quote:
Op zondag 17 augustus 2014 14:30 schreef Werkman het volgende:Ja, allemaal bagger zal ik wel als reactie krijgen, maar ik vraag me dit al zolang af dat ik de vraag toch even wil stellen.
Ik heb namelijk wat met geschiedenis en met name de 80-jarige oorlog, zoals iedereen weet ging dat voornamelijk tussen twee bovengenoemde partijen.
Er zijn dus wel heel wat verschillen als men het waard vond daarvoor te vechten
Stom en te betreuren, vind ik ook
Maar kan iemand me die verschillen hier wat fijner uitleggen?
In de kern is het standpunt van de Roomse kerk dat er 2 autoriteiten zijn: de bijbel en de kerktradities. Indien de bijbel kerktradities tegenspreekt, hebben de kerktradities meer autoriteit.
Volgens de protestanten dient de bijbel alleen de autoriteit te zijn. Indien kerktradities de bijbel tegenspreken, zijn die tradities afvallig.
Een beetje geschiedenis.
Het verlangen van Constantijn om een verenigd Rome te vestigen, en zijn zogenaamde bekering tot het christelijke geloof, maakte het dat het West-Europese christendom een mengelmoes werd van christelijke en heidense gebruiken en de zondag de rustdag, traditioneel de dag voor aanbidding van de zonnegod, de heidense messias.
De Rooms Katholieke Kerk als kerkstaat vindt zijn oorpsrong in het West-Romeinse rijk dat na de invallen van Germaanse stammen langzamerhand desintegreerde totdat Rome zelf uiteindelijk viel.
In het jaar 534 gaf de Romeinse keizer,Justinius, een bevel dat de bisschop van Rome hoofd der kerken zou zijn. Toen in 538 deze Roomse bisschop bescherming kreeg van een generaal van het Oost Romeinse rijk, werd deze als het ware een vorst op zich.
Door allianties met de Frankische koning Clovis en zijn bekering kreeg Rome meer bescherming en werd een Europese bekeringsstrijd gevoerd. Dit ging door met het volgende frankische koningshuis van Karel de Grote, de eerste koning van het 'Heilige Roomse Rijk'.
De middeleeuwen draaiden voornamelijk om landjepik en door de grote spirituele autoriteit van de paus, waar praktisch iedere Europese monarch zich aan onderwierp, werd de strijd om een hoge plaats in het vaticaan gevoerd tussen verschillende nobele families zoals de Medici, Farnese, later de Borgias, enzovoorts. De kerk draaide niet om het verkondigen van het evangelie maar om het vestigen van een absolute religio-politieke autoriteit die zichzelf als de hand van God op aarde beschouwde, met de macht om koningen te zalven of te excommuniceren, mensen te straffen, martelen indien nodig opzdat ze zich bekeren, gebaseerd op de interpretatie dat Petrus, die de eerste paus zou zijn geweest, de sleutels van de hel en de hemel zou hebben gekregen van Jezus. Iedere paus zou deze sleutels hebben en daarmee kunnen beslissen over het lot van alle mensen op aarde.
Gedurende deze tijd waren er al christelijke groepen die zich niet onderwierpen aan de onderwijzingen en autoriteit van Rome zoals de Katharen.
De eerste kruistocht werd dan ook tegen deze mensen gevochten, met een bloedbad in zuidelijk frankrijk tot gevolg.
Later stonden er van tijd tot tijd andere mensen op die de afvalligheden van Rome aan het licht brachten en deze mensen werden stuk voor stuk vervolgd.
Uitendelijk leidde dit tot het protest van Luther wat in principe de grote bewegingen van massaprotest aanwakkerde omdat Luther bescherming kreeg van de staat. Dit zorgde uiteindelijk voor een tweedeling in met name noord-europa wat protestants werd, en tevens een haven voor bijv. Franse protestanten, de Hugenoten, en zuid europa wat katholiek bleef.
Een aantal malen probeerden protestanten en katholieken een compromis te vinden om deze crisis op te lossen maar dit bleek steeds onmogelijk.
Zoals gezegd was het kernpunt de autoriteit van de bijbel.
Een aantal probleempunten voor de protestanten wat betreft de katholieke tradities:
- De hosti die in het bloed, lichaam, ziel van Jezus verandert en opgeofferd wordt
- verering van heiligen, beelden en maria als comediatrix
- de onfeilbaarheid van de paus (terwijl pauzen elkaar tegenspraken)
- het betalen van geld voor het vergeven worden van zonden/minder leiden in het vagevuur
- verlossing door geloof + werken/sacramenten
- celibaat
Voor de protestanten is Jezus 1 maal gestorven en dient niet steeds opnieuw geofferd te worden in de vorm van de hosti.
Men dient geen beelden te maken en ervoor te knielen en bidden.
Maria is geen comediatrix.
Pauzen zijn mensen en niet god.
Vergeving is door Gods genade. Werken kunnen ons niet redden.
Het celibaat is niet bijbels.
Men spreekt wel van de 5 'sola's van protestanten:
1.1 Sola scriptura (alleen de schrift)
1.2 Sola fide (alleen geloof in Gods genade red ons)
1.3 Sola gratia (Gods genade redt ons)
1.4 Solus Christus (alleen Christus kan ons redden als messias)
1.5 Soli Deo gloria (alle eer en aanbidding dient naar God te gaan, niet naar andere mensen, objecten enz).
In wezen is het Rooms katholieke geloof een pad van handelingen waarin men zich onderwerpt aan een traditie van rituelen waardoor men de verlossing krijgt.
In het protestantisme staat het geloof in de verlossing door Gods genade via Jezus centraal.
Indien je meer details hierover wilt vraag maar raak.