Dit.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:04 schreef ludicrous_monk het volgende:
ff de functie differentieren en gelijk stellen aan nul, klaar is kees.
Inklemmen
Ja, en tenzij je een telraam gebruikt zou je rekenmachine moeten weten dat machtsverheffingen voor vermenigvuldigen komenquote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:03 schreef Zpottr het volgende:
Misschien snap ik het niet helemaal maar -0.012(46)^2 = -0.012x46^2 = -0.012x(46)^2 toch?
Heb het even gegoogeld. Pinguin methode noemde mijn wiskundeleraar dat op de middelbare school.quote:
Wtf man, waarom pinguļns?quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:13 schreef thenxero het volgende:
[..]
Heb het even gegoogeld. Pinguin methode noemde mijn wiskundeleraar dat op de middelbare school.
Heb het ook nooit begrepen. Pinguļns bewegen zich altijd een beetje lomp voort. Beetje de lompe methode. Misschien is dat hetquote:
Klinkt best wel logisch eigenlijk.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:15 schreef thenxero het volgende:
[..]
Heb het ook nooit begrepen. Pinguļns bewegen zich altijd een beetje lomp voort. Beetje de lompe methode. Misschien is dat het.
quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:15 schreef thenxero het volgende:
[..]
Heb het ook nooit begrepen. Pinguļns bewegen zich altijd een beetje lomp voort. Beetje de lompe methode. Misschien is dat het.
En dan heb je ook nog snavelbekfigurenquote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:19 schreef Anoonumos het volgende:
[..]
[ afbeelding ]
En dit de papegaaienbek methode
Lijkt meer op de schaar van een kreeft zo.
De natte-vinger-methode klinkt niet zo netjes. Maar het komt wel op hetzelfde neer.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:23 schreef JoPiDo het volgende:
[..]
Ik heb ook werkelijk nog nooit van inklemmen gehoord...
quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:25 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
De natte-vinger-methode klinkt niet zo netjes. Maar het komt wel op hetzelfde neer.
het is erg simpel, zoveel mogelijk op je rekenmachine intikken tot dat je op het goeie antwoord komt.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:23 schreef JoPiDo het volgende:
[..]
Ik heb ook werkelijk nog nooit van inklemmen gehoord...
Differentiėren en gelijkstellen aan 0 is makkelijker.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:34 schreef pieter12 het volgende:
[..]
het is erg simpel, zoveel mogelijk op je rekenmachine intikken tot dat je op het goeie antwoord komt.
Het is een dom omslachtig trucje.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 22:34 schreef pieter12 het volgende:
[..]
het is erg simpel, zoveel mogelijk op je rekenmachine intikken tot dat je op het goeie antwoord komt.
Bij dit soort simpele formules wel ja. Maar differentiėren is sneller.quote:
Kan je het even voor doen?quote:Op dinsdag 13 mei 2014 23:03 schreef Rezania het volgende:
[..]
Bij dit soort simpele formules wel ja. Maar differentiėren is sneller.
Is dit de snelle manier?quote:Op dinsdag 13 mei 2014 23:28 schreef Sannr_ het volgende:
Daar waar de afgeleide 0 is, is de bal niet meer aan het stijgen en nog net niet aan het dalen, dus dat is het hoogste punt.
Afgeleide van -0.012 x a^2 + 1.152 x a=
[-0.012a^2+1.152]'= 2*-0.012a+1.152= -0.024a+1.152
Afgeleide gelijkstellen aan 0:
-0.024a+1.152=0
-0.024a=-1.152
24a=1152
a=1152/24=48
Niet 46 dus...
Nee, het kan nog veel sneller als je even nadenkt. Inklemmen of differentiėren zijn hier volmaakt overbodig.quote:Op dinsdag 13 mei 2014 23:48 schreef pieter12 het volgende:
[..]
Is dit de snelle manier?
Bedankt voor de uitleg btw.
Dan moet je wel eerst nog even checken dat ook voor a=96 het waar is dat H=0; de grond had ook hoger of lager dan 0 kunnen zitten. Zodra je weet dat voor zowel a=96 H=0 en a=0 H=0 dan kan je, wetend dat het een parabool is, inderdaad delen door 2. De manier met 'afgeleide=0' werkt altijd, ook als er had gestaan dat hij de grond raakt bij a=92 of a=98, of welke andere waarde van a ook mits a>48. De grond hoeft dan ook niet recht te zijn.quote:Op woensdag 14 mei 2014 00:11 schreef Riparius het volgende:
[..]
Nee, het kan nog veel sneller als je even nadenkt. Inklemmen of differentiėren zijn hier volmaakt overbodig.
Gegeven is dat H = 0 voor a = 96 en je ziet ook direct dat H = 0 voor a = 0. Aangezien de grafiek van H als functie van a een bergparabool is wordt het maximum bereikt op de helft van het interval [0, 96], dus voor a = 96/2 = 48.
Ja, maar nu ga je extra aannames doen die niet uit de opgave zoals die in de OP wordt weergegeven zijn af te leiden. Dat H = 0 voor a = 96 was kennelijk in de opgave gegeven. Wellicht werd er in de oorspronkelijke opgave gevraagd om dit ook met de rekenmachine te controleren. Je hoeft mij niet te vertellen dat differentiaalrekening altijd bruikbaar is. Maar TS weet gezien de opleiding die hij volgt waarschijnlijk niets van differentiaalrekening, en dat is iets waar alle anderen die in dit topic hebben gereageerd, ook jij, niet bij stil hebben gestaan. Daarom denk ik dat het inderdaad de bedoeling was van de opgave om de leerling zich te laten realiseren dat de (parabool)baan die de bal beschrijft een verticale symmetrie-as heeft, zodat het hoogste punt wordt bereikt op de helft van de afstand. En dat kan de leerling dan uiteraard weer verifiėren met zijn rekenmachine.quote:Op woensdag 14 mei 2014 07:52 schreef Sannr_ het volgende:
[..]
Dan moet je wel eerst nog even checken dat ook voor a=96 het waar is dat H=0; de grond had ook hoger of lager dan 0 kunnen zitten. Zodra je weet dat voor zowel a=96 H=0 en a=0 H=0 dan kan je, wetend dat het een parabool is, inderdaad delen door 2. De manier met 'afgeleide=0' werkt altijd, ook als er had gestaan dat hij de grond raakt bij a=92 of a=98, of welke andere waarde van a ook mits a>48. De grond hoeft dan ook niet recht te zijn.
Nee nee, jij doet juist extra aannames, door te stellen dat de grond zit op H=0, terwijl dat ook alleen een nulpunt van een werpende hand kan zijn (en de grond dan lager is bijvoorbeeld), en dat de grond recht is. In de opgave staat alleen dat ie op a=96 land, maar of dat op H=0 is moet je juist nog checken. Ik doe juist geen extra aannames over de situatie, dat is juist mijn punt.quote:Op woensdag 14 mei 2014 15:31 schreef Riparius het volgende:
[..]
Ja, maar nu ga je extra aannames doen die niet uit de opgave zoals die in de OP wordt weergegeven zijn af te leiden. Dat H = 0 voor a = 96 was kennelijk in de opgave gegeven. Wellicht werd er in de oorspronkelijke opgave gevraagd om dit ook met de rekenmachine te controleren. Je hoeft mij niet te vertellen dat differentiaalrekening altijd bruikbaar is. Maar TS weet gezien de opleiding die hij volgt waarschijnlijk niets van differentiaalrekening, en dat is iets waar alle anderen die in dit topic hebben gereageerd, ook jij, niet bij stil hebben gestaan. Daarom denk ik dat het inderdaad de bedoeling was van de opgave om de leerling zich te laten realiseren dat de (parabool)baan die de bal beschrijft een verticale symmetrie-as heeft, zodat het hoogste punt wordt bereikt op de helft van de afstand. En dat kan de leerling dan uiteraard weer verifiėren met zijn rekenmachine.
Nee, in de opgave staat niet dat de hoogte van het punt waar de bal weer de grond raakt verschilt van de hoogte van het punt boven de grond waar de bal aan zijn baan begint. Maar het staat wel vast dat je H = 0 hebt voor a = 0 en tevens voor H = 0 voor a = 96. Zoals ik al aan heb gegeven staat er in de oorspronkelijke opgave hoogstwaarschijnlijk dat de leerling dat laatste gegeven eerst moet controleren aan de hand van de gegeven formule. En dan is het evident dat H een maximum bereikt voor a = 96/2 = 48.quote:Op woensdag 14 mei 2014 17:45 schreef Sannr_ het volgende:
[..]
Nee nee, jij doet juist extra aannames, door te stellen dat de grond zit op H=0, terwijl dat ook alleen een nulpunt van een werpende hand kan zijn (en de grond dan lager is bijvoorbeeld), en dat de grond recht is. In de opgave staat alleen dat ie op a=96 land, maar of dat op H=0 is moet je juist nog checken. Ik doe juist geen extra aannames over de situatie, dat is juist mijn punt.
Er staat niet dat het zo is, noch dat het wel zo is. Je kunt er dus geen aannames over doenquote:Op woensdag 14 mei 2014 18:00 schreef Riparius het volgende:
Nee, in de opgave staat niet dat de hoogte van het punt waar de bal weer de grond raakt verschilt van de hoogte van het punt boven de grond waar de bal aan zijn baan begint.
Nee, alleen dat hij de grond raakt voor a =96, op welke hoogte de grond daar zit, en waar de bal is voor a = 0 staat nergens, dat moet je uit de formule halen door narekenenquote:Maar het staat wel vast dat je H = 0 hebt voor a = 0 en tevens voor H = 0 voor a = 96
Precies, maar die aannames deed ik dan ook niet. Lees nog maar even goed wat ik hierboven schrijf voordat jij reageerde. Jij was degene die bezwaar maakte tegen mijn eenvoudige oplossing door erop te wijzen dat de plaats waar de bal weer op de grond neerkomt ook hoger of lager kan liggen. Maar dat is hier niet aan de orde.quote:Op donderdag 15 mei 2014 00:03 schreef Sannr_ het volgende:
[..]
Er staat niet dat het zo is, noch dat het wel zo is. Je kunt er dus geen aannames over doen
Natuurlijk zie je direct dat H = 0 voor a = 0 en moet worden geverifieerd dat H = 0 voor a = 96, maar de opgave suggereert al dat dat zo is. En dan heb je geen differentiaalrekening of inklemmen nodig om direct te weten dat H maximaal is voor a = 48. Dat is het punt dat ik maakte en daar is niets op af te dingen.quote:[..]
Nee, alleen dat hij de grond raakt voor a = 96, op welke hoogte de grond daar zit, en waar de bal is voor a = 0 staat nergens, dat moet je uit de formule halen door narekenen.
Het is uiteindelijk misschien niet aan de orde, maar voor je wist of je antwoord klopte moest je dat wel eerst nog verifiėren. De opgave 'suggereert' betekent nog niet dat je het niet meer hoeft na te gaan. En mijn punt is dat dan alleen de afgeleide nemen en invullen makkelijker is (en zelfs zonder rekenmachine kan).quote:Op donderdag 15 mei 2014 00:23 schreef Riparius het volgende:
[..]
Precies, maar die aannames deed ik dan ook niet. Lees nog maar even goed wat ik hierboven schrijf voordat jij reageerde. Jij was degene die bezwaar maakte tegen mijn eenvoudige oplossing door erop te wijzen dat de plaats waar de bal weer op de grond neerkomt ook hoger of lager kan liggen. Maar dat is hier niet aan de orde.
[..]
Natuurlijk zie je direct dat H = 0 voor a = 0 en moet worden geverifieerd dat H = 0 voor a = 96, maar de opgave suggereert al dat dat zo is. En dan heb je geen differentiaalrekening of inklemmen nodig om direct te weten dat H maximaal is voor a = 48. Dat is het punt dat ik maakte en daar is niets op af te dingen.
TS reageert niet meer, en hij heeft geen scan van de originele opgave gepost, dus wat daar precies in stond moet ik in het midden laten. Maar het is duidelijk een opgave waarbij de rekenmachine moest worden gebruikt. Kijk verder de postgeschiedenis van TS maar even door, dan weet je dat hij een opleiding doet waarbij differentiėren niet aan de orde komt, dus daar weet hij niets van. Hij heeft dan ook niets aan mensen die aan komen zetten met het bepalen van een afgeleide en stellen dat dat makkelijker is, dat is het voor hem zeker niet. Sterker nog, ik denk dat het volkomen abracadabra voor hem is. Je ziet trouwens in zijn OP dat hij, met rekenmachine en al, kennelijk niet eens in staat is om H uit te rekenen voor a = 46.quote:Op donderdag 15 mei 2014 00:26 schreef Sannr_ het volgende:
[..]
Het is uiteindelijk misschien niet aan de orde, maar voor je wist of je antwoord klopte moest je dat wel eerst nog verifiėren. De opgave 'suggereert' betekent nog niet dat je het niet meer hoeft na te gaan. En mijn punt is dat dan alleen de afgeleide nemen en invullen makkelijker is (en zelfs zonder rekenmachine kan).
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |