Nu al?lekker vroeg!quote:Op donderdag 3 mei 2012 15:49 schreef wdn het volgende:
GIMP 2.8 is uit
- Single window mode
[ afbeelding ]
- On canvas text editing
[ afbeelding ]
- Layer Groups
[ afbeelding ]
Ik denk niet dat het in de official repositories terechtkomt, dat zal pas in 12.10 zijn, maar je kan het altijd via ppa installeren.quote:Op donderdag 3 mei 2012 16:34 schreef KomtTijd... het volgende:
Nice!
Benieuwd of 'ie in de updates zal verschijnen van Ubuntu 12.04
Ja nou er is er wel een relletje over geweest. Die gast van omgubuntu had het geplaatst zelfs voordat GIMP het zelf had aangegevenquote:
Ziet er goed uit.quote:Op donderdag 3 mei 2012 15:49 schreef wdn het volgende:
GIMP 2.8 is uit
- Single window mode
[ afbeelding ]
- On canvas text editing
[ afbeelding ]
- Layer Groups
[ afbeelding ]
/boot ext2quote:Op vrijdag 4 mei 2012 14:06 schreef wdn het volgende:
Ik zou voor ext4 gaan.
Maar een partitie die niet is geformatteerd zou gewoon zichtbaar moeten zijn (als empty space of free space).
ik neem aan dat hij bedoelt dat de standaard "voorkeuzes" van de ubuntu-installer de partitie niet zien als geschikte plaats om te installeren, dan moet je even handmatig partities maken.quote:Op vrijdag 4 mei 2012 14:06 schreef wdn het volgende:
Ik zou voor ext4 gaan.
Maar een partitie die niet is geformatteerd zou gewoon zichtbaar moeten zijn (als empty space of free space).
De regel is toch altijd dat SWAP het dubbele moet zijn van je geheugen? Anders kun je niet in sluimerstand komen, volgens mij.quote:Op vrijdag 4 mei 2012 16:12 schreef KomtTijd... het volgende:
[..]
ik neem aan dat hij bedoelt dat de standaard "voorkeuzes" van de ubuntu-installer de partitie niet zien als geschikte plaats om te installeren, dan moet je even handmatig partities maken.
Wat op zijn minst noodzakelijk is:
- een SWAP partitie ter grootte van je werkgeheugte
- een EXT4 partitie, aangehecht op / van minimaal 10GB
En wat heel praktisch is:
- een EXT4 partitie, aangehecht op /home, voor je persoonlijke bestanden en instellingen. (maak de parititie op / 10GB en de rest van de ruimte voor /home)
Nee, dat zou bijzonder zijnquote:Op vrijdag 4 mei 2012 16:20 schreef robin007bond het volgende:
[..]
De regel is toch altijd dat SWAP het dubbele moet zijn van je geheugen? Anders kun je niet in sluimerstand komen, volgens mij.
Ik heb 8GB geheugen en een 16 GB SWAP. Misschien een beetje overkill inderdaad.quote:Op vrijdag 4 mei 2012 16:23 schreef trancethrust het volgende:
[..]
Nee, dat zou bijzonder zijn. Twee keer is de oude vuistregel; op gegeven moment werden de RAMgroottes (relatief) zo hoog dat mensen toch maar 1x gingen gebruiken. Feitelijk hangt het af van hoe je je systeem gebruikt, maar 1x is zat (vaak zelfs overkill) voor de doorsnee gebruiker.
He ik gedaan in Januari van 10.04 LTS naar 11.10,werk erg goed met 1TiB HDD.quote:Op vrijdag 4 mei 2012 16:12 schreef KomtTijd... het volgende:
[..]
ik neem aan dat hij bedoelt dat de standaard "voorkeuzes" van de ubuntu-installer de partitie niet zien als geschikte plaats om te installeren, dan moet je even handmatig partities maken.
Wat op zijn minst noodzakelijk is:
- een SWAP partitie ter grootte van je werkgeheugte.4 GiB,DONE
- een EXT4 partitie, aangehecht op / van minimaal 70 GiB
En wat heel praktisch is:
- een EXT4 partitie, aangehecht op /home, voor je persoonlijke bestanden en instellingen. (maak de /home partitie 850 GiB )
Dat laatste wist ik, maar de rest hield ik geen rekening mee. Bedankt.quote:Op vrijdag 4 mei 2012 16:59 schreef Ertepeller het volgende:
Bij 4 GB of meer kun je swap gewoon achterwege laten, dat gebruik je nooit. Alleen voor hibernaten.
En mocht het al voorkomen dat het systeem begint te swappen, zakt de performance als een kaartenhuis in elkaar (snelheid swap:ram = 1:miljoen) en wordt het tijd om er geheugen bij te steken.
Het is puur als veiligheidsklep bedoeld, om te voorkomen dat ie vastloopt. Niet om "serieus" te gebruiken, daarvoor is het snelheidsverschil tussen ram en disk veel te groot geworden.
Voor een server is het wel verstandig om swap achter de hand te hebben (beter traag worden dan crashen), maar voor een gewone hedendaagse PC met 4 GB of meer komt het eenvoudigweg niet voor dat er meer dan 4 GB aan dirty pages zijn.
Het grootste deel van wat in je ram staat zijn pages (dit zijn blokken van 4 kB) die ook uit het filesysteem te halen zijn (bv executables of filecache). Die worden nooit geswapt, omdat ze al bestaan.
Het gaat alleen om "gewijzigde" ("dirty") data (briefje wat getiept wordt of een foto die geshopt is), die alleen in ram bestaat. Dat zijn pages (pages zijn blokken van 4 kB) die eventueel uitgeswapt kunnen worden.
En nog iets: als je een SSD hebt is het zelfs beter om geen swap te gebruiken, elke schrijfactie gaat weer van de levensduur van de SSD af. Zal in de praktijk wel niet zo heel veel uitmaken, maar het is maar weer meegenomen. En met een SSD zal het verschil tussen wakker worden uit hibernate of een cold boot ook nauwelijks verschil maken - wederom een reden om de swap dan maar achterwege te laten.
Als je zware programma's draait die veel geheugen gebruiken, is het wel handig om een swappartitie te hebben. Anders crasht je computer zodra je geheugen volloopt.quote:Op maandag 7 mei 2012 14:45 schreef FredvZ het volgende:
Kan het trouwens veel kwaad om een linuxdistro te installeren zonder swap-partitie?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 | $ free -h total used free shared buffers cached Mem: 3.8G 3.6G 202M 0B 138M 2.5G -/+ buffers/cache: 1.0G 2.8G Swap: 0B 0B 0B # vmstat: getallen in MB, 5 intervallen van 10 seconden $ vmstat -S M 10 5 procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ----cpu---- r b swpd free buff cache si so bi bo in cs us sy id wa 2 0 0 200 138 2517 0 0 245 374 811 375 22 4 72 2 1 0 0 200 138 2517 0 0 0 0 1146 2072 18 3 79 0 0 0 0 199 138 2517 0 0 0 0 1182 2026 18 3 79 0 1 0 0 198 138 2517 0 0 0 0 1275 2134 19 3 78 0 1 0 0 197 138 2517 0 0 0 0 1209 2081 18 3 79 0 |
Ja, een server met 64GB geheugen heb ik weleens zien crashen omdat-ie te weinig swap had. Uiteraard wordt het traag als je moet gaan swappen; 't is dan ook puur om crashes te voorkomen.quote:Op maandag 7 mei 2012 15:46 schreef Ertepeller het volgende:
Heb je dat ooit meegemaakt?
1. Als swap inderdaad gebruikt móet gaan worden wordt de machine baggertraag. Access van swap is in de orde van milliseconden, bij RAM is dat nanoseconden. Daar zit een factor miljoen verschil tussen.
2. Je moet het gek maken voor je daadwerkelijk meerdere GBs aan swappable pages hebt. Dan ben je een hele zware gebruiker en moet je gewoon zorgen dat er genoeg memory in je PC zit. Anders is ie niet vooruit te branden.
Nee, was Linux.quote:Op maandag 7 mei 2012 16:12 schreef Ertepeller het volgende:
Ik heb het dan ook de hele tijd over "gewone" PC's en heb ook al gezegd dat het bij een server wel verstandig is: beter traag dan crashen. Ook dan geldt: gaat ie swappen, dan moet er memory bij.
En ik neem aan dat dat een Windows server was? Met een vracht virtuele machines o.i.d.? Of met een aantal grote databases?
Bij Windows loopt het memorygebruik sowieso meestal sneller op dan bij een Unix-achtige omdat er bij Unix veel meer geshared wordt.
Voor een home-PC geldt gewoon: laat die swap maar achterwege als je 4 GB of meer hebt. En zeker als je een SSD hebt.
Dat is dus pertinent niet waar. Als je een systeem hebt met weinig (> 4GB) geheugen, kan je systeem aanzienlijk sneller worden door een hoge swapiness. Informatie die nauwelijks gebruikt wordt, wordt dan naar de swap verplaatst waardoor er meer cachegeheugen vrij komt voor programma's die je wel intensief gebruikt.quote:Op maandag 7 mei 2012 15:46 schreef Ertepeller het volgende:
Heb je dat ooit meegemaakt?
1. Als swap inderdaad gebruikt móet gaan worden wordt de machine baggertraag. Access van swap is in de orde van milliseconden, bij RAM is dat nanoseconden. Daar zit een factor miljoen verschil tussen.
gewoon df -h / ?quote:Op maandag 7 mei 2012 23:14 schreef Dennisweb het volgende:
Ik wil graag de totale schijfruimte weergeven, maar die heeft het mountpoint /. Hoe geef ik alleen dit mountpoint weer, en niet ook nog /dev/sda1 en alles met een / erin?
Kun je dus op 1 of andere manier exacte opdrachten geven?
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |