De Fyra die er nu rijdt is nog niet eens de 'echte' Fyra, maar zijn gehuurde intercityrijtuigen (ICRm) met een Bombardier-locomotief (type Traxx 2 MS) ervoor. De 'echte Fyra' zijn de V250-treinstellen zoals ze gebouwd worden door het Italiaanse Anfaaldo AnsaldoBreda, waar ook een hoop controverse rond is.
De eerste V250 werd in juli 2009 naar ons land gebracht (besteld in 2004!) en was nog niet voorzien van een interieur. Dit treinstel is uitgebreid getest, en is pasgeleden terug gegaan naar Italië voor afbouw. Ondertussen zijn er wat meer stellen geleverd, een stuk of 6 in totaal. Deze stellen staan allemaal geparkeerd op de Dijksgracht bij Amsterdam.
Typetoelating voor die dingen is nog steeds niet rond (meer dan 2 jaar na aflevering eerste stel) en de toekomst van AnsaldoBreda zelf is ook hoogst onzeker. Ze falen niet alleen voor NS, maar ook bij een grotere order van de Deense spoorwegen (DSB) hebben ze enorm gefaald.
De DSB-stellen (IC4) zijn vierdelige dieseltreinstellen bedoeld voor het intercityverkeer in Denemarken, en ze zijn besteld in 2000. Er zijn 83 stellen besteld, aanvankelijk zouden die in 2003 geleverd moeten worden. Dat werd later 2006. Het is nu 2011 en de Denen hebben de helft, maar slechts een paar stellen zijn inzetbaar.
Per IC4-stel worden er nog zo'n 1500 tot 2000 fouten geconstateerd, en de treinstellen kunnen alleen gekoppeld rijden als ze niet verkeerdom gekoppeld worden. De elektrische bedrading schijnt een zooitje te zijn, en ze hebben gemiddeld iedere 2000 km een beurt nodig, 10x zo vaak als andere stellen in Denemarken.
Niet zo gek dat DSB inmiddels aan het onderzoeken is hoe ze onder het contract uit kunnen...