzen. Terwijl Duitsland eigenlijk jaarlijks niet meer dan 200.000 vluchtelingen ordentelijk kan opvangen, volgens Horst Seehofer, minister-president van de Duitse deelstaat Beieren. Hongarije heeft al een fysieke barricade opgeworpen in de vorm van een hek. De kans is daarom reëel dat de eerste grote conflicten tussen plaatselijke autochtonen en opeengestapelde nieuwkomers uitbreken op de Balkan en in Griekenland. De Duitse bondskanselier Angela Merkel waarschuwde vorig jaar november in Darmstadt al voor „militaire conflicten” in die regio.
De strijd in het Midden-Oosten en Noord-Afrika richtte zich in eerste instantie tegen de dictatoriale machthebbers en ontspoorde vervolgens in gevechten tussen sjiieten en soennieten en radicale strijdgroepen onderling. Door gebrek aan sterk leiderschap zal de kladderadatsch in Europa vooral een confrontatie zijn tussen voorstanders en tegenstanders van een ruimhartig asielbeleid, tussen islamieten en christenen, joden, seculieren en tussen zwart en wit. Leger en politie staan in het midden.
Onderschat de massaliteit van een mogelijke strijd niet. Verhalen over grootschalige verkrachtingen of een terroristische aanslag kunnen de stoppen ieder moment laten doorslaan. Naast reguliere asielzoekers, die kans maken op een verblijfsstatus, zoals Syriërs, groeit ondertussen de stoet van honderdduizenden uitgeprocedeerde asielzoekers. Frustratie – wegens de afwijzing – en een gerucht over een koranverbranding vormen ook aan die kant een explosief mengsel.
De belangrijkste overeenkomst tussen de Arabische Lente en de Europese Lente – ongeacht uiteindelijk resultaat – blijft de les dat iedere rebellie ontstaat door gebrek aan kordaat, eerlijk leiderschap en het veronachtzamen van de eigen bevolking.
Wat versta je onder een revolutie? Een omverwerping van de zittende macht? In een democratie is zoiets overbodig. Het volk krijgt iedere 4 jaar de kans om de zittende macht omver te werpen. Dat is de volmaakte katarsis om revolutie te voorkomen. Ook maakt dit een revolutie niet legitiem.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:19 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Wat denken jullie? Hebben we maar één incident nodig en dan breekt de Europese Lente uit?
Ik zie wel dat mensen over geweld praten; ik zie dat het politieke leiderschap compleet faalt c.q. contact heeft verloren met de bevolking (althans een groot gedeelte daarvan); ik zie verder dat alles gewoon doorgaat op de ingeslagen weg van Merkel op 6 september 2015.
Ik voorspel wel tamelijk grote beroering als er nog iets gebeurt in de sfeer van een grote terroristische aanslag iig. In alle EU-landen.
En vlak daarin ook niet de economische onvrede uit trouwens, want dat is een stapelingseffect.
De pleuris zou kunnen uitbreken.
Maar een revolutie?
quote:
Yup, die hysterische mensen maken het erger dan het is. Het leven is hier veel te goed, geen gek in NL die dit wilt.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:26 schreef Gutmensch het volgende:
Er gaat helemaal niets gebeuren. We hebben het veel te goed.
Dit, meestal zijn het de untermenschen met de grootste bek, want het stond op Facebook.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:26 schreef Gutmensch het volgende:
Er gaat helemaal niets gebeuren. We hebben het veel te goed.
Dit.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:26 schreef Gutmensch het volgende:
Er gaat helemaal niets gebeuren. We hebben het veel te goed.
"een groot deel", kan je dat ook wat nader specificeren? Volgens mij is dit namelijk niet veel meer dan wensdenken eigenlijk...quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:32 schreef LXIV het volgende:
Ik verwacht wel mogelijk grootschalige rellen als er een grote aanslag komt. Een groot deel van de bevolking is wel steeds geweldsbereider.
Ik heb er geen onderzoek naar gedaan, maar als ik gewoon in de social media een beetje naar de comments kijk (Telegraaf, GS, Nu.nl etc), dan denk ik zeker 5%. Als 1/10 onder bepaalde omstandigheden daar nu werkelijk tot overgaat hebben we wel een groot probleem.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:49 schreef 99.999 het volgende:
[..]
"een groot deel", kan je dat ook wat nader specificeren? Volgens mij is dit namelijk niet veel meer dan wensdenken eigenlijk...
Er zijn zoveel aanslagen gepleegd in Europa de afgelopen twintig jaar. Wanneer precies resulteerde dat in grootschalige rellen? Aanslagen hebben dat effect zelden.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:32 schreef LXIV het volgende:
[..]
Wat versta je onder een revolutie? Een omverwerping van de zittende macht? In een democratie is zoiets overbodig. Het volk krijgt iedere 4 jaar de kans om de zittende macht omver te werpen. Dat is de volmaakte katarsis om revolutie te voorkomen. Ook maakt dit een revolutie niet legitiem.
Ik verwacht wel mogelijk grootschalige rellen als er een grote aanslag komt. Een groot deel van de bevolking is wel steeds geweldsbereider. Ook ervaren veel mensen een existentiele angst om als volk 'vervangen' te worden. Maar zolang het economisch redelijk blijft gaan zullen mensen niet hun welvaart op het spel zetten voor iets onzekers.
In de praktijk gaat het bij dergelijke reacties om 90-95% toetsenbordhelden. Van die potentiele relschoppers van je blijft dus nog 5-10% over. Paar honderd man die willen rellen en als alles meezit een paar duizend. Je wensdenken schat de extreemrechtse populatie gewoon te hoog in. De stap tot geweld gebruiken is best groot in de praktijk.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:51 schreef LXIV het volgende:
[..]
Ik heb er geen onderzoek naar gedaan, maar als ik gewoon in de social media een beetje naar de comments kijk (Telegraaf, GS, Nu.nl etc), dan denk ik zeker 5%. Als 1/10 onder bepaalde omstandigheden daar nu werkelijk tot overgaat hebben we wel een groot probleem.
Het is niet mijn OP. Ik heb slechts een tweede deel geopend.quote:
Wat ik al schreef in het vorige deel: na 9/11 hielden de meeste Amerikanen het hoofd koel, in die zin dat de moslimpopulatie niet massaal werd belaagd en uit het land werd verdreven. Ik zie niet in waarom Europa heel anders zou reageren.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:51 schreef Heilwasser het volgende:
[..]
Er zijn zoveel aanslagen gepleegd in Europa de afgelopen twintig jaar. Wanneer precies resulteerde dat in grootschalige rellen? Aanslagen hebben dat effect zelden.
Daar denken ze in geradicaliseerde achterstandswijken anders over.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 09:26 schreef Gutmensch het volgende:
Er gaat helemaal niets gebeuren. We hebben het veel te goed.
het is zelfs de OP die hij zelf het vorige deel gebruiktequote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:00 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Het is niet mijn OP. Ik heb slechts een tweede deel geopend.
Denkt men daar echt serieus aan een gewapende revolutie? Heb je daar concrete aanwijzingen voor?quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:02 schreef Elzies het volgende:
[..]
Daar denken ze in geradicaliseerde achterstandswijken anders over.
Grote inkomensverschillen liggen juist aan de basis van een verdere polarisatie.
Die stap is ook groot. Maar 0,5% vind ik een realistisch aantal. Wilders roept al op tot verzet en opstand. Toch krijgt hij meer dan 40 zetels in de peiling. Dat is meer dan 25% van de bevolking die dit dus blijkbaar vind kunnen. Als van die 25% 1 op de 50 ook bereid is zelf iets te ondernemen zit je al op 0,5%quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:00 schreef 99.999 het volgende:
[..]
In de praktijk gaat het bij dergelijke reacties om 90-95% toetsenbordhelden. Van die potentiele relschoppers van je blijft dus nog 5-10% over. Paar honderd man die willen rellen en als alles meezit een paar duizend. Je wensdenken schat de extreemrechtse populatie gewoon te hoog in. De stap tot geweld gebruiken is best groot in de praktijk.
De onderklasse is nog nooit zo klein geweest.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:02 schreef Elzies het volgende:
[..]
Daar denken ze in geradicaliseerde achterstandswijken anders over.
Totdat de eerste poging tot dom geweld in de kiem wordt gesmoord, dan druipt men na de eerste lynchpartij weer rap af. Je overschat de actiebereidheid van de Nederlander nogal. Je gewenste aanhang voor dat soort mallotigheid is gewoon niet in lijn met de werkelijkheid.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:03 schreef LXIV het volgende:
[..]
Die stap is ook groot. Maar 0,5% vind ik een realistisch aantal. Wilders roept al op tot verzet en opstand. Toch krijgt hij meer dan 40 zetels in de peiling. Dat is meer dan 25% van de bevolking die dit dus blijkbaar vind kunnen. Als van die 25% 1 op de 50 ook bereid is zelf iets te ondernemen zit je al op 0,5%
Er zijn zoals aangegeven al zoveel grote aanslagen geweest in Europa. Tot nu toe zorgen die eerder voor verbroedering dan voor een nieuwe kristallnacht.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:04 schreef LXIV het volgende:
En bovendien hebben we het dan niet over de situatie nu, maar de situatie vlak na een grote aanslag.
quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:02 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Wat ik al schreef in het vorige deel: na 9/11 hielden de meeste Amerikanen het hoofd koel, in die zin dat de moslimpopulatie niet massaal werd belaagd en uit het land werd verdreven. Ik zie niet in waarom Europa heel anders zou reageren.
Het grote verschil is dat er in Europa op voorhand al een voedingsbodem aanwezig is (integratieproblematiek), dat er sinds 911 heel veel is voorgevallen (stemming verder gezet), dat de Amerikaanse bevolking zich niet existentieel bedreigd voelde in eigen land door de islam, dat er op dat moment geen vluchtelingencrisis speelde, dat op dat moment daar geen discussie was over extremisering van islamieten (Charlie Hebdo, die Deense cartoonist, etc), niemand had nog van IS gehoord en hun executiefilmpjes gezien. De situatie is toch nu in Europa wel anders.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:02 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
Wat ik al schreef in het vorige deel: na 9/11 hielden de meeste Amerikanen het hoofd koel, in die zin dat de moslimpopulatie niet massaal werd belaagd en uit het land werd verdreven. Ik zie niet in waarom Europa heel anders zou reageren.
De reacties na Keulen vielen juist enorm mee. Er was woede en er vonden meerdere (gewelds)incidenten plaats, maar al met al werd de angel er snel uitgehaald. Ik denk dan ook dat het gros van de Europeanen het hoofd koel houdt. Zelfs als er knokploegjes worden geformeerd, zal dat niet leiden tot een revolutie. Het is weliswaar verontrustend en het zorgt voor sociale onrust, maar het leidt niet tot een nieuwe realiteit.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:09 schreef LXIV het volgende:
[..]
[..]
Het grote verschil is dat er in Europa op voorhand al een voedingsbodem aanwezig is (integratieproblematiek), dat er sinds 911 heel veel is voorgevallen (stemming verder gezet), dat de Amerikaanse bevolking zich niet existentieel bedreigd voelde in eigen land door de islam, dat er op dat moment geen vluchtelingencrisis speelde, dat op dat moment daar geen discussie was over extremisering van islamieten (Charlie Hebdo, die Deense cartoonist, etc), niemand had nog van IS gehoord en hun executiefilmpjes gezien. De situatie is toch nu in Europa wel anders.
Als er nu een aanslag zou komen vanuit Hindoeistische hoek dan komt er ook geen reactie, omdat die aanslag geen raakvlak heeft met de omliggende problemen. Na de ramp met de MH-17 was de reactie ook heel lauw.
De reactie op de aanrandingen in Keulen was wel heftig. Die had raakvlak met het benoemde.
Ik heb ook vanaf het begin in dit topic gezegd dat een revolutie mij onwaarschijnlijk en niet-legitiem lijkt. Ik zie wel de mogelijk tot het ontstaan van sociale onrust. Dus eigenlijk zeggen we hier hetzelfde hoor.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:12 schreef KoosVogels het volgende:
[..]
De reacties na Keulen vielen juist enorm mee. Er was woede en er vonden meerdere (gewelds)incidenten plaats, maar al met al werd de angel er snel uitgehaald. Ik denk dan ook dat het gros van de Europeanen het hoofd koel houdt. Zelfs als er knokploegjes worden geformeerd, zal dat niet leiden tot een revolutie. Het is weliswaar verontrustend en het zorgt voor sociale onrust, maar het leidt niet tot een nieuwe realiteit.
Godzijdank overigens, want ik heb helemaal geen zin in een revolutie.
Die sociale onrust is er al, zie de diverse uit de hand gelopen AZC-bijeenkomsten.quote:Op dinsdag 2 februari 2016 10:17 schreef LXIV het volgende:
[..]
Ik heb ook vanaf het begin in dit topic gezegd dat een revolutie mij onwaarschijnlijk en niet-legitiem lijkt. Ik zie wel de mogelijk tot het ontstaan van sociale onrust. Dus eigenlijk zeggen we hier hetzelfde hoor.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |