Ik ben wel benieuwd wat de meningen op FOK zijn over dit mogelijke verdrag waarover men aan het onderhandelen is.quote:Europese filmmakers vrezen EU-VS vrijhandelsverdrag
In Brussel wordt druk onderhandeld over een Amerikaans-Europees handelsverdrag. EU-commissaris Androulla Vassilou beloofde zich hard te maken voor een uitzonderingspositie voor cultureel beleid, film en televisie in het bijzonder. Maar commissarissen Karel de Gucht (handel) en Michel Barnier (interne handel) geven geen sjoege. De Federatie voor Europese Filmregisseurs (FERA) vreest voor de sectorale stimuleringsmaatregelen.
Screen Daily zat er meteen bovenop en rapporteerde over Vassilou's uitspraken. 'En aangezien FERA gevestigd is in Brussel volgen wij de zaak op de voet', stelt FERA-directeur Elisabeth Sjaastad, die op het punt staat brieven te versturen aan EU-president Barroso en commissarissen De Gucht en Barnier. 'Wij vragen om een onderhoud. Bovendien hebben we al onze nationale dochterorganisaties, zoals de Dutch Directors Guild, gevraagd om ons persbericht rond te sturen en onze acties te steunen.'
Er staat veel op het spel bij deze onderhandelingen. Het Trans-Atlantic trade and Investment Partnership, zoals de inzet van de gesprekken officieel heet, is het grootste bilaterale handelsverdrag ooit. Het zou de EU-economie met een half procent (119 miljard euro) doen groeien en 1,3 miljoen banen opleveren aan deze kant van de oceaan.
De Amerikanen hebben echter geen trek in uitzonderingen voor specifieke sectoren. Stimuleringsmaatregelen als tax shelters, cash rebate en tax rebate, waarvan er in Europa zo'n tweehonderd van toepassing zijn op de filmindustrie, zijn hun een doorn in het oog. Nederland kent dit soort fiscale voordelen niet (meer), maar ze waren wel de inzet van de onlangs gehouden nationale filmtop.
Vassilou — en met haar FERA — wijst op de UNESCO Conventie Diversiteit van Culturele Expressie uit 2005. Die is door de EU als wettelijke internationale overeenkomst aanvaard en stelt EU-lidstaten in staat om culturele goederen en diensten buiten handelsverdragen te houden. Dat biedt echter nog geen juridisch houvast, zoals Sjaastad erkent. 'Maar we wijzen wel op het Verdrag van Lissabon (2007), waarin gesteld wordt dat de EU de plicht heeft culturele diversiteit te beschermen.'
Met het aanhalen van het Verdrag van Lissabon, refereren de noodklokluiders aan het subsidiariteitsbeginsel dat van toepassing is op cultuurpolitiek in Europa. Dat principe houdt in dat het hogere EU-orgaan niet iets moet doen wat door lagere, nationale overheden kan worden afgehandeld. Stimuleringsmaatregelen voor de filmindustrie zijn dus een nationale aangelegenheid en zouden buiten EU-verdragen gehouden moeten worden.
Hoewel Frankrijk een rem op de onderhandelingen heeft gezet, is het doel om de 27 Europese handelsministers voor 14 juni op een lijn te krijgen. Dan beginnen de onderhandelingen met de VS en moet er een mandaat liggen. 'We hebben dus maar een maand om de commissieleden te overtuigen', stelt Sjaastad. 'Er wordt ook al actie ondernomen op nationaal niveau en we zijn in contact met Amerikaanse collega's om onze zorgen kenbaar te maken.'
Oh absoluut, maar dat is ruimschoots bekend. Het gaat er vooral om dat dit verdrag winstmaximalisatie als doel van bedrijven institutionaliseert. Ook dus ten koste van de soevereiniteit van een staat. Hyperkapitalisme..quote:Op vrijdag 19 juni 2015 02:43 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Het is vooral heel erg gevaarlijk. Consumentenbescherming, milieubescherming, gezondheidsbescherming, arbeidsvoorwaardenbescherming en al die andere essentiële zaken komen zwaar onder druk te staan bij een dergelijk tribunaal. We moeten er alles aan doen dat TTIP niet doorgaat. De gewone mensen hebben geen belang bij TTIP, enkel een paar bedrijven zoals Unilever en Philips hebben er belang bij.
Zijn onze politici corrupt of slechts onnozel en hevig bewerkt door de lobby?quote:Op vrijdag 19 juni 2015 11:52 schreef keste010 het volgende:
[..]
Oh absoluut, maar dat is ruimschoots bekend. Het gaat er vooral om dat dit verdrag winstmaximalisatie als doel van bedrijven institutionaliseert. Ook dus ten koste van de soevereiniteit van een staat. Hyperkapitalisme..
Ik waardeer je stemadvies hoor, maar individuen die tegen vrijhandel zijn zouden sowieso al op die partijen stemmen natuurlijk.quote:Op vrijdag 19 juni 2015 16:38 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Zijn onze politici corrupt of slechts onnozel en hevig bewerkt door de lobby?
CDA: Voorstander van onderhandelingen, beschermingsniveau waarborgen.
PVV: Nederland moet uit de EU stappen en zelf handelsverdragen sluiten.
PvdA: Vol inzetten op groei economie en creëren van werk via handelsverdragen.
VVD: Vaart maken met handelsakkoord EU-VS.
D66: Wegnemen handelsbarrières geeft economie snel een stimulans.
GroenLinks: Onderhandelingen bevriezen vanwege NSA-onthullingen.
SP: Handelsverdrag gaat ten koste van sociale rechten en publieke voorzieningen.
ChristenUnie-SGP: Blijvend vitaal houden van trans-Atlantische verhoudingen.
Artikel 50: Europese Unie moet handelsbelemmeringen wegnemen.
Piratenpartij: Afgewezen ACTA-verdrag komt via achterdeur naar binnen.
50 Plus: Handelsverdrag toetsen op consumentenbescherming.
Partij voor de Dieren: Vrijhandelsakkoorden ondermijnen democratie.
Slechts 4 partijen zijn tegen dit verdrag: de SP, de PvdD, de PVV en de Piratenpartij. Daarnaast is 1 partij, Groenlinks, is zo verstandig om pas op de plaats te maken totdat is uitgezocht of dat de USA onze politici heeft afgeluisterd in het kader van de onderhandelingspositie dit verdrag.
De strijd tegen ACTA had het volk gewonnen, dan proberen ze het nog een keer met de TTIP, als we die afwijzen dan proberen ze het met weer een iets andere verpakking.![]()
De PvdA, de VVD, het CDA en de D66 zijn een voorstander van dit verdrag, houd dit heel erg goed in je achterhoofd bij de volgende verkiezingen! Stem niet op een van deze partijen als je tegen dit verdrag bent, stem op de SP, de PvdD, de PVV, de Piratenpartij of Groenlinks. Van die laatste partij vrees ik dat de rechtervleugel/liberale vleugel mogelijk wel een voorstander is van het vedrag, die heeft namelijk veel gemeenschappelijk met de D66-politici.
Neem als rechtse kiezer maar wat voorstellen zoals de kopvoddentax voor lief, dat is minder erg voor ons dan de TTIP.
Dat heeft niets met voor of tegen vrijhandel zijn te maken. Dit verdrag is geen vrijhandelsverdrag, die vrijhandel is slechts een aspectje van dit verdrag. Denk aan de private tribunalen die ze willen gaan oprichten en het feit dat ze overheden op deze manier willen verbieden om de consumenten en burgers te beschermen tegen slechte producten.quote:Op vrijdag 26 juni 2015 00:02 schreef De_Kaas- het volgende:
[..]
Ik waardeer je stemadvies hoor, maar individuen die tegen vrijhandel zijn zouden sowieso al op die partijen stemmen natuurlijk.
Een lange strip, die ga ik binnenkort eens helemaal lezen, voor nu heb ik alleen het eerste stukje van de eerste strip gelezen, dat smaakte naar meer.quote:Op donderdag 25 juni 2015 22:57 schreef Klopkoek het volgende:
http://economixcomix.com/home/tpp/
Goede strip.
En deze is ook wel aardig.
http://economixcomix.com/home/social-security/
(er zijn overeenkomsten met de Nederlandse situatie)
Dat moet allemaal nog maar blijken, het is niet alsof alle voorstanders van een handelsverdrag direct niet kritisch op de inhoud zijn.quote:Op vrijdag 26 juni 2015 00:08 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Dat heeft niets met voor of tegen vrijhandel zijn te maken. Dit verdrag is geen vrijhandelsverdrag, die vrijhandel is slechts een aspectje van dit verdrag. Denk aan de private tribunalen die ze willen gaan oprichten en het feit dat ze overheden op deze manier willen verbieden om de consumenten en burgers te beschermen tegen slechte producten.
Wat moet nog blijken? Dat ze een privaat tribunaal willen oprichten wat samenlevingen boetes kan geven bij een schijn van het vermijden van concurrentie, ook al is het consumentenbescherming, is een feit, dit is ook al erkend door mensen die erbij betrokken waren. Ze hebben immers onder dwang van de pers het zwijgverbod opgeheven over datgeen wat er in het conceptakkoord stond wat is ingetrokken. Over de huidige onderhandelingen mogen ze helaas weer niets zeggen.quote:Op vrijdag 26 juni 2015 00:16 schreef De_Kaas- het volgende:
[..]
Dat moet allemaal nog maar blijken, het is niet alsof alle voorstanders van een handelsverdrag direct niet kritisch op de inhoud zijn.
Tis een begin wat Nederland afgeeft tegen TTIP te zijn. Er zullen meer provincies volgenquote:Op vrijdag 26 juni 2015 17:24 schreef Reya het volgende:
De Amerikanen zullen het nu wel opgeven, wetende dat ze de provincie Friesland tegenover zich vinden.
Waar rook is...quote:Foodwatch noemt voorlichting overheid rond TTIP misleidend
De Nederlandse overheid en minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking lichten Nederlanders stelselmatig verkeerd voor over de gevolgen van het omstreden vrijhandelsakkoord TTIP.
Dat stelt voedselwaakhond Foodwatch maandag.
"Zo worden cijfers selectief uit rapporten gehaald om een te positief beeld te schetsen, en de nadelige effecten van het vrijhandelsverdrag worden veelal genegeerd. Foodwatch vindt het schandalig dat de overheid haar burgers zo eenzijdig informeert over een onderwerp waarover heel veel mensen zich zorgen maken", aldus de organisatie.
Het gaat om het zogeheten Transatlantic Trade & Investment Partnership (TTIP), ofwel het trans-Atlantisch handels- en investeringsverdrag, dat moet zorgen voor een goedkoper en eenvoudiger handel.
Kritiek
De voornaamste kritiek tegen TTIP is dat door het openstellen van de handel, de democratie en autonomie van landen ondermijnd gaat worden. Bovendien vrezen tegenstanders dat Europese regels voor voedsel en veiligheid op de helling gaan.
Foodwatch heeft in een open brief aan Ploumen "de vijf grootste misleidingen" van de overheid rond TTIP op een rij gezet. Onder meer worden de risico's voor de democratie en voor de beleidsvrijheid van nationale bewindslieden op het gebied van volksgezondheid, milieu, en consumentenrechten stelselmatig onderbelicht.
Zo'n 390 maatschappelijke organisaties in Europa hebben inmiddels meer dan twee miljoen handtekeningen verzameld tegen TTIP.
Zou toch aardig zijn als ze die 5 grootste misleidingen ook ergens noemen / uitleggen ...quote:Op maandag 29 juni 2015 08:26 schreef Red_85 het volgende:
Even een copy paste van nu:
http://www.nu.nl/politiek(...)ttip-misleidend.html
[..]
Waar rook is...
Het geeft de hoop dat dit sentiment breder in de politiek aan het ontstaan is nu onze politici langzaam maar zeker via de pers een beetje vernemen wat het plan precies inhoudt. Ze wisten het nog niet, nu komen ze het een beetje te weten en zie je dat ze in 1 provincie al een tegenstander zijn van het verdrag. Misschien ook in de andere provincies?quote:Op vrijdag 26 juni 2015 17:24 schreef Reya het volgende:
De Amerikanen zullen het nu wel opgeven, wetende dat ze de provincie Friesland tegenover zich vinden.
Het is een feit dat de economie er niet noemenswaardig op vooruit zou gaan indien we die TTIP zouden ondertekenen, dat stellen zelfs de lobbyisten van de TTIP. Het is ook duidelijk dat een klimaat zou worden gecreëerd waarmee het een reëel risico is dat we producten die niet aan onze veiligheidsregels voldoen zouden moeten toelaten, want elke veiligheidsregel die je post-TTIP neemt kan al snel worden uitgelegd als een concurrentievervalsende maatregel, ook als het gewoon is om de consumenten te beschermen tegen voedsel wat te veel gif bevat, het niet willens en wetens genetisch gemodificeerde gewassen nuttigen (je mag ervoor kiezen, je moet er ook voor kunnen kiezen om dat niet te doen) etc.quote:Op maandag 29 juni 2015 09:22 schreef probeer het volgende:
[..]
Zou toch aardig zijn als ze die 5 grootste misleidingen ook ergens noemen / uitleggen ...
Hoeveel banen moest dit ook alweer creëren? 50.000 volgens de politici? Ofwel, in de praktijk 25.000?quote:Op maandag 29 juni 2015 15:39 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Het is een feit dat de economie er niet noemenswaardig op vooruit zou gaan indien we die TTIP zouden ondertekenen, dat stellen zelfs de lobbyisten van de TTIP. Het is ook duidelijk dat een klimaat zou worden gecreëerd waarmee het een reëel risico is dat we producten die niet aan onze veiligheidsregels voldoen zouden moeten toelaten, want elke veiligheidsregel die je post-TTIP neemt kan al snel worden uitgelegd als een concurrentievervalsende maatregel, ook als het gewoon is om de consumenten te beschermen tegen voedsel wat te veel gif bevat, het niet willens en wetens genetisch gemodificeerde gewassen nuttigen (je mag ervoor kiezen, je moet er ook voor kunnen kiezen om dat niet te doen) etc.
Waar rook is is vuur? Nee, je ziet het vuur zelf al!
Bottomline: we gaan er economisch gezien niet noemenswaardig op vooruit met de TTIP terwijl we veel vrijheden en autonomie bij het grof vuil gooien. Geen rationeel mens kan hier een voorstander van zijn, tenzij die onder de plak van zo'n bedrijf zit wat wel beter wordt van die TTIP. Follow the money.
De meer objectieve prognoses wijzen er op dat we banen zullen verliezen indien TTIP wordt goedgekeurd, hiervoor wordt verwezen naar de NAFTA. Logisch ook: deze verdragen dienen om enkele hele grote bedrijven te steunen, een vorm van geglobaliseerde crony-kapitalisme zou ik het noemen. Die hele grote bedrijven zijn er juist heel erg goed in om met relatief weinig arbeid en relatief veel kapitaal (verhoudingsgewijs) nog meer kapitaal te vergaren, maar dit ten koste van kleinere bedrijven die arbeidsintensiever zijn.quote:Op maandag 29 juni 2015 16:27 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Hoeveel banen moest dit ook alweer creëren? 50.000 volgens de politici? Ofwel, in de praktijk 25.000?
Correct!quote:We drijven toch nu al goede handel met de VS? Om die handel uit te breiden, kunnen we toch ook gewoon zaken doen? Of hier en daar de regelgeving versoepelen zonder het gelul van TTIP, extra rechtbanken en gezondheidsrisico's?
Heb inderdaad al redelijk wat gevolgd, gezien en gelezen.quote:Op maandag 29 juni 2015 16:30 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
De meer objectieve prognoses wijzen er op dat we banen zullen verliezen indien TTIP wordt goedgekeurd, hiervoor wordt verwezen naar de NAFTA. Logisch ook: deze verdragen dienen om enkele hele grote bedrijven te steunen, een vorm van geglobaliseerde crony-kapitalisme zou ik het noemen. Die hele grote bedrijven zijn er juist heel erg goed in om met relatief weinig arbeid en relatief veel kapitaal (verhoudingsgewijs) nog meer kapitaal te vergaren, maar dit ten koste van kleinere bedrijven die arbeidsintensiever zijn.
[..]
Correct!
Je kan in de Engelse taal op Youtube veel goede filmpjes vinden over de TTIP, de Americanen en Canadezen hebben hier al wat ervaring mee (NAFTA) dus die hebben voor ons in Jip- en Janneketaal (maar dan uitgebreid) geduid wat we mogen verwachten.
Lees deze comic!quote:Op maandag 29 juni 2015 16:35 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Heb inderdaad al redelijk wat gevolgd, gezien en gelezen.
Politici die alleen voordelen beschrijven, lobbyisten met mooie praatjes, grote bedrijven met dollartekens in de ogen en de werkende middenklasse en consument met het nakijken.
Zag m inderdaad. Als ik even wat meer tijd hebquote:Op maandag 29 juni 2015 16:35 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Lees deze comic!
http://economixcomix.com/home/tpp/
Uiteraard. Maak er een keer tijd voor, het is zeer de moeite waard. Ze leggen prima uit wat de TTIP is, wat we mogen verwachten, hoe het komt dat dit er door wordt geloodst etc. en je zal waarschijnlijk ook nog wat kunnen lachen terwijl je het leest.quote:Op maandag 29 juni 2015 16:36 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Zag m inderdaad. Als ik even wat meer tijd heb
EU-commissaris De Gucht geeft een voorbeeld van falend publiek debat. Het niveau van argumentatie is te laag (een niveau waarmee je niet overgaat in HAVO 4).quote:Op zaterdag 4 juli 2015 13:28 schreef Tomatenboer het volgende:
Ik blijf dit interview met voormalig EU-commissaris De Gucht de enige juiste vinden. Meer is niet nodig en onderstaand interview vat het allemaal samen:
Voormalig EU-commissaris De Gucht valt in dat interview hopeloos door de mand.
Wat ik vooral ontluisterend vind is dat zo'n prominent binnen de EU, want dat was De gucht, zo kinderlijk eenvoudig door de mand valt met z'n standaard neoliberale riedeltje van "meer groei, meer banen, bla bla bla" zodra hij een keer een journalist treft die niet alles voor zoete koek slikt maar wel kritische vragen stelt.quote:Op zaterdag 4 juli 2015 14:25 schreef deelnemer het volgende:
[..]
EU-commissaris De Gucht geeft een voorbeeld van falend publiek debat. Het niveau van argumentatie is te laag (een niveau waarmee je niet overgaat in HAVO 4).
U moet niet zulke rare vragen stellen.
Wat u vindt doet er niet toe.
Ik geef u voldoende reden als ik stel dat ik het een goed idee vind.
Omdat ik het zeg.
Het is inderdaad een veelzeggend interview. In dit geval is meer beter: als mensen uit veel verschillende bronnen hetzelfde geluid horen dan gaan ze toch wat sneller geloven dat het waar is wat die bronnen beweren.quote:Op zaterdag 4 juli 2015 13:28 schreef Tomatenboer het volgende:
Ik blijf dit interview met voormalig EU-commissaris De Gucht de enige juiste vinden. Meer is niet nodig en onderstaand interview vat het allemaal samen:
Voormalig EU-commissaris De Gucht valt in dat interview hopeloos door de mand.
Punt is dat veel andere filmpjes vaak neigen naar complottheorieën, alu-hoedjes geneuzel, en andere marginalen wat betreft opinievorming.quote:Op zaterdag 4 juli 2015 17:46 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Het is inderdaad een veelzeggend interview. In dit geval is meer beter: als mensen uit veel verschillende bronnen hetzelfde geluid horen dan gaan ze toch wat sneller geloven dat het waar is wat die bronnen beweren.
Wat je m.i. vooral ziet is een extreem arrogante en betwetere politicus die zich beledigd voelt omdat hij die kritische vragen ziet als een aanval op de religie (de EU moet zo snel mogelijk zo groot mogelijk worden) die hij aanhangt. Hij is van de generatie politici die is opgegroeid met de gedachte dat langetermijnvrede in Europa enkel mogelijk is met een politieke eenwording, die politieke eenwording moet voor hen koste wat het kost worden geforceerd, ook al is het totaal onrealistisch gezien de enormen verschillen in taal (ja, dat zorgt er mede voor dat Duitsers wel arme delen van Duitsland willen onderhouden maar niet het arme Griekenland), cultuur, economie...quote:Op zaterdag 4 juli 2015 14:25 schreef deelnemer het volgende:
[..]
EU-commissaris De Gucht geeft een voorbeeld van falend publiek debat. Het niveau van argumentatie is te laag (een niveau waarmee je niet overgaat in HAVO 4).
U moet niet zulke rare vragen stellen.
Wat u vindt doet er niet toe.
Ik geef u voldoende reden als ik stel dat ik het een goed idee vind.
Omdat ik het zeg.
Deze niet:quote:Op zaterdag 4 juli 2015 17:49 schreef Tomatenboer het volgende:
[..]
Punt is dat veel andere filmpjes vaak neigen naar complottheorieën, alu-hoedjes geneuzel, en andere marginalen wat betreft opinievorming.
Dat is waar. Al zou ik spreken van 'prominenten'.quote:Als je voorstanders om de oren slaat met opinies van prominenten of van mensen uit hun eigen kamp winnen de argumenten, naar mijn mening, aan overtuiging omdat je de 'EU fanboys' dan in ieder geval al tenminste één argument uit handen slaat (en dat is vaak het argument dat ze de boodschapper niet serieus nemen).
Klopt.quote:Op zaterdag 4 juli 2015 17:44 schreef Tomatenboer het volgende:
[..]
Wat ik vooral ontluisterend vind is dat zo'n prominent binnen de EU, want dat was De gucht, zo kinderlijk eenvoudig door de mand valt met z'n standaard neoliberale riedeltje van "meer groei, meer banen, bla bla bla" zodra hij een keer een journalist treft die niet alles voor zoete koek slikt maar wel kritische vragen stelt.
quote:Anja Hazekamp
Europarlementariër PvdD
08 juli 2015
Machtsmisbruik bij TTIP-stemming
Democratie nu al onder druk door TTIP
Zelfs nu het omstreden handelsverdrag met de Verenigde Staten (TTIP) nog niet van kracht is, heeft het Europa al minder democratisch gemaakt. Het Europees Parlement stemde woensdag over de TTIP-onderhandelingen die de Europese Commissie momenteel voert met de VS. Parlementsvoorzitter Martin Schulz misbruikte daarbij zijn bevoegdheden om de TTIP-stemming in de door hem gewenste richting te sturen.
Al tijdens de stemming over de TTIP-onderhandelingen wordt de democratie op deze manier ondermijnd. Meer dan honderd Europarlementsleden dienden voorstellen in om de zogenaamde ISDS-clausule uit het handelsverdrag te schrappen. Maar parlementsvoorzitter Martin Schulz manipuleerde de stemming dusdanig dat niet over de voorstellen gestemd kon worden.
De ISDS-clausule is een belangrijk pijnpunt van het vrijhandelsverdrag TTIP. De clausule stelt multinationals in staat om overheden buiten de reguliere rechtspraak om aan te klagen. Bijvoorbeeld als overheden milieuwetgeving, sociale wetgeving of dierenwelzijnswetgeving willen invoeren die kan leiden tot minder winst voor bedrijven. Het Europees Parlement stemde woensdag in met een vorm van de ISDS-clausule.
Voor een groot deel is dat te wijten aan de voorzitter van het Europees Parlement, Martin Schulz. Hij wil persé dat de ISDS-clausule overeind blijft en dat TTIP tot stand komt. Hij misbruikte zijn macht meerdere malen tijdens de TTIP-stemming, die juist bedoeld was om democratische richting te geven aan de onderhandelingen tussen de (ongekozen) Europese Commissie en de VS. Zo stelde Schulz in juni de stemming over TTIP uit, toen een meerderheid in het Europees Parlement dreigde te ontstaan tegen ISDS.
Woensdag zorgde hij er met procedurele trucs voor dat niet gestemd kon worden over het verwerpen van ISDS. Daarbij felle protesten uit het parlement negerend.
Het Europees Parlement wordt geacht ja te knikken. De gang van zaken rondom de stemmingen en onderhandelingen over TTIP zijn een voorbode van de democratische uitholling die ons te wachten staat als TTIP doorgaat.
Ook op andere gebieden is de invloed van TTIP nu al zichtbaar. Zo verdween in maart een Europees plan om 31 gevaarlijke, hormoonverstorende soorten landbouwgif te verbieden in de ijskast. En al jaren wordt een verbod op kloonvlees tegen gehouden, terwijl meer dan 70 procent van de burgers aangeeft vlees van kloondieren niet te willen.
Zowel de landbouwgif- als de kloonvleeskwestie zijn voorbeelden van zaken die hier omstreden zijn, maar waar in de VS geld mee wordt verdiend. Het niet optreden tegen deze zaken kan onmogelijk los worden gezien van de TTIP-onderhandelingen. Europa laat daarmee de oren hangen naar grote Amerikaanse bedrijven, nog voordat TTIP ook maar door één democratisch orgaan definitief is goedgekeurd.
http://www.joop.nl/opinie(...)k_bij_ttip_stemming/
Dat Schulz democratie lastig vindt en een hekel heeft aan transparantie was al lang bekend.quote:Op donderdag 9 juli 2015 07:42 schreef Bondsrepubliek het volgende:
Zowel de landbouwgif- als de kloonvleeskwestie zijn voorbeelden van zaken die hier omstreden zijn, maar waar in de VS geld mee wordt verdiend. Het niet optreden tegen deze zaken kan onmogelijk los worden gezien van de TTIP-onderhandelingen. Europa laat daarmee de oren hangen naar grote Amerikaanse bedrijven, nog voordat TTIP ook maar door één democratisch orgaan definitief is goedgekeurd.
Klopt, maar ze hebben dat niet uitgevonden. Het CDA was ze al 10 jaar voor.quote:Op donderdag 9 juli 2015 18:37 schreef Bram_van_Loon het volgende:
Misschien betaalt de EU inderdaad wel mensen om op fora te spinnen.
Ik moet het eerste goede argument tegen het beperken van inkomensverschillen nog tegenkomen. Maar dat is een discussie voor een andere draad die momenteel goed loopt.quote:Op donderdag 9 juli 2015 18:40 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Klopt, maar ze hebben dat niet uitgevonden. Het CDA was ze al 10 jaar voor.
Dit is nog een goed argument tegen extreme inkomensongelijkheden
Met deze reactie als gevolg:quote:Bezwaren tegen TTIP houden geen stand
OPINIEDe VS zijn op twee na de belangrijkste handelspartner van Nederland. Angst voor handelsovereenkomst TTIP is ongegrond.
Door: Daniel Bosgraaf en Raoul Leering zijn verbonden aan ING Internationaal Handelsonderzoek. 23 juli 2015, 02:00
Tegenstanders van TTIP, het in ontwikkeling zijnde handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten, vrezen onder andere dat Amerikaanse multinationals de dienst zullen uitmaken in Europa als er met de VS een investeringsbeschermingsovereenkomst wordt gesloten.
Het Europees Parlement verwierp gelukkig de oproep om een blokkade op te werpen tegen een investeringsbeschermingsovereenkomst. Dit betekent dat de mogelijkheid open blijft voor grote en kleine Europese en Amerikaanse bedrijven om bij elkaars overheden compensatie te kunnen eisen als ze getroffen worden door een plotselinge verandering van de spelregels die hun schade berokkent.
Beleidsvrijheid
Een dergelijke investeringsbeschermingsovereenkomst is nodig, ook al zijn de VS geen land waar de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht onder druk staat. Het is nodig omdat Amerikaanse rechtbanken eisen nooit toetsen aan internationaal recht. Een Europees bedrijf dat getroffen wordt door een nadelige ingreep van de Amerikaanse overheid heeft dus een investeringsbeschermingsovereenkomst met geschillenregeling nodig om verhaal te kunnen halen.
Een geschillenregeling in een handelsakkoord zorgt ervoor dat Europese bedrijven beschermd zijn tegen discriminatie tussen binnenlandse en buitenlandse bedrijven. Betekent dit dat een Amerikaans bedrijf de Nederlandse staat kan aanklagen als het wordt benadeeld?
Ja, net als dat een Nederlands bedrijf dit nu al kan. Dit kan leiden tot compensatie, maar niet tot het terugdraaien van een wet. Landen behouden dus hun beleidsvrijheid. Het enige dat er verandert, is dat buitenlandse ondernemingen de rechten krijgen die binnenlandse bedrijven allang hebben. Het is dan ook vreemd om beschermingen voor investeerders te verwerpen omdat het de democratie zou uithollen.
Schimmig
De kritiek van de tegenstanders van TTIP dat de geschillenregelingen schimmig zijn omdat de beslissingen achter gesloten deuren worden genomen door drie advocaten is wel terecht. Het besluit van de Europese handelscommissaris Malmström om in de TTIP-onderhandelingen in te zetten op besluitvorming door vaste en onafhankelijke rechters die in een openbare rechtbank over arbitragezaken oordelen, is dan ook begrijpelijk.
De angst bij de critici dat Amerikaanse multinationals de Europese democratie zullen ondermijnen door bij een dergelijk hof de deur plat te lopen, wordt niet gestaafd door de ervaringen met bestaande investeringsbeschermingsovereenkomsten. Op minder dan 20 procent van de ruim drieduizend overeenkomsten is ooit beroep gedaan en in slechts 22 procent was de initiatiefnemer een Amerikaans bedrijf. Meer dan de helft van de arbitragezaken is aangespannen door Europese bedrijven.
Misverstand
Een tweede doorn in het oog zijn de onderhandelingen die de VS en EU voeren over handelsbelemmeringen die niet met invoerrechten te maken hebben. Hierbij is sprake van een misverstand. De critici menen dat de TTIP- onderhandelingen primair gericht zijn op harmonisering van arbeidsnormen, milieustandaarden en voedselveiligheidseisen. De TTIP-onderhandelingen richten zich echter vooral op acceptatie van meetmethodes en niet van eisen.
Daarmee kan worden voorkomen dat producten zowel in Europa als in de VS getest moeten worden, wat kostbaar is en daarmee een rem zet op de handel tussen de EU en de VS. Zowel de EU als de VS kunnen desgewenst hun eigen normen en producteisen gewoon in tact laten, terwijl wederzijdse erkenning van de wijze van testen ervoor zorgt dat ondernemers die naar de VS willen exporteren niet langer met dubbele procedures worden geconfronteerd.
Nederland is een handelsland. En de Verenigde Staten zijn de op twee na belangrijkste handelspartner van Nederland en verantwoordelijk voor 3,5 procent van de Nederlandse werkgelegenheid. Ook de investeringen van Amerikaanse bedrijven in Nederland hebben, met meer dan 10 procent, een niet te verwaarlozen aandeel in de werkgelegenheid. Laten we de voor Nederland profijtelijke handel met de VS bevorderen in plaats van ons te laten leiden door angst voor het Amerikaanse bedrijfsleven en misverstanden over de doelstellingen van TTIP.
http://www.volkskrant.nl/(...)geen-stand~a4106067/
quote:Beloofde gouden bergen van TTIP blijken molshoopjes
OPINIEHet pleidooi van de ING-onderzoekers Bosgraaf en Leering voor het controversiële geschillenmechanisme ISDS in het handels- en investeringsverdrag TTIP verrast ons. Dit geheime tribunaal (ISDS staat voor Investor State Dispute Settlement) is immers een regelrechte ondermijning van de rechtsstaat. Allerlei regels ter bescherming van het milieu, werknemers en gezondheid komen op de tocht te staan.
Geert Ritsema (Milieudefensie), Lot van Baaren (FNV), Susan Cohen Jehoram (Greenpeace), Roos van Os (Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen), Hilde van der Pas (Transnational Institute) 25 juli 2015, 02:00
De twee stellen dat het tribunaal niet leidt tot het terugdraaien van wetten. Uit de praktijk blijkt echter dat alleen al het dreigen met een miljardenclaim via ISDS voor landen genoeg reden kan zijn om mazen in de wet te creëren of wetten niet uit te voeren. Zo maakte de Indonesische overheid onlangs een uitzondering voor Newmont, een Amerikaans mijnbouwbedrijf, bij het invoeren van een nieuwe mijnbouwwet die de lokale economie moest stimuleren.
Schadeclaim
Het bedrijf had een schadeclaim ingediend omdat de nieuwe wet zijn winsten zou aantasten. En in de zaak van het Zweedse energiebedrijf Vattenfall versus Hamburg legde het milieu het loodje toen het stadsbestuur besloot om de milieueisen aan een kolencentrale, die nota bene verplicht waren gesteld door de EU, af te zwakken nadat Vattenfall met een schadeclaim van 1,4 miljard euro had gedreigd. Egypte wordt geconfronteerd met een claim van 82 miljoen euro van het Franse bedrijf Veolia, nadat het land besloot het minimumloon te verhogen.
Volgens ons valt het niet uit te leggen waarom het nodig en gerechtvaardigd is dat Amerikaanse bedrijven de Nederlandse rechter via een apart tribunaal kunnen omzeilen, en zo schadeclaims van astronomische omvang kunnen indienen. Anders dan de ING-onderzoekers beweren, krijgen deze bedrijven hiermee niet dezelfde rechten als binnenlandse bedrijven: ze krijgen meer rechten.
Binnenlandse bedrijven zijn namelijk aangewezen op de nationale rechtsspraak, buitenlandse bedrijven kunnen deze stap overslaan en hun claim indienen bij een geschillentribunaal, waar de rechten van een investeerder doorgaans prevaleren boven wetgeving in het belang van het milieu, werknemers of de gezondheidszorg. Kortom: met TTIP haalt de EU in één klap de Amerikaanse claimcultuur in huis en geeft zo bedrijven volop de kans om via een schimmige private rechtbank de overheid, de belastingbetaler en de rechterlijke macht eenvoudigweg in hun hemd te zetten.
Losse schroeven
De gevolgen kunnen verstrekkend zijn. Denk bijvoorbeeld aan de Amerikaanse olie- en gasgigant en mede eigenaar van de NAM, ExxonMobile, voor wie het onder TTIP een koud kunstje wordt om een gepeperde schadeclaim in te dienen als de regering onder druk van het parlement besluit de gaskraan in Groningen verder dicht te draaien.
Ondertussen komen de halleluja-verhalen over de economische voordelen van TTIP steeds meer op losse schroeven te staan. Zo blijkt uit een rapport van het Centre for Economic Policy Research dat TTIP per jaar slechts 0,05 procent economische groei zal opleveren en komt een recent onderzoek van de Tufts University tot de conclusie dat er door TTIP in Europa 600 duizend banen verloren zullen gaan. Met andere woorden: terwijl de nadelen van TTIP met de dag duidelijker worden, blijken de beloofde gouden TTIP-bergen molshoopjes te zijn. Volgens ons kan dat maar tot een conclusie leiden: laten we de onderhandelingen over dit heilloze verdrag zo snel mogelijk stopzetten.
http://www.volkskrant.nl/(...)olshoopjes~a4107454/
Met andere woorden, stel dat Nederland besluit om vanaf volgend jaar ineens nog maar de helft van de hoeveelheid gif op onze groenten en vruchten toe te staan in vergelijking met nu en Americaanse bedrijven verkopen groenten en vruchten die meer gif bevatten dan kunnen die bedrijven een schadevergoeding eisen van de Nederlandse overheid.quote:Op zaterdag 25 juli 2015 10:09 schreef Bankmannetjes van ING het volgende:
Het Europees Parlement verwierp gelukkig de oproep om een blokkade op te werpen tegen een investeringsbeschermingsovereenkomst. Dit betekent dat de mogelijkheid open blijft voor grote en kleine Europese en Amerikaanse bedrijven om bij elkaars overheden compensatie te kunnen eisen als ze getroffen worden door een plotselinge verandering van de spelregels die hun schade berokkent.
Marietje Schaake staat samen met Verhofstad op de loonlijst van dat Belgische consortium.quote:Op donderdag 9 juli 2015 15:49 schreef Tomatenboer het volgende:
Deze slappe hap zou ons moeten overtuigen / tevreden moeten houden wat betreft de onderhandelingen over TTIP:
Aldus de goed-nieuws-show van Marietje Schaaken van D'66.
Los van het feit dat ze een aantal keren aantoonbaar onjuist zit, zaken (bewust?) eenzijdig belicht, biedt haar verhaal ook weinig inhoudelijk nieuws of uberhaupt inhoudelijke / concrete antwoorden. Het is gewoon het zoveelste TTIP-verkooppraatje.
Maar dit is schijnbaar een voldoende kritische benadering volgens D'66.
Ik kom hier later nog inhoudelijk op terug.
Zulke regelgeving hebben we allang in Nederland. Om het individu te beschermen tegen willekeur van de overheid. Bijvoorbeeld toen de overheid nertsen fokken wou verbieden maar werd teruggefloten door de rechter.quote:Op zondag 26 juli 2015 13:06 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Met andere woorden, stel dat Nederland besluit om vanaf volgend jaar ineens nog maar de helft van de hoeveelheid gif op onze groenten en vruchten toe te staan in vergelijking met nu en Americaanse bedrijven verkopen groenten en vruchten die meer gif bevatten dan kunnen die bedrijven een schadevergoeding eisen van de Nederlandse overheid.
Stel dat we volgend jaar het rookverbod uitbreiden...
Stel dat wij het minimumsalaris verhogen en Americaanse bedrijven zijn hier gevoeliger voor...
Zomaar wat voorbeelden. De bedrijven worden de baas van ons land, nog meer dan dat ze nu al zijn. Niet alleen onze eigen bedrijven maar ook Americaanse bedrijven. Daar moet je toch niet aan denken? Denk eens terug aan hoe Americaanse tabaksbedrijven decennialang mensen hebben bedrogen en sigaretten met opzet meer verslavend hebben gemaakt. Zie de film The Insider (Al Pacino). Aan bedrijven die geen enkel moreel kompas hebben - ze zijn amoreel - geven wij de macht. Dat is gestoord!
Dat zulke regel- en wetgeving wordt meegenomen in TTIP staat anders allerminst vast, ten minste dat ligt aan de concrete woorden in het verdrag, de angst dat TTIP een speeltje is geworden van bedrijven terwijl het politieke karakter naar de achtergrond verdwijnt is een terechte angst.quote:Op zondag 26 juli 2015 21:01 schreef TweeGrolsch het volgende:
[..]
Zulke regelgeving hebben we allang in Nederland. Om het individu te beschermen tegen willekeur van de overheid. Bijvoorbeeld toen de overheid nertsen fokken wou verbieden maar werd teruggefloten door de rechter.
Op Europees niveau bestaan zulke regels en in handelsverdragen staan dit soort regelingen ook altijd al.
Het is weer factfree angstzaaien door links.
quote:Het succesvolle Nederlandse beleid om zo veel mogelijk merkloze geneesmiddelen te gebruiken, dreigt te sneuvelen in het TTIP-handelsverdrag tussen Europa en de Verenigde Staten.
Producenten van dure merkgeneesmiddelen proberen in de geheime onderhandelingen over dat verdrag de mogelijkheden voor Europese overheden te beperken om prijsbeleid te voeren. Ze willen bovendien dat patenten voor nieuwe geneesmiddelen langer geldig blijven, zodat bedrijven langer een monopoliepositie houden.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |