quote:
Op vrijdag 14 december 2012 20:21 schreef klusser1978 het volgende:Beste klussers...bedank voor alle tips...na het afhalen van het behang zag ik een paar flinke scheuren boven het kozijn en denk dat de hele zooi misschien met slopen naar beneden komt... gebleken is dat het kozijn hol is en de stenen erin gemetseld zitten en het kozijn uit 1 deel bestaat... dus heb besloten de inrichting van de kamer te veranderen en het kozijn mooi te laten zitten...
Lekkere adviezen op FOK.... jaren 50 bouw, dragende muur kozijnen er gewoon uit slopen...
In die tijd werden lateien nauwelijks toegepast. Als ze al toegepast werden was dit boven de buitenramen. Vaker koos men voor een rollaag, soms in de vorm van een boog. Maar bij vervanging van het kozijn of sloop moest er altijd ondersteund worden. Crissitijd-bouw is niet de beste bouw.
Bij de bouw werden eerst de kozijnen neergezet en gesteld, daarna de muur erom heen gemetseld. De stenen op het kozijn werden gewoon op het kozijn gemetseld, ook van dragende muren.
Als je zo'n kozijn weghaalde bleef de boel intact of stortte in, afhankelijk van de kwaliteit van het metselwerk. Het kwam met enige regelmaat voor dat de specie niet goed was, stenen muren met kalkzandsteen te droog gemetseld werden, de bekende euvels van de crisisjarenbouw: niet echt goed metselwerk.
Als je dat kozijn eruit wil halen moet je uit gaan van het worst case scenario: slecht metselwerk.
Je hakt een steen boven het kozijn eruit, schuift een balkje ter dikte van de steen erdoorheen van ca. 60 cm lengte en ondersteunt dit in beide kamers met een stempel. dan sla je 1 steen over (maximaal twee) en hakt er weer een steen uit, balkje er door, stempels enz.
Daarna hak je het kozijn er met beleid uit, meestal zit dit met kozijnankers vast en bij iets te grof geweld komt er een stuk van de muur mee.
Praktijkervaring dus.... van tientallen mensen die geen verstand hadden van jaren 50 bouw en dachten dat het zo wel ging met gescheurde dragende muren tot gevolg... en dan kon de vakman proberen de ellende te herstellen.
Daarna muur opmetselen tot de onderste laag van de originele muur, goed aan laten sluiten, goed laten drogen en dan de stempels weg te halen. Als laatste de uitgehakte stenen vervangen door nieuwe erin te metselen en stucken maar.